Zomer '88 WD: 'Vervang Poelmeer door één groot binnenbad' DE KRANT MEE OP VAKANTIE Wassenaarse kruising nu rotonde Weer leerzame wandelingen in Noordwijk DINSDAG 19 JULI 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Wassenaar heeft er bijna een rotonde bij. Links de weg naar de Rijksstraatweg t Lange KerkdamJ. rechtsaf de weg richting centrum, rechtdoor gaat het naar het rijke zuiden nan de gemeente. De weg op de voorgrond geeft aansluiting op de wegen naar het strand en buurgemeente Katwijk. (foto Robert Brunwin) Verkeer kan er vanaf volgende week weer langs WASSENAAR - Het verkeer kan volgende week gebruikmaken van de vernieuwde Wassenaarse krui sing Prinsenweg/Lange Kerkdam- /Van Oldenbarneveltweg. De afge lopen drie weken is de gewraakte rechttoe-rechtaan kruising vervan gen door een rotonde met speciale verkeersregels. Anders dan anders heeft het ver keer dat op de Wassenaarse roton- Jongens bij legen parkeer- meters betrapt WASSENAAR - In de nacht "Van zondag op maandag, om half vijf 's nachts, zijn twee jongens op heter daad betrapt bij het legen van par- keermeters op de Langstraat in Wassenaar. De jongens, een 21-jari- ge inwoner uit Wateringen en een 18-jarige inwoner uit Den Haag, hebben 137 gulden uit de parkeer- meters gehaald. de rijdt voorrang op het verkeer dat nog niet op de rotonde rijdt. Dat zou veiliger zijn en minder opstop pingen veroorzaken. Omdat Ne derland nog wat moet wennen aan dit in Frankrijk en Engeland toege past systeem, zijn onder de ronde rotonde-borden bordjes gehangen met de tekst: 'Verkeer rotonde heeft voorrang'. Ook zijn de beken de geel-witte en rood-witte voor rangsborden geplaatst. De toevoerwegen zijn tweebaans geworden en de daarbij vrijgeko men ruimte is gebruikt voor groen voorzieningen en roodgekleurde fietssuggestiestroken. Ook langs de rotonde kunnen fietsers op een gekleurd stukje asfalt rijden. Het rondje in de rotonde is door hove niers onder handen genomen en geeft een week voor de heropening een fleurige aanblik aan deze en tree van Wassenaar, met verbindin gen naar centrum, strand en de Wassenaarse wijken. Het verkeer - sluipers, toeristen en anderen - is drie weken lang om geleid, gedeeltelijk over de Zijl laan. Bovendien werden halte- bordies van de. bussen verplaatst. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft dat geen proble men gegeven. Alleen de eerste dag was het even wennen. Op het kruis punt zijn de laatste zes jaar zo'n 130 ongelukken gebeurd, hetgeen vooral werd toegeschreven aan on duidelijkheid over de voorrang. Onlangs overleed een Wasse naarse fietsster nadat ze op het kruispunt geraakt was door een vrachtwagen. In de loop der jaren zijn er verschillende studies ver richt en plannen gemaakt. Rijks subsidie zat in de pen, maar het ge meentebestuur vond het niet lan- .ger verantwoord de reconstructie nog langer uit te stellen. SOMS HEB JE ELKAAR 'ECHT NODIG WORDT BLOEDDONOST 071' 214411 OEGSTGEEST - Poel meer in Oegstgeest moet een zwembad worden waar in alle 'soorten' zwemmers terecht kunnen. En dat voor een prijs die de kosten van het bad dekt. Een en ander moet gebeuren door de be staande buitenbaden af te stoten en te vervangen door één groot binnenbad van 50 meter. Een bad dat door middel van een schuifdak ook als buitenbad kan worden gebruikt én dat via een schuifwand in tweeën kan worden verdeeld, zodat twee evenementen gelijktijdig kunnen plaatsvinden. Dat schrijft de Oegstgeester WD in een eigen nota over het zwem bad. De WD heeft zich op het zwem bad 'gestort' omdat de discussie over de toekomst van Poelmeer momenteel actueel is. De gemeen te Oegstgeest, die jaarlijks 750.000 gulden moet toeleggen op het zwembad, wil 50.000 gulden uit trekken voor een onderzoek naar de benodigde grootte van binnen- en buitenbad. Bovendien wordt er een enquête gehouden onder de Oegstgeestér bevolking om hun behoefte aan