TAD LEIDEN Regio Leiden valt buiten de boot bij aanpak verkeersproblemen Honderden studenten dreigen studieduur te overschrijden LEIDSCH DAGBLAD Peters rijdt garage Driessenstraat 'open' WEINIG BEZOEK KUNSTMARKT Gemeente wil meewerken aan komst Albert Heijn SCHILDER VAKMANSCHAP SINDS 1902 ZATERDAG 16 JULI 1 Minister heeft meer oog voor grote steden DEN HAAG/REGIO - Een groot aantal projecten op verkeers- en vervoersge bied in de Leidse regio, de Rijnstreek en de duin- en bollenstreek zijn geschrapt uit het Bereikbaarheidsplan voor de Randstad. De N22, de weg tussen De Zilk en de Haarlemmermeer, is buiten de boot gevallen, evenals de mogelijke verdubbeling van de nog aan te leggen rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Leiden. Verder komt ook de vaar wegomlegging van de Oude Rijn in Alphen niet in aan merking voor gelden uit de subsidiepot. Een en ander blijkt uit de ambtelij ke rapportage die gisteren door mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) en vertegenwoordigers van de vier grote gemeenten en de drie Randstad-provincies is aan vaard. De gemeenten en de provin cies Utrecht en Zuid- en Noord- Holland hebben het plan bespreek baar genoemd maar zich nog niet akkoord verklaard. In de rapporta ge staat een reeks projecten op ver keers- en vervoersgebied die de be reikbaarheid van de grote steden en de Randstad in z'n geheel moet verbeteren. De projecten vergen een investering van 3,8 miljard gul den. Daarvan wordt het grootste deel opgebracht door het rijk, maar ook de provincies en de gemeenten zullen in totaal 630 miljoen gulden moeten bijdragen. De Haagse wethouder R. van Vlaanderen zei gisteren namens de regio, waartoe ook Leiden en de duin- en bollenstreek behoort, dat er bij het plan nog een aantal kant tekeningen te maken is. Vooral het ontbreken van flankerende maat regelen noemde hij ernstig. Hij noemde onder meer het feit dat parkeerboetes in de toekomst niet door de gemeenten kunnen wor den geïnd. De gemeenten lopen daardoor een forse inkomstenbron mis. Ook ontbreken maatregelen die het autogebruik terugdringen. "Als er geen flankerend beleid komt, blijft het dweilen met de kraan open", aldus Van Vlaande- Een groot manco aan het plan is verder de bijdragen die gemeenten en provincies moeten betalen. Vol gens Van Vlaanderen zal het voor de grote steden vrijwel onmogelijk zijn om hun portie op te brengen. Hetzelfde geldt voor de provincies. "Het rijk heeft het makkelijk. Die kan het verhalen op de automobi list", verwees de wethouder naar de verhoging van de wegenbelas ting en de invoering van toltun- nels. "Wij hebben die mogelijkheid niet". "Het plan dat er nu ligt, is een stap in de goede richting. Maar het is zeker niet voldoende. Er blijft nog veel te wensen over. Den Haag alleen heeft nog voor vele honder den miljoenen aan projecten, die in mijn ogen zeer noodzakelijk zijn". Landscheidingsweg Van Vlaanderen heeft, evenals de andere provinciale en gemeen telijke bestuurders, van de minis ter te verstaan gekregen dat zonder hun bijdragen vele projecten weer worden geschrapt. En Den Haag heeft ook te horen gekregen dat be paalde projecten moeten worden uitgevoerd. In de hofstad gaat het daarbij om de Verlengde Land scheidingsweg, de A14, die op de grens van Den Haag en Wassenaar wordt aangelegd. Wassenaar en ook de andere buurgemeenten zijn voorstander van deze weg, die een verbinding zal vormen tussen de A44 en de A4 en vooral is bedoeld ter ontlasting van de Rijksstraat weg. De weg kost, zo raamt de amb telijke werkgroep, 250 miljoen gul den. De A4 zelf zal tussen Leiden en Den Haag worden verbreed. Daar van zijn de kosten geschat op 191 miljoen. Bij Leiden komt er een zesbaansweg, terwijl het in de rich ting van Den Haag zelfs in totaal