Definitief einde Twentse Spinnerij lijkt in zicht Bezoek Israël ceremonie van machteloosheid Achtergrond Tegenstellingen teisteren textielbedrijven Bemoediging van paus voor anglicaanse bisschoppen WOENSDAG 20 JULI 191 ENSCHEDE - Voor Spinnerij Nederland is het laatste bedrijf aangebroken van een drama dat zich al tien jaar voortsleept. De onderneming, op 1 april 1978 ontstaan uit een zwaar gesubsidieerde mammoet-fusie van alle grote Twentse spinnerijen, heeft sindsdien met ijzeren regelmaat de voorpagina gehaald met massa-ontslagen, sluitingen of gigantische verliezen. Dit jaar was het zelfs twee keer raak. Nadat in februari al 58 ontsla gen waren aangekondigd, maakte het bedrijf begin vorige maand be kend nog eens 136 banen te willen schrappen. Als deze laatste reorga nisatie is afgewikkeld, werken er bij Spinnerij Nederland 361 man. Een fractie van het personeelsbe stand van 1700 waarmee de onder neming haar bestaan aanving. door Frits Koffijberg Een droevig schijntje zelfs i gelijking met de bijna 3000 die op het moment van de fusie bij de Twentse spinnerijen in dienst waren. Behalve vele honderden ar beidsplaatsen zijn er vele tientallen miljoenen guldens verloren ge gaan. voor een belangrijk deel ge meenschapsgeld. Hoe heeft dat kunnen gebeuren? En wat zijn de overlevingskansen voor het bedrijf dat nu zijn minimale omvang heeft bereikt? Transferlij st Acht ondernemingen waren in het prille voorjaar van 1978 betrok ken bij een grootscheepse poging om de spinnerij-sector weer ge zond te maken. Het waren Nijver dal-Ten Cate. Stoomspinnerij Twenthe, Van Heek-Scholco, Ge- br. Van Heek (Schuttersveld), Bamshoeve. Tubantia. De Tol en Euro Twijn. Gezamenlijk hadden ze veertien lokaties waar gespon nen en getwijnd werd. Ze hadden een goede reden om van harte aan een grondige herstructurering mee te werken. In de voorgaande drie jaar hadden de spinnerijen in totaal een verlies van meer dan 100 mil joen gulden opgeleverd. Ook de overheid was partij, voor al met het oog op de werkgelegen heid. Men wilde voorkomen dat er in één klap 1200 man op straat zou den komen te staan. Zoveel werk nemers zouden namelijk overtollig worden bij de fusie van de acht be drijven en de geplande capaciteits vermindering van 30 procent. Daarom werd de transferlijst 'uitgevonden', weliswaar in de voetbalwereld een bekend begrip, maar in het bedrijfsleven indertijd een volslagen nieuw fenomeen. Ie dereen die geen baan in de nieuwe onderneming Spinnerij Nederland kreeg, werd op de lijst geplaatst en had een jaar de tijd naar ander werk uit te kijken. Het transfersysteem heeft voor de betrokken mensen redelijk goed gewerkt. Maar het legde een zware financiële druk op de jonge onderneming. Die had immers 2900 mensen op haar loonlijst staan terwijl er maar 1700 werkten. Maar de overheid had er dan ook voor betaald. Het rijk verstrekte Spinne rij Nederland bij de start een gewo ne lening van 10 miljoen gulden, een achtergestelde lening van 15 miljoen en een renteloos voorschot van 60 miljoen. Volgens Bert Doeve - decennia lang de grote textielspecialist in Twente van het CNV voordat hij vijf jaar geleden werd gepensio neerd - is het bij die 85 miljoen niet gebleven. "Het is bijvoorbeeld on bekend wat er al aan overheidsgeld zat in Bamshoeve en Tubantia die allebei op het moment van de fusie al volledig eigendom van de staat waren. Na de fusie is er allerlei ge goochel geweest met de financie ring van Spinnerij Nederland. Bui ten de direct betrokkenen weet niemand wat de overheid er pre cies in heeft gestopt. Maar alles bij een in elk geval meer dan 100 mil joen". meent hij. Onheilstijding Wie oude kranten naleest op be richten over Spinnerij Nederland, komt de ene onheilstijding na de andere tegen. Op 3 juli 1980, toen de onderneming goed