'Geen fantastisch, maar lekker moeilijk werk' HU» Expositie beelden intuin van De Beukenhof Gestolen auto geheel gestript Kortebaan-draverijen op dag paardenmarkt in Voorschoten Warmondse braderie ondanks slechte weer redelijk succes HET SPIJT ONS... MAANBAÜièJUUisss PAGINA 9 OEGSTGEEST - De voorzitter van de NOS, Oegstgeestenaar drs. J.P. van der Reijden, opende afgelopen zaterdag de jaarlijks terugkerende zomerexpositie van beeldende kunstenaars in de tuin van sterren restaurant de Beukenhof in Oegst- geest. De expositie is getiteld 'Beelden in de tuinen van de Beu kenhof en duurt van 16 juli tot 31 augustus. Kunstenaar Bert Kiewiet is de eerste die zijn bronzen objecten in dit kader tentoonstelt. Hij volgde lessen aan de Gerrit Rietveld Aca demie in Amsterdam en Academie 63 in Haarlem. Hij was leraar teke nen en gemeentelijk adviseur voor creativiteitsontwikkeling en wijd de zich op latere leeftijd geheel aan het beeldhouwen. Kiewiet trad op VOORSCHOTEN - De politie van Voorschoten heeft vrijdagmiddag een gestolen auto, type Opel Ome ga uit de sloot langs de Vrouwen- weg in Leiden opgevist. De auto bleek in de nacht van donderdag op vrijdag ontvreemd te zijn in Voorschoten. Van de diefstal was vrijdagochtend al aangifte gedaan. Er is niet veel meer over van de Opel Omega. De vijf deuren, de motorkap, het kofferdeksel en alle andere aan het casco gemonteerde zaken waren eraf gesloopt. Ook blijkt de auto-radio te zijn gestolen. Er lag verder niets van waarde in de auto. Kunstenaar Bert Kiewiet (links) exposeert bij e Beukenhof-tuin opende, drs. J.P. van der Reijden, i zijn beelden met de man die zijn tentoonstelling in de VOORSCHOTEN - De paarden markt gaat in Voorschoten traditie getrouw vergezeld van de korte- baandraverijen. Aansluitend aan de markt, die de 28ste juli op de Voorstraat wordt gehouden, begin nen om half twee 's middags de paarden te draven op de Prins Bernhardlaan. Het uit liefhebbers bestaande, veertien leden tellende Comité Paardensport is inmiddels weer druk in de weer om er Voorschoten tussen de 26 plaatsen in ons land waar nog draverijen worden ge houden als één van de toppers te la ten uitspringen. Naar schatting twintig tot dertig landelijk bekende pikeurs en paar den zullen aan de start verschijnen. Onder hen prijswinnaars als J. de Leeuw, de gebroeders Pools en Guus Konijnenburg. Ook comité- lid Jac. Romijn uit Voorschoten zal een draver inschrijven. De dravers zullen strijden om geldprijzen, variërend van 3250 tot 400 gulden. Ook zijn er voor de win naars van de eerste vier prijzen spe ciale Delftsblauwe borden be schikbaar. De kortebaan-draverij is geba seerd op een afvalsysteem: steeds komen twee paarden tegen elkaar uit. De paarden die twee ritten heb ben gewonnen, gaan over naar de volgende omloop. Uiteindelijk blij ven er twee paarden over die dra ven voor de eerste en tweede prijs. Op de baan is de mobiele totali- sator van Ladbroke aanwezig. Er zijn drie spelsoorten. Winnend: het gekozen paard moet de uiteindelij ke winnaar worden. Plaats: het ge kozen paard moet bij de eerste drie eindigen. En winscore: men heeft gewonnen als alle winnaars van al le omlopen goed zijn voorspeld. Voor de traditionele kortebaan- draverij worden 5000 loten ver kocht. Tijdens de draverij zal nota ris Boom de winnende nummers trekken. Hoefsmid Ook aanwezig op de Prins Bern hardlaan: de Leidse hoefsmid Stadhouder. Een onmisbare man, omdat hij, gewapend met vijl, ha mer en hoefnagels, zorgt voor het juiste beslag van de paarden. Ver keerd 'schoeisel' kan al snel de kansen op een overwinning beder- Aansluitend aan de draverij zul len om half zeven 's avonds de prij zen worden uitgereikt aan de eige naren, trainers en pikeurs van de winnende paarden. Burgemeester P. Cannegieter, erevoorzitter van het Comité Paardensport, neemt dat gedeelte voor zijn rekening. De prijsuitreiking vindt plaats