Inkomsten KLM staan onder druk 'Het moet afgelopen zijn met die bureaucratie' Chaos in Engeland door toenemend aantal charters Directeur-generaal Evers van de Rijksgebouwendienst: DINSDAG 19 JULI 1988 PAGINA 7 Ondanks groei passagiers- en vrachtvervoer AMSTELVEEN (GPD) Hoewel de KLM vorig jaar een aanzienlijke stijging van het aantal passagiers en vracht mocht noteren, stegen de inkomsten over het vorige boek jaar slechts licht. De directie wijt dat aan een drietal ontwikkelingen: de lage koers van de dollar, de scherpe concurrentie tussen de luchtvaartmaatschappij en en de sterke stijging van het pas sagiersvervoer in de lagere tariefs- groepen. Desondanks boekte de KLM een netto-winst van 314 mil joen gulden. Dit staat in het jaarverslag van de KLM over het boekjaar dat op 31 maart 1988 werd afgesloten. Het vervoer van passagiers steeg met maar liefst vijftien procent, dat van vracht met dertien procent. Met de ze cijfers stak de KLM de gemid delde groei voor de gehele wereld- luchtvaart met een procent naar de kroon. Vooral in Europa (27 pro cent) en op Noord-Amerika (14 pro cent), Midden- en Zuid-Amerika (17 procent) en het Verre Oosten (15 procent) was sprake van een ge weldige groei in de dienstverle ning. Deze gunstige ontwikkeling komt echter niet tot uiting in de op brengsten. Die stegen slechts met drie procent tot 5580 miljoen gul den. Dat betekent dat de KLM per passagier en per ton vervoerde vracht steeds minder geld ver dient. Steeds meer mensen reizen namelijk tegen speciale (lagere) ta rieven op bijvoorbeeld de voor de KLM zeer belangrijke Noordatlan- tische route. Bovendien is de con currentie tussen de luchtvaart maatschappijen zo hevig dat er weinig of geen ruimte bestaat voor tariefverhogingen. De belangrijk ste oorzaak van het achterblijven van de inkomsten is de lage dollar koers. De KLM schat de nadelige invloed van deze valuta-effecten op zo'n honderd miljoen gulden. Opmerkelijk is de stijging van het aantal medewerkers bij de KLM. De nationale luchtvaart maatschappij telde eind maart 1988 22.257 personeelsleden tegenover 21.235 in het jaar daarvoor. Het vliegerkorps is aanzienlijk uitge breid. De KLM verwacht voor het komend boekjaar een even grote stijging van de werkgelegenheid als in het afgelopen jaar. De KLM vloog het afgelopen boekjaar met een vloot van 79 vliegtuigen en helikopters. Daar van zijn er 54 bij de KLM in ge bruik en 25 bij dochtermaatschap pijen als de NLM, KLM Helikop ters en KLM Aerocarto. Verreweg het belangrijkste vliegtuig voor de Economie kort Wereldhave Wereldhave zal een openbaar bod uitbrengen op de aandelen van de Britse onroerend-goedmaat- schappij Peachy Property Corpo ration. Via aankopen ter beurze heeft Wereldhave al 10,4 procent van de aandelen verworven, aldus een mededeling van het Neder landse bedrijf. Wereldhave heeft vorige week tevergeefs besprekin gen met Peachy gehouden over een uit te brengen bod. Omdat over de uitgangspunten van het bod geen overeenstemming kon wor den bereikt heeft Wereldhave be sloten eenzijdig een bod uit te breügen. Gasafzet De NV Nederlandse Gasunie heeft in de eerste helft van dit jaar twintig procent minder aardgas af gezet aan binnen- en buitenland dan in de eerste helft van 1987. Dat blijkt uit een overzicht van de Gas unie. De totale afzet liep terug van ruim 43 miljard kubieke meter in de eerste zes maanden van 1987 tot ruim 34 miljard kubieke meter aardgas in dezelfde periode dit jaar. De verminderde afzet is voor al een gevolg van de minder koude winter dit jaar. Rente Voor de zesde maal sinds begin juni gaat de rente in Groot-Brittan- nie omhoog. Gisteren gaf de Britse centrale bank de commerciële ban ken het sein met een verhoging het geldmarkttarief met procent tot 10,5 procent. De Britse vestiging van de Amerikaanse Citi bank was de eerste bank die geerde met een verhoging basisrente van tien tot 10,5 procent. LONDEN Tussen de niet afla tende regenval thuis en het zonbe schenen