Aandacht voor Indonesië tijdens Filmdagen Paul de Leeuw krijgt hoofdrol Stijgend bezoek aan filmhuizen Intellectuele soldatenblues Biloxi Blues': regie: Mike Nichols; hoofdrol len; Matthew Broderick en Christopher Wal- ken; theater: Lido, Leiden Mike Nichols maakte films waarin de menselijke relaties in al hun fa- t j cetten naar voren komen. Noodlot- i I tig cynisme in 'Who's afraid of Vir- I ginia Woolf en pijnlijke stappen i naar volwassenheid in 'The Gradu- ate'. Zijn twee eerste films waren meteen zijn bekendste films en dat is een beetje de tragiek van Ni-, chols. Neil Simon is de schrijver van spitsvondige komedies, waaraan ook niets menselijks vreemd was. Alleen: zijn karakters zijn altijd net iets té leuk om echt leuk te zijn, een bezwaar dat even sterk geldt voor Simons eigen bewerkingen voor film. Mike Nichols heeft nu een film gemaakt van Simons memoires. 'Biloxi Blues' heet die film en hij werd opnieuw door de schrijver zelf voor film klaargemaakt. 'Biloxi Blues' is een weerslag van Neil Si mons soldatenleven. Biloxi is de naam van het militaire kamp waar Eugene Jerome (het karakter dat model staat voor de schrijver) wordt opgeleid voor de Tweede Wereldoorlog. Alle hiervoor ge noemde informatie vormen de in grediënten voor het oordeel over deze film. 'Biloxi Blues' is een vertederen de en soms ontroerende film. De nieuwe recruten worden nauwge zet gevolgd in de periode tussen aankomst en vertrek, een periode waarin Eugene Jerome belangrijke levenservaringen opdoet. Bij een prostituée verliest hij zijn maagde lijkheid, bij een mëisje doet hij zijn eerste liefdeservaripg op en in zijn medesoldaten vindt hij een aardige dwarsdoorsnede van de Ameri kaanse samenleving. Al met al wordt er nauwelijks iets schokkends in beeld gebracht, maar het wordt wel op een aanspre kende manier in beeld gebracht. En met Matthew Broderick en Christopher Walken (de laatste speelt Jeromes sergeant, een wel gemanierde sadist) zit het ook wel BIOSCOPEN Matthew Broderick hangt vol b Biloxi brengt. Het enige bezwaar is dat het alle- gaan zonder spitvondig te zijn en zwaar, wel een zwaarwegend be maal te gelikt is. Jerome en zijn na anderhalf uur begint dat knap te zwaar. vriendje laten geen gesprek voorbij irriteren. Geen onverkomelijk be- BART JUNGMANN UTRECHT (GPD) - Het is nog niet bekend met welke nieuwe speel film de Nederlandse Filmdagen op 22 september worden geopend, maar voor de rest is het festival rond. Het slot, op 28 september, wordt traditioneel gevormd door een gala waar de gouden kalveren worden uitgereikt. De NOS-televi- sie doet daarvan verslag. De Nederlandse Filmdagen in Utrecht staan dit jaar voor een groot deel in het teken van de cine ast Johan van der Keuken. Er wordt een overzicht van zijn werk vertoond. Bovendien gaat zijn film 'Het oog boven de put' in première. In het Centraal Muse um te Utrecht is een aangepaste versie te zien van de Van der Keu ken-tentoonstelling die twee jaar geleden in het Parijse Centre Pom pidou werd gehouden. Daarnaast verschijnt er een boek over deze ci neast. De Cinema Militants-lezing over de levensvatbaarheid van de speel film in de huidige tijd, wordt dit jaar verzorgd door de Britse filmer Peter Greenaway. Zijn laatste film 'Drowning by numbers', bekroond in Cannes, beleeft tijdens de Film dagen de Nederlandse première. Een ander belangrijk