Bukman zegt Suriname meer geld toe Eenzame opsluiting mocht Enschedese ambtenaren op non-actief na 'fraude' Ruim 80 miljoen voor noodhulp Maassluis moet schade gifgrond gaan betalen Vondeling in Lichtenvoorde 'MEER AANDACHT VOOR PALESTIJNEN' te viEmi 'Soms moet je vlot een onorthodoxe oplossing verzinnen' Inspectie: vlees op vrachtschip niet gevaarlijk ÜJ. PAGINA 3 DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) Minister van ont wikkelingssamenwerking Piet Bukman, die dinsdag voor een tweedaags bezoek naar Paramaribo vertrekt, heeft het aanvankelijk toegezegde bedrag van 30 miljoen gulden als noodhulp voor Suriname uitgebreid met ruim 50 miljoen. ENSCHEDE (GPD) - De deze maand door de burgemeesters Wie- renga (Enschede) en Bevers (Hen gelo) gedane oproep om beide Twentse steden samen te voegen tot een dubbelstad van ongeveer 225.000 inwoners, wordt door een meerderheid van de bevolking in die gemeenten met weinig enthou siasme begroet. Dat blijkt uit een onderzoek onder vierhonderd ge zinnen, uitgevoerd door Dagblad Tubantia. Een samenvoeging van Ensche de en Hengelo wordt door de bur gemeesters gezien als middel om een vuist te maken in Den Haag. Beide steden zouden als dubbel- Inwoners Hengelo en Enschede willen niet samen stad de economische problemen beter te lijf kunnen gaan. De ge dachte tot samenvoeging kwam naar voren toen de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening verscheen. Daarin worden de twee Twentse steden als gezamenlijk 'knoop punt' genoemd. Vooral de bevolking van Henge lo, zo blijkt uit het onderzoek van Dagblad Tubantia, voelt weinig voor zo'n constructie. Slechts 28,5 procent van de bevolking is voor, in Enschede ligt het aantal voorstan ders op bijna procent. Met de vor ming van een dubbelstad zouden Enschede en Hengelo in één klap de vijfde stad van ons land worden. De burgemeesters geven hun po gingen om tot zeer nauwe samen werking te komen niet op. Wieren- ga: "Profeten worden nooit direct geeërd". Bevers: "Voorlichting wordt de komende jaren heel be langrijk. Ik bespeur bij de tegen standers in Hengelo een sterk emo tionele ondertoon". Nederland heeft bovendien de eis over inschakeling van de Wereld bank bij de uitvoering van het ont wikkelingsverdrag 'volledig laten vallen'. Dit is gisteren vernomen in regeringskringen in Paramaribo. Een woordvoerder van het ministe rie van ontwikkelingssamenwer king in Den Haag wilde hierop geen commentaar geven. LICHTENVOORDE (GPD) - In een garage bij een woonhuis in Lichtenvoorde is gisteravond een baby gevonden van nog geen dag oud. Het jongetje, dat alleen een hemdje aanhad, werd in de garage neerlegd, toen de bewoners van het huis weg waren. Bij thuiskomst ontdekten zij het kindje. Binnenland Kort Onderwijs Er is 30 miljoen gulden extra no dig voor de financiering van een computerprojekt (levering van computers en programma's) voor het lager beroepsonderwijs, het voortgezet onderwijs en het voor bereidend wetenschappelijk on derwijs. Het projekt behelst de le vering van computers en compu terprogramma's. Dit blijkt uit een brief van minister Deetman (onder wijs) aan de Kamer. Het computer projekt kost enkele honderden mil joenen gulden. Koopwoningen Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting moet de stich- tingskostengrenzen van premie koopwoningen afschaffen omdat de kwaliteit van die woningen daardoor nodeloos wordt beperkt. Dat stelt Progresbouw gisteren in een brief aan de bewindsman. Pro gresbouw is een vereniging van vijftig grote bouwondernemingen die een derde van alle nieuwe wo ningen en kantoren bouwen. Voor premiekoopwoningen geldt dat zij in de Randstad niet duurder mo gen zijn dan 148.000 gulden. Daar buiten mogen ze niet meer kosten dan 138.000 gulden. Loterij De dierentuin Artis in Amster dam is gisteren van start gegaan met een grote nationale loterij, waarvan de opbrengst geheel be stemd zal worden voor een nieuwe behuizing voor de gorilla's Tembo en Banja. Deze tweehonderd kilo wegende mensapen