jBediijfsleven: "besluiten zijn onfatsoenlijk Verplichte uitreis Russische joden naar Israël heikel pimt 'Ik zou zeggen: stik met je camping' Vredesestafette vordert gestaag ondanks slagregen in Duitsland 'Asielzoeker mag soms vliegtuig niet eens uit' (vervolg pagina 1) DEN HAAG (GPD) De WD en de werkgeversorganisa- j ties hebben de kabinetsbesluiten met betrekking tot de be- groting voor 1989 gekraakt. VNO-voorman Van Lede vond het "onfatsoenlijk en schandelijk" dat eerdere beloften inzake lagere ven nootschapsbelasting en het over nemen van premies kinderbijslag weer op de tocht staan. "Dit is de tweede keer dat het vertrouwen van het bedrijfsleven in dit kabinet wordt geschaad. Het afschaffen van de wir gebeurde ook al zonder ons medeweten". Woordvoerder Breedveld van de christelijke werkgevers (NCW) sprak over "een onvoorstelbare klap voor het be drijfsleven". Ook WD-fractieleider Voorhoe ve had zijn twijfels over de plan nen. Volgens hem zijn de proble men niet echt opgelost. "Ik denk dat een aantal zaken in augustus, na de vakantie, terug komt", aldus de liberaal. Volgens Voorhoeve moeten de bezuinigingen op de studiefinanciering nader worden bekeken. Het kabinetsvoorstel om de aanvullende beurs te laten ver vallen was mede bedoeld Qm de kosten op te vangen van de onvoor ziene toeloop op de studiebeurzen. Nu de aanvullende beurs toch blijft kNij bestaan, ontstaat een gat op de be- groting. "1 Tweede kritiekpunt vormde het geringe bezuinigingsbedrag: geen 450 miljoen gulden zoals minister Ruding (financiën) had geëist, maar 200 miljoen gulden. Voorhoe ve: "Er zijn enkele posten buiten haakjes gezet. Het is nog onduide- lijk wat met die overschrijdingen gebeurt". De besluitvorming rond de te genvaller bij de wir oogstte weinig lof van de liberale voorman. Het "°i mogelijk uitstellen van de verla- ~r(j ging van de vennootschapsbelas- Jai ting en de overname door het rijk 'nt, van de kinderbijslagpremie schept onzekerheid voor de bedrijven en schaadt de bedrijfsvoering, aldus Voorhoeve. Alleen het CDA toonde zich in- j genomen met de kabinetsbeslui- ten. Fractieleider De Vries zei het de| "verstandig" te vinden dat de over- -ri schrijding van de wir binnen de be- e' trokken sector - het bedrijfsleven - Binnenland kort Snelheidscontrole Minister Korthals-Altes (justitie) wil de dienstauto's van zijn minis terie uitrusten met apparatuur om te controleren of zijn ambtenaren zich aan de maximum-snelheid houden. De bewindsman is niet van plan zich neer te leggen bij de toenemende overtreding van de maximum-snelheden. Zeker over heidsdienaren moeten zich aan de regels houden, heeft hij in een vraaggsprek gezegd. Verder kon digde hij verscherpte controle aan op de autowegen. Verdronken Een 42-jarige Belg is zaterdag avond in de Westerschelde ver dronken, vermoedelijk omdat zijn waadpak volliep met water. De man, die aan het vissen was, ging met zijn waadpak het water in. De politie vermoedt dat hij te ver liep, waardoor zijn pak volliep en de man geen kans meer zag om de kant te bereiken. Het stoffelijk overschot werd rond middernacht uit het water gehaald. Krakers Drie panden aan de Amsterdam se Herengracht zijn gisteren her- kraakt. Vorige week werden ze ge kraakt omdat de Universiteit van Amsterdam ze wilde verkopen aan een exploitatiemaatschappij. De krakers wilden de panden zelf ko pen voor betaalbare woon- en werkruimte. Dat mislukte echter omdat hun bod ver onder de taxa tiewaarde lag. De politie ontruim de de panden, maar na de verkoop eind vorige week werden ze giste ren opnieuw gekraakt. Kopiëren Op dit moment wordt voor enke le tientallen miljoenen guldens aan computerprogramma's