9 Controle is één grote rotzooi' 108 RUGNUMMER Wielrennen loopt voorop in de strijd tegen dopinggebruik' De gele trui weer 'schoon gewassen' Weltz: 'Nog nooit zo moe geweest' 'HÏ.V SpoorptTV Onbegrip vloert Gert Jan Theunisse en ploegleiding Spanje viert carnavalsfeest VRIJDAG 22 JULI 1988 SPORT PAGINA 15 CLERMONT FERRAND (GPD) De negentiende etappe in de Tour de France 1988 werd er één met lichten aan. Tot ver in de avond werd de informatie over de dopingzaken rond Pedro Delgado en Gert Jan Theunisse exclusief bezit gehouden door de juryvoorzitter, de Italiaan Mario Prece. Tót hij tegen negen uur in zijn hotel het verlossende woord sprak. Pedro Delgado is ook in tweede instantie positief bij de dopingcon trole. De contra-expertise in Parijs heeft dat uitgewezen. Maar Del gado zal niet worden gestraft, want het produkt dat in zijn urinemon ster is aangetroffen staat wel op de verboden lijst van het Internatio naal Olympisch Comité, maar niet op die van de UCI". De Italiaan werd even later in de Sporthal van Clermont Ferrand zo wat onder de voet gelopen door horden verslaggevers. Daar her haalde Prece zijn woorden en con clusies. Pas als de UCI op haar con gres in augustus heeft besloten het verboden produkt op de lijst te zet ten, zullen ook wielrenners die on der UCI-reglementen koersen, kunnen worden bestraft. De naam van Delgado was de he le dag niet van de Franse en Spaan se radio-stations weg te branden. Al heel vroeg leek de zaak voor hem ten goede te keren. Op hoog nivo werd hij in de rug gedekt door ministers, staatssecretarissen, in clusief UCI-president Luis Puig. De eigenlijke dopingcontroles van de Tour hebben plaats in het Laboratorium voor Nationale Do- pingbestrijding in Clichy, Parijs. Daar gaan alle monsters naartoe. In dat van Delgado (etappe naar Vil- lard-de-Lans) werden sporen van probenicide aangetroffen. Omdat het lab in Parijs een erkend IOC-la- boratorium is, wordt daar door gaans de IOC-lijst van verboden stimulantia gehanteerd. In heel veel gevallen stemt die lijst over een met de eigen dopinglijsten van de bonden. 'Positief, luidde de uit spraak dan ook in Parijs. Maar, probenicide komt op de lijst van de internationale wieler- unie (nog) niet voor. Het is een mid del dat ontstekingen tegengaat, dat helpt tegen jicht en reumatische aandoeningen. Op zich is het in het geheel niet stimulerend. Maar pro benicide (een verzamelnaam overi gens, waar ook het gisteren ge noemde benamide onder valt), is wel hevig in zwang bij sportmen sen omdat het een typische uitwer king heeft op anabole steroïden. Toen op de laboratoria, minder dan een jaar geleden, steeds vaker sporen van probenicide werden aangetroffen, zijn de onderzoekers naar de bijwerkingen gaan speu ren. Daar kwam uit dat het anabo- lengebruik maskeerde. Wie probe nicide gebruikte, had een goede kans dat er geen anabolen konden worden opgespoord. Vanaf het moment dat dat was aangetoond zette het IOC het een halfjaar geleden op de zwarte lijst. Sportfederaties zijn echter auto noom en nog niet elke federatie heeft dat overgenomen. Zij het dat het op de agenda van de medische commissie van de UCI staat om het er voor komend seizoen ook op te plaatsen. In het eerste onderzoek van het laboratorium in Parijs-Clichy werd geoordeeld: 'positief. Maar toen de naam van het produkt bekend werd, kwamen Delgado en zijn Reynolds-ploeg in het geweer. Het stond niet op de UCI-lijst, dus... contra-expertise. Daar werd de aanwezigheid van probenicide op nieuw bevestigd, maar de jury kon niet anders dan de