Sovjet wijst eis Armeniërs tot Sandinisten Nicaragua hard op weg naar socialisme aCHTERRWw) Frankrijk wil uitleg van Athene over beschuldiging Regeringskrant Zuidafrika vraagt vrijlating Mandela 'Aanhang Jackson grote rol toebedeeld' DINSDAG 19 JULI 1988 PAGINA 5 Gorbatsjov uit felle kritiek MOSKOU GPD/AFP/Rtr/DPA) - Het Presidium van de Opperste Sovjet van de Sovjetunie heeft gisteren met alge mene stemmen bevestigd, dat de provincie Nagorno Kara- bach bij de islamitische Sovjet-republiek Azerbajdzjan be- hoort. In vaak scherpe bewoordingen wees het Presidium, dat de dagelijkse leiding heeft van het Sovjet-parlement, de eis van de Armeniërs tot hereniging van dit van oudsher ATHENE De Franse minister van buitenlandse zaken Roger Dumas kwam een dag eerder in Athene aan dan nodig was voor de conferentie van ministers van bui tenlandse zaken van de EG die gis teren werd gehouden. Tijdens een lunch met zijn Griekse collega Papoulias besprak hij de situatie die is gerezen na de bewering van het Griekse ministerie van orde dat een Franse student Roland Vig- noron, omgekomen na de aanslag door Frans van Hasselt van vorige week maandag op de Griekse cruiseboot City of Poros, zelf als terrorist een rol had ge speeld in de gewelddadigheden. Negen getuigen zouden hebben ge zien hoe hij met een machinege weer blindelings op de passagiers inschoot. Al eind vorige week had de Fran se ambassadeur in Athene laten weten verbaasd te zijn over deze beschuldigingen en waarin nadere inlichtingen en uitleg werden ge vraagd. Daags na de ramp waren de autoriteiten al gekomen met de la ter weer ingetrokken stelling dat Isabelle Bisbuth, een andere gedo de Franse passagier zij werd abusievelijk Marokkaanse ge noemd ook bij de terreurgroep was betrokken. De Griekse zondagspers was zwaar verdeeld over deze 'Franse connectie'. De rechtse oppositie bladen maar ook de linkse Avgi zijn van oordeel dat Griekenland zich hiermee internationaal bela chelijk maakt. De Kathimerini kwam met een spotprent waarop men de Griekse ondervrager in ac tie ziet. "De volgende verdachte", roept hij, waarna de ene lijkkist wordt weg- en de volgende aange dragen. Twee grote regeringsgezinde kranten echter, de Ethnos en de Eleftherotypia kwamen, kennelijk getipt door de politie, met een uit voerig scenario waaruit moet blij ken dat de hele mislukte actie is uitgevoerd door twee Arabieren en vier Fransen. Vignoron, zijn ver loofde, Bisbuth en een zekere Mi chel Poivel die kan zijn omgeko men in de explosie van de auto die stond te wachten aan de kade waar het schip zou aankomen. Alle gegevens zouden aan het licht zijn gekomen doordat de agenda van Vignoron op het schip zou zijn teruggevonden, met de he le opzet van de aanslag en vele na men. Vignoron zou pas in Aegina aan boord zijn gekomen, samen met de, nu vermiste, Zozad Mo hammed. die tevoren op dit eiland zo mooi gitaar had gespeeld maar in zijn gitaarkist wapens kan heb ben verborgen. De hele onderneming zou zijn opgezet om te verhinderen dat hun gemeenschappelijke vriend Mo hammed Rashid, sinds eind mei in een Griekse gevangenis, aan de Amerikanen zou worden uitgele verd. Zowel Vigrforon als Isabelle Bisbuth zouden volgens de kran ten 'van joodse afkomst' zijn, het geen het mysterie er niet geringer op maakt, al gewagen de regerings gezinde kranten met nadruk van de bij de Griekse ambassade in Den Haag binnengekomen claim van de 'joodse defensieliga', dat de aanslag was uitgevoerd uit