TAD LEIDEN Kans op ondertunneling Stationsplein niet verkeken LEIPSCH DAGBLAD Mogelijk bouw hotel in complex Levendaal Supermarkt Gruma sluit filiaal Bevrijdiiigsplein Weer goed wonen in omgeving Van der Werf straat Uitgever boek met verhalen van pseudo-prins niet bang voor RVD s VRIJDAG 22 JULI 1988 Burgerlijke Stand goede banen te leiden. Maar ook wanneer projectontwikkelaars goedkopere alternatieven voor een tunnel uitdenken, worden deze door de gemeente serieus bekeken. Dat laatste zou betekenen dat er opnieuw onderhandeld moet wor den met de Nederlandse Spoorwe gen. De NS stelde als voorwaarde voor de bouw van een nieuw sta tion in Leiden dat het Stations plein autoluw wordt gemaakt, er vanuit gaande dat er een tunnel wordt aangelegd. Voor de bouw van dat nieuwe station heeft de minister overigens nog geen toestemming verleend. "Dat komt omdat we nog geen voorstel daarvoor hebben gedaan". zegt een woordvoerder van de NS: "Maar we gaan er vanuit dat de nieuwbouw door kan gaan. Eind 1989 beginnen we en in 1993 wordt het station opgeleverd". Inmiddels is bekend dat het management- en adviesbureau Me trum uit Utrecht de ontwikkeling van het Stationsgebied gaat coördi neren. Het bureau treedt op na mens de gemeente, AZL, NS en NZH. Het moet de plannenmakerij in goede banen leiden, bemiddelen tussen de vier instanties en project ontwikkelaars en helpen bij het maken van een keuze uit de plan nen die worden aangeboden. Me trum deed ervaring op bij een soortgelijk project in Amersfoort. Gemeente hoopt op andere Haagse subsidiepotjes I LEIDEN Met enige spijt ver- I nam het Leidse gemeentebe- f stuur afgelopen vrijdag dat mi nister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) geen geld beschik baar stelt voor de ondertunnel ing van het Leidse Stations plein. Althans niet in het kader van het mobiliteitsscenario dat de bestrijding van files en de bevordering van het openbaar vervoer voorstaat en dat vrij dag aan de orde was. Dit bete kent echter niet dat de kans op i de tunnel voor het station ver keken is. De gemeente wedt op meer paarden en er zijn nog an dere Haagse subsidiepotjes waarvoor het 30 miljoen gul den kostende project is aange meld. De zo innig gewenste tunnel stond wel op de groslijst die achter het mobiliteitsscenario schuilgaat. Uitvoering van alle projecten die op deze lijst voorkomen, zou echter i een veelvoud hebben gekost van de 3,8 miljard gulden die de minis ter wil hebben. Zo kreeg Leiden 'ongevraagd' een station bij de Me- renwijk toegezegd, maar blijft een subsidie voor de tunnel voorlopig in het ongewisse. "Erg jammer", is bij afwezigheid van de verantwoordelijk wethou der Peters de reactie van het hoofd van de directie Verkeer van de ge meente, G. Aletrino: "Naar ons idee komt de aanleg van die tunnel het openbaar vervoer zeker ten goede. De bereikbaarheid van het station wordt immers verbeterd, terwijl ook de bussen er duidelijk I voordeel van hebben. Maar file-op- lossend is die tunnel natuurlijk i niet echt". In het najaar hebben vertegen woordigers van de gemeente een gesprek met ambtenaren van het ministerie om te bezien of de aan leg van de tunnel gefinancierd kan worden uit de zogenaamde bijdra geregeling 'verkeers- en vervoers voorzieningen', een subsidiepotje dat speciaal is bedoeld voor voor zieningen in en rond steden. Subsidiëring uit dit potje is mo gelijk tot maximaal 50 procent van de kosten, hetgeen betekent dat het restant van ten minste 15 mijoen gulden elders vandaan moet komen. "Uit de exploitatie van het stationsgebied of wellicht uit gemeentelijke potjes. Dat moe ten we dan bekijken", zegt Aletri- Mocht de minister de aanvraag onverhoopt afwijzen, dan komt het aan op de creativiteit van de pro