straffen voor Delgado in de kast laten. Juryvoorzitter Mario Prece: „In het Tour-reglement staat duidelijk dat de Tour onder de regels van de UCI wordt verreden, dus moet Del gado wel vrijuit gaan". In Segovia, de woonplaats van Delgado gingen gisteravond laat nog de vlaggen uit, ze hebben er de hele nacht gehangen. Delgado blijft ook de meest acceptabele Tourwinnaar, hij sprintte gisteren op de Puy de Dme voor de zoveel ste maal in een 'bergetappe' weg van zijn naaste belagers. Delgado deed dat na een paar kilometer schouder-aan-schouder met Gert Jan Theunisse. Maar de één blijft de held, de an der wordt teruggezet in de rol van de schlemiel. Vergeven en vergeten, Pedro Delgado geeft Alain Vernon een vette knip oog en schudt de hand van de Franse televisie-journalist die het doping- schandaal rond de gele trui-drager in de wereld hielp. (foto ap> CLERMONT FERRAND (GPD) - Vier keer eindigde in deze Tour een rit op de top van een berg en drie keer kwam een renner uit de twee de garnituur als eerste boven. Na de Italiaan Ghirotto (Guzet Neige), de Spanjaard Cubino (Luz Ardi- den) viel gisteren op de top van de Puy de Dome die eer te beurt aan de Deen Johnny Weltz, de nummer 54 van het algemeen klassement. Weltz waande zich de koning te rijk na zijn verrassende coup, die voor een groot deel werd onder steund door Rolf Gölz, de West duitser in Nederlandse (Raas) dienst. „Dit is het mooiste wat ik tot nu toe in mijn leven heb meege maakt", jubelde de Scandinaviër uit nadat hij weer enigszins op adem was gekomen. De laatste ki lometers waren hem zwaar geval len. Klimmen is niet zijn speciali teit en bovendien had hij er nog eens een vlucht van dik honderd kilometer opzitten. „Goh, ik ben nog nooit zo moe geweest na een wedstrijd. Maar goed, als je de overwinning in zicht hebt, telt ver moeidheid niet. Dan ga je tot op de bodem". Tot gisteren had Weltz, een twee dejaars prof van 25 jaar uit Kopen hagen, nog niets van zich laten zien en fietste hij anoniem door Frank rijk. Onderweg van Limoges naar de Puy de Dome kreeg hij plotse ling de geest en waagde hij een winstpoging. Weltz: „Ik heb me de eerste weken vrij rustig gehouden. Wel mijn werk voor de ploeg ge daan natuurlijk, maar geen extra inspanningen. Veel anderen zijn er direct ingevlogen en die zitten er nu een beetje doorheen. Nou, als je dan niet hoog staat in het klasse ment krijg je nog wel eens een vrij geleide. Daar heb ik op gegokt en het liep zoals ik had gehoopt". In Gölz had Weltz een prima partner. „Ja, het klikte goed tussen ons. We hadden met elkaar afge sproken dat we tot aan de voet van de Puy de Dome bij elkaar zouden blijven. Vervolgens zou wel blijken wie de sterkste was". Dat was Weltz dus zodat de enige Deense journalist in de Tour, Mogens Ja- cobsen van Politiken, ook eens flink in de Deense (brieven)bus kon blazen. Het was de tweede grote interna tionale triomf voor Weltz dit sei zoen. In Sant Quirze del Valles had hij half mei de vijftiende etappe van de Ronde van Spanje op zijn naam geschreven. In 1987 debu teerde hij als prof bij de Franse ploeg van Fagor waar zijn landge noot en ex-wereldkampioen Leif Mortensen (1969 in Brno) hem aan- CLERMONT FERRAND (GPD) Gisteravondom tien over half tien stortte voor Gert Jan Theunisse een wereld in, die van het wielrennen. Nadat de presi dent van de jury in de Tour de France, de Italiaan Mario Prece, de revelatie van de Ronde kwam vertellen dat er ook bij een tweede onder zoek sporen van verboden stimulerende middelen in zijn urine waren gevonden. „Voor mij hoeft