thema van de Filmdagen vormt de Indonesi sche speelfilm. In het bijzonder de films waarin de Indonesische cine asten hun koloniale verleden be lichten. Een aantal van hen komt zijn werk in Utrecht toelichten, on der wie Eros Djarot. In eigen land land debuteert hij binnenkort met een film over Tjoet Nja Din, de vor stin die zo'n belangrijke rol speelde in de Atjeh-oorlogen tegen de Ne derlanders. De film die bijna klaar is, beleeft binnenkort de première FILMS OP VIDEO Echt vernieuwende films zie je niet vaak, zeker niet in het com merciële circuit. Het overgrote deel van de films die jaarlijks worden geproduceerd kun je be stempelen als maakwerk, varia ties op bekende thema's, oude kost in een nieuw jasje. Zo heel erg is dat niet. Als oude kost met vakmanschap wordt opgediend en als je kunt zien dat er met lief de aan gewerkt is dan kun je toch nog heel smakelijk eten. Maar het blijft natuurlijk leuk dat er zo af en toe een film op duikt die je ondergaat als een verademing. 'I've heard the mermaids singing' is zo'n film. Hij is met zoveel zichtbaar ple zier gemaakt en er wordt door hoofdrolspeelster Sheila Mc Carthy zo onbevangen gespeeld dat je 'Mermaids' met veel ple zier ondergaat. Het verhaal gaat over een wereldvreemde vrouw die zich verbaast over alles en nog wat en die haar verbazing vastlegt op foto's. Als ze een baan krijgt is ze vol bewondering voor haar werkgeefster, tot ze merkt dat haar foto's niet worden ge waardeerd. Droom en werkelijk heid lopen fraai door elkaar en de regie van Patricia Rozema (een Canadese van Groningse af komst) is fantasierijk. Van RCV 2001. Van vernieuwing is geen spra ke in 'Jaws, the revenge', de zo veelste namaak van het Spiel- berg-succes 'Jaws'. Van de oor spronkelijk groep acteurs is al leen Lorraine Gary over. Zij blijft bang voor die vreselijke witte haai. En terecht, want het beest lijkt alleen nog maar lekker te kunnen happen in de lichamen van familieleden van Gary. Het wordt tussen de haai en Gary een zeer persoonlijke zaak, al mogen anderen, onder wie Michael Cai- ne, zich er ook mêe bemoeien. Jospeh Sargent regisseerde. Van Esselte CIC. Wie nog iets nieuws over de Vietnamoorlog weet te filmen is knap. B.J. Davis is het met 'Whi te ghost' niet gelukt. William Katt is een Rambo-achtige figuur die zich 15 jaar in dé jungle schuil heeft gehouden en moet worden opgehaald. De leider van de groep die Katt moet halen deugt niet en de Vietnamezen deugen evenmin. Dat wordt schieten. De kogels vliegen je om de oren en de enige die niet wordt geraakt is Katt. Dat is prettig voor hem, maar niet helemaal geloofwaar dig. Als acteur komt hij voor de ze rol iets tekort. Hij is geen killer zoals Stallone, hij is veel meer de aardige hulp van advocaat Perry Mason die voor een leuk bijrolle tje moet zorgen. Van Vestron Vi deo. Heel verwarrend is 'The sur fer'. Door de titel denkt je aan een strandfilm. De wervende tekst op de hoes verwijst echter naar Vietnam. Maar in 'The sur fer' wordt niet gesurfd en Viet nam speelt in het geheel geen rol. In deze Australische film van Frank Shields gaat het om een soort nietsnut die bij een moord betrokken raakt. Smokkel, cor ruptie en een niet deugende mi nister maken het geheel com pleet. De film wordt goed opge zet, maar de spanning gaat er langzaam af als de held weinig anders blijkt te kunnen dan vluchten