Sluiting internaat komt hard aan bij personeel 'Wat eens een rustige buurt was veranderde in één brok ellende' Haaswijk krijgt park met 'landschappelijk karakter' Rijksstraatweg levert weer overtredingen op Zoeterwoudse fietsers zitten nu in Stuttgart Met het LeidschlAlphens Dagblad naar de finale van de Tour de France. REGIO LEIDEN PAGINA 13 DEN HAAG/WASSENAAR - "Vanaf het moment dat de verdachte daar kwam wo nen, was het gedaan met het woongenot, met de rust. En was het het begin van de angst, van de terreur", zo zei officier van justitie mr. Ne- derpelt gistermiddag voor de Haagse rechtbank. Terecht stond een 41-jarige Was senaarder, die werd verdacht van het plegen van en het aanzetten tot een reeks van misdrijven. Tegen hem werd twaalf maanden cel ge ëist, waarvan drie voorwaardelijk. Een van de andere daders, een 28- jarige Wassenaarder die verder van een reeks andere feiten werd ver dacht, hoorde achttien maanden tegen zich eisen. Ook van deze straf zou drie maanden voorwaardelijk moeten worden opgelegd, vond de officier. De twee stonden terecht voor een reeks ongeregelheden die vooral op zaterdagavond 16 en maandagavond 18 april plaatshad den in de Willibrordusweg en de Zonneveldweg. Centraal in de ge beurtenissen staat het buurtcen trum aan de Willibrordusweg. Vol gens de officier van justitie zou de WASSENAAR - Bij gisteren houden snelheidscontroles op de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn 208 voertuigen gefotografeerd. Zij overschreden allen de maximum snelheid van 50 kilometer per uur. De hoogste snelheid die werd ge meten was 108 kilometer per uur. Gisterochtend tussen 7.00 uur en 8.00 uur werd de eerste snelheids controle gehouden. De radarwagen van de politie stond ter hoogte van de Rozenweg. Er passeerden 330 Bijna 50 bekeuringen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Bij gisteren ge houden snelheidscontroles in Oegstgeest blijken 48 automobilis ten de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur te hebben over treden. De hoogste snelheid die werd gemeten was 91 kilometer per uur. De hele dag reed een radarwagen van de politie door de straten van Oegstgeest. Circa 1116 voertuigen passeerden de wagen. De 48 die te hard reden, zijn staande gehouden en hebben meteen een boete gekre gen. voertuigen richting Den Haag, waarvan er 34 de maximumsnel heid overschreden. De hoogste snelheid van de personenauto's was 108 kilometer per uur. Bij de vrachtwagens was dat 88 kilometer per uur. Ter hoogte van Het Kerkehout, richting Amsterdam, werd 's mid dags tussen 15.00 uur en 16.00 uur een tweede snelheidscontrole ge houden. Er passeerden 1189 voer tuigen, waarvan er 102 de maxi mumsnelheid overschreden. De hoogste snelheid mat 86 kilometer per uur. Gisteravond werd ter hoogte van Het Kerkehout, tussen 20.00 uur en 21.00 uur, de laatste controle uitge voerd. Er passeerden 638 voertui gen, waarvan er 72 de maximum snelheid overschreden. De hoogste snelheid bij de personenauto's was 92 kilometer per uur. Bij de vracht wagens was dat 90 kilometer per Volgens een woordvoerder van de politie Wassenaar blijkt uit de cijfers dat snelheidscontroles noodzakelijk zijn. "Als automobi listen niet aan de verkeersveilig heid denken, moeten ze het maar voelen in de portemonnee". De po litie Wassenaar is van plan dage lijks snelheidscontroles te houden. "Ik word er weieens moe van, maar controle is belangrijk", aldus de woordvoerder. 41-jarige Wassenaarder dit ge bouw, waarin ook een peuterspeel zaal is gevestigd en kerkdiensten worden gehouden, weg willen heb ben. Hij heeft in het verleden een plan ontvouwd voor een kinder boerderij op die plek. Anderhalf jaar geleden is de man vlakbij het buurtcentrum Oost dorp komen wonen. De moeilijk heden ontstonden toen een jonge man bij hem introk. De vrienden van deze huurder staan in Wasse naar bekend als mensen die regel matig met justitie in aanraking ko men. Sinds zij bij hem over de vloer komen, is er overlast voor de buurt. Afgebroken De dieptepunten werden op de zaterdagavond en de maandag avond bereikt. Het buurtcentrum