het fietsen niet meer, ik zie het niet meer zitten", stamelde Theunisse met een vuur rood aangelopen hoofd en tranen in de ogen. De klap was duidelijk hard aange komen. Naast de tien minuten straftijd, die hem terug deed vallen naar de elfde plaats in het alge meen klassement (op 18.37 van Delgado), ruim 1500 gulden boete, terugzetting naar de laatste plaats in de etappe van 13 juli en een voor waardelijke schorsing van een maand was het vooral onbegrip dat hem had gevloerd. Theunisse houdt bij hoog en bij laag vol dat hij niets verkeerds heeft gebruikt. Waarna ploegleider Jan Gisbers het heft in handen nam. Hij richtte eerst zijn gram op Prece. „Die man komt het ons om tien over half tien vertellen, terwijl we het om negen uur al via de pers hadden gehoord. Dat lijkt toch nergens op. We ac cepteren positieve gevallen, maar dit knullige gedoe niet. Daar gaan we tegen in de aanval. De onderste steen zal boven moeten komen. Wij hebben ons in dit geval aan de re glementen gehouden dan verwach ten wij ook dat de jury dat doet". Incompetent Gisbers kreeg gistermorgen al het idee dat het verkeerd af zou lo pen met Theunisse. „We hebben vanmorgen veel via de boordradio met elkaar gesproken. Toen was het ons duidelijk dat er een slacht offer moest vallen om de Tour te redden. Ik vind het allemaal een beetje te toevallig dat Delgado nu vrijuit gaat. Ik ben blij voor Pedro dat hij er zo vanaf is gekomen, maar deze gang van zaken be vreemdt mij ten zeerste". Wat er nu precies in Theunisse's urine is gevonden, is nog onduide lijk. Heeft Prece dat dan niet ver teld? Gisbers: „Wij wilden hem niet te woord staan. We hebben hem gezegd dat hij bijzonder in competent is en dat we alles al wis ten. Daarna hebben we hem de deur gewezen. Ik laat me niet voor Jan Lui gebruiken". Maar het moet bij PDM toch be kend zijn wat voor stoffen ze bij Theunisse hebben gevonden? Gis bers: „Nee, dat is ons nooit meege deeld. Ik hou het voorlopig maar op codeine (officiële kanalen hiel den het gisteren op een te hoge testosteronspiegel van 20, terwijl maximaal 6 is toegestaan), dat heb ik van radioverslaggever Hennie Ruckert gehoord. En de journalis ten, zo is hier gebleken, zijn beter op de hoogte dan wij. Dat vind ik op zich klasse van de pers, daar niet van, maar het deugt natuurlijk van geen kant". Manipulatie nier gemanipuleerd moet zijn. Gis bers: „Dat kan niet anders. Van Theunisse weten we dat hij niets gebruikt. Hij is een fervent tegen stander van doping. We willen heus wel toegeven als het zo is. Dat hebben we in het geval Arras ook gedaan. Van hem wisten we dat het fout zat, maar bij Gert Jan kan dat onmogelijk het geval zijn. Er kan van alles misgaan bij die controles. In de laboratoria hebben ze duur ste instrumenten om alles haarfijn uit te zoeken, maar tussen de plas van de renners en het lab kan het gemakkelijk fout gaan". Manager Manfred Krikke komt vervolgens melden dat hij met Hein Verbruggen, de voorzitter van de FICP (bond van wieier- profs), over de affaire heeft gebeld. Krikke: „Verbruggen heeft me ge zegd dat het met die dopingcontro les aan alle kanten rammelt en dat daar hoognodig verandering in moet komen. Wij zullen daar nu een begin mee maken". 