Wind spelbreker in recordregen atleten Estafette is de uitkomst Elfde record voor Van Noort Koeleman loopt zich los op NK Lewis en Banks lopen wereldrecord mis Sprintsters leggen vete bij 'Cadeautje' van Schueler Foeke Booy naar Kortrijk De Wit en Wijnsma naar Seoul Cram lijdt opnieuw nederlaag INDIANAPOLIS (RTR/ANP) - Het eerste weekeinde van de harde strijd om een plaats in de Ameri kaanse atletiekploeg bij de Olym pische Spelen van Seoul, heeft een reeks van ongekende prestaties op geleverd en en veel stof tot praten. De meest in het oog springende waren de wereldrecords van Flo rence Griffith-Joyner en haar schoonzus Jacky Joyner-Kersee. Griffith bleef op de 100 meter drie keer onder het wereldrecord, dat met 10,76 op naam stond van haar grote concurrente Evelyn As- hford. Aan haar formidabele serie- tijd van 10,49 werd nog even ge twijfeld omdat de windmeter toe vallig net stilstond na daarvoor en daarna haast te zijn dolgedraaid. In de halve Finale (10,70) en in de eindstrijd (10,61) snoerde Griffith de sceptici de- mond. Ze bewees geen overmatig voordeel van de wind nodig te hebben voor een mannensnelheid. Griffith toonde zich in Indiana polis niet alleen meer de sprintster met 's werelds snelste uiterlijk. De ooit door haar centimeters lange nagels bekend geworden 27-jarige Amerikaanse zorgde op de vrou wensprint voor een nieuw tijdperk, dat in Seoul iets belooft. Griffith verpulverde het wereldrecord van haar landgenote Evelyn Ashford met maar liefst 0,27 seconde. Het tweede wereldrecord was amper een verrassing. Dat kwam omdat Jacky Joyner-Kersee op de eerste dag van de zevenkamp al had aangetoond op weg te zijn naar een fantastisch totaal. Vier record- verbeteringen zorgden ervoor dat er voor Joyner op de tweede dag ei genlijk niets meer fout kon gaan. Als eerste vrouw kwam ze daarmee boven de 7200 punten: 7215. Bij de mannen sneuvelden op de tweede dag van de Olympische se lectiewedstrijden dan wel geen we reldrecords, de prestaties waren er niet minder om. Nadat Carl Lewis in de series, middels 9,96 seconden na een matige start, al had aange toond in vorm te zijn, ging het in de eindstrijd ongekend hard. Met een te forse wind in de rug, 5,2 meter- /seconde, kwam de viervoudig Olympisch kampioen, die zich via een ontspanning 8,25 meter ook plaatste voor de verspringfinale van vandaag, uit op 9,78. Nog nooit was de 100 meter zo snel afgewerkt. In Lewis' kielzog realiseerden ook Mitchell (9,86) en Calvin Smith (9,87) goede tijden en zij plaatsten zich daarmee voor de Olympische Spelen. Lewis, vorig jaar overvleugeld door de Cana dees Ben Johnson, gooide met de winst, maar vooral de tijden, de frustaties van 1987 van zich af. „Vo rig jaar was ik steeds geblesseerd en had ik veel problemen, ook emotioneel. Dit seizoen ken ik vooral hoogtepunten. Vandaag kwam dat er allemaal uit." Ook bij het hinkstapspringen speelde de wind een rol. Willie Banks zegevierde door als eerste man over de achttien meter te springen: 18.20 m. De te forse steun in de rug, eveneens 5.2 m/s, voor kwam dat de prestatie geboekt werd als een wereldrecord. Dat blijft gewoon in handen van Banks met 17,97 meter. De showman bleek in Indianapolis op het juiste moment in vorm te zijn. In zijn eer ste sprong kwam hij al over de achttien meter: 18.06. Daarna her haalde hij dat twee keer, beide ma len kwam hij in het zand na 18.20. De Amerikaan