Optimisme over hulp Suriname Bliksembezoek burgemeester van New York aan Amsterdam Bezoek aan Israël levert weinig op Inpakken voor een fietstocht doofde Sahara? Voor Durex in 'n blikje is altijd wel een plekje! 'Onduidelijk' onderzoek vertraagt aanvraag visum voor Suriname Bukman praat over hervatting AMSTERDAM (GPD) - Vroeger was het een dubbele garage, nu is de ruimte onder de semi-bungalow in Buitenveldert wachtlokaal van het Surinaamse consulaat. Houten stoelen, grijs-betonnen muren en wachten, wachten, wachten. Het is maandag 18 juli rond het middaguur. Twee Hindoestaanse jongemannen uit Oss zijn zelf maar eens naar het consulaat gekomen. Zes weken terug hebben ze een vi sum aangevraagd via een reisbu reau, morgen is hun vertrek, maar het reisdocument hebben ze nog altijd niet. Een Creoolse plaatsge- note van hen zit in hetzelfde schuit je. "We weten niet waar we aan toe zijn", luidt hun klacht. Een Creoolse uit Den Haag weet dat even later wel. Ze wil remigre ren, heeft daarom twee maanden terug een visum aangevraagd en hoort nu dat ze nog zeker een maand zal moeten wachten. Haar vertrek was voor donderdag 21 juli gepland. "Nu moet ik mijn man, die al in Suriname is, een telegram sturen dat ik later kom", is haar la conieke reactie. "Ik ga later, dat is niet erg; ik werk via een uitzendbu reau dus kan zo mijn boeltje pak ken. Alleen voor de kinderen is het rot. Die hadden zich zo op de reis verheugd". Dit soort problemen behoort vol gens J. Madari, directeur van de Stichting Tenasu ('Terug naar Suri name'), zo spoedig mogelijk te wor den opgelost. "Veel mensen bellen ons op met de vraag of wij hier niets aan kunnen doen. We verwij zen dan naar het consulaat en naar premier Arron, die in maart heeft gezegd dat iedereen een visum kan krijgen", aldus de directeur. Volgens hem moet het een en an der worden veranderd. Een pro bleem is dat de afgifte van visa nog niet volledig is overgeheveld van de militairen in Suriname naar het ministerie van buitenlandse zaken. Madari: "Het is toch absurd dat ie mand die voor een permanent ver blijf bij het 'Migratie-instituut' dient te zijn, ook nog eens bij de militairen toestemming voor een beperkt verblijf moet aanvragen". Daarbij komt dat zowel het bu- reau-visumafgifte in Suriname als het consulaat in Amsterdam te wei nig personeel heeft. Ook moeten er volgens hem duidelijker criteria komen waarom een visum al dan niet wordt afgegeven. "In Suriname wordt altijd een onderzoek gedaan naar de politie ke achtergronden van aanvragers terwijl negentig procent van hen niets te maken heeft met politiek. Ook is het volkomen onduidelijk is wat er ti.jdens dat onderzoek wordt nagetrokken. Er zijn mensen die hier buitengewoon actief waren in hun verzet tegen de militairen en die gewoon een visum hebben ge kregen". Madari vindt de meest voor de hand liggende oplossing voor de problemen, dat het afgeven van vi sa in handen komt van de consul- generaal in Amsterdam. "Dat daar voor ook werkzaamheden in Suri name moeten worden verricht, kan maar 't beste worden afgeschaft. Daar gaat veel tijd mee verloren. Met het aanvragen van een visum voor landen als Amerika of India gaat immers ook maar twee weken heen". Madari gelooft niet dat de Suri naamse autoriteiten toeristen uit Nederland bewust duperen. Even min is sprake van onwil. "Het dringt alleen slechts langzaam tot hen door dat dit probleem bestaat. Het land zou z'n toeristische moge lijkheden geweldig kunnen uitbui ten. Maar in de huidige situatie be sluiten steeds meer Surinamers in Nederland hun vakantie elders door te brengen. Dit jaar zijn dat er al drie- tot vierduizend. Als die ten dens doorzet, zal dat grote econo mische gevolgen hebben voor Su riname; de vakantiegangers zorgen voor zeventig tot tachtig miljoen gulden aan inkomsten". Maassluis in hoger beroep tegen betalen schadevergoeding MAASSLUIS (ANP) - De gemeen te Maassluis gaat in hoger beroep tegen het betalen van schade aan eigenaren van koopwoningen in de Steendijkpolder. De bodem van