'Iets meer dan alleen die lach' Tapijt van Bayeux te zien in Naarden Paul van Vliet begint tournee met nieuwe show 'Een gat in de lucht' Rebelse energie Een nieuwe Piaf Bloedarmoede Ontspannen Aanstekelijk -'-'•'XRP/SX/XX'Xy y;.'V X ly l. JM/A fXr 100 jaar Alliance Franyaise BREUKELEN Of hij nu in Scheveningen op het strand loopt, rond Breukelen door de polders jogt, in Spanje op vakantie-is of 's avonds naar de televisie zit te kijken, Paul van Vliet is altijd met zijn vak bezig. Hij is verzot op het ar tiesten-beroep. Een cabaretier in hart en nieren. De kwajongensblik van priemende maar vriendelijke ogen onder een grijze haardos is nog immer één van de handelsmerken van de Hagenaar, die dit jaar een kwart eeuw in het vak zit. En nog steeds is hij op zoek naar nieu we ideeën of zoals hijzelf zegt "ik ben elke dag op jacht". "Niets kan iets zijn". Paul van Vliet: 'Ik ben elke dag op jacht'. "Als ik iets zie waarvan ik denk dat het ooit een keer bruikbaar kan zijn in één van mijn shows, schrijf ik zo iets op. Gewoon als losse ideeën. Zo'n papiertje gaat in een doos en na verloop van tijd doe ik daar iets mee. Of niet, natuurlijk. Een derge lijke ingeving wordt uitgewerkt als ik in de juiste stemming ben. Wordt het niets, dan verdwijnt het zelfde papiertje in de prullenmand. Soms zit ik hele avonden op een stoel, met aan de ene zijde die doos en aan de andere een vuilnisbak. Op die manier selecteer ik. Cabare tier zijn is een vreemd vak. Maar ik ben er gek op." "Laatst nog, ik kwam diep in de nacht terug van een voorstelling en in de auto bedacht ik ineens iets leuks. Maar ik had geen pen bij me. Dus stopte ik bij het eerstvolgende wegrestaurant en vroeg het meisje achter de bar om een stukkie pa pier, een pen, een pils en een portie kaas. Ze keek me raar aan, maar het meisje moest eens weten welke grap er die avond uit haar pennetje is gevloeid". De tegenwoordig in Breukelen woonachtige Hagenaar is afgelo pen dinsdag begonnen met maar liefst 10 try out-voorstellingen van zijn nieuwste show 'Een gat in de lucht' in De Reehorst in Ede. "Zo'n programma is net een nieuw huis. Je richt het in, maar blijft er de eer ste maanden in schuiven. Totdat het uiteindelijk helemaal naar je zin is. En dan nog verander je wel eens iets. Dat gebeurt ook tijdens een tournee. Ik denk dat er geen twee voorstellingen hetzelfde zijn. Altijd wordt er wel iets kleins ver anderd of aangescherpt". 'Roberto Jacketti' na september uit elkaar DEN HAAG (GPD) - Roberto Jac ketti and The Scooters werken tot en met september hun optredens af. Daarna gaan de leden van de groep volgens zanger Erik van der Hoff ieder hun eigen weg. Achter de schermen blijft de groep wel ac tief. Onder meer met het schrijven van nummers. "Als we voelen dat we weer wat moeten doen, zijn we er weer", aldus Van der Hoff. Eerder dit jaar zat de groep met de handen in het haar. 'Arriveder- ci', volgens de muzikanten de beste plaat die de groep gemaakt heeft, verkocht onvoldoende en scoorde daardoor niet erg hoog in de hitlijs ten. Met verschillende singles na 'I save the day', hun grootste hit, ging het niet anders. Van der Hoff had toen al het idee dat het publiek op de groep was uitgekeken. "We zijn acht jaar bij elkaar", zegt Van der Hoff. "Jeroen (de drummer) was dertien toen hij be gon. Dat betekent dat hij eigenlijk nooit tijd heeft gehad om andere dingen te doen. En dat is natuurlijk wel belangrijk". Na september gaat Barend Mid delhof (saxofoon) studeren aan het conservatorium. Rob Blanche- manche (bas) loopt nu al stage in een geluidsstudio. Van der Hoff zelf presenteert een filmprogram ma voor de KRO en s'chrijft een kinderboek. ZIPPORI (AP) - Een groep archeo logen is in de plaats Zippori (Is raël), zes kilometer van Nazareth, begonnen