zwemgelegenheid te peilen, zo heeft de gemeenteraad begin dit jaar besloten. In een in januari verschenen rap port, 'Zwembad Poelmeer, Oegst geest', staat dat het binnenbad in elk geval moet worden behouden, maar dat de afmetingen van het buitenbad (2300 vierkante meter) onder de loep moeten worden ge nomen. Een idee is het buitenbad te sluiten en de vrijkomende grond als bouwgrond te verkopen. Met het geld dat dit oplevert zou dan onder meer een klein aantrekkelijk buitenbad van ongeveer 350 vier kante meter kunnen worden aan gelegd. Genoemd rapport is voor de WD uitgangspunt geworden voor haar eigen nota. "Ons streven is er op gericht een zodanige aanvulling op het rapport te geven, dat hier mee tevens de belangstelling van de inwoners van Oegstgeest wordt gewekt", legt de WD het hoe en het waarom van het eigen rapport uit. En, zo voegen de liberalen er aan toe: centraal daarbij staat de i uitschuifbaar dak. De WD wil in het Oegstgeester uitspraak die wethouder Van Veen in februari van dit jaar. Van Veen verklaarde dat wat de WD betreft het binnenbad momenteel de dra ger van het Oegstgeester zwembad Kennis De kennis die de WD voor het maken van het rapport nodig had, werd verzameld tijdens gesprek ken met deskundigen op het ge bied van zwembaden en energiebe sparing. Men sprak met de leiding van zwembaden in onder andere Wassenaar, Voorschoten, Leider dorp en Oegstgeest. Eindconclusie: "Er is nauwelijks een bad te noemen dat op het ogen blik beter draait dan Poelmeer". Men neemt aan dat gezien het toenemend aantal inwoners van de gemeente, het aantal bezoekers van Poelmeer zal blijven stijgen zo lang de zwemgelegenheid maar wordt aangepast. Temeer daar al is vastgesteld dat het bezoekersaan tal van het overdekte bad van Poel meer nog steeds groeiende is. Vanwege een gewijzigd recrea tie-patroon wordt de belangstel ling voor het openluchtbad min der. De aanwezigheid van een bin nenbad trekt bezoekers eerder naar het binnen-, dan naar het bui tenbad, aldus de WD. Volgens de WD is het bestaan de 25-meter bad te klein om het grote bezoekersaantal te kunnen behouden, "laat staan de belang stelling uit te breiden". De liberalen zien veel in een bin nenbad met uitschuifbaar dak. "De ervaring heerft geleerd dat een der- "Meer kennis over de geschiede nis van het dorp is voor zowel toeristen als voor inwoners van Noordwijk heel leuk. Panden of bomen waar je voorheen achte loos langs liep, spreken na zo'n wandeling veel meer tot de ver beelding. Noordwijk heeft een heel rijke historie. Zelfs in deze dagen vind je daarvan de sporen duidelijk terug". Dick Passchier, een van de drie Noordwijkers die de komen de weken weer historische rond wandelingen door Noordwijk- Binnen organiseren, steekt zijn bewondering en liefde voor 'het oude Noordwijk' niet onder stoe len of banken. De kennis over en aandacht voor die geschiedenis 'gunt' hij iedereen. Vandaar dat hij evenals de anderen zonder problemen enkele vrije avonden opoffert om een groepje mensen door Noordwijk te gidsen. De historische rondwandelin gen zijn zes jaar geleden uitgezet door het Genootschap Oud- Noordwijk in samenwerking met de evenementencommissie van de VW. Vorig jaar werd ech ter besloten de wandelingen voor een jaar te schrappen omdat de leden van het genootschap tijd nodig hadden voor andere dingen. Naar aanleiding van ver zoeken van de bevolking en van toeristen is dit jaar de draad weer opgepakt. Voor de publiciteit zorgt de kersverse Stichting Noordwijk Promotie. De wandelingen, vanaf 26 juli op zes achtereenvolgende dins dagavonden, zijn voor wat be treft het aantal afgelegde kilome ters bijzonder bescheiden. In de anderhalf uur durende wande ling worden twee straten en een kerk 'afgewerkt'. Juist omdat er niet erg veel hoeft te worden ge lopen, is de wandeling ook ge schikt voor ouderen of invaliden in een rolstoel. Passchier vertelt dat het ver