de nieuwbouwwijk is opgehoogd met verontreinigd slib uit de haven van Rotterdam. De rechtbank in Rot terdam heeft de gemeente vorige week tot schadevergoeding veroor deeld. De Steendijkpolder in Maassluis - circa 800 koopwoningen en 400 huurwoningen - werd in de jaren zestig opgehoogd met het veront reinigde slib. De gemeente Maas sluis verkocht de bouwgrond ver volgens in de jaren zeventig aan projectontwikkelaar Pakwonin- gen, die er woningen op bouwde. Volgens de Rotterdamse recht bank had de gemeente Maassluis voor de verkoop moeten onderzoe ken of het slib wel geschikt was als bouwgrond, want toen waren er al aanwijzingen dat de grond ernstig was verontreinigd. Door dit niet te doen heeft de gemeente onzorgvul dig gehandeld, aldus de rechtbank. Het proces was aangespannen door een aantal bewoners van de Steendijkpolder, die hun koopwo ning met flink verlies hebben ver kocht. Volgens de advocaat van de ze bewoners geldt dit vonnis in principe voor alle bewoners van koopwoningen in de Steendijkpol der. Dat kan de gemeente Maas sluis uiteindelijk een schadeclaim opleveren van enkele tientallen miljoenen guldens. Binnenland kort Rookvrij Roken is vanaf december taboe in het stadhuis en in alle openbare ruimten van gemeentelijke gebou wen in Enschede. Het rookverbod geldt zowel voor bezoekers als ambtenaren. Alleen als er op een afdeling geen overwegende bezwa ren zijn, mogen de ambtenaren in hun eigen werkruimte een sigaret, sigaar of pijp roken. In alle openba re ruimten is roken echter verbo den. De Enschedese raad schaarde zich gisteravond unaniem achter een motie van de PvdA van deze strekking. Mishandeling Een 27-jarige Enschedeër is gis teren wegens mishandeling van zijn één jaar oude zoontje veroor deeld tot een half jaar cel waarvan vier maanden voorwaardelijk, en behandeling in een psychiatrisch ziekenhuis. De man kon er niet te gen dat de baby veel huilde. Op 11 mei 1987 mishandelde hij het kind zodanig dat het een beent brak, en ruim een maand later gooide hij zijn zoontje zo hard neer dat hij een arm brak. Incest De Almelose rechtbank heeft een 47-jarige man uit die stad ver oordeeld tot twee jaar cel omdat hij zijn dochter tussen haar tiende en achttiende seksueel heeft mis bruikt. Ook heeft hij haar toen ze 13 jaar was door vier andere mannen in een lege fabriekshal tegen beta ling laten misbruiken. De officier van justitie, die twee jaar had ge ëist, sprak van een een 'afschuwe lijk misselijk makende zaak'. Vierdaagse Op de eerste dag van de Nijmeeg se Vierdaagse zijn, mede door het fraaie wandelweer, maar 607 van de bijna 32.000 wandelaars uitge vallen. Vorig jaar waren dat er 716 van de 28.466. Een 84-jarige wande laar uit het Zwitserse Basel is de oudste deelnemer. Hij loopt voor de twintigste keer mee. de resterende 80 miljoen over de brug zal komen. Dat zou 50 miljoen meer zijn dan het bedrag dat Buk man in mei, tijdens zijn eerste be zoek aan Paramaribo, had toege zegd. Van Nederlandse zijde wilde men daar niet op ingaan. Ook over de rol van de Wereldbank bij het sa neren van de volledig vastgelopen Surinaamse economie wilde Buk man gisteren niets kwijt. Volgens Surinaamse regeringskringen zou de Nederlandse bewindsman niet langer aandringen op het inschake len van de Wereldbank, maar Buk man zelf heeft altijd gezegd grote waarde te hechten aan de adviezen van deze bank. De Surinaamse re gering had de internationale orga nisatie overigens zelf al betrokken bij het opstellen van een sanerings programma voordat de betrekkin gen met Nederland eerder dit jaar officieel werden hersteld. Behalve over de omvang van de hulp en de rol van de Wereldbank -wordt vandaag onderhandeld over concrete projecten. De Surinaamse regering zelf komt met een lijst projecten ter waarde van ongeveer 120 miljoen gulden. Zowel Neder land als Suriname hebben te ken nen gegeven er groot belang aan te hechten dat de Nederlandse hulp niet in de handen van militairen of op de zwarte markt terechtkomt. Het ontwikkelingsverdrag tus sen Suriname