hebben mo menteel alleen de beschikking over een binnenverblijf van vijftig vierkante meter, een onderkomen dat volgens Artis geheel niet meer aan de hedendaagse eisen voldoet. Rijbewijzen De gemeentepolitie van Utrecht heeft gisteren vijf mannen uit die stad en twee mannen uit Amster dam aangehouden. In de woning van één van hen trof de politie 800 blanke rijbewijzen aan alsmede twee stempels waarmee de papie ren legaal gemaakt kunnen wor den. De rijbewijzen en stempels zijn in januari van dit jaar gestolen uit het gemeentehuis van Vleuten- De Meern. Oplichting De Eindhovense politie heeft gis teren vijf personen aangehouden die ervan worden verdacht met be hulp van twee Eindhovense bedrij ven, Hollands Glorie bv en Willy's bv, 73 bedrijven in binnen- en bui tenland te hebben opgelicht voor bijna 1,2 miljoen gulden. De bedrij ven kochten goederen maar betaal den die niet. De bv's hadden het vooral voorzien op levensmidde len, keukenapparatuur en kleding. Suriname heeft de Wereldbank zelf al ingeschakeld. Een delegatie van de internationale organisatie heeft Suriname bezocht nog voor minister Bukman in mei dit jaar voor het eerst naar Paramaribo kwam. Een andere delegatie wordt volgende maand verwacht. Paramaribo heeft echter altijd 'met klem' geweigerd de Wereld bank een rol te laten spelen bij de uitvoering van het verdrag met Ne derland, omdat zo'n voorwaarde niet in het verdrag zelf is opgeno men. Nederland heeft hiermee tij dens de onderhandelingen over hervatting van de ontwikkelings hulp de afgelopen weken inge stemd, aldus de Surinaamse krin gen. Tijdens de onderhandelingen, die 'zeer soepel zijn verlopen', is naar voren gekomen dat het be drag van 30 miljoen gulden dat Bukman in mei had beloofd, wordt uitgebreid tot ruim 80 miljoen gul den. Dit bedrag zou Suriname 'on middellijk krijgen'. Tijdens het be zoek van Bukman zullen er afspra ken worden gemaakt met betrek king tot de verdere uitvoering van het ontwikkelingsverdrag, zo werd gezegd. Premier Henck Arron. die de on derhandelingen met Nederland leidt, had eerder deze week al ver klaard dat er 'een goede basis aan wezig is om de in mei aangevangen besprekingen voort te zetten en af te ronden'. Eerder had Arrpn laten weten dat het urgentieprogramma (plannen op de korte termijn) dat door de Surinaamse regering was opgesteld 'ver boven de 30 miljoen' uitkwam. Voor de financiering van dit programma had de Surinaamse regering in mei gezegd 500 miljoen nodig te hebben. Na uitvoering er van zou worden begonnen met pro jecten op de lange termijn (herstel en groei van de economie). Er werd de afgelopen tijd in Pa ramaribo al rekening mee gehou den dat het bedrag van 30 miljoen zou worden uitgebreid met een deel van het bedrag dat het minis terie van ontwikkelingssamenwer king in Den Haag dit jaar voor Suri name had uitgetrokken (100 mil joen). President Ramsewak Shankar heeft na het bezoek van Bukman in mei tijdens een persconferentie te kénnen gegeven dat deze hulp zou moeten worden besteed aan onder delen voor produktiedoeleinden, en niet aan medicijnen, voedsel en goederen, waarvoor Nederland het bedrag aanvankelijk ter beschik king had gesteld. Het nog steeds de bedoeling dat de ruim 80 miljoen die Bukman nu zal geven voor het grootste deel zullen worden be steed in de produktiesector, aldus de regeringskringen in Paramari bo. DEN HAAG Leden van het Nederlandse Palestina Comité demonstreerden gisteren op het Binnenhof in ver band met het komende bezoek van premier Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek aan Israel in verband met het 40-jarig bestaan van dat land. Volgens het comité heeft de Nederlandse regering te weinig aandacht voor de Palestijnen. (foto and Heijn-ontvoerder denkt nog na over hoger beroep HAARLEM (GPD) De raadka mer van de Haarlemse rechtbank heeft gistermiddag de bezwaren van de verdachte in de ontvoe- ringszaak-Heijn tegen zijn eenza me opsluiting in de Bijlmerbajes van de hand gewezen. Volgens de rechtbank stond het de officier