Als jongen droomde ik dat ik Walt Disney was We gaan mee met muzikale trends' Een onvolwassen Assepoester uit Frankrijk r Han Peekei (40) wil tekenfilm-industrie en beeldarchief opzetten PAGINA 19 HILVERSUM - "Als jongetje droomde ik er al van dat ik een kleine Walt Disney was. Het zit er dik in, dat die droom nu wer kelijkheid gaat worden," zegt Han Peekei. Met ingang van september gaat hij voor het zes de tv-seizoen de tekenfilm-se rie 'Wordt Vervolgd' voor de AVRO presenteren en ten be hoeve van de KRO-tv is hij be zig met het vervaardigen van een serie, die 'Honderd jaar te kenfilm' gaat heten. Verder werkt zijn firma Peekel-Strips-Produktions aan programma-series voor Vero nica en de TROS en afgelopen week zijn besprekingen over de produktie van een nieuw programma voor de VARA-tv met succes afgerond. door Ale van Dijk Tijdens zijn vakantie, die gisteren begon, viert Han Peekei zijn 25-ja- rig omroepjubileum. Ooit begon hij als Rotterdams scholier met gi taar zingend zijn showbizzcarrière. Kortgeleden startte hij in België ook een commercieel bedrijf, dat onder leiding van de ex-BRT-tv- producent Cas Geysen ondermeer programma's voor tv en activitei ten ten behoeve van het bedrijfsle ven gaat produceren. Voor deze laatste activiteit beheert Han in Ne derland de BV Peekei Produkt. "We beginnen in Europa één van de belangrijkste produktie-bedrij- ven te worden," zegt hij tevreden. Per jaar wordt in ieder geval voor miljoenen omgezet. Voor de teken film ziet Peekei een grote toekomst in het verschiet. Ierland scopen instortte. De bioscoop was tot dat moment de grootste afne mer van tekenfilms. Maar toen kwam de televisie. En die gaat in de komende decennia een verschrik kelijk grote slokop worden. Met al die nieuwe satelliet-tv-netten er bij kunnen er straks niet genoeg nieu we tekenfilms worden aange maakt. Welnu, Europa mag op dit terrein niet bij Amerika achterblij ven. Vandaar mijn plan om een groot tekenfilm-project op te zet ten." - Waarom in Ierland? Peekei: "In Ierland wordt een te kenaar die aan tekenfilms of strip boeken werkt, door de belasting dienst als kunstenaar geboekt. Te recht natuurlijk, want elk tekenin getje in een goede tekenfilm is pure kunst. Pure kunst, die beweegt. Te kenfilm is een cultuurdrager voor iedereen. Nou, als je in Ierland een potlood gebruikt, ben je voor de belastingdienst belastingvrij. Daarom wonen er zoveel teke naars. Marten Toonder van de Ollie B. Bommelstrips woont daar niet alleen maar om de mooie natuur. Overigens staat nog niet vast of het project in Ierland van de grond komt. Het kan ook nog zijn, dat die industrie in Nederland wordt ge vestigd." Peekei: "Kapitaalkrachtige Amerikanen hebben mij al laten weten in het project te willen inves teren en ook uit Europa hebben zich kandidaat-financiers gemeld. Ook van de zijde van tekenaars kwamen veel reacties. Hier, een brief van de beroemde Amerikaan se tekenaar van strips en films Chuck Jones, ondermeer van die befaamde Road Runners-strips. 'Ik wil jullie wel helpen', schrijft hij. Lees maar. Nee, die tekenfilmin dustrie komt van de grond, daar van ben ik zeker." Han Peekei: 'Een van de eerste interviews met Koot voor zijn omroep 300 gulden mee kon verdienen' de beeldband gewist doore - Een ander project, 1 bezig bent, is het opzetten van een commercieel beeld- en geluidsar chief. Hoe staat het daarmee? Peekei: "Ik ben juist deze week met een comité bijeen geweest dat definitieve plannen heeft opge steld. In dit comité zit de top van zowel de Hilversumse identiteits- omroepen