'Mandela-manie' valt Pretoria zwaar Ik ben niet de enige die geleden heeft' Aanhoudende hechtenis draagt alleen maar bij tot legendevorming Straten, pleinen en bruggen zijn naar hem genoemd. Vorige maand brachten televisiestations uit 60 landen een concert uit het Londense Wembley-stadion op het scherm vanwege zijn 70ste verjaardag. Regeringsleiders, parlementariërs en actiegroepen eisen zijn onvoorwaardelijke vrijlating. En op maandag 18 juli, de dag waarop hij 70 wordt, eindigt er in Londen om die reden een 1000 kilometer lange solidariteitsmars die een maand geleden in Glasgow begon. Alle zwarten en ook veel blanken in Zuidafrika zijn het erover eens dat er geen politieke doorbraak kan komen zolang Mandela vast blijft. "Niets wat de Zuidafrikaanse regering kan doen komt geloofwaardig over zolang zij dr. Mandela behandelt als een gevaarlijke vijand", zei Zulu-leider Buthelezi onlangs. Nelson en Winnie Mandela op hun huwelijksdag, 14 juni 1958. Nelson Mandela is met z'n 26 jaar ge vangenisstraf die hij inmiddels heeft uitgezeten onder meer sa men met de niet minder belangrijke apartheidsbestrijders Walter Sisulu en Achmed Kathrada op dit mo ment de bekendste persoon die van wege zijn politieke overtuiging wordt vastgehouden. Daar is nage noeg de hele wereld van overtuigd, behalve natuurlijk het blanke min derheidsbewind in Pretoria dat hem als een misdadiger beschouwt. door Ruud de Wit "Wij hebben geen politieke gevange nen", heeft de Zuidafrikaanse president P.W. Botha herhaaldelijk verklaard. "Mandela en al die anderen die interna tionaal voor politieke gevangenen wor den uitgemaakt, zijn overtreders van de wet. Mandela is niet tot levenslang ver oordeeld vanweg zijn politieke overtui ging, maar omdat hij in 1962 illegaal het land verliet, omdat hij lid was van een verboden organisatie, het ANC, omdat hij sympathiseerde met de eveneens ver boden Zuidafrikaanse Kommunistische Partij, en vooral omdat hij zich had be last met het organiseren van een militai re vleugel van het ANC". Vredestichter Zulu-leider Buthelezi beschouwt Man dela daarentegen als een potentiële vre destichter die waarschijnlijk als enige in staat is een einde te maken aan de vooral in de provincie Natal bloedige machts strijd tussen militante ANC-leden en zijn eigen, meer gematigde Zulu-beweging Inkatha. "Ik denk dat hij de gevangenis uit zou komen om iedereen mores te le ren die aan de vooravond van de defini tieve zege op de apartheid zwarten tegen elkaar opzet", meent Buthelezi. Ook steeds meer blanken menen dat Mandela een kleinere last voor de rege ring vormt wanneer hij vrij is. Daarbij staat de vrees centraal dat het tot een nieuwe golf verzet zal komen als Mande- la in de gevangenis zou sterven. De grootste Zuidafrikaanse krant, The Star, schreef onlangs dat het beter is Mandela uit pragmatisch oogpunt vrij te laten. "Zijn voortdurende gevangenhouding symboliseert het politieke kankergezwel waarmee dit land zit. Mocht Mandela in zijn cel sterven, dan wordt hij in de hele wereld politiek heilig verklaard en zal Pretoria nog meer kritiek over zich afroe pen. Als hij eenmaal vrij is wordt de Man- dela-mythe tot normale proporties terug gebracht," aldus een commentaar in het dagblad. De internationale aandacht voor Man dela er werd de afgelopen weken zelfs gesproken van een 'Mandela-manie' is nogal opzienbarend, gezien het gegeven dat hij al 26 jaar gevangen zit en er nog maar weinig personen zijn die hem in le vende lijve hebben gezien of gesproken. Geen andere politieke strijder in de re cente geschiedenis, zelfs niet de legenda rische Che