LEIDSCH DAGBLAD Magistrale rede Jackson mam 0S0 Van Eekelen boos over 40 miljoen gulden bezuiniging ER GAAT GEEN DAG VOORBIJ ZONDER NIEUWS. ABONNEES STAAN NOOIT VOOR VERRASSINGEN. Politie Leimuiden rolt bende van 21 man op Opnieuw excuses weekblad aan kamerlid Erica Terpstra Anti-corruptie commissie zelf corrupt 20% Extra korting op de gehele dames- en neren zomerkollektie. ■VYUL-iyjuhu JU JULI iyi5ü OPütHiCH I 1 MAAh I iBbü No. 38680 LEIMUIDEN - De rijkspolitie heeft in Leimuiden een jeugdben de opgerold die de afgelopen twee jaar ruim veertig misdrijven pleeg de. In totaal gaat het om 21 jongens uit Leimuiden en Burgerveen, vari ërend van 15 tot 22 jaar. De politie verdenkt hen van diefstal, inbraak, heling, vernielingen, brandstich ting en illegaal vuurwapenbezit. Negen van de daders zijn inmid dels in verzekerde bewaring ge steld. Eén van de daders zit nog in voorlopige hechtenis. Tegen de overigen is proces-verbaal opge maakt. De jongeren hebben met hun vernielingen en diefstallen een schade aangericht van ruim 60.000 gulden. Ze staken onder meer het politiebureau in Leimuiden in brand met molotov-cocktails. Her- Jongelui oefenden twee jaar 'ware terreur' uit haalde pogingen het plaatselijke postkantoor in vlammen te doen opgaan, mislukten. Een woord voerder van de politiegroep Alke made, waaronder de gemeenten Alkemade, Leimuiden en Rijnsa- terwoude vallen, spreekt dan ook van 'een ware vorm van terreur'. Hoewel de politie al geruime tijd een vermoeden had omtrent de identiteit van de daders, bleek het volgens de woordvoerder niet een voudig om bewijzen tegen hen te verzamelen. Ondanks de grote on rust onder de plaatselijke bevol king reageerde vrijwel niemand op een oproep van de politie en van burgemeester M. Boelen van Lei muiden en Rijnsaterwoude. Eind vorig jaar vroegen zij in een plaat selijke krant getuigen zich te mel den. "Ik vermoed dat de mensen bang waren voor represailles, om dat ze niet anoniem konden blij ven. Dat kan alleen bij zware mis drijven als moord. Uiteindelijk brachten enkele vingerafdrukken en voetsporen de zaak aan het rol len", aldus de woordvoerder van de politie. Burgemeester Boelen toont zich gelukkig met de afloop van het po litieonderzoek. "Maar aan de ande re kant is het triest dat het allemaal heeft kunnen gebeuren. Met jon gens van die leeftijd kun je het be paald geen kattekwaad meer noe men. Ik hoop echter wel dat de gro te overlast waarvoor ze hebben ge zorgd nu van de baan is". Zwarte dominee enthousiasmeert en ontroert Democratische Conventie 7 De zaal waarin de Democratische Conventie werd gehouden was een zee van rode mutsen, spandoeken en borden met daarop de naam van Jesse Jackson. (foto ap) ATLANTA (GPD/UPI/Rtr/DPA) Jesse Jackson en Edward Kennedy hebben de afgevaardigden op de Demo cratische Conventie in Atlanta gisteravond op de banken gekregen met hun opzwepende toespraken en oproepen voor eenheid. Het was een gedenkwaardige avond voor de veelal verdeelde Democraten. Jackson dat er een gemeenschap pelijke basis is tussen blank en zwart, arm en rijk. In het bijzonder over zijn relatie met presidentskandidaat Dukakis sprekend, zei Jackson dat er ver schillen tussen hen bestaan, maar dat zij het nu ook eens zijn gewor den. "Zijn ouders kwamen op een emigrantenschip naar Amerika. Mijn voorouders kwamen naar Amerika aan boord van een slaven schip. Maar wij zitten nu allebei in hetzelfde schuitje", aldus Jackson. De meest ontroerende momen ten van Jacksons magistrale rede kwamen aan het eind, toen hij de armen, de gebrekkigen, de thuislo zen, de verstotenen moed insprak. "Ik weet wat u doormaakt, want ik heb het zelf doorgemaakt", zo zei hij. Jackson bevestigde met zijn re de zijn reputatie als de morele lei der van de Democratische partij. De Democraten hebben gister avond in hun partijprogramma vastgelegd dat een groter deel van de kosten van defensie naar de bondgenoten moet worden overge heveld. De verwijdering van de middellange-afstandsraketten moet worden gevolgd door een re ductie van strategische wapens en conventionele