achtbaans wordt. Bovendien zal het Prins Clausplein verder wor den uitgebreid. Op dit moment is er verder een studie gaande naar de verbreding van de A4 tussen Leiden en Bur gerveen, het punt waarop de A4 en de A44 bij elkaar komen. Hoewel het nog slechts om een studie gaat, is de uitbreiding al opgenomen in de plannen. Ook is reeds berekend wat de kosten zijn: 260 miljoen gul den. De keus voor deze projecten houdt in dat andere rijkswegen buiten de boot zijn gevallen. Dat geldt vooral voor rijksweg 11, die tussen Leiden en Alphen aan den Rijn moet komen. De weg komt er wel maar blijft enkelbaans. Een verdubbeling tot tweebaans, waar over de laatste tijd werd gesproken vanwege de grote toename van het autogebruik, is geschrapt. Bollenstreek Op wegengebied is ook de N22 uit de plannen verdwenen. De N22 zou de noord-zuidroute in de bol lenstreek moeten worden. De pro vincie Zuid-Holland en minister Smit-Kroes toonden zich in het verleden groot voorstander van de ze weg, maar Noord-Holland lag dwars. Nu'is de weg uit het Bereik baarheidsplan gehaald. Volgens een ministeriële woord voerster is dat gebeurd omdat de aanleg van de weg weinig bijdroeg aan het oplossen van het filepro bleem. "Alle projecten hebben punten gekregen voor de mate waarin ze het fileprobleem oplos ten. De 22 heeft daarbij weinig pun ten gekregen", zo vertelde zij. De woordvoerster wees bovendien op de nieuwe stations die komen in Leiden-Noord (de Merenwijk), Hil- legom en Voorhout. Deze verbete ring van het openbaar de noodzaak va: noord-zuidweg verminderen. Bussen Behalve via de aanleg van nieu we stations wordt het vervoer per trein ook verbeterd middels de uit breiding van het spoornet. Daarbij hoort de al jaren aangekondigde verdubbeling van het traject Lei- den-Mariahoeve. Verbeterd wordt verder het bus vervoer. De busbaan bij Leimui- den zal worden aangepast. Verder wordt er ook geld uitgetrokken voor het streekvervoer tussen Den Haag en Leiden en Den Haag en Katwijk. Het stimuleren van het busvervoer heeft als doel de druk op de A44 te verminderen. Vaarweg Voor de zoveelste maal is de vaarwegomlegging in Alphen aan den Rijn uit plannen verdwenen. Al meer dan vijftig jaar wordt er ge sproken over het weren van de bin nenschepen uit het Alphense cen trum. De bruggen moeten zo vaak worden geopend dat het centrum vrijwel onbereikbaar wordt. Bo vendien komen er sinds jaren ker osine- en benzinetankers door de Oude Rijn. En dat is een onge wenste situatie. den via een zogenoemde vaarweg- omlegging via het Aarkanaal, de Zegerplas en een nieuw aan te leg gen kanaal bij de Edelsteensingel. De omlegging kost meer dan dertig miljoen gulden, maar is niet meer te vinden in het Bereikbaarheids plan. In september of oktober komen de bestuurders weer bij minister Smit-Kroes om mee te delen of zijn geslaagd zijn in hun zoektocht naar financiën. Als zij succes hebben ge had en ook minister Smit-Kroes krijgt haar bijdrage bij elkaar kun nen de projecten worden uitge voerd. Overigens besluiten de be stuurders ook pas na de zomer of de nu voorgestelde projecten wor den uitgevoerd. De mogelijkheid bestaat nog dat er verandering in wordt aangebracht. LEIDEN Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat stelt voorlopig geen geld beschikbaar voor de ondertunneling van het Stationsplein. De aanleg van tun nels onder het plein voor het sta tion is geschrapt uit bereikbaar heidsplan Randstad. Met de bouw van de tunnels is een bedrag van 40 miljoen gulden gemoeid. Zonder steun van het rijk is uitvoering van het tunnelplan niet mogelijk. Wel in het bereik baarheidsplan opgenomen is de bouw van een station in de Meren wijk. Voor de realisatie van dat nieuwe station is overigens geen wijziging van het bestemmings plan nodig. In dat plan