en Nederland werd in 1975 bij de onafhankelijkheid gesloten. Suriname zou over 15 jaar 3,5 miljard gulden ontvangen. Na opschorting van de hulp naar aan leiding van de decembermoorden in 1982 resteerde nog een bedrag van 1,6 miljard. PARAMARIBO (ANP/GPD) Suriname verwacht veel van de onderhandelingen vandaag en morgen met minis ter Bukman (ontwikkelingssamenwerking) over Neder landse hulp. Ook de bewindsman zelf is optimistisch ge stemd over hervatting van de hulp, die na de moorden van legerleider Bouterse op politieke tegenstanders in decem ber 1982 werd stopgezet. "De gesprekken zijn ambtelijk voorbereid, dus ik neem aan dat we tot overeenstemming zullen komen", aldus Bukman gisteren bij zijn aankomst op het vliegveld Zanderij. Tijdens het bezoek van twee dagen moet blijken hoeveel Suriname dit jaar krijgt. Op zijn begroting heeft Bukman voor dit jaar 100 miljoen uitgetrokken, waarvan inmiddels bijna 20 miljoen is uitgegeven aan humanitaire hulp. In Suriname verwacht men dat Bukman nu met AMSTERDAM (GPD) - Begeleid door zijn loco-burgemeester, een ambtenaar voor havenzaken, twee veiligheidsmensen en drie journa listen is de burgemeester van New York, Koch, gisteren in Amster dam aangekomen. Hij blijft twee dagen in de hoofdstad, daarna ver trekt hij naar Ierland waar hij een pelgrimstocht bijwoont. De leren vormen een groot deel van de kie zers van de 53-jarige democraat. Voor Nederlandse begrippen is Koch (spreek uit 'kots') een merk waardige man. Hij schreef zijn ei gen biografieën en liet een van zijn boeken, Mayor, tot gelijkmatige musical verwerken. Het stuk flop te, evenals zijn laatste boek, Poli tics. Burgemeesters in Nederland worden benoemd, in Amerika ge kozen. "Hij is een geboren kome diant en heeft een perfecte timing voor zijn jokes. Maar als hij het over feiten heeft, moet je alles checken", legt een meereizend journaliste van de Daily News, het grootste dagblad in New York, uit. Een collega van haar informeert meteen even "of Van Thijn homo fiel is". Koch is een populair man. Bij zijn aankomst op Schiphol zijn er toeristen die hem meteen herken nen en even aarzelen om hem de hand te schudden. Koch geniet. Amerikaanse toeristen ontdekken hem tijdens zijn bezoek aan het Joods Historisch Museum. Hand tekeningen worden met plezier uit gedeeld. Waar kwam de uitnodiging voor het bezoek aan Amsterdam eigen lijk vandaan? Van de in sommige ogen omstreden stichting Neder- land-Amerika of van het gemeente bestuur van Amsterdam? Bij de aankomst van Koch op Schiphol claimt burgemeester Van Thijn nog de eer. Later zou zijn voorlich ter zeggen dat het toch de stichting Stichtingsvoorzitter Bram Bom slaagt er niet in zijn grieven bin nensmonds te houden. "Wij zijn er uiteindelijk in geslaagd de burge meester naar Nederland te halen. In november vorig jaar al hadden we 90 procent zekerheid. Wij heb ben toen Amsterdam gevraagd of ze mee wilde organiseren, maar daar zeiden ze: Koch heeft op geen van onze uitnodigingen gerea geerd, dus waarom wel op die van jullie. Zoek het zelf maar uit. Pas toen het definitief was, brak er pa niek uit en wilden ze plotseling meedoen. Maar wij hadden toen al les, inclusief de betaling van de overtocht voor de hele ploeg, al ge regeld". Bom vervolgt: "Toen we zeker heid hadden dat het bezoek door zou gaan, vroegen we de KLM of ze een gebaar wilde maken. De KLM wilde nergens van weten. Het ge zelschap is nu per TWA eerste klas gevlogen. Dutch promotion, ver geet het maar". Het programma bleef goeddeels ongewijzigd: museumbezoeken, een discussie vandaag over aids, drugs en stadsvernieuwing. Het lijkt op 'Europe, for five dollars a day'. Voor de ontvangst vanavond op het Catshuis heeft de voorzitter van de stichting Nederland-Ameri ka geen uitnodiging gehad. Dat steekt hem enorm. Het kostte de stichting een halve ton om het Newyorkse gezelschap over te laten vliegen. De gemeente Amsterdam draagt alleen de kos ten van het vijf-sterrenhotel De l'Europe, waar de burgemeester met zijn gevolg logeert, plus