protest tegen de Griekse steun aan de PLO. De Ethnos weet nog te melden dat de Griekse adjunct-minister voor toeristische zaken. Nikos Skoulas, niet "in de val zal trappen die door Israël is uitgezet". Zijn Is raëlische collega had hem namelijk uitgenodigd voor een bezoek om na de slachting op de City of Poros, te praten over mogelijkheden om gemeenschappelijk het terrorisme het hoofd te bieden. Piloot Franse Airbus maakte mogelijk fout PARIJS (DPA) - Het neerstor ten eind juni van een Airbus tij dens een vliegdemonstratie bij Mulhouse in de Elzas, is mis schien veroorzaakt door frivoli teit van de piloot. Een uittrek sel uit een bandopnamege- sprek van de piloot wijst erop dat deze wellicht willens en we tens te laag gevlogen heeft. Het nieuwsmagazine Le Point publiceerde gisteren een passage uit het gesprek, die luidt: "Als Gauthier dat ziet..." Jacques Gauthier is de man die verantwoordelijk is voor de luchtveiligheid in Frankrijk. Het ongeluk kostte aan dr, mensen het leven en 50 werden gewond. christelijke Armeense af. Intussen voerde partijleider Gor batsjov een felle persoonlijke aan val uit op de leiders van de Ar- 5 nationalistische beweging. met de republiek Armenië van de Sovjetrussische grondwet, socialistische waarden en weder zijds respect voor meningen, tradi ties en nationale waarden van bei- Hij noemde hen corrupte vijanden de naties", aldus Gromyko hervormingen Iers. Dit meldde Radio Moskou gebruiken om dee De methoden die de Aremeniërs vandaag. Voor het eerst beschul digde hij degenen die streven r zetten, zoals aanhoudende massale demonstraties, stakingen en on- het vlieg- aansluiting van de Azerbajdzjaan- 'ai^fs bezetting se provincie Nagorno Karabach bij Armenië van ondermijning van zijn hervormingsbeleid. "De zoge- de Armeense hoofdstad Jerevan, werden echter door het Presidium krachtig veroordeeld. naamde kwestie Karabach werd Het Presidium is ervan overtuigd gebruikt als rookgordijn door te- ^at hier extremistische, anti-pe genstanders van perestrojka, door restrojka-elementen aan het werk conservatieve en corrupte lieden die het volk opjutten. Lev Za- die hun zakken vulden in de perio- Jkov, de partijbaas van Moskou, aldus Gor- êing zelfs zover onmiddellijk grijpen te vragen van de overheids instanties de van stagnatie, batsjov. De Sovjetrussische president, Gro myko, vroeg gisteren tijdens zijn sP°ren openingstoespraak tot het Presi dium om een oplossing dat recht doet aan de opvattingen van beide partijen in het conflict. "Het zoe ken naar een juiste oplossing moet Igor Moeradj, geschieden binnen het die elementen op te Excuses van Zimbabwe voor vasthouden van Neil Kinnock HARARE (Rtr) - Zimbabwe heeft zich gisteren op hoog niveau en op last van president Mugabe veront schuldigd voor het onder bedrei ging met vuurwapens vasthouden van de leider van de Britse socialis tische partij, Neil Kinnock. Mugabe had toen hij Kinnock ontving, gezegd dat Zimbabwe zich in het openbaar tegenover hem zou verontschuldigen voor het uur dat hij vastzat. Het ministe rie van voorlichting publiceerde la ter een verklaring, waarin stond dat men het ongelukkige incident diep betreurt. In de verklaring wer den Kinnock en zijn vrouw Gl'enys gerespecteerde vrienden en gasten van Zimbabwe genoemd. In een af zonderlijke brief van minister van voorlichting Witness Mangwende namens de regeringspartij ZANU- PF, werd eveneens grote spijt uit gedrukt over wat ook hier "een on gelukkig voorval" werd