is een sta tion ter hoogte van het eindpunt van de bussen bij de Gooimeerlaan opgenomen. Daar is voldoende ruimte om parkeerplaatsen en een stationsgebouw aan te leggen. Het is de bedoeling dat het station er ui terlijk in 1996 is, als provincie, gro te gemeenten en rijk tenminste het benodigde geld op tafel kunnen Overheid geeft geen geld voor ondertunneling Stationsplein leggen. Een en ander hangt ook af van de verdubbeling van de spoor lijn Leiden-Den Haag, die uiterlijk in 1994 moet zijn voltooid. In Leiden is verbaasd gereageerd op de aanleg van een nieuw station. Zo gaat alleen al de aanleg van een tunnel onder de spoordijk door en kele miljoenen guldens kosten. "De NS waren in het verleden al leen maar bereid een station aan te leggen als de gemeente de onder tunneling betaalde. We hebben dat meegemaakt met de bouw van sta tion De Vink. Daar had de gemeen te er ook wel belang bij dat er een verbinding voor fietsers en voet gangers tot stand komt. Leiden heeft echter geen belang bij een tunnel op die plaats aan de Gooi meerlaan", aldus G. Aletrino, het hoofd van de gemeentelijke afde ling verkeerszaken Het PvdA-raadslid L. Beijen ver baast zich erover dat er een station in de Merenwijk komt, terwijl de NS Leiden niet hebben opgeno men in het plan Rail 21. Dat plan behelst het realiseren van een hoofd-spoorwegnet door Neder land, luisterend naar de naam ICEC (Intercity-Eurocity). De trei nen van dit spoorwegnet stoppen op 21 Nederlandse stations. Leiden is echter niet in de planning opge- "Dat is verbazingwekkend, om dat Leiden het vijfde station van Nederland is wat betreft reizigers- vervoer", aldus Beijen. Het raads lid heeft erbij wethouder Peters stappen te ondernemen om Leiden wel in het plan opgenomen te krij gen. Peters heeft dit toegezegd. Gezeten met de achterneef van Ir, Driessen i ijeep, reed wethouder Peters de Ir. Driessengarage open. LEIDEN Wethouder Peters van ruimtelijke ordening en verkeer heeft gistermiddag de parkeergara ge aan de Ir. Driessenstraat ge opend. De garage gaat luisteren naar de naam Ir. Driessengarage. De parkeergarage is genoemd naar de directeur van de gemeentewer ken, die van 1900 tot 1927 in dienst van de gemeente was. Bij de openingshandeling was een van de familieleden van ir. Driessen betrokken. Een achter neef, ir. M.F. Driessen, reed met wethouder Peters door een papie ren muur de garage in. Ter gelegen heid van de opening deed de direc teur van Erica-Beheer, A. Swaak, een donatie aan de stichting Scha kel, Deze stichting zet zich in voor het realiseren van beschermde woonvormen, bijvoorbeeld voor licht geestelijk gehandicapten. De parkeergarage maakt deel uit van een multi-functioneel cen trum, waarin 2500 vierkante meter winkelruimte, 1000 vierkante me ter kantoren, een dansschool en 300 parkeerplaatsen zijn onderge- Opknappen kantoor 'Rijnland' kost miljoen LEIDEN De kantorencom plex van het Hoogheemraad schap van Rijnland aan Lange- brug, Berkendaalstraatje en Pieterskerkgracht wordt opge knapt. Met de onderhouds beurt voor de kantoren is een bedrag van een miljoen gulden gemoeid. De huisdrukkerij van het hoogheemraadschap krijgt een andere behuizing. Die wordt verplaatst naar de bega ne grond van het pand op de hoek Pieterskerkgracht/Ber- kendaalstraatje. LEIDEN Enkele honderden stu denten aan de Leidse universiteit dreigen de maximum-studieduur te overschrijden. De studenten die in 1982 met hun studie begonnen, kregen 6 jaar om hun opleiding af te maken. Die termijn loopt op 1 september van dit jaar af. Na die datum kunnen zij zich al leen nog inschrijven als 'extraneus' zij kunnen dan nog wel afstude ren, maar krijgen geen onderwijs meer of als 'auditor'. Studenten met die laatste status betalen 2450 gulden collegegeld. Zij hebben