en wel twee jaar bestond, werd gemeld dat het bedrijf snel 270 mensen kwijt wil de. 170 door gedwongen ontslag en 100 via natuurlijk verloop. Al een half jaar later, op 7 januari 1981, werden 290 ontslagen en het slui ten van diverse vestigingen aange kondigd. Met recht een ongeluksdag bleek vrijdag de dertiende augustus 1982. toen bekend werd dat Spinnerij Nederland vrijwel zou worden ge halveerd. Van de ruim duizend ar beidsplaatsen die nog resteerden, moesten er 460 verdwijnen. Op nieuw gingen er een paar lokaties dicht. Bij die gelegenheid leken ou de Twentse textieltijden te herle ven: van de werknemers die hun baan mochten houden werd een loonoffer gevraagd dat varieerde van 1,5 tot 5 procent netto. Na maanden discussies ging het per soneel akkoord, maar pas nadat de directie een jaar werk had gegaran deerd. Tussen de bedrijven kwamen verliescijfers naar buiten die - hoe wel forse aanloopverliezen waren voorzien als gevolg van het trans fersysteem - toch tegenvielen en bleven tegenvallen: 30 miljoen in 1979, 15 miljoen in '80, bijna 10 mil joen in '81 en meer dan 20 miljoen in '82. Daarna hoefden er geen mil- joenenverliezen meer in dubbele cijfers te worden gemeld. In '86 leek zelfs een keerpunt te zijn be reikt toen de onderneming voor het eerst een bedrijfswinst van 931.000 gulden behaalde. De vreugde is echter van korte duur geweest. De Wolters Scha berg Groep, die in 1987 het staats belang in Spinnerij Nederland overnam, moest eind vorig jaar vaststellen dat het bedrijf weer in de rode cijfers was geraakt. Vanaf dat moment begon de geschiedenis zich op kleinere schaal te herhalen. In februari dit jaar kondigde direc teur Beun 60 ontslagen aan. Een paar maanden later werd hij zelf aan de kant gezet, vermoede lijk. omdat zijn maatregelen niet ver genoeg gingen, want op 1 juni knoopte de nieuwe eigenaar er een nog forsere ingreep aan vast: 136 banen weg. De vakbonden spartel den even tegen, maar een toetsing - op hun verzoek - door de Advies groep Strategische Besluitvor ming (ASB) stelde het bedrijf in grote trekken in het gelijk. Niet commercieel Wat oud-vakbondsman Doeve bij de kranteberichten over de toet sing is opgevallen, is het dringende advies van ASB aan Spinnerij Ne derland om meer te doen aan de verkoop van de produkten. "Als ik dat lees denk ik: daar is geen don der veranderd sinds het sluiten van de eerste weverij. Vrijwel vanaf het begin hebben de vakbonden her haaldelijk gewezen op het com mercieel slecht functioneren van het bedrijf' Hij vertelt dat bij de totstandko ming van Spinnerij Nederland we vers als Nij verdal-Ten Cate en Schuttersveld zich hadden ver plicht om garens af te nemen. Maar het duurde niet lang of die begon nen te klagen over de prijzen die de Spinnerij berekende, aldus Doeve. Toen vervolgens de weverij-sector ging saneren en de capaciteit dras tisch werd ingekrompen, raakte de spinnerij in grote afzetproblemen. "Men had verzuimd tijdig op de ex port-toer te gaan en met speciale garens meer op de Westeuropese markt te gaan zitten", aldus Doeve. Hij betwijfelt of Spinnerij Neder land tien jaar geleden - hoewel men toen kon putten uit een 'reservoir' van 2900 man - wel de juiste men sen in dienst heeft gehouden, voor al in de management-sfeer. "Er zijn diverse malen verkeerde beslissin gen genomen, waarbij elke keer de noodzaak van een volgende maat regel al zat ingebakken. Men holde achter de feiten aan". Hij vraagt zich bijvoorbeeld af, of het wel zo wijs was om bij alle reor ganisaties de Enschedese lokatie Bamshoeve zoveel mogelijk buiten schot te laten. "Een overweging die een rol kan hebben gespeeld, is dat de samenleving over je heen valt als je die lokatie sluit waar de mees te buitenlanders werken". Niet erg bevorderlijk voor de motivatie en efficiency