Aantal leden vakbonden blijft groeien Belastingstelsel gaat op zijn kop Nieuwsblad voor kinderen blijkt gat in Britse markt Cao sleepdienst geldt nu ook voor Kooren Grote winsten voor Amerikaanse banken Griekenland trekt veto op landbouwakkoord in BIJENMARKT UTRECHT (ANP) - De ledenwinst van de Nederlandse vakbeweging zet in versneld tempo door. De bij de vakcen trale FNV aangesloten bonden boekten over het eerste halfjaar 1988 ruim 9.300 nieuwe leden, ongeveer evenveel als de winst over geheel 1987. Daarmee komt het ledental boven de 920.000 uit, zo heeft de grootste vakcentrale giste ren meegedeeld. Ook het ledental van de CNV- en MHP-bonden blijft een stijgende lijn vertonen. De CNV-bonden hebben ruim 1.700 nieuwe leden ingeschreven en de doorgaans con stante MHP-bonden maar liefst zesduizend. Het CNV heeft nu in totaal 295.000 leden en de vakcen trale voor middelbaar en hoger per soneel 116.580. ROTTERDAM (GPD) - Haven sleepbedrijf Ton Kooren zal vanaf deze week met dezelfde arbeids voorwaarden moeten werken als concurrent Smit. Minister De Ko ning heeft gisteren de cao die de Vervoersbonden FNV en CNV hebben afgesloten met Smit Ha vensleepdiensten algemeen ver bindend verklaard voor alle Rotter damse ondernemers in deze be drijfstak. Het besluit is volgens het ministerie genomen om een eind te maken aan 'concurrentie in de sfeer van arbeidsvoorwaarden'. In tegenstelling tot Kooren is de minister van mening dat de Smit cao het karakter heeft van een overeenkomst voor de bedrijfstak, ondanks het feit dat de afspraken met slechts één onderneming zijn gemaakt. Het bezwaarschrift dat Kooren hiertegen had ingediend is dan ook afgewezen. Economie kort HCS Het automatiseringsbedrijf HCS heeft bijna 25 miljoen preferente aandelen uitgegeven ter verzeke ring van de zelfstandigheid van de onderneming. Aanleiding tot de stap zijn de mededelingen van een van de opponerende Britse aan deelhouders dat het belang van de ze groep is gestegen van 15 tot 30 procent, en de zeer grote omzetten in HCS op de Amsterdamse beurs. De acties lijken hierdoor kenmer ken van een overval agn te nemen, aldus HCS. heeft nu 206.000 leden. De AbvaKa bo boekte opnieuw de grootste winst binnen de FNV: 3.900 nieu we leden, waarmee het totaal op 254.000 komt. Verhoudingsgewijs is de Horeca- bond FNV met 820 nieuwe leden het hardst gegroeid. Dat komt neer op een toename met tien procent. Andere 'groeiers' zijn de Voedings bond (1.150), de Bouw- en hout bond (890), de Dienstenbond (730), de Vervoersbond (646) en de onder wijsbond ABOP (610). Bij het CNV springen de katho lieke onderwijsbond KOV en de Dienstenbond eruit met een groei van respectievelijk 483 en 475 nieu we leden. Bij de MHP-bonden is de ambtenarenbond CMHA met vier duizend nieuwe leden verantwoor delijk voor de grootste aanwas. De Unie BLHP boekte zo'n tweedui zend nieuwe leden. De NCHP bleef constant rond de 31.000. De beslissing van De Koning heeft meer dan een halfjaar op zich laten wachten. De vervoersbonden vroegen de bewindsman om een al gemeen verbindend verklaring om de ongelijke concurrentie in de Rotterdamse haven te beëindigen. De arbeidsvoorwaarden van ha vensleepbedrijf Ton Kooren zijn gebaseerd op de (voordeliger) rege ling voor de binnenvaart. Het be drijf kan daardoor zijn diensten goedkoper aanbieden. Kooren startte zijn activiteiten eind vorig jaar met zes in Amerika gekochte sleepboten. De vervoersbonden hebben geprobeerd een akkoord met Kooren te sluiten over de ar beidsvoorwaarden, maar