strand in het buitenland, gaapt een gat vol ellende. Dat heb ben vele tienduizenden Britse va kantiegangers ervaren. De chaos op de vliegvelden, veroorzaakt door de enorme congestie van chartervluchten naar de zon, heeft hier al zijn vaste plaats veroverd in het dagelijkse nieuws. Het wordt tevens een politiek item, nu meer en meer stemmen opgaan voor in grijpen van premier Thatcher en door Haye Thomas het ontslag van de Britse lucht vaartautoriteiten. De laatsten heb ben overigens al laten weten dat de vakantiechaos als een blijvertje moet worden gezien. Als het waar is dat de afgelopen weken duizenden Britse vakantie gangers, het lange wachten op stampvolle vliegvelden beu, hun droomreizen hebben opgegeven en naar huis zijn gegaan, is het nog maar zeer de vraag of zij voorgoed van hun zonneavontuur in het bui tenland genezen zijn. Net als aan de andere kant van de Noordzee wordt ook hier gesproken over de natste julimaand aller tijden. Op de meeste plaatsen heeft het viermaal zoveel geregend als normaal voor deze tijd van het jaar. De reisorganisaties gaan er vanuit dat de zucht naar de zon zo groot is dat hun klanten de lange wachttijden op benauwde en stin kende luchthavens snel vergeten zullen zijn en volgend jaar weer be woon boeken. Maar een aantal con servatieve Lagerhuisleden, opge jaagd door het intense geweeklaag in de verschillende kiesdistricten, dringt er bij premier Thatcher op aan om met haar bekende doortas tendheid in te grijpen en orde op zaken te stellen in de chaos van de vakantiecharters, die een ketting reactie van eindeloze vertragingen veroorzaakt. Zelfs in dit land, waar men van oudsher het wachten tot een cultus heeft verheven. Rustig in de rij staan is zelfs een nobele kunst van zelfdiscipline. Maar gebleken is dat ook daaraan grenzen zijn. En het gemor erover begint nu in de poli tieke arena van Westminster een dreigend karakter te krijgen. Daar stelt men onomwonden dat er op de kracht van de lage prijzen steeds meer charters worden volgeboekt en ingezet, zonder aandacht voor de onderhand nijpende kwestie of er wel voldoende tijd en ruimte is in het steeds vollere Europese luchtruim. Boze stemmen beweren zelfs al dat de verantwoordelijke speciale minister van transport, Channon met dit gevaarlijke beeld voor ogen niets heeft ondernomen. En dus een brevet van onvermogen ver dient. Channon moet maar vertrek ken, vinden de meest heetgebaker de politici en afgaande op hun ge raas en getier geldt dit ook voor de leden van de Civil Aviation Autho- Boter De Europese Commissie heeft het licht op groen gezet voor de ver koop van 120.000 ton boter uit de EG aan de Sovjet-Unie, Deze boter gaat van de hand voor ongeveer twintig ecu per honderd kilogram. Per pakje van 250 gram is dat ruim een dubbeltje. De Europese boer heeft twee jaar geleden ongeveer vijftien keer meer uitbetaald gekre gen voor dezelfde boter. De EG heeft intussen ook nog de kosten van opslag moeten dragen. KLM is de Boeing 747. De KLM heeft negentien Jumbo's in de lucht die maar liefst driekwart van de totale produktie voor hun reke ning nemen. De KLM heeft bij Boeing en Fokker in totaal voor een bedrag van ruim drie miljard gulden vliegtuigen in bestelling: tien Fokker 100's, acht nieuwe Boeing 747-400's en zes Boeing 737's. In het jaarverslag worden geen concrete mededelingen gedaan over eventuele plannen tot samen werking met andere Europese luchtvaartmaatschappijen om de concurrentie uit Amerika en het Verre Oosten beter het hoofd te bieden. Wel zegt de direktie 'actief betrokken te zijn bij besprekingen, gericht op een bundeling van krachten'. Met het oog op het weg vallen van de binnengrenzen tus sen de landen van de Europese Ge meenschap heeft de KLM haar po sitie binnen Europa trachten te versterken door overneming van de regionale luchtvaartmaatschap pij NetherLines, het verwerven van een veertig-procent belang in Transavia en door deelneming in het transportbedrijf Frans