Streekcommissie wil milieutaak houden Het liefst zitten ze dag en nacht hier op t water9 Omwonenden laten heiwerk stilleggen Steuncomité Cisterna wil uitsluitsel staatssecretaris Staken lpg-verkoop geëist PAGINA 12 REGIO WOENSDAG 20 JULI 1988 'Belangrijkste werk inspraakorgaan Alphen' ALPHEN AAN DEN RIJN - De streekcommissie in Alphen wil zich voor wat de zorg om het milieu betreft niet de mond laten snoeren door de provincie Zuidholland. De streek commissie. die namens de bevolking inspraak uitoefent op het beleid van de provincie, beschouwt die zorg als haar belangrijkste werk nu de provincie uit bezuinigingsoverwe gingen overweegt om het aantal taken van de streekcommissie te verminderen. In een notitie van het centraal se cretariaat van de provincie is de tien Zuidhollandse inspraakorga nen gevraagd suggesties te doen over hun toekomstige taken en or ganisatievorm. "Opkomen voor het milieu heeft onze hoogste prio riteit. Als mocht blijken dat er uit eindelijk wordt beknibbeld op het aantal taken van de streekcommis- sies, dient die taak in elk geval overeind te blijven", aldus voorzit ter H. Hopman van de streekcom missie Alphen. Behalve het behouden van de milieutaak dient verder volgens het bestuur van de streekcommis sie Alphen het centraal secretari aat, dat de streekcommissies amb telijk ondersteunt, meer als con tactpunt te fungeren tussen deze de provincie Zuid holland. Hopman: "Het secretari aat bepaalt nu te veel het beleid. Daarop zitten we niet te wachten. We hebben ze juist nodig ter onder steuning, als informatiebron. Bo vendien kunnen we het typewerk en het verwerken van de post zelf niet allemaal aan". Beperken ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Steuncomité Cisterna in Alphen dringt in een brief aan staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) aan op duide lijkheid over de positie van de Chileense familie Cisterna. Het comité wil in een onderhoud met de staatssecretaris te weten komen of het gezin nog altijd met uitzetting wordt bedreigd. Eind mei is de Raad van State tot de conclusie gekomen dat het minis terie van justitie de Chilenen, die hun land zeseneenhalf jaar geleden heb ben verlaten, terecht de vluchtelingenstatus heeft geweigerd. Verwacht werd dat Korte-Van Hemel binnen een maand een definitieve uitspraak zou doen, maar die beslissing laat nog altijd op zich wachten. "In eerste instantie hebben we geprobeerd om telefonisch met de staatssecretaris in contact te komen, maar dat bleek niet mogelijk. Van daar dat we nu maar een brief hebben gestuurd, 't Is allemaal zo vaag. Je hoort helemaal niets. Hopelijk kunnen we op deze manier tot haar door dringen", aldus H. Bouma-Hempenius, een van de leden van het steunco mité. De actievoerders willen er in een persoonlijk gesprek met Korte-Van Hemel op wijzen dat het om humanitaire redenen 'niet verantwoord' is om de familie Cisterna uit te wijzen: "Na zoveel jaar kan je het toch niet maken om die mensen weg te sturen. Nog afgezien van de risico's die de vader bij terugkeer in eigen land loopt, aardt zo'n gezin in Chili niet DEN HAAG/NOORDWIJK - De Noordwijker P.J. Roudijk wil dat de LPG-verkoop naast zijn woning bij de benzinepomp aan de Schie- straat wordt gestaakt. Volgens de Noordwijker staat de vulkast op onvoldoende afstand van de omlig gende bebouwing en is dat gevaar lijk. Roudijk vroeg gisteren aan de Raad van State de door de gemeen te Noordwijk verleende hinderwet vergunning te schorsen en te bepa len dat een nieuwe vergunning wordt getoetst aan het rijksbeleid ten aanzien van lpg-stations. Vol gens de Noordwijker is er niet al leen gevaar van de vulkast, maar ondervindt hij ook meer hinder sinds het benzinestation is ver bouwd. De nieuwe inrichting maakt het zeer waarschijnlijk dat auto's vlak langs zijn huis rijden om bij de pompen te komen. Dat betekent ook dat het al gevaarlijke kruispunt Van Schiestraat- /Gooweg/Offemweg nog gevaarlij ker wordt, aldus Roudijk. De gemeente