Oorlog in de Conradstraat Soho is een nette wijk geworden Wegkwijning Mandela misdaad tegen menselijkheid Reportage ;'X!Cc:.V" 2 f. S SEFEtKIÏÏERC,. Kerkelijke functionarissen en organisaties in Nederland heb ben hun instemming betuigd met een brief van Zuidafrikaanse kerkleiders aan Nelson Mandela, leider van de verboden verzets beweging ANC, in Verbafld met diens 70ste verjaardag vandaag. De Zuidafrikaanse kerkleiders, onder wie de anglicaanse aarts bisschop Desmond Tutu en dr. Allan Boesak, noemen het in hun brief een 'misdaad tegen de men selijkheid', dat Mandela, 'een vredelievend man', In de gevan genis wegkwijnt. "Het is een teken vart echt lei derschap, dat Mandela besloot in de gevangenis te blijven en niet in te gaan op het aanbod van pre sident Botha óm ónder bepaalde voorwaarden te worden vrijgela ten". Volgens de kerkleiders is vrede in Zuidafrika pas mogelijk als de regering het geweld als ge volg van het apartheidssysteem verwerpt. "De regering kan haar goede bedoelingen laten zien door alle politieke gevangenen zonder voorwaarden vrij te laten, het verbod van het ANC en ande re anti-apartheidsorganisaties in te trekken, en Zuidafrikanen in ballingschap naar hun land te la ten terugkeren". De kerkelijke organisaties in Nederland die tot nu toe met de ze brief hebben ingestemd, zijn de Remonstrantse Broeder- schap, de Algemene Doopsge zinde Söciëtëlt, het Algemeen Diakonaal Bureau van dé Gere formeerde Kerken, de rooms-ka- tholieke medefinancieringsorga nisatie 'Cebemo', de Bisschoppe lijke Vastenaktie, de Nederland se Missieraad, de Doopsgezinde Vredesgroep en de werkgroep 'Kuiros'. Tót de kerkelijke func tionarissen die hun naam aan de brief gaven, behoren ds. W. R. van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, dr. K. Blei, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, J. ter Laak, secretaris van de rooms- katholieke vredesbeweging 'Pax Christi Nederland', en dr. G. Boer, secretaris van de hervorm de Generale Diakonale Raad. Warm De Nieuwe Kerk in Delft waar de Oranjes liggen begraven krijgt nog dit jaar een voor Ne derland uniek verwarmingssys teem. Onder alle banken onge veer duizend zitplaatsen - zul len elektrische infrarood-ver- warmingselementen worden aangelegd, een methode die in Zwitserland en Oostenrijk al ge ruime tijd wordt toegepast. De aanleg zal in november, ui terlijk december zijn geklaard, zo deelde ir. J. van den Tol, voor zitter van de hervormde kerk voogdij, mee. De kerk werd al ja ren in de maanden januari, fe bruari en maart niet gebruikt we gens de hoge kosten van de hete- luchtverwarming. Door de stij ging van de gasprijzen is elektri sche verwarming aantrekkelij ker geworden. Eerst was het de bedoeling een zestal gas-infraroodstralers bo ven de kroonluchters op te han gen. maar enthousiast was men daarover niet omdat die het inte rieur van de historische kerk toch wel zouden ontsieren. De nu gekozen methode heeft ook het voordeel dat de elementen per vier banken aan- of uitge schakeld kunnen worden. Zo kan de verwarming worden afge steld op de bezetting van de kerk. De brandweer heeft het nieuwe systeem in alle opzichten veilig bevonden. De aanleg wordt geschat op f. 200.000. In september zal de her vormden van Delft (ongeveer 12.000) hiervoor een extra bijdra ge worden gevraagd. Gift. In Lage Vuursche (bij Soest) moet een oud kruiskerkje worden gerestaureerd. De her vormde gemeente (ongeveer 250 zielen) wil over anderhalf jaar daarmee beginnen. Zelf bracht ze al zo'n half miljoen gulden voor dit doel op. En nu kreeg de kerk een anonieme gift van f. 250.000, nadat ze vorig jaar al was verrast met een gift van f. 100.000. Gevolg is. dat ook het in terieur van de kerk in het restau ratieplan kan worden opgeno- Hervormde Kerk: aangeno men naar Aduard-Den Ham- Fransum (Gr.) voor deelwerk H. Schuur van streekgemeente 'Marne-Ambt' (Leens en omstre ken). naar Ridderkerk H. Mast De Lier; bedankt voor Zeist W. Arkeraats Giessendam. Gere formeerde Kerken: aangeno men naar Kollum W. van Leeu wen Ruinerwold-Koekange. naar Augustinusga-Surhuizum (Fr.) G. van der Veere Vlaardin- gen. Gereformeeree Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Goes