met de voorbereiding voor de verwijdering van een ruim 1700 jaar oude mozaïekvloer, die een fascinerend portret van een vrouw bevat. De mozaïek, die een oppervlakte heeft van 40 vierkante meter, ligt in de ruïne van een Ro meinse villa in Sepphoris, een stad die in de vierde eeuw is verwoest door een aardbeving: De archeologen zijn gefasci neerd door de afbeelding van de vrouw, die donker haar heeft, zachtbruine ogen, en volle rode lip pen die gekruld zijn in een licht- spottende, geamuseerde glimlach. De verlokkende oogopslag van de vrouw en de lichte glimlach heb ben meteen de vergelijking doen onstaan met de Mona Lisa, het meesterwerk van Leonardo da Vin ei. "Het zijn die ogen, ze volgen je overal. Er bestaat geen vergelijk baar Romeins kunstwerk," aldus Eric Meyers, een Amerikaanse ar cheoloog die samen met de Israë liër Ehud Netzer de leiding van het project heeft. Netzer meent dat het vrouwenportret "spreekt vanuit een andere tijd". Men is het er niet over eens wie de vervaardiger van het mozaïek door Pieter Ploeg Typetje Eind juli begint het nieuwe tour nee officieel in het Scheveningse Circustheater. De grijze cabaretier staat daar zes weken op de planken alvorens het land in te gaan. De toer gaat ongeveer twee jaar duren. In 1990 wil Van Vliet weer met een Engelstalige verzamelshow gaan optreden. Voor die tijd zingt hij ten behoeve van een Unicef-gala nog een duet met Audrey Hepburn. Hij geeft weinig prijs over de in houd van Een gat in de lucht. Wel laat de diepbruine stem - met een nog af en toe onvervalst Haags ac cent - horen dat wederom een ty petje zijn opwachting zal maken in het programma. Met dat show-in grediënt immers heeft Van Vliet in de afgelopen kwart eeuw naam en faam gemaakt. Majoor Kees, Baron Taets van Avezathe, Haagse Benny en Bram van de commune zijn er voorbeelden van. In Een gat in de lucht is het de beurt aan Koos, een monotone en vooral ook norse fi guur, die geheel tegen zijn wil naar een familie-feestje van zijn zwager Anton moet. Van alle feestgangers wordt verlangd dat ze verkleed ko men als individuen, die iets met 'water' te maken hebben. 'Koos' besluit om als breedbek-kikker te gaan en moppert constant 'Dat vind ik niet leuk'. Die kreet zou wel eens de opvol ger kunnen worden van slogans als 'Dat zijn leuke dingen voor de men sen' en 'Vragen? Geen vragen', eveneens afkomstig uit de koker van Van Vliet. "Je weet nooit hoe een zaal reageert. Soms denk ik met een waanzinnig goeie grap te komen, en dan gebeurt er niets. Zo iets is vreselijk. Schrijven is schrappen. Een taaie klus waarbij je dagelijks stukloopt op je eigen onvermogen. Je zit achter je werk tafel en wacht op een goede inge ving. Iedere show moet daarom ook optimaal worden voorbereid. Die try outs doe ik niet voor niets. De eerste voorstelling wil ik wel meteen helemaal uit m'n hoofd proberen te doen, zonder gebruik te hoeven maken van tekstvellen." Selecteren In de afgelopen maanden heeft ae man die tijdens al zijn voorstel lingen een energieke perfectionist wil zijn, een enkele personeelsvere niging en een paar van zijn 'vrien den al 't een en ander laten horen van de nieuwe show. 'Paul in 't klad' worden die speciale voorstel lingen genoemd. Van Vliet: "Op zo'n avond lees ik alles voor. Alle liedjes, sketches, ty petjes passeren de revue. Afhanke lijk van de reacties, schrap ik diver se onderdelen. Na die avond blijft van vier uur materiaal pakweg drie uur over en na een volgende ronde blijft er weer iets minder over, tot dat ik uiteindelijk precies genoeg heb om een avondvullend pro gramma in de schouwburgen te kunnen vullen. Het is selecteren, overdoen, weggooien, nog eens proberen, opnieuw beginnen en wederom selecteren totdat ik zelf tevreden ben. Niet alleen over de inhoud van de