Onverzadigde vetten: geen bescherming Interview w f 1 lÉP Tegen hartinfarct Vuur van de Heilige Oorlog is nu gedoofd Prikkeldraad en strenge bewaldng rond militair kamp Vierdaagse Raad van Kerken doet mee aan Willibrordjaar PAGINA 2 DINSDAG 19 JULI 191 I - LEIDEN - De gedachte dat het gebruik van onverzadigde vetten de kans op een hartinfarct verkleinen, moet in de toekomst misschien wel worden herzien. Onderzoek heeft uitgewezen dat onverzadigde vetten in visolie geen extra beschermend effect geven om hart- en vaatziekten te voor komen. Het is de eerste uitkomst van een grootscheeps on derzoek waarvan de Leidse professor D. Kromhout, ver bonden aan het Instituut voor Sociale Geneeskunde, de leiding heeft. Vijf weken lang slikten twee groepen van elk vijftig deelnemers capsules gevuld met óf linolzuur öf vis olie. Resultaat: geen verschil. Over de reden groep linolzuur en de andere vis olie moest slikken zegt Kromhout. "Onderzoek heeft aangetoond, dat het eten van vis invloed heeft op het hartinfarct. Viseters hebben minder kans op deze aandoening. We hebben ons toen afgevraagd t zou kunnen liggen. door Jan Westerlaken Aan de aanwezigheid van die on verzadigde vetzuren of de seleni um? Ons team heeft de troeven ge zet op de onverzadigde vetzuren die in vis voorkomen. Om tot een vergelijking te kunnen komen heb ben we vijftig mensen linolzuur ge geven en de andere vijftig visolie. De uitkomst is bekend". Prof. Kromhout: "Het ging er vooral om aan te tonen, dat het in nemen van eén gram onverzadigd vet - in de vorm van visolie - per dag, dat komt in de praktijk neer op vier keer vis eten in de week, de vetstofwisseling in het lichaam gunstig zou beïnvloeden. Welnu, die uitkomst is negatief. Het is een belangrijk resultaat. Je kunt daar uit de conclusie trekken dat er naar andere wegen moet worden ge zocht om het risico voor hart- en vaatziekten te verminderen". Daartoe heeft hij nog wel enkele pijlen op zijn boog. Kromhout: "Nu het erop lijkt, dat visolie cho lesterol of andere vetten (zoals tn- glyceriden) in het bloed niet lijkt te beïnvloeden, kunnen we gaan kij ken naar welk effect linolzuur en visolie hebben op de doorlaatbaar heid van de celwand en de stolling van het bloed. Kijkje naar het hart infarct, dan zie je dat het om twee processen draait: het afzetten van vet in de vaatwand (atherosclerose) en trombose (bloedpropje in de aders)". Echt verbaasd is Kromhout niet over de eerste resultaten van het onderzoek. Wel een tikkeltje te leurgesteld. De onderzoeker: "We hadden gehoopt te kunnen bewij zen, dat een kleine hoeveelheid vis olie (één gram) een gunstige in vloed zou hebben op de vetten in het bloed. Het is een tegenvaller, dat dit niet het geval is. Het zou best kunnen zijn dat de test aan de korte kant - vijf weken - is geweest om grote verschillen te kunnen aantonen". Eten Het eerste deel van het onder zoek van prof. Kromhout toont aan dat het gebruik van een kleine hoe veelheid visolie geen invloed heeft op de vetten in het bloed (choles terol en triglyceriden). Vetten die vooral afkomstig zijn van rund- en varkensvlees en zuivelprodukten (volle melk. kaas enz.). Betekent de (eerste) uitkomst van het onder zoek nu, dat we eigenlijk best kun nen eten wat we lekker vinden. Ook wat tot nu toe als 'slecht' om schreven wordt? Kromhout is er duidelijk over "Ik zou niet maar raak gaan eten. Tenslotte zijn deze gegevens slechts gebaseerd op een onder deel van een veel groter opgezet onderzoek. Ik zou het dom vinden als de mensen hieruit de conclusie trekken dat het allemaal niks uit maakt. Hoe minder verzadigde vet zuren (varkensvlees, volle melk e.d.) je eet, hoe beter het is. Je voor komt op die manier dat je ziek wordt. Mensen die voedsel