Maas. Subsidiepot voor bouw van nieuwe schepen is al leeg DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft te weinig geld om investe ringsplannen van rederijen finan cieel te ondersteunen via de Inves teringsregeling Zeescheepvaart (IPZ). De minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat met ingang van afgelopen zondag 17 juli geen aanvragen voor steun meer kunnen worden ingediend. Nadat het kabinet besloot om de investeringssteun (wir) per 29 fe bruari van dit jaar af te schaffen, hebben de rederijen in groten geta le aanvragen voor IPZ bij Smit- Kroes ingediend. In korte tijd wer den voor meer dan 1,5 miljard gul den aan investeringen in zeesche pen aangemeld. Smit-Kroes had op haar begroting slechts geld voor het steunen van investeringen tot 800 miljoen gulden. Na beoordeling van het meren deel van de IPZ-aanvragen bleken die 800 miljoen ontoereikend. Daarom heeft Smit-Kroes nu be sloten de gelden die voor volgend jaar waren gereserveerd aan te spreken. De rederijen kunnen nu alsnog voor IPZ in aanmerking ko men, maar de steun is dan de helft lager dan hetge .n tot nu toe ver leend werd. De IPZ beloopt nu gedurende vijf jaar vijf procent van het bedrag dat in een schip wordt geïnves teerd. Smit-Kroes wil dat percenta ge terugbrengen tot vijf maal 2,5 procent, SCHIPHOL - Op Schiphol was gisteren een heel bijzonder vliegtuig te zien. In een DC-8 is een compleet oogzie kenhuis ingericht voor onderzoek en operalies. De vliegende kliniek, een initiatief van oogartsen uit verschillende landen, wordt ingezet in landen waar geen adequate hulp voor handen is. (foto anp» DEN HAAG (GPD) - "Als er ver anderingen in het belastingstelsel worden doorgevoerd, moeten die wel goed worden dichtgetimmerd. Anders ben ik bang dat mensen zeer snel naar wegen zullen zoeken om toch aan belastingbetaling te ontkomen". Vice-voorzitter E. Chaudron van de Nederlandse Fe deratie van Belastingconsulenten staat niet afwijzend tegenover de belastingplannen van het kabinet. Maar hij voorziet het risico van toe nemende fraude op het moment dat de richtlijnen niet heel precies worden geformuleerd. Of hij de voorstellen die nu ter ta fel liggen redelijk vindt, kan hij nog niet zeggen. Daarvoor zijn de plannen nog te onduidelijk. Boven dien moet de Tweede Kamer zich er nog over uitspreken en dat kan tot grote veranderingen in de voor stellen leiden. Dat het kabinet de aftrek van representatiekosten (zoals restaurantbezoek, het be zoek van congressen, het ontvan gen van relaties thuis en het geven van geschenken) wil aanpakken, vindt Chaudron op zich heel begrij pelijk. De huidige situatie leidt vol gens hem regelmatig tot misbruik. Hij noemt als voorbeeld de kos ten voor het bezoeken van congres sen en symposia: "Die kun je ook aftrekken als een congres in het buitenland wordt gehouden en dan kan het flink oplopen. Er zijn na tuurlijk congressen die echt be langrijk zijn. Maar zo'n reis naar het buitenland gaat toch vaak ge- 'Door verandering in belastingstelsel toenemende fraude' paard met sociale contacten en be zoeken die niets met het congres te maken hebben". Chaudron twijfelt alleen aan de effectiviteit van de kabinetsvoor stellen: "Natuurlijk gebeurt het re gelmatig dat iemand zijn gezin mee uit eten neemt op kosten van de be lasting. Maar dat verandert toch niet als je de aftrek beperkt tot 75 procent, zoals het kabinet wil. Dat betekent dat mensen een groter deel van de rekening zelf moeten gaan betalen, maar het weerhoudt hen niet om de rest wel van de be lasting af te trekken". Hij verwacht dat zakenlieden va ker dan tot nu toe zullen vragen om een nota met een hoger bedrag dan werkelijk besteed is om zo toch alle onkosten te kunnen declareren. Chaudron ziet eigenlijk maar een manier om misbruik echt tegen te gaan: Dit soort aftrekposten geheel schrappen. "Maar dat zal op zeer groot verzet van de horecasector stuiten. Die zien een heel groot deel van hun inkomsten verdwijnen". Zakenlunches