dat liep op niets uit. Om de minister snel tot een be sluit te bewegen voerden Smit-sle pers onlangs een blokkade uit. Zes boten van concurrent Kooren wer den gedurende tien uur 'opgeslo ten' in de Werkhaven van Wilton- Fijenoord in Schiedam. Na de actie eiste Kooren in een kort geding een verbod op verdere acties tegen zijn bedrijf. De rechter stelde hem ech ter in het ongelijk. Kooren zal nu op zeer korte termijn met vier in plaats van drie bemanningsleden per sleepboot moeten gaan varen. De vervoersbonden van FNV en CNV toonden zich verheugd over het besluit van de minister. A.W. Kienhuis, lid van de hoofddirectie van Smit Havensleepdiensten, noemt het redelijk dat in een be drijfstak op gelijke voorwaarden wordt gewerkt. "De concurrentie is nu gelijk getrokken. Er komt nu eindelijk rust aan het front, dat is niet alleen goed voor ons bedrijf maar ook voor de haven als ge heel", stelt Kienhuis. LONDEN (Rtr) - De jongste serieu ze krant in Groot-Brittannië heeft kleine pagina's, geschikt voor de kleine handen van de lezers. Ze heet Early Times en is bedoeld voor kinderen. Het weekblad is sinds januari te koop en heeft na een half jaar een oplage "an 70.000. Scoop, zijn meer met roddels ge vulde concurrent voor de 6,5 mil joen Britten tussen 8 en 16, ver koopt tussen 120.000 en 190.000 exemplaren in het Verenigd Ko ninkrijk sinds het in april zijn intre de maakte in de kiosken. De nieuwe kranten voor kinde ren hebben vaste voet gekregen in de krantenmarkt doordat zij hun jonge lezers informeren over zaken die de kranten voor de volwassen Britten veelal als bekend veronder stellen. "Naar mijn gevoel beschikken kinderen niet over de achtergrond kennis die grote-mensenkranten aanwezig achten", zegt Dr. Barry Weightman die met Early Times begon. "In veel gevallen betwijfel ik trouwens of volwassenen die wel hebben". Weightman, een ingenieur die een leek is op het gebied van be- roepsjournalistiek, kreeg zijn inge ving nadat hij had gezien hoeveel moeite zijn dochter van tien had met een krant voor volwassenen toen zij een schoolopgave moest maken. Hij nam een jaar onbetaald DEN HAAG (ANP) - Uitstel van de verlaging van de vennootschaps belasting en van de afschaffing van de kinderbijslagpremie kost het bedrijfsleven 250 tot 300 miljoen gulden per maand. Dat heeft de Raad van Centrale Ondernemingsorganisaties (RCO), waarin alle werkgeversorganisa ties zijn verenigd, gisteren in een brief aan het kabinet geschreven. De RCO doet in de brief een drin gend beroep op het kabinet niet te rug te komen op eerdere beloften. Premier Lubbers zei afgelopen za terdag na het kabinetsberaad dat het misschien een paar maanden later wordt voordat beide maatre gelen worden gerealiseerd. De ver laging van de vennootschapsbelas ting - de belasting die bedrijven over hun winst betalen - zou 1 okto- verlof van zijn werk in Londen, verschafte zich een kapitaal van 350.000 gulden en stelde zich tot doel iets te maken dat kinderen zouden willen lezen zonder dat het kinderachtig is. De kop van de voorpagina van Early Times bestaat uit een forse reeks hoofdletters in zwart die lijkt op die van The Times, met het ver schil dat de kam van The Times op de kinderkrant vervangen is door een bloeiende eikeboom. Een vluchtige blik door de 20 bladzijden in zwart-wit levert ver halen op over zure regen, overvolle gevangenissen, politieke spotpren ten en een voorbeschouwing op de topconferentie tussen Reagan en Gorbatsjov. "De twee landen ver trouwen elkaar