gebrui ken waarin veel verzadigde vetzu ren voorkomen, lopen een grotere kans op een hartinfarct dan ande ren. Dat staat inmiddels wel als een paal boven water. Er is zoveel on derzoek naar gedaan, dat je daar niet omheen kunt. Wij concentre ren ons nu op de vraag hoe de ver houding van de verschillende vet zuren in de voeding moet zijn om de kans op een hartinfarct zo klein mogelijk te houden" Gevarieerd Prof. Kromhout: "Zoveel moge lijk gevarieerd voedsel eten en zo weinig mogelijk verzadigde vetten. Daarnaast moet er ruimte zijn voor onverzadigde vetzuren (plantaardi ge oliën, granen, noten enz.). Na tuurlijk mag je best wat dierlijke vetten (verzadigde vetzuren) ge bruiken. maar beperkt. Dan moet je erop letten, datje mager vlees en magere melk consumeert. En zeker eén of twee keer vis in de week. Je vervangt het vlees ermee waardoor je wat minder verzadigde vetten binnenkrijgt. Ruim groenten en fruit eten, want dat is een goede bron voor vitamines en mineralen. Bovendien bevatten ze vezels die wellicht kanker en andere klachten (harde ontlasting) van de dikke darm voorkomen. Drinken van al cohol speelt eveneens een rol bij het hartinfarct. Het klinkt vreemd, maar mensen die helemaal geen al cohol gebruiken en zij die meer dan drie glazen per dag naar bin nen werken, hebben een grotere kans op een infarct dan mensen die dagelijks tussen de één en drie gla zen drinken. Het drinken van twee tot drie glaasjes lijkt de bloeddruk behoorlijk te verhogen". Visolie bevat selenium. Eén stof die ook in knoflook voorkomt. Heeft selenium wellicht op de een of ande re manier invloed op het functione ren van hart- en bloedvaten Professor Kromhout zegt, dat er vijf onderzoeken naar de werk zaamheid van deze stof zijn ge daan. Slechts één ervan, uitge voerd in Finland, kwam met posi tieve berichten uit de bus. "Niets wijst in de richting dat door ge bruik van selenium de kans op een hartinfarct kan worden terugge drongen en de bloedvaten open blijven. Mogelijk", voegt hij eraan toe. "heeft selenium iets te maken met de stolling van het bloed. Ex perimenten met dieren wijzen in deze richting. Maar een dier is geen mens. De vertaling naar de mens is dikwijls een enorm probleem. Er wordt nogal eens te veel waarde aan voedingspreparaten toebe dacht terwijl er veel te weinig on derzoek naar die waarde is gedaan. Iets aanprijzen waaraan slechts één onderzoek is gekoppeld, is niet zo moeilijk. Je kunt altijd wel iets op zetten dat jouw mening onder steunt. Maar daarmee ben je er niet. Je hebt de uitkomsten nodig van meer onderzoek die vervol gens ook nog eens in dezelfde rich ting moeten wijzen". Wat de werkzame stoffen in knoflook in het lichaam doen weet Kromhout over enkele jaren. In Zutphen heeft men 900 bejaarden gevraagd of zij knoflookpillen slik ken. Tien procent van hen beant woordde die vraag bevestigend. Over een paar jaar wordt gekeken of er aantoonbare verschillen in de gezondheid zijn met bejaarden die de pillen niet slikken. Volgens Kromhout is er nog nooit een on derzoek op dit terrein gedaan. In datzelfde Zutphen heeft men ook 26 jaar lang wel- en niet-viseters ge volgd. Resultaat: bij de viseters (Vervolg pagina 1) NIJMEGEN (GPD) - De Britse mi litairen in de Nijmeegse Vierdaag se lijken zich op het eerste gezicht niet al te veel aan te trekken van de recente IRA-bomaanslagen in Limburg en West-Duitsland. Over eventuele extra veiligheidsmaatre gelen in verband met mogelijke terreurdaden, mogen ze echter niets vertellen. "Wij vertrouwen op de bewaking van het Nederlandse leger", zegt een Britse kapitein. En, met een verwijzing naar de Tweede Wereldoorlog: "De rollen zijn om gedraaid. Nu moeten de Nederlan ders ons beschermen". Kapitein Peter Williams, voor