Guevara, heeft wereldwijd soortgelijke emoties opgeroepen. Ondanks alle repressieve acties van de regering-Botha kan er ook in Zuidafrika zelf gesproken worden van een Mandela- manie. Ook daar worden straten, pleinen en universiteiten illegaal weliswaar naar hem vernoemd, ook daar wordt zijn naam bijna dagelijks gescandeerd bij concerten, toneelvoorstellingen of ande re geëngageerde ontmoetingen. De ge vestigde pers kan evenmin om zijn per soon heen, hoe moeilijk dat ook is in een land waar hij nog altijd als staatsvijand nummer één wordt beschouwd. Proces Van Mandeia's aanwezigheid in het Zuidafrikaanse dagelijkse leven zijn tal rijke voorbeelden te geven. Zo loopt er op dit moment een proces in Johannes burg tussen het departement van gevan geniswezen en de uitgever en redacteur van het boek 'The Fifty Peoples'. Dit boek bevat een indrukwekkende hoe veelheid foto's uit de jaren vijftig, zoals die eerder verschenen in het vermaarde zwarte tijdschrift 'Drum'. Er staan in dit boek een aantal foto's van Mandela van vóórdat hij tot levenslang werd veroor- deeeld. Hoewel het boek vorig jaar door de regeringscensuur werd vrijgegeven, meent het ministerie voor gevangenis wezen dat de wet is overtreden, aange zien het verboden is foto's te publiceren van personen die in de gevangenis zitten. Zo is er ook sprake van een bescheiden pelgrimage naar het Indische restaurant 'Kapitan's Café' in het centrum van Jo hannesburg. Hier, aan tafeltje 9. zaten Nelson Mandela en de huidige ANC-pre- sident in ballingschap. Oliver Tambo. ruim 35 jaar geleden dagelijks te lun chen. De eigenaar van van dit restau rantje vertelt niet zonder trots dat om die reden tafeltje 9 elke dag besproken is. Krante-artikelen uit heel de wereld met foto's van dit tafeltje illustreren dit. Deze symptomen van legendevorming hebben voor een deel te maken met het feit dat er maar weinig bekend is over Mandeia's situatie op dit moment. Over wat hij denkt over het apartheidsconflict nu, over de gewapende strijd van het ANC en over de internationale druk op Zuidafrika. Om nog maar niet te spreken over de geringe informatie die beschik baar is over het leven dat hij noodge dwongen slijt in de Pollsmoor-gevange- Verrassend beeld Wat zijn gedachten en ideeen betreft moet men ook te rade gaan bij het niet overvloedige materiaal dat dateert uit de periode vóór zijn levenlange veroorde ling. Zijn politieke uitspraken en zijn verdedigingsrede tijdens zijn uiteindelij ke proces zijn gebundeld, onder meer in het boekwerkje 'No easy way to Free dom'. Mary Benson heeft een boeiende biografie over hem geschreven en verder hebben familieleden en vrienden van Mandela (zijn vrouw Winnie, zijn dochter Zenzi, Helen Joseph, Govan Mebeki, Ntatho Motlana en advocaat Ismael Ayob) op gezette tijden een deel van de sluier over zijn persoonlijke omstandig heden opgelicht. Gesprekken met deze personen leid den toch tot een aardig en soms verras send beeld van Mandela en de omstan digheden waaronder hij in Pollsmoor wordt vastgehouden. Zo weten maar weinigen dat hij inmiddels spierwit haar heeft en door zijn gezondsheidsmanie hij staat iedere ochtend op half vijf op en werkt vervolgens twee uur lang op een hometrainer, oefeningen die worden af gewisseld met bokstrainingen is hij een krachtige, gezonde, zelfs' tengere man geworden. Sinds een prostaat-operatie in 1985 wordt Mandela afgescheiden van andere politieke gevangenen. In de ziekenhuis afdeling van Pollsmoor heeft hij de be schikking over twee kamers (met een ei gen kok) en houdt hij zich onder meer bezig met zijn favoriete hobby, het kwe