TAD LEIDEN Flink verlies voor aantal activiteiten Lakenfeesten Kuijers durfde niet te besluiten 'In regio 200 ha bedrijfsterrein nodig' KLEURKOPIE LEIDSCH DAGBLAD Mannen krijgen pak slaag MULTICOPY Leiden culturele hoofdstad? Die verkeerslichten ontregelen de 3 October-Verenigiiig financiert 'O Fortuna' s DINSDAG 19 JULI Leiden Culinair en spektakel Lodewijk Napoleon LEIDEN Zowel het thea terspektakel Lodewijk Na poleon als het evenement Leiden Culinair tijdens de Lakenfeesten is een finan ciële tegenvaller geworden. Bij het toneelspel in de Pie terskerk werden circa 3500 toeschouwers verwacht. Het werden er uiteindelijk 1000 minder. De stichting Leiden Culinair rekent op een verlies. Een woordvoer der van de stichting kon nog geen voorspelling doen over de exacte omvang van de tegenvaller. "Maar het gaat wel om enkele duizen den guldens". VW-directeur C. Hugens, een van de organisatoren van de Laken feesten, denkt dat het niet verstan dig is geweest dat de voorstellin gen van Lodewijk Napoleon al be- Beetgenomen bij verkoop recorders LEIDEN Een aantal mensen is de laatste weken beetgnomen door twee mannen, een grote en een kleine, die met cassetterecorders van het merk Akai langs de deur komen. Zij bieden de recorder voor een bedrag van 700 gulden te koop aan, terwijl de adviesprijs 1200 gul den is. Als het slachtoffer tot aan koop van het apparaat wenst over te gaan, zeggen de mannen even een recorder uit de auo te zullen ha len met de smoes dat het demon stratiemodel al natgeregend is. Zij halen vervolgens een doos met de letters Akai erop, maar wanneer de gedupeerde na de 700 gulden te hebben betaald de doos open maakt, blijkt daarin waardeloze, verouderde apparatuur te zitten. In Leiden-Noord en in De Waard is op deze manier al een aantal mensen misleid, maar de politie heeft de indruk dat de twee oplich ters door de hele stad opereren. gonnen voor dë aanvang van de La kenfeesten. "Ik denk dat dat niet goed is geweest. We overwegen om in de toekomst het toneelspel syn chroon met de Lakenfeesten te la ten lopen". Volgens Hugens legt de stichting Evenementenfonds, de organise rende instantie, nu 15.000 gulden toe op 'Lodewijk Napoleon'. Vol gens Hugens is het dat geld meer dan waard. "Voor zo'n produktie is een bedrag van 15.000 gulden een lachertje". Op de begroting van de Lakenfeesten is overigens een ho ger bedrag uitgetrokken voor het theaterspektakel. "Vaak wordt ver geten dat er tegenover die uitgaven ook inkomsten van de kaartver koop staan. Ook zijn er sponsors die speciaal voor 'Lodewijk Napo leon' een bijdrage hebben gedaan". Dat de stichting Leiden Culinair in de financiële problemen dreigt te geraken, komt vooral door de te genvallende bierverkoop tijdens het driedaagse evenement. De or ganisatie krijgt een gedeelte van de omzet van de twee 'biereilanden' die tijdens de culinaire presentatie op het Pieterskerkplein waren op gesteld. "Die bierverkopen vielen tegen", aldus de woordvoerder van 'Leiden Culinair'. Tegenover de inkomsten be halve de bierverkoop ook de ver huur van stands aan de deelnemers staan bijvoorbeeld uitgaven voor de muziekgroepen, schoon maken en nachtwakers. Vorig jaar leed de stichting óok al een verlies van enkele duizenden guldens. Toen had echter de Kamer van Koophandel zich garant gesteld. Volgens de woordvoerder van Lei den Culinair is er dit jaar geen in stantie die borg staat voor eventue le verliezen. "Toch verwacht ik dat er wel een oplossing gevonden wordt voor de tekorten. Ik