msmsmnnim Jammerhet had zo'n mooie goal kunnen worden Schaduw over pauselijke vreugde Re]i^es 'geloven in vrede' PAGINA 2 ZATERDAG 16 JULI 19Ï Intens geconcentreerd was paus Johannes Paulus II toen hij deze week in Rome deelnam aan een plechtige liturgie van de Oekraï- ens-katholieke Kerk ter gelegen heid van 1000 jaar christendom in Rusland. Naast hem de bejaarde kardinaal van deze kerk Myroslav Ivan Loebatsjivsky. "De vreugde van de Rooms-Ka- tholieke Kerk over dit jubileum wordt overschaduwd door het feit dat zovelen van uw broeders en zusters hun geloof niet in vrijheid kunnen beleven", zei de paus in een toespraak. "Met dit jubileum wordt voor de christenen in de Sovjetunie niet alleen een glorierij ke periode afgesloten, maar begint ook een nieuw millennium in een sfeer van hoop". Bij de viering van 1000 jaar chris tendom door de Russisch-Ortho- doxe Kerk, vorige maand in de Sovjetunie, werd het bestaan van de Oekraïense Kerk volstrekt gene geerd, hoewel de oorsprong van het Russische christendom in de Oekraïne ligt. De paus vierde met de in balling schap levende kardinaal en ruim 6000 in het Westen levende Oekraï ense gelovigen de mis volgens de Byzantijnse traditie. Het altaar van de Sint Pieter was daarvoor ver sierd met tientallen ikonen. Bezoek De woordvoerder van de Oekraï ense Kerk in ballingschap, aarts bisschop André Sapalak, sprak op een persconferentie de verwach ting uit dat de paus binnen twee jaar een bezoek aan de Oekraïne zal brengen. Hij baseerde dit optimis me op het gesprek van vorige maand in Moskou tussen Gor- batsjov en kardinaal-staatssecreta ris Casaroli, de tweede man in het Vaticaan. De Oekraïense gelovigen hebben tot nu toe tevergeefs bij de paus er voor gepleit, hun kardinaal tot pa triarch te benoemen. Daarmee zou hij dezelfde status krijgen als de patriarch van de Russisch-Ortho- doxe Kerk. Maar dat zou de ver standhouding tussen het Vaticaan en deze kerk niet ten goede komen. Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Dominee 1: 'De afgod Baal is nu vervangen door Koning Voetbal. Wie dat bagatelliseert door te spreken van onschuldig amuse ment, houdt zichzelf voor de mal of is ziende blind". Dominee 2: "Wat zou het mooi zijn geweest wanneer de Raad van Kerken een felicitatie aan het adres van Oranje had uitge sproken. Door te zwijgen schoot de kerk naast het doel". Schrijvers in kerkbladen rea geren niet zo gauw op actuele ge beurtenissen de beperkte ruimte laat dat al niet toe maar als ze het doen, zoals nü een paar weken na de EK Voetbal, lopen de gevoelens soms hemelsbreed uiteen. Het afkeurend oordeel van do minee 1 was na de voetbalextase zaterdag 25 en zondag 26 juni min of meer te verwachten. In bepaalde kringen waar wed strijdsport toch al taboe is wordt zoiets gretig aangegrepen om 'de' sport te verwijzen naar de lege lusten van een godloze wereld. Tegen dat gevoelen te kent het gemis van dominee 2 zich wel heel scherp af. Een posi tieve reactie juist van kerkelijke kant zou voor hem een mooi doelpunt zijn geweest. Eerst het commentaar van ds. A. Moerkerken in het blad 'De Saambinder' van de (streng- behoudende) Gereformeerde Gemeenten. "We zijn er nog eens heel na drukkelijk bij bepaald, dat ons land geen christelijke natie meer is. Wij hebben als volk grondig met ons verleden afgerekend. De sport is voor ontelbaar velen een religie geworden. Blijkbaar heeft de van God afgevallen mens toch iets of iemand nodig die de troon van zijn hart beklimmen mag. In de beschrijving van sportevene menten bedienen de verslagge vers zich meer dan eens van ter men. ontleend aan de Heilige Schrift. Begrippen als hemel en hel worden grif gebruikt". Moerkerken komt tot de con clusie dat de Baal en Astarte van Izebel nu vervangen zijn door Koning Voetbal. "Wie tracht de ze zaken te bagatelliseren door te spreken van onschuldig amuse ment, van noodzakelijke ont spanning voor duizenden in een wereld vol ellende, van een ver broederend nationaal feest dat de liefde voor het vaderland be vordert, die houdt zichzelf