Twee titels voor Ronald Florijn Dogger opnieuw te sterk voor Schapers Enzo Scifo opent score bij Bordeaux Selinger tevreden over vorderingen van volleyballers Roeilcampioenschappen saaie aangelegenheid PARIJS (AFP) De eerste spfeeldag van de Franse voet balcompetitie heeft zaterdag nauwelijks verrassingen op geleverd. Promovendus Sochaux maakte de beste indruk met een duidelijke zege (3-0) in de uitwedstrijd tegen Stras bourg. Landskampioen Monaco verspeelde vrijdag al een punt tegen Nantes. Zuidamerikaanse toestanden bij strijd om Bicentennial Cup SYDNEY (RTR) Brazilië heeft de Bicentennial Cup, een toernooi georganiseerd ter viering van het 200-jarig bestaan van Australië, ge wonnen. In de eindstrijd van het toernooi versloegen de Zuidamerika nen de gastheren met 2-0. In Sydney zagen 28.161 toeschouwers pas in de tweede helft doelpunten. Romario opende in de 59e minuut de sco re, acht minuten later zorgde de komend seizoen in Italië spelende Muller voor de eindstand. Wereldkampioen Argetinië werd zaterdag in derde. In een wed strijd die meer weg had van een veldslag werd Saudiarabië verslagen met 2-0. Simeone en Dertycia zorgden binnen een half uur voor de treffers. De wedstrijd werd ontsierd door een.aantal vechtpartijen. De arbiter slaagde er maar net in het duel nog tot een einde te brengen. Hij had daarvoor wel acht gele kaarten en een rode, voor de doelman van het Arabische land, nodig. Wereldkampioen Argentinië heeft na een veldslag met Saudiarabië de derde plaats opgeëist in het toernooi om de Bicentennial Cup. De Argentijnen versloegen de Arabieren in Canberra in een spijkerhard duel met 2-0 (2-0). De scheidsrechter trok acht, keer de gele kaart en stuurde de doelman van Saudiarabië uit het veld. Hij was de aanstich ter en het middelpunt van een vechtpartij. De doelpunten werden ge maakt door Simeone (4) en Dertycia (30). KIEV (AFP) Dinamo Kiev wordt de tweede professionele voetbalvereniging in de Sov jetunie. Volgens een radiobe richt in de hoofdstad van de Oe- kranië, heeft de eindronde van de strijd om de Europese voet- baltitel aangetoond dat de Sov jetunie niet meer zonder be roepsvoetballers kan als het de slag om de hegemonie niet wil verliezen. Op het moment is Di namo nog een onderneming en komen alle inkomsten terecht in de centrale kas. De laatste ja ren verdiende Dinamo, be schouwd als een van de sterke re clubteams in Europa en te vens ziel van het nationale team, meer dan twee miljoen dollars door het spelen van •vriendschappelijke wedstrij den. Als beroepsvoetbal-orga nisatie heeft Dinamo Kiev nu niet alleen het recht dat geld te houden, maar kan het ook teams als Real Madrid en Ajax naar de Sovjetunie halen, stel- AMSTERDAM (ANP) De nationale roeikampioen- schappen hebben zeker de laatste jaren slechts aantrek kingskracht op een handvol roeiers. De nationale titels worden vergeven en verdeeld door een beperkt aantal deelnemers. Al jarenlang maakt de smalle Nederlandse roeitop vooraf onderling uit wie in welke discipline natio naal kampioen wordt. Reden voor deze onverkwikkelijke gang van zaken is dat het titelgevecht meer als formaliteit gezien wordt in de Nederlandse roeiwereld, dan als afslui ting van een succesvol of minder geslaagd roeiseizoen. De Olympische of nationale teams zijn vaak allang samenge steld en de afvallers hebben vaak de training al beëindigd. Ronald Florijn (links) en Nico Rienks 11 De bij Internazionale weggestuur- 3 de Enzo Scifo excelleerde in zijn eerste competitiewedstrijd voor zijn nieuwe werkgever Bordeaux. De nummer twee van vorig seizoen won door twee treffers van de Bel- gische international van Auxerre. Toulon, dat