illegaal ge kopieerd. Voorzitter Van Heertum van de stichting Bescherming Soft ware heeft dat zaterdag voor de ra dio gezegd. Na computerspelletjes worden nu complete programma's van soms 5000 gulden gekopieerd. Van Heertum legde de schuld deels bij de producenten, die het bewust makkelijk maken om een kopie te maken. Wie zo'n program ma koopt kan dan eenvoudig een reserve-programma maken zodat hij bij gebruiksfouten zijn pro gramma niet kwijt is. Doodgeschoten Een 32-jarige Rotterdammer is gisteren na een schietpartij in een woning aan de Rhijnvis Feithstraat in de Maasstad overleden. De man werd levensgevaarlijk gewond overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij in het begin van de avond overleed. De politie heeft nog geen enkel idee over de achtergrond van de schietpartij. Ook weet de politie nog niet wie op de man geschoten heeft. wordt opgelost en niet wordt afge wenteld op anderen. Andere posi tieve punten noemde hij het feit dat de aanvullende beurs voor stu denten grotendeels blijft bestaan, dat er extra geld beschikbaar is voor de ambtenaren en trendvol gers en dat het milieubeleid een ex tra financiële impuls krijgt. Met de kritiek van zijn WD-collega Voor hoeve was De Vries het niet eens. Kritische reacties kwamen ook vanuit do PvdA. do CDA-.jongeren en de Studentenvakbond. PvdA- kamerlid en vice-fractievoorzitter Meijer zei dat het kabinet met de besluiten inkomen boven werk stelt. De CDA-jongeren en de Stu dentenvakbond hekelden de be sluiten rond de studiefinanciering en de aanvullende beurs. Lossen van radio-actief vlees veilig' ROTTERDAM (GPD) - De hoe veelheid straling van het radioac tief besmette vlees in het ruim van de Reefer Rio valt binnen de hoe veelheid natuurlijke achter grondstraling. die een mens dage lijks krijgt. Dat heeft de stralings deskundige Van Bekkum van de Erasmus-universiteit zaterdag aan boord van het schip vastgesteld. Het lossen van het schip is volgens hem absoluut ongevaarlijk. De Vervoersbond FNV riep zijn leden afgelopen vrijdag op 'met hun handen van het vlees af te blij ven'. De bond wil niet dat haven werkers aan enig risico worden blootgesteld. Woordvoerder Gouw stelt dat de bond de middelen heeft om te voorkomen dat het schip door derden wordt gelost. Het Radiobiologisch Instituut, waarvan Van Bekkum directeur is, nam vorige week monsters van het vlees op verzoek van de eigenaren. Toen bleek dat de straling niet bo ven de EG-norm van 600 becquerel per kilo kwam. Onderzoek van de overheid, verricht door de Keu ringsdienst van Waren, zorgde voor opschudding. Een van de 28 geno men monsters toonde een ontoe laatbare waarde van 800 becquerel. Bij een tweede onderzoek, met tien monsters, lag de waarde ver onder de EG-norm. Van Bekkum hoopt dat hij de kans krijgt uitleg te geven aan de havenwerkers. "Ik ben bereid tij dens het lossen de straling van mi nuut tot minuut te meten, als dat de mensen een veiliger gevoel geeft. De hoeveelheid straling die vrij komt is nog minder dan de dosis die je krijgt als je veertien dagen gaat skiën in Zwitserland, waar een hogere natuurlijke straling is dan in ons land". WAGENFELD (GPD) - Traag, maar zeker trekt de Vredesestafet te Amsterdam-Moskou door het Duitse land. Slechts de regen voert oorlog met de groep van zeven hardlopers en twee begeleiders. De kop is er af, de eerste 500 kilometer van de 2620 kilometer lange tocht zitten erop. In vier dagen tijd heb ben lopers en begeleiders hun rit me en systematiek gevonden, die nodig is om dit sportieve huzaren stukje tot een goed einde te bren gen. Na de bemoedigende woorden van velen bij de start werden de eerste kilometers afgelegd als een veertje