"Er zijn heel wat valkuilen" Vernieuwing en uitbreiding Madurodam in 1991 gereed Niger wil bevolkingsgroei indammen EXTRA op maandag Iets verder zien PAGINA 6 MAANDAG 18 JULI 1988 Orthopedagoge Sanja van der Veer geeft cursus voor stiefgezinnen Het lijkt allemaal zo eenvoudig: je gaat trouwen, je krijgt kinderen en daarmee zijn je toekomstverwachtingen vervuld. In werkelijkheid wordt dit huis-tuin- en keukenplaatje maar al te vaak wreed verstoord: ongeveer vier op de tien huwelijken eindigt door echtscheiding en daarbij zijn naar schatting 55.000 minderjarige kinderen betrokken (geweest). Het vormen van een stiefgezin is voor veel mensen de volgende stap, maar ook hier blijkt dat de verwachtingen vaak te hoog ge spannen zijn. Voor stiefgezinnen die met grote of kleine problemen kampen, organiseert de Arnhemse orthopedagoge Sanja van der Veer een cursus "relatievorming van en met gescheiden ouders en hun kin deren". Een hele mond vol. maar zeker geen vorm van therapie, be klemtoont ze. "Het gaat om heel lo gische dingen, maar omdat je ze niet verwacht, word je er door over rompeld". De cursus is niet als hulpverlening bedoeld, maar meer als een soort voorbereiding opdat het niet tot hulpverlening komt. Het hulpver leningscircuit behandelt stiefge zinnen bovendien als 'gewoon' ge zin en onderkent de specifieke pro blematiek niet direct. Die proble men komen ook pas sinds kort bo ven water. Nog altijd hangt er een negatieve lading aan de woordjes stiefgezin, stiefmoeder, stiefvader. 'Combina tiegezin' is nu eenmaal geen inge burgerd begrip. Veel stiefgezinnen treden zoveel mogelijk als stan daardgezin naar buiten. Van der Veer gaf dit voorjaar voor de eerste maal een cursus voor stiefgezinnen, nadat ze vorig jaar onderzoek deed naar het ontstaan^ en de ontwikkeling van de opvoe dingsrelatie in het 'nieuwe' stiefge zin. Voor de cursus was voldoende animo. "Er bleek veel behoefte te bestaan om er met andere mensen over te praten. Het uitwisselen van ervaringen is dan ook een belang rijk onderdeel van de cursus. De mensen merken dat hun situatie niet uniek is, de problematiek overkomt bijna elk stiefgezin". Verwachtingen De cursus is speciaal toegespitst op het stiefgezin dat na de echt scheiding gevormd wordt, omdat in die situatie de andere ouder nog elders aanwezig is. "En dat is een extra drempel die overwonnen moet worden", aldus Van der Veer. "Soms brengen beide partners in een stiefgezin kinderen mee en dat kan allerlei extra complicaties ge ven. Al moeten we natuurlijk niet uit het oog verliezen dat er ook stiefgezinnen zijn waar alles heel goed gaat". De ervaring leert echter dat de verwachtingen meestal niet (di rect) worden waargemaakt. Die verwachtingen zijn niet alleen te hoog gespannen, maar worden meestal door de beide partners ook niet tegen elkaar uitgesproken. "Men denkt weer een gewoon ge zin te vormen, maar dat is niet zo", zegt Van der Veer. "Je hebt een heel andere start, een andere histo rie dan een standaardgezin. Onderwerpen die in de cursus aan bod komen zijn onder meer problemen en vragen die stiefge zinnen binnen èn buiten hun gezin tegenkomen, de reacties van kin deren, het omgaan met de ex-part- ner en het omgaan met concrete opvoedingssituaties en conflicten. Valkuilen Van der Veer: "Er zijn heel wat valkuilen. Kinderen kunnen in een loyaliteitsconflict raken omdat ze bijvoorbeeld het gevoel hebben dat ze hun eigen vader, de ex-partner, afvallen als ze van de stiefvader gaan houden of hem aardig vinden. Dat zien ze als verraad tegen hun eigen vader. Dat zeggen ze niet, maar ze uiten zich in gedrag. Fric ties kunnen er ook ontstaan als een kind lang alleen met de ouder heeft gewoond. Komt er dan een partner bij, dan wordt de liefde gedeeld en voelt het kind zich soms verdron gen. En veel ouders delen na een echtscheiding hun verdriet met hun oudste kind als een soort ver vangende partner. Gaat de ouder daarna weer een relatie aan, dan kan het kind zich buitengesloten voelen". Een stiefouder denkt gauw dat de kinderen van zijn nieuwe part ner als 'eigen' kinderen zullen wor den, maar zo simpel ligt dat niet. Kinderen zijn nu eenmaal vaak