Duinrell: speeltuin voor de hele familie Walcheren: liefde op eerste gezicht Schoorl: zon, zee en zaligheid Hoe mooi 't kan zijn aan het einde van de wereld Het hoogste punt van Zuid en Noord-Holland, afgezien dan van de Euromast en andere hemelbestormers van dat soort - is de uitkijktoren van pretpark Duinrell die is gebouwd op één van de hoogste duinen in het Wassenaarse duingebied. De uitkijktoren maakt het geheel tot het hoogste punt van beide provincies want de duinen in het Noordhollandse Schoorl zijn nog een stuk hoger dan de duinen bij Duinrell. door Alphons Weierink Eigenlijk is het jammer en past het ook niet zo bij elkaar: een kleurrijk en drukbezocht vermaakcentrum - inclusief camping - dat op hoogtij dagen tienduizenden vertierzoe kers binnen de poorten krijgt, mid den in de prachtige natuur aan de rand van de Wassenaarse duinen. En in de directe omgeving ook nog eens een deftige en statige buiten wijk van Wassenaar. Maar het is in de loop der jaren nu eenmaal zo ge groeid. En wat de inwoners van Wassenaar betreft; ze hebben er mee leren leven, zij het dat het alle maal nog steeds niet van harte gaat. Duinrell werd in 1984 het snelst groeiende pretpark van Europa ge noemd. De laatste jaren schommelt het aantal bezoekers rond de één miljoen. Daarmee is Duinrell - on getwijfeld mede vanwege de gun stige ligging in de Randstad - één van de drukst bezochte attractie parken van Nederland. Oppassen Graaf Van Zuylen van Nijevelt senior, de vader van de huidige di recteur, heeft niet kunnen bevroe den wat er ooit nog van zijn statige en natuurrijke landgoed zou wor den toen hij het in 1936 openstelde voor het publiek. Dat gebeurde ei genlijk min of meer noodgedwon gen omdat het onderhoud van het familiebezit enorm in de papieren liep. Om voor zijn bezit een belas tingverlaging te kunnen krijgen, besloot hij publiek toe te laten op het ruim 110 hectare grote land goed in het Wassenaarse bos- en duingebied. Zakelijk als hij was, hief de graaf wel entree: een dub beltje per persoon. Maar ook uit an dere zaken blijkt zijn commerciële instelling. Zo legde hij er de eerste kunstskibaan - van dennenaalden - van Nederland aan en organiseerde hij er motorcrosswedstrijden. Met het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog kwam daar een einde aan. De graaf werd in mei 1940 door de Duitsers gedood en het landgoed werd door de Duit sers bezet. Het kasteel kwam zoda nig gehavend uit de oorlog dat het weinig zin meer had om het te her bouwen. Vorig jaar werd dan ook besloten de restanten geheel te slo pen. Heijum, Hallum, Marrum, Ferwerd..."Je hebt het gevoel dat je er aan het einde van de wereld zit", zegt de informatrice van de Leeuwarder WV als ze de speldeknopjes op de kaart van Friesland aanwijst. De streek rond deze dorpjes in het noordelijkste deel van de provincie mag dan een 'uithoek' zijn, maar hij heeft zeker ook z'n charme. Het groene, weidse landschap dat zo typerend is voor Friesland krijgt hier, met de Waddenzee onder handbereik, nog een extra dimensie door de terpen. door Ingrid Bosman De toerist op wie de omgeving niet vanzelf rustgevend werkt is gewaarschuwd: het is zaak om het gaspedaal van de auto hier enigszins te ontzien. Al was het al leen maar om te voorkomen dat je aan bezienswaardigheden voorbij gaat. Wie bijvoorbeeld vanuit Fer- werd naar Hogebeintum rijdt kan het miniscule witte bordje dat op een gegeven moment naar links wijst vrij gemakkelijk missen. Twaalfde eeuw De zomers