trekpunt van de wandeling heel bewust is gekozen: "We begin nen op het plein voor het oude raadhuis. Die plaats is waar schijnlijk het oudste stukje n Noordwijks grondgebied. Het plein werd vroeger waarschijn lijk als marktplein gebruikt. Langzaam maar zeker bouwden de Amsterdamse kooplieden he renhuizen in de omgeving van het plein zo ontstond de Voor straat". De wandeling heeft als lei draad de beroepen die vroeger belangrijk waren in Noordwijk. Zo weken de Amsterdamse eige naren van touwslagerijen naar Noordwijk uit omdat er binnen de stadsmuren van Amsterdam geen ruimte meer was voor de zo geheten lijnbanen, lange straten waar de touwen werden gespan- Passchier: "Uit die tijd dateren de prachtige huizen in de Voor straat. Een groot aantal daarvan is nog in de oorspronkelijke staat te zien. Ook de straatnamen zoals Lijnbaanweg herinneren aan een tijd waarin de touwslagerij voor Noordwijk een belangrijke be drijfstak was". Aan het eind van de Voorstraat is nog een heel klein stukje van een oude kruidentuin te zien. Passchier hierover: "Het is fan tastisch dat er anno 1988 nog res ten te vinden zijn van een van de oudste middelen van bestaan in Noordwijk, de kruidenkweke rij". Niet alleen aan de panden aan de belangrijkste straat van Noordwijk-Binnen wordt tijdens de rondwandelingen aandacht besteed. Passchier vertelt dat de lindebomen langs de straat ook een stukje van de sluier van het verleden oplichten. Vroeger reed er een paardetram door het dorp. De lindebomen werden zó geleid dat de takken als een dakje bo ven de straat groeiden. Door de komst van de elektrische tram, die hoger op de wielen stond, moest het 'lindendak' wordt ver hoogd. "Vandaar dat de linden aan de ene kant van de straat ho ger gesnoeid zijn dan aan de an dere kant. Aan de rechterzijde lag de tramrails, en dat is tot op heden aan de bomen te zien", legt Passchier uit. Na de Voorstraat wordt tijdens de wandeling de Offemweg aan gedaan. Daar is het onderkomen van de schuttersgilde St. Joris te vinden. In de tijd van Jacoba van Beieren (1436) kreeg Noordwijk de opdracht een leger te vormen ter bescherming van de Zuidhol landse gewesten. "De notabelen van het dorp verenigden zich in het gilde en aan de Offemweg kunnen we daarvan nog sporen aantreffen", vertelt Passchier. Het laatste onderdeel van de rondleiding is de Grote of Jer- oenskerk in Noordwijk-Binnen. Achter de hervormde kerk blijkt een prachtig verhaal te zitten. De kerk werd aanvankelijk als ka tholieke kerk gebouwd. In ver houding tot het aantal inwoners dat Noordwijk telde, was het kerkgebouw veel te groot. Pas schier legt uit dat Noordwijk in die tijd een belangrijke proces sieplaats was. "Van heinde en verre kwamen katholieken hier naar toe voor de processie. Van daar dat de kerk zo groot werd gebouwd". Tijdens de Beeldenstorm ging de katholieke kerk over in han den van de hervormde gemeen te. De katholieken wisten echter een stuk grond naast de Jeroens- kerk aan te kopen en bouwden pal tegen de hervormde kerk, een nieuwe katholieke kerk. Op nieuw werd daarbij rekening ge houden met extra plaatsen voor processiegangers. "Al met al zit Noordwijk nu met twee giganti sche kerkgebouwen in. het mid den van het dorp. Dat vind je vrij wel nergens". De Jeroenskerk op zichzelf biedt voldoende mooie oude din gen om er uren in rond te dolen. Koster Cas Hoek leidt de bezoe- kers rond. De wandelingen worden be ëindigd met een kop koffie in het Hof van Holland aan de Voor straat. Een gepastere omgeving kan Passchier zich niet voorstel len: "Het restaurant ademt de geest van vroeger tijden. Je voelt er als het ware de geschiedenis van het dorp". De rondwandelingen begin nen elke dinsdag om 19.30 uur op het plein bij het raadhuis. De tocht neemt anderhalf uur in be slag en kost vier gulden per per soon. Bij deze prijs is zowel het kopje koffie in het Hof van Hol land als een boekje