en zich neer laten slaan. Van Vestron. PETER DE ZWAAN in Aceh (Noord-Sumatra) en daar na volgt Utrecht. Verder wordt een uitgebreid overzicht gegeven van bijzondere documentaires uit de jaren tussen de twee wereldoorlogen. Er is werk te zien van mensen als Joris Ivens, Willy Mullens, Mannus Franken en Max de Haas. Een aantal van deze films is speciaal voor de Filmdagen gerestaureerd. In aansluiting daar op verschijnt het boek 'De Neder landse documentaire film 1920- 1940'. In een talkshow en een speciaal filmprogramma wordt ingegaan op de buitenlandse derlandse acteurs en actrices. Aan de orde komen namen als Lou Tei legen, Truus van Aalten, Frits van Dongen, Wim Sonneveld (naast Fred Astaire in 'Silk Stockings'), Maruschka Detmers, Derek de Lint, Huub Stapel, Rutger Hauer en Renée Soutendijk. De kern van het festival bestaat uit een overzicht van alle Neder landse films in alle genres die het afgelopen jaar werden geprodu ceerd. Daarnaast gaan tientallen Nederlandse films in allerlei gen res in première. TELEVISIE Richard Burton en Robert Shawn zijn vanavond te zien in films, waaraan ze in het hierna maals waarschijnlijk niet te pret tige herinneringen bewaren. Burton, het blijft natuurlijk altijd leuk om hem te zien, speelt de ti telrol in 'Bluebeard'. Deze Blauwbaard, gemaakt in 1972, is een Nazi die zijn verminkt gelaat verbergt achter een blauwe baard. Hij woont ergens in een kasteel en heeft al heel wat vrou wen versleten. Zijn laatste echt genote ontdekt de lugubere bete kenis van dat woord; al haar voorgangsters worden keurig ge conserveerd in een koelcel (Bel gië 2, 20.20 uur). 'Shwashbuckler' was de laatste film van Robert Shaw voordat hij overleed. Op Duits land 1 wordt hij uitgezonden on der de titel 'Der scharlachrote Pi- rat'. Shaw maakt van piraat Ned Lynch een eigentijdse Errol Flynn, die een corrupte gouver neur het leven zuur maakt. Shaw had zich een passender afscheid kunnen wensen (20.15 uur). John Belushi maakte twee jaar voor zijn dood 'Continental Di vide', een ouderwets aandoende komedie die in 1980 niet werkte. John Belushi speelt een cyni sche journalist, zijn tegenspeel ster is Blair Brown en die geeft gestalte aan een zelfbewuste bio loge. Twee werelden van verschil die het toch met elkaar moeten rooien en dat lukt uiteindelijk ook (maandag, Nederland 2, 20.29 uur). Morgen is de interessantste filmdag van deze tv-week. Twee films daarbij van John Huston. Hij regisseerde in 1942 'In this our life' die wordt uitgezonden in het Bette Davis-retrospectief op Nederland 3. Ze speelt een meedogenloos type dat de echt genoot van haar zus inpalmt en hem vervolgens tot waanzin drijft (20.30 uur). 'The red badge of courage' is een Huston-drama waarin de verschrikkingen van de oorlog worden behandeld. Hier gaat het om de Amerikaanse Burgeroor log. Een jonge soldaat ontvlucht het slachtveld en komt met zich zelf in de knoop omdat hij daar mee zijn kameraden in de steekt laat (BBC 2, 16.25 uur). Op dezelfde zender 's nachts om 0.10 uur 'Otto e Mezzo' van Federico Fellini. In een kuur oord bereidt een regisseur een nieuwe film voor, maar echgeno- te, minnares, jeugdherinnerin gen en dromen staan het maken van een scenario in de weg. De autobiografische lading maakte 'Otto e Mezzo' tot een hoogte punt in Fellini-'s Verfilming 'Jan Rap en z'n maat' (OP)NIEUW 'Biloxi