meent dat een en ander niet zo'n vaart loopt. Zij liet weten dat de lpg al sinds 1976 ter plekke wordt verkocht. Er veran dert sinds de verbouwing wat dat betreft weinig, zo zei een gemeen telijk vertegenwoordiger. En dat Veel sieraden en geld weg na misleiding bejaarde vrouw ALPHEN AAN DEN RIJN - Twee vrouwen hebben gisteren voor 15.000 gulden aan sieraden en 800 gulden aan geld buitgemaakt bij een diefstal in een woning aan de Poortwachter in Alphen. De vrou wen sloegen hun slag tijdens een bezoek aan een bewoonster van het bejaardencomplex Anton Con- standse. De vrouwen belden aan en ver telden de bewoonster dat ze kennis wilden maken met de familie om dat hun oma boven het gezin zou komen te wonen. De bewoonster nodigde de bezoeksters uit binnen te komen. Terwijl een van de vrouwen de bewoonster aan de praat hield, wist de andere de sieraden en het geld te vinden. FIKKIE - Baldadige jeugd heeft gistermiddag een vuurtje gestookt in een van de woningen aan de El zenstraat in Alphen die worden ge renoveerd. Isolatiemateriaal vatte vlam. waardoor een hevige rook ontwikkeling ontstond. De brand weer moest er aan te pas komen om het vuurtje te blussen. De schade bleef beperkt. geldt volgens hem ook voor de ver keerssituatie. De gemeente is het kruispunt aan het bekijken omdat er iets aan de gevaarlijke situatie moet worden gedaan. Maar voor de beslissing over de benzinepomp maakt dat niets uit, want "de nieu we situatie verschilt niet wezenlijk van de oude", aldus de ambtenaar. het plan van de provincie om het aantal taken van de commissies drastisch te beperken. In verband met bezuinigingen wilde de pro vincie de streekcommissies aan vankelijk zelfs helemaal laten ver dwijnen. De verantwoordelijke ge deputeerde J. van der Vlist (PvdA) ziet meer in overleg met belangen groeperingen dan in inspraak via streekcommissies. Van de kant van CDA, D66 en klein links kwamen echter grote bezwaren tegen de op heffing. Daarop oordeelden GS dat alleen de signalerende functie op het ge bied van de ruimtelijke ordening in de toekomst overeind zou moeten blijven. Alphen wil echter vooral inspraak blijven houden in het milieubeleid. Afhankelijk van de reacties die de streekcommissies op de provin ciale notitie geven, wordt definitief beslist over het voortbestaan er van. De commissie bestuurlijke za ken van Zuidholland laat de sug gesties die nu door de streekcom missies worden gedaan meewegen in haar advies aan provinciale sta ten, die uiteindelijk de beslissing moeten nemen. De streekcommis sie Alphen wil voor 10 augustus de overige negen commissies benade ren. Het merendeel daarvan leidt overigens een sluimerend bestaan. Uiterlijk op die datum moeten de reacties op de notitie binnen zijn bij GS. "Wellicht is het mogelijk met de besturen van de streekcom missies op één lijn te komen. We zouden dan een gezamenlijk stand punt kenbaar kunnen maken aan de provincie", aldus Hopman. Voor derde keer in week met slok op achter stuur ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 35-jarige Alphenaar is gisterenl voor de derde keer in een week tijd aangehouden wegens het rijden onder invloed. Ditmaal zat de man; achter het stuur van zijn vrachtwa gen met een slok op. De dorstige automobilist werd vorige week aangehouden nadat hij met zijn vrachtauto een licht mast had geramd op de Jeltje de Bosch Kemperstraat. De man bleek toen gedronken te hebben en de politie legde hem een rijverbod tot de avond op. 