als de ATV-omroepen. Er zitten financiers in, banken (Pierson en ABN), hoogleraren en ook drs B. Gipnau, directeur van de VW-Nederland. Er is een voor stel naar minister Brinkman ge stuurd om in september een finan cieel onderbouwd plan te laten ma ken door een bureau dat op dat ter rein deskundig is. In oktober moet dat plan op tafel liggen. Aan de hand van dat financiële plaatje zal de wijze van financieren worden vastgesteld. Het moet ciële onderneming worden die zichzelf bedruipt". - Hoeveel geld heb je nodig? Peekei: "Ruw geschat 60 mil joen. Ook de overheid zal er in moe ten investeren. Sinds ik mijn plan nen bekend maakte, hebben zich al enkele kapitaalkrachtigen ge meld". Beschaafde wereld Han Peekei liep al 'tien tot vijf tien jaar' rood aan bij de gedachte, dat in Nederland niets voor verre nageslachten bewaard bleef. Peekei: "Nederland is het enige land in wat ik dan maar de be schaafde wereld noem dat geen beeld- en geluidsarchief rijk is. Er bestaat hier alleen maar een archi- veringsplicht voor geschreven ma teriaal. In New York of Parijs of Londen hoef je maar een gebouw binnen te lopen en je kan tegen een geringe vergoeding rondneuzen in alle programma's, die ooit door ra dio en tv zijn uitgezonden. Maar ook veel materiaal van amateurs ligt daar opgeslagen. In Nederland zijn duizenden amateurs, die op film of video materiaal van on schatbare betekenis op zolder heb ben liggen. Ik kreeg een brief van een haringboer uit Noord-Neder land. Hij meldde me, dat hij alles wat de laatste tientallen jaren op voetbalgebied op tv is uitgezonden allemaal op de band heeft opgeno men. Een stapel van vele tientallen decimeters hoogte heeft hij liggen. Zijn kinderen zullen het misschien nog bewaren, maar zijn kleinkinde ren zullen het hoogstwaarschijn lijk in de vuilnisbak laten belan den. Denk eens aan die enorme ver grijzing, die in Nederland voor de deur staat. Hoeveel mensen zullen er tegen het einde van deze eeuw niet met belangstelling naar tv- beelden uit de jaren vijftig of zestig willen kijken of naar radio-klank beelden uit die tijd willen luiste LONDEN- De kleine Joe Geary uit het Engelse Enfield is uit zo'n honderd kandidaten uitgekozen om de hoofdrol te spelen in de film 'Charlie the Kid'. Deze nieu we televisieserie behandelt het le- van de beroemde Charlie Chaplin in de leeftijd van elf tot vijftien jaar. Op die leeftijd bracht de komiek zijn leven door in een weeshuis in Londen. Moe der Hannah wordt overigens in de serie gespeeld door het fotomo del uit de jaren zestig, Twiggy. Ter introductie van de filmse rie poseerde Joe Geary met een wassenbeeld van de volwassen Charlie Chaplin in de straten i Londen. Voorstelling: Cendrillon (1985) van het Lyon Opera Ballet. Regie en choreografie: Maguy Marin. Muziek: Serge Prokovjev- /Jean Schwartz. Decor en kostuums' Mont- serrat Casanova. Gezien op 19 juli in de St opera alwaar nog tot en met 24 juli. AMSTERDAM - Wist u dat er van het bekende sprookje Asse poester ruim vijfhonderd versies bekend zijn? Heel wat choreo grafen hebben hun inspiratie dan ook in Assepoester gezocht en hun visie tentoongespreid: van Marius Petipa in 1893 tot Mi chel Fokine in 1938, van Peter Darrell in 1979 tot Maguy Marin in 1985. De Fran^aise Maguy Marin heeft in het verleden gedanst bij onder anderen Maurice Béjart en bij de Amerikaanse Carolyn Carlson die afgelopen seizoen nog in het Muziektheater te gast was. Van haar heeft Marin onge twijfeld de theatraliteit overge nomen zozeer zelfs dat er van dans eigenlijk