was volgens hem dat de werknemers constant in spanning hebben moeten leven met de vraag: wie is er nu aan de beurt? Tegenstellingen Als gevolg daarvan heeft altijd ontbroken aan saamhorigheid on der het personeel. Vanaf het begin waren er tegenstellingen, tussen bijvoorbeeld de zogenaamde single-spinners (spinnerijen zon der meer) en de geïntegreerde spin nerijen die deel uitmaakten van on- dernemingen waar ook werd gewe ven en veredeld. "Mensen van Bamshoeve verdachten bij de fusie Nij verdal-Ten Cate ervan de gele genheid te misbruiken om van zijn spincapaciteit af te komen". En tegenstellingen onder het personeel tref je vandaag de dag nog steeds aan, vertelt Lex Albers, districtshoofd van de Industrie bond FNV in Overijssel. "In de lo katie Enschede kom je, zelfs bin nen het bondskader, nog steeds Bamshoeve-mensen tegen en Tu- bantia-mensen en Roombeek mensen. En ik weet niet wat het is, nostalgie of naijver, maar in elk ge val verstaan ze elkaar niet. De een weet het beter dan de ander Het lijkt wel een bloedgroepen-discus sie uit de politiek". Volgens hem is dat een van de kernproblemen van de Enschede se vestiging: de verscheidenheid aan overgeërfde bedrijfsculturen en de kennelijke onmacht van de leiding om daar eén cultuur van te maken. Het probleem speelt het sterkst in Enschede, omdat daar oorspronkelijk vier spinnerijen za ten waartussen rivaliteit bestond. "Toch zullen die patronen door broken moeten worden, anders gaat Spinnerij Nederland naar de bliksem. Want de hele onderne ming staat of valt met het rende rend krijgen van Enschede". Spin nerij Nederland heeft nog drie an dere lokaties: in Nijverdal, Henge lo en Oldenzaal, Het terugdringen van het bloed groepen-fenomeen door het afplat ten van de organisatie is volgens Albers een van de voorwaarden om "De tijd is voorbij dat je aan het spinnen van garens rijk kunt worden. En met dit restje van Spinnerij Nederland kun je zelfs geen marktrende- ment meer bereiken". (foto gpd> het Spinnerij-drama een positief vervolg te geven. "De leiding moet consequent bereid zijn naar de werkvloer af te dalen en wat men daar hoort in beleid te vertalen. An ders krijgen knelpunten die in de organisatie zitten weer de over hand. Er is geen open communica tie binnen Spinnerij Nederland" "Het personeel moet gemoti veerd worden. Maar het pakket maatregelen dat de directie nu wil nemen op het gebied van de rechts positie van de werknemers, draagt daar niet aan bij, integendeel. Als je tegen de mensen zegt: 'je moet har der werken en flexibeler zijn, maar je krijgt een lagere beloning', denk ik niet dat dat erg motiveert". Een voorwaarde voor overleving is ook een agressievere marktbe werking. "Niet langer van achter je bureau de klanten benaderen". Bo vendien mag de markt niet ingrij pend verslechteren. Wordt aan al die voorwaarden voldaan, dan heeft Albers er vertrouwen dat het lukt Spinnerij Nederland op de rails te krijgen. "Maar het is de eni ge kans en laatste kans, daar ben ik van overtuigd". Kwaliteit Drs. J. van Hellemond, groepsdi- recteur van Wolters Schaberg en gedelegeerd commissaris bij Spin nerij Nederland, bevestigt dat. Ook dat in het benutten van die laatste kans de lokatie Enschede een sleu telrol vervult, omdat daar de mees te pijn zit. Enschede wordt volgens hem vooral geplaagd door kwali teitsproblemen en dat oplossen is prioriteit nummer één. Daar wordt hard aan gewerkt. Of er voldoende vorderingen worden gemaakt, is iets waarop hij pas in het vierde kwartaal enig zicht krijgt, omdat het bedrijf nu nog in een werktijdverkorting van 50 procent zit om enorme voorra den weg te werken. Hij zegt er wel vertrouwen in te hebben, omdat in het Enschedese bedrijf niet alleen moderne machines staan, maar er ook een heleboel spinkennis zit. "Helaas echter