's Middags trof de politie de chauffeur aan achter het stuur van zijn personenauto. Bij een bloed- en blaasproef bleek de man weer te veel alcohol in zijn li chaam te hebben. De politie legde toen beslag op zijn rijbewijs. Om zijn beroep te kunnen uitoe fenen heeft hij dat snel weer terug- gehad. Nu is het opnieuw in beslag genomen. De Alphense politie zal de officier van justitie verzoeken het roze papiertje langer vast te houden. Schoorsteenbrand NOORDWIJK - Het kille weer heeft een Noordwijkse familie aan de Rembrandweg er gisteravond toe aangezet om de open haard maar weer eens aan te steken. De zaak liep echter uit de hand toen de schoorsteen vlam vatte. De brand weer moest er aan te pas komen om het brandende roet te blussen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij bejaardencentrum Driehoorne in Alphen is gisteren na lange tijd het croquet- spel weer uit de kast gehaald. Inliet verleden werd dit spel regelmatig gespeeld op het terrein bij de bejaardenflat, maar de animo verwaterde op den duur. Omdat dit balspel, waarbij de bal met een stok onder beugels door moet worden geslagen, zich goed leent om door oudere mensen te worden gespeeld, besloot de Stichting Open Bejaardenwerk twee introductiemiddagen te houden. Gymnastieklerares L. van Weeren legde gistermiddag voor het eerst de regels uit aan een tiental geïnte resseerden. Volgende week dinsdag herhaalt zij die nog een keer. Daarna is de bedoeling dat ouderen zelf het ini tiatief tot de bijeenkomsten nemen. Die zijn er overigens niet alleen voor bewoners van Driehoorne. Ook ouderen uit de andere bejaardenhuizen of uit de omgeving kunnen aan het croquet deelnemen. (foto Ben de Bruyn) Vrees dat oude woningen van hun fundering trillen KATWIJK - Op een bouwterrein aan de Hoog straat/Meerburgkade in Katwijk zijn gistermorgen de heiwerkzaamheden op verzoek van de omwonen den stilgelegd. De trillin gen die bij het heien wer den veroorzaakt zouden volgens de bewoners van de Meerburgkade en de straten direct daarachter, grote schade toebrengen aan hun huizen. Een aantal van deze woningen is meer dan honderd jaar oud. Tijdens het slaan van de eerste palen viel gistermor gen bij verschillende wo ningen al het voegwerk uit de muren en bij een van de huizen verzakte het pla fond en de schoorsteen. Bij de bewoners bestond de angst dat de oude wonin gen door de hevige trillin gen van hun funderingen zouden schudden. Tegen 10.30 uur werden de werkzaamheden die werden verricht in op dracht van de Katwijkse Bouw Maatschappij (KBM) stilgelegd nadat de omwonenden de politie hadden ingeschakeld. Ook burgemeester C.A. Bos van de kustplaats kwam latei- op de dag een kijkje nemen bij de verontruste bewo- Door de directie van de KBM werd de toezegging gedaan dat pas weer met heien zou worden begon nen als er was overlegd met de constructeur van het bouwplan, de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente en een vertegenwoordiging van de bewoners. Bedrijfslei der D. van der Plas'van de KBM zei gistermiddag dat er volgens de mening van de deskundigen veilig kon worden geheid. "Dat er daarbij trillingen ontstaan is moeilijk te voorkomen. Tot aan de Jan Toorop- straat merken de bewoners dat we hier bezig zijn", al dus Van der Plas. Hij wees er verder op dat de aanne mer tegen mogelijke scha de is verzekerd. Zeewering De heiwerkzaamheden worden uitgevoerd voor de bouw van een aantal etage- wonmgen, waarvan een aantal op een toekomstige zeewering wordt gebouwd. Door de eisen die worden gesteld aan het bouwen op deze -dijk, moest volgens Van der Plas bij het maken van de funderingen wel voor heien worden geko zen. "Het is de meest zeke re methode omdat we hier verplicht zijn de palen schuin in de grond te slaan. Dat gebeurt met het oog op de veiligheidseisen die aan de zeewering worden ge steld". Om het ongemak voor de omwonenden zoveel mo gelijk te beperken, zijn vol gens Van der Plas al een aantal maatregelen geno men. Zo worden er vooraf- l gaande aan het slaan van de palen gaten voorge- boord en wordt er niet die per geheid dan strikt nood zakelijk is. De bewoners vroegen zich gistermiddag af waar om het bedrijf niet over gaat tot het boren van de palen, een methode die in oude stadswijken wel va ker wordt toegepast. "Voor de KBM is het alleen een kwestie van geld", aldus een van de omwonenden. Jeugdweken zeilschool WOUBRUGGE - Als de zomermaanden naderen leeft Alphenaar Willibrord van Leeuwen weer op. Het zeilseizoen staat dan weer voor