in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. als gastdocent en was directeur-do- cent aan het gemeentelijk instituut voor beeldende expressie in Hoofddorp. Kiewiets werk was onder meer te zien in de gemeentehuizen van Hoofddorp, Rolde en Westerbork. De kunstenaar heeft voor verschil lende bedrijven in opdracht kunst werken vervaardigd, zoals: Het Drents Museum in Assen, papierfa briek Gepi in Uithoorn, het World Trade Center Amsterdam, ABP in Heerlen en de Golfclub Alphen aan de Rijn. Het is de eerste keer dat de expo sitie Beelden in de tuinen van de Beukenhof wordt gehouden. De expositie zal steeds in de maanden juni tot en met augustus georgani seerd worden en zal in deze maan den een overzicht geven van de he dendaagse kunst in Nederland. Elk jaar worden er drie beeldhouwers uitgenodigd die elk één maand zul len exposeren. Alleen het werk van Bert Kiewiet is langer dan een maand te zien. Voor bezoekers be staat de gelegenheid om, met bege leiding van de kunstenaar, een rondleiding door de tuinen van de Beukenhof te maken. Warmonds Mariënhaven staat stil bij 25-jarig bestaan opleiding ziekenverzorgende minder jongeren kiezen voor het vak, maar de vergrijzing en daar mee het aantal geriatrische patiën ten neemt alleen maar toe. door Wim Koevoet WARMOND De Warmondse braderie, doorgaans een evenement dat heel wat niet-Warmonders naai de Dorpsstraat trekt, bleef afgelopen zaterdag dankzij het slechte weer meer beperkt tot een wat meer plaatselijk evenement. Iedere rechtgeaarde Warmonder nam er even een kijkje maar het bleef bij 'even'. Urenlang rondslenteren, alles uitprobe ren, dat was er dit keer niet bij. Men liep in de (mot)- regen snel heen en weer in de als altijd sfeervolle Dorpsstraat en de Burgemeester Ketelaarstraat. Een paar kramen zouden zaterdag leeg blijven. Zo stond er volgens penningmeester Th. Hoek van de organiserende Ondernemersvereniging Warmond geen enkele ijskraam. Maar verder hadden onder nemers, verenigingen en instanties tot een verte genwoordiging van de politie toe niet of nauwe lijks 'gaten' in het lange lint van kraampjes doen ontstaan. Toch is Hoek niet echt ontevreden over het verloop van de braderie. "Natuurlijk was het weer wel een beetje een spelbreker, maar ondanks het slechte weer hadden we over belangstelling toch niet echt te klagen. We hadden dit jaar ook weer meer kramen bezet dan in 1987. Ruim zeventig, dat is toch niet weinig. Ik denk alleen dat de ondernemers dit jaar minder verdiend hebben", aldus Hoek, die (nog) niets kan zeggen over de- totale omzet. "Er waren branches die het redelijk goed deden, er waren er ook die een stuk minder te doen hadden Succesnummers tijdens deze braderie: de stickers Love Warmond' die de Rabobank uitdeelt. De tas WARMOND - "De getalsverhouding bewoners-verzorgers zou één op één moeten zijn. Dementerende mensen voelen zich veiliger met een echte een op een-verhouding", zegt de aan het Warmondse verpleeghuis Mariënhaven verbon den klinisch psychogerontoloog B. Miesen. "Als je echter gaat kijken naar het aantal 'directe' verzorgers dan zou je kunnen zeggen dat om tot die verhouding te geraken er op elke afdeling elke dag twee tot drie ver zorgers bij moeten; zwart-wit ge sproken moet er gewoon 25 pro cent bij". Vorige maand werd de dag van de verpleging gevierd en onlangs bestond de opleiding tot en daar- „In. Marlenhaven-, alduE me. TorLnte 25 iLTvL™ennTchïïeeest ™uw LD' dlre[;teu''bewo" zorgende 25 jaar. van een ecnt es nerszorg "heeft dit probleem onze kan echter geen sprake zijn. Steeds constan*te aandacht. Sinds een aan tal jaren bieden wij al onze mede werkers een interne bijscholing aan die specifiek is gericht op de omgang met demente bejaarden. Ons inziens wordt er in de oplei ding voor ziekenverzorging nog steeds te weinig aandacht besteed aan omgang met dementerende pa tiënten". Miesen is met zijn introductie cursussen dementie, die