genoemd. De emotionele schok die de Kin- nocks was bereid, aldus deze ver klaring, was niet opzettelijk en het incident werd toegeschreven aan de gespannen sfeer in het zuiden van Afrika, waardoor Zimbabwe's veiligheidsapparaat extra gevoelig Vanuit de Armeense hoofdstad Jerevan en de Karabachse hoofd stad Stepanakert waren gister avond nog geen reacties te horen. van de Ar- activisten van het eerste uur, zei dat de Armeniërs ongetwij feld negatief op de uitspraak van de Opperste Sovjet zullen reage ren. Gisteren had men, na bijna twee weken staken, in Armenië het werk weer hervat. Maar de kans is groot dat het Karabach-comité nu weer een algehele staking zal uit roepen. In Stepanakert, waar de bevolking zich omringd en bijkans belegerd weet door vijandig gezin de Azerbajdzjanen, wordt al twee maanden zonder onderbreking ge staakt. Opvallend bij de berichtgeving over de bijeenkomst was, dat het staatspersbureau Tass ditmaal niet, zoals de laatste tijd gebruike lijk, prompt met de tekst van het besluit kwam. In eerste instantie meldde men, dat Nagorno Kara bach bij Azerbajdzjan zal blijven, maar dat er maatregelen zullen worden genomen 'de volledige au tonomie' van de provincie te be werkstelligen. In een latere, uitvoe riger weergave van de vergadering werd evenwel de passage over de autonomie weggelaten. Een Tass- woordvoerder zei dat de volledige tekst van het besluit vandaag zal worden gepubliceerd. Wel staat vast dat het sociaal-eco nomische hulpprogramma voor Nagorno Karabach, waarvoor Mos kou 400 miljoen roebel heeft uitge trokken, zal worden doorgezet. De Karabachse vertegenwordiger op de zitting had evenwel gezegd dat zijn volk al geen genoegen meer, neemt met materiële vooruitgang, maar eenvoudig van het Azerbajd- zjaanse bestuur af wil. Die eis is dus geheel van tafel geveegd. Precies één minuut na middernacht. Nederlandse tijd. is de Democratische Conventie in Atlanta volgens sche ma geopend. Hoofdrolspelers zijn Michael Dukakis en Jesse Jackson, die gisteren vlak voor de openingsplechtig heid hun ruzie hebben bijgelegd. Volgens de opiniepeilingen m.aakt Dukakis echter de grootste kans als overwin naar uit de strijd te voorschijn te komen. (foto ap> ATLANTA (GPD) - Michael Duka kis en Jesse Jackson hebben giste ren, enige uren voor de Democrati sche Conventie in Atlanta van start ging, een voorlopig eind gemaakt aan hun meningsverschillen. Na een 2,5 uur durend gesprek tussen de twee mannen in de hotelkamer van Dukakis benadrukten beiden dat de eenheid binnen de partij nu het belangrijkst is. Ook bleken zo wel Dukakis als Jackson op z'n minst enig water bij de wijn te heb ben gedaan. Stafmedewerkers uit beide kam pen omhelsden elkaar, en de alge hele sfeer binnen het Democrati sche kamp was er een van groot en thousiasme. Maar niet al het on weer is nu uit de lucht. Jackson maakte ook dat duide lijk, toen hij zei het 'waarschijnlijk' te achten dat zijn aanhangers zul len blijven proberen het verkie zingsprogramma meer naar hun zin, dat wil zeggen progressiever, te krijgen. "Er zal debat en discus sie zijn", aldus Jackson die daar mee de mogelijkheid openhield dat er vandaag alsnog fel wordt gedis cussieerd over bijvoorbeeld be vriezing van de defensie-uitgaven en belastingverhoging voor de rij ken. Dat zijn voorstellen die voor Dukakis onaanvaardbaar zijn. Dukakis van zijn kant gaf ook aan dat er eerder sprake is van een 'staakt-het-vuren' dan van een eind aan de oorlog. "Er is geen