TAD LEIDEN Lakenfeesten trokken meer dan kwart miljoen bezoekers Een verrassing op elke hoek van de straat in binnenstad Oud-Leidenaar verkoopt pindasaus-mix in Amerika LEIDSCH DAGBLAD Man krijgt na discussie glas in het gezicht gedrukt MAANDAG 18 JULI 1988 "T" 1 lüü 1 m& 'Ondanks slechte weer meer dan vorig jaar' LEIDEN - "Tussen de buien door zijn we er in geslaagd alle evenementen af te wikkelen, maar we hebben het weer niet meegehad. Toch schat ik dat er dit jaar meer bezoekers zijn ge weest dan de 250.000 van vorig jaar. De Lakenfeesten is ge woon een succesformule ge bleken. Er zal voor het volgend jaar dan ook niet veel aan ver anderen al proberen we wel weer iets nieuws toe te voe gen". WV-directeur Hugens kijkt met voldoening terug op de tweë we ken Leidse Lakenfeesten. Vanuit de bus van de organisatie op het Pieterskerkplein overziet hij op zondagavond het grote en drukbe zette terras dat 'Leiden Culinair' heet. "Alleen dit onderdeel dreigde door het slechte weer in het water te vallen. Normaal zouden alle deelnemers al lang los zijn ge weest. Nu gaan we vanavond maar een uurtje langer door. Maar ach, zo'n dag als vandaag heeft toch weer een hoop goed gemaakt". Enkele uren tevoren heeft een fikse stortbui een eind gemaakt aan de Lakenmarkt waar het de ge hele dag enorm druk is geweest. De markt, het hoofdbestanddeel van de Lakenfeesten, is de afgelopen vier jaar fors in omvang gegroeid. "Dit jaar hadden we 450 aanmel dingen van kooplieden die een plaatsje wilden. Het is niet gelukt ze allemaal kwijt te raken. Maar uit eindelijk is het de bedoeling dat de Lakenmarkt vanaf het station over de hele binnenstad verspreid is. Er zit nog groei in", aldus Hugens. Theaterspektakel Vier jaar geleden gingen de Leid se Lakenfeesten van start met het doel de .toeristische aantrekkelijk heid van Leiden te vergroten. Dat doel is volgens Hugens grotendeels verwezenlijkt. "Het is zelfs boven verwachting snel gegaan", meent hij: "Het was toch altijd een pro bleem om toeristen vanuit de bol lenstreek naar Leiden te krijgen. Wanneer men eenmaal die Laken feesten heeft bezocht, denk ik dat ze nog wel een keertje terugkomen. Het is ook opmerkelijk hoeveel buitenlanders de stad bezoeken. Toen ik gisteren op het VW-kan- toor was, was er nog geen Neder lander geweest om informatie. Al leen buitenlanders". Toch zijn ook de Lakenfeesten nog voor verbetering vatbaar. Hu gens is het eens met de kritiek dat er door de week niet zoveel ge beurt. "We moeten daar volgend jaar maar eens naar kijken. Ik denk dan vooral aan straattheater of zo iets. Hoewel het hoogtepunt van het feest natuurlijk altijd in de twee weekeinden blijft liggen". Volgend jaar worden de eerste dagen van de Lakenfeesten samen met de studentensociëteit Minerva die dan haar lustrum viert georga niseerd. Dat geeft volgens Hugens financiële ruimte voor meer activi teiten. Volgend jaar staat ook weer een nieuw theaterspektakel op sta pel als opvolger van 'Lodewijk Na poleon' dat de afgelopen twee jaar werd opgevoerd. Serieus Het programma van de Laken feesten is vooral afhankelijk van de medewerking van sponsors. Bijna de helft van de begroting van 175.000 gulden is afkomstig van be drijven en, zo constateert Hugens, "wij zijn natuurlijk niet de enige die om geld vragen. Aan de andere kant, de Lakenfeesten hebben hun succes bewezen en zijn daarom voor geldschieters interessant". De