raakte vooral over zijn eerste sprong niet uitgespro ken: „Ik had het idee dat ik vloog. Ik leek wel een vogel die niet meer hoefde te landen." De 400 meter Jacky Joyner-Kersee springt over 193 cm en vestigt daarmee een nieuw Amerikaans record tijdens de Olympische slectiewedstrijden in In dianapolis. Joyner vestigde tevens een nieuw wereldrecord op de zeven kamp. (foto ANP) horden bracht een finale van inter nationale allure. Liefst vijf lopers bleven onder de 48 seconden. Nog steeds pngenaakbaar is de 32-jarige topspecialist Edwin Moses, die won in 47,37 seconden, slechts 0,34 boven zijn wereldrecord. Achter zijn rug vochten vier anderen om de resterende twee tickets voor Se oul. Andre Philipps (47,58) en Ke vin Young (47,72) waren de geluk kigen. Minder aansprekend in de reeks van unieke prestaties waren de ver richtingen van de Amerikaanse hoogspringers. Jim Howard zege vierde in de 2.34 meter, Stanton en Conway reserveerden ook een tic ket voor Seoul door over de 2.32 meter te springen. GRONINGEN (GPD) Tussen de twee ontmoetingen van Nederlands snelste atletes, de Westathletics en afgelopen weekeinde, de nationale titelstrijd, lag slechts een maand. Maar er was sprake van een wereld van verschil. In Brussel was er half juni de droe vig weglopende Nelli Cooman, boos op hordenloopster Marjan Olijslager, die iets onaardigs had gezegd en Els Vader, die partij koos voor haar vriendin. Zaterdag avond liet het trio, mèt begeleiders en bondsofficials in het Stadspark paviljoen van Groningen bijeen, een fles champagne ontkurken. Gedronken werd op een. nuttige hereniging en een in de zwemsport veel gebruikt plannetje dat vooral Cooman en Vader via de sprintes tafette naar de Olympische Spelen moet helpen. De individuele limiet op de 100 meter is zó scherp (11,10 seconden) dat Nederlands snelste duo nog vóór de Spelen een keer ongekend zou moeten 'pieken' om überhaupt naar Seoul te mogen. En gezien de tijden tot nu toe leek dat er voorals nog niet in te zitten. Dus moet nu de 4xlQ0 meter met Cooman, Va der, Olijslager en de nieuwste ster van het tartan, Gretha Tromp uitkomst en opluchting brengen. Waarmee direkt ook heel veel oud zeer vergeten moet worden. Niet dat de dames elkaar op een regenachtige Groningse avond lief devol in de armen vielen, of zoals Els Vader het zei: ;,Je hoeft geen vriendinnen te zijn om elkaar een stokje over te geven". Niettemin is naast de aanwezige snelheid een onlosmakelijke voorwaarde voor het halen van de limiet (43,80 se conden, 0,36 boven het twintig jaar oude Nederlandse record) dat de wissels goed verlopen en dat is een kwestie van veel, heel veel geza menlijk trainen. En daarvoor ont breekt de tijd. Voor de eerste wed strijd, „een try-out" 30 juli in Hech- tel, komt het viertal één, hooguit twee keer bij elkaar. Maar daarover werd weinig ge zeurd, het afgelopen weekeinde. Beter laat dan nooit, klonk het. De wat opgeklaarde onderlinge sfeer moest alle limiet-zorgen even doen vergeten. Els Vader: „We gaan nu geen ouwe koeien meer uit de sloot INDIANAPOLIS (DPA) - De hardheid van de Amerikaanse selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen werd zater dag doorbroken door een groot moedig gebaar van de snelwan delaar Carl Schueler. Omdat per onderdeel slechts drie tic kets voor Seoul zijn te verdelen, gaf Schueler zo'n toegangsbe wijs weg. Op het nummer 20 kilometer snelwandelen