de deur en als eigenaar van de Woubrugse zeilschool 'De Helmstok' betekent dat flink aanpakken. Naast lessen aan volwassenen probeert hij ook de jeugd wat zeilkennis bij te brengen. "De gezelligheid staat echter tijdens deze jeugdweken voorop". door Ruud Lekx "Ik ben zelf een zeilmaniak", geeft Willibrord, of 'WB' zoals iedereen hem noemt, volmondig toe. "Het gebeurt vaak dat ik na een hele dag lesgeven 's avonds de boot nog even losgooi en in mijn eentje de Wijde Aa weer opga. Ik ken elke druppel van dat water en toch is het elke keer weer anders. Als ik dat water en die luchten soms zie dan denk ik, wat kan Nederland toch mooi zijn". 'WB' zeilt al vanaf zijn twaalfde. Na een aantal bootjes kocht hij zijn eerste 'Valk' en ging hij in de vakantie lesgeven bij een zeilschool. Deze hield het echter voor gezien en de ondernemende Alphenaar was zijn mooie baantje kwijt. "Toen kwam het idee om voor mezelf te beginnen. Dat was zo'n acht jaar geleden. Vier jaar terug ben ik serieus gaan werken en heb ik boten. zwemvesten, tenten en alles wat daarbij komt aangeschaft. Samen met Paul, mijn rechterhand, run ik de boel hier. Hij was de eigenaar van de school waar ik begon met lesgeven en nu is hij grappig genoeg bij mij in dienst". Inmiddels heeft Van Leeuwen in de zomermaanden tien instructeurs en liggen in de jachthaven annex camping van de familie Den Brave, de thuishaven van de zeilschool, zes boten. Zeldzaam "Die Valken zijn vrij zeldzaam. Van deze serie zijn er slechts tweehonderd gebouwd", vertelt 'WB' enthousiast. "Ze zijn allemaal van hout en zo'n veertig jaar oud. Dat is tegenwoordig vrij uniek in de zeilwereld. Vooral het lessen gebeurt zonder uitzondering in polyester boten, die veel minder onderhoud vergen en goedkoper zijn. Als ik puur commercieel bezig zou zijn, zou ik gek zijn om die Valken te kopen. In het onderhoud gaat een hoop tijd zitten. Maar ja, ik blijf toch hobbyist. Ik vergelijk deze boten met antieke auto's. Als je ze goed onderhoudt kunnen ze een eeuwigheid mee en worden ze alleen maar meer waard. Sommige van deze boten zijn van vóór de oorlog. Het idee dat er in de oorlog iemand in deze zelfde boot heeft gezeten vind ik enorm fascinerend". De jongeren die tijdens de jeugdweken in de boten varen, zullen er echter niet bij stil staan dat ze in een stuk geschiedenis plaatsnemen. Die willen alleen maar zeilen en vooral lol maken. "Het is soms ongelooflijk. Je moet ze echt uitleggen dat windkracht acht of meer te gevaarlijk is om te zeilen, want het liefst zitten ze dag en nacht op het water". Afhankelijk van de leeftijd kunnen jongens en meisjes mee met een trektochtweek, waarbij een groot deel van Zuid-Holland en Utrecht wordt verkend per zeilboot, of de Vinkeveenweek, waar 'terug naar de natuur' het motto is. Tijdens deze tochten wordt onderweg gekampeerd. Willibrord van Leeuwen: "Soms merk ik dat een kind wordt gestuurd. Die kinderen zijn vaak stilletjes en soms zelfs bang". I Ook is er voor de jongsten een I externe week, waarbij ze thuis slapen en alleen de laatste nacht kamperen. Gestuurd Als de week begint zijn de I toekomstige zeilers overigens niet allemaal even gemotiveerd. "De meeste deelnemers komen uit vrije wil, maar soms merk ik dat een kind wordt gestuurd. Vaak zeilen die ouders zelf of hebben ze dat juist vroeger graag gewild zonder dat het mogelijk was. Die kinderen zijn meestal stilletjes en soms zelfs bang. Dat heb je vrij snel door. Die angst is meestal snel verdwenen omdat we vooral in het begin erg rustig zeilen. Als je iemand leert autorijden in een Porsche die meteen plankgas gaat, hoeft hij nooit meer. Dat is hier hetzelfde. Als zo'n kind de eerste keer al bijna overboord gaat, krijg je ze nooit meer een boot in. Terwijl volgens mij ieder kind van water, zwemmen en zeilen houdt". "Ook komt het voor dat een van de vier kinderen in een boot zich ontpopt als een eersteklas treiteraar. Of dat juist een kind het pispaaltje van de groep wordt. Op zulke