in de wind. In dat eerste tra ject dartelden de lopers als het wa re naar de eerste rustplaats. Einde lijk verlost van de rompslomp van de eigen organisatie, eindelijk op weg. In de niet te stuiten tempo van 12 kilometer per uur, het sterkste wapen van de organisatoren, werd de organisatiemoeheid weggelo pen. De tocht door eigen land via de provincies Utrecht, Gelderland en Overijssel was grotendeels een triomftocht. Spontaan applaus van mensen langs de weg. En geld. Van de automobilist bijvoorbeeld, die stopte om de jongens 25 gulden in handen te drukken voor het Emma Kinderziekenhuisin Amsterdam, dat patientjes uit het hele land ver- pleegt. Of gratis koffie van een her bergier, die het eenvoudige vredes- idee van deze loop wenste te onder steunen. En daarbij uit eigen kas en uit een collecte onder klanten nog eens 75 gulden bij stopte. Soms bestond de aanmoediging uit het simpele gebaar van de omhoog gestoken duim van toeterende au torijders. Ondanks al die morele steun ha perde de tocht, zoals in Putten. Niet door het korte oponthoud vanwege de ontvangst van het ge meentebestuur, de bloemen bij het oorlogsmonument en het in ont vangst nemen enkele geschenken. De hapering kwam voor rekening van een al te enthousiaste persfoto graaf, die de doorgelopen groep at leten 'een kortere weg' gidste. Daarvan had de volggroep echter geen weet. Het gevolg was, dat de twee groepen elkaar misliepen, grote onzekerheid in beide groe pen ontstond en het bijna een uur duurde eer men elkaar weer gevon den had. Die vertraging was niet in te lo pen en bleek zelfs groter te worden. Oorzaak daarvan was het te mini- tieuze en een centimeter dikke rou- teboek, waarvan de details de kans op interpretatieverschillen open lieten. Er zijn zoveel op elkaar lij kende T-splitsingen in dit geasfal teerde land. Door de tot twee uur opgelopen achterstand moesten de beide koks in het gezelschap Corrie van Sluijs en Hans Tijhuis nog laat het driegangenmenu klaar makerv. Eri kon Paul Kuypers niet voor elf uur zijn massagetafel uit slaan om de vermoeide en gespan nen spieren van zijn tochtgenoten los te maken. Zaterdag trok de ochtendploeg een grauw Duitsland binnen. De loop veranderde tegelijk van ka rakter. Een mede door de regen verlaten landschap, slagregens die de lopers teisterden, onwetend heid bij het publiek. Weinig dat aanmoedigde, zeven lopers alleen met de aan hun zelf gestelde op dracht, Ze beten zich er dapper doorheen, want ondanks wind, harde regen en donkere wolken waren er lichtpunten. Het ritme was gevonden, de wisselingen lie pen perfect, de twee ploegen von den elkaar moeiteloos en het juiste gebruik van het routeboek in com binatie met een regionale route kaart was gevonden. De harde wind bleek een meeloper te zijn, want die duwde de lopers in de rug. Drogen Alleen het drogen van de kleding is een nog op te lossen probleem. Alle lopers moesten in hun och tend- of middagverplichting drie keer lopen. Tussendoor werd van kleding gewisseld, maar zoveel kle ding kreeg geen kans om te drogen in een volgestouwde bestelauto. In de volggroep is ook een open be stelwagen, waarmee de vredesbo- men vervoerd worden die op de route geplant worden. Een boom kreeg zondag een plaats in Bergen Belsen, het ver nietigingskamp uit de Tweede We reldoorlog. Daarmee onderstreep ten de lopers de boodschap, die zij met hun estafette willen uitdragen. Het is beter inspanningen te leve ren om meer begrip tussen volke ren te krijgen. Een andere opmon tering in het weekeinde waren be richten uit ons land, dat door de pu bliciteit rond hun start giften bin nenstromen bij de stichting Sport en Vriendschap in Vleuten. Dat geld is