niet echt en dit heeft de hoop op een spoedige overeenkomst doen verflauwen. Russen en Amerikanen moeten 'Bedrijven duur uit bij uitstel lastenverlaging' ber van dit jaar ingaan. Door de maatregelen voorlopig op te schor ten wil het kabinet een nog onbe kende overschrijding van de inves teringssubsidie (wir) opvangen. De RCO noemt dat verbreken van een gedane belofte. Het kabi net riskeert daarmee, zo schrijven de werkgeversorganisaties, op nieuw een ernstige inbreuk op het vertrouwen van Nederlandse en buitenlandse ondernemingen. Als weten dat de andere kant eerlijk is", staat erin. Plezier Nog geen vijf maanden nadat de Early Times op de markt gekomen was, haalde het weekblad zelf de voorpagina van de grote-mensen kranten toen vier lezers ervan een uitnodiging kregen voor een vraag gesprek met premier Margaret Thatcher. Het vraaggesprek kreeg veel pu bliciteit. De jonge interviewers toetsten hardnekkig de opvattin gen van Thatcher over de zielto gende gezondheidszorg en werk loosheid en zij ontdekten dat de premier dol is op de grappen van president Reagan. Het interview vergrootte de geloofwaardigheid van het weekblad bij ouders en zijn populariteit onder kinderen. Weightman's opvatting dat kin deren plezier kunnen hebben aan het kabinet de economische groei en de werkgelegenheid serieus neemt, kan het niet opnieuw af breuk doen aan het ondernemings klimaat. De verlaging van de vennoot schapsbelasting was de werkge vers toegezegd tijdens het zoge noemde paasdebat. De belasting over bedrijfswinsten zakt van 42 naar 35 procent. Deze maatregel compenseert, evenals de afschaf fing van de kinderbijslag, de af schaffing van de wir. Per 1 juli heeft het kabinet al een deel van de kinderbijslagpremie voor zijn re kening genomen. Volgens de plan nen gaat het rijk per 1 januari vol gend jaar de hele premie betalen. Maar ook die datum wordt moge lijk opgeschoven om de tegenval lende wir-uitgaven op te vangen. de actualiteit als zij zinnige uitleg krijgen wordt gedeeld door journa list John Craven, die al 16 jaar te kent voor samenstelling en presen tatie van Newsround, een dagelijk se actualiteitenrubriek die uitge zonden wordt als kinderen uit school thuiskomen. "Toen wij met Newsround be gonnen, waren wij bang dat het een mislukking zou worden omdat kin deren in het algemeen niet graag naar nieuwsuitzendingen keken", zegt Craven. "Nu weten wij dat niet alleen kinderen er naar kijken, maar ook volwassenen. Craven heeft met zijn programma dat hij maakt voor de BBC, talrijke onder scheidingen gewonnen. News round wordt tegenwoordig recht streeks uitgezonden in Frankrijk en Scandinavië. "Wij gaan er altijd van uit dat zij helemaal niets weten van het on derwerp dat wij behandelen, dus BRUSSEL (ANP) - Griekenland heeft gisteren in Brussel zijn veto ingetrokken op het akkoord over de Europese landbouwprijzen. In ruil daarvoor heeft de Griekse mi nister van landbouw de toezegging gekregen dat de prijzen in Grieken land ook volgend jaar wat sterker zullen stijgen dan in de rest van de gemeenschap. Dat hebben diplo maten in Brussel gezegd. Door het intrekken van het veto treedt het akkoord dat vorige maand in Luxemburg tussen de ministers van landbouw werd be reikt ruim drie weken later in wer king dan de bedoeling was. In Ne derland zal dat voornamelijk zijn te merken aan de boterprijs. De inter ventieprijs voor boter gaat maan dag met een half procent omlaag. Voor produkten waar een prijs verlaging in het verschiet lag, zoals granen, oliehoudende