lang niet makkelijk in de omgang en kunnen, vanaf een jaar of tien. heel hard zijn en de strijd aangaan met de stiefouder. Er zijn voorbeel den te over. "Het zal niet de eerste keer zijn dat een stiefgezin uit el kaar gaat omdat het niet klikt met de kinderen", weet Van der Veer. Wrijvingen "Een hele periode kan het goed gaan, en dan opeens slaat het om. Maar kinderen hebben niet te kie zen, die worden voor een voldon gen feit gesteld. Het kind kan op een gegeven moment de stiefouder gaan uitproberen, kijken waar de grenzen liggen. Het is voor de ou der een automatische reactie om bij een conflict het kind tegen de stiefouder in bescherming te ne men, maar dan heeft de stiefouder niets meer te vertellen. De ouder moet de moed opbrengen om stel- door Jennifer Faasen ling te nemen achter de stiefouder. Dat schept duidelijkheid voor het kind. Anders kom je terecht in een neerwaartse spiraal". Niet alleen de kinderen binnen het stiefgezin kunnen voor wrijvin gen zorgen, ook de buitenwereld reageert niet altijd even vriendelijk en begrijpend. Wie na een schei ding weer een gezin heeft ge vormd, wordt geacht niet meer over moeilijkheden te praten. Of er wordt gereageerd in de trant van: je wist toch waar je aan begon? Als stiefouder een opmerking te gen de buurvrouw maken in de trant van "De kinderen waren zo vervelend vandaag, ik zou ze wel achter het behang willen plakken", is helemaal uit den boze. "De bui tenwereld vindt dat je zoiets niet mag zeggen", aldus Van der Veer. Verwerkingsperiode Een standaard-stiefgezin bestaat niet, je hebt ze als het ware in alle soorten en maten. De complexiteit wordt extra groot als er 'stiefgroot- ouders' bij betrokken zijn, of fami lie van de ex-partner. Van der Veer noemt het een opluchting als stief- grootouders de kinderen accepte ren: "Zo niet, dan kan dat op een relatie drukken. Heel belangrijk is ook dat de partners niet te snél bij elkaar gaan wonen. Na een echt scheiding heb je een verwerkings periode nodig. Daar moet je de ruimte voor nemen, zonder dat daar een nieuwe relatie aan te pas komt. Als je wel snel aan opnieuw samenwonen begint, komt het ver werken van de echtscheiding erbij en dat is belastend voor de nieuwe partner". Belastend kan ook de relatie met de ex-partner zijn. "De relatie ex- partner/ouder is een heel belangrij ke factor voor het slagen van de nieuwe relatie", zegt Van der Veer. "Als de relatie met de ex-partner goed is, en dat komt maar heel wei nig voor, doen zich minder moei lijkheden voor tussen stiefouder en kind. Is die relatie slecht, dan kan de ex-partner via het kind een ne gatieve invloed uitoefenen op de relatie stiefouder/kind". Met de cursus wordt vooral ge bracht zicht op de eigen situatie te scheppen en het accepteren van de manier van leven als stiefgezin te bevorderen. Computerhulp bij kiezen van kapsel De een vindt het griezelig, de ander juist leuk spannend maar het blijft afwachten als je je kapper de vrije hand geeft. Het pakt meestal wel goed uit want hij is per slot van re kening de vakman. Wie die gok niet echt aandurft - van lang naar kort kan de kapper wel mooi vin den, maar zelf schrik je je een hoed je - kan nu de computer raadple gen. Deze computer kan knippen, permanenten, watergolven en kleuren. Via het beeldscherm kan de klant bepalen of een kapsel leuk staat of niet. Het 'computerkappen' is een idee van de Hollywood-kap- per Kirk la Mar. In Nederland is het systeem geintroduceerd door Cos mo Hairstyling. Een 'behandeling' kost 29,75. Omdat er nog maar in 3 Cosmo-vestigingen (Utrecht, Apeldoorn en Eindhoven) een computer staat, is een afspraak ma ken noodzakelijk. Als ze zo rond de 40-45 jaar zijn. krij gen veel mensen problemen met le zen. Het aanpassingsvermogen van het oog neemt af en dichtbij zien wordt geleidelijk aan moeilijker. Een leesbril moet dan de oplossing brengen. Maar daarmee is het pro bleem niet uit de wereld. Lezen gaat nu wel, maar wie iets verder weg wil zien (meer dan 40 centimeter) moet de bril afzetten of er overheen glu ren. Het oog-optisch concern Essilor heeft daarom een nieuw leesglas ontwikkeld: Delta. Delta is bestemd voor degenen die alleen