weinig sprake is in Cendrillon. Marin maakt gebruik van de Assepoestermuziek van Prokovjev maar meer als toeval lig geluidsdecor dan als aanzet tot en intensivering van de dans. Een fragment uit de Franse balletproduktie 'Cendrillon'. valligheid en terloopsheid van Marins versie wel. Eenheid en' een duidelijk uitgangspunt lij ken te ontbreken; Cendrillon zit een beetje als los zand aan elkaar. En dat levert slechts hier en daar iets leuks op zoals bijvoorbeeld de muziekcollage van babybab bels op band. Assepoester speelt zich af in de wereld van het kind. De dansers gaan gekleed als houterige ma rionetten in adembenemend goede kostuums en maskers die alle personages, of liever types, goed karakteriseren. Zo zijn de drie stiefzusters dikke en plom pe lelijkerds met bolle en venij nige babykoppen. Marin heeft hen ook een boerse motoriek aangemeten maar het maximum uit humoristische en theatrale ef fecten heeft ze niet weten te ha len. Net zoals ze de mogelijkhe den van het levensgrote poppen huisdecor grotendeels onbenut laat. Assepoester zelf komt ook al niet overtuigend uit de verf om dat ze te weinig het lieve slacht offertje is en teveel een meisje van dertien in een dozijn. Nie mand die zich daar natuurlijk graag mee identificeert. En die knappe prins van haar is maar een muurbloem van klasse. Niks held of hopeloos verliefde jonge ling. Zonde en een misser want Marin concentreert zich wel op het willen vertellen van een ver haal. Van de dans hoeven we het ook al niet te hebben: die is bij Marin tot ondergeschoven kind je verworden. De paar bewegin gen die de dansers maken getui gen niet bepaald van een creatief idioom om van patronen en lij nen maar te zwijgen. Tja, als volwassen toeschou wer moet je het dus hebben van een enkele leuke vondst of grap. Voor kinderen daarentegen lijkt het me een zeer amusante voor stelling. Er gebeurt tenslotte veel (al is het vaak spannings- en bloedeloos) en een sprookje blijft iets magisch houden. Als familie voorstelling kan ik u Cendrillon zeker aanraden, maar voor de doorgewinterde theaterbezoeker valt Marin door de mand. Be hoorlijk zelfs. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Wall Street Crash dit najaar weer in Nederland Doktor Faustus' in Scala Milaan MILAAN (DPA) - Op het program ma van het operaseizoen van 1988/89 van het Teatro alla Scala in Milaan staat de eerste opvoering van 'Doktor Faustus', naar de ro man van Thomas Mann, van de he dendaagse Italiaanse componist Giacomo Manzoni. Het seizoen wordt op 7 december geopend met een monumentale, zes uur durende uitvoering van Gioacchino Antonio Rossini's 'Guglielmo Tell' en verder zijn er voorstellingen in nieuwe enscene ringen van Carl Maria von Webers 'Oberon' (in het Duits), Giuseppe Verdi's 'Luisa Miller', Christoph Willibald Glucks 'Orfeo ed Euridi- ce' en 'Adriana Lecouvreur' van Francesco Cilea. KNOKKE - „We zijn negen jaar geleden in Londen begon nen toen we als groep failliet waren verklaard. Ons eerste ge zamenlijke optreden was na een week op een financiële ramp uitgedraaid. Vandaar de naam van de groep, met het woordje 'crash' (ondergang) er door Ale van Dijk Negen jaar later kunnen de twee vrouwelijke en vier mannelijke le den van de nu wereldberoemde Engelse close-harmony-groep 'Wall Street Crash' het verhaal van hun moeizame begin schaterend van het lachen vertellen. Ze zijn nu allemaal rond de der tig jaar. Als twintigers ontmoetten ze elkaar in Londen toen ze drie maanden als 'backmg-singers' (een soort achtergrondkoor) meewerk ten aan een