lichter namens de Britse militaire Vierdaagselopers, wil liever niet al te veel woorden vuil maken aan de recente IRA-activiteiten op het Eu ropese vasteland. "Iedere Britse militair is eraan gewend dag en nacht op zijn hoede te zijn. Voor ons is de dreiging van terreur niets Dubbele rollen prikkeldraad en dienstplichtige Nederlandse solda ten zorgen ervoor dat niemand zon der de juiste pap eren het militaire bivak Heumensoord in Nijmegen binnen kan komen. Heumensoord is tijdens de jaarlijkse Vierdaagse in Nijmegen de tijdelijke verblijf plaats van ruim 8000 militairen, af komstig uit vijftien verschillende landen. De ruim 1500 Britse mili tairen vormen traditioneel de grootste buitenlandse militaire de legatie. De prikkeldraad en de strenge bewaking bij de toegangspoort zijn volgens de Nederlandse legervoor- lichter luitenant Vaessen niet on gebruikelijk: "Zo wordt Heumens oord altijd bewaakt". van het 'militaire dorp' Heumens oord bemoeit, heeft op een enkele plaats in het kamp Engelstalige pamfletten met veiligheidswenken opgehangen. Britse soldaten krij gen onder meer de raad de banden en de onderkant van hun militaire voertuig grondig te inspecteren voordat ze wegrijden. Als de auto op een zachte bodem geparkeerd staat, wordt aangeraden ook die grond te inspecteren. De Britten wordt verder geadviseerd om na de lange, vermoeiende mars, alvorens naar binnen te gaan, goed te kijken of niet in hun tent is ingebroken. Ondanks deze duidelijke teke nen van extra waakzaamheid, lijkt het gros van de Britse militairen zich nergens om te bekommeren. De IRA-activiteiten hebben in ie der geval niet het animo vermin derd om mee te doen aan de Vier daagse. Als er plaats was geweest, zou de Britse kolonie in Heumensoord nog groter zijn. De Engelsen maak ten tijdens de voorbereidingen van de Vierdaagse aan de marsleiding bekend dat zij met in totaal 1800 tot 2000 militairen wilden komen. De organisatie heeft hen moeten te leurstellen. Er was slechts voor 1500 Britten plaats. "Heumensoord zit tot de nok toe vol", aldus een van de marsleiders. Ieder jaar opnieuw wordt in de bossen ten zuiden van Nijmegen een compleet tentendorp ge bouwd. Zes weken geleden zijn de bouwwerkzaamheden begonnen, deze week is het bewoond en vol gende week zijn alle sporen van het dorp weer uitgewist. Soldaten van de Werktroepen- compagnie uit Amsterdam hebben 960 tenten opgezet om de duizen den soldaten te kunnen herbergen Daarnaast zetten de Zwitserse. Duitse en veeleisende Amerikaan se detachementen nog eens hun ei gen tenten op. De 650 vrouwelijke deelnemers aan de vierdaagse overnachten in het plaatselijke voetbalstadion, de Gofferthal. Heumensoord heeft veel weg van een heus dorp. Het kamp heeft zijn eigen winkeltjes, postkantoor, openbare telefooncellen, zieken boegen en snackbars. Hart van het dorp is de enorme eettent. Een bat terij magnetronovens levert per half uur voedsel voor tweeduizend mensen. Iglo heeft speciaal voor de vierdaagse-lopers stevige kant-en- klaarmaaltijden bereid. Het bedrijf mag in totaal in een week 21 ton aan diepvriesmaaltijden leveren. Vanuit de krijgsmacht worden lunch en ontbijt voor de dorpsbe woners verzorgd; 5700 broden en 140.000 plakken kaas, om maar eens wat aantallen te r werd een kwart minder triglyceri den (vet in het bloed) geconsta teerd. Onverantwoord Prof. Kromhout heeft nu onder zoek gedaan naar de effecten van visolie ten opzichte van linolzuur. Maar kijk je naar de reclamebood schappen dan wordt voornamelijk de nadruk gelegd op linolzuur om een hartinfarct te voorkomen. Er komen echter steeds meer aanwij zingen dat behalve linolzuur ook andere onverzadigde vetten van belang kunnen zijn. Moeten de re clamemakers hun standpunt wijzi gen nu