hield de Ameri kaan kort voor de finish in, schudde de achter hem lopen de Paul Schwartzberg de hand en liet hem als nummer drie achter Garry Morgan en Tim Lewis over de eindstreep gaan. Het royale gebaar viel Schueler niet echt zwaar. Op 24 april had hij zich als winnëar van de se lectiewedstrijd over 50 kilome ter al voor de Zomerspelen ge kwalificeerd. halen. We gaan lopen, punt uit". En technisch directeur Arie Kauff- man, met sprinttrainer Toine van de Goolberg de 'supervisor' van de hereniging: „Voordat we zaterdag avond om de tafel gingen zitten, hebben we afgesproken dat we niet meer zouden praten over wat er al lemaal was gebeurd. Geen welles- nietes gedoe, gewoon afspraken maken over trainingen en wedstrij den". Wrijvingen Bondstrainer Van de Goolberg had afgelopen winter al gepro beerd de sprintestafette weer nieuw leven in te blazen, want vóór alle wrijvingen leek het kwartet in 1986 (toen nog met de nu Zwitserse Martha Grossenbacher) op de goe de weg. De vier leken in staat het Mexico-record uit '68 eens uit de boeken te zullen halen, totdat de sfeer steeds verder vertoebelde. Daarom ook gaf Van de Goolberg eind mei zijn pogingen op. Kauff- man: „We zeiden: als we niet willen met z'n allen, dan houdt het op. Nelli, Els en Marjan konden ge woon niet bij elkaar worden ge bracht". Todat Cooman anderhalve week geleden de bondstrainer opbelde. De Rotterdamse indoorkampioe- ne, èn gisteren voor Els Vader nummer één buiten, had een be sluit genomen. „Na mijn weglopen bij de Westathletics heb ik een paar hele vervelende weken gehad. -Ie dereen viel over me heen, ik werd als de boeman gezien. Terwijl ik me zelf niet schuldig voelde, kreeg ik wel alle rotzooi over me heen. Ie dereen zag de slechte kanten van me, daarmee moest het maar eenS afgelopen zijn". En trainer Henk Kraaijenhof: „Dat onderuit halen van elkaar, moet dat nou allemaal, dachten we. Het kost zoveel ener gie en ellende, terwijl je je kracht juist voor het lopen zelf nodig hebt". Cooman zei wel dat ze voor de goede samenwerking 'over veel dingen had moeten heenstappen', maar dat was afgelopen weekeinde zo ongeveer het enige dat nog over het verleden werd gezegd. De blik werd gericht op Seoul, individueel of in estafette-verband. Nelli Cooman benadrukte dat ze ook op eigen kracht zal blijven proberen de scherpe 11,10 te halen: „Ik kan GRONINGEN (GPD) - Al na een jaar heeft FC Groningen weer af scheid genomen van Foeke Booy. De 26-jarige spitsspeler kwam gis teren tot overeenstemming over een verbintenis voor twee seizoe nen met de Belgische eersteklasser KV Kortrijk. Booy had een driejarig contract bij FC Groningen, maar paste niet in de nieuwe plannen van het tech nisch duo Koeman-Westerhof. Bo vendien drukte zijn salaris nogal zwaar op de beknotte begroting. FC Groningen kocht Booy een sei zoen geleden voor 560.000 gulden van PEC Zwolle. nog niet zeggen dat nu met de esta fette Seoul een stuk dichterbij is gekomen. Ik loop toch eerst voor mijn eigen kans, daarna kijken we welke wedstrijden we met de esta fette kunnen lopen. In ieder geval zijn we allemaal heel enthousiast." „Logisch", zegt Els Vader, „want behalve Marjan (die al zeker is van de olympische hordenloop, red.) heeft iedereen er baat bij. Die li miet van 43,80 moet te halen zijn en zo kunnen ook mensen naar Seoul die er aanvankelijk nog lang niet zeker van waren". Behalve