en -diners maken naar schatting 40 procent van de omzet van de Nederlandse horeca bedrijven uit. Een aantal exclusie ve restaurants draait voor 90 pro cent op etentjes van de zaak. Als dergelijke maaltijden niet meer af trekbaar waren, zouden ze vrijwel zeker failliet gaan. Geen wonder dus dat Horecaf Nederland, verte genwoordiger van de grote horeca- ondernemingen, grote bezwaren tegen de plannen heeft. De gevolgen van een beperking van de aftrek tot 75 procent zijn volgens voorzitter G. van der Veen nog wel te overzien. Maar hij vreest een ontwikkeling zoals in Dene marken, waar de aftrekbaarheid van zakelijk eten een paar jaar gele den al tot 75 procent werd beperkt. Dat had weinig invloed op het res taurantbezoek. Maar sinds vorig jaar is de aftrek beperkt tot 25 pro cent en Van der Veen sluit niet uit dat een dergelijke maatregel ook in Nederland in de pen zit. In Dene marken is de totale omzet in de ho reca sindsdien met 5 procent is te ruggelopen. "Daar zijn vooral die bedrijven de dupe van geworden die zich op zakenlieden richten. De maatregel heeft al tot een aantal faillisementen geleid". De voorzitter van de horeca- werkgevers hoopt dat de scherpe kantjes nog van de voorstellen af zullen slijten: "We hebben nog een paar maanden tot de plannen in de Tweede Kamer besproken zullen worden. Die tijd zullen we benut ten om de fracties ervan te overtui gen dat dit niet kan". Een mede stander heeft hij in ieder geval al, want de WD heeft afgelopen weekend laten weten tegen het schrappen van de zakelijke etentjes te zijn. rity. Vooral omdat die er alvast vanuit gaan dat het de komende ja ren niet veel beter zal worden. Dat was een sombere bood schap, die hier heel slecht gevallen is. En van alle kanten gaan nu stemmen op om de restricties op nachtvluchten op te heffen. Zeker voor Boeings 757 en 767, die net als de Europese Airbus minder ge luidshinder veroorzaken. Maar in dien deze maatregel hier inderdaad genomen wordt, dan nóg blijft het de vraag of de buitenlandse vlieg velden van de vakantiebestemmin gen deze extra stroom wel kunnen en willen verwerken. Mede om die reden wordt aange drongen op een speciale Europese conferentie. Mogelijk zelfs op intia- tief van premier Thatcher. Want duidelik begint het beeld door te breken van gewoon té veel charter vluchten met te weinig tijd ertus sen. Zodat al bij het geringste op onthoud de kiem kan worden ge legd voor enorme vertragingen. Zoals die hier nog steeds knagen aan het beproefde geduld van vele Britten, die de één of twee weken zon in het buitenland zien als de enige ontsnapping aan een kli maat, dat beheerst wordt door niet aflatende regenval. Meevaller van 140 miljoen door droogte in VS BRUSSEL (GPD) - De droogte in de Verenigde Staten en de stijging van de dollarkoers leveren Neder land een onverwachte meevaller van 140 miljoen gulden op. In het overleg over de miljoenennota voor volgend jaar heeft het kabinet dit bedrag kunnen schrappen uit de ramingen voor de Nederlandse bijdrage aan de EG. Dat zei minis ter Braks (landbouw) gisteren in Brussel. De Europese Gemeenschap heeft door de droogte en duurdere dollar de EG-begroting voor vol gend jaar ook al fors moeten bij stellen. In EG-kringen wordt al ge zegd dat daardoor de Europese landbouwuitgaven in 1989 wel eens tussen vier en zeven miljard gulden lager zouden kunnen uit vallen. Door de ernstige droogte in de VS, die vooral de Amerikaanse graanboeren treft, stijgen de prij zen van granen en oliehoudende zaden op de wereldmarkt. Daar door hoeft de EG aan de Europese boeren minder subsidies te ver strekken om de export van graan- produkten naar landen buiten te EG te stimuleren. Ook door de duurder geworden dollar komt de graanprijs op de we reldmarkt dichter in de buurt van het veel duurdere Europese graan te liggen, waardoor de EG minder geld hoeft uit te trekken voor ex portsteun. Doordat in de VS min der wordt geproduceerd kunnen de Europese graanhandelaren meer