's Ochtends voor de start nog had PDM eindelijk toegegeven dat Theunisse bij de eerste controle positief was. Manfred Krikke had na lang aandringen bevestigd dat Gisbers in de loop van dinsdag een brief was overhandigd door jury voorzitter Prece. Daarin stond dat er contra-expertise kon worden aangevraagd. Nog dezelfde avond was contact opgenomen met advo caat Bertrand in Parijs (dezelfde die Zoetemelk in 'zijn' dopingaffai- re bijstond en momenteel ex-Tour baas Lévitan assisteert in het juri disch gevecht tegen zijn voormali ge superieuren) en met professor Van Rossum, dopingdeskundige in Nijmegen. Krikke: „De advocaat had ons op het hart gedrukt geen enkele me dedeling te doen. We moesten het CLERMONT FERRAND (GPD) - Het fietsen in deze 75ste Tour de France is verworden tot een weinig opwekkende bijzaak. Er is nog maar één ding dat telt en de gemoe deren hevig beroert: het door de Franse tv (Antenne 2) geopenbaar de dopingschandaal rond Pedro Delgado. Zowel in het peloton als de volgerskaravaan is de aan het kruis genagelde, maar inmiddels weer in 'ere' herstelde Spanjaard het onderwerp van gesprek. Over Gert-Jan Theunisse, die na de con tra-expertise dus wel in het ver domhoekje bleef zitten, werd giste ren amper gerept. Het was een en al Delgado dat de klok sloeg in de uren voorafgaande aan de uitslag van het onderzoek in het Parijse la boratorium. Alom, voorzover de reacties ten minste uit het métier zelve afkom stig waren, werd het betreurd dat de wielersport weer eens zware schade is toegebracht. Dat de pro cedures rond de dopingcontroles niet klopten en dat men zich niet voor kan stellen dat een fiere gele truidrager zich verlaagt tot het ge bruik van verboden stimulerende middelen. Kortom, de bekende af weerreactie in wielerkringen, waar onmiddellijk stekels worden opge zet als er slecht nieuws in omloop Er was slechts één uitzondering: Eric Boyer uit de onthoofde équipe (Fignon en Mottet) van Cyrille Guimard. De best geplaatste Fransman in het algemeen klasse ment (zesde) haalde - weinig colle giaal, dat wel - flink uit naar Del gado. „Delgado heeft gegokt en verloren", velde Boyer al vonnis over zijn Spaanse collega nog voor dat er ook maar iets was doorge druppeld vanuit Parijs. „Jammer voor het wielrennen, maar hij heeft de boel bedrogen. Niet alleen zich zelf, maar ook zijn ploeggenoten en zijn supporters. Hij heeft grote, on aanvaardbare risico's genomen. Een smet op zijn carriere...". Heel wat genuanceerder liet Stephen Roche, de Tourwinnaar van verleden jaar, zich in die zo spannende laatste uren uit. De Ier, die deze week na een knie-operatie aan zijn come back is begonnen, merkte op: „Ik ben diep geschokt omdat een renner die ik goed ken en waarvan ik weet hoe hij met zijn vak bezig is, is beetgenomen. En dan moet hij dat ook nog via de pers vernemen. Bijzonder kwalijk. Pedro is al veroordeeld voordat hij zich kon verdedigen. Hij is als een drugsverslaafde afgeschilderd. Echt een schande. Ik heb altijd al tegen die dopingcontroles gea- Dat vindt ook Roger Pingeon, eveneens een voormalig Tourwin naar (1967), die tegenwoordig als chauffeur van de Zwitserse tv de Ronde doet. „Sinds die dopingcon troles twintig jaar geleden zijn in gevoerd, zijn we nog geen steek verder. De procedures er omheen zijn nog altijd aanvechtbaar. Dat heeft mede te maken met het feit dat de UCI (de mondiaal overkoe pelende wielerbond, red.) geen sterke, doortastende leider heeft, zoals in het tennis en de autosport wel het geval is". Yves Hézard, ploegleider van Toshiba (Jean-Francois Bernard) zijn de controles eveneens een doorn in het oog. Hézard: „Er moet nu eindelijk eens een oplossing voor waterdichte controles worden gevonden. Maar ik geloof er niet meer in. Ik weet niet hoeveel verga deringen ik over deze materie heb bijgewoond, zonder ook dat er maar enige vooruitgang is geboekt. Delgado is een tragische