ook een geweldige hoeveelheid wantrouwen en scep sis door de eindeloze reeks organi saties. Daarom hebben wij ge meend in éen klap grondig orde op zaken te moeten stellen". Er is inmiddels ook een nieuwe directie benoemd. Ir. M. H. Ver- voort is algemeen directeur gewor den en G. ter Beek commercieel di recteur. Vervoort heeft in de textiel en de metaal gewerkt (o.a. als direc teur bij Mueller Europa in Lichten voorde) en Ter Beek was vijf jaar geleden marketing-manager bij Spinnerij Nederland. Een van de taken van de nieuwe directie is het "zo plat mogelijk" maken van de organisatie-structuur: "We willen de verantwoordelijkheid naar het laagste niveau verleggen". Volgens Van Hellemond zal de spinnerij zich steeds meer gaan richten op hoogwaardige garens en proberen tot co-makership te ko men met gespecialiseerde weverij en in een straal van 200 kilometer rond Twente. Duitse concurrenten hebben immers laten zien dat er met het spinnen van garens geld valt te verdienen. Dan moet het toch ook voor Spinnerij Nederland mogelijk zijn een heel redelijk ren dement te behalen, zo niet in 1989, dan toch wel 1990, meent hij. En als er volgend jaar nog verlies wordt gemaakt? "Daar worden we niet zo zenuwachtig van, als we maar zien dat we op de goede weg zijn". Maar als er geen opgaande lijn te zien zal zijn? "Dan hebben we een probleem", aldus Van Hel lemond. "We zijn niet van plan om door te kwakkelen. Dan moet je stoppen". Maar dat ziet hij niet ge beuren: "We hebben nadrukkelijk het geloof dat dit een normaal ge zond bedrijf kan worden". Om als dat doel is bereikt het bedrijf te ver kopen? "Dat sluiten we niet uit. We zijn per slot van rekening een in vesteringsmaatschappij. Maar met die mogelijkheid houden we nu geen rekening". Bondsman Albers wel. "Ze zul len niet jarenlang een bedrijf op sleeptouw nemen dat een margina le winst draait", vermoedt hij. "Ik denk dat ze de zaak op orde bren gen en dan verkopenZijn collega Doeve vreest dat het zover niet zal komen. "De tijd is voorbij dat je aan het spinnen van garens rijk kunt worden. En met dit restje van Spinnerij Nederland kun je zelfs geen marktrendement meer berei ken. Toen ik laatst las dat de Leids- che Wol failliet was, dacht ik: hoe lang zal het nog duren voordat ik een soortgelijk bericht over Spin nerij Nederland in de krant tegen kom?" JERUZALEM - Zij kwamen als kritische vrienden naar Israël. Met de boodschap voor volk en rege ring dat zelfs het Beloofde Land niet alles kan rechtvaardigen. En ze vertrokken, na te zijn aange hoord. Even goede vrienden, maar van de Nederlandse kritiek toon den de Israëlische politici zich niet onder de indruk. door Peter de Vries In meer dan een opzicht was het een bijzonder bezoek dat premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) de af gelopen drie dagen brachten aan Israel. Voor het eerst kwam een Nederlandse minister-president in functie naar de joodse staat, die 40 laar geleden na de holocaust werd gesticht. Maar het was ook het eer ste bezoek van een westerse rege ringsleider aan het land waar zeven maanden geleden de Palestijnse opstand, de Intifada, uitbrak. Ergens moest een evenwicht worden gevonden, tussen die his torische betrokkenheid en Öe actu ele kritiek. Om binnenlands-poli tieke redenen, nu het neerknuppe len van Palestijnse jongeren de sympathie voor Israei aantast. En omdat Nederland als lid van de EG Israël al jaren oproept een andere koers te varen in het Midden-Oos- ten-conflict. Balans De agenda was in elk geval uitge balanceerd. Bij het oorlogsmonu ment Yad Vashem legde Lubbers een krans en onthulde hij een her denkingssteen voor een Drents dorp waar 500 joden onderdoken. Wat sentimenteel vertelde de mi nister-president in een tafelrede hoe in de oorlogsjaren zijn moeder aangeraden