zaden en rundvlees, had de Europese Com missie sinds 1 juli noodmaatrege len getroffen om verstoring van de markt te voorkomen. Die maatre gelen zijn nu niet meer nodig. In de meeste andere sectoren blijven de prijzen bevroren op het niveau van vorig jaar. NEW YORK (ANP) - Afgaande op de resultaten van enkele banken in de Verenigde Staten heeft de Ame rikaanse bankwereld over het alge meen genomen een goed tweede kwartaal achter de rug. Daarbij moet wel worden bedacht dat het tweede kwartaal van vorig jaar werd gekenmerkt door grote voor zieningen aan de reserves voor mo gelijke verliezen op leningen aan de ontwikkelingslanden. J.P Morgan meldde een kwar taalwinst van 228.7 miljoen dollar vergeleken met een verlies van 568,4 miljoen dollar in het tweede kwartaal van vorig jaar. De voorzie ning aan de stroppenpot werd ver minderd van 875 miljoen tot dertig miljoen dollar. Bij Chase Manhatten bedroeg de kwartaalwinst 224 miljoen dollar, inclusief de 69 miljoen dollar die de verkoop van een belang in Cain Chemical heeft opgebracht. Continental Illinois boekte een winst van 60,2 miljoen dollar. In het tweede kwartaal moest de bank genoegen nemen met een verlies van 476,9 miljoen dollar. Ze stopte beginnen we met het uitleggen van de zaak bij het nulpunt waarbij wij eenvoudig Engels gebruiken", zegt Craven. "En in meer dan 32.000 uit zendingen hebben we nooit, niet één enkele keer, een neerbuigende toon aangeslagen naar onze kij kers". Niet alleen hebben Early Times en Newsround het formaat en de presentatie overgenomen van de kranten en nieuwsprogramma's voor volwassenen, de artikelen en onderwerpen worden vaak ge bruikt door beroepsjournalisten die voor het grote-mensennieuws werken. BBC-correspondenten in het buitenland kunnen het verzoek krijgen een Newsround-versie te maken van een onderwerp dat zij voor het nieuws voor volwassenen maken, en velen vinden dat een uit daging. "Sommigen vinden het knap lastig maar de mensen die ge wend zijn dingen uit te leggen -- de vertellers -- doen het heel erg goed", zegt Craven. Craven gelooft dat nieuws voor kinderen meer is dan een opstap naar het ontcijferen van kranten voor volwassenen. "Ik hoop echt dat wij een bijdrage leveren aan de vorming van een nieuwe generatie mensen die onderscheid kunnen maken tussen dingen die zij lezen en horen, omdat zij begrijpen wat er gebeurt". Nederland mag bijna 2.400 boe renbedrijven in agrarische pro bleemgebieden extra steun geven. De EG-ministers van landbouw hebben minister Braks toestem ming gegeven ruim 16.000 hectare onder de zogenoemde 'bergboe- renregeling' te brengen, zo heeft een woordvoerder van de minister gisteren in Brussel meegedeeld. Boeren in deze gebieden kunnen een inkomenspremie van 180 gul den per jaar per hectare krijgen als zij hun land zes jaar lang in natuur lijke staat houden. Dat betekent dat zij het landschap niet mogen aantasten door bijvoorbeeld het graven van greppels of het wijzigen van de grondwaterstand. De EG betaalt een kwart van de premie. In totaal vallen nu 48.000 hectare landbouwgrond in Nederland on der de regeling. Het gaat om uiter waarden, veenweidegebieden en andere gebieden die als landbouw grond niet ideaal zijn, maar waar van het behoud belangrijk is voor het landschap. Nederland heeft aan Brussel gevraagd om nog eens 20.000 hectare onder de regeling te mogen brengen. toen 500 miljoen dollar in de strop penpot. De vorderingen op de schuldenlanden verminderden met 250 miljoen dollar. Eind juni had