De moed der wanhoop van de eenzame fietser spo;;tv Delgado in een rollende fauteuil 195 RUGNUMMER TOUR '88 Veldscholten: 'Ui ben verre van tevreden' Wapenstilstand van favorieten in de Pyreneeën Jury bestraft hulp publiek Longo ook in bergen voorop DINSDAG 19 JULI 1988 SPORT PAGINA 13 LUZ ARDIDEN (GPD) - Hoe sterk is de eenzame fietser, die zwoegt in de bloedhete Pyrenee ën? Dat hangt van zijn karakter af. Of, zoals wielrenners dat in het jargon noemen, van zijn mo raal. De een kan beter tegen een stootje, mentaal c.q. fysiek dan een ander. Terwijl duurbetaalde jongens als Jean-Francois Ber nard. Urs Zimmermann en Char ly Mottet het gisteren in de Ko- ninginnerit van de Tour, die het peloton over stevige kuitenbij- ters in de Pyreneeën voerde, voor gezien hielden, streed een modale prof ziin eieen wedstrijd. Eentje tegen het uurwerk. Val lend. pijn verbijtend, vechtend, zwetend, pompend, drinkend en met de moed der wanhoop. Jens Veggerby, een 25-jarige Deen in de Amerikaanse ploeg van Andy Hampsten, wenste echter geen krimp te geven. Met een duwtje hier en een gangmaker daar, haalde hij nog net bijtijds het ski oord Luz-Ardiden. Na bijna zes uur moederziel alleen door de bergen te hebben gezwalkt. Een kijkje aan de achterkant van het peloton. Het is elf uur 's morgens als de eerste renners de top van de Col de Mente (1420 meter) bereiken. Sommigen zijn er dan zichtbaar slecht aan toe. De Zwitser Urs Zimmermann ziet er uit alsof hij de man met de hamer al een keer of tien is tegengekomen. We zijn nog maar een uur onderweg. De Mente doet veel renners kreu nen, onder wie de Franse favorie ten 'Jeff Bernard en Charly Mot tet. Als laatste hijst Dirk Wayen- berg zich naar boven. Geheel in stijl, want de Belg rijdt als laatste man in het algemeen klassement met de rode lantaarn rond. Arme Dirk zal echter snel wor den verlost van de duivelse be zemwagen in zijn rug. In de afda ling komt Jens Veggerby ten val na een klapband. Iets wat hem in de Ronde van Italië ook al was overkomen en waar hij een ge broken jukbeen aan overhield. Onmiddellijk staan de fotogra fen en camaralieden met hun du re apparatuur in de aanslag. Plaatjes met een portie heroiek doen het goed bij de mensen. Veggerby ligt er versuft bij. Tourdokter Gerard Porte consta teert een diepe vleeswond in het rechter dijbeen. Hij spuit ijs- spray op de zere plek. Na een be moedigend woordje van ploeg leider Mike Neel stapt Veggerby weer op. Bevend van angst daalt hij verder af. De schrik zit er goed in. De kilometerteller komt amper boven de veertig uit. Krui pend gaat hij door de bochten. Uitzichtloos Eenmaal beneden komt de as sistent van Porte langs voor ver dere verzorging van de wond. Al rijdend wordt de wond schoon gemaakt en met een snelverband afgedekt. Veggerby's solo lijkt uitzichtloos. Aan de voet van de Peyresourde bedraagt zijn ach terstand al twintig minuten. Langs de kant wordt hij luid keels aangemoedigd. Dan komt de tweede ploegleider van 7 Ele ven zich melden, de voormalige schaatscrack Eric Heiden, die met een ontbloot bovenlijf ach ter het stuur zit. Hij reikt Vegger by een bidon drinken aan. De overgave duurt lang, heel lang. Terwijl zowel Heiden als Vegger by de bidon vasthouden, geeft Heiden een beetje extra gas. Al tijd meegenomen als je zover op achterstand bent geraakt. France Info meldt via de auto