R. A. Houtman Deventer, voor Enschede en voor Zuidhorn F. H. Folkerts Stadskanaal. Evangelisch-Luthersc Kerk: beroepen te Apeldoorn propo nent A. H. Wöhle Amsterdam. Onderscheiding Ingenieur Aleksej Bytsjkov (60), secretaris-generaal van de Unie van Evangelische Christe nen en Baptisten in de Sovjetu nie. is onderscheiden met de Or de van de Vriendschap der Vol keren. Hij kreeg deze hoge on derscheiding voor zijn werk voor de baptisten in de Sovjetunie en daarbuiten, zo meldde het pers bureau Tass. Ook leiders van de Russisch-Orthodoxe Kerk, on der wie patriarch Pimen, ontvin gen een onderscheiding van de Sovjet-overheid. Bytsjkov studeerde af als elek trotechnisch ingenieur. Hij is al ruim vijftien jaar secretaris-ge neraal van de Baptistenunie. Ook was hij voorzitter van de Eu ropese Baptistenfederatie. Nog is hij lid van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken. Eerherstel. Bisschop Endre Gyulay van Szeged-Csanad in Hongarije pleit in de regerings krant 'Magyar Hirlap' voor eer herstel van kerkleiders die onder het 'stalinistische bewind' wer den veroordeeld en vervolgd. "Dat een paar geschiedkundigen nu in wetenschappelijke publi- katies schrijven over de show processen van die tijd, is niet vol doende. Ook de tegenwoordige politieke leiders moeten zich uit laten over die fouten en mis plaatste gedragingen van hun voorgangers". Volgens Gyulay is eerherstel van de kerkleiders niet alleen een daad van gerechtigheid, maar ook een bijdrage tot "he ling van de wonden die de kerk tijdens haar knechting en marte laarschap zijn toegebracht". "De kracht van de kerk is in die perio de verzwakt, maar ze is blijven leven. En nu vraagt zij of op haar Vrouw in priesterambt. De tienjaarlijkse vergadering van al le anglicaanse bisschoppen op de wereld de zogeheten 'Lam- beth-conferentie' is gisteren in Canterbury geopend. Verwacht wordt, dat toelating van de vrouw tot het priesterambt het belangrijkste gespreksonder werp zal zijn. Deze kwestie ver deelt de Anglicaanse Kerk in ho ge mate. Aartsbisschop Robert Runcie van Canterbury geestelijk lei der van de 70 miljoen anglicanen vond het voorbarig om nu al te zinspelen op een scheuring in de kerk. Hij reageerde daarmee op krantenberichten. "Ik twijfel er niet aan, dat deze conferentie het gevoel zal versterken dat er veel meer zaken zijn die ons binden dan die ons verdelen". De vergaderingen duren drie weken. De conferentie ontleent haar naam aan 'Lambeth Palace', de residentie van de aartsbis schop in Londen, waar de bis schoppen van de Anglicaanse Kerk (toen nog 76) in 1867 voor het eerst bijeenkwamen. De kerk, verspreid over 27 zelfstan dige kerkprovincies in 164 lan den. telt nu 577 bisschoppen. De Kerk van Engeland geldt als de moederkerk. rnui"n MAANDAG 18 JULI 19. é-, -.j Laatste bolwerk Amsterdamse kraakbeweging' ontruimd AMSTERDAM (GPD) - De Con radstraat, zondagmiddag. De laatste gammele autootjes met aan hanger verlaten het terrein. Wat nog van enige waarde is, wordt weggehaald. Aan de Nieuwe Meer is een ander gekraakt Rijks Kle dingmagazijn ingericht als nood hospitaal, boedelopslagplaats en uitwijkhaven voor de kraakbewe ging. Her en der in de vier gebouwen van het krakersbolwerk wordt nog gelast aan ingenieuze barricaden, en versterkingen van de veste. Wat door sommigen al wordt betiteld als 'het laatste bolwerk van de Am sterdamse kraakbeweging' biedt een onwerkelijke indruk. De kra kers zijn klaar voor de confrontatie met de ME. Vanmorgen om vijf uur is de buurt vrijwel hermetisch door de politie afgesloten. Om half zes ko men dan 'volgens het draaiboek' agenten met platte pet en de deur waarder een laatste poging doen de bewoners te bewegen de burcht vreedzaam te verlaten. Het draai boek meldt dat van zes uur af de Mobiele Eenheid in stelling kan worden gebracht: de confrontatie van het jaar tussen krakers en poli tie. Ateliers Het complex van de Rijks Kle dingmagazijnen aan de Conrad straat in de Tsaar Peterbuurt is in 1985 gekraakt door vooral kunste naars. die in de vier gebouwen pri ma atelierruimten zagen. Het com plex met zijn hoge en grote ruim ten leende zich uitstekend voor kunstenaars. Bouwtechnisch wa ren de panden nog van redelijke staat, maar alle comfort ontbrak. Maar dat was ook niet de eerste eis van de bewoners. Terwijl een stoet kunstenaars, ontheemden, zwervers en een en kel toneelgezelschap de vele ruim ten provisorisch inrichtten en be woonbaar maakten, werd er door die nieuwe bewoners tegelijk aan plannen gewerkt voor een groot woon/werkcomplex. Elders in Am sterdam zijn atelierwoningen on betaalbaar. Aanmerkelijk goedko per dan de gemeentelijke plannen kwamen de bewoners tot een pro ject van 320 woningen met be drijfsruimten. Buurtbewoners steunden de al ternatieve plannen. Enkele Delftse hoogleraren Stadsvernieuwing lie ten zich zelfs lovend uit over de plannen. Maar een bod van een mil joen gulden op het complex werd door de gemeente genegeerd. Die had andere plannen. In weerwil van de redelijke bouwkundige staat van het complex moest er op die plaats een nieuwbouwproject van 140 woningen komen, dat pas te in de gemeentelijke visie van een grote opknapbeurt van buurt. Nadat het complex begin '87 was aangekocht, besloot de gemeente raad de bewoners en gebruikers te dagvaarden om het pand te ontrui men. Het werd een beschamende nederlaag voor de gemeente. Het viel namelijk niet te bewijzen dat de gedagvaarde bewoners nog in het complex woonden. Nog geen maand later werd ge kozen voor een anonieme dagvaar ding. Het werd een van de meest slepende kort gedingen in de hoofdstad. Slordigheden van de gemeente-advocaat leidden tot liefst zes zittingen. De laatste werd in december vorig jaar nog gehou den in het gekraakte complex, na dat de president van de rechtbank, mr. B Asscher persoonlijk een kijkje had genomen. Na bijna een jaar juridische strijd besliste de rechter dat het gebouw toch moest worden ontruimd. Het was, zo liet hij zich vlak na de uitspraak ontval- Een gearresteerde kraker wordt afgevoerd door de politie. len, "emotioneel ste beslissingen". Inmiddels heeft een groep bewo ners onderdak gevonden in een ge bouw van Rijks Kleding Magazij nen aan de Nieuwe Meer in Am sterdam-West. Bovendien is in de Vondelstraat een pand gekraakt waar ook nog eens tien voormalige Conradstraatbewoners, waaronder enkele politiek vluchtelingen, een onderdak hebben. Oorlog Het complex verkeert zondag in staat van oorlog. Katapults en tien tallen afgedankte koelkasten en wasmachines staan als projectielen op de daken van twee van de ge bouwen. In de binnenstraat en bij de poorten staan grote brandsta pels klaar. Er zijn zelfs vlammen werpers. Zondagmiddag worden er nog ouders van de krakers rondgeleid. Binnen het complex is onbegrip over de starre houding van de ge meente. Buiten de vesting is er ge mor van de buurtbewoners. "Toen de kunstenstenaars en die bedrijf jes er nog inzaten, konden we er be grip voor hebben. Maar die mensen zijn allang vertrokken. Wat er nu zit, is alleen uit op rottigheid. Het is de harde kern van de kraakbewe ging". Tot voor kort hadden de acties van de Conradstraat steeds een wat ludiek en geweldloos karakter. Ook zondag is er nog vrolijkheid. Voor een tientje per stuk worden er kaartjes verkocht om vanaf de straat het beleg van de burcht te volgen. Sponsors konden voor tweehonderd gulden een spandoek kopen om op de gevel te hangen. "De gemeente steunt onze voor stelling, door gratis voor een deel van de hoofdrolspelers te zorgen", aldus een van de krakers. Gewelddadig Afgelopen dagen zijn de 150 be woners druk doende geweest hun huisraad in veiligheid te brengen. Uit de militantere kraakbeweging is hulp gekomen om vervolgens van de vier gebouwen een echte burcht te maken. Vraag aan bewo ner Norbert waarom is gekozen voor een gewelddadige confronta tie, terwijl de acties van de bewo ners van de Conradstraat tot nu toe toch allerminst gewelddadig ge weest zijn. "Wij zijn anderhalfjaar tomeloos bezig geweest om een plan voor het complex uit te werken, waar de ge meente met zijn Stopera een puntje aan kon zuigen. We zijn zelfs bereid geweest een miljoen gulden op tafel te leggen voor de aankoop van de gebouwen. Maar de ge meente heeft nooit willen luiste ren. Verwacht je dan van mensen dat ze na die slopende anderhalf jaar zullen zeggen Bedankt en tot Stenen vliegen door de lucht als een bxdldozer de barricaden bij het kraakpand probeert weg te schuiven. Buurtbewoners hebben sex-industrie grotendeels verdreven Soho, de Londense wijk, berucht om de peepshows, nachtbars, sjo fele cafés en pornobioscopen, is veranderd. De wijk wil af van het beeld van onfatsoenlijkheid. Ge zinnen keren weer terug naar het eens verwaarloosde, 1 vierkante ki lometer grote gebied in het cen trum van Londen, waar vroeger immigranten en vluchtelingen neerstreken. Trendy-restaurants, bodegas en communicatie-bu reaus komen naast de generaties oude bedrijven van kleermakers, zilversmeden en klokkenmakers. De klassieke gebouwen worden weer overgenomen door „het fat soen", en wat eens bekend stond als „the vice", de ondeugd, is niet door Leslie Shepherd/AP Niets mocht worden gesloopt zon der toestemming van de gemeente raad van Westminster. Er werden strengere maatregelen genomen om de handel in porno te beteu gelen. De gemeenteraad trok een groot aantal vergunningen voor sekswinkels in en gaf ze aan bij voorbeeld boeken- en videozaken. Volgens Burrough zijn er nog 20 illegale sekswinkels in Soho, ter wijl tien jaar geleden nog 185 ge bouwen in Soho werden bezet door de seks-industrie. Soho, in het hart van het theater district West End, wordt begrensd door Oxford Street, Regent Street, Charing Cross Road en Leicester Square. In 1600 streken de eerste immigranten in Soho neer. De hu tenoten uit Frankrijk vonden er aen toevlucht, daarna kwamen ook Duitsers en Italianen, veelal kok of }ber, en rond 1860 kwam er een stroom Poolse en Russische joden laar de wiik. veelal kleermakers. De smeltkroes werd gecomple teerd door gezinnen uit bijna elk Europees land en uit Britse kolo nies als Hongkong en India. Een gedeelte van Soho werd de China Town van Londen. De Gerard Street kent vele Chinese restau rants, supermarkten, boekwinkels en telefooncellen met pagode-da ken. Mozart trad als kind op in So ho en Karl Marx schreef er zijn Ka pitaal. De componisten Wagner en Handel verbleven in Soho. Vandaag zijn alle hoeken en ga ten in Soho nog steeds gevuld met familiebedrijven. Daartussendoor zijn er tientallen filmproduktie- en distributiebedrijven, advertentie bureaus en anderë diensten voor de tv- en filmindustrie van Londen gevestigd. Straat voor straat heeft Sohd meer restaurants dan enige andere wijk in Londen, variërend van Ja panse sushibars tot een restaurant in de stijl van de jaren 50. Er wonen nu 4.000 mensen; voor de Tweede Wereldoorlog waren dat er nog 12.000 en voor de Eerste Wereld oorlog zelfs 30.000. Soho balanceert hier en daar nog op het randje. De doordringende stank van onopgehaald vuilnis ver mengt zich in sommige straten metj het aroma van knoflookboter,! espresso en gember. Bryan Burroughs zegt echter: „Soho is veilig. Er is hier geen be delarij. Er zijn hier geen berovin gen. Er is geen woord graffiti op de muren van de liften. Soho lijdt een voudig niet aan de problemen waar de meeste stadswiiken aan liiden.", Het initiatief voor de veranderin gen kwam van de buurtbewoners zelf. Zij werden moe van de schreeuwende roze neon-reclames met „Girls, Girls!" en van het slui pen langs peepshows, pornofilms, lingeriewinkels en topless-bars, el ke keer als ze hun kinderen naar school brachten of inkopen gingen doen. „De lokale gemeenschap reali seerde zich, dat het zij of wij was. En we wilden er zeker van zijn dat het wij zou worden," zegt Bryan Burrough, voorzitter van de Soho Gemeenschap. Soho werd synoniem voor de on deugd tijdens de Tweede Wereld oorlog, toen Amerikaanse soldaten uitzwermden over de clubs en kroegen. Medio de jaren zeventig werd het dieptepunt bereikt, zegt Burrough. „Er kwamen seksbio- scopen, topless-bars, alle dingen die volledig buiten de wet vielen. Fatsoenlijke zaken werden ge dwongen weg te gaan." De 1.000 leden tellende Soho Ge meenschap werd in 1972 opgericht. Een van de eerste doelen was te be- Vaten olie en tientallen ijskasten en wasmachines stonden klaar op het dak om als projectiel te dienen. reiken dat Soho tot „beschermd" (foto anti gebied zou worden verklaard.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2