groene begroeiing werkt camouflerend, waardoor de hoogte van de terp - met 8.80 m. bo ven NAP de hoogste in het land - niet direct opvalt. Dat wordt an ders als je eenmaal onderaan de toegangsweg naar de kerk op de "top" staat. Het oudste gedeelte van de kerk dateert uit de twaalfde eeuw; de markante toren kreeg in 1717 gestalte. De paar duizend mensen die de kerk in het zomer seizoen bezoeken worden gastvrij ontvangen door de heer Van Sloot- en, die het naastgelegen pand met huisnummer 51 bewoont. Daar is ook een ruimte ingericht voor (wis- sel)exposities. Eenvoud is het kenmerk van het ware, en dat geldt doorgaans zeker voor de karakteristieke Friese „tsjerken". In dat licht bezien is het interieur van de kerk van Hogebe intum tamelijk rijk aangekleed. Heel bijzonder zijn de zestien zoge noemde rouwborden en -kassen, die gaaf bewaard zijn gebleven en samen een goed beeld geven van de ontwikkeling van deze houten gedenktafels. De adellijke bewo ners van de gedeeltelijk nog be staande Harsta State, een eindje naast de terp, wilden met de rouw borden de herinnering aan hen 'le vend' houden en bovendien het ge wone volk wijzen op de betrekke lijkheid van het leven. Daarvoor werden eenvoudige maar effectie ve symbolen als doodskoppen en zandlopers gebruikt. Soberheid Zo klein als de afstand is van Ho gebeintum naar Janum, zo groot is het contrast tussen de kerken op de beide terpen. Het idyllisch gelegen 13e eeuwse kerkje van Janum is in gericht als museum. Waarbij het bakstenen gebouw niet slechts als décor dient voor een uitgebreide collectie voorwerpen en geschrif ten, maar op zichzelf in al z'n sober heid een indrukwekkend beeld geeft van een kerk zoals ze er in de middeleeuwen moeten hebben uit gezien. De toelichting van 'beheer- 'ster' mevrouw Wagenaar neemt het „is dit alles"-gevoel dat in eerste in stantie bij de bezoeker dreigt op te komen snel weg. De middeleeuwse kerkelijke at tributen, waaronder een doopvont, sarcofagen, beelden en grafstenen, zijn deels afkomstig uit de kerk zelf, en deels uit (kerken in) de om geving. De kerk van Janum werd in 1947 opengesteld als museum, nadat ze in de Tweede Wereldoor log was gerestaureerd. Na de soberheid die de kerk van Janum typeert sta je, als je het huis van wijlen Ruurd Wiersma in het even verderop gelegen Birdaard binnenkomt, bijna met je ogen te knipperen. De oud-melkvaarder kleedde zijn huis even kleurrijk aan als hij zelf was. Birdaard biedt, zo klein als het is, nog een paar bezienswaardighe den, zoals de molen 'De Zwaluw', die trots aan de oever van de Dok- kummer Ee staat. Een riante plek om even uit te rusten biedt het ter ras boven het water van de Ee, vlakbij de brug middenin het dorp. De eigenaar van het bijbehorende eethuis serveert onder meer ook een toeristenmenu. De keuze aan eetgelegenheden in deze contreien is nogal beperkt, maar een ritje naar Dokkum kan op dat punt wel licht uitkomst bieden. Het hoogste punt op Walcheren is 162 treden hoog. Het is het duin bij Valkenisse. Vanaf de grote parkeerplaats aan de Valkenisseweg (parkeren kost twee gulden), voert een wandelpad door een prachtig stuk bos in een half uur naar de duinen. door Anne Veldhausz Waar de duinrij op het hoogst is, klimt een houten trap eerst gelei delijk en vervolgens heel steil naar de top. Eenmaal -zwaar hijgend bovenop het duin gekomen, is de vermoeidheid snel vergeten. De eerste blik op zee is zoals altijd een grote verrassing. De zee ligt er grijs en groot bij. Het