werd de kleine Ruud niet op straat te laten spelen, omdat hij er zo joods uitzag. Later, memo reerde Lubbers, was hij naar Da chau gegaan, en was hij de eerste minister die pal stond tegen de Arabische olieboycot van 1973. Hij was toen minister van economi sche zaken in het kabinet-Den Uyl. De geschiedenis van de oorlog, ja renlange garantie voor een onvoor waardelijke solidariteit met Israël, werd kortom alle eer bewezen. Maar de nieuwe werkelijkheid van Israël ligt in de bezette Gaza- strook en Westbank, waar met ste nen en rubber kogels een even on gelijke als uitzichtloze strijd wordt uitgevochten. Van den Broek be zocht, als eerste EG-minister van buitenlandse zaken, een vluchte lingenkamp op de bezette West-, bank. Het was een signaal van soli dariteit met de bevolking van Ka- landia, zei de bewindsman. 5100 Palestijnen uit Ramallah en El Bi- reh wonen er, in een doorsnee ste nen dorp, dat alleen door prikkel draad en soldaten van de buiten wereld is gescheiden. Op een paar kilometer afstand ligt een joodse nederzetting, een wat duurder ste nen dorp, dat door prikkeldraad van de buitenwereld is gescheiden en door gewapende burgers wori) bewaakt. Nog voor Van den Broek h( kamp betrad kondigde de botsirj tussen de Palestijnse jongens tj het Israëlische leger zich al aan. B| het vertrek van de minister regerl de het stenen naar de Israëlisch soldaten. "Wij proberen de privact van de Palestijnse bevolking zt, veel mogelijk te respecteren, en bs treden de kampen niet", had eel militair zondagmorgen aan Nede:. landse journalisten uitgelegd i, een poging begrip te vinden. De zelfde man voerde maandag de p; trouille aan die Kalandia to- 'restricted military area' verklaar, de, de buitenlandse journalister. verwijderde en de stenen met rub1 ber kogels liet beantwoorden. Dialoog Het politiek gesprek, de belana rijkste poot onder het bezoek, ver liep volledig volgens de voorspel lingen. Typerend was dat men hel zelfs niet eens werd over het tent vraagstuk van de visa voor Russi' sche joden. De discussie over he Midden-Oosten was zo mogelijk nog vruchtelozer. Defensieminis ter Rabin legde zijn protesterende gasten uit waarom het neerknup pelen van de Intifada pijnlijk, maa- onvermijdelijk is. Likud-premiei Shamir herhaalde zijn onverbidde, lijke afwijzing van een internatio nale vredesconferentie en het rui len van de bezette gebieden voo: vrede. Labour-vice-premier Perei betuigde aan die standpunten var zijn Nederlandse bezoekers nog maals juist zijn instemming. U moet met de gematigde Pales tijnen binnen de PLO gaan praten hield Van den Broek zijn gastheren voor. Welke positie hebben die nu helemaal, vroeg Peres. De politieke ceremonie werd tot het bittere ein de afgewerkt, zonder dat er ook maar de kleinste verandering in opstelling zichtbaar werd. Op de vraag of hem nuanceringen aan Is raëlische zijde waren opgevallen, zei Van den Broek dat die dan in elk geval te klein waren om in een krant te worden opgeschreven. Het wachten is op de uitslag van de al gemene verkiezingen die op 1 noi vember worden gehouden. De brute kracht van de confron tatie in de kampen noch de stellin genoorlog binnen Israels regering van nationale eenheid is op dit mo ment in staat een doorbraak te for ceren. Het bezoek toonde zodoen de slechts een ceremonie van machteloosheid. Resteert de stand van de Neder lands-Israëlische betrekkingen. En dat was alsof een doek een spiegell schoonwrijft, zei Lubbers bij zijn afscheid. Opeens worden de oude goede verhoudingen wat helder der. "En in die context krijgen de opvattingen van Nederland toch iets meer, wat extra gewicht". Sha mir vatte het anders samen: "De Nederlandse positie weerspiegelt slechts de bekende EG-standpun- ten", zei hij tegen Nederlandse journalisten. De historie van de oorlog