ken van bloemen. Hiervoor heeft hij de beschikking over een paar gehalveerde oliedrums. Geïnformeerd Daarnaast is hij, opvallend genoeg voor een 'staatsgevaarlijke politieke ge vangene', redelijk geïnformeerd over wat er in Zuidafrika en daarbuiten ge beurt. Dagelijks ontvangt hij een engels en een afrikaanstalige krant, terwijl hij ook de Zuidafrikaanse zondagskranten krijgt. Een tijd lang was hij geabonneerd op een paar Britse kranten zoals The Gu ardian en The Observer, alsmede het Amerikaanse weekblad Time, maar het is onduidelijk of hij die nu nog ontvangt. Nelson Mandela beschikt ook over een kleurentelevisie en over een radio, maar daarop kan hij slechts locale zenders ont vangen. Tevens kan hij, via het ministe rie van justitie, boeken bestellen voor een postdoctorale rechtenstudie die hij dit jaar hoopt af te sluiten. De rekenin gen daarvoor worden door zijn advocaat Ayob in Johannesburg betaald. Ook de.bezoekregeling is streng gere- gelementeerd. Als hij a.s. maandag, op zijn zevenstigste verjaardag, van 9 uur 's morgens tot 3 uur 's middags zijn hele fa milie op bezoek krijgt, is dat een unicum. Normaliter heeft hij recht op 30 bezoe ken van 40 minuten per jaar, waarbij slechts twee personen tegelijk aanwezig mogen zijn. Van die regelmatige bezoeken zijn trouwens zijn lotgenoten uitgesloten. Verkeerde hij tot 1985 in het gezelschap van Sisulu, Mbeki, Kathrada, Motsaeledi en Mhlaba, na zijn operatie moet hij spe ciale toestemming vragen om hen te ont moeten. En toestemming wordt daar voor maar zelden gegeven. Ook zijn advocaten hebben de afgelo pen twee jaar slechts als vriend met hem kunnen spreken, dus tijdens de officiële bezoektijden. Daar staat tegenover dat een aantal prominente personen, onder wie het parlementslid Helen Suzman, de Britse Europarlementariër lord Bethell en de zogeheten Gemenebestcommissie van Wijze Mannen, wel degelijk langdu rig met Mandela hebben kunnen spre ken. Tijdens een van deze ontmoetingen maakte Mandela tevens kennis met de Zuidafrikaanse minister van justitie, Ko- bie Coetsee, die hij zo willen hardnek kige geruchten daarna nóg eens heeft ontmoet. Hij zou daarvoor per auto naar Coetsee's huis in de stad onder de Tafel berg zijn overgebracht. Te ver Ten slotte kan Nelson Mandela elke week een brief versturen en ontvangen, die wel gecensureerd wordt en die op z'n hoogst 800 woorden mogen bevatten. Daarnaast mag hij jaarlijks twaalf kerst en nieuwjaarskaarten versturen of die via de gevangenis-postbus tegemoet Het valt daarom te betwijfelen of hij ook maar eén van de ongeveer 40.000 ver- jaarskaarten zal lezen, die hem deze week via zijn familie in Zuidafrika door Nederlandse sympathisanten en mede strijders zijn gestuurd. Want een lange verjaarsvisite daargelaten, de Pollsmoor- gevangenis laten overstelpen met sym pathiebetuigingen, dat zal het Zuidafri kaanse apartheidsregime beslist te ver gaan. "Ik ben zeer gesteld op mijn vrijheid, maar mijn zorg gaat nog meer uit naar uw vrijheid. Ik heb het leven niet minder lief dan u. Ik wil en kan echter geen enkele verbintenis aangaan op een moment dat ik en u, het volk, niet vrij zijn. Uw vrijheid en de mijne kunnen niet los van elkaar staan". Met deze woorden zag Nelson Mandela in 1985, na 23 jaar gevangenschap, at van zijn vrijlating. De Zuidafrikaanse president Pieter Botha had aangebo den Mandela vrij te laten als hij, aldus Botha, 'geweld als politiek middel af zweert; dat is per slot van rekening een norm die gerespecteerd wordt in alle beschaafde landen van de wereld'. Mandela wees elke voorwaarde af om dat hij niet ais vrij