Weer felle botsing tussen Iran en Iraq inroaad Speciale Sovjetcommissie moet Karabach aanpakken Ondanks bereidheid tot bestand België heeft genoeg van schietgrage rijkswachters Regering van Nicaragua verlengt wapenstilstand Amnesty: 'Israël stimuleert gebruik vuurwapens' WOENSDAG 20 JULI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 NICOSIA (Rtr/DPA/) - Iran en Iraq zijn gisteren weer slaags geraakt met elkaar, een dag nadat Teheran zich bereid verklaarde tot een bestand in de Golfoorlog. Beide partijen maakten rrielding van het neerhalen van eikaars oorlogsvliegtuigen. Iran meldde dat het drie Iraakse oorlogsvliegtuigen had neerge schoten die aanvallen uitvoerden op fabrieken. Iraq verklaarde dat het een Iraans vliegtuig had neer gehaald, dat probeerde het oliecen trum Kirkuk in het noorden van het land te bombarderen. Ook zou Iraq een Iraans toestel hebben ver nietigd tijdens een luchtgevecht boven het noordelijk deel van de Golf. Baghdad gaf toe dat het in dit gevecht één van zijn eigen vliegtui gen verloor. Iran sprak tegen dat zijn vliegtuigen was neer- De Iraakse minister van buiten landse zaken Aziz zei dat voor Bag hdad de oorlog doorgaat totdat praktische stappen zijn gezet die een duurzame en algehele vrede verzekeren. Aziz herhaalde dat Iraq zich voorzichtig opstelt ten opzichte van de Iraanse bekend making dat het onvoorwaardelijk instemt met VN-resolutie 598, waarin opgeroepen wordt tot een onmiddellijk staakt-het-vuren in de Golfoorlog. De Iraakse minister In Israël geen blijdschap over einde Golfoorlog TEL AVIV (Rtr) - Terwijl in veel landen gisteren met opluchting werd gereageerd op het vooruit zicht van een mogelijk einde aan de langdurige en bloedige Golfoorlog, was de reactie in Israël allerminst opgetogen. Israëlische strategi sche analisten verklaarden dat be ëindiging van het Golfconflict op de lange termijn een nieuwe be dreiging kan betekenen voor de joodse staat, na acht jaar van be trekkelijke rust aan het oostelijke front. Zij voorspelden dat Iraq uitein delijk zijn in de oorlog beproefde luchtmacht, raketten voor de mid dellange afstand en chemische wa pens zou kunnen gebruiken tegen Israël. Bovendien zou Iran zijn isla mitische fanatisme kunnen inzet ten tegen wat het noemt de „zionis tische satan". De bezorgdheid werd onderstreept door minister Peres van buitenlandse zaken,-die in een eerste reactie waarschuwde dat Iraq mogelijk op een dag zijn vuurkracht kan loslaten op Israël. Andere Israëlische functionarissen echter spraken van onnodige onge rustheid, en zeiden dat vrede in de Golf zal leiden tot stabiliteit in het hele gebied. Hoewel Israël in het geheim gro te hoeveelheden wapens heeft ver kocht aan Iran, sommige met goed keuring van de Amerikanen, heb ben Israëlische leiders in het open baar altijd ontkend dat hun land belang heeft bij het voeden van de Golfoorlog/Maar Yaacov Nimrodi, een wapenhandelaar die bemiddel de bij Israëlische wapenleveranties aan Teheran, verklaarde in het dag blad Haaretz: „het is erg jammer dat de oorlog voorbij is. Van ons standpunt uit zou het beter zijn als 48 Iraakse legerdivisies' hun han den vol hadden aan de fronten met Iran". Peru Een algemene staking in Peru liep gisteren uit op massale straat- rellen met gewonden en honder den arrestaties. Volgens de politie raakten zeker vijf personen, onder wie enkele kinderen, bij de ongere geldheden gewond en werden ruim 270 activisten gearresteerd. De staking is gericht tegen de be zuinigingsplannen van de rege ring. Roemenië In Roemenië hebben zeven man nen gevangenisstraffen van 11 tot 18 jaar gekregen wegens hun be trokkenheid bij de illegale opslag van meer dan 4.000 ton giftig indus trie-afval bij de Zwarte-Zeehaven Sulina. Polen Honderden Poolse dienstweige raars zullen binnenkort uit de ge vangenis worden ontslagen nu het Poolse parlement (Sejm) vorige week het recht op dienstweigering op grond van gewetensbezwaren in een wet heeft bekrachtigd. Dit heeft de Poolse regeringswoord voerder Urban bekendgemaakt. Afghanistan De Afghaanse regering probeert' met