bekend is dat gebruik ervan geen garantie is om een hartinfarct te voorkomen? Kromhout: "Kijk, je kunt te allen tijde beter onverzadigde vetten (zoals linolzuur) in je voeding ge bruiken dan verzadigde vetzuren. Dat is een ding dat zeker is. Of de reclameteksten moeten worden herzien? Ik kan op die vraag niet direct een antwoord geven. In het algemeen kan ik zeggen dat de re clameboodschappen nogal eens ongenuanceerd overkomen". Kromhout geeft aan dat deze vorm van reclame maken voor een voedingsmiddel moet worden ge zien als een vorm van hameren op een aambeeld. "Maar", zo bena drukt hij, "je kunt niet zeggen dat is het. Er is geen enkele aanwijzing waaruitje kunt opmaken datje met eén middel wonderen zou kunnen verrichten. De gevarieerdheid doet het hem. Om ziekten te voorkomen moet je daaruit weer de slechte kantjes slijpen. En daar willen wij ons steentje aan bijdragen. Wij pro beren antwoord te geven op de vraag hoe bereik je de beste ver houding van vetten in het bloed waardoor je het risico van een hart infarct tot een minimum beperkt". ROTTERDAM - Maanden gele den al, lang voordat de meest re cente opmars van het Iraaks leger over land begon, moet het in Tehe ran duidelijk zijn geworden dat het heilloos was, en wellicht riskant, de Golfoorlog voort te zetten. Eco nomisch zat het land aan de grond, ondanks alle olie-inkomsten, mili tair bood de 'Heilige Oorlog' tegen Irak geen enkel perspectief meer Maar wat het meeste zorgen baarde: het juichend enthousiasme waarmee miljoenen Iraniers aan vankelijk hun steun hadden be tuigd aan de strijd in de moerassige grensstreken, liep zienderogen te rug. En zonder de massale inzet van grote hoeveelheden vrijwilli gers, die zich in naam van Allah in het Iraakse gifgas stortten, zou Iran geen vuist meer kunnen maken. Laat staan de oorlog v door Maurice Wilbrink In de laatste weken heerste in Te heran zelfs een uitgesproken defai tistische stemming. De inmiddels acht jaar oude oorlog met Irak was de bewoners van de hoofdstad iets te dichtbij gekomen. De met zand zakken versterkte bankgebouwen, de schuilkelders en de tegen explo sies afgeplakte vensters maakten nog slechts somber. Heldhaftig voelde niemand zich meer. In het eerste kwartaal van dit jaar, sinds de opleving van de zoge-' heten stedenoorlog tussen Iran en Irak, ontvluchtte de helft van de zes miljoen inwoners van Teheran de stad. Wie het zich kon permitte ren nam zijn intrek in de tweede woning aan de Kaspische Zee of huurde daar permanent een hotel kamer. Men kreeg genoeg van wat officieel "de ons opgedrongen oor log" werd genoemd. Mengelmoes Steeds duidelijker werd ook dat het Iraanse mengelmoes van gere gelde eenheden, revolutionaire gardisten, islamistische vrijwilli gers en uit vrouwen bestaande (propaganda)troepen - de 'bassisj' - niet langer was opgewassen tegen de goed bewapende en getrainde Iraakse eenheden met artillerie, he likopters, vliegtuigen en chemi sche wapens. "Ze vertrouwden sterk op het islamitisch geloof toen ze succesvol waren", zei een diplo maat in Teheran onlangs. Maar, voegde hij eraan toe: "De Iraniérs weten niet hoe ze een defensieve oorlog moeten voeren. Hiervoor zijn behalve geduld en goed leider schap goed getrainde en bewapen de militairen nodig". De opmars van het Iraakse leger gaf de Iraanse leiders nog meer haast. Aan de fronten waar de loop gravenoorlog jarenlang had vastge zeten, boekte Irak plotseling het ene succes na het andere. Dat leek op het begin van de oorlog in 1980, toen de Iraakse leider Saddam Hussayn meende met een Blitzkrieg Iran eronder te krijgen, gebruik makend van de lichte cha os die daar nog heerste na het ver trek van de Sjah. Maar Hussayn, die weliswaar over een veel beter bewapend leger