(Delga) dopingschandaal dreigt 18 RUGNUMMER Van der Poel giert het uit van de pret 5 Van Poppel blijft volgers verbazen Ook Theunisse genoemd in geruchtenstroom TOUR '88 Heel Spanje leeft mee WOENSDAG 20 JULI 1988 SPORT PAGINA 15 PAU (GPD) „Op zo'n aankomst heb ik net zoveel kans als de ande ren", dacht Adrie van der Poel toen hij het routeschema van het dins dagse miniritje naar Pau had beke ken. Moeilijk zat nog: 38 kilome ters, want niemand raakt echt moe en iedereen wil winnen. Maar Van der Poel zag de knik naar omhoog, de bocht, wist van een beetje wrin gen naar de laatste rechte lijn en koos positie. „Hij kan dat voortreffelijk, posi tie Kiezen", prees ploegleider Jan Gisbers. Van der Poel zag Bontem- pi gegangmaakt door onder ande ren Ghirotto, koos het wiel van Etienne de Wilde en spurtte links langs het publiek zó naar zijn eer ste zege sinds het criterium van Kloosterzande op 21 mei. Hij ver gat een soortgelijk 'spelletje' in Freibourg, 12 juni, maar leergierig heid mag je nooit bestraffen. Achtendertig kilometer, een nieuwelingen afstand. „Wie het kleine niet eert is het grote niet weerd", sprak Jan Gisbers een ge zegde na. Van der Poel: „Vorig jaar heb ik een rit van 260 km gewon nen, nu van 40. Dat is bij mekaar 300; gedeeld door 2 kom je nog aan 150". Van der Poel is een typische. De eerste dagen wipte hij wel eens mee, sprintte hij wel eens mee, het lukte toen van geen kant. En toen Rooks en Theunisse op het voorste plan kwamen, moest hij zich koest Oranje gevraagd door Italianen ROME (AP) - Het Nederlands elftal is uitgenodigd voor een voetbal wedstrijd tegen Italië ter gelegen heid van het 90-jarig bestaan van de Italiaanse voetbalbond. De wed strijd wordt op 16 november in Ro me gespeeld. Intussen voert de club Juventus uit Turijn, dat eerder probeerde Ronald Koeman van PSV los te we ken, onderhandelingen met Russi sche functionarissen over de trans fer van de Russische internationals Alexander Zavarov en Oleg Protas- sov. De middenvelder Zavarov en de spits Protassov zouden Wales- aanvaller Ian Rush moeten onder steunen. Bij hun komst zou Juven tus zijn Deense spits Michael Laudrup moeten afstoten. Volleyballers winnen oefenserie DEN BOSCH (ANP) - Het Neder lands volleybalteam heeft de oe fenserie tegen Argentinië afge sloten met een overwinning (3-1) en daardoor ook de Olympische testreeks tegen de Zuidamerika nen in zijn voordeel beslist. De setstanden in de vijfde en laatste wedstrijd waren 15-7, 15-6, 13-15 en 15-9. Bondscoach Arie Selinger be gon met zijn jonge basis en liet die twee succesvolle sets staan. In de derde besloot hij ook de ou dere garde speelgelegenheid te geven. De 1200 toeschouwers in de Maaspoort kregen overigens alleen de Argentijnse B-ploeg te zien. De Zuidamerikaanse coach piekerde er niet over, hoewel de manager hem in de derde set nog op andere gedachten probeerde te brengen, zijn toppers, die Ne derland twee nederlagen bezorg den, binnen de lijnen te sturen. Arie Selinger maalde er niet om en toonde zich tevreden met de totaalscore van 3-2. 