PORT Slot tour-etappe een lachertje 'Emiel beseft nog niet half hoe goed hij is' Florence Griffith loopt supertij d op 100 meter Recordsprong brengt natuurtalent in Seoul 'Wat een stomme coureurs zijn er toch' TOUR '88 Watersldër Van der Maas is concurrenten de baas MAANDAG 18 JUL11988 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Florence Griffith INDIANAPOLIS (SID) - Flo rence Griffith-Joyner heeft bij de Olympische selectiewedstrijden in Indianapolis het wereldrecord op de 100 meter verbeterd. De Amerikaanse atlete kwam in de halve-finaleloop onder windstil le omstandigheden tot de tijd van 10,49 seconden. Het oude re cord was sinds 22 augustus 1984 (Zürich) met 10,76 in handen van haar landgenote Evelyn Ashford. Griffith liep in de series van de 'trials' al een tijd van 10,60, maar die score kon wegens teveel rug- wind niet als wereldrecord wor den erkend. Op de tweede dag van de Ame rikaanse Olympische atletiek wedstrijden in Indianapolis werd nog een tweede wereldre cord verbeterd. Jackie Joyner- Kersee kwam op de zevenkamp als eerste vrouw boven de 7200 punten: 7215. Dat was een verbe tering van haar record met 57 punten. Viervoudig Olympisch kampioen Carl Lewis werd bij het winnen van de 100 meter ge steund door een ontoelaatbare rugwind van 5,20 meter/seconde. Zijn tijd van 9,78 zal dan ook niet als record in de boeken verdwij nen. Bij het hinkstapspringen le verde Willie Banks eveneens een prestatie die zonder teveel rug- wind als wereldrecord zou gel den: 18.03 meter. GRONINGEN (GPD) - Rien Mellaard vindt dat hij in zijn zoon Emiel een heel bijzonder kind heeft. „En dat is-ie echt", benadrukt de begeleider van de nationale verspringkam- pioen, „maar hij is daar zelf nog te weinig van doordrongen. Emiel beseft nog niet half hoe groot zijn mogelijkheden zijn. Als hij wat brutaler wordt haalt hij de absolute wereldtop". Emiel Mellaard landt ver in de verbeterde zich in Groningen tot constant genoeg. k. De nationale recordhouder maar vindt zichzelf nog niet (foto ANP) Nederlanders laten zich berg op duwen GUZET-NEIGE (AFP) - Acht Ne- derlanders in het Tour-peloton zijn gisteren bestraft omdat ze tijdens de beklimmingen van de eerste Py- reneeën-etappe geduwd werden, zich afzetten op auto's of hun voor raad voedsel op de verkeerde plaats op peil brachten. Jelle Nijdam werd het zwaarst gestraft. Hij kreeg vier keer een duwtje in de rug. Het kostte de gewezen drager van de gele trui veertig seconden. Voor Philippe Bouvatier, die de etappe had kunnen winnen als hij niet de verkeerde kant was opgere den, werd weinig clementie ge toond. Hij zette zich twee keer af op een auto en bevoorraadde zich on geoorloofd. De zwaarst gestraften en de Ne derlanders zijn: Veertig seconden (vier keer geduwd): Demol (Bel), Kvalsvoll (Noo), Nijdam (Ned). Dertig seconden: Verhoeven en Poels. Twintig seconden: Her mans. Tien seconden: Beuker, Ja- kobs, Maassen en: Nijboer. Bescheidenheid siert de vader van een (top)sporter, maar Rien Mel laard daarentegen laat geen moge lijkheid onbenut om rond te bazui nen hoe geweldig zijn verspringen de zoon wel is en treedt als het even kan zelf op de voorgrond. Vader Mellaard is vaak hinderlijk aanwe zig voor, tijdens en na wedstrijden, maar zoon Emiel heeft kennelijk toch baat bij het meestal luidruch tige optreden van de ex-atleet uit Spijkenisse. In Groningen wees Rien Mel laard gisteren zoonlief de weg naar een Nederlands record. De 8 meter 19 van de 22-jarige professional be tekende de enige internationaal aansprekende prestatie van de na tionale atletiekkampioenschappen en een voorlopige dertiende plaats op de wereldranglijst. Mellaard, die