over de histo rie van Noordwijk inbegrepen. Het genootschap heeft overi gens nog de nodige plannen op stapel staan. De leden van het GON willen proberen vanaf vol gend jaar een nieuwe rondwan deling organiseren. Mochten er met de rondwandelingen een paar centen worden verdiend de kans daarop is overigens vrij klein dan heeft het genoot schap nog genoeg wensen. "Het lijkt ons heel prettig om bij een aantal belangrijke monumenten of punten, een bordje te plaatsen met daarop enkele belangrijke gegevens. Dat maakt de kennis voor een breed publiek toegan kelijk. De bordjes belichten na tuurlijk slechts een heel klein deel. Wil je echt wat meer te we ten komen over de geschiedenis van het dorp, dan moet je echt aan een wandeling meedoen". Het Noordwijkse zwembad Het Bollenbad organiseert vanaf vol gende week weer vijf weken lang een recreatief vakantieprogram ma. Elke woensdagmiddag is er de komende weken een sportie ve activiteit in, onder of nabij het water. Deze zogehetea Rek- reaqua wordt gehouden onder leiding van Ron Dreef, vaste me dewerker van het Bollenbad. gelijk bad in de zomer met weg geschoven dak - méér gebruikt wordt dan een als buitenbad, om dat de wanden een goede bescher ming bieden", zo schrijft de WD in de nota. De liberalen zijn ervan overtuigd dat de inkomsten van het zwem bad kunnen stijgen. Betere accom modatie rechtvaardigt hogere en treeprijzen, vinden ze. Ook de ho reca zal betere zaken doen. dus voor hogere opbrengsten zorgen. En de WD voert aan dat de op brengst van de verpachte horeca- stek in het Voorschotense zwem bad Het Wedde maar liefst 40.000 gulden per jaar bedraagt. Extra inkomsten kunnen er ook binnenkomen doordat in een 50- meterbad grotere manifestaties kunnen worden gehouden. Voor de gesloten tussenwand twee evenementen op één tijdstip geldt hetzelfde. Organisatie De organisatie van Poelmeer moet, als de WD-plannen door gaan, eveneens worden aangepast. De leiding van het zwembad dient meer zeggenschap te krijgen, "om dat hier sprake is van een bedrijf dat niet alleen kostendekkend moet zijn, maar ook velerlei initia tieven moet ontplooien met het oog op die kostendekking", zo schrijft de WD. De partij denkt een en ander in een goed vat te gieten door de vor ming van een raad van beheer, be staande uit ambtelijke en burgerlij ke vertegenwoordigers. Uit die raad van beheer moet een dagelijks bestuur ontstaan, dat de leiding van de zweminrichting snel. flexi bel en deskundig kan ondersteu- Reacties vanuit de politiek heeft de WD-nota nog niet opgeleverd. Dat zal ongetwijfeld na de zomer vakantie gebeuren. Lezers schrijven Rijksstraatweg Om eens te reageren op al die snel heidscontroles op de Wassenaarse Rijksstraatweg door de politie met als hoogtepunt: 'snelheidsduivel rijdt 109 kilometer'. Met verbazing zeg ik u dan toch regelmatig mee te maken dat: de politie te motor (vier stuks) escorteert één of meerdere snel heidsduivels van de regering, n.l. de C.D. auto's met hun ingezete- Om vier uur 's middags of half ze ven 's morgens moet iedereen voor hen wijken, als ze eraan komen ra cen met zo'n snelheid van 140 kilo meter! Waarom gaan zij niet op tijd van huis, zoals iedereen? Voor "hen" geldt die 50 kilometer niet! Waar om is dat? Je reinste vind ik dat. Ook als je er tussen zit, rijd je ge woon mee, éénmaal meegemaakt! 140 kilometer, echt waar! Dan controleert de politie niet, wél de dag daarop! Q.C.G. Glasbergen Sophiastraat 30 2316 PN Leiden. Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen- sen wij u alvast een Putty 1/ahanthe. VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES: HUISN.: WOONPLAATS: TEL.: VAKANTIE-ADRES ADRES: ..HUISNUMMER. PLAATS: POSTCODE: LAND: Zend uw opgave aan: Leidsch/Alphens Dagblad, afd. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 AB Lelden. S.v.p. frankeren als brlet.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11