7 Ofikm Giat Limoges jj la Moreno houden. Maar zijn omgeving weet: dan begint er iets in hem te bran den. Hij moet óók. Gisbers: „Hij heeft het voordeel op een hoop an deren, dat hij beter wordt naar het einde toe, waar anderen juist ver zwakken". Toen hij nog bij Jan Raas reed liet hij zich eens ontvallen, dat hij het .liefst nooit meer een Tour zou rijden. Dat verduidelijkte hij giste ren nog even, met inmiddels zijn tweede ritzege bij PDM op zak (vo rig jaar in Renazé): „Ik heb toen al leen bedoeld, dat ik de Tour liever liet vallen als ik ook nog eens een programma veldrijden afwerkte. Dat is nu ingekrompen, nu kan hij er weer bij". Beperkt Maar leuk, zo'n Tour? „Niet echt. Ik vind klassiekers veel leuker, daar kun je in uitblinken. Voor een Tour heb ik toch wat beperkte mo gelijkheden: ik kan niet klimmen, ik ben geen massasprinter, ik moet het eigenlijk van een ontsnap- pinkje hebben. Maar wie kan er tachtig in het uur rijden?" Adrie van der Poel, de pure prof. Maar dolgelukkig met een zege als die van gisteren; hij gierde het uit van pret na de meet. Gooide met hetzelfde gebaar als van de Ronde van Vlaanderen weer 'het raam open'. 'Hier ben ik!' De kantjes eraf lopen, nu hij een zeer lucratief con tract heeft gesloten met Domex, is hem vreemd. Gisbers: „Hij is heel loyaal. Net zoals hij bij Raas bleef toen hij naar ons kwam. Hij wil wel alles van het beste, maar dat heeft hij altijd al ge wild, en daar heeft hij ook recht op". Van der Poel: „Ik bekijk de wie lersport zakelijk: ik ga waar het meeste geld is te verdienen. Je bent maar een paar jaar op je top. Bo vendien: ik ben niet iemand die lang ergens blijft hangen. Ik houd niet van sleur, wel van een uitda ging. Ik hoop dat ons met die nieu we ploeg de tijd wordt gegeven aan iets te bouwen, net zoals nu met PDM. Maar daar heb ik alle ver trouwen in". 'Dit was mijn hardste sprint' BORDEAUX (GPD) Bordeaux staat, sinds de 'gouwe ouwen' Hans Dekkers. Jan Nolten, Henk Faanhof en Wout Wagtmans er in de vijftiger jaren vier keer op rij wonnen, aangeschreven als een Nederlandse Tour-stad. Ook al heb ben er meer Fransen en Belgen in de havenstad aan de Gi- ronde triomfen gevierd. Van tijd tot tijd echter zijn er hard- fietsende landgenoten die aan die Hollandse traditie appel leren. Zoals gisteren Jean-Paul van Poppel dat deed en de toch al sterk oranje-getinte Franse ronde nog eens extra bijkleurde. De man met de wel heel rappe benen uit de Su- perConfex-ploeg van Jan Raas toonde zijn meesterschap als het op massasprints aankomt. „Een kwestie van ver trouwen hebben en dan gaan", analyseerde 'Popeye' zijn - op dit moment - ongeëvenaarde klasse op dit spectaculaire onderdeel van de wielersport. Jean-Paulvan Poppel houdt het peloton in Bordeaux vele lengtes achter zich. Adrie van der Poel neemt in au gustus niet deel aan de Ronde van Nederland. Hij start wel in de twee klassiekers voor de wereldbeker: San Sebastian—San Sebastian en het Kampioenschap van Zurich. „Ik ga ook nog wat lange wedstrij den in België rijden en dat moet het dan zijn voor het wereldkampioen schap. Lijkt me een mooi volgend doel". Knol strandt op zesde plaats MONT DE MARSAN (ANP) Zelfs op het 'vlakke' lijken de Neder landse wielervrouwen, na het beklimmen van de cols van uiteenlo pende categorieën, niet meer vooruit te branden. „Pap in de benen", zei Cora Westland, enigszins clichëmatig, nadat de Oranje-ploeg giste ren op zijn eigen specialiteit was verslagen. In de achtste etappe, die voerde van Pau naar Mont-de-Marsan en geen beklimmingen van allu re kende, ontsnapte Valérie Simonnet aan de aandacht van de forma tie van coach Rinus Verboom. Aan de kop