show, maar vooral heeft willen uitbeelden; mogelijk gaat het om de uitbeelding van de ideale schoonheid, of om de gelief de van de artiest. Ook wordt reke ning gehouden met de mogelijk heid dat het gaat om een afbeelding van de godin Aphrodite, de godin van de liefde in de oudheid. Het wordt ook mogelijk geacht dat de afgebeelde vrouw een to neelspeelster is, omdat er sterke aanwijzingen zijn dat het gebouw waar de vloer in is aangetroffen een naast een theater gelegen herberg was. Dit theater, dat 3.000 zitplaat sen telt, is al eerder blootgelegd. De stad Sepphoris, waar nu de agrari sche coöperatie Zippori ligt, was' de hoofdstad van de provincie Ga- lilea in Romeins Palestina. De stad had een kosmopolitisch karakter, en was één van de weinige plaatsen waar joden, christenen en aanhan gers van andere godsdiensten naast elkaar in vrede samenleef den. Het mozaïek wordt nu bedekt met een laag lijm, jute, en nog meer lijm. Daarna wordt het van onderaf losgehakt, en in zes stroken ge zaagd, waarna het hele kunstwerk wordt "opgerold" om te worden overgebracht naar het Israël Muse um in Jeruzalem. De hele operatie staat onder leiding van Dodo She- ook over de reacties vanuit het pu bliek". De grijze vijftiger, die steevast ie dere ochtend - afhankelijk van het weer - een half uurtje hardloopt of een duik neemt om een eind te zwemmen in het riviertje achter zijn gemoderniseerde en uiterst sfeervolle boerderij in de polder nabij Breukelen toont zich in zijn shows behalve humorist ook altijd een gevoelsmens. Liedjes zijn een vast onderdeel van Van Vliets voorstellingen. Tijdens zijn ko mende tournee wordt de Hagenaar bijgestaan door 'de muzikale dui zendpoten' John Eskes (cum laude afgestudeerd aan het conservatori um) en Klaas van Dijk (die naast zijn muzikale activiteiten een eigen tandarts-praktijk heeft). Energie Van Vliet wil dus vooral perfec tionist zijn. "Energie moet je ge bruiken. Als je blijft stilzitten ge beurt er niets. Maar als je al je ener gie gebruikt, kun je ook alles berei ken. Of dat nu op het toneel ge beurt, in een functie op kantoor of in de liefde. Zelfs een vakantiedag moet ie volstoppen met energie. Als je jezelf èn je omgeving wilt blijven verrassen, dan moet je er wel een heleboel voor doen. Colle ga-cabaretiers die de schijn wek ken alles te improviseren, leggen ook alles vast. Iedere stap op het to neel wordt tevoren met een meet lint uitgezet. Het lijkt misschien bij een Freek de Jonge wat losser uit de pols, maar op den duur - als je lang in dit vak zit - doe je dat niet meer. Niet omdat je 'op zeker' gaat. Maar je komt er vanzelf achter dat je iets perfect moet voorbereiden, omdat het zich anders in de herha ling gaat wreken. De basis moet perfect zijn". Van de nieuwe generatie cabare tiers heeft Paul van Vliet nog niet zo'n hoge pet op. "Er heeft zich een hele golf nieuwkomers aange diend, die een compleet andere stijl op de planken zet. De naam is 'neo-lulligheid'. Het is een beetje gein maken en gaat eigenlijk over niets. Youp van 't Hek was de laatste maatschappelijk bewogen cabaretier, die op de barricaden klimt. Hij hoort als middendertiger in feite ook nog een beetje bij onze generatie. Maar veel nieuwkomers Het mozaïek van, mogelijk de go din van de liefde, Aphrodite. (foto AP) hav, een deskundige van het muse um die ook de Dode Zee-rollen uit de afgesloten kruiken heeft ge haald. zijn te vriendelijk. Te lief. Er moet nog iets bijkomen. Het is nog niet genoeg. De tijd zal het len of deze mensen ook groot zullen worden in het vak. En zo is het ons destijds ook vergaan". Paul van Vliet timmerde al enke le jaren aan de weg toen hem ge vraagd werd 'iets luchtigs' te doen in de Ridderzaal, toen prinses Beatrix en prins Claus in onder trouw gingen. Niemand