beschikte, had niet gerekend op de kracht die de islamitische revolutie in Iran teweeg kon brengen. Gelei delijk slaagde Khomeini erin Irak in het defensief te drukken. De oor log kreeg alle trekken, die ooit al de Eerste Wereldoorlog in Europa tot een ongeëvenaard drama hadden gemaakt: met verwoestende loop graafgevechten en aanvallen met gifgas door de in het nauw gedre ven Irakezen. De agressor Irak, die kon reke nen op de steun van de meeste Ara bische plus belangrijke Westerse landen, moest vorig jaar alle regis ters open trekken toen Teheran het Kerbala 5-offensief lanceerde, dat de verwoesting van de belangrijke Iraakse stad Basra ten doel had. De opmars van de Iraniérs aan het zui delijk front bij Basra zou echter ook het laatste Iraanse succes in de landoorlog zijn. Het oplaaien van de stedenoorlog, waarbij vooral en kele grote plaatsen van Iran het moesten ongelden, die bovendien gepaard ging met ernstige voedsel tekorten, verbrijzelde de laatste resten van het revolutionaire mo reel van de Iraanse bevolking. Met het uitbreken van de tankej oorlog kreeg het conflict er nog eej dimensie bij, omdat meerdere NAVO-landen r Perzische Golf werden geerd, terwijl ook de Sovjet-marinl zich in de buurt ophield. De zeege, vechten die daar volgden tussen di snelle Iraanse bootjes en de groti Amerikaanse oorlogsbodems toor^ den aan dat Iran ook te water welijks in staat was een echte vuii te maken. Een dramatisch hoogti punt werd bereikt toen de Amen kaanse kruiser Vincennes vlaag van elektronische verbijsti ring een Iraanse Airbus met 290 zittenden uit de lucht schoot. Toen was duidelijk, ook al omdi Teheran er zelfs niet meer in de hier publicitair voordeel uit putten, dat de Heilige Oorlog zijn heilige vuur kwijt was. In de stra ten van de Iraanse steden werd nog een ogenblik plichtmatig gedej monstreerd, maar de anti-Ameri kaanse leuzen werden al snel ver drongen door de beelden rouwen om de vele slachtoffers. Di geestdrift voor een bloedige wraak oefening werd gesmoord woon, begrijpelijk mensenver driet. "U moet weten", zei een ambte naar ongevraagd tegenov journalist, "wij zijn niet allemaa zo. Niet alle Iraniérs haten Ameri ka. Velen zijn ongelukkig met dil beeld dat de buitenwereld heeft". Een kinderarts, die een dochter verloor in een Iraaks bom bardement: "Toen onze jongens tweeeneenhalf jaar geleden heu Iraakse Faw bezetten, heb ik uili vreugde gehuild, ook al houd ik! niet van het regime. Nu huilen we nog slechts om iedere dag dat de oorlog langer duurt". Het ziét er echter naar uit dat de laatste dagen van de oorlog zijn' aangebroken, nu Iran te kennen heeft gegeven resolutie 598 van de Verenigde Naties te steunen. In dit resolutie wordt opgeroepen tot een wapenstilstand, het beëindigen van alle vijandelijkheden en het te rugtrekken van de legers achter in ternationaal erkende grenzen. Aan die laatste voorwaarde leek Iran de afgelopen dagen noodgedwongen al te moeten voldoen, opgejaagd door de opmarcherende Iraakse troepen. Verder gezichtsverlies door nog meer nederlagen wensen de Iraanse ayatollah's en de militai re leiders zichzelf en het volk te wil len besparen. Rest de vraag hoe de ommezwaai in de Golfoorlog zal uitwerken in de hoogste regionen van de Iraanse politiek. Als het brein achter het di plomatieke offensief van de laatste tijd wordt de 54-jarige Ali Akbar Hashemi Rafsanjani gezien. Nadat Rafsanjani, de voorzitter van het Iraanse parlement, vorige maand door Khomeini tot nieuwe opper bevelhebber van het leger was be noemd, kondigde hij al aan dat "wij onze rechten niet per se op het slag veld willen halen. Wij hebben niet- militaire oplossingen voor de oor log uitgewerkt". Of de fundamentalisten zich zul len kunnen vinden in het