van het klassement, waar de strijd lijkt beslist in het voordeel van Jeannie Longo, deden zich geen verschuivingen voor. De Nederlandse vrouwen hadden de zware Pyreneeënetappe van de dag ervoor nog in de benen. Ze slaagden er daardoor niet in de op dracht, het peloton bij elkaar houden, uit te voeren. Van een massa sprint was in Mont-de-Marsan geen sprake. Ongeveer 20 kilometer voor de Finish ontsnapte een kopgroep van vijf rensters. Hun voor sprong liep op tot ruim twee minuten, aan de meet waren daar nog 13 seconden van over. De Francaise Simonnet was de snelste. Monique Knol won de sprint van het peloton, wat haar een zesde plaats oplever de. Met wegsprinters is Nederland irt het verleden nooit verwend ge weest. Waar Arie van Vliet en Jan Derksen - en in een nog grijzer ver leden Piet Moeskops - door de ja ren heen op de piste internationaal gevreesde snelheidsduivels waren, ontbrak het op de weg aan mannen met pure 'vitesse'. Iemand als bij voorbeeld de legendarische Frans man André Darrigade, die dankzij een imposant accelleratie-vermo- gen in de laatste meters 22 Tour- etappes op zijn naam heeft ge schreven. In Van Poppel heeft ons land nu eindelijk ook eens 'een Darrigade'. Of een 'Poeske' Scherens, ook al één van die sprintwonders uit de roemrijke geschiedenis van het cy- clisme. De vergelijking met de veelvuldige Belgische ex-wereld kampioen doet nog het meest op geld. Evenals' Scherens gooit Van Poppel er in alle hevigheid van de strijd nog eens een extra jump uit. Raas: „Dat is toch nëel bijzonder, zoals Jean-Paul in de laatste 150 meter nog kan versnellen. Daar sta ik elke keer weer versteld van". De manier waarop Van Poppel gisteren in Bordeaux alles en ieder een zijn gekromde rug liet zien, BORDEAUX (GPD) - Er dreigt een groot dopingschandaal in de Tour de France. Gister avond ging het gerucht, dat Pedro Delgado, de gele truidrager, betrapt is op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Het zou om testosteron gaan. Ook de naam van Gert Jan Theunisse circuleerde in alle hevigheid. Vandaag zal de Tour-directie met een of ficieel communiqué over deze affaire naar buiten komen. Mocht daaruit blijken dat Del gado daadwerkelijk positief is bevonden, dan zal hij door de reglementaire tijdstraf van tien minuten het gele tricot af moeten staan aan Steven Rooks, de nummer twee in het al gemeen klassement. Om zes uur gisteravond bracht het tv-station van de Tour, Antenne 2, in de nieuwsuitzending het be richt, dat de urine van Pedro Del gado positief was bevonden in een Pyreneeën-etappe. Anderhalf uur later liet de Tourdirectie weten, dat „men geen antwoord had op de ge ruchtenstroom, zoals in gang ge bracht door Antenne 2". gado zowel als Theunisse concreet positieve gevallen waren. Infor meel liet perschef Sudres weten „dat Steven Rooks nu de Tour ging De ploegleider van Delgado werd gistermiddag een aantal ma len gevraagd zich te melden bij de Tourdirectie, maar hij had „andere zaken aan zijn hoofd", zei hij. Echa- varri dacht dat de directie nader overleg met hem wilde voeren over de huldiging op de Champs Ely- sées van zondag, een bezigheid die ook wel kon wachten. De ploeglei der van Gert Jan Theunisse, Jan Gisbers, zei „van niets te weten" en reageerde aanvankelijk uiterst sceptisch op de geruchten. „Eigen lijk moet ik een gat in de lucht springen", aldus