schept nog verbondenheid, maar er loopt niet langer een kaars-| rechte lijn van het voortbestaan van die herinnering naar de toe komst. Premier Lubbers poogt op de laatste dag van zijn bezoek vice-premier Peres een tros druiven te slijten die zijn gekweekt op proeftuinen in de Ne- gev-woestijn. Minister Van den Broek (l) kijkt glimlachend toe. (foto anpi De paus bidt dat de Anglicaan se Kerk 'door de leiding van de Heilige Geest' erin mag slagen, haar 70 miljoen leden bijeen te houden, nu haar eenheid wordt bedreigd door diepgaand me ningsverschil over wijding van vrouwen tot priester. "Weest ver zekerd van mijn gebed dat de Heilige Geest u zal bijstaan en leiden, zowel in uw beraadslagin gen als in de resoluties die in het licht daarvan worden opge steld", schrijft de paus in een brief aan aartsbisschop Robert Runcie van Canterbury, geeste lijk hoofd van de Anglicaanse Kerk. Runcie las de brief giste ren voor op de algemene verga dering, waar 525 bisschoppen uit de hele wereld bijeen zijn. Het doet de paus genoegen dat het vraagstuk van ae christelijke eenheid een voorname plaats heeft op de agenda van de angli caanse bisschoppen. "Ik spreek de vurige hoop uit dat uw verga dering een positieve stap zal zijn op de weg naar eenheid". Runcie is bezorgd dat de angli canen verspreid over 27 zelf standige kerkprovincies - uit een zullen vallen over de kwestie van de vrouw in het ambt. Er zijn al bisschoppen die vrouwen tot priester wijden, terwijl anderen dat verafschuwen. Over algehele toelating wordt pas in het begin van de jaren 90 definitief beslist. De secretaris van de pauselijke raad voor de eenheid der christe- nen, pater Pierre Duprey, waar nemer van het Vaticaan in Can terbury, waarschuwde de angli caanse bisschoppen, zich niet te veel te laten leiden door de 'geest van de wereld', "aie vaak tegen gesteld is aan de geest van God". "Bij nieuwe problemen moeten we ons dringend afvragen of ze van deze wereld zijn óf verzoe ning, eenheid en gemeenschap in zich dragen". (Voor het Vati caan zal toelating van de vrouw tot het priesterambt de toenade ring tot de Anglicaanse Kerk be lemmeren). Duprey was eert van de vier vertegenwoordigers van niet-an- glieaanse kerkert, die reageerde op de toespraak van Runcie (maandag), waarin deze pleitte voor meer eenheid 'wederzijd se afhankelijkheid' - tussen de 27 kerkprovincies. Het gesprek tussen anglicanen en rooms-ka- tholieken heeft op enkele be langrijke punten al overeenstem ming gebracht. Duprey- wil nu verder praten over de kerk, de traditie en het gezag. Het pro bleem waarmee de anglicaanse gemeenschap zit, schuilt, vol gens hem. in het ontbreken van 'centraal gezag'. "Zouden niet al le christenen, om der wille van de eenheid, gebracht kunnen worden tot het overwegen van het soort primaatschap dat in de vroege kerk werd uitgeoefend?" Christenen moeten hun ver deeldheid overwinnen om te kunnen bijdragen aan eenheid en verzoening in de wereld, zei secretaris-generaal dr. Emilio Castro van de Wereldraad van Kerken. "Hoe kan de wereld ge loven dat wij op God vertrouwen bij het overwinnen van haat en verdeeldheid, als wij geen teke nen van hoop bieden voor een heid in onze kerken?" Vrijheid Imre Miklós, hoofd van het Hongaars bureau voor gods dienstzaken, liet scherpe kritiek horen op bisschoppen die meer vrijheid willen voor de Rooms- Katholieke Kerk. Op een recep tie ter gelegenheid van de benoe ming van aartsbisschop Laszlo Paskai tot kardinaal zei Miklós, dat de 'positieve ontwikkeling in de betrekkingen tussen kerk en staat' niet mag worden belem merd door kerkelijke persoon lijkheden "die mede uit onerva renheid, gebrek aan informatie en hang naar populariteit een wig tussen kerk en staat probe ren te drijven". Volgens de leider van gods dienstzaken verstaan