wapens in Europa, met dien verstande dat het War schaupact naar verhouding meer moet inleveren dan de NAVO. Zuidafrika moet tot een terroristi sche staat worden verklaard. Wat betreft het Midden-Oosten moeten de VS de weg openen naar onder handelingen tussen Israël en zijn buurlanden. Eén van de voornaam ste doelen is autonomie voor de Pa lestij nen. DEN HAAG (GPD) - Het week blad De Groene Amsterdammer biedt het Tweede Kamerlid Erica Terpstra (WD) in het vandaag ver schenen nummer opnieuw zijn ver ontschuldigingen aan. Enige we ken geleden beschuldigde De Groene het kamerlid ervan twee computerbedrijven te hebben ge tipt over de toen op handen zijnde afschaffing van de investerings subsidie wir. De twee bedrijven zouden daardoor op de valreep nog een aantal investeringen hebben kunnen doen om van het wir-voor- deel te profiteren. Terpstra sprak het verhaal on middellijk tegen en daagde De Groene voor de rechter. In een kort geding gelastte de rechter het blad de bewering in zijn eerstvolgende editie terug te nemen. Vandaag komt De Groene uit eigen bewe ging nog een keer op de kwestie te rug. Onder de titel 'De onschuld van Erica Terpstra' schrijft De Groene dat het kamerlid ten on rechte is beschuldigd, respectieve lijk het slachtoffer geworden van een 'mystificatie'. Intern is bij het weekblad onder zocht waar het verhaal over Terpstra indertijd vandaan is geko men. Binnen de redactie van De Groene groeide het gevoel dat het blad door iemand was gebruikt om Terpstra in diskrediet te brengen. Een ander weekblad, Elsevier, kwam vorige week uit bij het voor- Later regen Half tot zwaar bewolkt en vooral later op de dag af en toe regen. Minimum temperatuur rond 13 graden, middag- temperatuur ongeveer 20 graden. Ma tige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Af en toe zon en van af zaterdag kans op een bui. Middag- temperatuur rond 22 graden. Donderdag 21 juli zon op: 05.46 uur, zon opder: 21.46 uur; maan op: 14.01 uur, maan onder Kennedy bracht de in de juiste stemming, Jackson de zaak afmaakte met een van zijn geestdriftige toespraken waarin hij ruim de tijd nam de toe komstige presidentskandidaat Du kakis lof toe te zwaaien. Het publiek kwam niet meer bij toen de blanke miljonair en de zwarte dominee de vloer aanveeg den met de Republikeinse kandi daat Bush en het werd tot tranen toe geroerd tijdens de meer serieu ze momenten van Jacksons toe spraak. "Wij moeten ons nooit overge ven. Amerika zal beter en beter worden. Houdt de hoop levend. Houdt de hoop levend". Zo eindig de gisteren het absolute hoogte punt van de Democratische Con ventie tot dusver. Dukakis was de grote afwezige. Hij bereidde zich in stilte voor op zijn nominatie, die hem de aanloop bezorgt naar de definitieve kracht meting op 8 november. Het leek gisteravond in Atlanta of de Democraten niet Michael Du kakis, maar Jesse Jackson tot hun leider kozen. De hele zaal was een zee van rode borden met daarop 'Jesse!' toen de zwarte dominee het podium beklom. De staande ova ties hielden minutenlang aan. Nadat hij was geïntroduceerd door zijn vijf kinderen, begon Jackson aan een 50 minuten duren de rede die wellicht een van de bes te was die hij ooit heeft uitgespro ken. Jackson gebruikte zijn rede van gisteravond mede om nu het hele land te laten horen wat hij tij dens zijn lange en vergeefse race naar het Witte Huis zo vaak op zijn talloze verkiezingsbijeenkomsten had verteld. Maar nieuw was een hartstochte lijk pleidooi terwille van eenheid in de partij. "Als we niet samenwer ken, zullen we verliezen. Als we verdeeld zijn, kunnen we niet win nen", was het grondthema van zijn rede. Keer op keer benadrukte VANDAAG Uitslag controle: Delgado gebruikte doping BORDEAUX - Gele-truidra- ger Pedro Delgado heeft van middag officieel bekend, dat hij bij de doping-controle in de etappe van zondag naar Guzet- Neige positief is bevonden. De bekentenis van Delgado werd bevestigd door zijn ploeglei der, José Miguel Echavarri. De Spaanse renner ontkent dat hij enig medicament of stimulerend middel dat op de verboden