van justitie vrij hem uit vrees voor zelf doding te isoleren. Met de uitspraak van de raadka mer kwam een eind aan een slepen de procedure, die maandag met een kort geding in Amsterdam be gon. De advocaten van de 45-jarige Ferdi E., mr. J. Weermeijer en mr. C. Stassen-Buys, eisten toen dat er direct een eind zou komen aan de eenzame opsluiting van hun cliënt, in een isoleercel op het dak van de Bijlmerbajes. De Amsterdamse rechtbankpre sident Asscher liet maandagmid dag al weten dat de raadslieden bij hem aan het verkeerde adres wa ren. De raadkamer van de recht bank in Haarlem zou bevoegd zijn. Nadat de advocaten eerst hun ver zoek bij de verkeerde instantie hadden ingediend, behandelde de raadkamer het verzoek uiteindelijk donderdagmorgen om tien voor tien, direct na de uitspraak in de strafzaak. Inhoudelijk had het verzoek toen weinig zin meer, omdat de officier van jusitie al had laten weten dat de isolatiemaatregelen na de zitting zouden worden opgeheven. Justi tie wilde voorkomen dat de straf zaak door de dood van de verdach te voortijdig tot een eind zou ko men. Volgen advocaat Weermeijer ging het echter om een principiële kwestie, die ook voor toekomstige gevallen van belang kan zijn. De raadkamer heeft het bezwaar schrift tegen de beperkingen gis termiddag echter afgewezen. De rechtbank stelt voorop dat de officier van justitie bevoegd is tot het stellen van de beperkingen. De verdediging had dat bestreden. Bo vendien, zegt de raadkamer, is het een onderzoeksbelang dat de offi cier ernaar streeft zelfdoding te voorkomen. Als dat maar na zorg vuldige afweging en op een hu mane manier gebeurt. Aan een verdere inhoudelijke be oordeling komt de raadkamer niet toe, omdat de verdachte daar op dit moment geen belang meer bij heeft. Volgens de rechtbank gaat het niet aan nu al vooruitlopend op toekomstige situaties uitspraken te doen. Intussen beraadt de verdediging van de verdachte zich nog op de vraag of hoger beroep zal worden aangetekend tegen het vonnis van de Haarlemse rechtbank, waarbij de Landsmeerder tot twintig jaar en tbr werd veroordeeld. Het von nis komt er op neer dat de man over ongeveer 13 jaar weer op vrije voeten komt. De tbr-behandeling gaat naar verwachting tussen de vier en zes jaren duren en kan tijdens het uit zitten van de gevangenisstraf wor den voltooid. Van de twintig jaar gaat eenderde af op grond van de regeling van vervroegde invrij heidstelling. Advocaat mr. C. San ders heeft inmiddels met zijn cliënt over eventueel hoger beroep ge sproken. "Hij denkt nog na". Volgens de Haarlemse rechter mr. G. de Groot is het de bedoeling van de Haarlemse rechtbank ge weest dat de ontvoerder van Gerrit Jan Heijn tijdens de uitspraak in diens rechtszaak uitgebreid zou worden gefotografeerd en gefilmd. Volgens De Groot was intern af gesproken dat drie parketwachters de verdachte zouden omringen en afschermen tegen de camera's. Door een 'vervelend misverstand' is dat niet gebeurd. De Groot stelt dat vervolgens een aantal fotogra fen en cameramensen tegen de af spraak in de verdachte tamelijk herkenbaar in beeld heeft ge bracht. Het was voor het eerst in de Nederlandse rechtsgeschiedenis dat op deze wijze een uitspraak in een strafzaak werd vastgelegd. De Vereniging van Rechtspraak en de Orde van Advocaten menen dat de rechtbanken zeer terughou dend moeten zijn met het toelaten van fotografen en filmers in de rechtszaal. Gevreesd wordt voor een verregaande inbreuk op de pri vacy van de verdachten. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Maassluis heeft aan het eind van de jaren zeventig 'gehan deld in strijd met de van haar te verwachten zorgvuldigheid' bij het verkopen van bouwgrond in de Steendijkpolder aan projectont wikkelaar Pakwoningen. Er waren toen namelijk al duidelijke aanwij zingen dat het havenslib waarmee deze bouwlokatie was opgespoten in ernstige mate verontreinigd was. Daarom zal uiteindelijk Maassluis moeten opdraaien voor de schade die èigenaren van koopwoningen in deze gifwijk hebben geleden. Dat is de essentie van de uit spraak die de rechtbank in Rotter dam gisteren gedaan heeft in een civiele procedure van een aantal bewoners van de Steendijkpolder tegen de gemeente Maassluis en Pakwoningen. In eerste instantie zullen bewoners hun schadeclaim moeten indienen bij Pakwoningen, waarvan zij de grond met hun wo ning hebben gekocht, maar Pak woningen kan deze claim weer Oorlogsmisdadiger* uit Nederland in Canada voor rechter VANCOUVER/DEN HAAG (Rtr/ANP) De Canadese regering wil 50 getuigen oproepen, van wie 30 uit Nederland, om een veroor deelde Nazicollaborateur uit Ne derland het Canadese staatsburger schap te kunnen ontnemen. Het gaat om de 69-jarige Jacob Luitjens die in 1948 door een bij zondere strafkamer in Assen bij verstek tot levenslange gevange nisstraf werd veroordeeld. Luitjens was een jaar hiervoor uit gevangen schap in Nederland ontsnapt. In 1961 kwam hij vanuit Paraguay naar Canada. Hij woont nu in Van couver. De Canadese advocaat Arnold Fradkin zei gisteren dat de zaak over herziening van het staatsbur gerschap van Luitjens in septem ber zal dienen voor het Federale Hof in Vancouver. Het horen van de getuigen zal later dit jaar plaats vinden in Nederland en eventueel in Israël. Het is de eerste keer dat Ottowa probeert een veroordeelde oorlogs misdadiger van zijn Canadese staatsburgerschap te beroven. Luitjens heeft zijn oorlogsverleden en veroordeling verzwegen toen hij Canada binnenkwam, aldus Frad kin. Jacob Luitjens was in Canada hoogleraar in de plantkunde aan de universiteit van Britisch Columbia. Nederland heeft eerder al uitle vering van Luitjens gevraagd maar dat was op grond van het uitleve ringsverdrag tussen Nederland en Canada niet mogelijk omdat colla boratie daar niet in genoemd wordt. Wat er met Luitjens gaat gebeu ren als hem zijn Canadese staats burgerschap wordt ontnomen, weet officier van justitie mr. Bril man, die in Nederland speciaal be last is met de vervolgng van oor logsmisdadigers, niet. Zeker is wel dat als hij ooit voet op Nederlandse bodem zet, hij de gevangenis in gaat. "Hij is onherroepelijk tot le venslang veroordeeld en die straf moet nog uitgezeten worden", al dus Brilman. ENSCHEDE - Fraude op grote schaal, de schorsing van vier amb tenaren, een mogelijk giftige berg zand, klei en puin, een onderzoek van politie en fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst (Fiod) naar het reilen en zeilen van de bouw dienst en de kans op ontmaskering van andere of meer bij malversa ties betrokken werknemers van de bouwdienst. door Herinie Talens Dat is de balans van het tot nu toe verrichtte speurwerk in de En schedese bouwaffaire. De ge schorste ambtenaren - een van hen is nog onbekommerd op vakantie - roepen om het hardst dat ze ner gens van weten en officiële woord voerders zwijgen. De betrokkenen werken tussen de vijftien en de dertig jaar bij de bouwdienst. Dure wagens van Duitse makelij, een prachtig tweede huisje in het zonovergoten Spanje en voldoende cash om er een dure sigaar mee aan te steken. Dat zouden de betrokke nen er aan hebben overgehouden. De drie geschorste ambtenaren (een Enschedeër en twee Oldenza- lers) van de civiel-technische afde ling gaat dat wel erg ver. Een pilsje drinken met een aannemer, een te geltje hier en daar, ja, dat is moge lijk. Maar fraude? Een van hen: "Iedereen mag ko men kijken hoe ik leef. Ik ben te bang om er in het buitenland een bankrekening op na te houden en dat tweede huisje? Vergeet ook dat De grond waarmee zou zijn gesjoemeld. (foto GPD) maar. Van de week keek ik toeval lig nog onder mijn schoenen en zei tegen mijn vrouw: de gaten vallen in de zolen. Zo is het en niet an ders". De twee andere op non-actief ge zette ambtenaren zeggen het ook al niet breder te hebben dan de ge middelde werknemer. Zaken als verduistering, steekpenningen, valsheid in geschrift, oplichting (kortom: fraude) worden door het driemanschap hardnekkig ont kend. Onorthodox Bouwdienstdirecteur Gossink verdenkt het