Blues' - Liodo, Leiden 'Like father like son' - vader (Dudley Moore) kruipt in de huid van zoon en dat is aanleiding voor allerlei komi sche verwikkelingen, City, Katwijk 'Ironweed' - Jack Nicholson als de zwerver die in de boeken van William Kennedy tot leven werd gewekt. Eu ro, Alphen 'The Running man' - Arnold Schwar zenegger in sf-film. City. Katwijk 'Project X' - een aap wordt bevrijd uit een wetenschappelijk centrum van NASA, Greenway, Voorschoten 'Can't buy me love' - jongen wil meis- geld. BLIJVERS 'Crocodile Dundee 2' - argeloos na tuurmens raakt opnieuw in de clinch met Newyorkse gangsters, Lido, Lei- 'Half Moon Street' - moderne Ameri kaanse vrouw wordt via escort-ser vice slachtoffer van boze mannen, Trianon, Leiden 'Honneponnetje' - naïef meisje laat erotische fantasieën van oudere he ren overkoken, Luxor, Leiden en Eu ro, Alphen 'Cry freedom' - levensverhaal van Zuidafrikaanse verzetsleider Steve Biko door de ogen van blanke journa list gezien, Euro, Alphen 'Police Academy 5' - vijfde zomer van politie-onderbroekenlol, Lido, Lei den en Euro, Alphen 'Bright lights big city' - Michael J. Fox gaat ten onder aan grotestadsleven, Lido, Leiden 'The last emperor' - episch verhaal over laatste keizer in China, Green- way, Voorschoten 'Alexandria de onweerstaanbare' - Rex, Leiden 'Three men and a baby' - succesvolle komedie van Franse makelij ging nog eens door de gehaktmolen van Holly wood en het resultaat is best aardig. City, Katwijk en Lido, Leiden 'Jungle Book' - Walt Disney-film vol komische avonturen van het jongetje Mowgli - Lido, Leiden, Euro, Alphen 'No way out' - intrigerende spionage- DEN HAAG 'Honneponnetje' - Asta (463500), al. 'Biloxi Blues' - Asta, al. 'Ruimte Academie, Asta, al. 'Three men and a baby' - Babyion 'Police Academy 5' - Cineac (630637), al. 'No Man's Land' - Cineac, 16 jr. 'Crocodile Dundee 2' - Cineac, al. 'Cry Freedom' - Metropole (456756), al. The Last Emperor' - Metropole. al. 'Crocodile Dndee 2' - Metropole, al. 'Maurice' - Metropole. 16 jr. Filmzomer '88 - Metropole 'Honneponnetje' - Odeon (462400). al. 'Throw momma from the train' - Odeon. al. 'Blue Jean Cop' - Odeon, 12 jr. 'Police Academy 5' - Odeon. al. 'No Way Out' - Studio 656402), 12 jr. 'Fatal Attraction' - Studio, 12 jr. 'Oci Ciornie' - Studio, 16 jr. AMSTERDAM 'Moonstruck' - Alfa (278806). al. 'Bright lights, big city" - Alfa, 12 jr. 'Someone to watch over me' - Alfa, 12 jr. 'No way out' - Alfa, al. 'The last emperor' - Alhambra (233192), al. 'Maurice' - Alhambra, 16 jr. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'Police Academy 5' - Cinerama, al. 'Biloxi Blues' - Calypso (234876), al. 'Hamburger Hill' - Calypso, al. The Dead' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Barfly' - Cinecenter, 12 jr. 'Der Himmel über Berlin' - Cinecen ter, 16 jr. 'Oci Ciornie' - Cinecenter, 16 jr. 'A prayer for the dying' - Cinecenter, 16 jr. 'Honneponnetje' - Cinema Int., al. 'Crocodile Dundee 2' - Cinema Int., al. 'Honneponnetje' - City (234579), al. 'Amsterdamned' - City, 12 jr. 'Gooi mamma uit de trein' - City. al. 'Three men and a babv' - City, al. 'Raw' - City, 16 jr. Blue Jean Cop' - City, 12 jr 'No Man's Land' - City 16 jr. 'Paths of glory' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'II Conformista' - Kriterion, 16 jr 'Mad about you' - Parisien (246540), 18 jr. 