geluid van de aan rollende golven en de wind klinken vertrouwd in de oren. Op het brede witte strand rennen kinderen langs de rijen houten palen. Vlak onder de steile trap aan de andere kant van het duin ligt een strandpavil joen voor een welverdiend drankje na de klim en afdaling. Wat is Zeeland toch vlak. Vooral toeristen die vanuit het beboste Oosten naar deze zuidwesthoek van het land rijden, turen ver baasd, kilometers ver over het vlakke Zeeuwse landschap. Slechts hier en daar staat een boer derij, afgeschermd door enkele bosjes of een kaarsrechte rij bo men. De Zeeuwen zelf zien het ech ter heel ahders. Zij zijn trots op hun landschap. "Als je op de Veluwe iets wilt zien, staat er altijd een boom tussen", zegt een Zeeuwse boer nuchter. En hij heeft gelijk. Zeeland heeft z'n charme. Vooral Walcheren dat van alle Zeeuwse schiereilanden het verst met het puntje de Noord zee in ligt en dat vanwege z'n uitge strekte witte zandstranden een ra zend populair vakantiegebied is. Maar ook de havenstad Vlissingen, de hoofdstad Middelburg met ge zellige winkelstraten en veel terras jes én de historische plaatsjes als Veere en Domburg, de oudste bad plaats van Zeeland, zijn de moeite van een vakantiebezoek meer dan waard. Onze verkenningstocht voert dwars over het voormalige eiland, van Westkapelle naar Veere. In Westkapelle drinken we koffie in het „Kasteel van Batavia", en kij ken samen met een nog half sla pende cafébaas naar de overkant van de straat, waar aan de voet van de dijk hard gewerkt wordt aan een heuse wandelpromenade. Noormannen' Vandaar gaat het naar Zoutelan- de, waar de inwoners „Noorman nen" worden genoemd. Een vader speelt met zijn kinderen jeux de boules. Ze werpen de ballen tussen de paaltjes die overal op het Zeeuwse strand staan om landaf- slag te voorkomen. Enkele oudere mensen slenteren langs de water lijn en turen naar de zeeschepen die op weg zijn naar de haven van Antwerpen. Over smalle weggetjes, met hoog begroeide bermen rijden we naar de overkant van het schiereiland. Via piepkleine dorpjes Biggeker- ke, Meliskerke, Aagtkerke en Serooskerke, die precies op elkaar lijken: fraaie oude huisjes aan smalle straatjes en in het midden van het dorp zo'n stoere oude kerk met stompe toren, waar elke zon dag de gelovige Zeeuwen, sommi gen nog gekleed in klederdracht, naar binnen stromen. Sommige ou de huizen langs de weg herinneren aan de watersnood van 1953. Aan de verweerde stenen is te zien hoe hoog het water toen kwam. Markiezenstadje Bij Grijpskerke, nog zo'n 'kerke- dorpje' doemt plotsling tussen ho ge bomen een prachtig oud land huis op met een achtkantige toren. Het was eens het verblijf van Jacob Cats, zo weten we. Een Zeeuwse boer heeft er weinig oog voor. Kromgebogen schoffelt hij rustig door in zijn groentetuin aan de voet van het landhuis. En dan Veere. De aankomst in dit Markiezenstadje betekent lief de op het eerste gezicht. Schitte rende oude gebouwen, de een nog ouder dan de ander, lonken. Maar eerst moet de honger gestild. In het Waepen van Veere staan, evenals in de vele andere restaurantjes, ui teraard veel visgerechten op de kaart. We kiezen voor een kabel jauw, van 21 gulden. Deze dag is ge bakken paling de dagschotel. Voor 39 piek, maar dan wel met meloen voor, en ijs met verse aardbeien na. Tussen de andere vakantiegan gers begeven we ons daarna op straat. Ook onze hoofden zijn schuin opgeheven, kijkend naar de speelse trapgeveltjes en karakteris tieke tierelantijntjes