Cooman, Vader en (als reserve) één van het duo Claudia Elissen—Mieke van der Kolk is dat Gretha Tromp, met voorsprong bij de vrouwen de grootste verrassing van het atletiekseizoen. De voor verpleegkundige studerende Noordhollandse zorgde zaterdag voor een opvallende verbetering van het Nederlands record op de 400 .meter horden. Had ze zelf vori ge Week in Barcelona de oude top tijd van Olga Commandeur met haar 56,36 al uit de boeken ge schrapt, zonder enige tegenstand dook ze daar in Groningen nog eens tweetiende onder: 56,17. De A-limiet voor Seoul staat op 55,70 een lange weg lijkt het, maar niet voor iemand die voor dit seizoen een beste tijd van 58,5 had staan. Omdat ze bij de NK gisteren ook nog eens een in volle trainingsop- bouw verkerende Marjan Olijsla ger op de 100 m horden versloeg en op de 100 vlak achter Cooman en Vader als derde finishte, kwam ze bij de pré-olympische' estafette te recht. En dat alles vooral tot haar eigen grote verrassing. „Ik moet er nog even aan wennen hoor, al die prestaties en publiciteit". Grap Haar record zaterdag was des te opvallender omdat de wind het eerste stuk hard waaide en de 24-ja- rige Tromp technisch nog verre van perfect liep. Maar wat wil je ook van iemand die pas drie jaar geleden 'voor de grap' ging'horden- lopen en daarna in '86 een heel sei zoen miste door een voetblessure.' „Die tijd die ik nu loop is toch een beloning voor het werk en het af zien van de laatste drie seizoenen. Bovendien heb ik veel aan Wil Westphal en Tineke Hidding te danken. Die zeiden steeds dat ik in GRONINGEN (GPD) - De Neder landse atletiekkampioenschappen in Groningen stonden bij de man nen vooral in het teken van de af wezigen. Behalve Frans Maas moest de nationale titelstrijd ook toppers als Han Kulker (griep) en Rob Druppers (voorhoofdsholte- ontsteking) ontberen. Het door Ar- go'77 georganiseerde evenement verliep wat de mannen betrof dan ook zonder al te veel opwinding te veroorzaken bij de bijna 5.000 toe schouwers die over twee dagen het Stadspark bevolkten. Zaterdag eiste steeple-loper Hans Koeleman de hoofdrol voor zich op door zeer overtuigend zijn nationale titel te heroveren. Con current Herman Hofstee werd op ruim 12 seconden gelopen en met 8.26,37 leverde de in de Verenigde Staten levende Koeleman zijn bes te seizoenprestatie. In augustus gaat de 30-jarige historicus op li- mietenjacht. Tot voor zaterdag leek de benodigde 8.21.00 dit seizoen ver buiten bereik van Koeleman te liggen, maar zijn optreden op de NK was hoopgevend. Koeleman: "Ik heb veel last ge had van mijn hamstrings. Daarom heb ik me intensief laten behande len. Ze hebben er op Papendal bij- ffa een week lang flink op lopen rammen, tot schreeuwens toe. Het heeft geholpen, want ik heb voor het eerste weer eens lekker gelo pen. Ik ga nu flink wat tempotrai ningen doen, want dat is er nog niet Gretha Tromp (links) weet haar concurrente Marjan Olijslager op de honderd meter horden net voor te blijven. (foto ANP) mezelf moest blijven geloven, on danks die moeilijke blessure-perio de". Trainer Westphal en zijn pupil Hidding 'adopteerden' sprintster Gretha Tromp in '85 op de baan in haar woonplaats, Heerhugowaard. „Toen zei Wil eens tegen me: als je wilt, doe dan eens met Tineke op de horden mee. Zo is het eigenlijk voor de grap begonnen, maar de winter erna begon ik serieus te trai nen". Een paar zomers later zijn er