radio dat Bernard bij de ravitail lering in Luchon (77 kilometer) heeft opgegeven. Als Veggerby dezelfde plaats binnenrijdt, lui den de (nood?)klokken. Hij denkt niet aan opgeven. Verzor ger Etienne Ilegems. een broer van Tour-uitvaller Roger (in Alpe d'Huez), krijgt van Heiden op dracht in de buurt van de ge kwelde Deen te blijven. Even tijd voor een praatje met Ilegems. Gaat Jens het redden? Ilegems: „Dat zal moeilijk wor den. Ik heb begrepen dat-ie nogal veel pijn heeft. Onze dok ter zegt dat het zinloos is om door te gaan. Of ik wel even tegen hem wilde zeggen dat hij beter kan opgeven. Daarvoor heb ik echter bedankt. Een coureur rijdt niet om op te geven. Laat hem dat dan zelf maar vertellen". Als het enigszins kan, komt Ilegems 'even' buurten. Het tempo gaat in dat geval direct omhoog. De bovenarm van Ilegems heeft het zwaar te verduren onder het ge hang van Veggerby. Een fikse blauwe plek en enige schram men zijn het gevolg. Afstappen Op de flanken van de Aspin krijgt Veggerby schuin boven zich twee groenachtige stipjes in zicht. Het blijken de Nederlan ders Erwin Nijboer en René Beu ker te zijn. De twee trouwe knechten van Mathieu Hermans zijn niet meer vooruit te bran den. Daar weer voor ploetert An gel Arroyo, eens de hoop van Spanje, nu vervallen tot een be klagenswaardige krabber. Na 135 kilometer, bij de tweede ravi taillering in Sainte-Marie de Campan, doet Veggerby zijn laatste positie (na drie uur solo) over aan Nijboer. Beuker en Ar royo houden de Tour voor ge zien. Beuker: „Ik heb gehoord dat we al 28 minuten achterlig gen. Het heeft geen zin meer om door te gaan met nog twee cols voor de boeg". Nijboer wil (nog) van geen wij ken weten. „Ik hou niet van af stappen". licht hij toe. Als hij echter niet bij Veggerby kan aan pikken, zinkt ook bij Nijboer de moed in de raceschoentjes. Een kort gesprek met zijn in de twee de ploegleidersauto achterop ko mende maatje Beuker en ook Nijboer geeft zich over. „Ik wou doorrijden, maar ze hebben me gezegd dat het een hopeloze zaak is". De blonde Twent is danig aangeslagen: „Maar ja dat kun je verwachten als je iemand (Her mans - red.) twee weken uit de wind hebt moeten houden. Dan kom je jezelf een keer tegen". Veggerby komt steeds beter in zijn ritme. Op de fantastische Tourmalet, met 2114 meter dit jaar het dak van de Tour, krijgt hij een volgende renner te pak ken, de Spanjaard Carlos Her nandez. De hitte (33 graden) doet het asfalt veranderen in een zwarte brei. CBS komt bij Veg gerby langs om wat leuke plaat jes te schieten. En Veggerby, hij pompt maar door. De schrik is ook een beetje uit zijn benen ver dwenen. Hij duikt weer met een 'normale' snelheid de diepte in. op naar de laatste klim. die naar Luz Ardiden. Lijdensweg Nog maar net is hij daar aan be gonnen. of France Info bericht dat Laudelino Cubino de Konin- ginnerit (die gezien de uitslag geen Koninginnerit was) heeft gewonnen. Het is vijf over half vier. De lijdensweg van Vegger by zal nog meer dan een half uur duren. Enthousiaste toeschou wers duwen hem naar boven. Verboden hulp. Op elke 'pous- sette', gewenst of ongewenst, staat 75 francs boete en 10 secon den straftijd. Dit kost de Deen een vermogen als de jury niet een oogje dichtknijpt. Gelukkig voor hem zijn die heren wel coulant, blijkt later in het communique. Veggerby komt er af met 450 frans en 60 