'Josefine Mutzenbacher wie Sie heute ward" - Parisien, 18 jr. 'Bellv of an architect' - The Movies (245790), 16 jr. Filmzomer '88 - The Movies. 16 jr. 'Bird now' - The Movies, 16 jr. 'Maurice' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'House of Games - Tuschinski. al. 'Cry Freedom' - Tuschinski, al. 'Crocodile Dundee 2' - Tuschinski, al. 'Ruimte Academie' - Tuschinski, al. 'Fatal Attraction' - Tuschinski, 12 jr. 'Police Academy 5' - Tuschinski Cine ac (243639), al. 'Ironweed' - De Uitkijk (237460), 16 jr. FILMHUIZEN 'Oci Ciornie' nog maar eens in het Kijkhuis. Voor wie de titel van deze regelmatige gast in het Kijkhuis niets zegt het volgende: Marcello Mastroianni speelt in deze bewerking van Tsjechov- verhalen een man die het er van neemt. Hij is getrouwd met een rijke vrouw en zijn bedje is ge spreid. Zijn leven verandert ech ter ingrijpend als hij verliefd wordt op een Russische vrouw en haar tot ver over de steppe achterna reist. Regisseur is Niki- ta Michalkov (de hele week om 19.30 en 21.45 uur, behalve zon dag en maandag). Van- en morgenavond draait hier 'The secret of my success', een luchtige komedie met Mi chael Fox in de hoofdrol. Hij speelt een jongeman die in New York de Amerikaanse droom verwezenlijkt: van bediende in de postkamer tot baas bij een multinational. Regisseur is Her- bert Ross (20.00 en 22.15 uur). Op dezelfde tijden is dinsdag 'Una giornata particolare' te zien. Opnieuw Marcello Mast roianni in de hoofdrol. Ditmaal speelt hij een man die verliefd wordt op een vrouw (Sophia Lo- Marcello Mastroianni, twee maal te zien in het Kijkhuis. (archieffoto) ren). Het bijzondere van die dag is dat even verderop in Rome Hitier wordt ontvangen door Mussolini. Woensdag draait 'She's gotta have it' van Spike Lee. De vrouw in deze film houdt er drie min naars op na, kan niet kiezen uit die drie en wil dat ook niet. Een vrolijke film, belooft het persbe richt (20.00 en 22.15 uur). Vanaf volgende week donderdag is het Kijkhuis gesloten. Eén septem ber wordt de vertoning van films hen-at. HILVERSUM - Cabaretier en tv- presentator Paul de Leeuw gaat een hoofdrol spelen in de ver filming van het boek 'Jan Rap en z'n Maat' van Yvonne Keuls. De vrouwelijke hoofdrol wordt ge speeld door Heidi Arts, een leerlin ge van de Amsterdamse Toneel- door Frederike Contant school. Ine Schenkkan zal de film regisseren voor Riverside Pictures in samenwerking met Unites Inter national Pictures. Naast Paul de Leeuw speelt nog een aantal bekende acteurs mee in 'Jan Rap en z'n maat'. Zo zijn er ook rollen weggelegd voor Mare Hazewinkel (uit Honneponnetje) Erna Bos, Jaloe Maat (uit de NCRV tv-serie Switch) Jasperina de Jong, John Leddy (Zeg'ns AAA), Edwin de Vries en Jack Spijkerman. Regisseur Ine Schenkkan werd tijdens de Nederlandse Filmdagen in 1987 bekroond met het Gouden Kalf voor haar speelfilmdebuut 'Vroeger is Dood'. Schenkkan volgde na haar schooltijd een klas sieke balletopleiding bij Jennifer Roders. Ze werd aangenomen bij het Nederlands Ballet onder lei ding van Sonia Gaskell. Na diverse blessures besloot Schenkkan een verdere balletcarrière op te geven en les te nemen aan de Filmacade mie. In 1966 studeerde zij als eerste camera vrouw af. In de praktijk leg de zij zich toe op speelfilmmontage en werd een veelgevraagd editor. Zo was Schenkkan nauw betrok ken bij films als 'Spetters', 