mens kon onderhan delen. IJdele hoop Afgelopen november werd opnieuw verwacht dat Mandela vrij zou komen toen Govan Mbeki, een van de zeven ANC-leiders die in 1964 samen met hem tot levenslang was veroordeeld, op vrije voeten werd gesteld. Maar die hoop vervloog snel toen bleek dat de bewegingsvrijheid van Mbeki dras tisch beperkt zou blijven. De regering maakte vervolgens aan-alle speculaties een eind en herhaalde dat zij Mandela pas laat gaan als hij openlijk de ge- weldsstrategie van het ANC afzweert, een voorwaarde die hij blijft afwijzen. De vrijlating van Nelson Mandela staat opnieuw ter discussie. Het Wem- bley-concert van vorige maand was nog maar het begin van een campagne in Europa en de Verenigde Staten voor zijn onvoorwaardelijke invrijheidstel ling. De Zuidafrikaanse regering heeft echter vooralsnog een ander veijaar- dagscadeau voor Mandela in gedach ten: hij mag op zijn verjaardag een be zoek van zes uur van zijn hele familie hebben. Het wordt in Johannesburg gezien als een concessie van president Botha als gevolg van de immense inter nationale druk. De nu al 26 jaar durende gevangen schap van Mandela heeft president Bo- tha in een politieke houdgreep. Mande la is inmiddels uitgegroeid tot het sym bool van het zwarte verzet tegen de apartheid in Zuidafrika. Botha zou win nen bij zijn vrijlating; iéder jaar dat Mandela gevangen zit draagt immers bij tot de mythevorming rond zijn per soon. Zijn vrijlating zou ongetwijfeld goed zijn voor het politieke prestige van president Botha. Bovendien is het mogelijk dat een bejaarde Mandela bui ten de gevangenis niet kan voldoen aan de hooggespannen verwachtingen die de anti-apartheidsbeweging van hem heeft. Aan de andere kant ziet de rechter vleugel van Botha's Nasionale Party Mandela als een soort zwarte Khomeini of als een terreur verspreidend commu nistisch beest. Botha zal Mandela dan ook niet kunnen vrijlaten zonder van hem te eisen dat hij zich van geweld onthoudt. Als uitweg uit deze patstel ling heeft Botha het veijaardagsbezoek aangeboden. Banmaatregel Nelson Rólihlalha Mandela werd 18 juli 1918 in Umtata in het huidige thuis land Transkei geboren. Hij stamt uit een aristocratisch geslacht. Hoewel zijn ouders ongeletterd waren bezocht hij de methodistenschool. Daarna ging hij naar de Universiteit van Fort Hare waarvan hij na twee jaar werd verwij derd omdat hij had deelgenomen aan een studentenprotest. In Johannesburg voltooide hij met een schriftelijke cursus zijn rechtenstu die. Door vakbondsleider Walter Sisulu kwam hij in contact met zwarte arbei ders. In 1944 was hij samen met Oliver Tambo een van de oprichters van de Jeugdliga van het African National Congress (ANC). Het in 1912 opgerichte ANC was aanvankelijk een gematigde zwarte organisatie voor vreedzame af schaffing van de apartheid. In 1952 begon hij met Oliver Tambo, die nu de dagelijkse leiding heeft van het ANC, een advocatenkantoor. In datzelfde jaar had Mandela de organisa torische leiding over een massale cam pagne van burgerlijke ongehoorzaam heid die het ANC organiseerde samen met het Congres van Indiërs (SAIC). Duizenden mensen werden gearres teerd omdat ze opzettelijk de rassen wetten overtraden. De regering legde Mandela een banmaatregel op die hem verbood aan vergaderingen deel te ne men. Hij ging echter door met zijn poli tieke activiteiten. Mandela werd in 1956 met 155 ande ren opgepakt wegens deelname aan het Congres van het Volk in Kliptown bij Johannesburg waar het Handvest van de Vrijheid werd geproclameerd. In dat handvest, dat het ANC nog steeds als haar ideologische grondslag