seconden. Er waren zes duwen geconstateerd. Een wel heel magere telling. In de slotklim naar Luz Ardi den krijgen we de onweerstaan bare neiging onze held, met wie we vele uren hebben gedeeld, een handje te helpen. Hij zal en moet binnen de tijdscontrole fi nishen. Doorzetten dient te wor den beloond. We nodigen, als er even geen jurylid is te bekennen, Veggerby uit aan onze auto te ko men hangen. Dankbaar gaat hij daar op in. Het blijkt hem niet snel genoeg te gaan. „Snelier, sneller", maant hij de chauffeur. Uit de radio is het geluid te ho ren van een zanger die het over een 'wonderful life' heeft. Veg gerby krijgt nu vleugels. Hij pas seert achtereenvolgens Mottet (net ontredderd afgestapt). Kvalsvoll. Amadio, Jurco. Tabai. Knickman, Ghirotto (de winnaar op Guzet Neige), Leali, Bergamo. Gaston, Wayenberg, Magnago, Vanotti en Tebaldi en bëPeikt als nummer 157 de eindstreep. Met precies 36 minuten achterstand op Cubino. Veggerby heeft het gered. LUZ ARDIDEN (GPD) - Het win nen van een Ronde van Romandië is toch nog 'een ander paar mou wen' (zeggen de Belgen) dan goed uitkomen in de Tour de France. Vraag het Gerard Veldscholten, winnaar van Romandië, maar thans bezig aan een vrij anonieme Ronde van Frankrijk. Een Tour.in Zwitserse dienst, want de 28-jarige Tukker rijdt voor Weinmann, de ploeg van Steve Bauer. Veldscholten heeft zijn draai niet kunnen vinden in zijn zesde Tour. „Ik ben verre van tevreden". Hij kwam er vol goeie bedoelingen naartoe, maar hij trekt een ver wrongen gezicht als hem naar zijn ervaringen tot nog- toe wordt ge vraagd. Ondanks de aardig floris sante prestaties van zijn ploeg als geheel. „In het begin liep het nog wel, maar toen kreeg ik te kampen met een oorontsteking. Ik wil die niet als excuus aanvoeren, maar hij zal toch van invloed zijn geweest op mijn rijden in de Alpen. Van anti biotica ga je nooit harder". Veldscholten kwam in Morzine nog redelijk aardig binnen: op 4 min van winnaar Parra.-Maar op l'Alpe d'Huez kwam de klap. Hij verloor 17 min op de bejubelde Ste ven Rooks, en kon in de Pyreneeën niet meer corrigeren. „Nee, want dan zakt je moraal als een emmer. Ik zat zondag nog aar dig in de buurt van de eerste groep toen we de Col de Latrappe opgin gen. Maar net nadat ik was gelost kreeg ik een klapband en heb ik minuten staan wachten op de volg auto. Er was net barrage gemaakt, de auto's waren stilgezet. Het is dat Walter Planckaert zo aardig was me een wiel te geven, anders had ik er nu nog gestaan". Veldscholten arriveerde op 18 min van Ghirotto. en ook gisteren liep het weer mis: 62ste. op 24 min van Cubino. Opgeteld, met nog een paar slippertjes van andere ritten: een 49ste plaats op 55.56 min van gele trui Delgado. Blijft Veldscholten bij de ploeg- Köchli nu de sponsor stopt, althans zijn geld steekt in de nieuwe Domex-formatie? „Ik weet het nog niet. Ik wil wel, ik heb het goed naar mijn zin, ik kan aardig met Kochli opschieten, en Bauer i-s een goeie gast. Maar ja, die sponsor. Kochli zegt dat we niet in paniek moeten raken, dat hij de ploeg graag bijeen houdt en dat hij ook al een nieuwe sponsor heeft, maar dat alleen de naam nog even geheim wordt gehouden. Ik vertrouw er maar op". LUZ ARDIDEN (GPD) De 75ste Tour de France blijkt dus inderdaad op één afdaling en één beklimming te zijn gespeeld. Naar beneden van de Glandon, voorlaatste col