het gisteravond gehouden besloten di ner in de ambtswoning. De zes jaar geleden opgerichte stichting Nederland-Amerika telt volgens directeur Bom ruim drie duizend leden; vooral uit het be drijfsleven. Het doel van de stich ting is "van tijd tot tijd wat zaken in de week te leggen. Het klimaat scheppen om in Amerika, en dus ook New York, zaken te doen". Ne derland is de op een na grootste in vesteerder in New York en daarom vond Koch het wel interessant om Amsterdam te bezoeken, legt Bom uit. Burgemeester Koch poseert voor De Dokwerker op het J.D. Meijerplein in Amsterdam. (f0t0 anpi landgenoot doodgeschoten AMSTERDAM (GPD) - Een 36-ja- rige Turk is door een landgenoot in Amsterdam doodgeschoten. Het slachtoffer werd voor de woning van vrienden aangesproken door een 53-jarige landgenoot. Deze ver weet hem te veel belangstelling voor zijn vrouw te hebben. Er volg de een woordenwisseling en een vechtpartij, waarbij de verdachte plotseling een pistool tevoorschijn zou hebben gehaald en zeven tot acht keer op het slachtoffer schoot. Het slachtoffer zag nog kans naar zijn auto te vluchten en weg te rij den. Als gevolg van zijn verwon dingen verloor hij de macht over zijn stuur en reed tegen een boom. Nadat hij per ambulance naar het ziekenhuis was gebracht, overleed hij kort daarna aan zijn verwondin gen. De 53-jarige verdachte werd enige tijd later in zijn woning aan gehouden. Volgens politiewoordvoerder Detering bestaat er geen verband met de eerder gepleegde moorden op Turken in de hoofdstad: de moord op Nihat Karaman aen een schietpartij met twee doden in een café. Gekleed in speciale beschermende pakken onderzoeken brandweerlieden de inhoud van de vaten die gisteren van een vrachtwagen vielen op het Hellegatsplein. Acht automobilisten en twee politiemensen werden na het ina demen van de substantie voor observatie opgenomen in het ziekenhuis. (foto anp> Mensen in ziekenhuis na openbarsten gifvaten DORDRECHT (ANP) - Tien men sen zijn gisteren voor observatie opgenomen in het ziekenhuis na dat zij op het Hellegatsplein op de rijksweg Rotterdam-Roosendaal over het Hollands Diep in aanra king kwamen met de inhoud van twee gifvaten die na een val van een vrachtwagen waren openge barsten. De vrachtauto verloor de vaten met een bijtende chloorachtige substantie op het eind van de mid dag. De chemische verbinding ver dampte door de aanraking met lucht en veroorzaakte irritatie op de slijmvliezen en luchtwegen van passerende automobilisten. Bij aanraking met geringe hoeveelhe den water kunnen echter uiterst giftige stoffen als zoutzuurdampen ontstaan. De politie noemde het daarom een geluk dat het niet re gende. Specialisten van de brandweer onderzochten de stof, nadat de po litie het plein het afgezet. Als ge volg hiervan ontstonden files tot een lengte van tien kilometer. Pas om half zes stelde de politie één rij baan weer open voor het verkeer. Enkele tientallen auto's liepen schade op toen ze door de ravage reden. Onder de in het ziekenhuis opgenomen personen zijn acht au tomobilisten bij wie het gif via de luchtroosters de auto was binnen gedrongen. Pas thuis kregen ze klachten en belden de politie. Die adviseerde hen naar het ziekenhuis te gaan. Ook twee politiemensen zijn opgenomen. Pas laat in de avond werd de weg weer opengesteld voor het verkeer. Tijdelijk Durex in handige vakantieverpakking: 3 verschillende soorten in een origineel en stevig blikje, Durex. The best there is. aurex JERUZALEM (ANP) - Premier Lubbers is niet geheel ontevreden over het verloop van het bezoek van hem en minister Van den Broek (buitenlandse zaken), al heeft het geen concrete resultaten opgeleverd. Bescheiden, maar be moedigend voor de toekomst, zo beoordeelde Lubbers gisteren voor de thuisruis de resultaten van de gesprekken met onder meer de Is raëlische premier Shamir en vice- premier en minister van buiten landse zaken Peres. Hij vindt dat het bezoek aan Is raël beter is gelopen dan hij zelf had verwacht. "Ik dacht aanvanke lijk: het wordt heel