Gisbers, „want Rooks gaat nu de Tour Weer serieus: „Ik steek m'n hand in het vuur voor Pedro en Gert-Jan, dat zij niets gebruikt hebben. Ik ken ze en weet dat ze zoiets nooit zouden doen". Eerder deze Tour antwoordde Gisbers nog op de vraag of de prestaties van Theunis se soms moesten worden toege schreven aan ongeoorloofde pro- dukten: „Nee, het is alleen maar een kwestie van planning". Pedro Delgado verklaarde gis teravond, dat hij vóór de Tour tij dens een rustkuur slechts wat vita mines had genomen. De Span jaard, die door zijn ploeggenoot Dominique Arnaud op de hoogte werd gesteld van de gang van za ken, zei nog van niets te weten. „Ik weet niet dat ik positief ben bevon den. Sinds ik de gele trui draag word ik elke dag gecontroleerd. Ik weet niet op welke dag ik positief bevonden zou zijn. Dit verbaast me allemaal, ik begrijp ook niet goed waar het nieuws vandaan komt". Gert Jan Theunisse reageerde net zo verbaasd als de Spanjaard: „Ik heb de laatste maanden alleen maar wat kalmeringspillen ge bruikt in verband met mijn huwe lijksproblemen. Maar stimuleren de middelen, nee, die heb ik nooit gebruikt en zal ik ook nooit gebrui ken. Ik wacht met ongeduld op de officiële uitslag". Renners die positief worden be vonden krijgen de gebruikelijk straffen: terugzetting naar de laatste plaats in de daguitslag, tien minuten straftijd, een maand voor waardelijke schorsing en 1000 Zwitserse francs boete. De straf van tien minuten zou Steven Rooks derhalve in het geel bren gen. Weer een uur later deelde de perschef van de Tour, Claude Sud res, mee dat er voor de start van de 18e etappe, vanmiddag naar Limo ges, een communiqué zou volgen met „een officiële verklaring om trent de geruchten betreffende de rit naar Luz Ardiden". Op de vraag of hij niet in de war was met een andere etappe, corri geerde Sudres zich en verklaarde hij dat het ging om de rit naar Gu- zet Neige, de etappe van zondag. Luz Ardiden kon ook moeilijk, om dat de resultaten van een eventuele contra-expertise pas 48 uur na de monster-afname bekend kunnen zijn. Luz Ardiden was maandag. In het geruchtenciruit gingen vervolgens de meest uiteenlopen de namen circuleren, met die van Gert Jan Theunisse als de meest hardnekkige, maar ook Cubino en Echave werden genoemd. Bevesti ging kon gisteravond nergens wor den verkregen. Waarde Welke waarde er aan de geruch ten moet worden toegekend blijft vraag tot het moment van het communiqué. Journalisten dicht bij de bron echter, onder anderen die van l'Equipe, meldden dat Del- Koersverloop In Tarbes starten 166 de zestiende etappe van de Ronde van Frankrijk over 38 kilometer naar Pau. Parkoers: vlak. Weer: heet. 5 km: Dietzen ontsnapt. 7 km: Doorkomst Cote Plateau du Ger, 4e cat: 1. Dietzen 2. Gaston op 0.15, 3. Lauritzen. Y. Madiot stapt af. 11 km: Dietzen ingehaald. 20 km: Enige tussensprint: 1. Maassen 2. Theunisse 3. Duclos- Lassalle. Peloton breekt in tweeën. 38 km: Van der Poel wint in sprint eerste peloton zestiende etappe voor De Wilde en Phinney. Delgado behoudt gele trui. Zeventiende etape Pau Bor deaux, 210 kilometer 0.5 km: Vanuit het vertrek de marreert Ridauro, die gezelschap krijgt van Duclos-Lassalle, Ri chard, Marie, Maechler, Muller en Tebaldi. 20 km: Hergroepering na een jacht van de renners van Super- Confex. 24.5 km: Eerste tussensprint voor Maassen (15 punten) voor Theunisse (10) en Peeters (5). 