zich versterkte met de I Nederlanders Lammers en Bosz, versloeg op vreemde bodem Lens door een doelpunt van de Hongaar se aanwinst Bognar in de laatste minuut. Op de eerste speeldag ze- gevierden maar liefst vijf uitspe- lende clubs. Er vielen achttien doelpunten in tien wedstrijden. De Franse clubs hebben zich in de zomerperiode voornamelijk op de interne transfermarkt geroerd. De prestigieuze investeringen van twee jaar geleden bleven dit keer, door de tegenvallende prestaties van het nationale elftal en de terug lopende publieke belangstelling, grotendeels uit. Toulon, dat er niet in slaagde Johnny Bosman bij Ajax los te weken, stroopte de Ne derlandse markt af en contracteer de Bosz (RKC) en Lammers (VW). Bordeaux (dat de concurrentie af troefde met het binnehalen van Cli- ve Allen van Tottenham Hotspur), Marseille, Paris SG, Nantes en Monaco hielden zich voornamelijk bezig met onderlinge handel. Op de eerste speeldag beleefde Racing Club de Paris een regel rechte afgang. De club van Sonny Silooy, die zich in Nederland op het lange seizoen voorbereidde, was voor de Fransen één van de grote kandidaten voor de titel, maar verloor voor eigen publiek van Toulouse: 0-1. Oud-internatio nal Rocheteau besliste het duel in de twintigste minuut. Landskam pioen Monaco had ook niet de start die het zich wenste. Met de interna tionals Touré, Bijotat en Poullain als versterking kwam de ploeg niet verder dan 1-1 tegen Nantes. De Brit Mark Hateley nam de treffer van de titelverdediger voor zijn re kening. Cannes, de nieuwe club van Jan Poortvliet, versloeg Caen met 2-0. Oud-international Lacombe maak te een van de twee doelpunten. Marseille, dat vorig jaar niet aan de hoog gespannen verwachtingen kon voldoen, startte opnieuw te leurstellend. Montpellier, de ver rassing van de vorige competitie, hield het speelgoedje van Bernard Tapie op 1-1. Papin werkte vlak voor de rust de na drie minuten op gelopen achterstand voor Marseille weg. De Colombiaan Valderrama, door Montpellier voor tien miljoen gulden aangetrokken, maakte een onopvallend debuut. Paris SG pro beert de herinneringen aan vorig seizoen, toen het maar net aan de gradatie ontsnapte, zo snel moge lijk te verdringen. De vroegere top club uit Parijs maakte zaterdag een I frisse indruk tegen Metz. De Joego- slaaf Susic hielp Paris SG aan de eerste drie punten van dit seizoen. AZ uit Alkmaar is als laatste ge ëindigd in groep 11 van de Interto- to-competitie. Op de zesde wed- Hekkesluiter laat Alphians alle hoeken zien ALPHEN AAN DEN RIJN - De honkballers van ICL/Alphians hebben gisteren in eigen huis een 2-5 nederlaag geleden tegen de Haarlemse hekkesluiter DSS. Na twaalf overwinningen op rij heb ben de mannen van Alphians- coach Robert Maat toch een steek je laten vallen. Vooral de Alphense verdediging liet het gisteren be hoorlijk afweten. Alphians moest kansloos toezien hoe het Haarlemse DSS in een wei nig spectaculaire wedstrijd de winst naar zich toe haalde. In de vierde innings namen de Haarlem mers al een 0-3 voorsprong door te profiteren van een aaneenschake ling van fouten in het Alphense kamp. Alphians gooide tot twee keer toe de bal achter de lopers aan, maar kon het doel niet vinden, waardoor DSS twee keer makke lijk over de thuisplaat kwam. Twee innings later voegden de Haarlem mers nog eens twee punten aan hun totaal toe: 1-5. De onfortuinlijke Alphians-slag- ploeg kreeg de bal echter niet goed langs de DSS verdediging en kon slechts twee keer tot scoren komen met fraaie home-runs. Catcher Ro bert Schouten sloeg in de vijfde in nings als eerste de bal over het bui- tenveldhek en tekende zodoende het eerste Alphense