bestemd voor de jeugd pa- tienten van het Emma Kinderzie kenhuis en de kinder-slachtoffers van de kernramp in Tjsernobyl. De regen, die ook de hele zondag parten speelde, zorgde overigens slechts voor minimale vertraging. De korveeploeg had alleen pech. dat het eerst aangezochte hotel in Braunschweig niet geschikt was. Er moest daarom naar een ander onderkomen gezocht worden. Dat werd even buiten de plaats gevon den en daar kregen de lopers alle medewerking van de hotelbaas. Er kon ook zelf gekookt worden door Hans Tijhuis en Corrie Sluis, waar na de atleten verder de avond te gast waren van de inderhaast door de hotelier opgetrommelde dorpe lingen. (vervo pagina 1) Voor de tweede keer passeert premier Lubbers hier de Israëlische ere wacht nadat hij bij zijn aankomst in Jeruzalem bij de eerste inspectie een aantal protocollaire fouten had gemaakt. Hij ging met grote stappen uit voor de begeleidende officieren de Israëlische vlag groette de premier slechts nauwelijks merkbaar. "Let's try it again", zei Lubbers tegen de of ficier, eenmaal bij het einde van de erehaag gekomen, waarop zij beiden weer terugbeenden. «toto anp) JERUZALEM (GPD/AP/AFP) De Nederlandse ambassade in Moskoü moet er voor zorgen dat jo den die uit Rusland emigreren eerst naar Israël reizen. De Israëli sche regering zal dat de komende dagen aan de orde stellen bij pre mier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Nederland is ongelukkig met het Israëlische verzoek. Omdat het land zelf geen diplomatieke betrek kingen met de USSR onderhoudt, behartigt de Nederlandse ambas sade in Moskou de Israëlische be langen. Een mogelijk compromis is dat Israël in de Nederlandse am bassade een eigen consulaire post krijgt vanwaar de visa worden ver strekt. Israël ziet de kwestie van de Russische joden die willen emigre ren als een van de belangrijke on derwerpen voor het bezoek van Lubbers en Van den Broek. De twee bewindslieden hadden gisteravond al een onderhoud met twaalf uit Rusland afkomstige jo den. Lubbers zegde voortgezette Nederlandse interventie toe ten be hoeve van refuseniks, Sovjet-joden die geen toestemming krijgen de Sovjetunie te verlaten. "U hebt ons eraan herinnerd dat er een werke lijkheid is bestaande uit personen, gezinnen, broeders en zusters. U kunt er zeker van zijn dat dit ons zal motiveren", zei Lubbers tegen de activisten, onder wie Josef Be- gun. Deze joodse psychiater arri veerde in januari in Israël nadat hem 17 jaar lang een visum was ge weigerd. De Nederlandse ambassade ver- JERUZALEM (GPD) - Het Ne derlandse bezoek heeft vandaag een plaats gekregen op de voorpa gina van vrijwel alle Israëlische kranten. De Jerusalem Post en Haaretz besteedden de meeste aan dacht aan de politieke aspecten van het bezoek, dat wordt geken schetst als vriendschappelijk met een kritische ondertoon. Het is vooral de kritiek die in de verhalen is terug te vinden. Zowel Haaretz, de Post als Ma'ariv leggen Israëlische pers: bezoek kritisch vriendschappelijk er de nadruk op dat Nederland voorstander is van een internatio nale vredesconferentie en dat pre mier Lubbers zich in zijn toespraak van gisteravond heeft uitgespro ken tegen de status quo in het Mid den-Oosten. Haaretz voegt aan het verslag over het bezoek een kader op de voorpagina toe, waarin de militaire commentator van de krant, Ze'ev Schiff melding maakt van steun die Nederlandse chemische bedrij ven zouden geven aan de Iraakse chemische oorlogvoering. Neder land heeft wetten op dit gebied, zegt Schiff, maar tenminste een. niet nader genoemd bedrijf slaagt er niettemin in een Iraakse staats onderneming te voorzien van com ponenten voor chemische wapens. Kampeerders