de vruchten, maar het kan nog be ter. „Ja, die limiet is wel scherp, maar ik stel het heel simpel: als het erin zit, komt het eruit. Ik ga nu ook niet aan de limiet denken, van nu moét het gebeuren. Ik zie wel". Zeker van Seoul is Elly van Hulst en ze liet afgelopen weekeinde nog eens ten overvloede zien waarom. De Rotterdamse was in de nacht van woensdag en donderdag nog geveld door een virus en vrijdag zei de arts dat het 'onmogelijk' was te lopen, laat staan hard te lopen, voor een titel. Van Hulst probeerde het toch, en boekte haar zoveelste trilo gie. Goud op de 800, 1500 en 3000 meter. Waarmee ze nu thuis 63 van die gouden plakken heeft hangen. TALENCE (ANP) - Tienkam per Robert de Wit en zeven kampster Marjon Wijnsma heb ben bij internationale wedstrij den in Talence, in de buurt van Bordeaux, royaal voldaan aan de bescheiden B-limiet van de IAAF, die hen in staat stelt in Seoul aan de start te komen. De Wit werd in het sterk bezette veld met 8306 punten vijfde, Wijnsma eindigde met een to taal van 6199 als achtste. Bei den kwamen daarmee overi gens ook opnieuw uit boven de scherpere A-limiet van het NOC. De Wit begon de eerste dag voortvarend met persoonlijke records op de 100 meter (11,06) en de 400 meter (48,35). Het ko gelstoten viel daarentegen met een afstand van 14,45 meter te gen. Gisteren handhaafde de at leet uit Eindhoven, die na vijf onderdelen een totaal van 4098 had, zijn ook internationaal ho ge niveau ondanks de naweeën van een griepje knap. Op de 100 meter horden was hij tijdens een tienkamp nog nooit zo snel: 14,15. Marjon Wijnsma wisselde na een prima eerste dag - na vier onderdelen had ze 100 punten voorsprong op haar nationale record - gisteren goede met ma tige prestaties af. Haar 2.10,73 op de 800 meter mocht gezien worden, de 6,35 meter ver en de 33,52 meter met de speer vielen tegen. Bij het verspringen bleef ze tien centimeter onder haar mogelijkheden, bij het speer werpen zelfs zes meter. Niette min viel ze tussen de ijzersterke concurrentes geenszins uit de toon. De Oostduitse Anke Beh- mer won de zevenkamp met 6733 punten. Bij de mannen ze gevierde de Franse allrounder Christian Plaziat met 8515, een nationale recordverbetering van bijna 200 punten. VOETBAL Henk Schuiten heeft zijn ontslag genomen als manager van de eerste-divisieclub Heeren veen. Schuiten, per week drieën eenhalve dag in dienst van van de Friese betaald-voetbalorganisatie, verlaat na vijf jaar de club omdat hij niet te spreken is over het werk klimaat. GRONINGEN - Peter van Noort en Yvonne van Dorp hebben hun missie naar Groningen volbracht. Beide atleten keerden gisteren van het NK atletiek terug met een gou den medaille. Voor de kogelslinge raar van De Spartaan uit Lisse had dat eremetaal een bijzonder tintje, omdat de veelvoudig kampioen ook zijn eigen Nederlands record aanscherpte tot 67,98 meter. Van Dorp presteerde behalve op haar favoriete 400 meter, waar ze de eer ste plaats pakte, ook op de 200 me ter naar behoren: derde achter Els Vader en Nelli Cooman. Lissenaar Peter van Noort was zeer tevreden. Niet alleen omdat hij zijn titel prolongeerde, maar ook vanwege de manier waarop hij dat deed. In zijn vijfde poging kwam van Noort tot een worp van 67,98 waarmee hij voor de elfde achtereenvolgende keer het Neder lands record verbeterde, „Ik moet eerlijk zeggen dat het record me meer doet dan de titel", aldus