denk niet dat de stichting failliet gaat". Ondanks het financiële debacle noemde de woordvoerder 'Leiden Culinair' een groot succes. "In te- KRAAKACTIE - Twee vrouwen hebben zondag de technische school aan Haagweg 5, vroeger ei gendom van 'De Nieuwe Vaart' ge kraakt. De twee vrouwen willen er, samen met een derde, een atelier in vestigen. Het pand, nu in bezit van de rijksgebouwendienst, was al eerder door twee kunstenaars ge kraakt. genstelling tot wat de krant meld de, zijn er vrijdagavond toch enke le duizenden bezoekers geweest. Ook de andere dagen was de be langstelling groot. We hebben in middels al een bijeenkomst met de deelnemers achter de rug. Die kij ken allen tevreden terug op het evenement". Mi nkt1 buit bij inbraak LEIDEN - Een cd-speler, een draagbare televisie en een racefiets vormden de buit van een inbraak aan de Morsweg. De 30-jarige be woner, die zondagavond om twaalf uur thuiskwam, merkte dat zijn keukenraam was geforceerd. De inbraak moet zondagavond tussen zeven uur en middernacht zijn ge- LEIDEN - De verbouwing van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) aan de Oosterkerkstraat is begonnen. De werkzaamheden aan het kantoor nemen ongeveer anderhalf jaar in beslag. Het arbeidsbureau heeft intussen het nieuwe onderkomen aan de Witte de Withlaan in Voorschoten betrokken. (foto Jan Holvast) Reactie Kamer van Koophandel op Vierde Nota LEIDEN - De Kamer van Koop handel vindt dat er in de regio's Rijnland en Bollenstreek de ko mende tien jaar circa 200 hectare industrieterrein beschikbaar moet komen. De beide regio's moeten beter ontsloten worden door zowel het westelijk als het oostelijk deel van rijksweg 11 (Leiden-Alphen aan den Rijn) vierbaans te maken. De Kamer schrijft dit in een reactie op de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening van de regering. Als mogelijke locatie voor een bedrijfsterrein noemt de Kamer de Oostvlietpolder, een polder die door de gemeente Leiden is ge noemd voor woningbouw. Verder acht de Kamer de aanleg van een bedrijfsterrein mogelijk bij Roelo- farendsveen. Voorts langs de A4 in Leiden en Oegstgeest (15 hectare), LEIDEN - Een 45-jarige Leiderdor per en een 25-jarige Leidenaar heb ben aangifte gedaan van openlijke geweldpleging, mishandeling en vernieling. Het tweetal reed zon dagnacht om een uur of een in een auto over de Nieuwe Beesten markt. Bij een café moesten zij de auto te schoppen. De 45-jarige bestuurder stapte uit en vroeg waarom zij dat deden. Hun ant woord was een paar 'hoeken' in het gezicht van de man, die bij dit handgemeen twee voortanden kwijtraakte. Ook de 25-jarige Lei- stoppen, omdat het publiek op de denaar, inmiddels uitgestapt, werd rijweg stond. Zonder enige aanlei- door het viertal afgetuigd. De auto ding begonnen vier knullen tegen liep eveneens schade op. in de driehoek Lisse-Sassenheim- Hillegom (40 hectare), nabij Alp hen (60 hectare) en 15 hectare bij de stations in Leiden en Alphen, spe ciaal ten behoeve van kantoren. Volgens de Kamer komen nieu we bedrijfsterreinen veel te traag ter beschikking. Niet alleen is de behoefte zo groot dat de grond snel vergeven is, maar handelen ge meentebesturen ook te langzaam bij het beschikbaar stellen van grond. "Met name in de Bollen streek en de Leidse agglomeratie leidt dit op korte termijn tot econo mische niet te accepteren conflic ten", aldus de Kamer. De Kamer stelt ook een aantal in frastructurele maatregelen voor om de regio's beter te ontsluiten. Rijksweg 11-oost, die