had des tijds durven vermoeden dat de Ha genaar juist door dat optreden van de ene dag op de andere een natio nale held werd. Hij overhandigde - terwijl de televisie de plechtigheid rechtstreeks uitzond - een regenjas aan prins Claus en zei iets in de trant van: "Dit zijn de mouwen. In geval van nood kunt u uw handen eruit steken. En dit is de kraag, daar zit nog geen stuk aan". Op dat moment ging niet alleen televisie kijkend Nederland plat voor Paul van Vliet, ook op de voorste rijen in de Ridderzaal konden de aanwezi gen hun lachsalvo's niet onder drukken. Iggy Pop- 'Instinct' (A M) Al meer dan twintig jaar ver dient James Osterberg, alias Ig gy Pop, zijn brood als popmusi cus, maar op een echte door braak zit hij nog te wachten. De vorige door vriend David Bowie geproduceerd lp 'Blah blah blah' deed het aardig, maar van een echt succes kon je niet spreken. Met dat album maakte Iggy min of meer een knieval voor de commercie, maar zijn nieuwe langspeler 'Instinct' klinkt weer als vanouds: eerlijke, stevige rock 'n roll. Hoewel Iggy de veer tig al gepasseerd is beschikt hij nog steeds over een tomeloze energie. 'A rebel who still has a cause' of zoals hij zelf zingt 'a real wild child'. Ex-Sex Pistol gitarist Steve Jones zorgt op 'Instinct' voor wat stevige gitaarsolo's en Bill Las- well deed de produktie. Opval lend, want Laswell is vooral be kend als producer van funk en reggae. 'Dit album is werkelijk een optelsom van alles dat ik in het verleden gedaan heb. Het is de eerste keer dat ik zelf achter het stuur heb plaats genomen zonder van de weg te raken', al dus Iggy. Het wilde, punkachtige lijkt er voorgoed vanaf te zijn. Zijn cre do is nu veel positiever, verniel de podia behoren tot het verle den. 'Instinct' telt maar liefst drie gewone 'love-songs'. Het met he le lage, ingehouden stem gezon gen 'Lowdown' is mijn favoriete E.S. Guesch Patti - 'Labyrinthe' (EMI) Franse rock 'n roll is in de rest van Europa altijd met een beetje misnoegd oor beluisterd. Ston den Edith Piaf of Aznavour in een grijs verleden nog synoniem voor het hogere, het huidige Franse lied wordt zo'n beetje tot het stiefkind van de popmuziek gerekend (Julien Clerc en andere 'Arbeidsvitaminen' even niet "Ik kan alles wat mij bezighoudt bundelen in het beroep dat ik heb. Schrijven, humor, mensen, mu ziek, boeken, alles is bruikbaar om iets mee te doen. Je kunt heel uit bundig zijn. Of verstild, leuk, ge voelig en emotioneel. Al die facet ten komen gereproduceerd terug in een show. Het moet niet uitslui tend humor zijn. Ik wil meer bren gen dan alleen die lach. Het is een leuk leven. En misschien worden al mijn belevenissen en ervaringen nog wel eens vervat in een boek. Maar het is nu nog te vroeg voor een autobiografie". Over de titel Een gat in de lucht zegt de cabaretier: "Het is een mooi symbool. Ook een soort opdracht aan iedereen. Dat je een gat in de lucht ziet of in ieder geval blijft zoe ken. En dat er achter de wolken nog iets anders zit dan je denkt. Een mens moet onder alle omstan digheden kans zien een gat te bla zen in zijn eigen wolkendek. En dat je als je het zelf niet kunt, iemand opzoekt die dat voor jou doet. Of Guesch Patti: vonken springen eraf. (foto pd meegerekend). De ware popken ner raakt maar zelden geïmpo neerd door wat de nieuwe gene ratie chansonniers laten horen. Het land van kaas en wijn speelt in muzikaal opzicht eigenlijk geen rol van betekenis meer. Maar nu is er Guesch Patti. Volgens sommigen schuilt in haar een nieuwe Piaf of een Fran se Tina Turner. Een vrouw, klein van stuk, felle ogen, gitzwarte haren en met een expressie die inderdaad aan Piaf doet denken. Haar stem is niet minder indrin gend: geil, agressief en emotio neel. Haar teksten zijn fel, ge durfd en soms ook een beetje