vergeldingsbombardementen inwoners van steden en dorpen er van te weerhouden samen te wer ken met de islamitische opstande lingen, aldqs westerse diplomatie ke bronnen. Volgens deze zegslie den kwamen bij recente bombar dementen in het zuiden van het land 70 dorpelingen en 16 opstan delingen om het leven. verklaarde dat het Iraanse opper bevel in een verklaring heeft dui delijk gemaakt dat Iran nog altijd bereid is zijn militaire potentieel te mobiliseren voor het verwezenlij ken van zijn oorlogsdoelen. De Verenigde Naties dienen zich be wust te zijn van de „dubbelzinnig heden in het Iraanse standpunt", aldus de minister. Hij zei het moge lijk te achten dat Iran uit is op het boeken van tijdwinst of probeert Iraq zand in de ogen te strooien om na verloop van tijd verrassend te kunnen toeslaan. Op het VN-hoofdkwartier toon de men zich niet verrast over de, nieuwe gevechten. „Het voortzet ten van de vijandelijkheden is een duidelijk teken dat zo spoedig mo gelijk een staakt-het-vuren in wer king moet .treden", aldus VN- woordvoerder Giuliani. De nieuwe schermutselingen zetten wel een domper op de jubelstemming die maandag heerste naar aanleiding van de Iraanse aanvaarding van resolutie 598. VN-functionarissen erkennen dat men nog lang niet uit de problemen is. Secretaris-generaal Perez de Cuellar hoopt het bestand binnen een week tot tien dagen rond te krijgen. Iran zou volgens diploma ten in New York bereid zijn mee te werken aan een snel staakt-het-vu ren. Maar er bestaat twijfel over de Iraakse bereidheid tot medewer king. Voor gisteren stond een bijeen komst van de Veiligheidsraad op het programma naar aanleiding van een klacht die Iran indiende over de jongste luchtaanvallen van Iraq. De aanvallen waren volgens Teheran gericht op een niet-vol- tooide kerncentrale in Bushehr, een Iraans-Japans petrochemisch complex bij Bandar Khomeini. Daarnaast werden bombardemen ten uitgevoerd op drie andere doe len in het zuidwesten van Iran. Ra- dio-Teheran maakte melding van verscheidene doden en gewonden. Iraanse gevechtsvliegtuuigen voerden vergeldingsaanvallen uit op Darbandikhan ten noordoosten van Baghdad. De Iraanse minister van buiten landse zaken Velayati schreef een brief aan Perez de Cuellar. Daarin noemde hij de „provocerende" Iraakse aanvallen van gisteren een bewijs dat Baghdads oproepen tot vrede vals zijn. Over de eventuele terugtrekking van de 27 Amerikaanse oorlogs schepen in de Golf zei de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Shultz, dat de schepen op hun post zullen blijven zolang het nodig is om onder Amerikaanse vlag varende schepen te bescher men en de vrijheid van scheep vaart in het gebied te waarborgen. De Iraanse aanvaarding van een bestand werd gisteren in de hele wereld met instemming begroet. Met uitzondering van Israël prezen de landen in het Midden-Oosten het Iraanse besluit. Maar veel rege ringsfunctionarissen, politici en commentatoren waarschuwden voor een voorbarig optimisme. De reactie van de bevolking in Teheran werd gekenmerkt door verbazing en ongeloof. Van een juichstemming was geen sprake in de zes miljoen inwoners tellende Iraanse hoofdstad. „Wat vreugde Zoveel jonge mannen hebben hun leven verloren en wij ouderen zijn nog steeds in leven", merkte een bejaarde vrouw op naar aanleiding r het bestand. BRUSSEL Dat het Belgische verkeer levensgevaarlijk is weet ie dereen. In België gebeuren meer verkeersongelukken dan in de meeste andere Europese landen. Maar het gaat toch wat te ver als je zelfs de kogel kan krijgen voor een verkeersovertreding. Dat over kwam zaterdagmiddag een 14-jari- ge jongen uit het Henegouwse plaatsje Ath. door Hans de Bruijn Tot op het hoogste politieke ni veau is in België opwinding ont staan over het incident, waarbij eens te meer het schietgrage ge drag van de Belgische rijkswacht in de aandacht is komen te staan. Ministers spraken hun veroorde ling uit en op allerlei niveaus zijn onderzoeken aangekondigd. De 14-jarige Michael Vienne reed achterop de brommer van zijn evenoude vriend door Ath. Hij droeg geen helm en dat viel