houden manmoedig stand in de regen UTRECHT Op kampeerterrein De Berekuil aan de oostelijke rand van Utrecht is het gras zaterdag soppig. Langdurige regenval heeft hier en daar plassen gevormd. Een den staan er bijna tot hun kontjes in en slurpen naar hartelust een worm op. Een enkele kampeerder heeft toch een tentje opgezet. Op een eenpersoons geval wappert zelfs een Amerikaans vlaggetje maar de eigenaar is niet thuis. door Patricia van der Zalm In het gedeelte waai staan is het niet veel drukker. Bij enkele is de voorbijganger getuige van een knus Hollands familietafe reeltje: met z'n allen rond het op- klaptafeltje in de voortent, een kop koffie in de hand. Het heeft iets manmoedigs zoals sommigen hun hand opsteken bij wijze van groet: pokkeweer of niet, wij laten ons niet wegjagen. Bij campingeigenaar Overdevest heeft het schuldgevoel over het langdurig slechte weer zich langza merhand ingevreten. Hij weet on dertussen niet meer wat hij tegen zijn gasten moet zeggen. Ze heb ben voor hun plaats betaald en Overdevest zou zo graag de zon wil len laten schijnen. "Wij hebben hier een vrij leven, we zitten lekker droog. Maar de gasten werken vaak het hele jaar in de fabriek en dan hebben ze zó'n vakantie. En ze zijn nog opgeruimd ook, onbegrijpe lijk. Ik zou zeggen: stik met je cam ping, ik ga lekker naar huis". Hij verbaast zich bijzonder over het feit dat zijn zaken toch redelijk lopen. Dicht bij de stad, dat zal het wel zijn. En de klaverjas- en bingo- avonden in de kantine worden wel drukker bezocht dan normaal. Vol gende week hebben zo'n 150 Jeho va's Getuigen een plekje geboekt, die voor een congres in Utrecht uit alle windrichtingen samenstro men. En dan zijn er de bijna jaar lijks terugkerénde Fransen, Span jaarden, Italianen. "Die zien thuis altijd dat dorre landschap en vin den het groen, dat totale groen hier, nog mooi ook", zegt Overdevest met een weids armgebaar. "Je ver staat ze wel niet, maar goed, ze lo pen niet met de pest in". Een hartelijk welkom wacht als we ons hoofd door de voortent ste ken bij de familie Braakman uit Utrecht. Cowboy Mario hebben ze hun stacaravan genoemd, naar hun zoontje. Ze wonen in een boven huis en van daar is het maar twintig minuten op de fiets naar de Bere kuil. Toch blijven ze want thuis re gent het net zo hard. "Het ligt aan de mensen zelf. Wij zijn niet zo moeilijk". Ze brengen hun tijd door met le zen, Mario speelt met zijn water pistool, ze drinken koffie en turen af en toe door het plastic naar het zwerk. Tussen de buien door gaan vader en zoon Braakman wande len. "Of een biljartje leggen in de kantine. Mario krijgt een ijsje. Ik heb hier een pracht viswatertje. Het is grandioos". Een weekje Spaanse zon lijkt hen wel wat. "Maar ja, de financiën. Van deze caravan hebben we jaren lang plezier. Volgend jaar gaat Ma rio naar de grote school en dan heeft hij zes weken vakantie. Wat moet zo'n jong al die tijd op een bo venhuis?". Brigitte Hansen (21) uit de Westduitse deelstaat Sleeswijk- Holstein is ook gelaten onder het weer. Met haar vriendin Ruth Zer- be (19) is ze op fietsvakantie en de helft van de drie weken zit er nu op. Niet alleen op de campingsook op het strand is het huilen met de lamp op. Eenzaam en verregend staat deze stapel strandstoelen op betere tijden te wachten. «foto gpd> "Een beetje nat, ja. Maar volgend jaar gaan we rustig weer. Waarom niet?". Over een paar dagen stap pen ze weer eens op. Maar nog wel even een omweg via Amsterdam. Die stad willen ze nu wel eens zien. Op camping Dijnselhoek in Zeist staat het hele toeristische gedeelte leeg. Leuke plassen om met de fiets doorheen te crossen, maar geen tent te zien. "Dit