hulp bij het lezen nodig hebben maar toch ook wat verder willen kijken. Daarmee moet worden gedacht aan het wer ken aan een bureau, het knutselen en lezen van een breipatroon tijdens het breien. Delta is geschikt voor elk montuur. Een glas kost rond de 80 gulden. Meer informatie Essilor- Classen BV tel. 08360-21911 Het verschil tussen gemonteerd (rechts). Deltaglazen zijn BINNENLAND BUITENLAND In het miniatuurstadje Ma durodam in Den Haag zwemmen de Japanse graskarpers als een school walvissen door de Oude gracht. De mussen lopen als ze nuwachtige struisvogels om de Domtoren. Toch is Madurodam niet voor de vogels en de vissen te klein geworden, maar voor de men sen, die voetje voor voetje in één richting over de nauwe paden schuifelen. door Carlo Nagel Voor hen is het goed de gemeenteraad van Den Haag heeft besloten zijn goedkeuring te geven voor de nieuwbouw van Ma durodam in het aangrenzende wan delpark. De kosten worden ge raamd op 20 a 25 miljoen gulden, maar het miniatuurstadje zal in het voorjaar van '91 dan ook mooier dan ooit tevoren, zijn poorten ope nen voor het grotendeels buiten landse publiek. Madurodam wordt een stuk ruimer van opzet en ook het aantal bouwwerken neemt toe. Steden als Amsterdam, Rotter dam. Den Haag en Utrecht zullen als buurtjes worden gepresen teerd. Verschillende bouwstijlen zullen beter op elkaar zijn afge stemd. „Al een paar jaar deed in Den Haag het gerucht de ronde, dat Ma durodam niet meer zo gelukkig was met zijn lokatie", zegt Jacque line van der Woude, hoofd voor lichting van de kleinste stad in Ne derland. „Dat gerucht is zo'n beetje een eigen leven gaan leiden. Ik moet toegeven dat de bereikbaar heid en de parkeergelegenheid niet ideaal zijn". Er is zelfs overwogen om Ma durodam buiten Den Haag. waar bredere toegangswegen naar een groter park zouden leiden, op nieuw te bouwen. Maar de gemeen te Den Haag wilde Madurodam niet graag kwijt. In zeven maanden van het jaar komen er 1,1 miljoen bezoekers, die ook elders in de stad misschien nog wat geld uitgeven. Een puur economisch belang dus. Madurodam ligt nu, aan de weg naar Scheveningen, in een soort kommetje. Van bovenaf heb je een mooi uitzicht op het Binnenhof, de Dam, het PSV-stadion, Blijdorp, een polderlandschap, het station Valkenburg, een havencomplex, Schiphol en wat er verder nog aan bekende Nederlandse monumen ten bijeengebracht is. Knelpunt Achter dat kommetje ligt een park dat doorloopt in wat Hage naars „de waterpartij" noemen. Een natuurgebied. Dat is lange tijd het voornaamste knelpunt voor de uitbreidingsplannen geweest, want zoveel parken heeft een grote stad als Den Haag niet. Toch is daar nu juist voor uitbreiding gekozen, tot groot verdriet van de flatbewo ners tegenover Madurodam die hun hond straks aan zee zullen moeten uitlaten. De uitbreiding van het twee hec tare grote Madurodam met ruim twee hectare wandelpark betekent niet dat de oppervlakte van het mi niatuurstadje ook twee keer zo groot wordt. Men wil van Ma durodam en de aangrenzende par keerplaats een parkachtig land schap met veel groen maken. „Op bredere paden kan de bezoe kersstroom beter worden geleid", meent Jacqueline van der Woude. „De route, die nu met pijlen is aan gegeven, zorgt er wel voor dat je al les ziet, maar je kunt er niet halver wege even af om naar het toilet te gaan of om iets te drinken te kopen. Je moet het hele circuit eerst uitlo pen. Dat wordt straks anders". Madurodam wil de mensen ook meer moderne architectuur laten zien. Het stadje is opgezet in 1950. Dat het zo'n succes zou worden, was toen niet voorzien. Er zijn steeds objecten aan toegevoegd, waarvan de bouwkundige stijlen niet allemaal bij elkaar passen. Vroeger was zo'n oude binnenstad kleinschaliger dan nu. Vergeleken bij de gemeentebibliotheek van Rotterdam is theater Carré maar een heel klein gebouwtje. In Madurodam zijn de rijdende treintjes, de varende scheepjes en het miniatuur-lunapark het meest in trek. Ieder jaar gooien 100.000 bezoekers een dubbeltje in de gleuf om het kermisje in beweging te Madurodam krijgen. Maar de mechanische on derdelen vragen' veel onderhoud. In het nieuwe Madurodam - het