bijdrage van de gemeente, 15.000 gulden, blijft aan de magere kant, vindt de WV-directeur. De gemeente heeft de promotie van De tent op het Arsenaalplein was afgeladen tijdens de finale van het Gouden Petfestival Thomas Brugman wint festival De Gouden Pet LEIDEN - Om elke hoek van de straat een verrassing. Dat is het geheim van een muziekconcours als 'De gouden pet', dat gisteren in het kader van de Leidse La kenfeesten werd gehouden. Ie dere honderd meter een ander geluid van één van de 36 muziek groepen die aan 1 deelnamen. door Gert Visser Wat er allemaal voor muziek te beluisteren viel, is nauwelijks te beschrijven. Het repertoire vari eerde van Oudhollandse ballades tot de bekende toeters- en bellen composities, die met behulp van vernuftig geconstrueerde vehi kels ten gehore werden gebracht. Ieder half uur wisselden de mu zikanten van plaats zodat waar even tevoren de Spaanse burger oorlog werd bezongen, nu het liefdesleed in Ierland aan de om standers werd voorgeschoteld. Hoe groter het succes van de mu zikant, hoe langer de file van luis teraars. Dat betekende echter niet dat er gisteren voor de dames en he ren muzikanten veel viel te ver dienen, hetgeen de meesten er niet van weerhield voor volgend jaar alvast een reprise aan te kon digen. De gitaarkisten waren veelal met enkele losse guldens slecht gevuld. De concurrentie was te groot. De inzet van het concours was dan ook de belo ning van 750 gulden die voor de beste straatzanger lag te wach ten. Daarvoor werd gisteravond in een barstensvolle tent op het Arsenaalpleih - waarom niet op straat? - de finale tussen de ne gen beste groepen afgewerkt. De gouden pet werd uiteindelijk op het hoofd gezet van Thomas Brugman die met zijn muziek- mobiel - een fanfare op wielen - eigen composities liet horen. Gemeten aan het aantal op stoppingen hadden de muzikan ten gisteren veel succes. Maar er was dan ook niet veel voor nodig om een fikse file te veroorzaken. Duizenden mensen waren gewa pend met paraplu de binnenstad ingetrokken om zaken te doen op de Lakenmarkt, maar vooral om zich her en der van eten en drinken te voorzien. Het inn'e- men van allerhande alcoholica en vette snacks blijft de belang rijkste bron van vermaak bij dit soort feesten. De ondernemers die zich op het Pieterskerkplein onder de noemer 'Leiden Culinair' had den verzameld, waren er blij mee. Na een moeilijk begin-vrij dagavond in de motregen, wer den gisteren goede zaken ge daan. Alle tafeltjes en stoeltjes waren bezet zodat de opgelopen schade goed kon worden ge maakt. Wie zich de schamele Laken markt van vier jaar geleden her innert, toen de Lakenfeesten voor het eerst werden georgani seerd, moet vaststellen dat het geheel tot een toeristisch evene ment van formaat is uitgegroeid. Daar staat tegenover dat de La kenmarkt zich alleen in deze om vang van de normale weekmarkt onderscheidt. Het blijft een puur commercieel spektakel. Van het ambachtelijke karakter, dat de naam van de markt veronder stelt, valt weinig meer te herken- Volgend jaar vieren de Laken feesten hun eerste lustrum en dat betekent vermoedelijk een nog grootsere aanpak. De grote verdienste van het evenement is ongetwijfeld dat is aangetoond dat Leiden de potentie heeft een levendige stad te zijn. De concer ten op het drijvend podium nabij de Hoogstraat hebben daaraan ook bijgedragen, al blijft het de vraag waarom het Stadhuisplein - een aantal jaren geleden nog veelvuldig gebruikt voor het pleinfestijn - hier niet langer ge schikt voor wordt geacht. Het is jammer dat Leiden zich slechts enkele dagen in het jaar zoveel verrassingen permitteert. Leiden hoog in het vaandel staan, maar wil daar kennelijk geen finan ciële consequenties aan verbinden. "De gemeente levert natuurlijk ook een versluierde bijdrage. Zoals het organiseren van de peurbak- kentocht door de brandweer en het opzetten en het opruimen van de markt. Maar daar staat tegenover dat ik gewoon alle precariorechten betaal en de opbrengst van de marktgelden is ook voor de ge meente". De Lakenfeesten duren maar twee weken. Vindt Hugens niet dat Leiden gedurende al die andere weken meer moeite moet doen om toeristen binnen te halen? Hugens: "Leiden heeft als monumentale stad met zijn musea natuurlijk veel te bieden. Maar voor sommige groepen is de stad toch niet zo inte ressant. Ik denk dan aan ouders met kinderen en de oudere jeugd. Er zouden wat meer mogelijkhe den voor vermaak moeten komen. Leiden is voor toeristen nu een vrij serieuze stad". LEIDEN Ook de officiële1 eerste Leidse Glibberpaalgevechten die zaterdag in het kader van de Lakenfeesten werden georganiseerd, hadden te lijden van het slechte weer. Slechts een paar van de enkele honderden toeschou wers bij het Arsenaalplein bleken bereid zich voor 'een knaak (voor het goede doel) te water te storten. De glibberpaalgevechten waren georganiseerd door café De grote Beer. De deelnemers moesten elkaar met be hulp van een zak van een boven het water aangebrachte paal zien te werpen. Bij mooi weer vast een aardig spek takel, zaterdag was het aan de kant al koud genoeg. (foto Pieters Van Diest) LEIDEN - Een 25-jarige Leidse student heeft bij de politie aangifte ge daan van mishandeling. De student was vrijdagavond op het Pieterskerk- plein, tijdens 'Leiden Culinair', in discussie geraakt met een studiege noot. De discussie liep zo hoog op dat de studiegenoot, na voor 'patjakker' te zijn uitgescholden, een glas drukte in het gezicht van de 25-jarige. De wond moest in het ziekenhuis worden gehecht. Burgerlijke Stand Leiden - Geboren: Tom Johan, zv. E.J.M.J.Nijsten nings; Roosje, Jessica Alexandra dv. W.A.VIot en C.Morr Annelieke dv. E.van Evert en A.E. van der ver; Alexander Johannes Martin zv. J.T .Noordman en S.T.C.du Prie; Cécile C.E.Aras en F.C.M.van der Heijden; Lui Pieter zv. P.M.Edelbroek en M.J.G.van \A LEIDEN- "Boy, this is the most lo vely peanut-sauce I ever tasted in my life". Dat moet een Amerikaan gezegd hebben die tijdens het rijst tafelen de pindasaus proefde die Jan Molenaar bereidde. De in 1965 naar Amerika geëmigreerde Leide- naar vergat dat enthousiasme niet en begon het bedrijfje The Rijstta fel Co., dat de pindasaus op de markt bracht. Het inmiddels uitge breide assortiment rijsttafelpro- dukten is inmiddels te koop in Hawai, Alaska, New York, Califor- nië en Oregon. door Marieke Haafkens Jan Molenaar zit onderuitgezakt in een grote stoel met een joviale glimlach op zijn gezicht. Hij is een weekje in Nederland en logeert bij zijn beste vriend in een bovenhuis op de Korevaarstraat. "In de tijd dat mijn ouders de slagerij 'Van Dijk en Molenaar' hadden op de Hogewoerd, waren wij beste ma ten", zegt hij. "Ik kom regelmatig terug naar Nederland omdat mijn moeder nog in Leiden woont en veel oude vrienden ook. Het is al tijd