is geen kamperen maar kramperen", grapt een gast die zich onder een paraplu met een volle winkelwagen over het bospad strekt in Moskou aan joden een vi sum voor Wenen. De meesten ver trekken van daaruit niet naar Is raël, maar naar vooral de Verenig de Staten. De regering-Shamir wil dat deze groep eerst naar Israël komt. Ze zouden een visum moe ten krijgen voor de Roemeense hoofdstad Boekarest, het enige Oostblokland dat betrekkingen on derhoudt met Israël, en van waar uit ze gedwongen zijn door te vlie gen naar Tel Aviv. Zo leren ze Is raël beter kennen dan het verkeer de beeld dat de emigranten in Rus land hebben gekregen, aldus Sha mir vorige week op een persconfe rentie. Na verloop van tijd kunnen ze dan alsnog beslissen waar ze zich willen vestigen. Israël hoopt op deze manier te voorkomen dat de joden numeriek worden over vleugeld door andere bevolkins- groepen. Nederland vindt zo'n beleid een inbreuk op het principe dat men sen vrij zijn om te gaan en te staan waar ze willen. Maar Nederland wil ook vermijden dat de ambassade in Moskou na een heftige twist onthe ven wordt van de taak de Israëli sche belangen te behartigen. Vol gende week vertrekt een Israëli sche missie naar Rusland om be sprekingen te voeren over de ope ning van een consulaat. De diplo matieke betrekkingen tussen Is raël en de Sovjetunie werden ver broken na de Zesdaagse Oorlog in 1967. Libië heeft gisteren scherp ge- raegeerd op het bezoek van beide bewindslieden aan Jeruzalem. Het officiële Libische persbureau Jana omschreef de reis zondag als een provocatie aan het adres van de Arabische wereld. Volgens Tripoli gaat het niet slechts om een een voudige diplomatieke visite, maar gaat het om een 'racistische posi tiebepaling, vijandig jegens Ara bieren en gunstig voor Israel". wurmt. Ook hij kankert niet met overgave. Welnee, thuis is het toch niet beter? Eigenaar Hassoldt baalt. Hij ver koopt meer butagas dan karne melk en liever zag hij het anders om. Waar is de gezelligheid en waar blijven de inkomsten? "Het is het derde seizoen al. De mensen in sta caravans beginnen ook chagrijnig te worden. Wat hier kampeert zijn de minstdraagkrachtigen, die kun nen geen kant uit". DEN HAAG (GPD) - WD en PvdA zijn verbolgen over de ma nier waarop de marechaussee op Schiphol omspringt met vluchte lingen die asiel willen aanvragen in Nederland. De fracties willen daar over na de vakantie indringend praten met staatssecretaris Korte- Van Hemel (justitie), zo heeft VVD- kamerlid Wiebenga gisteren voor de Avro-radio gezegd. Volgens de stichting Vluchtelin genwerk Nederland worden vluch telingen op Schiphol regelmatig onderaan de vliegtuigtrap opge wacht door de marechaussee. Als hun papieren niet in orde zijn, wor den ze onmiddellijk teruggestuurd en mogen ze het vliegtuig niet ver laten. Ze zijn daardoor niet in de gelegenheid asiel aan te vragen. Als voorbeeld noemde de Stich ting Vluchtelingenwerk een Iraan- se ingenieur die op Schiphol het vliegtuig niet mocht verlaten. Bij een tussenlanding onderweg terug naar Iran, werd hij weer naar Ne derland teruggestuurd. Toen slaag de hij er wel in de balie te bereiken en een aanvraag in te dienen. Vluchtelingenwerk wil dat de staatssecretaris medewerkers van de stichting in de gelegenheid stelt de gang van zaken op het vliegveld steekproefsgewijs te controleren. De stichting heeft de bewindsvrou we hiervoor in een brief toestem ming gevraagd. Wiebenga wil samen met de PvdA het hele asielbeleid van de regering doorlichten. Hij vindt dat asielzoekers veel te lang in onze kerheid verkeren over hun lot. Bin nen 48 uur moeten de mensen dui delijkheid hebben over inwilliging van hun aanvraag, aldus Wiebenga. De liberaal wil echter ook praten over de oorzaak van wat hij noem de oneigenlijke asielaanvragen. Hij wil dat in het land van herkomst duidelijk gemaakt kans maken op Kabinet wil door met plan-Dekker- DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil nog in 1989 een verdere stap zetten op weg naar een volksverze kering voor ziektekosten zoals in het plan-Dekker. Ambtenaren van diverse ministeries moeten daar voor in de komende weken varian ten uitwerken. Eind augustus val len besluiten, als het kabinet be slist over koopkracht, belastingen en sociale premies in 1989. Premier Lubbers sprak zaterdag na afloop van het kabinetsberaad over een 'substantiële stap' in 1989. De grootte daarvan wordt mede be paald aan de hand van nieuwe be rekeningen van het Centraal plan bureau (CPB). Volgens kringen rond het kabinet bekijken de mi nisters of de onlangs ingevoerde vaste premie voor ziekenfondsver zekerden van 64 gulden per jaar (volwassenen) en 32 gulden (kinde ren) verhoogd kan worden. Daar naast gaan meer voorzieningen on der de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) vallen. honorering van hun aanvraag en wanneer niet. '.'Dat voorkomt veel menselijk leed", aldus Wiebenga, die scherpe kritiek uitte op hande laren die tegen woekerprijzen vliegtickets verkopen aan mensen die volstrekt geen kans maken op asiel. Yab Yum biedt 19 miljoen voor Oriental Palace AMSTERDAM (ANP) Directeur Heuft van het Amsterdamse bor deel Yab Yum heeft een bod van 19 miljoen uitgebracht op het failliete Oriental Palace langs de snelweg Utrecht-Amsterdam in Breukelen. Hij wil op die plek een enorme in ternationale vestiging van Yab Yum opzetten onder de naam 'Yab Yum Oriental Palace'. "Het moet een fantastische at tractie worden, een groot pret park", aldus Heuft. Vooral ook net feit dat het complex zeer goed be reikbaar is, ook met het openbaar vervoer - er ligt een station vlak in de buurt - biedt volgens hem zeer veel mogelijkheden. "Ik stel me voor dat bijvoorbeeld arrangemen ten worden geregeld vanuit Parijs naar het Oriental Palace", aldus Heuft. Een belangrijk probleem bij het uitvoeren van zijn plannen is ech ter de tegenwerking van de ge meente. Het gemeentebestuur heeft al meteen te kennen gegeven alles te zullen doen om de vestiging van een gigantisch bordeel binnen haar grenzen te voorkomen. Heuft zegt niet te begrijpen waar de gemeente zich druk over maakt. Op de eerste plaats staat het gebou wencomplex een eind buiten de bebouwde kom, zodat niemand last zal ondervinden van de activi teiten. Bovendien meent hij dat Yab Yum al heeft bewezen op een prima manier en zonder proble men te kunnen werken. Daar komt nog eens bij, aldus de Yab Yum-di- recteur, dat zijn bedrijf nu nog een illegaal karakter heeft, maar dat •aan het eind van het jaar daarvan geen sprake meer zal zijn en Yab Yum Oriental Palace een volstrekt legale business kan worden. Hij doelt hiermee op het geplande schrappen van artikel 250bis in het wetboek van strafrecht, waardoor het gelegenheid bieden tot het be drijven van prostitutie officieel niet meer strafbaar is. De Yab Yum-directeur heeft daarom zijn advocaten in een telex aan de gemeente Breukelen om op heldering gevraagd over haar af wijzende standpunt. Hij geeft ech ter te kennen dat hij zeker niet van plan is zich zo maar door de ge meente e laten afschepen. "Het gaat om een serieus plan", bena drukte hij. Yab Yum Oriental Pala ce zal volgens hem - afgezien van de meisjes die bij Yab Yum aanwe zig zijn - zeker aan 70 mensen werk kunnen bieden. Het Oriental Palace wordt op vrijdag 29 juli geveild.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3