op bij een patrouille van de rijkswacht, de op militaire leest geschoeide na tionale politie-organisatie. De twee rijkswachters zetten met hun auto met zwaailicht de achtervolging in. Hoe het precies gebeurde moet nog worden uitgezocht, maar één van de rijkswachters vond het no dig voor zo'n onbenullige overtre ding zijn dienstwapen te trekken. Hij beweert dat zijn revolver per ongeluk is afgegaan, maar de kogel belandde wel in de rug van de jon gen. Gisteren was zijn toestand sta biel en was hij niet meer in levens gevaar. België staat op zijn kop, omdat dit voorval de publieke opinie lijkt te bevestigen dat de rijkswacht 'triggerhappy' (schietgraag) is. De laatste jaren hebben zich tal van in cidenten voorgedaan waarbij rijks wachters schoten op onschuldige burgers, toevallige voorbijgangers troffen of te pas en te onpas hun wapen te voorschijn haalden. Bij simpele verkeerscontroles komt het regelmatig voor dat een rijkswachter zijn machinepistool door het autoraampje naar binnen steekt. En de bepaling dat alleen in geval van zelfverdediging of bij vlucht na een ernstig misdrijf mag worden geschoten, wordt geregeld overtreden. Enkele jaren geleden schoot een rijkswachter de duopassagier van een motorrijder dood, nadat de mo tor bij een verkeerscontrole was doorgereden. Vorig jaar raakte een jongeman in Brussel verlamd na dat een rijkswachter hem in zijn auto had beschoten, omdat hij ten onrechte meende met een drug handelaar van doen te hebben. En in 1981 werd voor eenzelfde over treding als nu in Ath een jongen in het been geschoten. Steeds werd beweerd dat de schoten 'per ongeluk gaan en in al die gevallen werden de rijkswachters vrijgesproken. Maar dat zal nu niet gebeuren. De publieke opinie eist maatregelen en de politici lijken daartoe bereid. Minister van binnenlandse zaken Tobback, opperbaas van de politie, zei gisteren - zonder het onderzoek af te wachten - dat het optreden van de rijkswachters "zowel volgens de wet als volgens het gezond ver stand onverantwoord is". Dat de rijkswachters hun wapen trokken bij het achtervolgen van twee tieners die niets anders deden dan zonder helm rijden, wijt Tob back aan een verkeerde mentale in stelling en aan een falende oplei ding. Hii heeft, net als ziin collega afge- Guy Spitaels van justitie Wathelet, een onder zoek gevraagd. En ook de leider van de Waalse socialisten, Spitaels, kwam in actie. Spitaels is toevallig burgemees ter van Ath. Hij ontbood meteen de rijkswachtleiding, ging op bezoek bij het slachtoffer en vroeg van de politieke overheid maatregelen. In Ath zelf lijkt men echter minder verrast. De beide rijkswachters stonden daar volgens de geruchten al jaren bekend als 'Starsky en Hutch', omdat hun gedrag veel op dat van het schietgrage Ameri kaanse duo zou lijken. De politie van de hoofdstad van de Amerikaanse staat GeorgiaAtlanta, had haar handen vol aan een aantal anti-abortiLS demonstranten. De betogers maakten handig gebruik van het perscircus rondom Democratische Conventie om bekendheid te geven aan hun actie. De protesterende fervente tegenstanders van abortus blokkeer den de ingang van een kliniek waar veel abortussen worden uitgevoerd. De actie duurde echter niet lang. De poli tie arresteerde honderd betogers. (foto ap> RANGOON (AP) - De Bur- maanse staatsradio onthulde gisteravond dat in maart 41 mensen tijdens het vervoer naar de gevangenis in een vol gepropt arrestantenbusje zijn gestikt. Minister van binnen landse zaken U Min Guong heeft in verband met de zaak zijn ontslag ingediend. Het fatale voorval deed zich voor op 18 maart, na demon straties van studenten in Rangoon. Volgens de- staatsra dio is met de bekendmaking zo lang gewacht om de versprei ding van onrust te voorkomen. De stoffelijke resten van de Arrestanten (41) in Burma stikken in propvol busje slachtoffers werden al na een dag na het gebeurde gecre meerd. De opgepakte studenten wa ren bij gebrek aan andere ver voermiddelen met 71 man in een arrestantenbusje gepropt voor transport van het centrum van Rangoon naar de Insein-ge- vangenis, 12 kilometer