kwartet wel degelijk van het een en ander. In een ver trouwelijk rapport aan burgemees ter en wethouders van Enschede meldt hij, dat de politie vermoe dens heeft van verduistering, op lichting, het aannemen van giften, valsheid in geschrift en belasting fraude. "We zijn niet over een krui- wagentje zand bezig". En officier De Groot van de Almelose justitie: "Het gaat niet om een paar dubbel tjes". De reden voor de schorsing leek duidelijk, nadat directeur Gossink een dag voor het heenzenden van de ambtenaren bij de politie aan gifte deed van zanddiefstal van een terrein in de Enschedese wijk Hel- merhoek. "Van diefstal is geen sprake", zegt een van de vier."We hebben juist een vpor de gemeente voorde lige transactie gesloten met de fir ma Elja in Neede. Op die manier hebben we de gemeenschap, dus de burgers van Enschede al gauw zo'n driekwart miljoen gulden be spaard". Volgens de lezing van een van de geschorste werknemers bleek Elja bereid circa 10.000 kubieke meter zand, klei en puin onder een toe komstige groenstrook weg te wer ken. Het stuk grond ligt tussen een vijver die momenteel wordt gegra ven en het toekomstig tracé van de rijksweg 35. Als tegenprestatie mocht Elja het vrijkomende zand voor eigen gebruik afvoeren. De justitie liet beslag leggen op circa de helft van de grond, de an dere helft is al "verwerkt". Zeer waarschijnlijk is de grond ook ver vuild. Er zijn monsters genomen. De vraag is of de ambtenaren van de mogelijke vervuiling op de hoogte waren. Een van de ambtenaren: "We hebben wel vaker onorthodoxe dingen gedaan, maar nooit ter ver rijking van onszelf. Zet dat alsje blieft met grote letters in de krant. Maar soms kom je op een gegeven moment dingen tegen, waarvoor je vlot een oplossing moet verzinnen. Het werk moet doorgaan. Het liefst zonder extra kosten, eventueel met geringe verhoging van de begro ting door een regeling met de aan nemer". Peanuts Naaste collega's geloven niet in alle verhalen over bedrog en frau de. Eenzelfde geluid is te horen bij mensen met wie de vier zaken de den. Mede om die reden wordt ki die kringen verondersteld, dat het gaat om snoepjes, die na jaren een goed gevulde snoepzak hebben op geleverd. Dus zaakjes in de bestel bon-sfeer, uit de ritselhoek. Een paar steentjes en een paar kruiwagentjes zand voor de tuin. Dat soort dingen, op een simpel bonnetje legaal te maken voor goe de vrienden, bekenden en zelfs va ge kennissen; daarom zou het kun nen gaan. Van dergelijke zaken ligt de bouwdienstdirectie in dit geval niet wakker. "In die sfeer van snoepjes, -van peanuts moet niet worden ge zocht", is het enige dat bouw dienstdirecteur Gossink erover kwijt wil. Op welke manier de justi tie met de kwestie in aanraking is gekomen, wil Gossink niet vertel len. "Over de 'zand-affaire' laat ik mij niet uit. En wat het najagen van zeepbellen betreft, ik kan u vertel len dat we daarmee zeker niet bezig zijn". Twee van de betrokken werkne mers zeggen zonder opgaaf van re den te zijn weggezonden. "Je moet nu strijd leveren tegen een onzicht bare tegenstander. Dat is onspor tief'. De gezinnen van de drie be trokkenen lijden eronder. Een van de echtgenotes: "We zitten maar wat, kunnen het niet begrijpen. Van koken komt niks. Ik heb al da gen geen aardappel meer geschild. Als je vermageren wilt - we kunnen beiden wel wat missen hoor - is dit een prima kuur". doorspelen naar de gemeente Maassluis. Rotterdam zal waarschijnlijk niet financieel worden aangespro ken, hoewel deze gemeente aan het eind van de jaren zestig het veront reinigde slib voor de Steendijkpol der aanleverde. Rotterdam wist eind jaren zestig echter niet dat het slib gevaarlijk was. Die weten schap kwam pas in de loop van de jaren zeventig, zo heeft Rotterdam aangevoerd. Een nader in te stellen deskundigen-onderzoek moet nog aantonen of Maassluis, indien het in 1976 de bouwgrond had onder zocht, had kunnen constateren dat het niet geschikt was als woonloka- tie. In dat deskundigen-onderzoek, dat overigens volgens de