44 km: Na de dagelijkse '44- sprint', gewonnen door Vermote, waagt Pelier zich aan een vluchtpo ging. Hij krijgt gezelschap van Ta len, Van Orsouw, Marie en Bergamo. 65 km: Voorsprong koplopers 4 min. 15. 74.5 km: Tweede Catch voor Van Orsouw (15). Bergamo wordt twee de (10) en Talen derde (5). Onder impulsen van SuperConfex komt peloton terug tot 2.45. 98 km: Kopgroep teruggepakt. 103 km: Planckaert wint derde catch (15) voor Maassen (10) en Theunisse (5). 110 km: Uitval Gamier. 131 km: Voorsprong Garnier 6 min. Ploeg ADR (PLanckaert) neemt het initiatief voor de tegen aanval. 176 km: Garnier teruggepakt bij vierde Catch, die Maassen voor zijn rekening neemt (15 pnt) voor Gar nier (10) en Theunisse (5). 201 km: Demarrages van Veld- scholten en Madiot. Peloton rea geert direct. 210 km: Van Poppel wint massa sprint afgetekend voor Hermans, Planckaert en Van der Poel. MADRID (GPD) - Het bericht dat het Spaanse wieleridool Pe dro Delgado betrapt zou zijn op doping, heeft vannacht een golf van chauvinisme in heel Spanje veroorzaakt. Na de aankondi ging van het Franse radiostation, dat Delgado na de etappe van vo rige week vrijdag, de bergtijdrit tussen Grenoble en Villard de Lans, positief was gebleken, is de dopingaffaire van Delgado bijna het enige onderwerp van gesprek in Spanje. In het sportprogramma van de Spaanse radio ontkende de hui dige leider van de Tour met klem stimulerende middelen te heb ben gebruikt. „Er zijn mensen, die me het succes niet gunnen en me proberen te benadelen", rea geerde Delgado verontwaardigd op de dopingbeschuldiging. „Ik ben er kapot van en op van de ze nuwen. Als je vecht in een wed strijd weet je wie je tegenstan ders zijn. Het kan gewoon niet waar zijn", aldus een gebroken Delgado, die gistermorgen nog een telegram van de Spaanse ko ning Juan Carlos ontving, deze hem sterkte toewenste in de laatste etappes. Ook bijna alle Spaanse och tendkranten reageerden van morgen met een aan hysterie grenzende felheid. „Men wil Del gado de gele trui ontnemen, om dat er in de koers niemand is die hem kan verslaan", vonniste het Sportblad Marca onder de kop: „Intriges tegen Perico". Ook het conservatieve ABC ziet een zwarte hand achter het doping schandaal: „Psychologische oor logsvoering tegen Pedro Del gado". Een enkele krant schrijft een eventueel verlies van Del gado in deze Tour toe aan het be kende pechduiveltje, dat Del gado systematisch verhindert ooit de Tour te winnen. Drie jaar geleden moest Delgado afhaken na een val, twee jaar gelden pak te hij zijn koffers nadat zijn moe der overleden was en vorige jaar kwam hij net veertig seconden tekort. deed velen weer de mond van ver bazing opengaan. Toch ook niet kinderachtige jongens als Guido Bontempi, Eddy Planckaert en Mathieu Hermans werden stom weg gedeklasseerd. „Toch is het al lemaal niet zo gemakkelijk gegaan als het misschien lijkt", liet Van Poppel in zijn hotelkamer weten. „Echt, toen ik over de streep was, had ik het gevoel alsof ik even hele maal van de wereld was. Dit was de hardste sprint die ik ooit heb ge trokken". De tocht van Tarbes naar Bor deaux, met een feestelijke tussen stop voor Adrie van der Poel in Pau, was voor Van Poppel ook al geen pretje. „Die ritten door de ber gen ben ik eigenlijk niet zo goed doorgekomen. Als sprinter schijn je nu eenmaal niet te kunnen