ten noorden van de hoofdstad. Bij aankomst bleken 41 van hen te zijn gestikt. Veel arrestanten hadden het al benauwd doordat de politie gebruik had gemaakt van traangas. Daar kwam bij dat de rit naar de gevangenis niet de gebruikelijke 45 minuten, maar meer dan twee uur vergde. De reden voor het oponthoud werd niet gegeven. De autoriteiten hadden in maart gezegd dat maar twee mensen in verband met de rellen waren omgeko- JERUZALEM (AP/UPI/AFP) - Amnesty International heeft Israel ervan beschuldigd dat hoge Israëli sche functionarissen het gebruik van vuurwapens tegen Palestijnen "tolereren zo niet goedkeuren". De mensenrechtenorganisatie zegt te- bezorgd te zijn over het gerin ge aantal onderzoeken hiernaar. Volgens Amnesty hebben de Is raëlische soldaten in de bezette ge bieden tot nu toe minstens 160 Pa lestijnen gedood, onder wie een aantal vrouwen en 55 mensen on der de 18 jaar. In totaal zijn er sinds het begin van de Palestijnse op stand op 8 december 1987 vier Is raëliërs en 224 Palestijnen gedood. Amnesty liet in een verklaring van het in Rome gevestigde bureau van de organisatie weten dat de Is raëlische regering is verzocht om een opheldering over haar beleid. Ook heeft het de Israëlische autori teiten gevraagd om nadere infor matie over de Palestijnse slachtof fers van de opstand, met name over de onderzoeken die zijn toegezegd door het Israëlische leger. Intussen werd een 16-jarige Pa lestijnse jongen door een Israëli sche kolonist gisteren op de bezet te Westelijke Jordaanoever dood geschoten. De kolonist voelde zich bedreigd door een aantal jongeren die stenen naar zijn auto gooiden. De jongen reed op zijn fiets toen hij plotseling door de in het nauw ge raakte kolonist werd geraakt. Vol gens inwoners van het dorp Da- niyeh el Barid was de jongen niet bij het stenengooien betrokken. Eerder op de dag hadden meer dan 100 Israëlische Arabieren voor het ministerie van binnenlandse zaken geprotesteerd tegen de sloop van huizen die zonder de nodige vergunningen zijn gebouwd en te gen ontoereikende subsidie voor hun gemeenten. De Arabische ge meenteraden kondigden uit pro test tegen dit beleid en de verslech terde financiële toestand een 24- uurs staking af. Volgens Arabisch-Israëlische autoriteiten zijn in de laatste vier maanden ongeveer 30 huizen afge broken omdat zij volgens de Israë lische overheid zonder vergunning waren gebouwd. Maar de ware re den is volgens hen waarschijnlijk dat tegen Arabische Israëliërs wordt gediscrimineerd. Zij krijgen geen vergunningen en minder sub sidie dan de Israëliërs zelf, omdat niemand wil dat zij hun steden en dorpen uitbreiden. MEXICO (GPD/AFP/IPS) - Nica ragua blijft aandringen op gesprek ken met de door Washington ge steunde Contra-revolutionairen en de Amerikaanse regering. Als be wijs van goede wil maakte presi dent Daniel Ortega vannacht, ter gelegenheid van de negende ver jaardag van de Sandinistische re volutie, bekend dat de Sandinisten hun eenzijdige wapenstilstand tot eind augustus zullen handhaven. In een eerste reactie hebben de Contra's, die nu definitief onder leiding staan van hun militaire lei der Enrique Bermudez, de nodige voorwaarden gesteld voor een her vatting van de vorige maand afge broken vredesdialoog met de San dinisten. Zo zijn ze niet bereid om naar Managua te gaan, waar Ortega de gesprekken eind deze maand had willen voortzetten. Verder ei sen ze de persoonlijke aanwezig heid van Daniel Ortega en ook zou den de overige presidenten van Midden-Amerika een rol moeten spelen bij de dialoog. Dergelijke eisen lijken al op voorhand onaanvaardbaar voor de Sandinisten, die in principe voort willen borduren op de eind maart gesloten vredesafspraken met de rebellen. Volgens de Contra's be horen die afspraken echter defini tief tot het verleden na het radikale optreden van de Sandinisten tegen de in Nicaraga actief zijnde opposi tie, met als hoogtepunt de uitwij zing van de Amerikaanse ambassa deur, Richard Melton. Daniel Ortega vertelde vannacht dat een nieuwe Amerikaanse am bassadeur met open armen in Nica ragua zal