werd vrijwel tot op de grond afge broken door een groep jongeren, waarvan een deel nog terecht moet staan. Buurtbewoners die op dat moment of eerder opmerkingen over het gedrag van de jongens maakten, werden bedreigd en geïn timideerd. "De buurt vervloekt de dag dat u daar bent komen wonen", zei rechtbankpresident mr. Kootte te gen de 41-jarige verdachte. "Wat eens een rustige woonbuurt was, veranderde in één brok ellende". De verdachte zelf ontkende vrij wel alles. Hij gaf toe op de zaterdag avond een ruit te hebben ingesla gen. Voor de rest had hij slechts toegekeken en zich afzijdig gehou den. "Het was kinderlijk gedrag", verklaarde hij het inslaan van de ruit. Kootte reageerde met: "Naar kinderlijk gedrag voor een volwas- Tussen de rechtbankpresident en de verdachte ontsponnen zich meer van dit soort dialogen. Zo haalde Kootte het strafrechtelijk verleden van de man aan. "U bent wel eens met uw auto de sociale dienst binnengereden. Noemt u dat ook kinderlijk gedrag?". De verdachte: "Nee, dat was volwas sen gedrag nadat ik kinderlijk was behandeld. Ik had ze overigens wel eerst opgebeld dat ik eraan kwam". Overwicht Ook de manier waarop de ver dachte sprak over zijn rol in het ge heel, viel bij Kootte verkeerd. De man had overwicht op de jongeren, zo hadden zij verklaard. Waarom had hij niet ingegrepen en de jon geren van de vernielingen afgehou den, wilde de rechtbankpresident weten. "Ik vond het wel aange naam om ernaar te kijken", ant woordde de man. "Als je nu een normaal mens was", reageerde Kootte, "dan vind je dat niet leuk. Dan vind je dat afgrijselijk". Volgens officier van justitie me vrouw Nederpelt was de 41-jarige de bedenker van al het kwaad. "Hij maakte gebruik van de jongeren. Hij heeft een groep rond zich ge vormd en hen aangevoerd", aldus Nederpelt, die twaalf maanden ge vangenisstraf vroeg, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Tegen de andere verdachte, een 28-jarige Wassenaarder, vorderde zij achttien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Hij stond tevens terecht voor de mis handeling in Den Haag en een reeks andere feiten, waaronder winkeldiefstallen, fietsendiefstal len en inbraken. De 28-jarige is bo vendien verslaafd aan heroïne en De advocate van de 41-jarige vroeg de rechtbank hem van de on geregeldheden vrij te spreken. Hij zou daaraan niet hebben meege daan, noch de jongeren hebben aangezet. "Het is vrij eenzijdig om mijn cliënt de Zwarte Piet toe te spelen", oordeelde zij. Voor het feit dat haar cliënt ook zijn buurvrouw had bedreigd, vroeg zij een gevan genisstraf ten hoogste gelijk aan het voorarrest dat vijf weken had geduurd. De advocaat van de jongere ver dachte, die door de officier als hoofduitvoerder van de plannen werd geschetst, verzocht de recht bank zijn cliënt niet de gevangenis in te sturen. Hij zit nog steeds in voorarrest en is inmiddels lichame lijk afgekickt. Omdat hij boven dien psychische problemen heeft, zoals uit een psychiatrisch rapport is gebleken, wilde de verdachte zelf worden geplaatst in een inrich ting. Hij wees echter het voorstel van de psychiater af. Die heeft voorge steld dat hij in een afkickcentrum wordt opgenomen. Maar daarvoor voelt de verdachte niets. Hij wil in een gesloten afdeling van een ge woon psychiatrisch ziekenhuis worden geplaatst. Over twee weken uitspraak. OEGSTGEEST - Na de bouw vakvakantie, medio augustus, wordt in de nieuwbouwwijk Haaswijk in Oegstgeest een buurtpark aangelegd. Het ont werp ligt al klaar. Het buurtpark wordt 135 meter lang en 85 meter breed en zal grenzen aan het Wil lem Kloospad. Hoeveel de aanleg van het park precies gaat kosten, is nog niet bekend. Volgens M. Bos, tekenaar van de gemeente Oegstgeest, is het zeer belangrijk dat het park een 'landschappelijk karakter' krijgt. Bos: "Er is in Haaswijk niet erg veel groen waar mensen kunnen recreëren. Haaswijk ligt wel te gen een open gebied aan, maar een balspel is op het schaarse groen niet te spelen". Dat 'land schappelijk karakter' van het park betekent in de praktijk veel gras en beplanting. "De beplan ting zal in