jectontwikkelaars die gevraagd worden plannen voor het stations gebied te maken. Zij moeten dan wat anders verzinnen om het ver keer rond het nieuwe station in Rambo in Leiden LEIDEN Rambo in Leiden? Gistermiddag reed 'Silvester Stallone' in vol ornaat per jeep door de stad. Vanzelfsprekend was het Amerikaanse formaat kleerkast niet speciaal naar Lei den gekomen, maar had de filmmaatschappij een spre kend op Rambo gelijkende ac teur ingehuurd. En dat alles om reclame te maken voor 'Rambo 3', die op 4 augustus in het Leid se Lido-theater in première gaat. In de Verenigde Staten wordt deze derde aflevering van Stallones 'heldendaden' te gewelddadig geacht. Vanaf 4 augustus kan het Nederlandse publiek daar zélf over oordelen. Leidenaars betrapt bij stelen van stenen LEIDEN De Leidse politie heeft gisteren twee Leidenaars van 23 en 25 jaar aangehouden, die een partij stenen hadden gestolen. De stenen waren afkomstig van een bouw plaats aan de Charley Tooropweg in de Stevenshof. De daders had den hun buit al in een aanhangwa gen geladen. Zij werden op de Dob- bedreef staande gehouden! Bernard Stöxen kroegbaas af LEIDEN Het raadslid van Lei den Weer Gezellig, Bernard Stöxen, is kroegbaas af. Hij heeft zijn café, Scarabee aan de Pieters- kerk-Choorsteeg, verpacht. Gister avond nam Stöxen afscheid van zijn café met een groot feest. Dat ging overigens met nogal wat la waai gepaard. De politie maakte om twee uur een einde aan het par tijtje. Ruim 40 'goedkope' kamers LEIDEN - Erica Beheer wil een ho tel met ruim 40 kamers maken in het voormalige Van wijkcomplex aan het Levendaal in Leiden. Snel heid is een van de belangrijkste ei sen van de opdrachtgever, van wie de naam door Erica geheim wordt gehouden. Het is de bedoeling dat het hotel, met een prijs van hoog stens 100 gulden per nacht voor een tweepersoonskamer, al in maart van het volgend jaar open gaat. De bouwkosten bedragen cir ca drie miljoen gulden. Voor een gedeelte van het com plex, dat thans ingrijpend wordt verbouwd, had de projectontwik kelaar nog geen bestemming. Met de komst van het hotel en de al eer der aangekondigde verbouwing ten behoeve van de Decamarkt (Codi), de bouw van 50 apparte menten en een parkeergarage is het gebouw tot de nok toe vol. Nu de bouwplannen zijn gewij zigd, moet de bouwvergunning voor het pand worden aangepast, want die is al enkele maanden gele den door het gemeentebestuur af gegeven. Directeur Swaak van Eri ca voorziet daarmee geen proble men: "Uit vooroverleg is gebleken dat het gemeentebestuur geen pro blemen heeft met de wijziging van de plannen". De parkeergarage, die in het ge bouw in drie etages wordt ge bouwd, biedt volgens Swaak ook voldoende plek voor het hotel: "De parkeergarage telt een kleine ze ventig plaatsen. Voor de apparte menten geldt een norm van 0,8 par keerplaats per woning. Dan kom je uit op ruim veertig parkeerplaat sen. Voor een hotel geldt een par- keernorm van een hif per kamer, twintig plaatsen dus. De garage biedt ruimte genoeg". Swaak meent dat Leiden drin gend behoefte een een 'goedkoop' hotel. "Dat is uit verschillende on derzoeken, onder meer van de ge meente en de Kamer van Koophan del, wel gebleken. Ook de op drachtgever zelf heeft een onder zoek gehouden waaruit blijkt dat er voor hotelkamers een goede markt is in Leiden". Het hotel krijgt volgens hem een ideale plaats in de stad, "van waar het centrum binnen een paar minuten lopen is te bereiken". De gebruikers van het complex zullen geen last hebben van elkaar. De entree van het hotel komt aan de zijde van het Levendaal te lig gen, terwijl de hotelkamers wor den verwezenlijkt aan de kant van de Hogewoerd. De appartementen en de supermarkt krijgen eveneens een eigen toegang. Uit tactische