leuk om ze weer te zien". Zijn uitspraak is Amerikaans, maar af en toe klinkt een zangerig Leids toontje door in zijn stem. Want Amerikaan is Molenaar na 23 jaar wonen en werken in de States wel geworden, al blijft hij het zalig vin den om terug te zijn in Nederland. Hij blijft tenslotte een Leidenaar. Zeven jaar geleden begon hij in het Amerikaanse Vancouver met het bedrijfje The Rijsttafel co. In de weekeinden kookte hij vaak rijstta fels voor vrienden. Maar hij wilde meer met zijn kookkunsten doen. Hij begon met een pindasaus-mix op de markt te brengen. "In de Ver enigde Staten mag niets te inge wikkeld zijn", stelt Molenaar, "en omdat iedereen wel een potje pin dakaas in huis heeft, is deze saus heel makkelijk te bereiden". Na enige tijd volgden mixen voor nasi, kerrie-gerechten, visgerechten en kipgerechten. "In Amerika wordt de laatste tijd steeds meer kip gegeten", weet Molenaar, "in rundvlees zit name lijk veel meer cholesterol dan in kip. En de Amerikanen zijn de laatste jaren erg met gezonde voe ding bezig. Ze zijn erg bang voor dichtslibbende aderen en hartaan vallen", legt hij uit. "Kip is dus een gat in de markt. In het voorjaar wil ik daarom nog een kip-mix op de markt brengen". Molenaar mengt de kruiden zelf in een machine die in zijn keuken staat. "Het is nog steeds een hobby, maar ik ben er wel dagelijks mee bezig. Naast mijn baan als food-di- rector, waarvoor ik dagelijks de warme maaltijden op twintig scho len in Vancouver verzorg, sta ik el ke avond tot een uur of negen te mengen". Erg vindt hij het niet. "Als je hard wilt werken, kan je ook een hoop verdienen in Amerika", zegt hij simpelweg. Omwille van de hobby wordt ook nogal eens een zaterdag opgeofferd om in winkels demonstraties te geven van zijn sausen en gerechten. De verleide lijke geur van gebakken uitjes en kruiden, maakt de klanten automa tisch enthousiast. Met een vlot gebaar gooit hij vijf zakjes kruiden op tafel. "Dat zijn ze", zegt hij een beetje trots. "Per jaar worden er meer dan 65.000 pakjes verkocht. Ze liggen zelfs in de duurste winkels in de yuppie- buurt in New York. Voor die win kels staan de mensen in de rij, dat kan je je in Nederland niet voor stellen". De Amerikaanse Leidenaar zit zijn hele leven al in de horeca. Hij deed een opleiding aan de Amster damse horeca-school en werkte ja ren in restaurants als: De Beuken hof, Oud-Holland, en kasteel Oud- Wassenaar. Zijn liefde voor indone- sisch eten kreeg hij mee van zijn grootmoeders. Die kookten de re cepten die hun mannen meenamen van marine-tochten naar Indone- Het beginnen van een bedrijfje in de States was niet moeilijk vol gens Jan Molenaar. "Je vraagt een 'business-license' aan en je kunt beginnen. Dat gaat allemaal veel sneller dan in Nederland, waar je overal een vergunning voor moet hebben". In Nederland ziet hij voor zijn produkten geen toekomst. Mo lenaar: "Er zijn hier al zoveel mer ken, wat heb ik hier nog te zoeken? Nee hoor, Conimex en Calvé kun nen het best alleen af. Bovendien wonen er alleen in Californië al 21 miljoen mensen. Ik heb dus nog een hoop te doen". Jan Molenaar, op bezoek in Leiden, met de mixsausen in zijn hand die in Amerika zo goed verkopen. ringen; Kenneth Joshua zv J.P.Heuseveldt en C.A.Weijers; Simone dv. J.J.S.Bos; Eileen dv. P.Hordijk en I.L.Baining: Jeroen zv. E.Krak en M.Mouw; Jocnem Jacob zv. J.Ro- meijn en C.Schalkoord; Aaltje dv, A.Bosma