worden ontvangen, zo lang hij maar niet in de voetsporen van Melton treedt. Ortega beschul digde Melton opnieuw van samen zweringen met de interne oppositie om zijn regering ten val te kunnen brengen. Maar tegelijkertijd riep hij de regering van Ronald Reagan op om onmiddelijk met elkaar rond de tafel te gaan zitten. Al met al houden de Sandinisten de deur op een kier. Na alle harde maatregelen van vorige week, heeft Ortega nu weer de nodige uit nodigingen rondgestrooid. Ook Contra-leider Enrique Bermudez heeft zijn recente oorlogsverklarin gen weer min of meer ingeslikt. In zet is het op komst zijnde debat in het Amerikaanse Congres over een vernieuwing van de militaire hulp aan de Contra's. De Contra's van het „Zuidelijk Front" hebben gisterën verklaard dat zij uit de verzetscoalitie stap pen, uit protest tegen de verkiezing van kolonel Bermudez gisteren in de leiding van de Contra's. De benoeming van Bermudez ging gepaard met verklaringen dat de eenheid in het Contrakamp weer hersteld was, maar het Zuide lijk Front moet niets hebben van deze „kolonel van de gehate natio nale garde van Somoza" (de tijdens de Sandinistische volksrevolutie verdreven president van Nicara gua). De zeven commandanten van het Zuidelijk Front zien in de be noeming van Bermudez „een wen ding naar extreem-rechts." Bermu dez is bevelhebber van het Noorde lijke Front. Zijn tegenstanders be schuldigen hem en een andere Contrabaas, Alfredo Cesar, ervan alle Amerikaanse hulp voor hun ei gen front gebruikt te hebben en niets aan het zuidelijke front te hebben gegeven. Dat werd tot mei 1986 door Eden Pastora geleid, één van de Contraleiders van het eerste uur. De bijeenkomst van Midden- amerikaanse presidenten die vo'or 7 augustus op het programma stond, is op verzoek van de Guate- malaanse president Cerezo uitge steld. Het in Guatemala-stad ver schijnende ochtendblad „La Hora" meldde gisteren dat Cerezo de sfeer in de regio niet „ontspannen" genoeg vindt voor overleg. La Ho ra, die niet schreef wanneer de top wel plaatsheeft, beroept zich op re geringsbronnen. Onderzoek naar storten van gif uit Nederland in Joegoslavië BELGRADO (AP) - De Joegoslavi sche autoriteiten stellen een onder zoek in naar berichten, dat giftig af val uit Nederland illegaal in het land is ingevoerd en opgeslagen. „Wij zijn verbijsterd over het nieuws dat sommige Nederlandse bedrijven hebben geprobeerd om illegaal giftige chemische stoffen naar ons land uit te voeren," zei het hoofd van de dienst voor milieube scherming, Milivoje Todorovic, gisteren in de krant Politika Ekspres. De Joegoslavische doua ne onderzoekt of het gif wellicht met vervalste documenten is inge voerd. Het onderzoek volgt op berich ten, dat Joegoslavië en Cyprus werden gebruikt als stortplaats voor giftig industrie-afval uit Ne derland. Het dagblad Borba meld de dat een niet nader aangegeven hoeveelheid afval-chemicaliën, oorspronkelijk bestemd voor Tur kije, in Joegoslavië en Cyprus is beland nadat de Turkse autoritei ten een invoervergunning hadden geweigerd. MOSKOU - Het Kremlin heeft voor de harde lijn gekozen in de kwestie Nagorno Karabach. Niet alleen zijn alle eisen omtrent her eniging met Armenië van tafel ge veegd, maar tevens meent men in de top dat er achter de ongeregeld heden in het zuiden "extremisti sche anti-perestrojka-elementen" zitten. En daar moet de kracht van de Sovjet-wetten tegen worden in gezet, zo liet het kandidaat-polit- buro-lid Pjotr Demitsjev gister avond in Moskou weten. door Alexander Münninghoff Het besluit van het Presidium werd pas een etmaal nadat het ge nomen was, bekendgemaakt. Tot gisteravond toe wist de grote mas sa in Armenië, Nagorno Karabach en Azerbajdzjan nog net zoveel als de rest van de Sovjetunie, namelijk totaal niets. Demitsjev zei dat de beslissing was genomen op basis van de grondwet, die in artikel 78 stelt dat grenscorrecties slechts met goed vinden van de betrokken republiek kunnen plaatsvinden. Dat de tekst van de redevoering van Gorbatsjov ook een volle dag op zich liet wach ten, weet Demitsjev aan het late uur waarop