nu als twee- baansweg wordt aangelegd, dient verbreed te worden. Datzelfde geldt voor rijksweg 11-west waar van de aanleg nog volop in discus sie is. Voorts wordt gepleit voor verdubbeling van secundaire 7 (Alphen-Leimuiden) en verbre ding van de Leimuiderbrug, de aanleg van rijksweg 16 (Haarlem- knooppunt A4/A44) en een verbin ding tussen het knooppunt van beide wegen en de Bollenstreek. Inbreker betrapt LEIDEN - Een man is vannacm oe- trapt bij een poging tot inbraak in een huis aan de Hoge Morsweg. Toen de bewoners omstreeks half drie thuiskwamen, troffen zij de in breker aan. De bewoner heeft de man even vastgehouden, maar liet hem gaan, omdat hij hem herkende van een eerdere inbraak op 28 maart. De inbreker vertrok daaop met achterlating van zijn fiets, een breekijzer en een zaklantaarn. Van ochtend heeft hij zichzelf telefo nisch bij de politie gemeld. Bierkratten gestolen LEIDEN - Een 18-jarige Leidenaar is vannacht tegen vijf uur op de He rensingel aangehouden. Een man had de jongen al een paar keer bij een opslagplaats van een super markt op de Kooilaan heen en weer zien lopen met een steekwagen met bierkratten. Op de Willem de Zwijgerlaan vond de politie in de schuur van een familielid van de jongen negen kratten met lege bierflessen en een steekwagentje ADVERTENTIE Direkt klaar, ook vergroot of verkleind. Stop naar MultiCopy bij u in de buurt. Leiden, Nieuwe Rijn 34, 071 -146291 LEIDEN - Een uniek project in Nederland, zo noemde Wethou der Kuijers het muziek verzamel gebouw bij het symbolisch slaan van de eerste paal op 12 mei aan de J.C. de Rijpstraat. Nergens in Nederland zijn er muziekkorp sen in één gebouw samenge bracht. De vijf Leidse muziek verenigingen zijn dolblij met het gebouw, hoewel ze straks wel licht voor zulke hoge lasten ko men te staan dat die nauwelijks zijn op te brengen. door Meindert van der Kaaij Alles is echter beter dan het lei den van een zwervend bestaan, want dat is fnuikend voor het verenigingsleven. Voorzitter Reijken van muziekvereniging De Burcht verkondigde laatst dat zijn vereniging aan de af grond heeft gestaan. Na jaren lang in Leiden van het ene ge bouw naar het andere te zijn ge zwalkt, vond De Burcht een ruimte in de voormalige Aal- marktschool. Door het vaste plekje bloeide de vereniging weer op, nadat het op sterven na dood was geweest. "We passen ervoor om nog een keer die martelgang mee te ma ken. Als het muziekverzamelge- bouw niet doorgaat, zetten we er een punt achter", zo zei Reijken, Nieuwbouw muziekverenigingen De Waard moeizame weg Leiden» culturele hoofdstad van Nederland. Een slogan die gemeentebestuurders en amb ténaren geregeld in. de mond nemen Natuurlijk telt Lelden vele musea - inmiddels zijn dat er 16 - en mag zich dus terecht 'Leiden Museumstad' noemen. Maar cultuur bestrijkt veel meer terreinen: toneel, muziek, beeldende kunst, e.d. Hoe staat Leiden er op die gebieden voor? Een serie, de vjerde in de ze reeks, met kritische kantte keningen. die wat betreft het muziekverza- melgebouw woordvoerder is na mens de vijf kevpsen. Ruim twee jaar geleden dron gen de eerste signalen door tot de kranten dat het zeer slecht was gesteld met de huisvesting van de Leidse muziekverenigingen. Verschillende onderkomens, zoals de Morspoortkazerne en de Barbaraschool, werden afgebro ken en de Boommarktschool kreeg een andere bestemming. En dit zijn nog maar slechts een paar voorbeelden van de ruimten die de laatste jaren door korpsen zijn gebruikt. Het idee van een multifunctio