overeen komst, en er zijn geen kleine letter tjes', aldus de presidentskandi daat. Hij zei echter ook, dat er voor de supporters van Jackson een be langrijke rol zal zijn weggelegd als in september de campagne tegen Bush volop van start gaat. Verder zullen zij bij de vorming van een regering-Dukakis niet wor den overgeslagen. Dukakis verze kerde verder dat de linkervleugel van de partij, zoals die door Jack son wordt vertegenwoordigd, in het bestuur van de partij een be langrijke stem zal krijgen. Dat zijn allemaal steeds eisen van Jackson geweest. "Ik wil dat de miljoenen suppor ters van Jackson diepgaand bij de campagne zijn betrokken. Zij zul len een essentieel onderdeel van de coalitie gaan vormen", aldus Duka kis, die verder zei dat Jackson zelf een uiterst belangrijke rol bij de komende campagne zal spelen. Jackson zei, dat hij zijn aanhan gers niet langer aanmoedigt om hem kandidaat te stellen voor het vice-presidentschap. Daarmee is een scherp mes van tafel gehaald. De keus van Dukakis voor het vice- presidentschap, de conservatieve senator Lloyd Bentsen, is een van de redenen waarom Dukakis en Jackson de afgelopen dagen geru zied hebben. Als Jackson zich ook kandidaat zou hebben gesteld voor die twee de plaats, dan zou dat tot een felle botsing binnen de partij kunnen hebben gezorgd. Dat zal dus nu in geen geval gebeuren. Maar Jack son zei gisteren dat hij wel formeel kandidaat voor het presidentschap blijft. "Ik wacht nog steeds op een wonder", zei hij lachend. Die kan didatuur is evenwel puur formeel. Reeds eerder had Kinnock, alvo rens van Harare naar Mutare te vliegen, in het openbaar veront schuldigingen aangenomen en het incident voor gesloten verklaard. Kinnock en zijn gezelschap wer den een uur vastgehouden toen zij zondagavond uit Mozambique in Mutare waren aangekomen waar niemand op hen wachttte om hen te verwelkomen. Contra's Kolonel Bermudez is definitief gekozen als de absolute leider van de door Washington gesteunde Contra-revolutionairen in Nicara gua. Vannacht werd Bermudez in de politieke leiding van de anti- Sandinisten gekozen, zonder dat hij in ruil daarvoor zijn militaire commando hoeft op te geven. Filipijnen Het communistisch verzet op de Filipijnen heeft nieuwe vredeson derhandelingen met de regering van president Aquino van de hand gewezen. Volgens het Nieuwe Volksleger (NPA) is het de rege ring er alleen maar om te doen om de leiders van de rebellen in de val te lokken. Libanon Een kudde schapen die in het noorden van Libanon het verkeer de weiland op was gelopen, is de aanleiding geweest van een bot sing tussen dorpelingen waarbij dit weekeinde zes doden en 20 gewon den zijn gevallen. Een volleybal wedstrijd kostte het leven aan nog Italiaanse chemische fabriek na ontploffing voorlopig gesloten ROME (GPD) De chemische fa briek Farmoplant zal voorlopig worden gesloten. Dit maakte de Italiaanse minister van milieu Giorgio Ruffolo gisteren bekend, na een kabinetsberaad in Rome. Afgelopen zondag ontplofte in de fabriek, in het Toscaanse stadje Massa Carrara, een reservoir met het uiterst giftige onkruidverdel- gingsmiddel rogor. Na de ontplof fing vormde zich een dikke gifwolk boven de stad, die duizenden men sen in paniek deed vluchten. De woede van de mensen van Massa Carrara is echter nog steeds niet geluwd. Zondag al vormden zich grote protestdemonstraties, waarbij de sluiting van de fabriek werd geëist. Gisterochtend legden alle werknemers uit de omgeving het