redenen wil Swaak nog niet bekendmaken wie de op drachtgever is. "Als het hotel aan het Levendaal niet doorgaat, moet ik een andere locatie zoeken in de stad. Ik wil dan niet dat mijn con currenten weten welke bedrijf een hotelvestiging in Leiden zoekt", al dus verklaart Swaak het geheim houden van de naam. Erica is ook nog altijd bezig met werving voor het business-center op het Schutterveld. Dat moet een hotel- annex kantorencomplex worden, maar dat is nog niet van de grond gekomen. "Het hotel is het probleem niet. Dat is eigenlijk rond. Dat het project nog niet ge realiseerd kan worden komt door het afhaken van een aantal bedrij ven. Eerst liet Bazis-Pica verstek gaan en nu heeft ook het Flower- center besloten nieuwbouw te ple gen in Rijnsburg". Overigens is over het vertrek van het Flowercenter naar Rijnsburg het laatste woord nog niet gezegd. Projectontwikkelaars van het Schuttersveld zullen bezwaar ma ken bij de provincie tegen de bouw van kantoren bij de Rijnsburgse bloemenveiling. Volgens hen is die bouw in strijd met het streekplan waarin het Schuttersveld is aange wezen als vestigingsplaats voor kantoren in de Leidse regio. LEIDEN - De Gruma-supermarkt verdwijnt uit Leiden. De winkel aan het Bevrijdingsplein zal wor den gesloten. In het pand zal, nadat Grote hoeveelheid sigaretten gestolen LEIDEN Uit een vrachtauto aan de Herengracht is gisterochtend een flinke hoeveelheid sigaretten gestolen. Terwijl de chauffeur de wagen had verlaten, wisten de da ders het zeil van de vrachtwagen los te maken. Er verdwenen in to taal 100 sloffen sigaretten, 20 slof fen shag en 30 busjes shag. De rookwaar is eigendom van een be drijf uit Amsterdam. Vier mille ontvreemd LEIDEN Bij een bedrijf aan de Jan Evertsenstraat is een bedrag van 3800 gulden gestolen. De da ders zijn binnengekomen door het forceren van een raam. het verbouwd is, eind november een vestiging van Albert Heijn ko men. Volgens een woordvoerder van de Gruma is het pand te groot om rendabel te zijn. De Gruma-di- rectie heeft overigens geen moeite gedaan om naar een kleinere vesti gingsplaats in Leiden te zoeken. "We vertrekken gewoon. In som mige plaatsen zit wel een Gruma, in andere niet", aldus de woord voeder. Albert Heijn, die eind november in het Gruma-pand komt, heeft al een vestiging aan het Bevrijdings plein. Die is echter volgens een woordvoerster van het Ahold-con- cern te klein geworden. Het huidi ge AH-pand zal waarschijnlijk wor den verhuurd. "Maar niet aan een supermarkt-organisatie", aldus de woordvoerster. Het is nog niet bekend of er in de nieuwe AH-vestiging ook een non food-afdeling zal komen. Volgens de woordvoerster staat het echter wel vast dat het assortiment zal worden uitgebreid. "Dat is logisch. Als we meer oppervlakte tot onze beschikking hebben". LEIDEN - Uitgever Gerard Tim mer is niet bang voor de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD). Het ver baast hem dat de RVD nu zo hoog opspeelt over een bundel verhalen die hij onder naam van kroonprins Willem Alexander op de markt wil brengen. "Het boek is een verza meling van een eerder in het stu dentenblad Propria Cures versche nen serie. Daarover heeft de RVD kennelijk nooit moeilijk gedaan. LEIDEN Over het werk van de Wetenschapswinkel wordt van 1 tot en met 12 augustus een foto tentoonstelling gehouden in de hal van het stadhuis. De Wetenschapswinkel is on derdeel van de Leidse universi teit. Mensen, instellingen, orga nisaties of actiegroepen kunnen door de Wetenschapswinkel on derzoek laten uitvoeren, indien zij zelf niet over het geld daar voor beschikken. De vragen die de Wetenschapswinkel behan- Tentoonstelling over werk van W etenschapswinkel delt zijn derhalve van zeer uit eenlopende aard. Zo is