de vergadering was ge sloten. Een twijfelachtig argument, gezien de onwaarschijnlijke snel heid waarmee het staatspersbu- reau Tass doorgaans de teksten van hun leider op het telexnet brengt. Er stond overigens weinig be langwekkends in: met enig omhaal van woorden viel Gorbatsjov de meeste vorige sprekers bij, al zei hij wel dat hier de nieuwe rechten, on der de perestrojka verkregen, voor duidelijk anti-democratische doel einden worden gebruikt. Ook sprak hij nogal laatdunkend over het zogenaamde Nagorno Kara- bachse vraagstuk. Hoe het mogelijk was dat het Presidium van de Opperste Sovjet ondanks de meningsverschillen toch tot een unaniem besluit kon komen, legde Demitsjev ook uit. Hij zei dat weliswaar een aantal Ar meense afgevaardigden zich tegen de tekst hadden gekeerd, maar dat Pjotr Demitsjev. hun vertegenwoordiger in het Pre sidium er voor was geweest. De voorzichtige indruk is dat dit stem gedrag de Armeense volksverte genwoordiger niet in dank zal wor den afgenomen door zijn bevol king. Gevraagd waarom eerst wel over garanties voor een volledige auto nomie voor Nagorno Karabach was gesproken en in de slottekst niet meer, zei Demitsjev dat er altijd au tonomie voor de provincie binnen de republiek Azerbajdzjan had be staan. Ook zou er worden overwo gen om Nagorno Karabach de sta tus van autonome Sovjetrepubliek te geven, wat mogelijk is zonder dat het gebied zich van Azerbajd zjan afscheidt. Het is overigens duidelijk dat de bevolking daar geen genoegen meer mee neemt. De tekst van het Presidiumbe- sluit verwijt de Azerbajdzjaanse bestuurders dat zij in Nagorno Ka rabach een aantal kwesties hebben verwaarloosd, voornamelijk op het gebied van cultuur en onderwijs. Demitsjev ontkende echter, met cijfers in de hand, dat er van een economische discriminatie sprake zou zijn geweest. Desalniettemin bestaat er een programma van 400 miljoen roebel, dat de omstreden provincie een economische injec tie moet geven. Er komt een speciale commissie van de Opperste Sovjet, die ruime volmachten krijgt en als een soort begeleider zal optreden bij de ver dere aanpak van de situatie in het zuiden. Minister Vlasov van bin nenlandse zaken zei dat er geen ex tra veiligheidstroepen zullen wor den ingezet als er geen ordeversto ringen zijn. Procureur-generaal Soecharev dreigde weliswaar met de mogelijkheden van een avond klok, maar gei daarbij nadrukkelijk dat staken op zichzelf niet wordt bestraft. Wel zal er worden opgetreden te gen de raddraaiers, die het sta kingswapen als provocatie hante ren om hun eigen anti-perestrojka activiteiten te bedekken. Niet dui delijk werd in welke hoek deze duistere figuren moeten worden gezocht. Het Karabach comité, dat de demonstraties en de stakingen uitroept, bestaat uit een groot en wisselend .aantal Armeniërs, vele bekende openbare figuren van naam en faam. De kracht van het geheel is juist dat men in openlijke vergaderingen met de massa de ac tiviteiten bespreekt. Soecharev zei nochtans dat er al enkele arresta ties waren verricht. Over de toestand in Stepanakert, waar de bevolking al ruim twee maanden staakt, zei Soecharev dat zijn medewerkers daar geregeld te lefoontjes krijgen van mensen die smeken om de orde te herstellen. Ook hier werd weer de indruk ge wekt dat een kleine belangengroep het volk in haar greep heeft. De mitsjev zei dat de stakende Kara- bachers hun spaargeld opsouperen en dat nog lang kunnen volhouden, omdat iedereen in de USSR im mers veel geld op de bank heeft staan. In de Sovjetunie is er geen sprake van, dat stakingen door een vakbondskas gefinancierd zouden worden. Een half miljoen inwoners van Jerevan, de hoofdstad van Arme nië, besloten gisteravond tijdens een bijeenkomst 24 uur te wachten met eventuele acties tegen het be sluit van het Presidium. Volgens een journalist van het plaatselijke partijdagblad zullen de mensen vanavond weer in Jerevan bijeen komen en dan een beslissing over acties nemen. Dc- regering in Mos kou kondigde aan geen stakingen en dergelijke meer te dulden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5