voor de gek of is ziende blind". Het volksdeel dat het wenst te houden bij God en Zijn Woord is, volgens ds. Moerkerken, duide lijk naar de kant van de samenle ving gedrukt. "Wie zal zeggen hoe eenzaam en verlaten tallozen van onze mannen en vaders, jon gens en meisjes zich voelden op hun dagelijks werk! Wie zijn of haar werk in eigen huis of gezin heeft, zal zich nauwelijks kun nen voorstellen hoe de gesprek ken en gedachten en het hele le ven bepaald werden door dat énede sport". Maar zou dit gelovige volks deel zich wel zo afzijdig hebben gehouden? "Of zijn wij meelo pers geweest? Hebben ook onze jongens, onze gezinnen mee geleefd met de 'heldendaden' van elf mannen, die om God en Zijn Woord niet geven? Het is te vrezen, dat vele jongeren zich niet hebben kunnen onttrekken aan de enorme zuigkracht en be koring die de wereld op ons weet uit te oefenen. Is ons hart niet als een opengebroken stad zonder muur?" Ouders kunnen hun kinderen niet bekeren, maar wel beder ven, zegt de predikant Moerker ken. "Diep droevig is het als zul ke dingen via de tv in onze huis kamers worden gebracht, soms onder de laffe uitvlucht dat de kinderen anders toch wel bij an deren gaan kijken. Wij hebben als ouders onze kinderen wat be ters te bieden dan de wereld, hen te wapenen tegen de goden van de tijd". (Bij een enquête van het Re formatorisch Dagblad onder een representatieve groep re formatorische jongeren werd onder andere de vraag gesteld of de krant aan sport zou moe ten doen. Ongeveer 40 procent zei ja. Een kleine 30 procent Bij 'De Horstink' in Amersfoort is een boekje (138 bladzijden, f. 25) verschenen onder de titel 'Geloven in vrede'. Het is tot stand gekomen onder verantwoordelijkheid van de afdelingen Nederland en Belgie van de 'Wereldconferentie van Re ligies voor Vrede', de 'World Confe rence on Religion and Peace' (WCRP). Die werd in 1970 opge richt voor mensen uit vele religieu ze tradities om samen wegen te vin den voor meer vrede, gerechtig heid en menselijke waardigheid. Secretaris van de Nederlandse afdeling is de Leidse gereformeer de predikant H. E. Schouten. "De vrede is een bekommernis voor al le religies", zo begint hij zijn woord vooraf. "Maar er wordt heel ver schillend gedacht over hoe wij vre de kunnen bereiken en welke vre de wij moeten zoeken". Het besef van gemeenschappelijke verant woordelijkheid leidde tot oprich ting van deze Wereldconferentie. Het boekje bestaat uit drie delen. Deel 1 gaat over het ontstaan en de betekenis van de WCRP en de zin van het interreligieuze gesprek, met praktische vragen en tips. In het tweede deel schrijven vele auteurs over hun religieuze traditie met het oog op vredesvragen. Zij benaderen de vrede heel verschil lend, maar allen gaan ervan uit, dat vrede meer is dan de afwezigheid antwoordde positief op de vraag of deze krant best aan dacht zou kunnen besteden aan Ajax of PSV als deze clubs op woensdag spelen. Redactie Leidsch en Alphens Dagblad). Tegenhanger van Moerkerken is de predikant P. Taselaar in Alphen aan den Rijn. Uit zijn wijkbericlit (Ridderveld-cen- trum) in Het Kerkblad' voor de ring Alphen van de Hervormde Kerk: "Het is nu alweer een paar we ken na die geweldige voetbal wedstrijden en dat grandioze Oranjefeest, en het valt mij op dat vanuit de kerken geen enkele reactie gekomen is. Ik betreur dat oprecht. Zodra er iets gebeurt dat ons met bevalt, zijn wij er als de kip pen bij om het vingertje verma nend op te steken. Maar zodra er iets moois gebeurt, zwijgt de kerk. Bij het zien van spelvreug de, creativiteit en spontaniteit slaat de kerk dicht. In plaats van te beproeven of de geest van dit Oranjefeest iets te maken heeft met het bezig zijn van De Geest in de wereld, zwijgt de kerk in al le talen". Ds. Taselaar zou het mooi ge vonden hebben "wanneer de Zodra er iets moois gebeurt, zwijgt de kerk". (foto anp> van oorlogshandelingen. Schou ten: "Dit verschil in benadering maakt het geheel wat verwarrend en onderling moeilijk vergelijk baar, maar wellicht is dat juist es sentieel voor