advocaat van de bewoners moet worden ge zien als een formaliteit, zal ook de rol van de gemeente Rotterdam na der worden bepaald. In de Steendijkpolder staan on geveer 800 koopwoningen en 400 huurwoningen. Volgens de advo caat van de bewoners, mr. F.P.C. Legger, hebben de bewoners een schade geleden tussen de 20 en 40 procent van de waarde van hun koopwoning. Dat zou voor Maas sluis een uiteindelijke schadeclaim van enige tientallen miljoenen gul dens kunnen betekenen. In een reactie zegt de gemeente Maassluis dat de rol van Rotterdam bij het storten van vervuild haven- slib nogal onderbelicht is. Het is daarom zeer aannemelijk dat Maas sluis tegen de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank in beroep gaat, aldus vrijdag een woordvoer der van de gemeente. Het college van B en W van Maas sluis zal daarover waarschijnlijk dinsdag een beslissing nemen. Door het hoger beroep en een even tueel daaropvolgende gang naar de Hoge Raad kan het volgens de woordvoerder van Maassluis nog wel een jaar of drie duren, voordat er daadwerkelijk sprake is van het uitkeren van schadevergoedingen. Bij het vaststellen van eventuele schadeclaims zal Maassluis er de nadruk op leggen dat de woningen vooral in waarde gedaald zijn door de algemene daling van de huizen prijzen sinds het eind van de jaren zeventig. Bovendien hebben ook de bewoners zelf, door voortdu rend met de gifproblematiek in de publiciteit te treden, bijgedragen aan de waardedaling van hun wo ningen, aldus de woordvoerder van de gemeente. ROTTERDAM (ANP) - De lading vlees in het vrachtschip Reefer Rio is absoluut niet gevaarlijk. Dit is volgens inspecteur Nieuwenhui- zen van de veterinaire inspectie ge bleken uit een onderzoek van tien monsters die donderdag en giste ren opnieuw van de lading vlees zijn genomen. Alle monsters heb ben een radioactiviteit die ver on der de EG-norm van 600 bequerel blijft. Een monster dat eerder deze week werd onderzocht vertoonde een radioactiviteit van 800 beque rel. Daarom werden van dezelfde partij vlees opnieuw monsters on derzocht. Hoewel die monsters on der de EG-norm blijven, gaat Nieu- wenhuizen ervan uit dat deze partij vlees niet zomaar kan worden vrij gegeven en dat ze eventueel moet worden vernietigd. Voor de men sen die het vlees moeten lossen en er verder mee in contact komen, bestaat volgens de inspectie echter geen enkel gevaar. Volgende week dinsdag zal wor den beslist of het vlees in Rotter dam zal worden gelost. De autori- - teiten willen eerst van de Ierse eige naar van het vlees weten hoe de verschillende partijen die het schip bevat, precies zijn samengesteld. Het vlees is afkomstig van verschil lende slachthuizen in Noord-Ier- land, de republiek Ierland, Groot- Brittannië en Denemarken. Vol gens de milieu-organisatie Green peace raakte het vlees in 1986 na de ramp met de kerncentrale in Tsjer- nobyl besmet, waarna het naar Ve nezuela werd geëxporteerd. Dit land stuurde het rundvlees afgelo pen mei terug naar Europa. De vervoersbond FNV, die met Greenpeace van mening is dat de hele lading moet worden vernie tigd, heeft zijn leden bij het haven bedrijf Quick Dispatch opgeroepen het lossen van het schip te weige ren. Dit karwei zou volgens de bond moeten gebeuren door men sen die gespecialiseerd zijn in het omgaan met radio-actieve materia len. Volgens de bond blijft de la ding verdacht omdat alleen mon sters zijn onderzocht van de top laag van de lading. Over het Deense vlees dat zich onderin het schip be vindt, is nog niets bekend. De werknemers bij Quick Dispatch mogen geen enkele risico lopen, zo vindt de bond, die zijn standpunt ook kenbaar heeft gemaakt in een brief aan minister Braks van land bouw. VERKEERSDODE Door een verkeersongeluk in Helmond is in de nacht van donderdag op vrijdag de 63-jarige L. Maas uit die plaats om het leven gekomen. Maas werd bij het oversteken van de Kasteel Traverse aangereden door een per sonenauto. Hij overleed ter plaatse.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3