de Spartaan. Van Noort denkt de ko gel binnenkort over een afstand van 70 meter te gaan slingeren. Yvonne van Dorp was gisteren na haar race op de 400 meter, waar in ze haar Nederlandse titel prolon geerde, allerminst tevreden. „Om dat de omstandigheden uitstekend waren was ik er zeker van dat ik een persoonlijk record zou realise ren. Als je dan een tijd van 54,31 loopt, dan valt dat gewoon tegen. Deze titel zou voor mij veel meer waarde hebben als ik er wel in was geslaagd een persoonlijk record te lopen. De scherpte ontbrak omdat ik de laatste twee maanden geen krachtraining meer gedaan heb", oordeelde Van Dorp. Zaterdag stapte de Holland-atle te na de 200 meter heel wat gelukki ger van de baan. De derde plaats achter Vader en Cooman, maar vooral haar eindtijd (23,88) stem den de kampioene van vorig jaar tevreden. „Het gat met die twee wordt steeds kleiner. Ik zat maar twee tienden achter Nelli. Boven dien loop ik hier een persoonlijk re cord. Ik verheug me al op een vol gende confrontatie met dat twee tal". Aart Stigter van AAV'36 beland de tijdens de 5000 meter op een eer volle vierde plaats. De Alphenaar moest slechts cracks als Marti Ten Kate, Marc van Rooy en John Vermeulen voor zich dulden. „Ik durfde niet zo snel te starten als Ten Kate, Vermeulen en Van Rooy omdat ik dan misschien zou instor ten. Nu heb ik me volledig kunnen richten op de vierde plaats en dat is uitstekend gelukt" aldus een tevre den Stigter die met een eindtijd van 14.23,62 Leidenaar Huub Pragt net voorbleef (14.24,75). Minstens even blij als zijn club genoot was Martien van der Hoorn na afloop van zijn 3000 meter steeple chase. De 'oude rot' eindig de als zesde op dit loodzware on derdeel en realiseerde bovendien een clubrecord (8.58,70) voor AAV '36. „Mijn vorm was niet eens opti maal", lachte Van der Hoorn bree duit, „want ik heb door huiselijke omstandigheden drie weken trai ning moeten missen. Daardoor kwam ik ook niet in de buurt van het brons. Maar ja, daarvoor had ik een nieuwe persoonlijke toptijd moeten lopen en dat is al in geen ja ren meer voorgekomen". Zijn steeple-collega Kees van Klink kwam met een ander verhaal aan de finish. De sterk begonnen van gekomen. Volgende maand moet het gaan gebeuren". Tevredenheid bij Koeleman. on tevredenheid bij discuswerper Erik de Bruin, die al verzekerd is van uitzending naar Seoul en in Groningen op 61 mëter 88 bleef ste ken. "Dat is zeker twee meter te weinig", mopperde de gespierde atleet uit Hardinxveld-Giesendam op zichzelf. "Ik heb geen excuses, ik gooi gewoon slecht. Gebrek aan tegenstand? Onzin, in Nederland heb ik al geen concurrentie meer sinds mijn juniorentijd. Ik gooi voor mijzelf en dat gaat op dit mo ment beroerd. Ik kom kracht te kort en daar moet ik keihard aan werken. Gelukkig is Seoul nog een eind weg". Zeker voor De Bruin die pas aan het. eind van het Olympisch toer nooi r^ar Zuid-Korea afreist. "Daar heb ik bewust voor geko zen", aldus de eigenzinnige atleet die met 18 meter 79 ook zijn Neder landse titel bij het kogelstoten pro longeerde. "Je moet of op het aller laatste moment weggaan zodat je geen last heb van het tijdverschil of je moet heel ruim van te voren al die kant opgaan. Het was aanvan kelijk de bedoeling dat ik in sep tember naar het trainingskamp in Japan zou gaan. Ik wilde mijn trai ner (zijn vader red.) meenemen, was geen enkel probleem voor de