graan uit de enorme over schotten op de wereldmarkt kwijt, wat ook tot besparingen leidt. Wat er met het geld gaat gebeu ren dat de twaalf EG-landen hier door minder hoeven uit te geven, staat nog niet vast. Nederland en Groot-Brittannië vinden dat de meevallers moeten worden terug gesluisd naar de lidstaten door een verlaging van hun afdrachten aan de EG. Naar verwachting zullen niet alle landen zich daar zonder meer bij willen neerleggen. Dit voorjaar hebben de twaalf af spraken gemaakt, waarbij de hoog te van de landbouwuitgaven in de komende vijf jaar aan jaarlijkse plafonds worden gebonden. Lon den en Den Haag beschouwen dat plafond voor 1989 echter als een maximum dat niet perse gehaald hoeft te worden, terwijl vooral Frankrijk en enkele zuidelijke lan den ervan uitgaan dat de EG-land- bouwuitgaven dat plafond ook moeten halen. Beslissingen over het gebruik van deze onverwachte ruimte op de EG-begroting zullen overigens pas dit najaar vallen. 'Vasthouden aan beperking export naar Oostblok' DEN HAAG (GPD) - De Amerika nen houden vast aan de zogenaam de Cocomlijst, de lijst met goede ren van strategische waarde die niet naar de Oostbloklanden mo gen worden geëxporteerd. De ont wapeningsbesprekingen, de on derhandelingen over uitbreiding van de wederzijdse handel en de peresjtroika zijn tot nu toe nog geen reden die politiek te wijzigen, aldus de Amerikaanse onderminis ter van handel Paul Freedenberg. Hij maakt deze week een rondreis langs een aantal bondge noten om het belang van de lijst te benadrukken. "Zolang we niet we ten hoe stabiel de nieuwe ontwik kelingen zijn, blijft onze relatie met het Oostblok een wankele en moe ten we ons technisch overwicht be- Tijdens zijn bezoek aan Neder land, dat gisteren begon met een ontmoeting met staatssecretaris Van Rooij (economische zaken), ontmoet Freedenberg ook mensen uit het bedrijfsleven. Hij heeft van daag onder meer een bespreking met Philips, een concern dat zich door de richtlijnen van de lijst vaak zeer gehandicapt voelt. Volgens Philips bevat de lijst ook produk- ten als videorecorders, waarvan de strategische waarde nauwelijks aan te geven is. Freedenburg erkent dat de lijst enige schoning behoeft, maar hij verwacht geen wezenlijke wijzigin gen. De voornaamste aanpassin gen vinden plaats op het moment dat de Oostbloklanden bepaalde technologieën zelf hebben ontdekt en het dus onzin is die nog langer op de lijst te laten staan. De Cocomlijst stamt uit 1949, het begin van de koude oorlog, toen de gezamenlijke Navo-landen en later ook Japan, afspraken geen strate gische goederen naar de Oostblok landen te exporteren. De lijst wordt regelmatig aangevuld met nieuwe produkten. Het gaat daar bij om zaken als computers, maar ook om technisch verfijnde werk tuigen als een precisiedraaibank, die de Oostbloklanden in staat zou stellen betere wapens te produce- De Cocom-landen willen via de lijst voorkomen dat de Russen de technologische achterstand ten op zichte van het Westen inlopen. „Door onze technologische voor sprong van een jaar of tien houden wij strategisch overwicht. Als het Oostblok dat inhaalt, is de balans verstoord, want op het gebied van de bewapening zijn zij veel ster ker", aldus Freedenberg. Bundeling in de papiergroothandel NAARDEN/DIEMEN/AMSTER- DAM (ANP) - Papiergroothandel VRG in Diemen gaat een bod uit brengen van 65 gulden per aandeel op de Amsterdamse concurrent Proost en Brandt. Dit hebben bei de directies gisteren meegedeeld. VRG heeft ook bekend gemaakt dat het onderzoek naar de mogelij ke bundeling van de papiergroot handels van VRG en KNP met suc ces is afgesloten. Daarbij zijn de ra den van bestuur tot de overtuiging gekomen dat volledige toetreding van Proost en Brandt tot de VRG- groep het samenwerkingsverband aanzienlijk zal versterken. Thans bezit KNP 35 procent van Proost en Brandt. De rest van de aandelen worden op de Amsterdamse effec tenbeurs genoteerd, waar vorige week 47 gulden voor een