punt aan. In de achtse innings was het Alphians- aanvoerder Glyniss Kenepa die de bal over het hek sloeg en voor het tweede en tevens laatste Alphense punt zorgde. ,,Na een lange reeks van over winningen kun je er gewoon op wachten dat je een keer verliest. Dat dat verlies tegen de hekkeslui ter is, dat is gewoon een vervelende bijkomstigheid. Wij moeten er nu voor zorgen dat we ons goed voor bereiden op de wedstrijd tegen Badhoevedorp van volgende week. Daarna gaan we ons richten op de wedstrijd van 31 juli tegen Hilver sum waarin we kampioen kunnen worden" aldus Alphians-coach Ro bert Maat. Slagprestaties: Waleri van Wijn gaarden 0.667. Henk-Jan van Keu len en Robert Blaas 0.500. Werpcijfers: Alphians: Dennis Maat 6-3-3-4 en Remco Koppenol 5- 0-0-0, DSS Peter v.d. Fito 1-4-9-1 strijddag verloor het naar de eerste divisie gedegradeerde AZ in de Alkmaarder Hout met 1-2 van bun- desligaclub Bayer Uerdingen, dat de competitie als winnaar afsloot. Rinie de Meijer scoorde voor AZ. In het andere duel van groep elf won Odense BK thuis met 5-2 van FC Magdeburg. FC Den Haag heeft de zesde wed strijd in groep 1 van de Intertoto- competitie gelijk gespeeld tegen Malmö FF: 1-1. Den Haag werd in de eindstand laatste met drie pun ten. Malmö sloot de competitie als beste af. De eerste-divisieclub van trainer Co Adriaanse kwam na 54 minuten op 1-0 door Van der Laan. Negen tien minuten later scoorde Ekheim voor de Zweden de gelijkmaker. Scheidsrechter Bakker gaf gele kaarten aan de Hagenaars Stam en Otto. In de andere wedstrijd van groep 1 won Karl-Marx-Stadt met 1-0 van Hannover 96. Jong Oranje derde op EK SANTANDER (ANP) - Jong Oran je is zondag in Santander als derde geëindigd in het toernooi om het Europese kampioenschap voor jeugdploegen. Het Nederlandse elftal won het duel om de derde plaats met 2-1 (0-0) van de Spaanse jeugdploeg. Drenth, die ook in de verloren halve eindstrijd tegen Westduitsland het Nederlandse doelpunt had gemaakt, opende de score na een strafhoekslag. Lam mers verdubbelde de voorsprong. Het verschil van twee treffers bleef tot twee minuten voor tijd gehand haafd. Westduitsland won de eindstrijd met 3-0 van Engeland, na een rust stand van 1-0. Het landskampioenschap 1988 bood op de Bosbaan in Amsterdam twee volle dagen een saai program ma, waarin elke vorm van span ning en sensatie ontbrak. De Ko ninklijke Nederlandse Roei Bond (KNRB), zich bewust van de deer niswekkende opvoering, besloot dan ook tijdens deze titelstrijd in 1989 een open nationaal kampioen schap te organiseren halverwege het roeiseizoen. Door de felle meewind sneuvel den op zaterdag liefst vijf baanre cords. Meest opmerkelijk was de recordverbetering van skiffeur Frans Göbel, die daarmee de titel onthield aan Ronald Florijn en Ni co Rienks. Een dag later eiste de Amsterdamse roeier de titel even eens voor zich op in de lichte cate gorie. Göbel zal Nederland verte genwoordigen op de wereldkam- ZEIST(GPD) - Halverwege het intensieve trainingsprogramma in de aanloop naar Seoul begint het Nederlands mannenvolley- balteam conditioneel en mentaal in de juiste balans te komen. Zelfs bondscoach Arie Selinger, die de realiteit zelden uit het oog verliest, was zaterdagavond na de eerste 3-1 nederlaag (12-15,16- 14,17-19, 11-15)) in de testreeks van vijf interlands tegen Argenti nië opvallend opgetogen over het inmiddels bereikte peil. „De ploeg groeit. In dit derde duel te gen Argentinië haalden we een niveau, dat hoger lag dan dat van het Europees kampioenschap vorig jaar in België", concludeer de de technisch leider nader hand genoegzaam Voor Selinger vormde 'de prestatie' van zijn ploeg een eer