de dialoog". Deel 3 bevat fragmenten uit toe spraken op de internationale con ferenties en de Verklaring van Nai robi, vastgesteld op de vierde we reldconferentie van de WCRP in 1984. Spanning "Dit boekje", schrijft secretaris Schouten, "wil uitnodigen om zelf te denken over en te werken aan wat tot vrede dient". "Want niet ge loofssystemen, maar mensen zul len moeten leren samenwerken aan vrede. In de dialoog kunnen we elkaar ook stimuleren vragen on der ogen te zien die in de eigen tra ditie te weinig naar voren komen". De meeste schrijvers zijn uit Ne derland. Op het laatst kon nog een artikel worden opgenomen van bisschop Ernst van Breda. Dat was weliswaar niet voor dit doel ge schreven, maar is voor het gesprek zeker bruikbaar. Ds. Schouten in een bijdrage over 'enkele vragen rond de dia loog': "Gesprek over wederzijdse (religieuze) inspiratie voor het wer ken aan vrede is alleen mogelijk als je echt naar elkaar luistert en el- kaars visie op vrede niet beoor deelt vanuit eigen vooringenomen heid". "Vrede kan nooit betekenen Raad van Kerken een felicitatie had uitgesproken, met daaraan gekoppeld de wens dat de golf van vriendelijkheid die het land doorspoelde, een voortzetting zou vinden in het leven van elke dag, dus ook thuis, op het werk, op school, in het verkeer...!" "Door te zwijgen, schoot de kerk naast het doel. Jammer, het had zo'n mooie goal kunnen wor den". Rekening "De kerk heeft gefaald het ge loof zó over te dragen aan men sen, dat zij daar een positief zelf beeld aan kunnen ontlenen, zich zelf als beminnenswaard kunnen zien omdat zij naar Gods beeld en gelijkenis zijn geschapen". Zo reageert de geestelijk verzorger van een psychiatrisch ziekenhuis op een vraag in het oecumenisch maandblad 'Open Deur' en het zijns inziens onvoldoende ant woord van de redactie daarop. De vraagsteller plaatste naast de evangelische oproep tot zelfver loochening de roep om zelfont plooiing in de moderne psycholo gie en verschillende therapieën. "Terecht constateert de vraag steller, dat de oproep tot zelfver loochening bij veel mensen heel wat heeft aangericht, zeker psy chisch", schrijft de ziekenhuis- pastor in zijn ingezonden stuk. "Natuurlijk is kritiek mogelijk op de huidige 'cultuur van het narcisme' (eigenliefde). Maar het moet wel duidelijk zijn, dat er wezenlijk onderscheid is tussen zelfverloochening in evangeli sche zin en zelfvernietiging, zoals zelfverloochening mede door kerkelijke interpretaties vaak wordt verstaan. Daardoor is helaas maar al te veel voer voor psychologen ontstaan". De kerk, zegt de pastor, moet niet te gauw kritiek hebben op de serieuze psychotherapie. "Be ter kan zij iets gaan doen aan de onbetaalde rekening, die nog vereffend moet worden. Natuur lijk moet het uiteindelijk gaan om het samenleven van mensen. Maar dat is nu juist vaak zo onbe ."Vrede is een bekommernis voor alle religies".... dat je je eigen identiteit moet opge ven voor een gemeenschappelijke noemer, maar evenmin dat een an der niet zou mogen streven naar een gemeenschappelijke noemer van alle religies voor de vrede. Die spanning maakt juist de dialoog zo aardig en zinnig". reikbaar. Want hoe kan men ooit samenleven als men er zélf niet volledig mag zijn of durft te zijn? De redactie van 'Open Deur' erkent, dat in de achterliggende 2000 jaar bepaalde vormen van kerkelijke verkondiging bij veel hoorders heel wat hebben aange richt. "Men hoeft het boekje 'Hulpeloos maar schuldig' van Aleid Schilder maar te lezen om van deze deprimerende bijbel uitleg talloze voorbeelden te vin den. Dat de kerken op dit punt de hand diep in eigen boezem moe ten steken alvorens een kritische vinger op te heffen naar psycho logie en psychotherapie, zijn wij van harte met u eens". De redac tie van 'Open Deur' stelt de 'be langrijke aanvulling' van de pas tor op haar 'veel te korte' ant woord aan de vraagsteller dan ook bijzonder op prijs". 