ge hele jaar geopend - zal de beweging daarom door een computer worden gestuurd. Als toeristisch visitekaartje moe ten alle gebouwen in Madurodam Nederlands zijn. Buitenlanders. die zestig procent van het aantal bezoekers uitmaken, zien een Ne derlandse stad. Zij letten niet op details als zij gebouwen uit de Randstad herkennen. Welke monumenten er nu pre cies aan de circa 350 bouwwerken zullen worden toegevoegd, is een vraag die een in het leven geroepen bouwteam moet beantwoorden. Variatie is belangrijk, een zeker educatief element ook. Het zal aan de opzet van Ma durodam niet zoveel veranderen. Het miniatuurstadje wil geen at tractiepark zoals De Efteling wor den. Bewust is gekozen voor rustig vermaak. Nog altijd worden kinderen door veel Afrikanen gezien als een levensverzekering Het Sahel-land Niger heeft een op lossing bedacht voor de vele pro blemen die het land teisteren: ge boorteplanning. Immers, hoe min der mensen het land bevolken, hoe minder de druk is op de al uitge putte voedsel- en energiebronnen. door Robert Weller/ AP Niger is niet in staat de uitdijende Sahara tegen te houden of een eind te maken aan de langdurige droog tes. In het land wónen 6,8 miljoen mensen op een oppervlakte die twee keer zo groot is als Frankrijk, de vroegere koloniale overheerser. Maar Niger kan zichzelf niet voe den en de bevolking zal zich vol gens de huidige schattingen bin nen 23 jaar verdubbelen. Bijna vier jaar geleden al startte de regering een campagne voor ge boortebeperking. Geen ander isla mitisch Sahelland had dat eerder aangedurfd. Maar in Niger is anti conceptie sinds april gelegaliseerd. Om de Afrikaanse traditie van gro te gezinnen te weerstaan en moge lijke conflicten met de Koran te voorkomen, heeft de regering het programma voor geboortebeper king gepresenteerd als essentieel om de sterfte onder kraamvrouwen en zuigelingen tegen te gaan. Op dit moment sterven in Niger zeven op de duizend kraamvrouwen, één van de hoogste cijfers in de wereld. Van de pasgeboren kinderen ster ven er 135 op de duizend. Halima Maidouka Diallo, direc teur geboorteplanning op het Nige- rese ministerie van volksgezond heid, voorziet welke problemen zich zullen voordoen. „Een vrouw moet hier als ze gewaardeerd wil worden zo snel mogelijk veel kin deren krijgen. Kinderen helpen met het werk en worden gezien als een levensverzekering. Als een vrouw geen kinderen baart, zal haar man uitzien naar een andere vrouw. Vrouwen worden be schouwd als behekst als ze geen kinderen krijgen," aldus Maidouka Diallo. Veelvuldige geboorten zijn vaak de oorzaak van de sterfte onder zui gelingen. Om meer kinderen te krijgen worden vrouwen zo snel mogelijk opnieuw zwanger, zonder zich tijd te gunnen voor herstel. Het gevolg is dat onvolgroeide kin deren worden geboren, die weer minder kans hebben te overleven. De gemiddelde leeftijd waarop meisjes in Niger trouwen is 15 1/2 jaar. Vrouwen die geen kinderen meer willen gaan vaak over tot vruchtafdrijving of kindermoord. Het programma voor geboorte- planning biedt hun een alternatief. „Een kind als ik het wil, wanneer ik het wil," staat op een affiche in het centrum voor geboorteplanning. Ook hangt er een poster waarop verschillende manieren van anti conceptie beeldend (het analfabe tisme is meer regel dan uitzonde ring) worden uitgelegd. Veel vrouwen weten niet dat er anti-conceptie bestaat en daar wil de regering verandering in bren gen. Het programma startte met de oprichting van een centrum voor geboorteplanning in de hoofdstad Niamey. Nu zijn er in het hele land 58 van die centra. Via radio- en tele visie-uitzendingen wordt anti-con ceptie gepropageerd. Zes tot tien procent van de vrouwen gebruikt nu anti-conceptiemiddelen, een hoog percentage voor een Sahel land. Uit onderzoek bleek dat slechts vijf procent van alle man nen er op tegen is. De huidige president van Niger, Ali Saibou, heeft de Franse wet uit 1920 geschrapt, die anti-conceptie verbood. Saibou, die twee vrouwen heeft en meer dan 12 kinderen, houdt de Nigerezen regelmatig voor dat ze zijn voorbeeld beter niet kunnen volgeni

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 6