hoogte en in soort vari eren, zodat het park iets natuur lijks krijgt", aldus Bos. Naast het vele groen worden er twee sportveldjes (een volleybal en een basketballveld) aange legd. Verder komen er klimrek- ken en een zandbak voor de kin deren en zullen er geasfalteerde paden worden aangelegd. De pa den komen allemaal uit op een rondstraat midden in het park. De gemeente heeft het plan voor een buurtpark al jaren in de kast liggen. Eerst moest duide lijk worden waar de toekomstige scholen in Haaswijk zouden ko men. Ook de aan te leggen fiets route voor de scholieren moest op tekening worden vastgelegd, alvorens met het buurtpark kon worden begonnen. De toekom stige scholen zullen aan de noordzijde van het park ge bouwd worden, zo blijkt uit de tekeningen van de gemeente. Een fietspad zal de scholen van het park scheiden. Volgens Bos moest met de aanleg van het buurtpark eigen lijk al voor de vakantie zijn be gonnen. Aannemer is de Merwe- combinatie die ook de bouw van Haaswijk voor zijn rekening heeft genomen. "Omdat er al veel ambtenaren vroeg op vakan tie gingen, werd besloten om pas na de bouwvakvakantie te begin nen", aldus Bos. WASSENAAR - Het is stil in het Wassenaarse internaat Maritima. Er wonen normaliter 24 moeilijk le rende jongeren van wie er zes on der supervisie in een Maritima- huis in Den Haag vallen. Nu zijn er, wegens de vakantie, slechts zeven jongeren in huis. Over twee jaar zal het in het gebouw helemaal stil zijn, want dan bestaat Maritima niet meer. Vorige maand besloot het ministerie van WVC om het in ternaat te sluiten. Maritima fuseert in 1990 met internaat Hohorst uit Leusden. De nieuwe voorziening staat in Gouda. In het voorjaar was door minister Brinkman nog toestemming ver leend voor ver- en nieuwbouw van het internaat aan de Wassenaarse Papeweg. Toen bleek dat er geen geld was voor de werkzaamheden, werd besloten het internaat te slui ten en een nieuwe op te richten. De aangekondigde sluiting komt hard aan bij de personeelsleden van Ma ritima. Volgens het personeel is er toch al een tekort aan dit soort voorzieningen in Zuid-Holland. Adjunct-directeur M. Storm wil bij het besluit van de minister niet te lang stil staan. "Ik heb me er al De jongeren in Maritima hebben wel een ontwikkelingsachterstand, maar volgens Storm heeft dat niet altijd met het verstandelijk vermo gen te maken. "Veel bewoners van Maritima zijn in aanraking geweest met de jeugdpsychiatrie. Ook zijn er jongeren die met justitie te ma ken hebben gehad. Ze hebben pro blemen om zich te gedragen. Dat heeft te maken met hun sociale si tuatie. Ze beseffen heel goed dat er iets met ze mis is. Dat levert vaak moeilijkheden thuis op of op school. Pas dan komen ze hier. Agressief gedrag wordt hier echter ook niet getolereerd. We hebben helaas weieens wat jongeren moe ten wegsturen". Geïsoleerd Volgens Storm passen zijn jon geren veelal niet op een ander in ternaat. "Maritima is een klein in ternaat en ligt tamelijk geïsoleerd. De jongeren leven er beschermd. In een ander internaat gedragen de jongeren zich harder ten opzichte van elkaar. Juist de kwetsbare bui tenbeentjes zitten hier. Vaak wor den ze naar Maritima gebracht, om dat ze thuis niet meer te handhaven zijn. Zij hebben daarentegen wel een beschermde omgeving nodig, iets dat thuis kennelijk niet meer geboden kan worden, zodat ze zich na Maritima kunnen handhaven in de maatschappij. Dat leren we ze hier. Ze beginnen hier met een schone lei". Sinds een maand weet Storm dat het internaat moet sluiten. Hij is meteen met de 'afbouw' begonnen. Zo zijn er al personeelsleden ver trokken. "Heel veel personeelsle- bij neergelegd. Het is jammer. Nie mand van het personeel had ge dacht dat Maritima zou moeten sluiten. Het is een uniek internaat". Maritima is opgericht in de derti ger jaren. Tot voor vijf jaar was het alleen een internaat voor zwakbe gaafde meisjes. Nu zitten er meis jes en jongens, tussen de veertien en twintig jaar, die niet uitgespro ken zwakbegaafd zijn. Volgens Storm richt het internaat zich op een zeer bijzondere doelgroep. "Je hebt