doorbre ken van het Iraanse isolement zal op zijn laatst blijken als de hoogbe jaarde Khomeini het tijdelijke met het eeuwige verwisselt. "Vlak de mullahs niet uit", zei men in diplo matieke kring in Teheran. "Zij heb ben een sterke machtsbasis als lei ders van de vrijdaggebeden. Hun invloed is mogelijk wat vermin derd onder de meer pragmatische leiding van Rafsanjani. maar weg zijn zij niet". Als het brein achter het diploma tieke offensief van de laatste tijd wordt de 54-jarige Ali Akbar Has hemi Rafsanjani gezien. (foto ap> Hoewel er binnen de Raad van Kerken in Nederland aarzelin gen waren om weer aan een the- majaar te beginnen, zal de raad meedoen aan het Willibrordjaar 1989-1990. Volgend jaar is het 1250 jaar geleden dat Willibrord in Echternach overleed. En in 1990 is het 1300 jaar geleden dat hij in Nederland voet aan wal zette en met de verkondiging van de christelijke boodschap begon. Om die reden wil de Rooms- Katholieke Kerk in het Willi brordjaar haar eerste bisschop van Utrecht herdenken. Op ver zoek van deze kerk gaat de Raad van Kerken een plan uitwerken voor oecumenische bezinning op Willibrords betekenis. Het the ma van de herdenking zal zijn: 'De verkondiging van het Evan gelie in de hedendaagse samen leving'. Hun aarzeling ten spijt vonden de leden van de raad (vertegen woordigers van de aangesloten kerken) het van groot belang, dat kerken elkaar vragen hoe zij de boodschap van Jezus Christus in deze tijd opnieuw aan de orde kunnen stellen. "In de oecume nische bezinning op Willibrord moet ook de doorwerking van het Evangelie in de samenleving ter sprake komen. Daarbij zijn inzichten vanuit de wereldkerk onmisbaar". Zegt het 'Oecume nisch Bulletin' van de raad. Kardinaal Simonis kondigde begin dit jaar het Willibrordjaar aari tijdens een eucharistievie ring in de kerk van de Friezen in Rome. Wiillbrord was de eerste aartsbisschop der Friezen. De kerk der Friezen in Rome diende eeuwenlang als verblijfplaats voor Noordnederlandse pel grims. Oecumene De rooms-kathólieken heb ben, zoals de kardinaal uiteenzet te, drie doelstellingen met het Willibrordjaar: hernieuwd besef van de rijkdommen van Christus en van de missionaire opdracht van de gelovigen in eigen land en een stimulans voor Wat het laatste betreft erkende Simonis, dat er aan een Willi- brord-herdenking kanten zitten die de oecumene lijken te belenv meren, zoals Willibrords onder werping aan het gezag van de paus. Maar tegelijk stelde hij de vraag of grondige bezinning op 'onze gezamenlijke geschiedenis en het erfgoed van Willibrord' er niet toe kan leiden om meer dan ooit alle nadruk te leggen op wat door het geloof in Christus vere nigt. ondanks alle verschillen. Secretaris-generaal ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken noemde in zijn reactie op Simonis' aankondiging het Willi brordjaar een 'uitmuntend idee'. En voor de voorzitter van de ge reformeerde synode, ds. E. Ove- reem, was een oecumenische im puls waar alle bisschoppen ach ter staan, 'altijd welkom'. Enigszins terughoudend rea geerde secretaris-generaal dr. K. Blei van de Hervormde Kerk op Simonis' aankondiging. Hij vond het onjuist als de Rooms-Katho- lieke Kerk zich als enige erfge naam van Willibrord zou opwer pen. "Willibrord was bij uitstek een oecumenische gestalte", zei Blei toen. Daarom zou de Raad van Kerken het voortouw moe ten nemen voor een themajaar. De raad doet dus nu mee. Orgeltocht. De Leeuwarder organist Jan Jongepier leidt ko mende zaterdag, 23 juli, een or geltocht langs kerken in Uit geest, Assendelft en Westzaan. De tocht begint om half 11 in de hervormde kerk van Uitgeest. In die plaats wordt ook de rooms- katholieke kerk bezocht. Verder staan de rk kerk van Assendelft en de