aandeel werd betaald. KNP zal haar groothandelsdeel nemingen aan VRG overdragen. Het gaat daarbij om Papéteries Li- bert in Frankrijk (50 procent), Scal- dia Papier in België (51 procent), Scaldia Papier in Nederland (51 procent), Contract Papers in Enge land (100 procent) en het belang van 35 procent in Proost en Brandt. De accountants die vorig jaar de boekhouding van de Rijksgebou wendienst (RGD) onder ogen za gen kwamen tot de conclusie dat er jarenlang meer bouw- en verbouw opdrachten waren gegeven dan er geld in kas was. Een financieel fias co dreigde voor de dienst die 4000 overheidsgebouwen in beheer heeft. De verantwoordelijke minis ter Nijpels werd door de Tweede Kamer ter verantwoording geroe pen. Hij kondigde niet alleen aan dat de geldproblemen bij de RGD door Gerard Smink snel zouden worden opgelost, de dienst zou ook aan een reorganisa- half tie moeten meewerken. De leiding van de RGD kwam in handen van mr. F. Evers, tot dan toe plaatsver vangend directeur- generaal haar milieuzaken op het departement. "De Rijksgebouwendienst is een slecht betaler, nog steeds. Onze fi nanciële afdeling doet er drie maanden over om een simpele re kening te voldoen en daarom heb-, ben we nu een betalingsachter stand van in totaal dertig miljoen gulden". Evers is bepaald niet kin derachtig in zijn uitspraken. Hij is lovend over het vakmanschap van de RGD, maar er moet een einde komen aan de interne bureaucra tie, zegt hij. "Een bouwopdracht kan bij ons pas na tientallen stapjes de deur uit. Dat maakt aannemers en architecten nog wel eens boos en mij ook als ik bij de opening van een nieuw gebouw van een man die er echt niet meer jong uitziet moet horen: ik ben begonnen met de bouw, maar mijn zoon heeft het af gemaakt. Dat kan niet". De RGD heeft 4000 vooral verou derde, maar ook splinternieuwe overheidsgebouwen (waarde: 20 miljard gulden) in beheer waarin - onder meer - vele tienduizenden politiemensen, belastingsinspec teurs, gevangenbewaarders en rechters hun dagelijkse werk doen. Voor 1988 laat de begroting van de dienst een uitgave toe van ruim een miljard gulden, waarvan pakweg 330 miljoen is bestemd voor sobere nieuwbouw en 125 miljoen voor onderhoud van de in een aantal ge vallen sterk verouderde kantoren. De RGD zal niet meer in de finan ciële problemen komen, zegt Evers. Onder zijn bewind wordt er geen dubbeltje te veel uitgegeven. De dienst zal meer geld reserveren voor huurcontracten, want huren is goedkoper dan zelf bouwen. Een enkele keer bouwt de dienst met geld Van een pensioenfonds. Talrijke overheidsdiensten wachten op een nieuwe behuizing. "Als mensen hier komen vragen om een nieuw politiebureau of een belastingkantoor, dan zeg ik soms, ja, dat zou geeh luxe zijn. Maar het kan niet. Als ik al die wensen op mijn begroting zou weergeven heb ik direct hóg eens 800 miljoefi gul den tot 1 miljard nodig, alleen voor nieuwbouw. Voor achterstallig on derhoud hebben we ook nog eens 300 miljoen gulden nodig", aldus Evers, die er vanuit gaat dat veel overheidsdomein door de opgetre den verpaupering aan waarde ver liest. "Willen we dan eindelijk ergens aan beginnen, dan belt er iemand van het Rijksmuseum in Amster dam die zegt dat de lichtkoepel lekt in de zaal waar De Nachtwacht hangt... Die klus gaat dan voor, want niemand wil de vernieling van een kunstwerk op zijn geweten hebben". Er is een tendens bij de overheid om soberder en doelmatiger te bouwen, zegt Evers. Geen toeters en bellen meer, als het raam maar open kan, dat is de weg die Evers met de RGD is opgegaan. Ook geen ambitieuze ontwerpen meer van de tekentafels van dure architecten, maar eenvoud. Want eenvoud is goedkoop en hoe goedkoper, hoe meer projecten kunnen worden ge- financieerd. Vele factoren bepalen waar de investeringen in nieuw bouw het hoogst nodig zijn, stelt Evers. De departementen gêvetï de ur gentie Van de bouw aan, de RGD doet hieruit voorstellen aan de mi nisterraad die uiteindelijk een be sluit