werk neer, en trokken in een grote stoet naar de kantonrecht bank. Gisteravond kwam het zelfs tot een treffen met de politie, toen een grote demonstratie op het centrale plein van Massa Carrara de minis ter van milieuzaken verhinderde het politiebureau te verlaten, waar bij hij net een bijeenkomst had bij gewoond met de autoriteiten van de stad. De bevolking eist een alge hele en definitieve sluiting van de fabriek, en geen proefsluiting voor zes maanden zoals de minister wil. Inmiddels is het onderzoek naar de gevolgen van de gifwolk nog steeds niet afgerond. De mensen wordt aangeraden om zich zo vaak mogelijk te wassen, onder de dou che te gaan en om geen groente en fruit te eten dat uit de omstreken van de fabriek afkomstig is. Het is tevens verboden om in zee te Zwemmen. JOHANNESBURG (AFP/DPA/Rtr) - Eën van de in vloedrijkste. de blanke regering van Zuidafrika goedgezinde dag bladen, 'Beeld', heeft gisteren, ter gelegenheid van zijn 70e verjaar dag, om de invrijheidstelling ge vraagd van Nelson Mandela, de sinds 26 jaar gedetineerde zwarte nationalistische leider. Beeld schreef dat het gevangen houden van Mandela in Pollsmoor bij Kaapstad schadelijker is voor land en regering dan wanneer hij vrij zou rondlopen. Voor Beeld, dat de voorzichtige hervorming van de apartheid van president Botha steunt, is wellicht het ogenblik aangebroken om eens te bezien wat Mandeia's gevangen schap de blanken kost. "Mandela is als gevangene nuttiger voor de pro paganda van het Afrikaanse Natio nale Congres dan als vrij man," schrijft de krant. Beeld voegt hieraan toe dat een kwarteeuw gevangenschap van Mandela een legendarisch perso nage heeft gemaakt en dat het hem, eenmaal vrij, zeer moeilijk zal zijn dat beeld in stand te houden. Nelson Mandela vierde zijn ver jaardag zonder bezoekers en was waarschijnlijk niet op de hoogte van de vele gelukwensen en inter nationale eisén tot invrijheidstel ling. Hij weigerde het cadeau van de regering: zijn hele familie gedu rende zes uur om zich heen te ver zamelen. Ondanks de internationale druk acht de Zuidafrikaanse minister van voorlichting, Van der Merwe, het tijdstip voor de invrijheidstel ling van Nelson Mandela niet geko men. Op de televisie werd hij ge vraagd naar zijn reactie op interna tionale verzoeken, op Mandeia's 70e verjaardag, om de nationalisti sche leider vrij te laten. Hij zei daar- Geen proces voor VS-ininister Meese WASHINGTON (Rtr) - Een specia le officier van justitie in Washing ton heeft in een gisteren gepubli ceerd rapport gezegd dat de minis ter van justitie, Meese, waarschijn lijk wetten heeft overtreden, maar dat een proces niet gewettigd is. Er zijn geen bewijzen gevonden van strafbare feiten, aldus het rapport. Onder de overtreden wetten is die welke het regeringsfunctiona rissen verbiedt van hun bevoor rechte positie gebruik te maken om eigen belangen te dienen. Het onderzoek van de speciale officier, McKay, spitste zich toe op de be schuldiging dat Meese de defensie- leverancier Wedtech Corp. in New York aan rijkscontracten had ge holpen en dat hij was betrokken bij plannen voor het aanleggen van een oliebuisleiding in Iraq. op: "Hoe groot de druk op ons ook is om hem vrij te laten - wij moeten met de gevolgen van ons besluit le ven. Daarom kunnen wij niet ge woon onder druk doorgaan." Intussen kwamen de felicitaties uit de hele wereld. Nederland ver klaarde dat het zou blijven streven naar het onvoorwaardelijke ont slag van Mandela