internaten die uitgesproken zwakbegaafden huisvesten. Maar hier is het niveau iets hoger. Veel jongeren die hier komen, kunnen op den duur zelfstandig wonen. Er wordt hier erg veel aan zelfstandig heid gewerkt. Wij zoeken uit wat de jongere precies kan. Sommigen ko men na hun verblijf wel op een so ciale werkplaats terecht, anderen kunnen zich daarentegen bij een gewoon bedrijf handhaven". Niet allen komen goed terecht. Storm "Sommigen gaan zelfstandig wo nen en hebben het daar erg moei lijk mee. Zij verzeilen in een louche wereldje". den zijn aan het solliciteren. Zij verkeren in een onzekere situatie, want het is nog helemaal niet zeker dat alle twintig personeelsleden mee kunnen naar Gouda", zegt Storm. Wel neemt Storm nog steeds nieuwe jongeren aan, maar alleen diegenen van wie hij zeker weet dat ze binnen twee jaar zelfstandig kunnen wonen. "Nu wonen hier op dit moment ook jongeren die waar schijnlijk nooit zelfstandig kunnen wonen. Hopelijk kunnen zij mee verhuizen naar Gouda. Maar mis schien willen ze dat niet eens, om dat ze teveel aan de streek gebon den zijn. Wat er dan met ze gebeurt, durf je je niet af te vragen". Verder wil Storm volgend jaar zomer niet meer dan twaalf jongeren in huis hebben. "Met die twaalf, die overi gens van samenstelling kunnen wisselen, maken we de rit vol". Onzeker Het project van Maritima in Den Haag, waar zes jongeren onder be geleiding wonen, stopt per 1 janua ri 1989. Waarschijnlijk zal per die datum hetzelfde project in Gouda al starten. "We hebben regelmatig contact met het jeugdwerk Gouda en ook met internaat Hohorst. Ho- horst zit ongeveer op één lijn met ons, alleen zijn er slechts meisjes gehuisvest. Bij ons was dat ook zo, maar sinds vier jaar is Maritima een internaat voor jongens en meisjes. De vraag is of het jeugdwerk Gouda dezelfde doelgroep voor ogen heeft als wij. Misschien willen zij een internaat voor normaal be gaafden of uitgesproken zwak be gaafden. Dat is allemaal nog vol strekt onzeker. Ook onzeker is of de onderwijsfaciliteiten van Mariti ma zullen worden overgenomen in Gouda. Maritima streeft ernaar de kinderen zoveel mogelijk op te lei den voor een zelfstandig bestaan. Ik hoop dat dat in Gouda ook een uitgangspunt wordt". Storm ver wacht pas in november precies te weten hoe de invulling van het nieuwe internaat in Gouda zal zijn. Nu al is bekend dat er in Gouda op den duur 24 plaatsen komen voor jongeren die begeleid wonen. Verder 24 internaatsbedden die verspreid zijn over de hele stad. "Er komt waarschijnlijk niet één internaatsgebouw. Het ministerie heeft gezegd dat Maritima te afge zonderd ligt. Moeilijk lerende jon geren zouden juist in een gewone straat moeten wonen. Voor sommi ge kinderen gaat dat echter niet op. Die hebben domweg meer be scherming nodig. In een gewone straat kunnen zij niet wonen. Zij zouden veel moeilijkheden in de straat veroorzaken. Andere Mariti- ma-bewoners zouden het wel kun nen. Het is allemaal afwachten wat ons te wachten staat in Gouda", zucht Storm. Opbrengst tocht nog onbekend ZOETERWOUDE Het gaat goed met de wielergroep van Casa Ma terna, die vanuit Zoeterwoude on derweg is naar het Italiaanse Na pels. Zondag, de eerste dag, reden de Zoeterwoudenaren 260 kilome ter naar Luik, maandag 270 kilome ter naar Saarbrücken en gisteren 220 kilometer naar Stuttgart. Zoals bekend gaat het de wielrenners er om de 2390 kilometer lange tocht naar Napels oftewel kindertehuis Casa Materna in twee weken te vol brengen. De tocht is onderdeel van een reeks activiteiten, Futura '90 genaamd, die is georganiseerd om geld in te zamelen voor een groot scheepse renovatie van het kinder tehuis, dat al jaren financieel wordt gesteund door Zoeterwoude. Vandaag is het een rustdag voor de fietsers, en daar zijn ze wel aan toe ook. Vooral op de eerste dag waren er nogal wat valpartijen. Men moest nog aan elkaar wennen, heette het. Henri Kortekaas en Fred van der Meer liepen daarbij behoorlijke schaafwonden op. Gisteren heeft Rob Hox na 160 kilometer plaats moeten nemen in de begeleiders bus. Zijn knieën wilden niet meer en de groep