neemt. Deze procedure werd onlangs behoorlijk overhoop ge haald door de Tweede Kamer. De discussies in de Kamer over het cellentekort leidde tot de versnelde bouw van vijf nieuwe gevangenis sen (in ohder hieer Arnhem). Om dat de Kamer daarvoor ook extra geld beschikbaar stelde hoeven an dere projecten daarvan niet de du pe te worden. Het nieuwe huis van bewaring in Arnhem aan de Ir. Molsweg is vol gens Evers "het prototype van een moderne, snel te bouwen gevange nis, een paradepaardje uit het oog punt van kostenkwaliteit, maar ar chitectonisch geen hoogstandje". In de tijd van de Bijlmerbajes wa ren de bouwkosten nog vijf ton per cel, aldus Evers. "Momenteel ligt dat bedrag nog op drie ton per cel maar in Arnhem en Hoorn bouwen we voor 150.000 gulden per cel. Daar merkt het gevangeniswezen toch niets van". "Een tijd terug moest een gevan genisgebouw aan heel veel eisen van beveiliging voldoen, maar on der de druk van de bezuinigingen kwam er een onderzoek naar de es sentie van het bewaken van men sen en toen werden de eisen ineens veranderd, onder meer door invoe ring van nieuwe computers. De kwaliteit heeft er niet onder gele den, hoor. Ik was laatst bij de in aanbouw zijnde gevangenis in Leeuwarden en als je op de boven ste etage staat heb je uitzicht op de Friese meren. Als je dan ook nog bedenkt dat er op de binnenplaats van die gevangenis een kunststof voetbalveld wordt aangelegd...bij na een bio- vakantieoord, maar die gevangenis is dan ook duurder dan die in Arnhem". "De RGD kan niet meer drinken uit de 'hoorn des overvloeds', zegt hij. "Ook hier is het geld op". Dat de dienst nog moest wennen aan- die opvatting ervoer hij al vrij snel na zijn benoeming op 1 juli vorig jaar. "We werden steeds door aller lei ambtenaren in het land gebeld: er is een ruit stuk, de deurknop is eraf en meer van dat kleine werk. Dan ging een ambtenaar van ons daar kijken en dan gebeurde het ook nog dat hij zei: niet alleen die ruit is stuk, het hele raamkozijn is verrot. Dan ging hij weg met de me dedeling dat hij op termijn terug zou komen, maar dan zou ook de hele klus ineens worden geklaar- d...ongelooflijk. Ik heb toen ge zegd: we zijn veel te veel met kleine zaken bezig, laat ze dat zelf maar doen want voor ons is dat veel te duur. De 12,5 miljoen gulden die wij in kas hadden voor klein onder houd hebben we overgeboekt naar de departementen. Voor dat be drag mogen ze van mij de hele boel opschilderen". Is de overdreven ambtenarij bij de RGD hem een doorn in het oog, de Tweede Kamer moet volgens Evers meer oog krijgen voor de commerciële aspecten van de dienst. De politiek is 'onverstan dig' bezig, zegt hij. "Als u mij vraagt, wat is erger: te weinig geld om te studeren of te weinig geld om te bouwen, dan zeg ik niets. Want ik ben ambtenaar, loyaal aan zijn bewindsman. Dat belet mij echter niet om te zeggen dat er iets moet veranderen. De opbrengst van elk pand dat de RGD verkoopt vloeit naar de schatkist. De aankoop van een nieuw gebouw moeten we zelf betalen. Daardoor zijn veel dien sten noodgedwongen te blijven zit ten waar ze zijn. Want wij verkopen die kantoren natuurlijk niet, omdat we dan een pand kwijt zijn zonder er iets voor terug te krijgen en bo vendien uit eigen portemonnee voor een nieuw gebouw moeten zorgen". "We overleggen nu met Ruding hoe we dit probleem kunnen aan pakken. Net als het ABP en het Shell- Pensioenfonds willen wij een stuk grond kunnen verkopen op het moment dat de locatie veel geld waard is. Niet om te specule ren, nee, om het geld weer in te zet ten voor andere projecten. Ik hoop echt dat dit nu eens snel wordt ge regeld. We vragen dus niet om mil joenen guldens extra, we willen ons eigen geld houden. En als ze in de Tweede Kamer zeggen: die Evers kan hoog en laag springen, maar het blijft zoals het is, ook goed, dan blijft het zo.... Maar ik ben natuurlijk geen bouwvakker, ik heb wel verstand van zaken"

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7