de bank 1,7 miljard dollar van die landen tegoed. Het bedrag aan dubieuze leningen - waarover ge durende zestig dagen of meer geen rente is ontvangen - was 733 mil joen dollar. Manufacturers Hanover kon een winst melden van 403,1 miljoen dollar na een enorm verlies van 1,73 miljard dollar in het tweede kwartaal van het afgelopen jaar. De winst van de afgelopen drie maan den omvat onder meer de op brengst van 291,3 miljoen dollar uit de verkoop van de dochteronder neming die zich bezighoudt met consumptieve kredieten. Over de eerste zes maanden van dit jaar be draagt de winst 543,4 miljoen dolar tegen een verlies van 1,29 miljard dollar in de eerste zes maanden van vorig jaar. De bank wil dit jaar 2500 personeelsleden kwijt. In de eerste helft van dit jaar vertrokken er al 2400. Vorig jaar kwam al een einde aan het jarenlange ledenverlies van de vakbeweging. Die trend zet zich in 1988 versneld voort. De FNV schrijft de groei toe aan de aantrek kende economie, gerichte leden werving en een verbeterde dienst verlening in het kader van het toe komstplan FNV-2000. De vakcen trale is vooral blij met de vijfhon derd nieuwe leden van de Indus triebond FNV. Deze bond bleef tot nu toe bij de anderen achter. De grootste bond in de marktsector Westduitsland De economische groei van de Bondsrepubliek Duitsland zal af nemen van 2,25 procent dit jaar tot 1,75 procent volgend jaar. Ondanks het 'opvallende gebrek aan dyna miek' en de beurskrach van okto ber vorig jaar is de conjuncturele ontwikkeling vorig jaar en in de eerste maanden van dit jaar toch beter verlopen dan een jaar gele den werd aangenomen. Dit staat in het jaarlijkse economische rapport van de Oeso (Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ont wikkeling) over de Bondsrepu bliek. Paribas Banque Paribas Nederland wil haar activiteiten en organisatie de komende twee jaar aanzienlijk wij zigen. Een aantal onrendabele za ken zal worden beëindigd en voor al op het gebied van de particuliere rekeninghouders zal de dienstver lening aanzienlijk worden beperkt. Dat heeft Paribas gisteren bekend gemaakt. De bank wil zich .sterker concentreren op een zo volledig mogelijk pakket van financiële diensten aan middelgrote onderne mingen en instellingen. Kapitaal De nettokapitaalstroom richting ontwikkelingslanden heeft vorig jaar 85 miljard dollar bedragen, drie miljard dollar meer dan in 1986. Het grootste deel daarvan, zestig miljard dollar, kwam uit offi ciële bronnen. Aan exportkredie ten moesten de ontwikkelingslan den wederom meer terugbetalen dan ze ervan ontvingen en de direc te buitenlandse investeringen ble ven staan op ongeveer dertien mil jard dollar. Dit staat in èen jaarlijks overzicht van de OESO, de Organi satie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling. DEN HAAG 'Zicht op eenvoud' heet het rapport dat de commissie- Oort op 22 mei 1986 het licht deed zien. Weliswaar vormde het geen totale herziening van het belasting stelsel, maar toch waren de voor stellen ingrijpend genoeg. De commissie, op 20 september 1985 ingesteld door het eerste kabi- net-Lubbers, concludeerde dat 'de koningin der belastingen', zoals zij de inkomstenbelasting noemde, al geruime tijd ernstig ziek was. De belasting was te ingewikkeld ge- door Carel Goseling worden. In een streven om het een ieder naar de zin te maken was de belasting voortdurend aangepast met nieuwe bepalingen en uitzon deringen voor weer een andere groep belastingbetalers of weer een nieuwe situatie. De commissie-Oort