aan de oude gebouwen. Vooral het laatgotische stadhuis met z'n uitgekraagde to rentjes dat al in 1474 gebouwd werd, is prachtig. Langs oude huisjes, met krom me muren alsof ze gebogen gaan onder een zware last, wandelen we naar het puntje van Veer, naar de stoere Campveerse Toren uit onge veer 1500. Uitkijkend over het Veerse Meer is in de verte de Zee- landbrug te zien en een verrekijker die tussen twee oude kanonnen in staat haalt de imposante brug even heel dichtbij. Het oude verleden van Veere, dat precies vijf eeuwen geleden de ze tel werd van de admiraliteit, komt tot leven in het museum de Schot se Huizen, aan de kaai van Veere. Het museum bestaat uit twee stati ge, monumentale laat gotische hui zen. Deze huizen, genaamd Het Lammeken en De Struys bewaren de herinnering aan de tijd waarin Veere bloeide door de wolhandel met Schotland. Schoorl heeft niet alleen de hoogste duinen van Nederland, maar ook de breedste stranden. De hoogste duintop is er 54 meter. In de loop van duizenden jaren gaven wind en zeewater de duinen hun huidige vorm. Dat gebeurde doordat zand onder invloed van de golfwerking op de zeebodem naar de kust werd verplaatst. Tot het begin van deze eeuw zorgden zandverstuivingen voor overlast. Door de aanplant van bos werd daar een einde aan gemaakt, de Schoorlse duinen werden langzamerhand droger. Toch kan er uit de grond nog voldoende reserves worden geput voor de waterwinning en recreatie. Voor dat laatste komen jaarlijks 500.000 toeristen naar Schoorl. door Annertiiek ten Thije Schoorl is puur natuur. Werkelijk alle 'geschenken' van de Schepper zijn te vinden in dit kleine Noord hollandse plaatsje. Een uitgestrekt duinengebied, zee, kilometers lan ge stranden, immense heidevelden en gevarieerde loofhoutbossen. Het centrum van Schoorl is klein. Een paar gezellige winkel tjes, restaurants en barretjes. Een wandeling van de winkelstraatjes naar het eeuwenoude raadhuisje, de pittoreske kerk en de gerestau reerde korenmolen is in ieder geval de moeite waard. De langgerekte gemeente Schoorl telt verder nog zeven buurtschappen (Aagtdorp, Schoorldam, Bregtdorp, Catrijp, Groet, Hargen en Camperduin) met een geheel eigen karakter. Dat laatste geldt vooral voor Groet. Rondom het witte kerkje ligt het bewijs van een verstild verleden; het oude raadhuisje (het kleinste van Nederland met daarin een piepklein gevangencelletje) en de kerk gebouwd op een terp zijn een sieraad zoals er weinig aan de voet van de duinen gevonden worden. Terug naar Schoorl. Pal ten wes ten van het dorp begint het hoogste en breedste duingebied van Neder land. Achter de met loof- en naald hout begroeide binnenduinrand ligt zo'n slordige achttienhonderd hectare bos, heide en blonde dui nen. In het zuiden grenst dit terrein aan het Provinciaal Waterleidings- is dan -vooral in het hoogseizoen - 5 niet zo druk en de toerist wordt bo-1 vendien regelmatig geconfron teerd met tal van zangvogels, konij nen en eenkhoorntjes. Om de meeuwenkolonie met 9000 vogels j goed te kunnen bekijken is het handig een verrekijker mee te ne men. Van juni tot augustus biedt Staatsbosbeheer met excursies de i mogelijkheid pal langs de nesten I van storm-, zilver- en kleine man telmeeuwen te wandelen. Ook een bezoek aan de Paardenhemel, een uitkijkpost die pas na het nemen van tweehonderd treden te berei ken is, is de moeite waard. Voor kinderen die geen zin heb- ben in de lange wandelingen is er aan de rand van het'dorp een klim- duin met allerlei