moeilijk de goe de formulering te vinden om zowel onze verbondenheid met Israël uit te spreken als onze bezorgdheid te uiten over de conflicten waarin het land is verwikkeld. Terugkijkend heeft het evenwel goed gefunctio neerd", aldus de premier. De juiste toon heeft echter wei nig resultaten opgeleverd. Premier Snamir (Likud-partij) blijft tegen stander van een internationale vre desconferentie over het Midden- Oosten. Peres (Arbeiderspartij), die in de regering van nationale eenheid twee jaar geleden volgens afspraak met Shamir van functie heeft gewisseld, is daarentegen met Nederland en de andere EG- landen voorstander van een derge lijke conferentie. Het onderlinge verschil van me ning in de Israëlische regering duurt in elk geval tot na de verkie zingen in november. Volgens Lub bers remmen de aanstaande ver kiezingen 'grote stappen' op weg naar een vredesproces nu. Lubbers vergeleek het uitwisselen van ge- Viertal slikt 305 condooms met heroïne SCHIPHOL (ANP) - De douane op Schiphol heeft vier Maleisiërs aan gehouden die in totaal 1525 gram heroïne hadden doorgeslikt, ver pakt in 305 condooms. Twee man nen van 26 en 31 jaar werden direct na hun aankomst uit Bangkok op Schiphol aangehouden. Hun arres tatie leidde tot de aanhouding van twee andere mannen van 26 en 24 jaar in een Amsterdams hotel later die dag. Zij bleken eveneens via Bangkok naar Nederland te zijn ge reisd. De douane kon tevens een in het gezelschap van de Maleisiërs rei zende 30-jarige man uit Singapore aanhouden. Hij zou de organisator van dit heroïnetransport zijn ge weest. Volgens de eerste verklarin gen was de heroïne bestemd voor de Nederlandse markt. Het viertal is voor de verwijdering van de con dooms uit het lichaam naar een zie kenhuis overgebracht. dachten tussen beide delegaties met het met een doek over een spiegel wrijven: het heeft de goede verhoudingen tussen Israël en Ne derland volgens de premier helder der gemaakt. Mede daardoor krijgt de kritiek van Lubbers tijdens zijn tafelspeech zondagavond op de Is raëlische vredespolitiek 'iets ex tra's mee'. "Als er rendement en vruchtbaarheid is moet je het daar juist zoeken", zo karakteriseerde Lubbers de besprekingen. (zie ook pagina 2) Besmet vlees kan onder voorwaarden worden gelost ROTTERDAM (ANP/GPD) - De la ding vlees van het Panamese schip Reefer Rio in de haven van Rotter dam mag in principe worden ge lost. De Nederlandse overheid blijft de gehele partij vlees echter als "verdacht" beschouwen. Dat betekent dat de 6050 ton vlees, een maal van boord en opgeslagen in koelcellen in het Rotterdamse ha vengebied, door middel van steek proeven opnieuw moet worden ge controleerd op radio-activiteit. De hele partij moet worden uit gesorteerd naar bedrijven van oor sprong. Dat zijn een dertigtal slachthuizen in Ierland, Engeland en Denemarken. Dit hebben de Ne derlandse douane en de ministe ries van volksgezondheid en land bouw de Ierse eigenaren van de partij vlees tijdens een gesprek in Rotterdam meegedeeld. De Ieren laten vandaag of morgen weten of zij hiermee akkoord gaan. De vraag is of deze oplossing voor hen finan cieel nog aantrekkelijk is. Een deel van de partij moet meteen worden vernietigd of op nieuw worden gecontroleerd. Mon sters uit deze partij vertoonden een straling van 800 bequerel. Alle an dere inmiddels getrokken 37 mon sters bleven ver onder de 600 be querel. Het keuren van de mon sters komt voor rekening van de Ierse eigenaren. De Vervoersbond FNV blijft bij zijn oproep aan havenwerkers om het koelschip niet te lossen. Vol gens de bond hebben de meeste werknemers van overslagbedrijf Quick Dispatch en de havenpool SHB - de bedrijven die het schip gaan lossen - gehoor gegeven aan de oproep. Tussenkomst van de Rotterdamse hoogleraar radiobio logie D. van Bekkum, die heeft ver klaard dat havenwerkers geen en kel risico zullen lopen bij het los sen, heeft de Vervoersbond niet kunnen overtuigen van het tegen- Turk door 'y<-' -A 't,

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3