kreeg als op dracht de loon- en inkomstenbelas ting te vereenvoudigen. Daaraan voldeed men met verve. Op 22 mei 1986 presenteerde haar voorzitter, ABN-topman dr. C. J. Oort (WD), de volgende ideeen: - inkomstenbelasting en premies volksverzekeringen moeten tot één heffing op het loon worden samen gevoegd. - de negen verschillende belas tingtarieven moeten teruggebracht worden tot drie of vier schijven. - voor alle burgers moet er één ge lijke belastingvrije som komen; de zogenaamde basisaftrek. - het aantal aftrekposten voor de belastingen moet radicaal worden beperkt. Nadat de plannen waren gepre senteerd, is er langdurig over be raadslaagd, zowel binnen als bui ten de politiek. Vooral de financie ring van de voorstellen vormde een heikel punt nadat was besloten dat er met de voorstellen wel degelijk sprake moest zijn van een netto be lastingverlaging. Waar moest im mers het geld vandaan komen? En wat nog ingrijpender was, welke aftrekposten moesten vervallen? Moesten koopkrachteffecten als gevolg daarvan wel of niet worden opgevangen, en zo ja, in welke ma te? Inmiddels is het kabinet er met behulp van de fractieleiders van CDA en WD, De Vries en Voor hoeve, uitgekomen. De nieuwe structuur van de loon- en inkom stenbelasting staat vast. Geplande ingangsdatum: 1 januari 1990. Wat gaat er nu precies veranderen? Tarieven Op dit moment bestaan er negen belastingtarieven uiteenlopend van veertien procent voor belastba re inkomens tot 9652 gulden per jaar tot 72 procent voor inkomens boven 229.625 gulden per jaar. De ze negen tarieven worden gebun deld tot drie. Het laagste tarief wordt circa 35 procent. Het exacte percentage zal eind 1989 worden bepaald in de belastingplannen voor het volgende jaar. Afgezien van de nieuwe basisaf trek vallen onder het laagste tarief alle belastbare inkomens tot 41.500 gulden per jaar. Na het tarief van circa 35 procent komt er een twee de tarief van 50 procent. Dit geldt voor alle belastbare inkomens bo ven 41.500 gulden per jaar tot een maximum van 83.000 gulden. Daar boven komt dan het derde belas tingtarief, tevens het maximum, van 60 procent. Dit geldt voor alle belastbare inkomens boven 83.000 gulden per jaar. Op het eerste gezicht lijkt het er op dat vooral de lagere inkomens groepen worden benadeeld door die belastingplannen. Immers, het laagste belastingtarief wordt circa 35 procent, terwijl dit nu op circa 27 procent ligt voor inkomens tot 41.500 gulden. Toch is dat niet zo, omdat de pre mies volksverzekeringen in het be lastingtarief zal worden opgeno men. Het gaat dan om de premies aow (nu 11,5 procent) en aww (nu 1,3 procent). Beide premies betalen werknemers over een loon van ten hoogste 65.250 gulden. Behalve de premies aow en aww werden met ingang van 1990 nog twee andere premies volksverzeke ringen in het belastingtarief ver werkt. Het betreft de premies abwz en aaw. Deze premies worden tot nu toe door de werkgevers opge bracht. Samen belopen zij 10,75 procent van het loon. Voor het overnemen van deze premies krij gen werknemers echter een extra toeslag op het loon zodat er netto geen negatief effect van de operatie ontstaat. Een derde premie volksverzeke ringen die werkgevers nog betalen, de akw, telt in het hele zaakje niet meer mee. Met ingang van 1989 gaat de Staat deze premie immers betalen. Basisaftrek Er gaat echter nog meer gebeu ren. Voor elke belastingbetaler komt er één belastingvrije som: dat deel van het loon of inkomen waar over geen belasting wordt bere kend. Deze