neel gebouw werd maart 1986 door de muziekverenigingen ge lanceerd. Kuijers reageerde af wijzend. Pas in mei vorig jaar bleek de gemeente na lang aan dringen bereid om een plan te la ten maken voor een gebouw. Het betekende nog niet het einde van de ellende. Een eindeloos lijken de strijd om de huurprijs brak toen aan. De gemeente wilde een prijs berekenen van ongeveer 40 gulden per vierkante meter. De korpsen zeiden dat niet te kun nen betalen. Volgens Reijken was het moei lijk onderhandelen met wethou der Kuijers. "Hij durfde geen be slissingen te nemen, hetgeen de voortgang natuurlijk belemmer de. Het leek ook vaak alsof het hem allemaal weinig kon sche len. Ik heb hem er bijvoorbeeld ook nooit op kunnen betrappen alle verenigingen bij naam te kennen". Een slordige fout van het B en W was het aanwijzen van een plaats aan de Gooimeerlaan, na bij de Groenoordhallen. Direc teur De Jong wist niets van de plannen van de gemeente en te kende bezwaar aan. "De commu nicatie heeft geleden onder de snelheid waarmee we dit plan moesten verwezenlijken", zo verklaarde wethouder Peters de blunder. Direct daarop werd de ruimte aan de J.C. de Rijpstraat aange- Voorzitter Reijken van muziekvereniging De Burcht en wat de nieuwbouw op De Waard betreft i voerder van vijf verenigingen: "Wethouder Kuijers durfde geen beslissingen te nemen". (foto Jan i wezen als een mogelijke bouw plaats, tegen de zin van de mu ziekkorpsen die het niet zagen zitten om op het industrieterrein De Waard te worden weggestopt. "Een verenigingsgebouw voor muziekkorpsen hoort eigenlijk in het hart van de stad", zo meent Reijken. Het was nu echter een geval van slikken of stikken. Volgens de korpsen namen de plannen pas tastbare vorm aan toen wethouder Tesselaar van volkshuisvesting zich met de zaak ging bemoeien. Tesselaar wist wat hij wilde en durfde ook toezeggingen te doen. De korp sen wisten plotseling x toe waren en het geheel kwam in een stroomversnelling. Tesselaar deed de muziekverenigingen het voorstel om het gebouw te ko pen. Hiermee kwamen de jaar lijkse lasten voor de behuizing op 70.000 gulden. Een bedrag dat de korpsen hopen op te brengen door het organiseren van acties. Niet alleen B en W zijn nalatig geweest in de kwestie met de muziekverenigingen. Ook de po litieke partijen lieten zich nooit wat gelegen liggen aan de huis vestingproblemen. Slechts drie raadsleden kwamen op een bij eenkomst opdraven die door de korpsen was georganiseerd om de problemen op tafel te leggen. Bestuursleden van de verenigin gen wilden hun grieven nooit in de krant hebben, bang als ze wa ren om de gemeente tegen zich in het harnas te jagen. De 'toeteraars', zoals Kuijers de korpsen altijd noemt, zijn nu voor de komende tientallen jaren uit de zorgen en krijgen een uniek gebouw. "Of het niet al leen het gebouw, maar ook de rampzalige huisvesting uniek was? U zegt het, maar ik heb het altijd gedacht", bekent Reijken. LEIDEN - "Die verkeerslichten staan er niet om het verkeer te re gelen, maar om te ontregelen", zo begon gisteren een motorrij der zijn verhaal tegen de kanton rechter. Een verdachte die bij de kantonrechter met zo'n verweer voor de dag komt, hoeft meestal niet op enige clementie te reke nen. De motorrijder, die door rood licht zou zijn gereden, bleek echter nog betere argumenten te hebben om geen boete te krijgen. door Willem Spierdijk Hij had dan onmiddellijk na het voorval wel toegegeven door rood te zijn gereden op het kruis punt Alkemadelaan/Dotter- bloem