uit gevangen schap. Maar Mandeia's vrouw Win nie zei op een persconferentie in Johannesburg dat zij niet gelooft dat haar man "in de komende paar jaar" zal worden vrijgelaten. Wan neer zijn invrijheidstelling ophan den was, zëi zij, zou de regering al begonnen zijn met het daartoe scheppen van het klimaat. Premier Israël ontkent geheim bod aan PLO JERUZALEM (GPD) - Israëls premier Shamir heeft berichten dat hij de PLO in het geheim het bestuur heeft aangeboden over de len van de bezette gebieden, een pure leugen genoemd. De Jerusa lem Post meldde gisterochtend on der andere uit de mond van een van de Arbeiderspartij-ministers in het kabinet dat Shamir zo'n aanbod via de Roemeense regering zou heb ben gedaan. Maar op een perscon ferentie herhaalde Shamir "tegen elk contact met de PLO te zijn". Vice-premier Peres was de enige die Shamirs ontkenning serieus nam. Shamir verweet de West- europese landen, waaronder Ne derland, het belang van de PLO te overschatten. "Zij zijn niet geïnte resseerd in vrede", aldus de pre mier. Zijn politieke tegenstrever Peres zei dat de PLO te verdeeld is over de aanpak van het vredespro ces in het Midden-Oosten. Over de publikatie in de Jerusa lem Post is in Israël een politieke rel van formaat ontstaan. In rege ringskringen wordt het stuk in ver band gebracht met de verkiezingen op 1 november aanstaande. De Je rusalem Post haalt energieminister Moshe Shahal aan, die zegt dat Shamir eerder dit jaar met de Roe meense president Ceaucescu een document heeft opgesteld over het door de PLO laten besturen van ue- len van de Westelijke Jordaanoe- ver. Leidinggevende Likud-politi- ci zouden daarvan op de hoogte zijn, aldus de krant. Ook van PLO- zijde is het nieuws bevestigd door de vertegenwoordiger van de stro ming die aandringt op rechtstreek se onderhandelingen tussen Israel en de PLO. Canada Canada en Iran zijn overeenge komen de diplomatieke betrekkin gen te herstellen, zo heeft de rege ring in Ottawa bekend gemaakt. Beide landen zullen ambassadeurs uitwisselen. Canada hoopt de am bassade in Teheran al in oktober te kunnen heropenen, waarna de be noeming van een ambassadeur binnen een jaar zal volgen. MEXICO - Wordt Nicaragua defini tief een socialistische staat? De meest recente gebeurtenissen wij zen op een drastische radicalise ring. Als de Sandinisten de afgelo pen dagen iets duidelijk hebben gemaakt, dan is het wel dat hun ge duld op is. En mede daarom is er nu sprake van een abrupte: koers wijziging. Terwijl de Sandinisten zich opmaken om vandaag de ne gende verjaardag van hun revolu tie te vieren, is in feite alles moge lijk. door Rob Sprenkels Eerst werd de Amerikaanse am bassadeur Richard Melton samen met zeven naaste medewerkers het land uitgezet. Toen werd 'Radio Catolica', de zender van de Nicara guaanse kerk, voor onbepaalde tijd gesloten. En dit weekeinde werd ook het nieuwsprogramma van een van de particuliere radiozenders het zwijgen opgelegd. Het opposi tieblad 'La Prensa' is voor 15 dagen uit de roulatie genomen. Ruim dertig demonstranten, in clusief vijf voormannen van de po litieke oppositie, is tot zes maan den gevangenis veroordeeld. Ver der hebben de Sandinisten het doodvonnis uitgesproken over de nationele dialoog met de politieke tegenstanders. Bij lokale zakenlui lopen de ril lingen over de rug na de onver wachte nationalisatie van de sui kerraffinaderij 'San Antonio', met 4.500 werknemers de grootste van heel Midden-Amerika. Volgens sommigen