in de 12e etappe, naar omhoog tegen l'Alpe d'Huez, de erop- volgende finaleklim van dezelfde donderdag. Daar was het dat een klimsterke Steven Rooks zijn voormalige Spaanse ploegmaat Pedro Delgado vond, met hem tot een uitgespro ken akkoord kwam en de Tour 1988 in een beslissende plooi werd gegoten. Het klassement, dat op de 'Nederlandse' Alpencol werd ge maakt, zou, met lichte polijstingen, gehandhaafd blijven tot o\er de Pyreneeën en krijgt als er niets vre selijk merkwaardigs gebeurt zon dag zijn definitieve beslag in Pa rijs. De papieren 'koninginnerit' van gisteren, over vijf Pyreneeën-reu- zen en met aankomst op Luz Ardi den bracht wat na de Alpen moest worden gevreesd: een wapenstil stand onder de overgebleven favo rieten, een losgeslagen Spanjaard (Cubino), een uiterst bevreemden de rol van een Franse veteraan (Du- clos Lnssalle) en tot slot nog een nummertje demonstratie van Pe dro Delgado dat op de slotavond van een zesdaagse niet zou hebben misstaan. Pedro Delgado kwam, overzag en staat op het punt deze Tour te winnen. Het favorietenbos van bij de start bleek zózeer aangetast door zure regen dat er iedere dag een paar zwakke bomen sneuvel den, tegen de grond gingen en moesten worden afgevoerd. Neem gisteren. Jean-Francois Bernard - afgestapt wegens, ja we gens wat? Charly Mottet - in de be zemwagen om reden van, wie het weet? Urs Zimmermann - gedaan ook met 'Zimmi', naar huis met de nummer drie van de Giro. Tot zelfs Angel Arroyo, consistente ploeg maat toch van de gele trui, zag het niet meer zitten. Bondgenoten De Franse kiosken liggen nog vol met 'specials' over de Tour. maar de namen en de portretten die er in extenso staan uitgebeeld zijn er in het Tourpeloton niet meer bij. Delgado heeft éën keer flink over het bos geblazen en heel wat spaanders gemaakt. Vijf Pyreneeëncols, maar geen enkele aanval van waarde meer op de eerste plaats in de algemene rangschikking. Pedro Delgado zat in een rollende fauteuil, die werd aangedreven door zijn concurrea- ten, die zich tevens zijn bondgeno ten toonden doordat ze met andere belangen hadden te maken. Steven Rooks ging voor de berg- trui, had op de tweede col (de Men te) nog even te maken met een te- genspartelende Robert Millar, maar op de balans aan het eind van de dag bli jkt Rooks in het bergklas- sement 298 om 213 punten voor te staan op nummer twee... Gert Jan Theunisse. Van Millar amper nog een spoor: 172 pnt. Delgado's landgenoot Laudelino Cubino (bijna twee weken leider in de Vueltaj kreeg een vrijgeleide naar de ritzëge. Moedig, maar zo kon Gilbert Duclos Lassalle het (bijna) ook. Cubino cirkelde over de Tourmalet naar de Desgranges- premie (vijf mille) én een voor sprong toe en maakte goed wat ploegmaat Bouvatier zondag ver keerd had gedaan. Het feit dat Du clos Lassalle als enige achter de koploper aan-transpireerde, sprak boekdelen. Hij had allang achter het stuur van een ploegleiderswa gen moeten zitten, maar werd nu tweede in de zwaarste Touretap pe... Blonde buffel De top tien van het klassement had elkaar al snel gevonden in het klim- en klauterwerk: alle 'favorie ten' op twee, drie na. Steve Bauer moest zijn inspanningen eindelijk bekopen. Raul Alcala kreeg op een ongunstig moment een lekke band en Erik Breukink kwam ten val in de afdaling van de Mente (2e col). Het elitegroepje maakte echter geen haast