op 8 mei in Tel Aviv 8 meter 13 had gesprongen, verbe terde zijn eigen record met zes cen timeter, maar dat hadden er vol gens zijn vader heel wat meer kun nen zijn. „Er zat een sprong bij van bijna acht en een halve meter", wil de Mellaard senior doen geloven, „maar Emiel maakte een foutje waardoor hij zijn hand achter zich neerzette en op 8.19 bleef steken. Hij sprong te angstig omdat hij een beetje bang was voor de geringe af meting van de bak. Een paar keer heb ik hem zien verkrampen tij dens zijn aanloop, dan zag hij de rand van die kleine bak opdoe- Maar dat nam niet weg dat Mel laard toch drie keer royaal de ach ter meter-grens passeerde, tot vo rig jaar vooral een geestelijke bar rière voor de oud-voetballer. Na zijn record te hebben aange scherpt, sprong hij nog een keer 8 meter 13 om bij zijn laatste poging wederom 8.19 te laten noteren. Een fraaie score waarmee het natuurta- Kenia roept atleten terug NAIROBI (DPA) - Kenia heeft alle in Europa rondzwervende atleten teruggeroepen. Volgens de secreta ris van de Keniase atletiekbond, Robert Ouko, gaat het om onge veer twintig atleten. De maatregel is genomen omdat een serie atleten meer wedstrijden in Europa gelo pen heeft dan voor het vertrek was overeengekomen. GUZET-NEIGE (GPD) Slapstick in de Pyreneeën. Bij gebrek aan echte strijd moest het plotseling veel minder talrijke Tourpubliek de Fransen hebben geen favorieten meer zich in de enige rit van het weekeinde, gisteren ver maken met een comedy caper op de eerste Pyreneeëntop. Auto van PDM rijdt in ravijn GUZET-NEIGE (GPD) - „Ik heb iemand zien vliegen". Met die op gewonden mededeling kwam Pe ter Stevenhaagen gistermiddag op de Pyreneeën-top van Guzet-Neige de PDM-bus binnen. De Haarlem mer was ooggetuige geweest van het spectaculaire ongeluk dat as sistent-ploegleider Piet van de Kruijs en de met hem meerijdende mecanicien John Krijnen was overkomen. Van de Kruijs verloor tijdens de afdaling van de Col d'Agnes de macht over het stuur van de auto en zeilde een zeker vijftig meter diep ravijn in. Wonder boven won der overleefde het tweetal deze be angstigende vrije vlucht. Het bleef bij een lichte bloeduitstorting, wat schaafwonden en een doodschrik. Stevenhaagen: „Ongelooflijk, echt waar. Het was net een film. Als ie mand hier een film had van ge maakt, had-ie hem zo naar Holly wood kunnen sturen. Die auto zeil de zeker wel honderd meter door de lucht. Toen ik dat zag, dacht ik: als die wagen maar niet ontploft. Maar hij kwam op de toppen van de bomen terecht en zakte er zo door heen. Ik heb direct tegen een bege leidende motoragent gezegd dat hij mij moest vertellen wat er aan de hand was". Dat bleek mee te vallen. Op eigen kracht konden Krijnen en Van de Kruijs zich uit het gecrashte voer tuig, waarmee enkele reservefiet- sen werden vervoerd, hijsen. Van der Kruijs gaf later toe, dat hij een beoordelingsfout had gemaakt. „Ik remde in de bocht, terwijl ik gas had moeten geven. Gelukkig is al leen de auto flink beschadigd. Zelfs de fietsen zijn nog volledig in tact. Als het aan ons had gelegen, waren we meteen verder gegaan, maar dat wilde de organisatie niet hebben". Er leek eindelijk een tweede Fran se ritzege in het verschiet, maar Philippe Bouvatier kon zijn toch al magere profcarrière door een olie domme fout niet opsieren met een 'sterretje' achter een heuse ber getappe. 