in Oude Wetering, maar bij thuiskomst was hij er toch niet meer zo zeker van die over treding te hebben gepleegd. "In de weg is indertijd een gevaarlij ke bocht aangelegd. Om nu het verkeer tot afremmen te dwin gen, stonden de verkeerslichten altijd op rood. Wanneer je het kruispunt naderde, sprongen de lichten op groen", zei de ver dachte. Hij vertelde verder dat hij altijd iets afremde en dan doorreed "anticiperend op het groene licht". "Ik kan me niet voorstellen dat het juist op die dag fout zou zijn gegaan. Later heb ik nog uitvoe rig geëxperimenteerd bij dat kruispunt. Zelfs als je 80 ging rij den, sprong het licht nog op groen voordat je de streep pas seerde", stelde de motorfietser. Hij vermoedde dat de agenten die hem bekeurden de streep niet hadden kunnen zien. "Zij stonden op een ventweg vijf me ter lager". De officier van justitie leek wel geloof te hechten aan het verhaal van de man. Hij had ook nog een formele reden om vrijspraak te eisen. De verbalisanten hadden niet vermeld, waar zij stonden toen ze de overtreding consta teerden. Rechter Sprey was het met de officier eens en zond de verdachte zonder straf heen. Maar niet na de man nog eens de les te hebben gelezen. "Het gaat niet aan om op drukke kruispun ten te experimenteren. Door rood rijden is soms een kwestie van leven of dood". Leugenaar "Hij is misschien wat ondoor dacht, maar een leugenaar is 't niet". Dat schreef de moeder van een Katwijker aan het kantonge recht. De jongen zou op het strand een vuurtje hebben ge stookt. Daarvoor had hij een paar takken uit de grond getrokken. De Katwijker ontkende het vuurtje zelf te hebben aangesto ken. Hij liep met een groep jon gens over het strand en zagen toen het vuurtje. Dat stookten zij vervolgens met wat takken op. Op last van de politie hebben zij het toen uitgemaakt. De ver dachte kreeg het vervolgens aan de stok met een agent of het vuur wel voldoende was gedoofd. En vervolgens werd hij op de bon geslingerd. Volgens officier van justitie Van der Broek was er geen enke le twijfel dat de verdachte de tak ken uit de grond had getrokken. Hij eiste daarom een boete van 75 gulden. "Wat vindt u daarvan", wilde de kantonrechter van de verdachte weten. "Wel wat veel voor een paar takkies op een vuurtje", zei de Katwijker. Dat vond Sprey ook en hij legde een boete van 25 gulden op. LEIDEN De 3 October-Vereeni- ging draag financieel bij aan de the- aterproduktie O Fortuna, die in september in de Pieterskerk wordt uitgevoerd. De uitvoering heeft plaats in het kader van het vijfjarig bestaan van de Leidse uitmarkt. Hoe hoog de subsidie ten bate van het jubileum van de uitmarkt is, wil de voorzitter van de 3 Octo- ber-Vereeniging, dr. D.P. den Os, niet zeggen. "Ik doe daarmee ook mededelingen over de financiering van een evenement dat door een derde wordt georganiseerd. Ik denk niet dat dat juist is". Dat juist dit evenement door de 3 October-Vereeniging wordt ge steund, is volgens Den Os niet toe vallig. "De uitmarkt is het verza- melgebeuren van alle creatieve verenigingen in Leiden. Onze vere niging doet ook vaak een beroep op hen voor medewerking tijdens de taptoe of de optocht". Den Os stelt dat het niet de eerste keer is dat de 3 October-Vereeni ging geld uitgeeft aan zaken die niet direct betrekking hebben op herdenking en viering van Leidens Ontzet. "Bij jubilea van muziekver enigingen geven wij altijd een ge schenk. Dat is soms een bedrag in geld".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9