ste opleving in het zorgvuldig ge kozen, maar sportief vlakke trai- ningsparcours, dat hij na het vei lig stellen van de olympische kwalificatie begin februari van dit jaar in Amsterdam had uitge zet. Om in Seoul zo goed moge lijk voor de dag te komen maakte pioenschappen voor lichte roeiers in Milaan. Met het verbeteren van het be staande baanrecord tot 5.58,13 ont ving de ongestuurde vier (Sven en Ralph Schwarz, Johan Leutscher en Tjerk de Vries) zonder tegen stand de titel in dit nummer. De voor Seoul aangewezen equipe fungeerde een week geleden tij dens de Rotsee-regatta als boeivul- ling. Ronald Florijn en Nico Rienks werden onbedreigd nationaal kam pioen in de dubbel twee. Daarnaast verzamelden zij nationale titels in de ongestuurde twee en de dubbel- vier. Samen met Frans Göbel en Jaap Krijtenburg zetten zij de Olympische dubbel vier (Nelis, Bakker, Van den Eerenbeemt, Kel derman) voor schut. Voor deze ver de coach een planning, waarin liefst vier internationale toer nooien in het buitenland en vijf oefenstages, afwisselend in Ne derland, Zweden en Zuidkorea werden opgenomen. Selinger had zelfs moeite om een keuze te maken uit het grote aantal invita ties dat het bondsbureau van de NeVoBo na de plaatsing voor de Spelen bereikte. Met dat toege nomen internationale aanzien bereikte de coach een eerste be langrijke doel. „Want", zo luidt zijn visie, „voor de ontwikkeling van het Nederlandse volleybal is deelnemen aan internationale evenementen hard nodig. Wed strijdseries tegen Zuidkorea en Argentinië zijn leuk, maar grote toernooien zijn in dat proces pas echt belangrijk. Dan leren de spelers onder grote druk een aantal zware wedstrijden achter elkaar te spelen tegen ploegen van verschillend niveau. Die er varing is nodig om enigë kans te maken op Europese, wereld- en olympische kampioenschap pen". In dat opzicht is de oefenmees- ter dan ook uiterst verguld met teruggevallen vier betekende het verlies op de Bosbaan het absolute dieptepunt in dit seizoen. Bij de vrouwen won Harriët van Ettekoven-de nationale titel in de de uitnodiging om deel te nemen aan de strijd om de Sofia-Cup, die van 31 juli tot en met 5 augus tus wordt gehouden. Weliswaar was Selinger liever aanwezig ge weest bij de Savine-Cup in Riga, waar nagenoeg alle olympische toppers acte de présence geven, maar het evenement in Bulgarije vormt een uitstekend alternatief. De bezetting is met de olympia- gangers Argentinië, Japan, Frankrijk (drie poule-tegenstan ders van Nederland in Seoul), Brazilië, Bulgarije en de Sovjetu nie. alsmede met de niet ge plaatste landen Polen, Tsjechos- lowakije en Joegoslavië dusda nig sterk bezet, dat het toernooi een waardevolle graadmeter vormt voor het gevecht in Seoul. Ofschoon het voorbereidings programma van de Nederlandse ploeg, met een gemiddelde van twintig trainingsuren per week (los van wedstrijden), uiterst zwaar is, is Selinger niet bang, dat zijn internationals vermoeid en overbelast aan de Spelen be ginnen. „In feite doen wii noe eenmansboot. De vrouwen dubbel vier (Compaan, Zeekant, Wessel en Pentenga) prolongeerde voor de vierde keer in successie de titel op dit nummer. weinig, vergeleken met veel an dere top-volleybalnaties. Derge lijke ploegen zijn alleen maar op toernee en slaan geen uitnodi ging af. Wil je op dit niveau blij ven meetellen, is dat ook onont beerlijk". Argentinië is één van de vele nationale ploegen, die op een dergelijke manier opereert. De Zuidamerikanen verblijven bij na een maand in Europa, waar van een week in Nederland. Na de laatste twee wedstrijden te gen Nederland (vanavond in Ouddorp en morgenavond in Den Bosch) reist het