Steven Rooks terug in de tijd 'Wereld bestaat niet alleen maar uit koers' Parra neemt rol van Herrera over 181 RUGNUMMER Fred de Bruyne blijmoedig in Tourkaravaan Derde in tijdrit, tweede in algemeen klassement TOUR '88 Meer kleur in Frans voetbal Transfers ZATERDAG 16 JULI 1988 SPORT PAGINA 13 Aanvoerder Colombiaans peloton VILLARD-DE LANS (GPD) - Niet de tegenvallende Luis Herre ra voert de (tot dusver) zwerm Colombiaanse condors in de Tour de France aan, maar Fabio Parra. Met zijn ritzege in Morzine heeft hij het thuisfront tenminste nog een leuke dienst bewezen. Een triomf die in het wielergekke land vanzelfsprekend met veel ge juich werd ontvangen. Toch zal Parra (28) nooit aan de populairi- teit kunnen tippen, die Herrera bij het volk geniet. Dat heeft alles te maken met Par- ra's afkomst. Hij is een intellectue le telg uit een familie van stand. Waar zijn collega's, die hun wortels hebben liggen in de achterbuurten van Bogota of het armoedige boe renland, op de racefiets zijn ge klommen in een poging een hogere welzijnsstandaard te bereiken, deed Parra dat puur uit sportief Spanjaard op doping betrapt VILLARD-DE-LANS (ANP) - De Spaanse renner Roque de la Cruz is bij de controle na de vierde etappe van de Ronde van Frankrijk op het gebruik van stimulerende middelen be trapt. De la Cruz was door lo ting aangewezen voor de do- pingtest in Evreux. De Span jaard krijgt de gebruikelijke straf opgelegd: een maand voorwaardelijke schorsing, tien minuten tijdstraf en een boete van 1500 gulden. oogpunt. Als verzetje tussen zijn studie economie op de universiteit van Bogota door. Al gauw bleek dat Parra een meer dan normale begaafdheid als coureur bezat. Als amateur maakte hij in de Ameri kaanse Coors Classic indruk door de alom gelauwerde Sovjet-ploeg uit het wiel te rijden. Een ervaring die hem begin 1985 deed besluiten het studeren op een lager pitje te zetten en in te gaan op de uitnodiging bij Café de Colom bia (de ploeg van Herrera) te ko men rijden. Parra toen: „Ik heb be grepen dat het Colombiaanse wiel rennen op het punt staat de wereld te veroveren en mijn ego zegt dat ik daar deelgenoot van moet zijn". In dat jaar maakte hij ook meteen naam in de Tour de France. Hij won de twaalfde etappe naar Lans- en-Vercors. Met dank aan de toen betere Herrera, met wie hij was ontsnapt en die hem aan de streep opzichtig pousseerde. In de aanloop naar dit seizoen braken de 'broeders' van weleer met elkaar. Niet als gevolg van een ordinaire ruzie, maar simpel en al leen omdat Parra zijn eigen gang wel eens wilde gaan. „Ik heb nu lang genoeg in de schaduw van Herrera gereden. Ik ben individua list en wielrennen is een individue le sport. Bovendien heb ik nu de leeftijd om prestaties neer te zet ten", lichtte hij zijn scheiding met Herrera toe. Een lucratieve stap trouwens, want de Spaanse firma Kelme (sportschoenen), dat vergeefs het oog had gericht op Delgado, betaalt hem een slordige vier ton voor zijn diensten. Aantrekkelijke ALPE d'HUEZ (GPD) - Soms is het nog wel aardig, zo'n Tour de France. Van tijd tot tyd ontmoet je blijmoedige mensen, die je doen terugverlangen naar de tijd, dat er nog geen tweeëntwintig dagen durende wedstrijd in geluidshinder en stress werd gehouden. Dan stop je even langs de kant van de weg bij een andere liefhebber van rust en rozegeur, gaat er een achterklep open, en wordt er een pret tig flesje wijn tevoorschijn gehaald. Prosit op de mooie, nieuwe dag. Fabio Parra: "De r de enige goede renne ken waren dat hij zijn vier jaar jon gere broer Humberto mee mocht nemen en dat hij in Colombia mocht blijven bivakkeren. Als hij maar voor de Vuelta (Ronde van Spanje) en de Tour, waarin hij ver leden jaar zesde werd, beschikbaar zou zijn. Bij het beklinken van die transfer liet Parra weten: „Ik vind het tijd worden om eens te avontu rieren. Studeren kan ik mijn hele leven nog. Bovendien verdien ik er nog leuk mee ook". Nadat hij woensdag in Morzine met de eer was gaan strijken en de zege - als gebruikelijk voor een Co lombiaan - had opgedragen aan volk en vaderland, ging hij ook nog even in op zijn verhouding met Herrera. „Ik zal achter hem staan als hij de Tour kan winnen. Maar ik win hem liever zelf. De mensen in Colombia moeten niet denken dat Herrera de enige goede renner is. Ik wil niet zeggen dat ik de Tour zal winnen, maar het is voor mij wel nu of nooit". Mocht zijn carrière in een neer waartse spiraal terechtkomen, dan zal hij het snel voor gezien houden. Parra: „Dan ga ik me gewoon weer op mijn studie concentreren. Als ik daarmee klaar ben, heb ik niemand meer nodig om mijn zaken te rege len. Dan red ik mezelf wel". WIELRENNEN - Johnny Broers is vrijdag tijdens een wielerkoers voor beroepsrenners in Vrasene (België) als vierde geëindigd. De Belg Jan Bogaert won de sprint van zijn landgenoten Mark Die- rickx en Bert van Ende. Corné van Rijen uit de ploeg van Peter Post fi nishte als zesde. Niet zelden, dat je op zo'n dag met Fred de Bruyne het kelkje leegt. De Bruyne, Belgisch topcoureur uit de jaren vijftig, 58 inmiddels, van tv- commentator en ploegleider nu al weer een paar jaar doende met de p.r.-belangen van Panasonic. 'Fredje' is bij iedereeen gekend, ge niet van die populariteit, en schroomt niet hand- en spandien sten te verlenen aan andere niet- