'Het Mandela-concert heeft niets opgeleverd' Amerikanen verwoesten molen Trompettist Breuls wint Wessel Dekenprijs Jazz in Rotterdam Turner niet in trek bij Christie's Britse reggaeband UB 40 op tournee door Europa: Roberto Scooters gaan niet uit elkaar RH I KUNST 18 JULI 19iP LONDEN- De prins en prinses van Wales hebben in het afgelopen weekeinde een concert van Michael Jackson in het Londense Wembley-stadion bijgewoond. Voordat het concert begon wisselden Lady Diana en Michael Jackson wat grapjes uit (links). Michael Jacksons manager Frank Dileo tracteerde zich zelf (zie boven) na het eerste van de drie concerten in de Engelse hoofdstad op een grote sigaar. (foto's gpd> DEN HAAG (GPD) - De Neder landse popgroep Roberto Jacketti en The Scooters gaan niet uit el kaar. Vrijdag is de nieuwe single Love Cat uitgebracht en nog voor het einde van dit jaar zal een nieu we, elpee verschijnen. Berichten in deze krant als zou de groep uiteen gaan, berusten op een misverstand, dat werd veroor zaakt door opmerkingen van groepsleider Erik van der Hoff over een rustpauze van drie maan den. Die langdurige 'stilte' biedt de bandleden de mogelijkheid om an dere activiteiten op te pakken cl' af te ronden. Saxofonist Barend Mid- delhoff zal bijvoorbeeld een stuk van zijn opleiding aan het conser vatorium kunnen afmaken. Daarna zal de groep weer optre den in Nederland. Verder staan er optredens op stapel in Oost- en Westduitsland en de Sovjetunie. LOOSDRECHT (ANP) - De Wessel Ilckenprijs is dit jaar toegekend aan de 25-jarige trompettist Ruud Breuls uit het Zuidlimburgse Ur- mond. De prijs, 3000 gulden, werd afgelopen weekeinde uitgereikt aan Breuls tijdens het Loosdrecht Festival. Dit heeft de organisatie van het festival bekendgemaakt. De jury, die bestond uit Yvonne Siemons, Jasing Chu (beiden van de organisatie van het Loosdrecht Festival), Joop de Roo (muziekpro ducent), Jan Rensen (muziekjour- nalist) en Ruud Jacobs (musicus), noemt Ruud Breuls een uitzonder lijk talent. "Hij paart een boeiende muzikale inventiviteit aan een in drukwekkende instrumentale be heersing", aldus het juryrapport. Verder wordt gesproken van een heldere melodievoering, een punti ge ritmiek en een opvallend vol wassen timing. "Zijn muzikale ge dachten worden daarmee omgezet in een beeldend betoog waardoor elke luisteraar zich zal laten over tuigen," aldus de jury. Voor de Wessel Ilckenprijs, een prijs die sinds 1963 jaarlijks wordt toegekend om jong talent in het be gin van zijn carrière een extra steun in de rug te geven, waren vier musici genomineerd. De jury geeft nadrukkelijk te kennen de muzika- De momenteel in Utrecht nende Breuls is vorige maand a studeerd aan het Hilversumse c ROTTERDAM (GPD) - Het zesde Heineken Jazzfestival, dat van van zondag 11 tot en met zondag 18 sep tember in Rotterdam wordt gehou den, zal dit jaar grootser worden dan ooit. De organisatoren denken zelfs het festival voor het eerst in ternationale allure te geven door enkele groten uit de jazzwereld naar Rotterdam te halen. Voor dit doel zal het sponsorbudget worden verdubbeld tot een streefbedrag van rondom een half miljoen gul den. Volgens programmacoórdinator Adriaan Voogd heeft het bestuur van de stichting Heineken Jazzfes tival Rotterdam een geheel nieuwe opzet gemaakt voor het festivalpro gramma. Het zal dit keer geen drie dagen duren, maar een volle week met internationale jazzacts, optre dens van gastmusici, samenwer king met Rotterdamse jazzpodia en workshops. Op zaterdagavond 17 september is er het traditionele hoogtepunt: de jazznacht in de Doelen. Het fes tival zal een dag later worden afge sloten met een gospelconcert in de Grote of St Laurenskerk. De kroe gentochten en de Straatparades worden gehouden in de nacht van vrijdag 16 en zaterdag 17 septem ber. Tijdens de festival week rijdt weer de 'Jazztram' met muziek op het balkon door de stad en de Spi- do organiseert een 'Jazzcruise'. LONDEN - De kunstveilingen blij ven voor verrassingen zorgen. Ter wijl maanden achtereen het ene re cord na het andere sneuvelde, is vrijdag bij Christie's in Londen een schilderij van Turner onverkocht gebleven omdat het minimumbod niet werd gehaald. Tegelijkertijd ging een doek van de relatief onbe kende Zwitser Jacques-Laurent Agasse voor een miljoenenprijs weg. De Turner, een van de laatste schilderijen die de Engelse artiest maakte, trok een hoogste bod van 6,2 miljoen pond en dat was minder dan het minimumbedrag dat de verkoper, Evelyr. de Rothschild, ervoor wilde hebben. Verwacht werd dat het doek 'Cicero bij zijn villa', een dromerig landschap, met gemak de recordprijs van 7,37 mil joen pond zou-breken. De verwach tingen waren hoog gespannen, om dat het uit 1839 stammende schil derij een van de weinige Turners is die in particuliere handen zijn. Intussen ging een in 1808 ge maakt schilderij van 'twee spelen de luidpaarden' van de Zwitserse artiest Agasse weg voor het onge kend hoge bedrag van 3,85 miljoen pond. Dat was zestien maal zoveel als de hoogste prijs die ooit voor een Agasse was betaald. Er werd druk op het schilderij geboden en het werd gekocht door een anonie me, telefonische bieder. Première Survival Research Laboratories AMSTERDAM - Enkele ty pisch Nederlandse symbolen moesten het gisteravond ontgel den bij de Europese première van de Survival Research Labo ratories. Dit uit San Fransisco af komstige kunstenaarscollectief had op het uitgestrekte Oosten- lijk haventerrein in Amsterdam, tegen de achtergrond van grote havenkranen, onder meer een kerkje en molen nagebouwd die het doelwit waren van verwoes tende, rondrijdende machines. Gevaartes van enkele meters hoog waarvan onderdelen deden denken aan landbouwmachines en oorlogstuig. De één op af stand bestuurbaar, de ander ge heel zelfstandig functionerend. Niet alleen de doelwitten bin nen de hekken bezweken onder de kracht van de alles vernieti gende staalconstructies, ook het publiek kreeg haar portie. De vlammenwerpers spuwden hun lading tot ver over de hoofden van de bezoekers waardoor on der meer een regenkap van een camera smolt. De aanwezigen kregen een voelbare dreun van de luchtdruk. Het optreden dat vanwege de regen een dag was uitgesteld, be gon zondag weliswaar te laat maar was indrukwekkend. En kele treinwagons die de vecht machines van het publiek scheidden, kwamen langzaam in beweging om zo vrij zicht op de arena te geven. Terwijl de trein langzaam wegreed, stak een gro te vlammenwerper op de wagons bevestigde affiches in brand. Aanzwellende muziek op de ach tergrond benadrukte de dreigen de atmosfeer die versterkt werd door een donkerblauwe hemel waaraan zowaar wat sterren stonden. Vervolgens kwamen eén voor één de gevaartes in beweging. Eerst rustig rondzoekend, maar ook al snel met belangstelling voor elkaar en gericht op vernie tiging. Het was tegelijk een in drukwekkend en beangstigend schouwspel. Doordat de handelingen zich op verschillende plaatsen tege lijk afspeelden en veel 'gevech ten' gepaard gingen met oorver dovende herrie, hoge vlammen en dreigende muziek bleven ogen en oren gespannen, zonder dat er sprake was van een drama tische opbouw. In het begin was er nog enige lijn in het vernieti- gingsleger te ontdekken: eerst moest een klein gebouw en ver volgens de kerk het ontgelden. Maar naar het einde toe werd het geheel steeds meer een oorlog van autonome machines. Een sfeer die goed aansloot bij de Amsterdamse werkelijkheid van drie straten verderop. Daar waren op hetzelfde tijdstip men sen bezig zich voor te bereiden op de komende veldslag in de Conradstraat. Pamfletten met het laatste nieuws werden tij dens de laatste minuten van de voorstelling uitgedeeld. Toen zag het er nog even naar uit dat de molen het zou moeten ontgel den, maar nadat dit uit olieton nen opgebouwde symbool kortstondig vlam had gevat, bleek de aanval voorbij. Niet al les werkte nog even perfect. De technici wekten de indruk steeds meer macht over hun machines te verliezen. Uiteindelijk liep de oorverdovende Europese pre mière letterlijk en figuurlijk met een sisser af. GERDIE SNELLERS LYON - De Britse reggaeband UB 40 geeft een aantal concerten in ons land. De uit Birmingham afkomstige groep, die bekend staat om haar felle politieke uitspraken, heeft sinds haar debuut in 1980 nagenoeg zonder onderbreking in de hitlijsten gestaan en kreeg een aanzienlijk aantal gouden en platina platen uitgereikt. Verslaggever Wierd Duk woonde een concert van UB 40 bij in het Franse Lyon en sprak met de muzikanten over de nieuwe elpee 'UB 40' die deze week werd uitgebracht, de gevangenisstraf van bassist Earl Falconer, hun reis naar de Sovjetunie, de toekomst van de reggae en het verlies van hun politieke idealen. UB 40 mag dan in Nederland voor uitverkochte zalen spelen, in Frankrijk is de populariteit van de multiraciale band sinds de eerste, gouden single 'Food For Thought' alleen maar gedaald. Het jonge Franse publiek mist elke aanslui ting met de mentaliteit achter de muziek van UB 40. De kennis van wat er zich in Engeland onder Mar garet Thatcher afspeelt, is nihil, de - vaak geëngageerde - teksten drin gen niet door. Ondanks moeizame pogingen van zangergitarist Robin Campbell en toasterzanger Astro om contact te maken, hing over het concert -in Lyon- een vreemd waas van wederzijds onbegrip. UB40 werd opgericht in 1978. Eerst zeven, later acht werkloze vrienden uit de arbeiderswijk Mo- seley in het Engelse Birmingham die op een verloren maandagmid dag besluiten een bandje te begin nen. Een instrument bespelen kun nen ze dan nog geen van allen, maar de muzieksoort waarin ze zich willen begeven, staat onmid dellijk vast. Reggae moest het wor den, want daar waren ze immers mee opgegroeid. In 1980 debuteert de groep met de elpee 'Signing Off. De plaat slaat in als een bom en niet veel later is UB 40 de popu lairste reggaeband ter wereld. Zo simpel wordt een mooie droom werkelijkheid. Auto-ongeluk "Reggae is voor mij de meest vanzelfsprekende muziek die ooit aan de mensheid is gegeven", zegt de met indrukwekkende dread locks getooide voormalige d.j. As tro, die ooit de aankondiging ver zorgde bij een van de eerste concer ten van UB 40 en sindsdien niet meer van het podium is verdwe nen. Astro en Robin Campbell zijn geanimeerde gesprekspartners. Ondanks het succes zijn de leden van UB 40 vriendelijke buiten staanders gebleven in de vluchtige wereld van de showbusiness. Be trokken jongens die er voor waken afstand te nemen van de mensen door Wierd Duk uit hun jeugd. De veroordeling van bassist Earl Falconer, die vorig jaar onder invloed van alcohol een au to-ongeluk veroorzaakte waarbij z'n broer Ray om het leven kwam, betekende voor hen een grote schok. Ray 'Pablo' Falconer was ja renlang de geluidstechnicus van de band. Aan hem hebben de groepsleden het nieuwe album 'UB 40' opgedragen. "Een paar dagen voordat onze tournee van start ging", vertelt Ro bin, "werd Earl tot 18 maanden ge vangenisstraf veroordeeld, waar van hij er zes moet uitzitten. We wa ren in paniek omdat we tot het laatste moment hoopten dat het al lemaal wel mee zou vallen. Het is moeilijk om daar over te praten, het raakt niet alleen hem, maar ons allemaal. Earl is een van onze beste vrienden. Natuurlijk besef ik, en hijzelf ook trouwens, dat hij een misdaad heeft begaan maar door de dood van z'n broer heeft hij al le venslang." "Earl heeft een bekend gezicht", vult Astro aan. "Met zijn veroorde ling heeft de justitie waarschijnlijk een voorbeeld willen stellen." Ro bin gedecideerd: "In elk geval heeft dit voorval ons nog meer tot elkaar gebracht. We hebben de rij en gesloten." Als tijdelijke vervan ger van Falconer is de donkere bas sist Laroy Bushell aangetrokken. Hij is sessiemuzikant en speelde met de groep Osibisa. "Bij zijn vak manschap vergeleken zijn wij nog steeds beginnelingen", verldaart Robin, "Hij kwam langs, luisterde een keer en speelde, zo maar..." As tro glimlacht als hij aan de eerste sessies met Bushell denkt: "Yeah man, it was incredible". Op het repertoire dat UB 40 ge durende deze wereldtou mee brengt, staan zeven composities van de nieuwe plaat, aangevuld met nummers "die de mensen Robin Campbell (links) en Astro van UB 40: vriendelijke buitenstaanders in een vluchtige wereld (foto GPD) graag willen horen": oude en meer recente hits als Red Red Wine, Rat In The Kitchen, Cherry Oh Baby en natuurlijk de laatste single Break fast In Bed, een song die in samen werking met de zangeres van The Pretenders, Chrissie Hynde, werd opgenomen. Haar rol wordt pro bleemloos overgenomen door ach tergrondzangeres Dee Johnson. "Maar toch lukt het maar niet om die song live goed te spelen", ver telt Robin, "er ontbreekt iets, al leen weten we niet wat." Hoewel de groepsleden zelf 'UB 40' zonder enige twijfel' omschrij ven als de beste elpee uit hun loop baan, is de nieuwe plaat weinig ver rassend. Ook al werd de groep de laatste jaren door de muziekpers overstelpt met bijtende kritiek we gens hun risicoloze koers, de Brit ten blijven volharden in gemakke lijk in het gehoor liggende, dansba re reggae met vaak sterke melodie ën. Canpbell en Astro verklaren na tien jaar nog over voldoende com positorische ideeën te beschikken. "Vergeet niet dat reggae een rela tief jonge muziekstijl is", zegt Ro bin, "die nog een lange weg te gaan heeft. Bovendien leren wij in tech nisch en compositorisch opzicht steeds meer. We hebben dan ook geen enkel gebrek aan muziek. Waar we wel gebrek aan hebben, is aan teksten. Het blijkt steeds moei lijker te zijn dezelfde problemen in een andere vorm aan te snijden". Sovjetunie Thematisch borduurt UB 40 al jaren voort op hetzelfde onder werp: de strijd tegen onrecht. Af komstig uit een armoedige woon wijk leverden het gebrek aan rede lijke huisvesting, het gemis aan op leiding en het uitzichtloze bestaan van werkloze jongeren de directe inspiratie voor protestsongs als One In Ten en Madame Medusa. Niet voor niets had men als naam voor de band het codenummer op het werkbriefje (Unemployed Be nefit Card) van Britse werklozen gekozen. Het symboliseerde de strijdbaarheid van acht jongens die hadden besloten het leven op hun voorwaarden tegemoet te treden. Die houding bezorgde hen vorig jaar nog een uitnodiging van het Russische staatsimpresariaat Gos- concert voor het geven van een aantal concerten in de Sovjetunie. De Sovjet-autoriteiten gingen er van uit dat de Engelsen zich zou den laten verleiden tot het spuien van hevige kritiek op het westerse politieke systeem. "Maar we hebben hen snel dui delijk gemaakt dat daar geen spra ke van kon zijn", zegt Robin. "We eisten dat we dezelfde show kon den geven als elders. Uiteindelijk gingen ze daarmee akkoord". Een plezierige reis werd het ech ter niet. Communicatieproblemen zorgden voor surrealistische toe standen. Astro zucht als hij eraan terugdenkt. De fans mochten bij voorbeeld niet dansen omdat men bang was dat de concerten dan uit de hand zouden lopen. "Toen ben ik maar de zaal ingelopen om men sen uit hun stoelen te trekken. Op een gegeven moment zit er een oud vrouwtje van een jaar of tachtig in de zaal, met op haar borst van die onderscheidingstekens. We ruil den, zij een UB 40 badge, ik zo'n speldje. Ze gaf me een kus en be- gon te huilen". Robin: "Dat bleek telkens weer. Als