lijst voorkomt heeft gebruikt. Hij heeft onmiddel lijk contra-expertise aange vraagd. Pas als de uitslag van het tweede onderzoek bekend is - wat niet langer dan 48 uur zal duren - kunnen maatrege len tegen Delgado worden ge- De Tour de France staat vol ledig op zijn kop. Enkele uren nadat Jean-Paul van Poppel in Bordeaux zijn derde ritzege had behaald, lanceerde het Franse televisiestation Anten ne 2 gisteravond al het bericht dat gele truidrager Pedro Del gado positief zou zijn bevonden bij de dopingcontrole. Ook Gert-Jan Theunisse en de in middels afgestapte Franse ve dette Jean-Francois Bernard zouden zijn betrapt op het ge bruik van testosteron. Als de Spanjaard dope heeft gebruikt, krijgt hij vermoede lijk een tijdstraf van tien mi nuten. In de bewuste 15de etappe wordt hij ook terugge zet naar de laatste plaats, waardoor de totale tijdstraf ruim 42 minuten wordt. Steven Rooks krijgt dan de gele trui. Geruchten als zou Delgado gisteravond laat al volkomen gedesillusioneerd naar Spanje zijn teruggekeerd, bleken na een hectische periode van on zekerheid over de verblijf plaats van de 28-jarige coureur onjuist. Delgado zat op zijn ho telkamer en stond, om aan alle geruchten over zijn vermeende vertrek uit de Tour een einde te maken, even na middernacht zelfs nog een Spaans radiosta tion te woord. In dat gesprek verkondigde hij nog zich van geen kwaad bewust te zijn. Ook Gert-Jan Theunisse ont kende vanmorgen doping te hebben gebruikt. "Het is ver schrikkelijk. Ik ben helemaal van de kaart door die geruch ten. Ik heb voor geen cent mo raal meer, het slaat helemaal in je benen. Als het waar is, dan moet ik geflikt zijn. Ik ben juist een heel fel tegenstander van doping. Doping hoort niet bij de sport". Het is de tweede keer in de 75-jarige historie van de Tour dat een drager van de gele trui is betrokken bij een doping- zaak. In 1978 werd de Belg Pol- lentier betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Hij werd, na nog eerst een vergeefse poging on dernomen te hebben de contro le te misleiden, direct uit de Ronde gezet. Bernard Hinault won vervolgens. Majestueus Twee vlakke ritten op één dag vormden voor de grote Ne derlandse vertegenwoordiging geen probleem. Na het katach tige miniritje van Adrie van der Poel 's morgens in Pau, kleurde Jean-Paul van Poppel de Tour gisteravond extra oranje met een wederom ma jestueuze sprintzege in de 'Hollandse' Tourstad Bor deaux. Met twee, drie lengten voor ging hij over de streep. Van Poppel is de absolute ko ning van de massasprint. Het was zijn derde ritzege in deze Tour. Van Poppels overwinning be tekende de vijfde voor de Su- perConfex-ploeg van Jan Raas (evenaring van vorig jaar) en de zesde Nederlandse individuele dagzege in deze Tour. De ploeg-Post tekende bovendien voor de overwinning in de ploe gentijdrit. De Tour kwam gisteren voor de 69e keer aan in Bordeaux, Van Poppel was de tiende Ne derlander die er won. Hij mag zich nu scharen in het illustere rijtje, dat in 1952 werd geopend door Hans Dekkers, werd ver volgd door Jan Nolten in 1953, Henk Faanhof 1954, Wout Wagtmans 1955, Jo de Roo 1965, Gerben Karstens 1976, Cees Priem 1980, Bert Oosterbosch 1983 en door Jan Raas was afge sloten in 1984. Vanmiddag is een opgewon den Tour-karavaan pas om drie uur begonnen aan een korte etappe over 97 kilometer naar Limoges. Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.48 en 21.01 water: 04.21 en 16.45 uur. malige Tweede-Kamerlid Jaap Metz. Elsevier meldde dat niet iedere WD'er destijds gelukkig was met het kamerlidmaatschap van Metz en herinnerde aan een verhaal in het weekblad De Tijd. Daarin werd gesuggereerd dat Metz zich in de WD-fractie had weten te dringen door de toenmalige fractieleider Nijpels te chanteren. Terpstra de beschuldiging aan De Tijd heb ben doorgespeeld. Metz heeft overigens ontkend dat het een wraakactie zou betref fen. De beschuldiging in Elsevier noemde hij 'een lulverhaal'.. Eind burgeroorlog Angola in zicht NEW YORK (AP) - Angola, Zuid afrika en Cuba hebben in beginsel een akkoord bereikt over