deze gees telijken de 'tekenen des tijds* niet. "Zij stellen in hun jacht naar populariteit pathetische en retorische vragen die op geen en kele wijze hun kwaliteit als lei der aantonen". Miklós verwees bijvoorbeeld naar het krantenar tikel van een bisschop waarin wordt betwijfeld of de staat wel echt met de kerk wil samenwer ken. Overleden. De oud-voorzit ter van de Lutherse Wereldfede ratie bisschop Josiah Kibira uit Tanzania is na een lang ziekbed overleden. Kibira. die 62 jaar is geworden, werd in 1977 als eer ste zwarte bisschop op de zesde algemene vergadering van de Lutherse Wereldfederatie in Dar es Salaam tot voorzitter gekozen. Op de assemblee van 1984 in Budapest trad hij af. Als voorzitter liet Kibira her haaldelijk ongezouten kritiek horen op het apartheidsregime in Zuidafrika. Hij ijverde voor sterkere betrekkingen tussen de lutherse en andere kerken. Kort voor zijn aftreden in 1984 pleitte hij ervoor, Afrikaanse missiona rissen naar Europa te zenden, omdat, naar zijn beoordeling, juist daar waar het christendom ooit bloeide 'herevangelisatie' nodig is. 'Vrije seks' Het 'Rainbow Instituut voor Normen en Waarden' van de vroegere EO-directeur L. P. Do renbos liet vandaag boven de Nijmeegse Vierdaagse een re clamevliegtuigje cirkelen met als tekst 'Stop aids, blijf trouw!' De wandelaars kregen vandaag ook een folder met dezelfde titel. Dorenbos en de zijnen zijn 'zeer verbolgen en verbijsterd' over het initiatief van het 'Aids- overleg Nijmegen' om deze da gen een preventieteam de straat op te sturen voor het uitdelen van stickers, folders en 'vrijkaartjes' (een omslag met daarin een gratis condoom). "Vrije seks en sportieve presta ties vloeken met elkaar", rea geerde Dorenbos. Hij vindt het onvoorstelbaar dat de overheid en door de overheid gesubsidi eerde voorlichtingsorganisaties "aids bevorderen door vrije seks te propageren". Experimenten. Het Gerefor meerd Jeugd- en Jongerenpasto raat, de Hervormde Jeugdraad en het Hervormd-gereformeerde Samenwerkingsorgaan voor de Eredienst zijn vandaag met een vroege aankondiging gekomen van een landelijke werkdag on der het motto 'Experimenten met kerkdiensten', op 22 april volgend jaar in Zwolle. De be doeling is nieuwe gegadigden voor de 'experimentenmarkt' te vinden. "Er wordt in den lande heel wat geëxperimenteerd met kerk diensten, en wij zijn als werk groep lang niet van alles op de hoogte". De groep roept dan ook plaatselijke kerken en kringen die creatief met kerkdiensten be zig zijn, op zich te melden. "Wij denken aan diensten waarbij be wust gekozen is om alles heel an ders te doen of waarin bepaalde onderdelen een andere vorm of inhoud hebben gekregen. Het kan ook zijn dat aan diensten iets nieuws is toegevoegd of dat een dienst op bijzondere manier wordt voorbereid". De vroege aankondiging roept ook dichters en componisten op. "Veel dichters en componisten zijn bekend in eigen woonplaats, maar drie kilometer verderop heeft men nog nooit van ze ge hoord". Wie wat heeft kan bij L. Boer terecht. Gereformeerd Centrum Overijssel, Van Karnebeekstraat 93, 8011 JE Zwolle. ken in Rijnland en Bollenstreek) is morgenavond, 21 juli van 7 uur tot half 8, gewijd aan de 'diakonie toen en nu'. Een werkgroep van de Noordwijkse Raad van Ker ken heeft dit programma voorbe reid. De uitzending (FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1) is een herhaling van 7 april. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar De Glind-Ach- terveld (Utr.), ook voor geestelij ke verzorging in jeugddorp 'De Glind', H. Procee, laatstelijk zen dingspredikant, wonend te Thesinge (Gr.). Overleden. In Ridderkerk is, 69 jaar oud, ds. J. H. Boerlijst overleden. Van 1954 tot 1967 was hij hervormd predikant in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2