dwong hem op te ge ven. Zélf had hij wel door willen gaan, maar men vond dat onverant woord. Na een wat regenachtige zondag wordt het nu met de dag warmer, waardoor de tocht wel zwaarder wordt. Tot nu toe telde men 10 lek ke banden. Dat valt, gezien de af standen die met de fietsen worden afgelegd, nog wel mee. Astrid van Leeuwen, de enige vrouwelijke deelnemer, en benja min Johan de Groot maken het heel goed. Ze kunnen de afstanden goed aan, zo laat de groep weten. Activiteiten De rustdag vandaag kent toch wel verschillende activiteiten. Vanochtend was er een ontvangst op het gemeentehuis van Stuttgart, 's Middags zou men een rondlei ding krijgen door de Mercedes- Benzfabriek en 's avonds bezoekt de groep een Italiaans restaurant, dat een diner heeft aangeboden. Over de opbrengsten van de tocht valt tot nu toe niets te zeggen. Woordvoerder Ronald de Hoop ziet de tour in hoofdzaak als promotie voor de verdere activiteiten van Futura '90. De 24 uur van Zoeter woude, op 16 september, is daar van de eerste. Daarbij is het de be doeling dat veertien koppels een etmaal lang over het asfalt van een 700 meter lang parcours razen. Er hebben zich voor dit evenement al tien koppels aangemeld. Morgen gaat de groep op weg naar Baden. Ze overbrugt dan een afstand van 260 kilometer. Leiderdorpse kanovereniging geeft cursussen LEIDERDORP De afgelopen ja ren heeft zich een onevenredig groot aantal ongelukken met kano vaarders voorgedaan. Dat is vol gens de Leiderdorpse Kano Vere niging 'Rijnland' te wijten aan de toenemende populariteit van de' kanosport. In de kanosport ontbreken wet telijk voorgeschreven veiligheids regels. "En het enthousiasme van de beoefenaar voert soms meer de boventoon dan het kunnen", aldus de regionaal opererende Leider dorpse kanovereniging. Door een aantal cursussen voor niet-leden open te stellen, hoopt de vereniging te kunnen bijdragen aan de veiligheid van de niet-geor- ganiseerde kanovaarder. Deze cur sus wordt van 22 tot en met 27 au gustus gehouden en is bedoeld voor mensen die al enige kano-er varing hebben (minimaal acht vaaruren), maar nog niet echt ge vorderd zijn. In de cursus worden zowel vlakwater- als wildwater- vaartechnieken uitgediept. Belangstellenden kunnen zich van 15 tot en met 20 augustus mel den bij instructeur Joris Hercules, telefoon 071-892731. Het Leidsch/Alphens Dagblad organiseert voor u in samenwerking met GTA-reizen op 23 en 24 juli a.s weekendtour naar Parijs voor slechts Toeslag 2-persoons kamer douche of bad 15,- per persoon. Toeslag diner 20,- per persoon. In het arrangement is begrepen Vervoer per luxe touringcar BTW en reisbelastingen. logies/ontbijt in een middenklasse hotel m het cen trum van Parijs op basis van 2-persoons kamers stan daard Verlichtingstour en uitgebreide stadstour door Parijs. Bezoek aan de finale van de Tour de France op de Champs Elysées. U kunt op de volgende plaatsen opstappen Hillegom Lisse Nieuw-Vennep Leiden Alphen a/d Rijn Boskoop Waddinxveen. Tijdens de twee dagen wordt u het volgende programma Vertrek zaterdagmorgen 23 juli vanaf uw opstapplaats. Door Belgie en Noord-Frankrijk rijden we naar Parijs waar we om plm. 15 00 uur aankomen De rest van de middag bent u vrij om alvast een kijkje te nemen in het centrum van Parijs en de sfeer van deze wereldstad te proeven. Op zaterdagavond maken we met u een uitgebreide verlichtingstour door Parijs met als eindpunt ons hotel. Zondagmorgen na het ontbijt maken we een stadstour door Parijs en zorgen ervoor dat u tijdig op de Champs Elysées bent om een plekje te zoeken voor de aankomst van de laatste etappe van de Tour de France. Natuurlijk is er de gehele dag wel iets te beleven, want rondom de finale van de Tour de France is het een waar spektakel in Parijs Na afloop van deze laatste etappe gaan we weer naar de bus om de terugreis naar Nederland te aanvaarden waar u weer afgezet zal worden op de plaats waar u ook opgestapt bent. Boeking en informatie GTA—Reizen Overtoom 477 1054 LE Amsterdam Tel. 020-126237. Tel. 020-187585

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13