Bij het bureau inschrijving van de universiteit zijn geen cijfers be kend van het exacte aantal studen ten dat de studie niet binnen de ter mijn van zes jaar zal afronden. "We verwachten dat de komende maan den nog veel studenten de studie beëindigen", aldus een woordvoer der van de universiteit. Bij de rechtenfaculteit is wel exact bijgehouden hoeveel studen ten er nog voor 1 september moe ten afstuderen. Volgens het hoofd van de onderwijsadministratie, T. Kallenberg, gaat het om 548 stu denten. Daarbij zijn ook de mensen geteld die voor 1982 al met hun juri dische opleiding begonnen. De rechtenfaculteit heeft onder deze 548 studenten een enquête ge houden. Ruim 300 studenten heb ben gereageerd op de enquête. Van deze groep gaven 220 studenten aan nog wel voor 1 september af te studeren. Honderd mensen dach ten hun studie niet voor die datum af te ronden. De meesten van die groep zeiden overigens wel door te gaan met de opleiding, slechts vijf studenten zeiden met de studie te stoppen. Volgens Kallenberg is het niet mogelijk om aan de hand van de cijfers van de juridische faculteit voorspellingen te doen over het aantal studenten dat bij de andere 69 faculteiten in de problemen is gekomen door de maximum-stu dieduur. "Bij andere faculteiten ligt het percentage dat het niet bin nen de termijn redt, weer anders dan bij de rechtenfaculteit". Zeer globaal kan echter wel geschat worden dat de groep die de studie- LEIDEN De kunstmarkt, die gisteren in het kader van de Laken- feesten op het Stadhuisplein werd gehouden, heeft nauwelijks bezoe kers getrokken. De standhouders slaagden er op de geboortedag van Rembrandt dan ook niet of nauwe lijks in hun waren aan de man te brengen. "Er zijn hier nauwelijks toeris ten", klaagde de Amsterdamse kunstenares Henriëtte de Lange. "Bovendien heb ik geen mensen ge zien die hier speciaal kwamen om kunst te kopen". De Amsterdamse was met tien collega's van een Amsterdamse kunstmarkt naar Leiden gekomen. Aan het eind van de middag giste ren hadden zij nog geen enkel werk verkocht. "Ik denk niet dat wij vol gendjaar nog eens naar Leiden ko men", aldus De Lange. Toch was het gistermiddag nog even iets drukker op het Stadhuis plein. Dat had echter niets met de kunstmarkt te maken. Een kinder voorstelling op het plein trok enkele tientallen bezoekers. (foto Pieters Van Diest) LEIDEN Het college van burge meester en wethouders gaat mede werking verlenen aan de vestiging van Albert Heijn in de Ir. Driessen garage. Om de vestiging van de su permarkt mogelijk te maken moe ten het bestemmingsplan en het erfpachtscontract worden herzien. Albert Heijn wil in het gebouw aan de Ir. Driessenstraat een super markt vestigen van de categorie Al, de meest gesorteerde klasse su permarkt die AH in Nederland duur nu overschrijdt uit minsten 500 personen bestaat. Het College van Bestuur van de universiteit heeft twee weken gele den een werkgroep geïnstalleerd, die de oorzaken van studievertra ging gaat onderzoeken. Het onder zoek richt zich niet alleen op stu denten die hun studietijd hebben verbruikt, maar ook op hen die stu dievertraging van kortere duur hebben opgelopen. Over enkele maanden worden de resultaten ge presenteerd. Studenten die zich als auditor of extraneus laten inschrijven heb ben formeel geen recht op een bij standsuitkering. Volgens een woordvoerder van de sociale dienst wordt de situatie echter van geval tot geval bekeken. "Moeten wij iemand die nog enkele maan den nodig heeft om zijn studie af te ronden aan zijn lot overlaten?" al dus de woordvoeder. ADVERTENTIE van muiden leiden bv Hoge Rijndijk 68-70 LEIOEN Tel; 071-122469/126741 heeft. De winkel krijgt een opper vlakte van 950 vierkante meter. Indien de komst van de groot grutter naar de Ir. Driessengarage