hervormde kerk van West zaan op het programma. Op alle orgels geeft Jongepier een instructieve bespeling, ge volgd door een kort concert. Op gave voor deelneming (f. 7,50) is niet nodig. In de eerste kerk krij gen de deelnemers een brochure met informatie over de kerken, orgels en de route. Hervormde Kerk: aangeno men naar Stavoren (hervormd- gereformeerd) J. H. Gorter Dordrecht, naar Huizen (deelge meente 'De Goede Herder') B. Elenga Nieuw-Amsterdam; be dankt voor Vaassen J. Verdijk Westerlee (Gr.); toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar mevrouw W. van Seventer- van Ouwerkerk Son en Breugel. Gelukwens De Wereldraad van Kerken zond gisteren naar de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken een ge lukstelegram voor Nelson Man dela ter gelegenheid van diens 70ste verjaardag. Mandela, die al vele jaren gevangen zit, is leider van de verboden Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging ANC. In het telegram wordt de jarige geprezen om 'zijn oprechte toe wijding aan de bevrijding van Zuidafrika'. "Hoewel hij achter de tralies zit", schrijft secretaris generaal dr. Emilio Castro, "blijft hij het volk van Zuidafrika vere nigen in de strijd voor gerechtig heid en blijft hij al diegenen in spireren die in de hele wereld naar vrijheid en menselijke waardigheid streven". De voortdurende gevangen schap van Nelson Mandela noemt Castro een bewijs van het onderdrukkende beleid van de Zuidafrikaanse regering eri van haar weigering om op gerecht vaardigde eisen van de zwarte bewoners in te gaan. "Zijn ver jaardag is daarom zowel binnen als buiten Zuidafrika een reden opnieuw om voor ontmanteling van de apartheid te strijden". De rooms-katholieke bis schoppenconferentie van Zuide lijk Afrika veroordeelde het rege ringsverbod op bijeenkomsten ter gelegenheid van Mandeia's verjaardag als een 'verdere uit holling van de mensenrechten' in het land. In een verklaring pleiten zij voor onmiddellijke vrijlating, "zodat Mandela kan meewerken aan de opbouw van rechtvaardig Zuid- Anglicanen. Aartsbisschop dr. Robert Runcie vroeg gisteren de anglicaanse bisschoppen op hun tienjaarlijkse conferentie in Canterbury, welke eenheid zij binnen de kerk nu eigenlijk wil len. "Willen wij werkelijk een heid óf willen wij die vorm van anglicanisme bewaren die in on ze eigen cultuur en ons eigen land is gegroeid? Maar zou het dan niet veel gemakkelijker zijn, de wereldwijde Anglicaanse Kerk op te delen in een exclusief Europese, Noordamerikaanse, Afrikaanse of andere vorm van anglicanisme?" Runcie. hoofd van deze kerk. nep de 525 bisschoppen op, de 'nationale onafhankelijkheid' te vervangen door 'meer wederzijd se afhankelijkheid'. "Een mini mum aan wederzijdse afhanke lijkheid is nodig om onze ge meenschap te kunnen handha ven". (De Anglicaanse Kerk in de wereld telt 27 zelfstandige kerk provincies. Zij voeren een eigen beleid. Zo laat de ene kerk wel vrouwen toe in het priesterambt en de andere niet). Runcie zag de eenheid be dreigd door het 'vraagstuk van de vrouw', "wat we er ook over zullen beslissen". "Maar die een heid wordt niet minder bedreigd als we dit vraagstuk ontlopen". Ruim veertig vrouwen probe ren met hun aanwezigheid druk uit te oefenen op de conferentie van de bisschoppen. De meesten zijn priester in de kerk van de Verenigde Staten, onder wie Barbara Harris, van wie wordt verwacht dat zij binnenkort als eerste vrouw tot anglicaans bis schop zal worden gewijd. De vrouwen houden discussiebij eenkomsten en gebedsdiensten om aandacht voor hun zaak te vragen. Bovendien hebben ze in Canterbury veel posters opge hangen met teksten als 'Er hoort een vrouw in het bisschoppelijk paleis'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2