'Ongelooflijk goed'. R. van 't Lindenhout, predikant van de buitengewone wijkgemeente van vrijzinnig hervormden in Haren (Groningen), deelt af en toe als 'religieuze therapie' een sticker uit met de tekst 'God, wat ben ik toch ongelooflijk goed!' In 'Kerk en Wereld' van de Vereniging van Vrijzinmg Her vormden bericht hij zijn lezers, waar hij die mensvriendelijke plakpapiertjes koopt. Bij boek handel Wolters in Helpman. "En dat is een gereformeerde zaak. Het calvinisme is ook niet meer wat het is geweest". 'Vakantiegod' Els de Clercq, tot voor kort doopsgezind predikante in Lei den, nu in Arnhem, denkt wei eens als zij de volle vliegvelden of langzaam rijdende files ziet, dat de 'vakantiegod' ons een rad voor de ogen draait. In 'Doopsge zind Weekblad': "Het mag dan prettig zijn op vakantie te gaan en er na de va kantie weer beter tegen te kun nen, het jaar daarop ben je er wéér dringend aan toe....en zo gaat dat maar door. Een cirkel gang van spanning en ontspan ning, een jaarlijkse kringloop. Is Tentoonstelling. Van 20 juli t| en met 21 augustus stelt het Bijbe[ Museum in Amsterdam (Herei gracht 366) prenten uit de 16de e, 17de eeuw ten toon die een beel( geven van de technische en kunst, historische kwaliteit van de preni. kunst in die tijden. Zo worden ve„ schillende druktechnieken en oni werp-tekeningen getoond. Ooi;, laat de collectie iets zien over de rt latie tussen prenten en ander, kunstvormen, zoals schilder- en ta gelkunst. Het Bijbels Museum bezit ee;.. verzameling van ongeveer 3000 los. se prenten. Die stammen uit dL 15de tot en met de 19de eeuw. Stt denten kunstgeschiedenis aan Universiteit van Amsterdam het. ben in februari van dit jaar een be gin gemaakt met een onderzoek el inventarisatie van de prenten Daardoor is de collectie toeganke. lijk geworden. Het museum i: open dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 5 en zondag van 1 tot Flevo Totaal Festival. Op de terreinen van de Flevohof word|-. van 18 tot en met 21 augustus hel elfde Flevo Totaal Festival gehou den, uitgaande van 'Youth foi Christ-Quadrant', met medewerj king van de NCRV en Flevohof. Dt organisatie verwacht ruim 8000 be zoekers. Dit jaar is in de geschiedenis vari het festival het grootste aantal in ternationale artiesten geboekt. Al leen al op het hoofdpodium zullen deze vier dagen een kleine 20 acts zijn te zien. Daarnaast wordt dt deelnemers een programma geboi den van lezingen, workshops,) sport, films, drama, theater, kunsl en discussies. onze vorm van recreatie werke lijk herschepping? Wordt alleen de grootste druk van de ketel weggenomen en blijft verder al les bij het oude? Onze vormen van vakantie zijn er uitsluitend op gericht, dat we weer verder kunnen in een ongewijzigde situ atie". Els de Clercq komt dan op de gedachte van de 'sabbat'. "Sab bat houden is immers niet alleen losraken van de dagelijkse be slommeringen, maar je ook rich ten op de eigenlijke bedoeling van onze inspanningen en bezig heden. Op de sabbat denk je er aan, dat wij als mensen die gelo ven mét anderen de taak hebben vernieuwd te worden en vernieu wend in deze wereld aan het werk te gaan. Dat betekent, datje inkeert tot jezelf en tot God om na te gaan of je bestaan wel zo vernieuwend werkt als het is be doeld". "Hét is alsof je op de sabbat wordt teruggeroepen tot de vraag die vlak na de schepping aan Adam werd gesteld: waar ben je? Mens, hoe staat het er met jou voor in je relatie tot God? Hoe ver ben je gekomen in al je bezigheden? Is er sprake van in nerlijke verandering of is de vooruitgang slechts uiterlijk en heb je je eigenlijke opdracht om steeds meer vertrouwd te wor den met jezelf en met God laten liggen? Op de sabbat neem je je relatie tot de Heer der schepping onderde loep en kijkje hoever je in het vaak pijnlijke proces van vernieuwing gevorderd bent". Sabbat is anders dan vakantie, hoewel Els de Clercq het éen niet door het ander wil laten uitslui ten. "Werkelijke vernieuwing vindt haar grond in de inkeer tot God. Door geregeld tijd daarvoor uit te trekken en gericht te zijn op de belofte van een nieuwe we reld, kunnen wij veranderen. Zo ook zullen wij wegen vinden naar anderen, die in het leven van alledag buiten ons gezichts veld vallen". De vroegere Leidse predikante hoopt, "dat onze vor men van ontspanning ons daar niet vanaf houden". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 prof. dr. Berkhof, gez. dienst, 11.45 studentenekkle- sia; Marekerk 10 ds. Poot. Zoetermeer, 5 ds. v. Campen. Woerden; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regentx>og (Merenwijk) 10 ds. Hortensius; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Alblas; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen. 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) geen dienst. Wijk 'Stevenshof' (geb. 'Dijkhof') 10 kand. mevr. H. I Buijs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst. 10.15 hr. W. J. Schot. Diakones- senhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Keuning, Noordwijk. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. aem.; Petrak. (Surina- mestr.) 10.30 dovendlenst In zijzaal, hr. B. Bruining. zie ook Bethl.kerk Driftstr.; Oude Vest zie Hoogl.kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaarden huis Groenhoven 10 hr. J. Henzen sr. (L.dorp); Merenwijk zie herv. gemeente. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 leesdienst, 5 ds. v.d. Heij den, Zaandam. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11,30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. A Steinharl, Alphen. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 mevr. ds. A. Went, Bloemendaal. Baptistengemeen te (Petrak. Surinamestr.) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. R. Su6senbach. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lam mermarkt) zo. 10 hr. Zijlstra, wo. 8 gospelcon cert. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevende dag-adventisten ('De Ontmoeting'. Noordhof land V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstu die. 11 tot 12 predikatie. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.sin- gel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30.10,11.30. 6 en 7 (lof), Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haart.straat zat. 7. zo. 10.30 en 12.15; Meren wijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). ABBENES Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Staat. Uithoorn. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v. Wijngaar den. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.30 ds. P. Roos. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. A. v.d. Broek, A.dam, 6.30 ds. Boer; Kruiskerk 9.30 ds. Jonkman: Op- standingskerk 9.30 ds. J. Hoekstra, O.geest; Salv.kerk 6.30 ds. Jonkman; G. Herderkerk 9 en 7 ds. Nieuwenhuis; De Bron 10.30 ds. Nieuwenhuis; Driehoorne 7 nam, ds. v, Dok; Oudshoornse kerk 10 ds. H. Stenfert Kroese, Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. A. J. de Jong, Leiden, 6.30 ds. Verploeg, Ermelo. Ge ref. Kerk Mar.kerk 9,30 dr. Bade; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. Jonkman. Zie ook herv. gemeente. Geref. K. Vrljg. (school Bos- park, Beatrix!. 4) 9.30 en 5. Ned. Geref. Kerk (school Willemsfr.) 9,30 br. B. Blok, 4.30 kand J. Winter. Chr. Geref. Kerk (Grljpensteinstr.) 9,30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4, Bapf.gem. (Molen- werfslr. 1) 10 en 6.30 evang, J. Leidekker. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. G. Goessens. Volle-evang.gem. ('De Ark'. Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. W. v. Putten. Pink stergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljant- str. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remon- str. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Met ering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 10 BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Schreuders, Tange Alteveer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen'. Schweitzerstr.- Bernhardstr.) 10 hr. J. Tanja. Geref. Gem 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. End, Huizen, 6.30<Js. Terlouw-Sterk; Salv.kerk 9.30 ds. Terlouw, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. v.d. Hoef. 6.30 kand. J. de Man, Sprang-Capelle. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 mevr. H. W. Muller, A.dam. BOSKOOP Hen/. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol. zie ook geref. kerk; De Stek 9.30 kand. C. Kraal. Gouda. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 6.30 dr Haitsma. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v.d. Boomgaard, Den Haag. Ge ref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk, 21 juli 7.30 ds. J. Koster. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) zo. 9.30 br. A. Knotters, di. 8 bidstond. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 ds. A. Brink, 5 hr. W. Scheltens. Glimmen. Rk Kerk- dorp zat. 7, zo. 10; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM Herv. Gem. 9.30 ds. Mulders, Haarlem. Parkwijk 7 nam. ds. Rothfusz. Gez. diensten. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 10; Jo- zefk. zat. 7, zo. 10. HOOGMADE: Hen/. Gem. 10 ds. H. Visch, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG Herv. Gem. 9.30 ds. Koldewijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Hen/. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm- .kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Kat wijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Rullmann, Den Haag, 6.30 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Volk, 6ds. Driebergen; O. Kerk 10ds. Sjol- lema, 6 ds. Hovius; Ichthusk. 10 ds. Christ (met dovenvertolking), 5 ds. Visser; Pniölk. 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Christ; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Verseput, O.geest, 6 ds. C. v.d. Berg; 'De Hoeksteen' (Burgersdijksd* tr.) 9.30 Duitse dienst, ds. H. v.d. Beid. Over- duin 2.15 ds. H. v.d Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederik- dreef 15) 10 ds. O. Henkei, Den Haag. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 ds. Koster; Triumfa- tork. 9.30 ds. A. Janssens, R.dam. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Hoff, 4 leesdienst. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts, 7 ds. L. Compagnie. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. A. J. Visser, Hilversum. Soefi-beweging Universel Murad Hassil (einde Zuid-Boule vard) 4 nam. universele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 hr. A. Vercouteren, Voorburg. Geref. Kerk 10 hr. A. Vercouteren, zie ook herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. v.d. Born; Scheppingsk. 9 ds. v.d. Born. Leythenrode 10 ds W. de Leeuw. Elis.-ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, 10.45 hoogmis. Bapt.gem. (wijk- geb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 hr. N. Stam. Geref. Kerk 9.30 mevr. N. v. Keulen-Schaafs- ma, Haarlem, 7 ds. Oegema, O.geest. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 hr. J. W Hoffenaar, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Janse de Jon ge, Wassenaar, 7 dr. Bade, Alphen. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 en 4.30 ds. H. W. v. Egmond. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 ds. B. Witzier, 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. K. Pot. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Ma- riakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7. zo. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Broeck, Bodegraven, 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 mevr. C. Kat. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. P. Beekhuis. Remonstr. Gem. 10 ds. N. v. Gelder. Evang. gem. (ver- .gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. R. W. Biewenga. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 hr J. W. v.d. Kamp. Geref. Kerk 9.30 ds. A. Schippers, A.dam, 4.30 ds. A. v.d. Wal, Vinkeveen. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees dienst, 2.45 stud. H. Peet. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. De Meij-Meulendijk, Leiden, 5 ds. v. Slooten, Putten, 7 ds. v.d. Haagen, Leidschendam; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 8 nam. Duitse dienst, dr. K. Zabel, Katwijk; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Slooten. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Wilschut, Dordrecht, 7 ds. Ruitenburg; Vinkenl. (Binnen) 10 drs. G. A. Scholte. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. Bach, A.dam. 'Sole Mio' 9 drs. Scholte. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. W. E den Hertog, Den Haag, ha. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10.30 OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman, oecum. dienst; Paulus kerk 10 ds. Iz. Meyer; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. H. Faber, Maarn, 7 avondgebed. Geref. Kerk zie herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 br. E. Groenevelt, 4 ds. M. v.d. Berg, Utrecht. Van Wijckerslooth 4 nam. hr. W. Schot. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem- .centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof te Voorhout. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. Elderman, Bodegraven. Re monstr. Gem. 10. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE. Herv. Gem. 9.30 ds. Groenendijk, Scheveningen, 7 ds. v.d. Hoe ven. Chr. Geref. K, 9.30 leesdienst, 2 ds. J. P. Boiten. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Weegink, Heerde, 5 ds. Molenaar, Puftershoek; Bethelkerk 9.30 hr. J. Goedhart. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Terpstra. 5 ds. Ribberink; Immanuelkerk 9.30 ds. Snel, 7 ds. Terpstra; Maranathakerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel. Geref Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. J. Schreuder. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 stud. H. Peet. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 evang. J. Frinsel. Montfoort. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING. Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Vol- lebregt. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Achterberg, Leiden. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. C. D. Affour- tit. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaft, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Buikema. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 kand. P Ver hagen, Gouda, 6.30 ds. Verseput, O.geest. Gerei. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Hoff. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Irik, Varik, 7 ds. v.d. Schoot: De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot. Hulp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. Blanken. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. J. Blokland. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 vic. W. Groenenboom, 5 ds. Schipaanboord; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Roetman, Ermelo; Bethelk. 9.30 hr. M. Weste rink, Zegveld, 5 vic. Groenenboom; Imm.kerk 9.30 drs. S. Wevers-van der Felz, Stolwijk. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. De Moor, 5 ds. J. Korf, R.dam; Ontm.kerk 9 ds. De Moor. Geref K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Vreugdenhil, Berkel, 2,45 ds. Houtman, Leiden. Chr. Af- gesch. Gem. 9.30 en 5. Oud-Geref. Gem (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Blenk, A.dam; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen, gez. dienst; Dorpscen trum 9.30 kand. M. J. Paul, A.foort. Geref. Kerk Zijllaan 7 nam. ds. Ribberink, Rijnsburg, zie ook herv. gemeente. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 mr. R. Knegtmans. Bussum WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop. 6.30 kand. A. Verwey, A.dam. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Zijl. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder, 7 hr. De Haan. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 drs. A. Wijl- huizen. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. F Veldman, Nunspeet, 6.30 hr. J. Goedhart. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. De Reus.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2