dromerig. En, de videoclips van Guesch Patti zijn zonder meer gewaagd te noemen. Kortom: Een eigen geluid waar de vonken van afspringen. Enkele maanden geleden scoorde Guesch Patti een hit met 'Etienne' en nu is er haar eerste lp 'Labyrinthe'. Wellicht één van de verrassendste debuut-lp's van dit jaar. Guesch Patti slaagt er aardig in van het eerste tot het laatste nummer te blijven boei en. Met het fel gezongen 'Etien ne' of'Let me must be the Queen' maar ook met het zoetsappige 'Culture'. Het is vooral haar stem die je pakt, niet meer loslaat en de potentie heeft die van Piaf te benaderen. Met zo'n stem moet het wel lukken de Franse pop muziek weer op exportniveau te brengen. J.R. NAARDEN Nederlandse min naars van Frankrijk en de Franse cultuur hebben zich verenigd in een instituut, dat is genaamd Alli ance Frangaise des Pays-Bas. Deze vereniging bestaat honderd jaar en viert dit onder meer met een expo sitie in de Grote Kerk van Naarden. Daar wordt tot en met 31 juli de eni ge kopie tentoongesteld, die ge maakt is van het Tapijt van Bayeux. door Wim Henk Bakker Dit tapijt is niet alleen belangrijk in artistiek opzicht, maar ook van wege zuiver historische redenen; het is een echte 'bron', waaruit fei ten zijn te putten. Bovendien is het een curieus stuk, want het is zeven tig meter lang bij een halve meter hoog. Alleen al dit laatste gegeven is voldoende om te besluiten het nimmer uit te lenen. Maar niet ie der is in staat om even naar Bayeux te gaan. Het is echter tevens be kend dat het tapijt grote bekend heid geniet ook onder niet-profes- sioneel geïnteresseerden. Op een van de afbeeldingen is de verschijning van de komeet van Halley is afgebeeld. Zo'n astrono misch gegeven is bijzonder handig om tot een juiste datering te ko men. Deskundigen hebben bere kend dat het hier om de verschij ning gaat van 24 tot 30 april 1066. En dat klopt uitstekend met de story die in dit beeldverhaal voor het nageslacht is vastgelegd. Ruim zeventig taferelen, zeventig meter beelden, die tot in details de ge- Cheap Trick - 'Lap of luxury' (CBS) Wie zich een snel oordeel wil vormen over de nieuwe lp van Cheap Trick heeft aan het beluis teren van slechts één nummer meer dan genoeg. Zet 'Don't be cruel' maar eens op, een ouwe hit van Elvis. Wat de band hier ten gehore brengt is symptomatisch voor de hele plaat: de muziek lijdt aan bloedarmoede. De charme van een cover kan schuilen in een verrassend arran gement, of in een getrouwe kopie die de nodige zoete herinnerin gen doet opborrelen. Daarvan is hier geen sprake. De uitvoering van Cheap Trick voegt niets toe aan het origineel en een aardige herhalingsoefening is het ook niet. Zo is het ook gesteld rriet de overige nummers op deze plaat. Fantasieloze, voorspelbare stam pers. Melodieus ver onder de maat. Enige gunstige uitzonde ring vormt de hitsingle 'The fla me', een aardige ballade, die hoog staat genoteerd in de Ame rikaanse hitlijsten. Aardig. Niets meer, niets minder. Ooit had de groep een wereld succes met 'I want you to want me', sindsdien dreigde het gezel schap in de anonimiteit te ver dwijnen. Zover is het dus niet ge komen, getuige de single. Maar deze lp mag wat mij betreft snel worden vergeten. H.J, Crowded House -'Temple of low men' (EMI) Een van de beste singles van het afgelopen jaar was voor mij 'Don't dream it's over' van Crow ded House, een bescheiden hit in Nederland. Vooral om de stem van Neil Finn. Zijn aparte stem bepaalt voor een groot deel het geluid van de band. Dat was al zo bij z'n vorige band, Split Enz, waarin hij samen met broer Tim de scepter zwaaide. Maar alleen met een stem kom je er niet. Daarvoor zijn ook ster ke nummers nodig. En die zijn bijna zonder uitzondering op de ze plaat te vinden. Op het eerste gehoor is de lp misschien niet zo toegankelijk. Wie echter de schiedenis voor, van en na de slag bij Hastings weergeven. Daar ver overde Willem van Normandië En geland, en zoals de geschiedenis boekjes van de lagere school de jeugd reeds leren, leeft hij sinds dien in de literatuur voor als Wil lem de Veroveraar. Stripverhaal Er is veel literatuur verkrijgbaar over het tapijt; een zeer grondige studie van David Wilson is ook in het Nederlands verschenen. Het boek het 'Het tapijt van Bayeux' verscheen bij Gottmer/Becht en kost f 245.