we door die om heining van veiligheidsmensen heen konden breken en werkelijk in contact kwamen met ons pu bliek dan ging van die mensen een enorme hartelijkheid uit". Stellingname Ook deze reis naar een totaal an dere wereld versterkte het bij de bandleden al lang sluimerende be sef dat de wereld anders in elkaar steekt dan ze aanvankelijk ver moedden. "Als je naïef bent en jong", zegt Robin Campbell nu, "denk je altijd dat je met je bandje systemen kunt veranderen. V/ij wilden vroeger krachtige, politieke songs schrijven omdat we dachten dat we iets te vertellen hadden dat miljoenen mensen nog niet hadden gehoord. Maar als je ouder en poli tiek cynischer wordt, besef je dat het in het leven uiteindelijk draait om de relaties die jij zelf onder houdt met mensen". Daarom zijn de teksten op 'UB 40' volgens de zangergitarist intiemer, minder al gemeen. "Vroeger hadden we ook veel meer moeite met het schrijven van teksten die handelen over per soonlijke problemen omdat we die niet zelf hadden ervaren", ver klaart Robin, maar we hebben nu meer geleefd en schamen ons niet langer om te zingen over liefde, over onze familie en vrienden. We zijn meer gericht op de mensen waar we mee leven". De overgang van een algemene naar een meer particuliere stelling- name wordt gesymboliseerd door het enigszins pretentieuze hoes- ontwerp dat beeldend kunstenaar Steve Masters maakte voor 'UB 40'. Acht anonieme portretten schil derde hij, als herinnering aan de talloze naamloze slachtoffers van de repressie en terreur die de ge schiedenis van de mensheid bepa-i len. Het lijkt een laatste, fluisteren-! de poging van UB 40 de wereld een spiegel voor te houden. Hufter Want dat popmuziek geen wer kelijke invloed kan uitoefenen opj de politiek blijkt volgens Campbell wel uit de gebeurtenissen rond het onlangs gehouden concert in het Wembley stadion in Londen, waar door een groot aantal artiesten, on der wie UB 40, de vrijlating van ANC-leider Nelson Mandela werd geëist. "Wat denk jij dat dat concert j nu helemaal heeft opgeleverd?",' vraagt Robin retorisch, "Juist, he lemaal niets". In de Verenigde Sta ten werd het gepresenteerd als een willekeurig vrijheidsfeest. In zes uur tijd werd daar de naam Mande- i la niet een keer genoemd (slaat met z'n vuist op tafel). Niet-een-keer. Dat is obsceen. Wat overbleef was zo'n Whitney Houston, je kent 't wel, die kraait: We love you and we all know why we are here. Bullshit. Little Stevie Van Zandt die namenj noemde van bedrijven die in Zuid- Afrika investeren en van muzikan-1 ten die daar ondanks de boycot hebben opgetreden werd wegge- censureerd. Dat heeft voor mij heel veel dingen duidelijk gemaakt..." Hij zwijgt even, kijkt naar Astro die z'n betoog doorlopend met woord ('Yeah, yeah, that's right') en ge baar heeft ondersteund. Dan: "Cy-1 nische hufter ben ik, hè?" Campbells cynisme weerhoudt hem er in elk geval niet van zich te blijven uitspreken over zaken waartegen hij in verzet komt. "Nee, als ik me ergens over opwind, zal niemand me beletten daar een song over te schrijven. Sing Our Own Song gaat over Zuid-Afrika, right, en ik ben trots op dat num mer. Ik word er nog altijd emotio- 1 neel van als we het spelen. Hairs in the back off my neck and stuff like that. Maar het kan me niets meer schelen als het voor iemand anders geen betekenis heeft. Uiteindelijk heb ik het voor mijzelf geschre ven". Diezelfde avond vraagt Ro bin het publiek in Lyon tijdens het bewuste lied de kreet 'Amandla Awetu' te scanderen. Het is Afri kaans en betekent zoiets als de macht behoort aan het volk. Zijn poging loopt op niets uit. "Begrij pen jullie dan werkelijk niets van wat ik zeg?" schreeuwt hij ontmoe digd. De toeschouwers lachen, klappen en joelen. Nee, ze begrij pen hem niet.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16