doorgaat, betekent dat dat vrijwel alle bedrijfsruimte in het gebouw is verhuurd. Nieuwste huurder is de stichting Interkruis, die nu nog aan de Middelweg is gevestigd. De stichting krijgt in totaal 375 meter kantoorruimte ter beschikking. In het gebouw is nu nog 200 vierkante meter vrij. bracht. Met de realisatie van het ge bouw is een bedrag van 12 miljoen gulden gemoeid. Wethouder Peters toonde zich in een toespraak vooral tevreden over het uiterlijk van de parkeergarage. Hij noemde het gebouw "een stuk geslaagder dan de Sanders-gara ge". Voorts zei Peters in zijn toe spraak een enorme toeloop naar de binnenstad te constateren. Ook hoopte hij dat het in de toekomst mogelijk is "iets onder de grond te realiseren". De wethouder doelde daarmee op de plannen om onder de Bees tenmarkt parkeerfaciliteiten te scheppen. De gemeente onder zoekt momenteel deze mogelijk heid. Daarnaast worden twee ande re locaties onderzocht: het terrein aan de Morsweg en de St. Aagten- straat. Projectontwikkelaar Swaak denkt echter dat realisatie van een parkeergarage onder de Beesten markt niet mogelijk is. "Dat lukt al leen maar met financiële steun van de gemeente", aldus Swaak. Peters herhaalde gisteren nog eens het geen slechte gedachte te vinden als de gemeente geld zou stoppen in een parkeergarage. "De gemeente spendeert vier miljoen per jaar aan monumentenzorg, waarom zou er niet een miljoen aan parkeren kun nen worden uitgegeven". Swaak ziet het er echter niet van komen dat er door de plaatselijke overheid geld beschikbaar wordt gesteld. "Ik denk dat het politiek niet haalbaar is". Hij denkt nog al tijd dat de beste plaats om in Lei- den-west een parkeergarage te bouwen d'Oude Morsch is. Swaak heeft daarvoor al plannen bij het gemeentebestuur ingediend. De gemeente wil echter eerst de ande re drie lokaties bestuderen. Swaak denkt dat zijn plan voor een garage in d'Oude Morsch nog niet van de baan is. "Het is echt de enige plaats waar het kan, dat blijkt vanzelf wel". Prijsvraag nieuwe naam muziekgebouw LEIDEN - De vijf muziekvereni gingen die in het muziekverzamel- gebouw onderdak krijgen, hebben een prijsvraag uitgeschreven voor het verzinnen van een naam. De be denker van de mooiste naam wint cd-speler. Bovendien moet de actie het nodige geld in het laatje brengen om straks het gebouw aan de J.C. Rijpstraat in te richten. Daarvoor is een promotieteam in het leven geroepen. Belangstellenden kunnen mee doen door 2,50 gulden over te ma ken op giro 1431020 ten name van fonds muziekverzamelgebouw Leiden. Op de kaart de verzonnen naam vermelden. Voor elke naam geldt dat een bedrag van een knaak moet worden overgemaakt. De winnende naam wordt gekozen door een deskundige jury. Inschrij vingen inzenden voor 31 oktober. Burgerlijke Stand Leiden - Overleden: A.M.de Hollander geb 20 sep 1937 man- C.Guijt geb 30 okt 1920 man; L.P.B.van Dam geb 24 apr 1930; C.Houwaart geb 11 nov 1928 man; A.van Duivenvoorde geb 15 okt 1911 man; M,Roefstra geb 23 dec 1911 vrl. geh. gew. met J.van Houten; C.Bruijn Plomp geb 5 mei 1913 man; J.Vervloei geb 8 (eb 1918 vrl. geh. gew. met C.W.Wessel; P.van Hove geb 22 mrt 1$10 man; P.van den Burg geb 26 apr 1908 man; W.J. van Denderen geb 26 sep 1919 vrl. geh. gew. met J.W.van der Linden; B.J.Haneveld geb 14 dec 1913 man; C.M.Kok geb 12 apr 1895 vrl. geh. gew. met W.Barendse; A.J. Kudding geb 19 aug 1903 vrl. geh. gew met W.l.G.Lemaire; J.Brouwer geb 9 apr 1928 man; L.P.Edelbroek geb 4 jul 1988 man; C.Jungerius geb 23 feb 1922 man; M.A.Cohen geb 23 mrt 1913 man; J.H.Meijer geb 21 sep 1918 man; G.C.W.C.van de Staaij geb 19 dec 1925 vrl. geh. echtg. van j.j.de Jong; D.A.van 't Riet geb 18 juli 1914 man: W.F.Laman geb 30 mrt 1903 man.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9