gezelschap naar Cannes, vervolgens naar So fia en mogelijk nog naar Riga. De Argentijnen, die zich vorig jaar mei al plaatsten voor Seoul door voor Cuba, Brazilië, en Japan eerste te worden in het kwalifica tietoernooi in Brazilië, hebben kosten noch moeite gespaard om zichzelf in Zuidkorea in de schijnwerpers te zetten. Of zoals Raul Quiroga, de absolute ster speler zaterdagavond na afloop opmerkte: „Ons hoofddoel is een medaille". OPORTO (ANP/DPA) - De Am sterdammer Paul Dogger heeft in de Portugese stad Oporto het toer nooi om de Porto Cup gewonnen. Dogger was in de finale te sterk voor Nederlands beste tennisser, Michiel Schapers. Hij had drie sets nodig: 6-2, 3-6, 6-3. Het zeventien jarige talent pakte een prijzengeld van 20.000 gulden. Het was de tweede keer in korte tijd dat Dogger won van Schapers. Eerder gebeurde dat in mei, tijdens het prestigieuze invitatietoernooi van Ede, waar Dogger nationaal doorbrak. Het toernooi in Oporto gold voor de Nederlandse Davis Cup-ploeg, waar ook Huub van Boeckel en Mark Koevermans toe behoren, als laatste voorbereiding op het treffen met de Sovjetunie. In die wedstrijd, die volgende week wordt getennist in Joermala, kan Nederland doordringen tot de We- reldgroep van de Davis Beker. Marcelo Filippini uit Uruguay heeft zijn eerste Grand Prix-toer- nooizege behaald. De 20-jarige Zuidamerikaan versloeg in de fina le van het 75.000 dollar graveltoer- Professionele aanpak bij Dinamo Kiev de het radio-bericht. Kiev werd voorafgegaan door Dnjepr Dnjepropetovsk als organisatie waar beroeps voetbal mogelijk is. De oud-te genstander van PSV diende als experiment. Het invoeren van het professionalisme betekent ook dat de spelers betaald zul len worden. In het radio-be richt wordt gesproken over maandlonen tot 10.000 gulden. Het modale salaris in de Sov jetunie bedraagt 750 gulden. De Olympische roeiploeg zal half augustus in Polen nog een wed strijd .varen voordat de equipe op 30 augustus vertrekt naar het trai ningskamp in Zuidkorea. Quiroga is een van de acht spe lers van de Argentijnse selectie, die in de Italiaanse competitie uitkomt (bij Panini Modena) en daar evenals zijn landgenoot Hugo Conté (werknemer van Ac- qua Pozzillio) oneindig veel lires opstrijkt. Beiden waren er in na volging' van het merendeel van de huidige groep zes jaar geleden, ook bij, toen de formatie derde werd op het WK in eigen land. In Parijs, vier jaar later, kwam het team niet verder dan de zevende plaats. In 1984 debuteerde Ar gentinië op de Olympische Spe len in Los Angeles, maar bleef buiten de medailles (zesde). De Zuidamerikaanse equipe vormt met Frankrijk, Japan en Neder land de groep, die in Seoul om de tweede plaats in de poule gaan strijden, want over de hegemo nie van de gouden titelverdedi ger de Verenigde Staten bestaat geen enkele twijfel. Zaterdagavond maakte Neder land in de propvolle sporthal Dijnselburg na de onbenullige oefenpartijtjes tegen de tweede keus van Argentinië (twee keer nooi in Bastad de Italiaan Cancel- lotti in drie sets; 2-6, 6-4, 6-4. Voor Filippini betekende de overwinning zijn doorbraak in het GP-circuit. Tot Bastad bestond zijn beste verrichting uit een plaats bij de laatste acht. In het Zweedse Ba stad waren de groot-verdieners niet aanwezig. Het prijzengeld van 75.000 dollar is in de ogen van de topspelers een fooi van dubieuze allure. Door de matige bezetting was Filippini ondanks zijn 87e plaats op de wereldranglijst als ze vende geplaatst. In de finale speelde Filippini in de eerste set dramatisch slecht. Cancellotti, die in 1984 voor het laatst een GP-toernooi op zijn naam bracht, behoefde alleen de bal in het spel te