met de onderlinge sloopwerkzaamheden. Het was te warm en: wie had er eigenlijk be lang bij? Gert Jan Theunisse, want die wilde nog wel een plaats (of wat) klimmen, nu Bauer was ge lost. Maar hij stelde zich opnieuw volledig in dienst van kopman Rooks. Zo luidde de code bij PDM: berg- en combinatietrui voor Rooks, tweede plaats voor Rooks, eerste plaatsen in beide ploegen- klassementen. Theunisse was iets ongekends om te zien. Naar Theunisse kijken is alsof er een natuurfilm over de Noordamerikaanse steppen voor je '«"•oBordeaux iSaucats ^^QHOSteOS JLuxey^ Labrit Mont de Marsan SL Sever Samadet 'Meracq afdraait, met in de hoofdrol een blonde buffel die met wapperende manen de hele kudde zijn tempo en wil oplegt. Hij leidt met neusleng te, hij roept terug zodra er eentje de troep wil verlaten. Drie keer op twee kilometer Fabio Parra tot de orde roepen - het is maar weinigen gegeven. Alleen door Johan van der Velde in zijn allerbeste 1980- momenten ten opzichte van Zoete melk misschien vertoond. Theunisse doet het nu voor 'cap tain' Steven. De blonde locomotief heeft een koortsachtige jacht onder de ploegen veroorzaakt: iedereen wil hem hebben, er schijnen bedra gen tot een half miljoen per jaar te zijn geboden, maar de Kerkdriele- naar prefereert de nuchterheid. Blijft zelfs zitten als Rooks op min der dan drie kilometervoor de top 'ho ho ho' tegen hem roept, als hij achter de wegspuitende Delgado wil aansprinten. Weet zich pas vrij in de laatste paar honderd meter. Wat Delgado deed was een de monstratie. Zoals Danny Clark op de Rotterdamse Zesdaagsen de laatste vijf minuten nogal eens pleegt weg te malen: ronde achter stand goedmaken, erop en erover en dan met twee ronden voor sprong winnen Precies zo zette ook Delgado hem in zijn vijf. Een zescilinder tegen allemaal vierci- linders. Hij had in ëén rush over Duclos Lassalle kunnen jumpen, maar vond het kennelijk chiquer de Fransman de eer van zijn in spanning te gunnen. Steven Rooks werd vijfde. De Noordhollander vervolmaakte er een prachtige serie mee in de ber gen, gelijk hij eerder deed in de voorjaars-klassiekers: 3e (Morzi ne), le (l'Alpe d'Huez), 3e (Villard de Lans), 23e (Guzet Neige), 5e (Luz Ardiden). Het is niet eens zoveel minder als Delgado, die respectie velijk een 11e, 3e, le, 14e en 3e plaats scoorde. Maar het zijn de tij den, die een klassement maken. In de vijf ritten: twee minuten en acht seconden. En als Delgado zich echt boos had gemaakt... Rooks pakf er hoogstwaarschijn lijk twee truien mee: de bergtrui ën het combinatie tricot. Dat is er éën meer dan Erik Breukink. die on danks zijn val (schakelen, steentje, botsen op een toeschouwer, sneetje in de neus) toch naar het podium mocht. Breukink herstel de zich, kon zich ook weer in de groep-Delgado hijsen omdat er nooit echt koers werd gemaakt, moest op de slotklim opnieuw even lossen, maar nam afstand ge noeg van de door de lekke band plotseling gedesoriënteerde Raul Alcala. Als Frans Maassen nu in de ko mende dagen ook de vrijheid krijgt van groene Eddy Planckaert om rechtmatige eigenaar te worden van de rode catchtrui, wordt het straks druk op het erepodium met de Nederlanders in Parijs. LUZ-ARDIDEN (AFP) - De jury heeft na de 15e etappe van de Ron de van Frankrijk 53 renners be straft, die tijdens de Pyreneeënnt naar Luz-Ardiden door toeschou wers naar boven