onder meer onderzoek gedaan naar de gevolgen voor de gezondheid van het werken met bestrijdings middelen, naar de werkgelegen heid in Leiden, naar de opvang van jongeren en naar onge wenste intimiteiten in het onder wijs. De medewerkers van de win kel richten zich op verschillende terreinen: arbeid, welzijn, milieu, gezondheid, vrouwen emancipatie en recht. De tentoonstelling geeft een beeld van hoe de winkel werkt, welke groepen er terecht kunnen en met wat voor vragen zij er ko men. De Wetenschapswinkel is gevestigd aan de Kloksteeg 25 in Leiden. LEIDEN Geboren: Laurentius Jacobus Maria zv. J.J. van der Valk en M.M.T. van der Zwet, Jacobus Arie zv. D. van Beelen en C. de Best, Johanna Eliza dv. J.H.F. van der Wart en J E. van der Pol, Johanna Cornelia dv. C. Versteeg en L. Bokhorst, Soraya d.v. P kromthout en C.M.W. Schrama, Lianne Danielle d.v. J.P.M. van Rijn en W M.S. van der Vijver, Ronald z.v J. Bavelaar en J.M. van Hooidonk, Norah Otome d.v. A.J- C.P. Leest en M.M.A. Klein, Daphne Chantal d.v. C.N.J. Verhart en I.M. Vlijm, Laila d.v. M. Jabi en H. Talbi. Steven Willem z.v. G.J. Zwarts en O.M. Ros, Timotheus Wilhelmus Johan z.v. W P. Pont en A.H. Smits, Caspar Jurian z.v. W. van der Hoeven en IJ. Sicco Smit, Marlien d.v. W.C. Varkevisser en C. den Haan, Laurien Elisabeth d.v. P.J.M. van de Kooy en C.M. Belt, Stefan Alexander Roland z.v R A S. Wanrooij en N. van den Hoed, Jef frey Kevin, z.v. F. Freke en J.M. van Wagens- veld, Marloes Christina d.v. J.H. Neuteboom en T.C.J. Janzen, Gijsbert z.v. T. van den Dool en A.C. Bakker. Leidse vrouw mishandeld LEIDEN Een Leidse vrouw is gisteravond door haar 48-jarige ex- vriend uit Den Haag in haar wo ning aan de Maredijk mishandeld. Toen de vrouw thuis kwam, trof zij de man in haar woonkamer aan. Hij had al enkele vernielingen aange richt en vermoedelijk ook geld ge stolen. De vrouw kon nog net de politie bellen en haar naam door de telefoon schreeuwen. Dat was voor de politie voldoende om het adres van de vrouw te achterhalen. De dader is een goede bekende van de politie. Hij kwam vorig jaar in het nieuws toen hij probeerde de verzekering op te lichten. Een door hem gehuurd bootje werd leeg in een van de Zeeuwse wateren aan getroffen. Zelf was de man naar Oostenrijk vertrokken, waar hij la ter werd aangehouden. Binnenstadsplein met veel groen Waarom nu dan wel?" aldus Tim mer die het boek uitgeeft in samen werking met Propria Cures. De RVD heeft het Amsterdamse studentenblad in het verleden wel gevraagd met de serie te stoppen, maar daaraan heeft de redactie geen gehoor gegeven. Ook aan de redactie van het Leidse blad Cor- rel, van Studentenvereniging Mi nerva, zijn in het verleden artikelen aangeboden. Maar op verzoek van de Rijksvoorlichtingsdienst zijn die nooit gepubliceerd. Het boek van de pseudo-prins wordt in augustus onder de titel 'Alexander, Student voor Oranje' op de markt gebracht. Wie er pre cies verantwoordelijk is voor de verhalen die onder de naam van de prins verschijnen, wordt geheim gehouden. Timmer weet daarover niets: "Ik krijg de tekst integraal aangeleverd van Propria Cures, die over de bron niets onthult". Alge meen wordt aangenomen dat ie mand die in de nabije omgeving van de prins verkeert de verhalen heeft geschreven. Het wordt zelfs niet uitgesloten geacht dat de kroonprins zelf invloed op de ver halen heeft. Het boek wordt ten doop gehou den tijdens de El Cid- week, de kennismakingstijd voor nieuwe studenten met de Leidse universi teit. Dat is in de week van 15 tot en met 19 augustus. Inboedel gestolen LEIDEN Uit een kelderbox van een flat aan de Agaathlaan is tussen 14 en 21 juli een complete inboedel gestolen. De spullen zijn eigendom van een 59-jarige Leidse vrouw. De kelderbox