houden. De Uruguaan sloeg ze met gemak en daverende klappen buiten de lij nen. Na het verlies van de eerste set (2-6) bracht een regenpauze van dertig minuten Filippini tot bezin ning. Hij wijzigde zijn speelstijl, ontweek de sterke forehand van de Italiaan en demonstreerde de klas se, waarmee hij in de kwartfinales de Zweedse favoriet Nyström ver sloeg. Filippini dicteerde het wed strijdbeeld en had aan twee ser vice-doorbraken voldoende om de cheque van 20.000 gulden in ont vangst te nemen. De Amerikaan André Agassi heeft het Grand Prix-tennistoer- nooi in de Westduitse stad Stuttg art gewonnen. In de eindstrijd van het toernooi versloeg de 18-jarige de tien jaar oudere Andres Gomez uit Ecuador in twee sets: 6-4, 6-2. Het was voor beiden de tweede partij binnen zes uur. Eerder op de dag waren de halve finales ge speeld. Agassi versloeg daarin de Fransman Henri Leconte met twee keer 7-5 en Gomez had verrassend weinig moeite met de Argentijn Guillermo Perez-Roldan. Veertig gewonden bij voetbalrellen CALCUTTA (SID) - Veertig men sen, onder wie verschillende poli tiemannen, zijn bij rellen tijdens en na de voetbalderby in Calcutta tus sen Mohun Bagan en East Bengal, uit de hoogste divisie van India, ge wond geraakt. De ongeregeldhe den braken uit nadat een speler van Mohun Bagan uit het veld was gestuurd wegens gevaarlijk spel. De supporters van de elftallen raakten daarop slaags. Ze verniel den een gedeelte van de tribunes en vochten na de wedstrijd gewoon verder in de stad. Tumultueus slot van schaak strijd ROTTERDAM (ANP) - CSKA Moskou heeft zaterdag, volgens verwachting, de Europa Cup scha ken voor landskampioenen ver overd na een tumultueuze slotdag. De teamleider van de Sovjetrussi- sche ploeg vergat zaterdag een uur voor aanvang van het duel tegen Honved Budapest zijn bordopstel ling bekend te maken. Volgens de reglementen moest de titelverdedi ger uit de Sovjetunie toen met de sterkste spelers aantreden. Dat was niet mogelijk, omdat Toekmanov het team een dag eerder had verla ten wegens verplichtingen in Biel. De absentie van Toekmanov lever de Moskou een reglementaire nul op. Honved won het het duel met 4- 2 en kwam daardoor op de tweede plaats. Volmac Rotterdam, de ora- niserende vereniging, werd uitein delijk derde na een nipte overwin ning op Solingen: 3V2 - 2V2. OLYMPISCH - China zal 301 at leten afvaardigen naar de zomer spelen in Seoul. Het is de grootste Chinese Olympische ploeg aller tij den. In 1984 kwamen in Los Ange les 225 atleten aan de start. In Seoul zal China aan 20 van de 23 sportdis ciplines deelnemen. De ploeglei ding rekent op dertig medailles, waaronder acht tot twaalf gouden. 3-0 winst) voor de eerste maal kennis met de kracht van z'n toe komstige olympische opponent. De Argentijnse coach Luis Muchaga liet nu vrijwel uitslui tend zijn basisspelers opdraven. Zijn collega in Nederlandse dienst, gezegend met nagenoeg twee gelijkwaardige teams, koos voor het zestal, Rob Grabert, Ron Zwerver, Ron Boudrie, Ro nald Zoodsma, Jan Posthuma en Avital Selinger. De coach bracht met uitzondering van Marco Brouwers en Edwin Benne (schouderblessure) alle spelers binnen de lijnen, terwijl Peter Blangé, de spelverdeler van het A-team, het vanwege een pees kwetsuur aan zijn rechter-wijs vinger bij invalbeurten moest la ten. Door de serieuze aanpak van beide teams ontstond er een boeiende en kwalitatief hoog waardige krachtmeting van bij na tweeeneenhalf uur, waarbij de beloftevolle Nederlandse equipe door persoonlijke fouten en door twee blunders van de lijnrech ters op beslissende momenten 'door het ijs zakte'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15