hindernissen. Zijn ze dan nog niet uitgeraasd dan is er altijd nog het speelpark de Duin- l rand; een pretparkje in miniatuur- j vorm met midgetgolf, kinderver- keerstuin, skelterbaan en tennisba- Vis De bezitters van een zeehengel komen in Schoorl ook goed aan 1 hun trekken. Vanaf het strand of de strekdammen pieren) kan er op paling, bot, schar en schol worden gevist. Eenvoudiger is het natuur- I lijk in één van de vele Schoorlse restaurants achter de tafel te schui ven om een lekker vis- of vleesge- recht te bestellen. Het aanbod met j Italiaanse, Chinese, Franse en puur Nederlandse restaurants mag rede- i lijk gevarieerd worden genoemd. I In alle prijsklassen kan men er in ieder geval terecht. Ook het over nachten hoeft geen problemen op te leveren. Er is keuze uit zo'n vijf hotels en een kleine veertig -betaal- i bare- pensions. En wie na een paar dagen op het Schoorlse is uitgekeken, staat niets in de weg de blik te verbreden naar orhliggende plaatsen als Callants- oog, Bergen aan Zee, Petten, Alk- j maar, Schagen, Hoorn, Enkhuizen of Volendam. FIETSROUTES - De Vereniging j tot Behoud van Natuurmonumen ten heeft vier nieuwe fietsbrochu- res uitgegeven: Midden-Brabant, Veluwe, Gooi- en Vechtstreek, j Noordwest Overijssel/Noordoost polder en Ijsseldal. De brochure zijn aan te vragen bij Natuurmonu- I menten tel. 035-62004. FIETSVAKANTIE - De Fietsva- j kantiewinkel heeft een nieuwe ca talogus uitgebracht met kaarten en gidsen van alle landen van de we reld. De fietser die dit jaar over de grens gaat, kan thuis, via deze cata logus boeken en kaarten over zijn bestemming bij de Fietswinkel be stellen. Het overzicht kost 4,50. Meer informatie: De fietsvakantie winkel tel. 03480-21844. Misschien wel omdat Nederland in het algemeen eerder beroemd is om zijn vlakke landschap dan om zijn hoogten en gebergten. Toch zijn het juist die hoogtepunten op de Nederlandse kaart die een bezoek waard zijn. Vandaag de laatste pagina over de diverse hoogtepunten. Soms is dat inderdaad het hoogste punt, soms is het een plaats die figuurlijk met kop en schouders boven zijn omgeving uitsteekt. In het Noordhollandse duinengebied is het heerlijk wandelen bedrijf en in het noorden aan de Hondsbossche Zeewering. Beter toeven Achter de door verstuiving ge vormde duinen liggen de brede, witte stranden waar het met zonnig weer overigens beter toeven is dan aan die in Zandvoort of het nabij gelegen Bergen aan Zee. Het strand is het beste te bereiken via de verharde Schoorlse Zeeweg. Auto's en bromfietsen zijn er ta boe. De enige mogelijkheid om op het strand te komen is dan ook wandelend, op de fiets of te paard door de boswachterij. Om de flora en fauna tegen de soms alles ver woestende toerist te beschermen, zijn sommige delen van de bos wachterij afgesloten voor publiek. Deze natuurreservaten zijn duide lijk door borden te herkennen. Ex cursies naar deze terreinen zijn echter op aanvraag altijd mogelijk. Om er alleen op uit te trekken zijn er vanaf enkele ingangen van de boswachterij twaalf wandelrou tes uitgestippeld. De routes zijn te volgen door middel van gekleurde pijltjes. Sommige wandelingen voeren over de hoogste duintop pen, zodat men van prachtige ver gezichten kan genieten. Anderen gaan langs heidevelden, bossen en zandverstuivingen. Verdwalen is dank zij de goede bewegwijzering nauwelijks mogelijk. Alvorens men het uitgestrekte gebied in trekt is het raadzaam eerst even bij (FotoGPD) het Bezoekerscentrum „Het Zand