momenten probeer ik zo streng mogelijk over te komen en als ik dan tijdens een wandelingetje aan die kinderen vraag waarom ze zo pesterig zijn, komen er heel vaak verhalen over scheidingen, overleden familieleden en andere minder leuke dingen naar boven. Na zo'n gesprek gedragen ze zich overigens prima, dat helpt wel degelijk. In twee gevallen heb ik moeten dreigen om ze naar huis te sturen, maar dat kun je natuurlijk niet maken. Het is echter altijd opgelost. Ik moet het eerste kind nog tegenkomen dat mij geestelijk aankan". De sfeer is verder volgens 'WB' altijd prima. Er wordt gezeild, gezwommen, gespeeld, gekookt, gezongen en een kampvuur gemaakt. "De meesten roepen meteen na afloop dat ze volgend jaar weer komen", zegt hij lachend. "Vaak doen ze dat ook. Veel deelnemers heb ik in vorige jaren ook al bij de jeugdweken gehad. Ook krijg ik altijd brieven over hoe leuk ze het vonden. Het record is van een Wcubrugs meisje. De vrijdagavond dat we terugkwamen heeft ze geschreven dat ze iedereen al I miste, die brief op de post I gedaan en de volgende morgen lag die in mijn brievenbus. Dan I kijk je wel verrast op". WOENSDAG 20 JULI Alkemade fietsvierdaagse, vertrekpunten van 18.30 tot 19.00 uur, cafe Ho- genboom, Sotaweg, Roelof- arendsveen, Cultureel Centrum, Achterweg, Nieuwe Wetering, kof fiehuis De Halte bij het sportpark, Rijpwetermg, hotel Kaagzicht bij pont De Kaag. Hoofddorp hoorzitting inzake de aanleg van een parkeerterrein voor res- Katwijk woensdagavondzang. Oude kerk, Boulevard m.m.v. Pnielda- meskoor o.l.v. mevr. J. Jager, aanvang 20.00 uur. duinwandeling o.l.v een gids, start 19.30 uur t.o de Soefi-tempel aan de Sportlaan. biljarten bij wijkvereniging Hoornes-Rijnsoever, aanvang 20.00 uur. volleybaltoernooi bij Willy Zuid strandpaviljoen, aanvang 13.30 de Noordwijk woensdagavondzang m.m.v. het "Groot Hervormd Kerkkoor", N.H. Kerk aan de Hoofdstraat, aanvang 20.30 uur. Grand Hotel Huis ter Duin, Clownsfeest voor jongeren, aan vang 18.00 uur. Racket Center Casino, Bad gasten Tennistoernooi, aanvang 09.00 uur. Bollenbad, Nieuwe Zeeweg, Rekreaqua '88 van 13.30 tot 16.30 uur. 't Gat van Palace, Koningin Wil- helmina Boulevard, Straalscene Noordwijkerhout zomeravondviswedstrijd voor iedereen, Leidsevaart nabij spoor wegovergang te Noordwijkerhout, aanvang 19.00 uur. Sassenheim 2e avond wandelvierdaagse, start bij de gymlokalen aan de Parklaan vanaf 18.30 uur. Voorschoten Kasteel Duivenvoorde, rondlei dingen om 14.00 en 15.30 uur DONDERDAG 21 JULI Alkemade fietsvierdaagse, vertrekpunten van 18.30 tot 19.00 uur, café Ho- genboom, Sotaweg. Roelof- arendsveen, Cultureel Centrum, Achterweg, Nieuwe Wetering, kof fiehuis De Halte bij het sportpark. Rijpwetering, hotel Kaagzicht bij pont De Kaag. Alphen zomermarkt in het centrum met kinderboerderij op het Thorbecke- Hoofddorp gemeenteraadsvergadering, aanvang 14.00 uur. Katwijk 3e toeristenmarkt in het een- Katwijk van 14.00 tot het plein naast 21.00 schaken rest. de Zwaan, vanaf 19.00 i concert door de Continental Singers in Tripodia, Hoornesplein 155, aanvang 20.00 uur zomerbridgedrive in de Ros kam aan de Turfmarkt te Katwijk aan den Rijn, aanvang 20.00 uur. jokeren en biljarten bij wijkvere niging Hoornes-Rijnsoever, aan vang 20.00 uur. zandkastelen bouwen bij Zee en zonnebad Harteveld. 14.00 u. Noordwijk orgelconcert door Klaas-Jan mulder m.m.v. Diana de Vries (harp) in de Grote Kerk, Noord- wijk-Bmnen, aanvang 20.15 uur. strandloop over 4 en 8 km, poli tiepost (PalacepleinO, start om 19.30 uur. Ons Gebouw (cafe De Wels), Abraham van Royenstraat Infor matieavond van de Voedingsbond FNV aanvang 19.30 uur. Racket Center Casino, Oude Zeeweg, Internationaal Badgas ten Tennistoernooi, aanvang 09.00 uur. Oegstgeest zomerdrive Bridgeclub V.O.G. in het Witte Huis, Wilhelminapark, aanvang 19.45 uur. Sasssenheim 3e avond wandelvierdaagse, start bij de gymlokalen aan de Parklaan, vanaf 18.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12