figuur ge worden door zo'n procedurefout". Volgens Luis Ócana moet het mogelijk zijn de dopingcontroles sneller en effectiever te verrichten. De man die nu dus wel als laatste Spaanse Tourwinnaar (1973) wordt afgelost door Delgado weet: „Te genwoordig moet het met al die ge- vanceerde middelen mogelijk zijn binnen een uur de urinestalen te analyseren. Waarom gaat er geen rijdend laboratorium mee mét de karavaan? Dan hoeft men ook niet meer naar Parijs, met al het gevaar dat iets, zoals nu is gebeurd, voor de contra-expertise uitlekt". Hennie Kuiper oordeelde dat de wielersport weer eens zware scha de was toegebracht. Ongeacht de uitslag van de contra-expertise. „Ten onrechte", stelt de Neder landse Tour-veteraan (39): „Het is altijd maar weer het wielrennen dat in een kwaad daglicht wordt gesteld. Alsof alle coureurs gedro geerd zijn. Ik ben nu bijna zestien jaar prof en nog nooit positief ge weest". Steun krijgt Kuiper van Tour- arts Gérard Porte. Hij zegt: „Wiel rennen is een van de eerlijkste sporten sinds er twintig jaar gele den controles zijn ingevoerd. Deze sport loopt in de strijd tegen do- pinggebruik voorop. Maar je moet niet vergeten dat renners zich moe ten verzorgen en dat ze soms in de verleiding komen produkten ne men die op de verboden lijst staan, zonder dat ik daarmee wil zeggen dat ze gedrogeerd zijn". - Gert Jan Theunisse aansturen op procedurefouten. De naam van Theunisse was onterecht voortijdig in de publiciteit geko men en daartegen hebben we meteen fel geprotesteerd bij de UCI, de Tourdirectie en de Franse bond. De controle is één grote rot- Onschuldig Krikke c.s. waren er fel tegen stander van dat het tegenonder zoek in hetzelfde laboratorium - Weltz zegeviert op de Puy de Do- beval. Zelf heeft Weltz aan de re genboogtrui geroken. Dat was drie jaar geleden, toen alleen de Pool Lech Piasecki hem voor kon blij- Die zilveren medaille bracht hem in de belangstelling van enkele professionele teams. Weltz hield de boot in eerste instantie echter af. „Mijn vader was niet zo enthou siast en zag me liever in zijn allumi- niumbedrijf komen werken. Ik heb toen in dubio gestaan. Na het WK in de Verenigde Staten heb ik de knoop echter doorgehakt. Ik wilde die kans toch niet laten lopen. Als je dan zo'n etappe in de Tour wint, voel je je extra gelukkig". MADRID (GPD) Spanje heeft gisteravond collectief een zucht van opluchting geslaakt, nadat be kend werd, dat de contra-expertise van het plasje van Pedro Delgado negatief was uitgevallen. Het Spaanse tv-journaal opende gister avond zelfs met de heuglijke mede deling. De nationale radio gaf ui ting aan de nationale euforie door meteen het lied 'Halleluya' de ether in te sturen. En in de woonplaats van Delgado, Segovia, sloeg de be grafenisstemming van de laatste twee dagen in een klap om in een dolle feestroes. In alle cafés en restaurants, die een dag eerder nog angstvallig leeg waren, hokten honderden Segovia- nen rond transistor-radiootjes en de televisie om de uitspraak van de jury van de Tour niet te missen. Na de verlossende mededeling was het centrum van Segovia één groot carnavalsfeest. De burgemeester van Segovia, Luciano Sanchez, verstuurde onmiddellijk een tele gram naar Steven Rooks om deze hoogstpersoonlijk uit te nodigen de festiviteiten rond Pedro Del gado in Segovia bij te wonen. Dit als erkenning voor de geste van Rooks om, in geval Pedro Delgado tien strafmmuten opgelegd zou krijgen, de gele trui in Segovia aan 'Perico' te komen overhandigen. Roche roept op tot boycot dopingcontrole DUBLIN (SID) - Wereldkampioen Stephen Roche heeft gisteren zijn collega's in de Ronde van Frank rijk opgeroepen de dopingcontro les in het vervolg te boycotten. De 28-jarige Ier, die vorig jaar de Tour op zijn naam bracht maar in de 75ste editie verstek moet laten gaan door een knieblessure, zegt in een interview in de Irish Times: „De renners moeten de dopingcon trole in de Ronde van Frankrijk boycotten, zolang het verdere on derzoek zich in het geheim af speelt." In het bewuste vraaggesprek zet de geblesseerde coureur tevens een vraagteken achter de gevolgde procedure bij de bekendmaking van de affaire. „Het is belachelijk dat Delgado zijn betrokkenheid van collega's en journalisten heeft moeten vernemen. Kelly is hetzelf de overkomen in de Ronde van Baskenland. Dat is niet goed te keuren." moest plaatshebben. „Dat kan toch niet? Ieder laboratorium komt met andere andere uitkomsten. Ik heb me door Van Rossum zelfs laten vertellen, dat de resultaten van de vijf beste labo's wel achttien per cent van elkaar kunnen verschil len". Maar de contra-expertise ge schiedde opnieuw in Parijs Clichy. Anders dan bij Delgado werden er geen staatslieden in stelling ge bracht. Staatssecretaris Dick Dees was wèl in Frankrijk, maar hij gaf er de voorkeur aan een Touretappe mee te maken. Zowel Krikke als Gisbers pleitte gistermorgen nog altijd onschuldig voor Theunisse. Gisbers: „Onze renners nemen geen enkel risico. Theunisse helemaal niet. Dat is er zelfs een die zijn eigen brood nog meeneemt naar tafel, zo bang is hij dat hij wordt geflikt. Ook van hem worden alle staten bijgehouden. We weten precies welke medica menten hij de afgelopen maanden heeft genomen. Daarover kan Van Rossum ook beschikken. Ik weet absoluut zeker dat hij zelf niets ge nomen heeft, en dat het ook niet uit de ploeg is gekomen". Krikke: „Het is natuurlijk een ramp voor ons dat dit is gebeurd. Maar we blijven achter Theunisse staan. Het heeft geen konsekwen- ties voor hem. Het was wat anders geweest als hij op amfetaminen was betrapt. Dat weten de renners, dat staat in het contract, dan vlie gen ze er uit. Dit is een kwestie van medische begeleiding en valt on der de verantwoordelijkheid van de ploeg". VRIJDAG 15 15-17.10 BBC 1 Cricket: verslag van de vierde Cornhill Test Match tegen de West Indies te Headingley. 16.00-16.50 BBC 2 Paarderaces op Ascot. 16.55-18.30 BRT 2: Ronde van Frankrijk rechtstreeks verslag van de vandaag verre- 'den etappe Clermond-Ferrand naar Cha- lon-sur-Sahe (223.5 km). 17.00-19.10 BBC 2: Paarderaces op Ascot en cricket 17.10-18.56 Did 2. Die Sport-Reportage Davis Cup tennis: verslag van het tweede enkelspel tussen Westduitsland en Joego slavië. 17.15-18.30 Ned 3: Studio Sport' Ronde van Frankrijk. 19.00-19 15 BRT 1: Ronde van Frankrijk: samenvatting van de vandaag verreden etappe. 19.00-19.25 Ned 3: Studio Sport, Wielren nen: samenvatting van de vandaag verre den etappe in de Ronde van Frankrijk. 19.18-19.55 Ned 1. Tourkwis: twee beken de Nederlanders worden getest op hun kennis van de wielersport. 22.35-23.35 Super Sportsworld: hoogte punten uit het verleden en het heden. ZATERDAG 10.23-10.55 Did 1: Die Sport-Reportage. 11.55-18.05 BBC 1: Grandstand met cricket (4e Cornhill Test-West Indies), bok sen (Jorge Vaca-Simon Brown), volleybal (toernooi tussen Canada. Cuba. Zweden en Zuidkorea). paarderaces en uitslagen. 14.00-17 00 Did 2 Die Sport-Reportage verslag van het Davis Cup tennistoernooi, met het dubbelspel tussen Duitsland en Joegoslavië.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15