'De nieuwe Anquetil', zoals hij een jaar of vier geleden wat al te op timistisch werd genoemd, sloeg 200 meter voor de streep op Guzet- Neige een verkeerde weg in, het Schotse schaap Robert Millar in zijn spoor, waarna de derde hond in de ultieme ontsnapping, de Itali aanse waterdrager Massimo Ghi- rotto met de mooiste dagprijzen kon weglopen. „Wat een stomme, stomme cou reurs zijn er toch tegenwoordig!" De kruispuntwachter sinds jaren in de Tour, gendarme Chef 'Bill' Pothier, kon er met zijn martiale snor niet bij. Dag in dag uit staat hij geposteerd op 200 m voor de finish, waar de ploegleiders van het fi- nish-parcours worden afgeleid, en de coureurs in het zicht van de laatste vaste camera komen. Pothier pakte zijn fluit nogmaals van zijn koord, stampte met zijn laarzen op de grond, en deed voor wat hij de renners ook, hevig gesti culerend, had proberen duidelijk te maken: „Auto's rechtdoor, ren ners met een haakse bocht links naar boven! Ik sta al veertien jaar op hetzelde punt, met Jean-Fran- cois Pescheux namens de organi satie, die het ook al voor het vijfde jaar doet. Denk je nou heus dat wij niet weten hoe het hoort?" Delgado in het geel naar Nederland GUZET-NEIGE (ANP) - Een dag na afloop van de Ronde van Frankrijk zal Pedro Delgado in Nederland te bewonderen zijn. De Spanjaard tekende inmiddels enige contracten. Het eerste op treden is volgende week maan dag in Boxmeer. Vooropgesteld natuurlijk dat de Spanjaard Tourwinnaar wordt. Bouvatier was het daar eigenlijk ook wel mee eens. „Het zijn de cou reurs die het parcours moeten ken nen". Dat beaamde ook wedstrijd leider Richard Marillier, hoofd schuddend: „De motoren bena men de renners misschien wat zicht, maar ik sloeg mijn handen voor de ogen toen ik het zag gebeu ren". „Dus die Ghirotto, met zijn hon derd kilo, wint een bergetappe? Kon zich er nog overheen hijsen? Hij moet gek zijn geworden", over zag Jan Raas, rustig wachtend in de traditionele chaos na .afloop van een dergelijke Pyreneeënrit, de ontknoping van de dag. Het was zo. De tweede Italiaanse ritzege in deze Tour, en zo mogelijk nog onverwachter dan die van Va- lerio Tebaldi. Ghirotto is een man die, met Bruno Leali, sprints pleegt aan te trekken voor Guido Bon- tempi. Soms mag de bijna kale ko los uit Padua zijn eigen kans grij pen en brengt hij wat op gang. Te gen Jelle Nijdam, in Liévin, kwam hij een meter of 80 tekort, ditmaal griste hij het been, de auto en de diamanten voor de neus van de twee besten uit de kopgroep weg. Het was een kopgroep van veer tien, die op weg ging na het eerste heilinkje van vierde categorie. On der hen één Nederlander, Peter Stevenhaagen. De Haarlemmer, die een beetje in de schaduw is ge raakt in de succesvolle PDM- ploeg: „Je kon het wedstrijdver loop 's ochtends uittekenen: ty pisch een ritje voor de mindere go den in het klassement, die toch te gen een berg kunnen oprijden. Ik dacht ik moet letten op renners als Chozas, Sergeant, Clère, Arnaud en zo, en kijk de kopgroep maar na: op Chozas na zaten ze er bij". Erik Breukink: „Wie stond het dichtst in het klassement? Vichot, op een minuut of twintig? Tja, ik had gehoopt dat ze mij ook wel hadden willen laten gaan, ik sta ook kansloos. Maar kennelijk ver trouwen ze me niet. Er reed een groepje weg in de afdaling van dat colletje en het was gebeurd". Stevenhaagen: „In het begin was de samenwerking nog niet zo fan tastisch, maar later wel. Je kunt er beter in een kopgroep vanaf wor den gereden dan uit het peloton. Ik wist dat het einde iets te zwaar voor me zou zijn, maar ik had nu de kans iets te laten zien". Stevenhaagen probeert al een paar dagen te praten met de ploeg leiding over de verlenging van zijn contract. Hij weet, dat Jan Gisbers lange tijd niet zo gecharmeerd van hem is geweest, omdat hij zich te veel in de koers zou 'verstoppen'. Maar hij stelt ook dat er op zijn ma nier van werken in deze PDM Tourploeg toch weinig moet zijn aan te merken. Gisbers: „Dat klopt, hij mag blijven als hij onze voor waarden accepteert". Voetsporen Stevenhaagen weet dat de kara vaan de mond vol heeft van Geert Jan Theunisse, en even wekte hij gisteren de indruk dat hij in diens voetsporen wilde treden. Hij gaf heel brutaal het tempo aan op de Col d'Agnes, de eerste potenbreker in de finale, maar anders dan Theu nisse sneuvelde Stevenhaagen wel. Je kunt je ook té goed voeden. Hij peurde niettemin een zesde plaats uit de daguitslag. Het was Robert Millar, die vast op weg leek naar een derde ber getappe-winst in zijn loopbaan: na Luchon in 1983 en ook Guzet-Nei ge (klim laatste 3 km vanaf de ande re kant) in 1984. Maar Millar is Mil lar niet meer. De bergvlo uit de Schotse hooglanden stond 76e op De Italiaan Ghirotto wordt na zijn ritzege ondersteund door een verzorger. drie kwartier, toen hij aan de Pyre neeën begon. „Geen motor in zijn benen, alleen een kleine derail- leur", zegt ex-baas Peter Post dan. Klassement rijden is er Voor hem niet meer bij, maar een ritzege ook niet. Millar wekte geen ogenblik de indruk, dat hij Bouvatier kon af bluffen op de laatste, steile kilome ters. Integendeel, hij moest zelfs het initiatief laten aan de Frans man in Spaanse dienst. Veertig, vijftig meter, pakte de verbleekte, ex-belofte van de Franse wieler sport ('Guimard heeft me kapot ge maakt; ik moest stimulantia ge bruiken, en toen ik dat niet wilde Troost Toch was er enige troost: de sponsor die iedere dag een auto be schikbaar stelt voor de winnaar, heeft er kennelijk nog genoeg in de garage staan, en deed er een twee de bovenop. Ghirotto een vierwie ler, Bouvatier ook. Millar? Die niet, hoewel die nog tweede was gewor den, maar dat is dus geen Frans man... Een minuut of negen na het The ater van de Lach kwam er een gele gedaante aangestormd. De snelste man van Guzet-Neige: Pedro Del gado. In één ruk had hij zich losge maakt van het rustig peddelende pelotonnetje achtervolgers, om in de laatste twee kilometer aldus weer wat seconden op de concur renten bijeen te ritselen. Peter Winnen, in een groepje met onder anderen Breukink op 41 sec van Delgado geklokt: „Hij steekt er toch wel bovenuit, hoor. In enen was hij weg. Alleen Theunisse kon volgen, de rest niet". Theunisse: „Het was abnormaal, zoals hij weg spoot. Ik heb altijd geroepen, dat niemand mij eraf krijgt, maar op 800 meter van de finish explodeer de ik. Tegen zo'n kerel is niet te koersen". Pau Tarbes HANDEL - Erik van der Maas is Nederlands kampioen waterski over de drie klassieke onderdelen geworden. De Leidenaar won het afgelopen weekeinde op de Rooije Plas bij Handel (omgeving Hel mond) de slalom. Bij de figuren en het schansspringen, de beide ande re onderdelen, werd hij tweede. Ard van Bergen, de winnaar van de fi guren, en Pieter Slot, die het verst sprong, werden respectievelijk tweede en derde. Van der Maas nam zaterdag in de voorrondes meteen de leiding in het algemeen klassement. Gisteren belaagden zijn concurrenten Slot en Van Bergen hem echter fel tot en met het laatste onderdeel, het schansspringen. In de uiterst boeiende finale de verschillen tussen de drie waterskiërs bedroegen slechts enkele tientallen centimeters - hield Van der Maas het hoofd net boven water. Bij de junioren behaalde Alexander Boeken van Watersportvereni ging De Braassem de eerste plaats. De 14-jarige Amstelvener won de onderdelen slalom en figuren. lent in één keer naar Seoul is ge sprongen. „Maar daar zal ik mijzelf toch flink moeten verbeteren om een rol van betekenis te kunnen spelen", beseft Mellaard. „Op de Spelen moet je met 8.15 kunnen openen, wil je de finale halen. Ik voel er wei nig voor om