spoor" langs te gaan. In deze expo sitieruimte en tevens startpunt van een aantal gemarkeerde wandel tochten wordt met beeld en geluid het een en ander duidelijk gemaakt over het mooiste staatsduinenge- bied van Nederland. Meeuwenkolonie Fietsers kunnen dwars door de boswachterij naar Bergen aan Zee en voor de liefhebbers van de rui tersport ligt er een vijfentwintig ki lometer lang pad door een prachti ge omgeving. Of u nu fietst, wan delt of op de rug van een paard het terrein verkent, volgens de WV zijn de vroege morgen- en late avonduren het meest geschikt. Het Maar het landgoed bleef na de oorlog in bezit van de familie Van Zuylen van Nijevelt. De huidige graaf bouwde het langzaam maar zeker weer op. Eerst kwam er een theetuin, later een hertenkamp en weer later een speeltuin bij. Die j speeltuin vormde de basis voor het i huidige 52 jaar oude pretpark dat aan het eind van de jaren zestig ge stalte kreeg. Graaf Van Zuylen van I Nijevelt nam daartoe - evenals zijn vader destijds - min of meer nood gedwongen het initiatief omdat hij zich niet wilde laten ringeloren door een projectontwikkelaar die I grote plannen had voor een attrac tiepark op het landgoed waarvan hij dan directeur zou worden. "Dat kan ik zelf pok wel",' was ongeveer j zijn gedachtengang. Zo gezegd zo i gedaan en de graaf slaagde erin een I pretpark op te bouwen dat er zijn mag. Zelfs richtte hij een grote camping erbij in. De combinatie camping bij pretpark midden in de natuur, blijkt eveneens een voltref fer. Eén grote permanente kermis, de meest uiteenlopende zwemfaci- liteiten, automaten en computer hallen en de nodige horecavoorzie- ningen vormen ook hier de ele mentaire bestanddelen van een at tractiepark waar de dagjesmens anno 1988 zich prima kan verpo zen. Duinrell is evenwel geen spec taculair attractiepark a la de Efte- ling waar je van de ene verbazing in de andere valt, maar meer een gro te speeltuin voor de hele familie. Een pluspunt daarbij is de prachti ge ligging. Eén van de grootste at tracties is het zogeheten Tikibad; een tropisch zwemparadijs (dat als enige onderdeel ook 's winters ge opend is) met het „grootste over dekte waterglijbanencomplex ter wereld" van 500 meter lengte. De waterglijbaan vormt hèt 'handels merk' van Duinrell. Nieuw dit jaar is de Cycle Mono rail: een fietsavontuur over een af stand van 300 meter op een hoogte van 2 meter 50 boven de grond. Na tuurlijk mag de permanente „adembenemende" show van een Amerikaans duikteam niet in het rijtje ontbreken. Evenals trouwens de rodelbanen vanaf de duinen, een reuzenglijbaan, een achtbaan en een antieke caroussel uit 1864 waar overheen speciaal een glazen koepel is gebouwd. En wat te den ken van de ski- en langlaufbanen op de hellingen van de duinen. Ook de inwendige mens komt niets te kort. De horecavoorzienin- gen hebben alles in huis: van een broodje croquet tot een eenvoudig diner van drie gangen. Kortom, het pretpark voorziet in van alles. Men sen die van dit soort massale ver maak houden, kunnen er dan ook volop aan hun trekken komen. Voor hen is een reisje naar Wasse naar beslist de moeite waard. En voor degene die de drukte allemaal toch teveel wordt kan in alle rust een wandeling maken door het fraaie duingebied naar het Wasse naarse strand; een afstand van twee a drie kilometer. De en treeprijs is redelijk: 11,50 per per soon exclusief Tikibad. Mét Tiki bad 16,50. Kinderen tot en met 3 jaar gratis.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14