is met deze nationalisa- tië het definitieve einde ingeluid van de door de Sandinisten gepro clameerde 'gemengde Wat bezielt de Sandinisten? Waarom hebben ze plotseling de voor hen van levensbelang lijken de Middenamerikaanse vredesak koorden de rug toegekeerd? Een besluit dat de kans vergroot dat het Amerikaanse Congres alsnog 'ja' zal zeggen tegen een pakket van militaire en humanitaire hulp voor de Contra's. Bankroet Na zes jaar oorlog bevinden de Sandinisten zich in een uiterst las tig parket. De economie is zo goed als bankroet. Op bijna alle fronten is het produktie-peil tot ver bene den het absolute minimum ge daald. Zelfs voor de miljoenen ver schoppelingen uit de Somoza-tijd, tot voor kort nog een behoorlijk trouwe achterban van de Sandinis ten, begint de crisis direkt voelbaar te worden. Iedereen is er nog slechter aan toe dan voor de revolutie. De San dinisten zelf begrijpen dat ook. President Daniel Ortega heeft uit gelegd dat er op het ogenblik geen ruimte is voor materiele verbete ringen. Dé revolutie moet zich nu baseren op de marxistisch-leninis- tische doctrine, op de klassestrijd, het anti-imperialisme en de natio nale souvereiniteit, aldus Ortega. In de praktijk worden die woor den, paradoxaal genoeg, vertaald in een pakket typisch kapitalisti sche maatregelen. Ook onder de ar men valt er in de huidige crisissitu atie geen eer meer te behalen. En in een poging om de uitgebluste eco nomie boven water te houden, is er daarom vorige maand drastisch ge kort op alle staatssubsidies. Prijzen en lonen zijn vrijgege ven. Het resultaat is een niet bij te houden inflatie. Inmiddels is de Cordoba, de Nicaraguaanse munteenheid, in éën maand tijd met 2.000 procent gedevalueerd ten opzichte van de Amerikaanse dollar. Voor het eerst sinds jaren liggen de rekken van de door de staat be heerde supermarkten weer over vol. Niet dat er plotseling sprake is van overvloed. Integendeel. Maar bijna niemand heeft geld genoeg om nog wat te kunnen kopen. Na negen jaar revolutie leiden de meeste Nicaraguanen opnieuw honger. Socialisme De oppositie ruikt haar kans. In nauw overleg met de Amerikaanse ambassade, is de afgelopen weken getracht om zich aan het hoofd van de snel groeiende onvrede te nes telen. De manifestatie van vorige week zondag in Nandaime, was het start schot voor een reeks van betogin gen. Voor volgende week staat er een 'mars tegen de honger' op het programma. Oppositie-leiders be weren dat ze minstens 100.000 mensen op de been zullen brengen. De Sandinisten schrijven alle moeilijkheden op het conto van de Amerikanen. De verregaande con cessies van de afgelopen maanden, de vredesdialoog en de wapenstil stand met de Contra's, het heeft al: lemaal niets mogen helpen. Vandaar de radicale stappen. Maar al met al zijn de Sandinisten ineens ook hard op weg naar het so cialisme. De strijd moet worden verlegd naar het ideologische vlak, zo heeft Daniel Ortega de afgelo pen weken keer op keer herhaald. En ook zouden er plannen bestaan om, naar Cubaans en Oosteuropees voorbeeld, alle dollars in Nicara gua te vervangen door een eigen buitenlandse valuta, de 'Soberano'. De Sandinisten zijn, ondanks hun sterk gedaalde populariteit, niet van plan de macht uit handen te geven. En dat betekent dat er met strakke hand zal worden gere geerd en dat de ruimte voor de maar al te vaak naar Washington lonkende oppositie tot een mini mum zal worden beperkt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5