straks na drie spron gen m'n koffers weer te pakken, daarom is het zaak er voor te zor gen dat ik constant tussen de 8.10 en 8.20 kan springen. Ik maak nog teveel fouten, soms zelfs grove blunders, zoals hier bij mijn derde sprong (7 meter 55, red.). Iemand die zoveel tijd in zijn sport steekt als ik en die de ambitie heeft om aan te sluiten bij de wereldtop kan zich zo'n misser niet veroorloven. Ik moet constanter worden". Wisselvallig Emiel Mellaard bevestigt de theorie van zijn vader dat hij men tale problemen heeft met het laatste deel van de aanloop, die in middels tot bijna 52 meter is ver lengd. „Soms durf ik opeens niet meer voluit te gaan en door zo'n aarzeling kom ik dan helemaal ver keerd uit". Waardoor de prestaties van Mellaard in de verspringbak nog te wisselvallig zijn. Vader Rien: „Die wisselvalligheid zal er bij Emiel heel moeilijk uit te krij gen zijn. Vroeger op de school was het al zo dat hij de ene dag met een tien thuiskwam en de volgende dag met een vijf. Ik heb altijd ge probeerd hem wat stabieler te ma ken, maar wat ik ook doe, Emiel gaat toch zijn eigen gang. Als vader en als trainer heb ik niet echt grip op hem, want anders was hij ver moedelijk al verder geweest". Wonder Dat was Frans Maas vermoede lijk ook als hij niet in begin mei bij een hinkstap-wedstrijd in Utah dwars door zijn enkel was geklapt. De Europese indoorkampioen heeft daardoor een paar weken op krukken moeten lopen en is pas weer twee weken serieus in trai ning. „Nog een wonder dat ik zo snel ben genezen, want een Ameri kaanse specialist had me voor dit seizoen al afgeschreven", aldus de 23-jarige student lichamelijke op voeding. Maar terug in Nederland - Maas studeert aan de universiteit van El Paso - bleek de schade mee te val len. De gescheurde enkelbanden van de atleet uit Bergen op Zoom zijn zo snel geheeld dat Maas, die wekenlang zes uur per dag is be handeld in het medisch centrum van Papendal, volgende week in het Oostenrijke Ebensee zijn ren tree op het internationale podium hoopt te maken. De klap die hij in Utah maakte, heeft bij Maas geen mentale schade aangericht, getuige zijn optimisti sche toekomstvisie. „Die limiet mag geen probleem zijn', vindt de revelatie van de Europese indoor kampioenschappen van Boeda pest, die twee keer 8 meter 10 moet overbruggen. „Ik was in bloed vorm toen ik die blessure opliep. Ik had vlak daarvoor 8 meter 03 ge sprongen en zelfs 8.10 en 8.27 met teveel rugwind. Ik denk dat ik heel snel de draad weer kan oppakken. In voel me goed en op de trainin gen gaat het lekker. De Nederland se kampioenschappen zijn voor mij net twee weken te vroeg geko men. Ik had hier in Groningen best kunnen springen, maar dan was ik niet verder gekomen dan pakweg 7.80 en dat is een Europese indoor kampioen onwaardig". Vertrouwen Maas weigerde dus in Groningen zijn naam en faam te bezoedelen. Zijn marktwaarde is op dit mo ment. ondanks tien weken stil stand, groot genoeg om eind juli en augustus aan de bak te kunnen bij meer dan tien internationale ont moetingen. Maas: „Dat moet vol doende zijn om twee keer 8.10 te springen. Ik heb er alle vertrouwen in. Het is nu alleen nog zaak om de techniek weer wat bij te schaven en mijn snelheid terug te krijgen. Vo rige week liep ik tijdens een com petitiewedstrijd 's ochtends 10.99 en had ik het gevoel dat ik achter stevoren liep. Maar 's middags ging het in de estafette al een heel stuk beter. Het is heel geruststellend om te constateren dat alles zo snel te rugkomt. Ik sta te popelen, ben enorm gretig en als ik Emiel zo be zig zie dan krijg ik echt de krie bels". JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11