bond, maar dat moest ik wel zelf betalen. Zo'n reis kost 6000 piek, dat is bijna mijn hele toelage van de KNAU. Daarom heb ik besloten mij thuis voor te bereiden en twee dagen voor de kwalificatie van het discuswerpen (vrijdag 30 septem ber red.) op het vliegtuig te stap pen". JAAP VISSER Bataven-atleet liep na de eerste passage van de waterbak plotse ling moederziel alleen achteraan. Van Klink: „Vijf meter voor de bak was ik mijn schoen kwijt. Even heb ik overwogen om te stoppen, maar in plaats daarvan heb ik die schoen maar weer aangetrokken". Na een fraaie inhaalrace belandde de at leet uit Nieuwerbrug met 9.11,66 uiteindelijk nog op de elfde plaats. Zijn clubgenoot Jan Jansen was al bijna even onfortuinlijk op de 1500 meter. Een rommelige slot- ronde in de serie brak de Leidenaar op: hij kwam twee tienden tekort voor een finaleplaats. Jeroen Sun- ter (Hol) kwam op de sprint ook niet in de finale terecht. Met zijn tijd van 11,40 sneuvelde de Leider dorper in de series. Datzelfde lot was de Alphense Laura Bosman beschoren. De voor het Haagse Sparta uitkomende atlete kwam in de 800 meter strijd net niet in de fi nale terecht ondanks haar nieuwe persoonlijke toptijd van 2.09,47. Ook de 110 meter hordenlopers Gert-Jan Palm (Hol) ën Walter Bot man (Hol) sneuvelden in de series. Palm kwam tot een tijd van 14,93 en Botman finishte na 15,56. Hans Koeleman op weg naar de nationale titel op de 3000m steeple. (foto ANP) GATESHEAD (Reuter) Steve Cram is tegen zijn derde nederlaag in negen dagen opgelopen. De Brit se hoop op Olympisch goud werd zaterdag in Gateshead verslagen op de twee mijl. Frank O'Mara sloeg de aanval van Cram in de slot- meters resoluut af. De twee mijl moest het hoogte punt worden van het atletiekgala in Gateshead. De organisatie trachtte de deelnemers te motive ren door 85.000 gulden te zetten op de verbetering van het wereldre cord op de incourante afstand. De tijd van Aouita (8.13,45) kwam niet in gevaar. O'Mara ging in de matige tijd van 8.17,78 als winnaar over de streep. Cram werd tweede, dezelf de klassering bereikte hij in Lon den en Nice. De Zweed Sjöberg deed een po ging zijn eigen wereldrecord hoog springen van 2 meter 42 te verbete ren. Na zijn winnende sprong over 2 meter 30 liet hij de lat naar 2 me ter 44 tillen. De blondgelokte Zweed faalde drie keer op die hoogte. De Roemeense middehaf- standloopster Paula Ivan heeft tij dens de Balkan-spelen in Ankara de beste seizoenprestatie op de 800 meter maar net gemist. Ivan finish te na 1.56,42. Alleen de Sovjet-atle te Nadesjda Olisarenko was dit jaar sneller. Ze kwam in juli handge- klokt tot 1.56,0. De tweede plaats was zondag voor de Roemeense Todorita Chidu, die 1.57,64 liep. De 19-jarige Oostduitse atlete like Wyludda heeft tijdens de na tionale titelstrijd voor junioren in Karl-Marx-Stadt twee jeugd-we- reldrecords gevestigd. Zaterdag stootte ze de kogel 20,23 meter ver. Een dag eerder had ze 72,70 meter gegooid met de discus, een verbe tering van haar eigen record met 46 centimeter. ZWEMMEN Het vijftal Marian ne en Mildred Muis, Linda en Ilse Oegema en Agnes Holtinge heeft tijdens wedstrijden in Dedems- vaart het Nederlands record op de vijf keer vijftig meter vrije slag ver beterd. De zwemsters kwamen tot 2 minuten en 18,1 seconden. Het vorige record stond met 2.18,1 op naam van Dolfijn Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13