waren geduwd. Onder hen bevonden zich niet min der dan elf Nederlanders. De be treffende coureurs kregen strafseconden toebedeeld, afhan kelijk van het aantal keren dat ze werden voort geholpen. Koploper in het rijtje was de Fransman Frederic Brun. die tien keer een duwtje in de rug kreeg. Het leverde hem 1 minuut en 45 se conden aan extra tijd op. „Beste" Nederlander was de veteraan Hen- nie Kuiper, die 1 minuut en tien se conden aan zijn broek kreeg we gens zeven helpende handjes De overige Nederlanders die werden bestraft waren Steven- haagen, Van der Poel, Talen (0.50), Van Orsouw, Lubberding, Nijdam, Jakobs (0.40), Poels, Solleveld (0.30) en Van Poppel (0.20). Steven- haagen werd twee keer tot de orde geroepen. Niet alleen wegens druk ken, ook wegens het aannemen van voedsel buiten de daarvoor be stemde zones. Dat laatste vergrijp scheelde hem 10 seconden. De ren ners in de top van het klassement hielden zich allen aan de regels SAINTE-MARIE-DE-CAMPAN (AFP/ANP) Jeannie Longo heeft in de eerste zware Pyrenecënetap- pe in de Ronde van Frankrijk voor vrouwen een voorschot genomen op de eindzege. Ze won gisteren de zevende rit, met twee beklimmin gen die de mannen later op de dag ook moesten overwinnen. Op de eerste daarvan, de col de Peyresourde, kwam de wereld kampioene even in de problemen. Op de tweede, de col d'Aspin, her vond ze haar ritme. Alleen Canins kon op een achterstand van 38 se conden enigszins volgen. In Sain- te-Marie-De-Campan behaalde Longo haar vierde etappe-overwin ning in deze Tour Longo heeft in het algemeen klassement nu een voorsprong van 1 minuut en 18 seconden op haar enige concurrente. De 39-jarige ve terane uit Italië kon Longo tot aan de top van de laatste beklimming, de col d'Aspin. bijbenen. In de af daling ontsnapte de Francaise, die met een snelheid van 70 kilometer per uur naar beneden vloog. De eindzege, de tweede in successie, kan haar nauwelijks meer ontgaan. Alleen de laatste bergetappe van formaat, die van donderdag naar de Puy de Dome, zou mogelijk nog geschikt zijn voor een aanval van Canins. Het sterke tweetal, dat al na acht kilometer uit het peloton ontsnap te, duldde ook maandag niemand naast zich. Alleen de Australische dames Hepple en Gould konden tot aan de voet van de eerste berg volgen. De Nederlandse deelne mers lagen op dat moment al op grote achterstand. Heieen Hage kwam op ruim een kwartier als beste renster uit de ploeg van coach Rinus Verboom, die kort na afloop van de Tour met de KNWU over contractverlenging gaat on derhandelen, binnen. Connie Meij er overschreed daarentegen de tijdslimiet met een halve minuut. DINSDAG 15.00-16.00 SKY Tennis: hoogtepunten van de vooronden van het Davis Cup toernooi, gespeeld in februari 1988. 15.25-17 00 BRT 2: Ronde van Frankrijk. 17 55-1925 Ned 3 Studio Sport Wiel rennen reportage van de vandaag verre den etappes in de Tour de France van Tarbes naar Pau over 38 km en van Pau naar Bordeaux (210 km.). 22.35-23.35 Super- Motorraces 23 00-23.20 Ned 3 Studio Sport. Wiel rennen: samenvatting van de vandaag verreden etappes in de Tour de France. WOENSDAG 15 00-16 00 SKY Tenms hoogtepunten van het Davis Cup toernooi dat in februari 1988 werd gespeeld. 15 25-17.00 BRT 2 Ronde van Frankrijk rechtstreekse reportage van de etappe Ruelle-Limoges.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13