serie tv-shows. Ze had den alle zes één ideaal: doorgaan in de wereld van de showbusiness. Maar in Engeland is de concurren tie voor solisten in het vak nog moordender dan elders in de we reld. In de uren, waarin er niet voor de tv-shows behoefde te worden ge zongen, gingen de 'zes' een eigen repertoire instuderen. Het grote voorbeeld in die jaren was de Ame rikaanse topgroep 'Manhattan Transfer'. „Toen de serie tv-shows was ge ëindigd hebben we wat geld kun nen lenen van een Westduitse ba ron, een goede bekende van één van ons. Met dat geld hebben we voor een week een club gehuurd in de Londense wijk Chelsea. We no digden per brief alle mensen uit, die bij de Engelse tv wat in de melk te brokkelen hadden. Na een week redelijk succesvol optreden moes ten we stoppen omdat ons geld op was. Op dat moment meldde zich een man bij ons. „Mijn broer is pro ducer bij de BBC," zo sprak hij „Hij is op het ogenblik in Amerika, maar hij moet jullie zien. Waar kan hij naar jullie komen kijken?" We wisten het voor elkaar te krij gen nog een avond in het He- athrow-hotel op te treden. De broer was inmiddels teruggekeerd uit Amerika." Het bleek Gerry Maxyn te zijn. Een producer van wereld faam, want hij begeleidde onder meer Engelbert Humperdinck en Gilbert O' Sullivan naar wereld faam. Maxyn neemt het verhaal van de leden van 'Wal1 Street Crash' over: „Mijn broer had gelijk. Ik was on middellijk gewonnen. Die mensen werkten met zo'n aanstekelijk en thousiasme, daar zag ik een grote toekomst voor. Zelfs als de start moest plaatsvinden in het met clo se-harmony zo verwende Enge land". Maxyn zorgde er voor, dat de groep binnen de kortst mogelij ke tijd kon optreden in een toen- dertijd zeer populaire zaterdag avondshow op de BBC-tv. En als bij toverslag regende het vervol gens uitnodigingen voor optre dens. Via tal van andere tv-shows steeg de populariteit van de groep razendsnel. In de afgelopen negen jaar zijn al die talenten steeds beter gebun deld. Hoe verklaart Gerry, dat close- harmony-groepen als 'Wall Street Crash' alle muzikale modes trotse ren en zelfs zeer langdurig populair kunnen blijven? En dan ook nog ver buiten de Engelse grenzen. Gerry Maxyn: „In de eerste plaats omdat we songs brengen, die de mensen graag horen. We voeren een show op die de mensen graag zien. Close-harmony-groe- pen zijn op die manier niet aan mo de-grillen onderhevig. Daarnaast maakt de groep zelf repertoire en dat betekent, dat de muzikale mo de van de tijd waarin dat repertoire ontstaat, in hun werk doorklinkt. Op de derde plaats komt dat ze er allemaal nog even veel plezier in hebben als negen jaar geleden". Wall Street Crash: uit failliete groep geboren. gen song- en artiesten-cultuur. Gerry: „De groep heeft vier keer voor het tv-station van Monte Carlo opgetreden. Bij één van die optre dens was een producer van de Itali aanse tv aanwezig. Hij had een in troductie-nummer nodig voor een film-serie, die langdurig op de Itali aanse tv zou lopen. Die intro is toen door 'Wall Street Crash' in Milaan ingezongen. Een jaar lang klonk el ke week dat nummer op de Itali aanse tv. Dat stuk is daardoor een hit geworden en daarmee was ook ren. Hoe hoog is de waardering niet voor documentaires met authentie ke beelden uit de eerste helft van deze eeuw". Saciaal aspect "Er zit trouwens ook nog een groot sociaal aspect aan het pro ject. Er zijn de afgelopen jaren in Hilversum tientallen oud-collega's, programma-makers dus, door de omroepen aan de kant gezet. Op vaak niet al te elegante wijze en vooral als gevolg