was met een hangslot af gesloten. LEIDEN - De stadsvernieuwing in Leiden gaat maar door. Dat bete kent dat zich op de meest onver wachte plekken in de stad verande ringen voltrekken, die soms een heel nieuw facet geven aan de oude binnenstad. Zoals in de wijk Mare- dorp (achter de Haarlemmerstraat) waar aan de Hekkensteeg, vroeger een smalle en armoedige doorgang, een mooi binnenstadsplein met veel g oen is verrezen. door Jan Rijsdam De afgelopen jaren zijn daarvoor veel slechte woningen en oude be drijfsruimtes aan de Van der Werf- straat en Hekkensteeg met de grond gelijk gemaakt. Aanvanke lijk had het gemeentebestuur zich voorgenomen om aan de steeg een parkeergarage te bouwen. Omwo nenden liepen daartegen te hoop. De protesten noopten de gemeen tebestuurders er toe hun voorne men te laten varen en een woning bouwplan te maken. Dit bouwplan, van de hand van het Haagse architectenbureau Roe- leveld-Sikkes omvat in totaal 43 huizen. Wijzer geworden van ande re binnenstadsinvullingen besloot de gemeente om de nieuwe bebou wing niet langs de oude gevellijn van de donkere, smalle steeg neer te zetten, maar om licht en ruimte te scheppen door de aanleg van een pleintje waar de nieuwbouw rondom zou komen te staan. Aan de veel bredere Van der Werfstraat De Gruma-vestiging waarin Albert Heijn zich eind dit jaar zal vestigen. De woningbouw rond het plein kan niet onopgemerkt blijven. Het bestaat uit twee of drie bouwlagen, opgetrokken uit een gladde, licht gele steen, met contrasterende kleuren van kozijnen en deuren. Dit nieuwbouwcomplex mag zon der twijfel tot één van de betere en eigentijdse invullingen in de Leid se binnenstad worden gerekend. Het complex ademt de sfeer van de 'nieuwe zakelijkheid', maar dan wat vrolijker. De opbouw van de gevels is heel afgewogen. Erker achtige uitbouwtjes, insnoeringen bij de (zorgvuldig afgewerkte) en trees en een terugvallende derde bouwlaag met inpandige balkons geven de gevel een gestileerde le vendigheid. De opvallende kleuren van de kozijnen, deuren en de af watering (groen, rood en blauw) ondersteunen de gevelcompositie en maken de woningen bovendien heel fleurig, zonder dat het kakel bont wordt. Waar vroeger een smalle steeg lieptussen de Van der Werfstraat en Oude Vest, is nu e woningen rondom het plein is het goed u veel groen- en speelgelegenheid. In de zouden de gaten in de straatwand worden gedicht zodanig dat wel de oorspronkelijke rooilijn in ere her steld zou worden. Het bouwplan is intussen vol tooid. Sluitstuk van het project is de inrichting van het pleintje. In i plein gemaakt met het midden daarvan is een fraai perk aangelegd met veel groen en de nodige speelruimte voor de kin deren uit de buurt. Aan twee kan ten van het perk zijn jonge leilin den geplant, die het plein straks met een groene rand zullen tooien. De bomen worden niet te groot maar krijgen op den duur een mooie dichte haag. Het perk is af gebakend met een hek. Dit moet voorkomen dat de speel- en groen- plek gebruikt gaat worden als hon- denuitlaatplaats. De nieuwbouw langs de Van der Werfstraat is zo nadrukkelijk aan wezig dat het in plaats van een pak huisstraat (zoals de overkant schijnt te willen suggereren) weer een woonstraat is geworden. Het situeren van de meeste nieuwe hui zen rond het pleintje draagt er ook toe bij dat het wijkje achter de Haarlemmerstraat een stuk pretti ger is om te wonen. De stedebouw- kundige ingreep, die nodig was om dit pleintje aan te leggen, is een ver standige daad geweest. Het heeft samen met de fraai vormgegeven, zorgvuldig gedetailleerde en kleur rijke woningbouw in tal van op zichten een gunstige invloed op de kwaliteit van de woonomgeving.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11