klim men. Daar vorm ik geen uitzonde ring op. In die cols ga je van alles mankeren. Ik heb last van mijn rug gehad en de laatste dagen is mijn zitvlak een beetje kapot gegaan. Dat komt ook doordat het zo warm is. De zeem in je broek wordt zo nat als de pest en dan gaat die huid ver schralen. Daar heb ik vrij veel hin der van ondervonden". Desondanks moest Van Poppel van zijn ploeggenoten 'aan de bak', of hij nou wilde of niet. De tempo- beulen van Raas zagen een vijfde etappezege aan de horizon gloren en handelden er naar. „Waarom niet", lichtte Ludo Peeters toe. „Je moet zo weinig mogelijk kansen verloren laten gaan". Vluchtpogingen werden van meet af aan krachtig geneutrali seerd. De manier waarop dat ge beurde, vond Van Poppel eigenlijk onverantwoord. „Gelukkig maak ik het karwei af, maar voor hetzelf de geld ga je als ploeg naar de klo ten. Kijk, voor mij persoonlijk maakt het niet zoveel uit. Ik hoef slechts in het wiel te blijven. Maar die andere jongens wel, die hebben constant gas moeten geven. Daar om zaten er op het laatst wat jon gens doorheen. Gelukkig waren Gölz en Nijdam nog heel goed, dat scheelde. Maar goed, ze kunnen te gen een stootje en als er succes is, valt alles natuurlijk mee achteraf Mogelijkheden Met een derde triomf op zak lijkt er voor Van Poppel nog meer in het vat te zitten. „Misschien zondag op de Champs Elysées, dat lijkt me wel wat. Daar moeten toch mooie mogelijkheden voor mij liggen". Waarna hij zich liet ontvallen, dat hij weer hard aan een ritzege toe was. Van Poppel: „Door het goede rijden van Theunisse en Rooks, waren mijn etappezeges al weer vergeten. Dus kon ik best nog een succesje gebruiken". Dat gold ook voor Mathieu Her mans, die echter opnieuw moest ervaren dat Van Poppel een dikke maat te groot voor hem is. Een te leurstellende ervaring voor de sprintkoning van Spanje? „Na tuurlijk is het nooit leuk als je wordt geklopt, maar ik zit echt niet in een wak, hoor! Meer zit er mo menteel gewoon niet In, Van Pop pel is de beste. Dat is duidelijk. Wat mij betreft trouwens mag het voor de Nederlandse wielrenners nu ook wel eens lintjes gaan regenen. We doen hier toch niet voor die voetballers onder, of wel dan?" WOENSDAG 15.25-17.00 BRT 2 Ronde van Frankrijk: rechtstreekse reportage van de etappe Ruelle-Umoges. 16.25-18.00 Ned 3 Studio Sporl. Wiel rennen reportage van de vandaag verre den etappe in de Tour de France van Ru- elle-sur-Touvre naar Limoges over 93,5 km. 18.30-18.45 BRT 1 Tour "88: samenvat ting van de vandaag verreden etappe. 18.30-18.55 Ned 2 Veronica Sport. 19.00-19.20 Ned 3 Studio Sport. Wiel rennen: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France. 20.15-22.05 Did 1 ARD-Sport extra. Voetbal: rechtstreeks verslag van de wedstrijd Eintracht Frankfurt (bekerwin- naar)-Werder Bremen (landskampioen) om de Supercup. 21.30-22.28 SKY' International Motor Sports. 21.45-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.35-22.40 Super: Golf Nieuws: het laatste nieuws van internationale toer nooien. 22.40-23.40 Super: Super Sport. DONDERDAG 10.23-11,55 Did 1: ARD-Sport extra: voetbal (Duitse Supercup). 15.00-15.30 SKY: Norway and the Beau tiful Game: samenvatting van de jeugd voetbalwedstrijd met Diego Maradona (Napoli) en Hallvar Thoresen (ex-PSV) als scheidsrechters.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15