binnen werktijd kunnen worden gevolgd, verantwoordelijk voor die typische Mariënhaven-bijscholing. "Het is een geïntegreerde cursus, dat wil zeggen dat alle medewerkers van het huis de cursus kunnen volgen, dus ook de mensen die in het res taurant of bij personeelszaken werkzaam zijn". Niet zonder trots maakt Miesen zijn indruk wereld kundig dat "Mariënhaven op dit gebied voorop loopt". Volgens Miesen en opleidings coördinator/verpleegkundige me vrouw Althuizen is niet alleen bij scholing maar ook een imagover betering van het vak hard nodig. Het vak staat te boek als zwaar en frustrerend, al was het alleen maar vanwege de ellendige zekerheid dat een geriatrische patiënt er al leen maar op achteruit kan gaan. Zonder begeleiding/bijscholing, zegt Miesen, "zou de doorstroming van personeel niet meer te hante ren vormen aannemen". En: "Alle tehuizen zullen wel moeten. Als je goed zorgt voor je personeel - dit even los van de structurele tekor ten - dan heb je de zorg voor de pa tiënt of bewoner al stevig in de stei gers gezet. Het is niet vanzelfspre kend meer, voorzover dat ooit al het geval is geweest, dat jongere mensen dit vak op hun jan bóeren- fluitjes kunnen uitoefenen". Volgens Miesen is er in het vak wel degelijk sprake van vreugde volle momenten. "Er valt heel veel te beleven". Het is niet alleen maar "achteruit gaan" wat de klok slaat. "De verzorger als persoon maakt wel degelijk een groei door". En dat is van groot belang als - en Miesen doet dat in zijn cursussen - "de belevingswereld van de de mente, zijn of haar familie én die van de verzorger centraal wordt ge steld". "In Mariënhaven zijn we niet al leen gericht op ziektebeelden, maar veel meer nog op de erva ringswereld van die drie. Daaruit komen de bouwstenen van de zorg voort. Iemands gewoontes zijn net zo belangrijk als dat pilletje dat drie keer per dag moet worden in genomen. Te lang is die medische gerichtheid troef geweest. Ik ben van mening dat de medicus hier weinig te zoeken heeft. Daarvoor is hij onvoldoende toegerust. Een medicus heeft in een verpleghuis wel een belangrijke functie. Hij is een soort huisarts die voortdurend beschikbaar is. Maar de medische wetenschap heeft weinig te bieden als het gaat om de psycho-socciale aspecten van de zorg. Toch is het tot op heden altijd de medicus ge weest die dementie heeft gedefini eerd", aldus de psychogeronto loog.. met voetbalposters en handtekeningen van 'de' Oranjespelers die de voetbalvereniging uitdeelde - hetgeen vooral op kinderen een onvergetelijke in druk moet hebben gemaakt. Op naar de braderie '89, wat Hoek en zijn onder nemersvereniging betreft. De penningmeester kon digt overigens nu al aan dat er wat hem betreft vol gend jaar een iets andere koers zal worden gevaren. "Niet omdat het met de belangstelling voor de bra derie bergafwaarts zou gaan, maar om de zaak wat te verlevendigen. Af en toe moet je de bakens wat verzetten. We hebben al jaren dezelfde publiciteit rond die braderie. Er rijdt een treintje,, er staat een luchtkussen... volgend jaar willen we meer attrac ties invoeren. Ook is het de bedoeling dat we aan een wens van de branches tegemoet komen en dat is de braderie verder uitbreiden, richting Burgemeester Ketelaarstraat" "En ten slotte hopen we volgend jaar een betere aansluiting te hebben met de Kaagweek-evenemen- ten (die waren afgelopen donderdag al afgelopen, red.). - Had de braderie dan bijvoorbeeld niet vorige week zaterdag kunnen worden gehouden, middenin de Kaagweek? Hoek: "Nee, dat is het vervelende. Dat kan niet vanwege de kermis die dan wordt gehouden. Ver keerstechnisch levert dat te grote problemen op. Maar we gaan wel kijken hoe de braderie meer dan nu het geval is een onderdeel van de Kaagweek kan zijn". "Wij gaan niet zozeer de ziekte geschiedenis van de patiënt alswel zijn of haar levensloop na, probe ren de draad weer op te pikken, te rug te gaan hoe