-, maar ligt ter gelegen heid van de nu lopende expositie tot 31 juli voor vijftig gulden min der in de boekhandel. Voor wie dat wat al te machtig is: er is ook een uittreksel uit het boek gemaakt voor een tientje, dat als catalogus bij de expositie verkrijgbaar is. Daarin staat het kleed volledig in zwart-wit afgebeeld met een uit voerige toelichting alsmede een vertaling van de Latijnse teksten, die op het kleed staan. Bovendien bevat deze catalogus een degelijke inleiding. De kopie van het tapijt die is ge maakt door de schilder Jean Allix voldoet uitstekend. Het werk is al leen wat hoog opgehangen, het geen de aandachtige beschouwer op den duur een beetje pijn in de nek bezorgt. Vooral ook kinderen raken niet uitgekeken op deze ex positie, begrijpelijk want voor hen is typisch een stripverhaal, met veel -beschaafd - geweld. De ves ting Naarden is natuurlijk altijd goed voor een uitstapje, maar deze tentoonstelling maakt de gang naar deze stad extra aantrekkelijk. moeite neemt goed te luisteren, wordt beloond. Het is allemaal wat rustiger ge worden dan bij Split Enz het ge val was. Daar had de gekte af en toe net iets te veel de overhand. Door de originaliteit van de mu ziek is deze plaat een verade ming tussen al het voorspelbare popgeweld van vandaag de dag. Met zijn stemgeluid en de daarop prima aansluitende slimme ar rangementen schept Neil Finn al snel een ontspannen sfeertje waarin het goed gedijen is. Pun tige popsongs met leuke en, bij vlagen, originele teksten, alle maal van zijn hand. H.J. Matt Bianco - 'Indigo' (WEA) Matt Bianco maakte in 1984 met zijn lp "Whose side are you on" een overdonderend debuut. Geen wonder, de Engelse forma tie had een plaat gemaakt die bij een groot publiek in de smaak viel. Zowel bij degenen die een achtergrondmuziekje prefereer de onder het genot van een goed glas wijn, als bij degenen die het na een pittige cocktail eens flink op een swingen wilde zetten. De muziek van Bianco werkte zo aanstekelijk dat zelfs de matige muziekconsument er door werd gegrepen. Over de tweede lp van Matt Bianco vielen daarentegen heel wat minder positieve geluiden te beluisteren. De nummers van Bianco begonnen op elkaar te lij ken en de mix van swing en ach tergrondmuziek schoot deze keer haar doel finaal voorbij. Het begon allemaal wat gezapig te klinken zodat de verveling on vermijdelijk toe sloeg. Nu is er dan de derde lp 'Indi go' die in meer dan één opzicht een terugkeer betekent naar de kwaliteit van het debuutalbum. Meest opvallend is dat Matt Bianco er in is geslaagd het aan stekelijke uptempo-ritme weer op te pakken zonder dat het me lig begint te worden. Het swingt weer als vanouds. De single 'Don't blame it on de Girl' is daar een goed voorbeeld van. 'Indigo' is een plaat die het imago van Matt Bianco weer een beetje opvijzelt. En nu maar doorgaan zo. J.R. Mozaïek van mysterieuze vrouw j 'Xiff art "t,, 1' \%~A - .tih**» J i- -y Expositie: Het Tapijt van Bayeux, Grote Kerk Naarden; tot en met 31 ju li, openigstijden zondags van 13.00 tot 17.30 uur, overige dagen van 10.00 tot 17.30 uur, woensdag- en vrijdagavond ook van 19.00 tot 21.30 uur. I bijdragen; Jan Rijsdam wi I Herman Joustra Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 27