beëindi ging van de burgeroorlog in Ango la en de vestiging van een zwart meerderheidsbestuur in een onaf hankelijk Namibia, zo wordt door Amerikaanse regeringsbronnen gemeld. De drie landen hebben de Ameri kaanse regering, die bij het overleg een bemiddelende rol speelt, inge licht dat zij het eens zijn geworden en de regering in Washington zou het akkoord vandaag officieel be kend maken, meldde de New York Times. De onderhandelaars van Angola, Cuba en Zuidafrika kwa men verleden week bij overleg in New York tot de opstelling van een aantal uitgangspunten voor een re geling van de conflicten in zuid westelijk Afrika. De belangrijkste uitgangspunten zijn het vertrek van de ongeveer 50.000 Cubaanse militairen uit Angola, die daar meestrijden aan de zijde van de linkse regering in de burgeroorlog tegen de op het westen gerichte verzetsbeweging Unita, en onaf hankelijkheid voor Namibia dat nog altijd door de blanke minder heid in Zuidafrika wordt bestuurd. ACHT DODEN IN SPANJE - Tro pische regenbuien, gevolgd door overstromingen, hebben vannacht aan minstens acht mensen het le ven gekost in Spaans Baskenland. Een tiental personen wordt nog vermist. In Tordesillas bedekte een zware hagelbui de straten met een 20 centimeter dikke ijslaag. De ha gelstenen richtten grote schade DEN HAAG (GPD) - Minister Van Eekelen (defensie) is tegen zijn zin opgezadeld met een bezui niging van 40 miljoen gulden in 1989. Tijdens de laatste uren van het kabinetsberaad over de begro ting, afgelopen zaterdag, heeft de minister zich 'vergist'. Hij dacht akkoord te gaan met een extra be zuiniging van slechts 18 miljoen gulden. Het kabinet besloot de compen satie voor gestegen prijzen binnen de departementale begrotingen volgend jaar te beperken tot 75 pro cent van de feitelijke inflatie. Al leen Onderwijs doet niet aan deze afspraak mee. Het besluit levert in totaal 120 miljoen gulden op. Het gedeeltelijk laten vallen van de prijscompensatie kwam pas na uren beraad uit de bus. In ant woord op vragen van Van Eekelen hoeveel zijn bijdrage in een derge lijke operatie zou zijn, viel het be drag van een kleine 20 miljoen gul den. De minister van defensie ver zette zich daartegen, maar deson danks werd het beraad afgesloten met het besluit 25 procent van de prijscompensatie in te leveren. Uit berekeningen van het minis terie van financiën blijkt nu dat De fensie vooi> 40 miljoen gulden wordt aangeslagen. Volgens Van Eekelen past een dergelijke bezui- Rijkdommen van Marcos verdwijnen in verkeerde zakken niging niet in het defensiebeleid, waar de uitgavengroei toch al tot één procent per jaar is beperkt. Van Eekelen tekende protest aan bij premier Lubbers. De premier zou hierop hebben gezegd: "Zeg maar tegen de anderen dat zij zich nog niet rijk moeten rekenen". Van Eekelen vervoegde zich vervol gens bij minister Ruding (financi ën) met de mededeling dat hij na de zomervakantie op de zaak zal te rugkomen. Volgens een woordvoerder van Ruding zal het openbreken van de afspraken binnen het kabinet voor Van Eekelen weinig zin hebben. Ook in dat geval moet hij 40 mil joen gulden bezuinigen. Milj ardenorder uit Canada voor Fokker AMSTERDAM (GPD) - De Cana dese luchtvaartmaatschappij Ward- air staat op het punt zestien Fok- ker-100's te bestellen. Dat is van morgen door een woordvoerster van Fokker bevestigd. Deze order betekent de definitieve doorbraak van Fokker op de Amerikaanse markt. Volgens Fokker heeft Wardair het oog op in totaal 24 vliegtuigen. Zestien vaste orders en acht opties. Hiermee is een bedrag gemoeid van meer dan een miljard gulden. Wardair moet het contract nog te kenen. De raad van commissaris sen van Wardair beslist op 9 augus tus of de order definitief doorgaat. Fokker heeft met deze order de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing op zijn eigen markt versla gen. Boeing brengt als antwoord op de Fokker 100 een kleinere ver sie van de 737 op de markt. Dit vliegtuig is echter duurder in ge bruik dan de Fokker 100 en boven dien tot begin jaren negentig niet leverbaar. Fokker is zeer