iemand is geweest. Als de patiënt vroeger gewend was zich op te maken, dan doen wij dat hier ook. Dat levert een geruststel lend gevoel op voor de patiënt. En de dochter of zoon die zijn of haar moeder hier dan ziet, kan dan met recht roepen: da's moeder. En voor de verzorger wordt dan ook duide lijk dat die vrouw een moeder is ge weest. Dan is het niet meer die vrouw die alles maar laat lopen en zo stinkt". Volgens Miesen is het ook lo gisch om de belevingswereld van al die drie betrokken groeperingen als vertrekpunt te kiezen. "Demen tie is niet alleen voor de patiënt zelf een permanente verliessituatie. Een ziekenverzorger adopteert als het ware zijn of haar demente pa tient en de ziekenverzorger moet ook al dat verlies verwerken. Dat is heel essentieel. Het verschijnsel is terug te vinden in de stervensbege leiding. Stervensbegeleiders moe ten ook met zichzelf in de slag en zij zien dat als een onderdeel van hun werk. Aan en met jezelf werken, doet het vertrouwen in jezelf groei en. Een tehuis moet die ervarings wereld van de leerling of verzorger serieus nemen. Dan pas zeg je ei genlijk: hier is ru'mte voor je twij fel, je goede en je minder goede ei genschappen, je schaamte, je lief de. je warmte". Miesen begrijpt drommels goed waarom er over het vak zo'n nega tieve beeldvorming is ontstaan. "Het is zwaar werk, zeer basaal ook en het trekt een sterke wissel op de mensen die het moeten uitvoeren. Gek is wel dat die negatieve beeld vorming groeit en bloeit bij de gra tie van het ontbreken van contact met datgeen waarover die beeld vorming is ontstaan. Waar het mij om gaat is: we weten nu wel waar de problemen liggen. Er verschij nen talloze publicaties over mistoe standen. En wat er gezegd en ge schreven wordt, zit meestal dicht bij de waarheid, maar er wordt niet geanalyseerd hoe die negatieve be leving ontstaat en waarom. Ik zeg niet: hoera, wat een fantastisch werk is dit. Dit is lekker moeilijk Stelt u de dingen niet veel zonni ger voor dan ze zijn, alleen maar om jongeren te overreden voor dit vak en voor Mariënhaven te kiezen. Het is toch veel meer hopeloos dan 'lekker moeilijk' om te werken in een tak van zorg waar onophoude lijk in wordt gesneden terwijl er juist aan die zorg een groeiende be hoefte bestaat. En met scholing en begeleiding van het personeel kun je je toch nooit teweer stellen tegen al die problemen? Miesen haalt diep adem. "Na tuurlijk is er de kwestie van het geld. Maar dat is vechten tegen de bierkaai. En wij gaan nu eenmaal niet de straat op. Waarom niet? Uit een verantwoordelijkheidsgevoel. De bewoner zou dan tekort ko- "En ik stel de dingen niet zonni ger voor, tegen beter weten in. Als ik Mariënhaven vergelijk met an dere tehuizen in Nederland waar ook wordt gekampt met een perso neelstekort, dan durf ik te stellen dat Mariënhaven met die bijscho ling een redelijk tegenwicht biedt, een zekere meerwaarde levert. Ik zeg niet dat die meerwaarde en dat personeelsgebrek inwisselbaar zijn. Wel is het zo dat die meerwaar de elders afwezig is. En ook zeg ik dat die meerwaarde in publicaties nauwelijks aan bod komt" WASSENAAR - Een 18-jarige automobilist uit Wassenaar belandde zaterdagmiddag in de sloot, toen hij op de Kokshoomlaan wilde uitwijken voor een overstekende hond. Volgens de bestuurder is zijn auto in de slip geraakt. De Wassenaarse man kwam er zonder kleerscheuren vanaf. Met zijn Mazda gaat het iets minder goed. De linker kant van de auto is geheel ingedeukt en alle ruiten zijn kapot. «oto Arian Rijsdam) f, Ten onrechte lieten wij in de krant van zaterdag j.l. weten dat wij naar het kampioenschap paalzitten in Noordwijkerhout zouden gaan. Wij hopen dat u zich niet door ons hebt laten misleiden. Het paalzitten begint namelijk pas op dinsdag 26 juli a.s. en duurt t/m zondag 31 juli. Wij komen dan in elk geval een kijkje nemen. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9