en Y.I.Schaafsma; Lisa Jennifer Marieke dv. J.P- .Bekooij én S.Penninkhot; Tim zv. H.F.Gron del en E.L.van Egmond; Vivianne dv. P.van Duijn en W.A.Haasnoot; Annieck dv. M.J.van Dijk en P.H.Kortland; Sanne dv. M.J.van Dijk en P.H.Kortland; Said zv. C.Benhanna en E.A.Rahmouch; Stephan zv. N.F.M.Assend elft en Y.Been; Dominique Stefanie Catharine Margaretha dv. F.Barthen en E.J.Neuteboom; Jolanda dv. M.Guijt en M.Haasnoot; Eva Si mone dv. A.J.Weijand en M.A.van der Voort; René zv. C.Luijk en M.van der Luit; Bas zv. A.hagen en M.Verkerk; Perry zv. R.Broekhui zen en I.C.Schonk; Dennis zv. C.F.Parlevliet en S.Kennedie; Samira dv. I.Errami en J.Bar- dai; Yasmin Elaine dv. R.P.A.Steenvoorde en E.M.J.A.van Veen; Elvira Margaretha Elisa beth dv. L.Laterveer en M.P.Vroom; Riccardo zv. J.P.Vasco Poiares Baptista en B.M.Galli; Cynthia dv. I.van Rhijn en M.Bousie; Nelleke dv. H.Rossum en M.VIasblom; Lodewijk Leo- nardus Gerardus zv. L.W.Vliet Vlieland en K.M.E.van der Heijden; Saskia Alize dv. IJ.J.L.van der Plas en Y.Broekhuizen; Marisol dv. P.L.Fornoni en I.E.Saavedra Ponce; Roy zv. J.Dijkstra en L.Zuijderduin; Hendrika Maria dv. H.Descedre en J.C.Offenberg; Alexander Hermanus Ronald zv. P.G.F.Duijndam en J.H.Smits; Maarten Leendert zv. C.VIiegent- hart en P.Kromhout; Alexander Johan Thierry zv. R.H.Graaf van Limburg Stirum en B.L- .Menten; Frank Yoshi Antonius zv. A.P.L.M- .van den Berg en G.P.F.van Houten; Paul John Robert zv. D.P.R.Nap en B.C.van Rein; Pandora Margot Flora Melodie Phaedra Ma- deléne Wytske dv. E.H.R.S.Akerboom; Han nah Jessica dv. G.F.Jansen en S.J.tack; To- mas zv. P.C.H.N.van Lieshout en J.M.Wijs- Leidenaar betrapt bij inbraak in kledingzaak LEIDEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 39-jarige Leidenaar aangehouden die had ingebroken in een dames kledingzaak aan de Breestraat. De man had een etalageruit stukgesla gen en was met zo'n 35 kledings tukken aan de haal gegaan. Buurt bewoners waarschuwden de poli tie die de man in de Ketelboeter- steeg konden aanhouden. De Lei denaar, die te diep in het glaasje had gekeken, bleek daar inmiddels één van de dameskledingstukken te hebben aangetrokken. Hij is door de politie ingesloten. DUIVENBERICHTEN Postduivenver. De Blauwkras vanuit Etampes: P. Landensbergen 1, 8, Comb. Nieuwendijk 2, A. Houweling 3, 4, 6, 7, F. v.d. Wetering 5, 9, Comb. v.d. Blom 10. P.V. De Reisduif vanuit Etampes: N. de Groot en Zn 1, 10, A. v.d. Dop Zn 2, 7, J. - Groendijk 3, P. Mooten 4, 5, 8, 9, A. Singeling P.V. De Rijnklievers vanuit Etampes: J v.d. Wal 1, 2. H. Sladek 3. J. Zevenhoven 4,10, J. Kok 5. 6, 8, B. v. Mil 7, 9. L.P.C. vanuit Etampes: A. Witteveen 12, P. Schlagwein 3. 4, 5, A. Witteveen 6. V.d. Meer- Halewijn 7, P. de Haas 8, V.d. Meer-Halewijn 9, A. Witteveen 10. P.V. Leiderdorp vanuit Etampes: J van Laar Zn 1H. van Laar 2, J. Knijnenburg 3, P. Sloos 4, R. v.d. Nieuwendijk 5, G. Hendrik- se 6, R. v.d. Nieuwendijk 7, P. Sloos 8, E.H. Broug 9, R. v d. Nieuwendijk 10. P.V. De Zwaluw vanuit Etampes: J Hooger- vorst 15, J. v.d. Kooi| 2. P. v. Wissen 3, P. v. Leeuwen 4, 6, H. v.d. Kooi| 7, 8, B. Vlekke 9, H. v.d. Voort 10. Postduivenver. Het Oosten vanuit Etam pes: P.M. Juffermans 1, 2, Comb. Putten vn Weeren 3, W. v.d. Hoogt 4, P.J. Juffermans 5, A.H. Pracht 6, W. v.d. Hoogt 7, L. Gijsman 8, Comb. Putten v. Weeren 9. 10.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7