be schouwt, staat: "Zuidafrika behoort aan allen die er wonen, blank en zwart, een regering kan slechts met recht ge zag opeisen indien zij haar basis vindt in de wil van het gehele volk". Het mas saproces wegens hoogverraad duurde vier jaar, maar alle beklaagden werden vrijgesproken. Tijdens dit proces trouwde Mandela met Winnie Madiki- zela. Zij kregen twee dochters. Gearresteerd Na het bloedbad bij Soweto in 1960, toen de politie 69 mensen doodschoot bij een betoging tegen de pasjeswet, verloor het ANC zijn vreedzame karak ter. De regering kondigde de noodtoe stand af en het nu illegale ANC richtte een militaire vleugel op: Umkonto we Sizwe (Speer der Natie). Mandela ging op reis naar Afrikaanse en Europese hoofdsteden om steun te vragen voor de strijd tegen de apart heid. Ook bracht hij enige tijd door in een guerrilla-opleidingskamp in Alge rije. In augustus 1962 werd hij gearres teerd en tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens opruiing en het il legaal verlaten van het land. Na een wa Mandela was vóór zijn veroordeling tot levenslang een verwoed ama teurbokser. In de gevangenis traint hij nog dagelijks. (archieffoto» penvondst op een boerderij in Rivonia bij Johannesburg volgde in 1964 een nieuw proces tegen Mandela en een aantal anderen wegens een complot om de regering gewapenderhand omver te werpen. De 7 hoofdverdachten, onder wie Mandela en Sisulu, kregen levens lang. Hij zat achttien jaar gevangen op het beruchte gevangeniseiland Rob beneiland. In 1982 werd hij overge bracht naar de Pollsmoorgevangenis in Kaapstad. Zijn strijd tegen de apart heid is voortgezet door zijn vrouw Win nie Mandela. Mandela is tijdens zijn gevangen schap steeds blijven vasthouden aan de beginselen van het Handvest, zo zeg gen zijn medegevangenen. De schaarse bezoekers van Mandela vertellen dat hij zeer goed op de. hoogte is van de laatste ontwikkelingen in en buiten Zuidafrika. De Amerikaanse advocaat Samuel Dash, die hem in 1985 bezocht, kreeg de indruk "niet in het gezelschap van een guerrilla-strijder of een radi caal ideoloog te verkeren, maar in dat van een staatsman". Dit werd beves tigd door de missie van 'eminenten' van het Gemenebest in 1986. Dwingt hij binnen de gevangenis het ontzag af van medegevangenen en bewakers, buiten de gevangenis blijft hij de man waar naar de jonge generatie militante Afri kanen opziet als hun gids naar een Zuidafrika zonder apartheid. Symboolwaarde Hij is zich ervan bewust dat hij sym boolwaarde heeft gekregen. Dit blijkt uit de brieven die hij schreef naar zijn vrouw en die zij openbaar heeft ge maakt. Het klinkt ook door in de woor den waarmee hij in 1985 zijn voorwaar delijke vrijlating afwees :"Te veel men sen zijn gestorven sinds ik de gevange nis in ben gegaan. Te veel mensen heb ben geleden om hun vrijheidsliefde. Ik heb verplichtingen aan hun weduwen, aan hun wezen, aan hun moeders en aan hun vaders die om hen getreurd en gehuild hebben. Ik ben niet de enige die geleden heeft in deze lange, eenza me, verspilde jaren". Hij staat nog volledig achter de be ginselen die hij tijdens zijn proces in 1964 in zijn beroemd geworden toe spraak als volgt verwoordde: "Ik heb gevochten tegen blanke overheersing en ik heb gevochten tegen zwarte over heersing. Ik heb het ideaal gekoesterd van een democratische en vrije samen leving waarin alle mensen samenleven in harmonie en met gelijke kansen. Het is een ideaal waarvoor ik hoop te leven en dat ik hoop te bereiken. Maar zo: dig is het een ideaal waarvoor ik bereid ben te sterven". (ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21