verheugd over de order van Wardair. Onlangs bestel de de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Braniff twaalf Fok- ker-100's, maar deze vliegtuigen worden geleverd door de lease maatschappij GPA Fokker 100 Ltd. die er veertig heeft besteld. De Fokker 50 is bij de lucht macht definitief afgevallen als op volger voor de Fokker Friendship Troopship. Dat heeft een woord voerder van het ministerie van de fensie vanmorgen gezegd. De luchtmacht beschikt over twaalf Friendships die inmiddels 28 jaar oud zijn. Defensie onderzoekt momenteel de behoefte aan nieuwe transport vliegtuigen en helikopters. De Fok ker 50 is afgevallen omdat de laad- deur van het vliegtuig te klein is. Wel is de Fokker 100 nog in de race. Visum Suriname geeft problemen AMSTERDAM (GPD) - De naar schatting 10.000 Surinamers die deze zomer een visum aanvragen voor een vakantie in Suriname moeten weken tot maanden wach ten op de afgifte. Wie het reisdocu ment krijgt, hoort dat meestal pas de dag voor of van vertrek. Honder den mensen krijgen het helemaal niet en moeten hun reis afzeggen. Dat gebeurt dan na weken vol on zekere spanning, tientallen tele foontjes en bezoeken aan het con sulaat in Amsterdam. Dit stelt J. Madari, directeur van de Stichting Tenasu ('Terug naar Suriname'), een bureau in Den Haag voor remigratie en ontwikke lingszaken. "De meeste mensen vertrekken uiteindelijk met enor me frustraties naar Suriname", al dus Madari. De lange wachttijden komen onder andere voort uit per soneelsgebrek. Vertragend werkt ook dat alle aanvragen worden ge controleerd door de militairen die verzoeken vaak om onduidelijke redenen afwijzen. (zie verder pagina 3) Autogassen bedreigend BILTHOVEN (ANP) - De kwaliteit van de lucht wordt steeds meer be dreigd door uitlaatgassen van au to's. Vooral in de steden zorgt het drukke verkeer voor een stijgende hoeveelheid stikstofoxyden en koolstofmonoxyde. De grenswaar den dreigen te worden overschre den als er geen maatregelen wor den genomen, aldus het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Uit het verslag van het Landelijk Meetnet Luchtkwaliteit over 1987 blijkt dat de concentratie stikstofoxyden in de lucht, waar voornamelijk het autoverkeer voor verantwoordelijk is, sinds 1980 in de steden aanzienlijk is toegeno- SINGAPORE (GPD) - Vier van de vijf leden van de presidentiële commissie voor fatsoenlijk be stuur op de Filipijnen zijn vandaag op verdenking van corruptie in staat van beschuldiging gesteld. President Cory Aquino stelde de commissie begin 1986 in om de ver borgen miljarden van de afgezette president Ferdinand Marcos te achterhalen. Ondanks twee jaar van onderzoek is tot dusver maar weinig van het geld teruggevloeid naar 's lands schatkist. Volgens de officier van justitie Chavez hebben de leden van deze anti-corruptie commissie, die on- Oókop reeds afgeprijsde artikelen. der directe verantwoordelijk staat van de president, miljoenen pesos in eigen zak gestoken bij hun on derzoek naar de activiteiten van acht bedrijven, die nauwe financië le relaties zouden hebben gehad met de familie van Marcos. Er is, behalve het bevel tot arres tatie van de vier commissieleden, een grondig onderzoek aangekon digd naar de activiteiten van de honderd agenten van deze com missie. Een van hen, die aanvanke lijk een gewoon burgerbestaan leidde, had in korte tijd vier huizen en tien Mercedessen in bezit. De aanklachten komen enkele dagen nadat de voorzitter van de commissie, Ramon Diaz, zijn 'on herroepelijk ontslag' had inge diend. Diaz stapte op nadat presi dent Aquino hem en de officier van justitie Chavez 'met onbepaald ver lof had gestuurd in verband met een hoogoplopende ruzie tussen de twee mannen. DE'KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 23.95 per hall |aar 141.90 (alleen mogeli|k met automatische betaling) r—i per jaar 270.25 per kwartaal 70.95 uw voorKeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuur/i/k gratis in de bus' 1 Straat: Postcode/Plaats Telefoon;fi.v.m. controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1