van de bezuini gingen. Het zijn in vele gevallen mensen, die een onschatbare ken nis hebben over het beeldmateriaal zoals dat in de afgelopen twintig, dertig jaar gemaakt is. De omroe pen laten die mensen volledig in de kou staan. Er gaat geen maand voorbij of ik word wel door één van hen opgebeld. Man, ik vlieg tegen het plafond, roepen ze door de tele foon. Die oudere programma-ma kers zouden kunnen worden inge schakeld bij het samenstellen van het beeldarchief'. Kannibalisme - Je hebt zelf ook heel wat pro gramma's gemaakt in de afgelopen 25 jaar. Is daarvan nog wat be waard gebleven? Peekei: "In 1978 heb ik ooit een programma-serie voor de tv ge maakt, die onder de titel 'Wie in het Nederlands wil zingen' te zien is geweest. Daarin zaten interviews met bijvoorbeeld Koot en Bie van toen en met tal van anderen in die jaren. Het was toen al een uniek historisch document. Het pro gramma was voor die tijd heel duur. Het kostte twee en een halve ton. Drie maanden later is het door een boekhouder, die er voor zijn omroep 300 gulden mee kon ver dienen, gewist. Dat soort kanniba lisme vindt nog regelmatig plaats. Ik heb er nooit naar gezocht, maar van mijn KRO-tv-serie 'Heel de mens' is waarschijnlijk geen beeld meer te vinden." Hoe komt het, dat 'Wall Street de naam van 'Wall Street Crash' ge- Crash' vooral in Italië zoveel sue- vestigd". cessen boekt? Italianen zweren O nog meer dan Fransen bij hun ei- Kn< groep het op het Europese vaste land onbekende talent Laura Sku- ce en de winnaars van het festival 1988 mochten voorstellen waren we ook te zien op het Haagse jazz festival. Komende herfst hopen we een tournee te maken, die ons door heel Nederland voert en die eindigt in Carré. We brengen dan ook in Nederland ons nieuwe album uit en een nieuwe single. Met nage noeg allemaal nieuw eigen werk. En dat we alle muzikale mode-gril len overleven, bewijst dat we met de muzikale trends meegaan. Ons repertoire wordt niet gedragen door alleen maar geheide hits uit het verleden." 1 2) Push it - Salt 'n Pepa 2 (1) Fast car - Tracy Chap- 3(7) Wij houden van Oranje- A Hazes Ned Elftal 4(3) South Africa - Revela tion Time 5 (13) The Twist - Fat Boys Chubby Checker 6(6) Love will save the day - Whitney Houston 7 (15) Het Oranje Lied - De Hollanders 8 (12) Breakfast in Bed - UB 40 Chrissie Hynde 9 (20) Aanvallen - Holland 10 (10) Do you love me - The Contours 11 4) 12 9) 13 8) 14 5) 15 (18) 16 (11) 17 (17) 18 (30) 19 (22) 20 21 (19) 24 (31) 25 26 27 (26) 28 (21) 29 (14) 30 (36) 31 32 (37) 33 34 (23) 35 (25) 36 (24) 37 (29) 38 39 (33) 40 (28) Perfect - Fairgroun At traction Pamela Toto Wild World - Maxi Priest Nothing's gonna change - Glenn Medeiros I owe you nothing - Bros Chica Cuban a - Tatjana Circle in the Sand - Bel inda Carlisle Never tear us apart lnxs Tougher then the rest Bruce Springsteen Tribute - The Pasadenas Doctor in the Tardis - The Timelords Check this out - La Mix Oh what a night - F Valli Four Seasons Be gentle - BVSMP Monkey - George Michael The best of joint m Flim Flam Hotel California - The Eagles Born to be alive - Patrick Hernandez Dirty Diana - Michael Jackson Don't go - Hothouse Flo wers Don't blame it on that girl - Matt Bianco Stop your fussin' - Toni Childs There's a beat going c London Beat Theme from S Efxire. The S Express Blue Monday - New Or- Eros der Ma che bello Ramazzotti Oh Patti - Scritti Politti I'm real - James Bri Tomorrow people - Zig- gy Marley Ponte a Cantar - Jose Fe- liciano

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19