zogenaamde basisaf trek is vastgesteld op 4500 gulden per jaar. Voor iemand die met zijn of haar loon een heel gezin onderhoudt, wordt de basisaftrek 9000 gulden per jaar. Het gaat dan om de zoge naamde alleenverdieners. Statis tisch gezien zijn dat in ons land nog altijd mannen. Verdient ook de vrouw in het gezin, en komt haar inkomen boven de 4500 gulden bruto per jaar, dan daalt de basisaf trek voor de man meteen naar 4500 gulden. De basisaftrek moet opgeteld worden bij de inkomensgrenzen waarover straks de nieuwe belas tingtarieven gaan gelden. Met de invoering van de basisaftrek ver vallen alle belastingvrije sommen, zoals die tot nu toe in het belasting stelsel zijn opgenomen. Dat zijn: - tariefgroep 1 (7392 gulden), twee verdieners en allen die niet in de overige groepen vallen, - tariefgroep 2 (11.088 gulden), on- gehuwden ouder dan 27 jaar zon der kinderen, de zogenaamde al leenstaanden, - tariefgroep 3 (14.784 gulden), ge huwde alleenverdieners en onge huwd samenwonenden waarbij de partner geen inkomsten heeft, - tariefgroep 4 (13.306), alleen staande ouders. Met het nieuwe systeem wordt de basisaftrek voor tariefgroep één 4500 gulden, tariefgroep twee ver dwijnt, voor tariefgroep drie in principe 9000 gulden en voor tarief groep vier 4500 gulden plus een na der vast te stellen vergoeding. Ook vervallen de inkomenstoe slagen die nu nog binnen de belas De nieuwe structuur van de loon- en inkomstenbelasting staat sinds vo rige Week Vast. (archieffoto) tingen gelden. Het betreft dan de arbeidstoeslag (411 gulden), de aanvullende arbeidstoeslag (794 gulden) alsmede de aanvullende al leenstaande-oudertoeslag (4468 gulden). De aanvullende arbeids toeslag wordt omgezet in een nieu we subsidieregeling voor de kin deropvang waarvoor 125 miljoen gulden is uitgetrokken. Uitzonderingen In het nieuwe systeem zoals dat met ingang van 1 januari 1990 moet gelden, worden nog uitzonderin gen gemaakt voor vier groepen be lastingplichtigen. Ten eerste de be jaarden (65 plussers) die, net als nu, geen premie aow-aww verschul digd zijn. Voor hen wordt deze last dus niet verwerkt in het nieuwe be lastingtarief. Het laagste tarief van circa 35 procent wordt daarom voor bejaarden ongeveer 18,3 pro cent. De tweede groep waarvoor een speciale regeling wordt ontwor pen, zijn de zelfstandige onderne mers. Een bestaande regeling waarbij zij zijn vrijgesteld voor het betalen van sociale premies, of daarvoor een reduktie krijgen, ver valt. Omdat deze regeling echter gekoppeld is aan de hoogte van de belastingvrije som voor zelfstandi gen zou daardoor een nadeel voor deze groep ontstaan. De derde groep waarvoor nog iets extra's wordt gedaan zijn de al genoemde alleenstaande verzor gende ouders. Zij krijgen bovenop de nieuwe basisaftrek van 4500 gul den nog een nader te bepalen toe slag. Tenslotte zijn er nog de bui tenlandse belastingplichtigen die in ons land wonen. Als zij niet on der de volksverzekeringen vallen, wordt voor hen alleen belasting ge heven. De belastingplannen kosten de Staat 6,4 miljard gulden. Van dat bedrag wordt 2,3 miljard opge bracht door beperking en afschaf fing van aftrekposten bij de belas tingen en door maatregelen die be lastingontduiking moeten tegen gaan. VEENENDAAL - Ruim honderd imkers uit het hele land voerden gisteren in Veenendaal. de grootste bijenmarkt van Nederland, 400 bijenkorven en kasten aan. De markt werd ook druk bezocht door toeristen. (toto anpi

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7