'De Vierde Man' en 'Flesh and Blood. In 1982 debuteerde Schenkkan als regisseur met de film 'Aanstellen- tis'. Producent van de nieuwe Neder landse film is Gys Versluys. Ver- sluys startte in 1983 zijn filmbedrijf Riverside Pictures met de interna tionale produktie 'Flesh and Blood'. Daarna volgden 'Blonde Dolly' en 'Havinck'. Begin dit jaar produceerde Gys Versluys de film 'Shadowman' met in de hoofdrol len Tom Hulce en Jeroen Krabbé. Deze film wordt internationaal uit gebracht. Overleven 'Jan Rap en z'n Maat' vertelt het verhaal van vijftien 'zwerfkinde ren' die onder leiding van een arts en een psycholoog plotseling on der één dak komen te wonen. De strijd die de kinderen leven om te overleven is zowel dramatisch als komisch om te zien. Als rode draad door de film loopt het verhaal van Gemma, vertolkt door Heidi Arts. Gemma is 18 jaar, heeft een grote mond en een klein hartje. Ze werd op haar twaalfde jaar verkracht en sindsdien opgevoed door 'Jan Rap en zijn maat', omdat haar moeder prostitueerde. De schrijfster van het boek, Yvonne Keuls, heeft al een groot aantal van haar romans herschre ven voor toneel en tv-drama pro- dukties. Zo werden 'De moeder van Davis S.\ 'Floortje Bloem' en ook 'Jan Rap en zijn Maat' al eerder met veel succes op het toneel ge speeld. Voor de eerste keer wordt een boek van Keuls nu gebruikt voor een echte speelfilm. De eerste opnamen voor de speelfilm Jan Rap en zijn maat zijn gisteren gemaakt. Het is de bedoe ling dat de film in februari in de bioscopen in première gaat. Paul de Leeuw nu ook in speel film. Heidi Arts, leerling van de Amsterdamse to neelschool, zal zijn tegenspeel ster worden. Niet-commerciële theaters boekten in '87 bijna half miljoen kijkers AMSTERDAM (ANP) - Steeds meer mensen brengen een be zoek aan niet-commerciele film huizen en -theaters. In 1987 wa ren dat er in totaal 473.911, dat is 6,4 procent meer dan in 1986 toen er 445.300 bezoekers werden ge teld. Dit heeft de Associatie van Nederlandse Filmtheaters, de vereniging van de grootste film huizen en -theaters in het niet- commerciële circuit, gisteren meegedeeld. Ter vergelijking: de commerciële bioscopen noteer den vorig jaar 15,4 miljoen bezoe kers. Twintig filmtheaters verspreid over het gehele land en twee cir cuits van kleinere bioscopen in Groningen en Friesland, die een maal per week films van de asso ciatie draaien, namen in 1987 weer het leeuwedeel (80 procent) van het niet-commerciële aan bod voor hun rekening. Filmdistributeurs Cinemien en Film International/Internatio nal Art Film leverden in 1987 een belangrijk aandeel in kunstzinni ge films. Daarnaast werd vorig jaar ook veel filmmateriaal uit het commerciële circuit ver toond in de niet-commerciële filmtheaters. Dank zij een kleine bijdrage van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur kon een aantal filmhuizen in 1987 de dienstverlening aan het publiek verbeteren, aldus de associatie. Daarnaast begint volgens haar ook een aantal gemeenten forse bijdragen in niet-commerciele filmtheaters te steken in de vorm van kredieten voor nieuwe zalen, stoelen en projectors. De associa tie wil dit beleid van vernieu wing en professionalisering ver der uitbreiden en heeft daarvoor een plan op stapel staan. Dit plan zal in het najaar worden gepre senteerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17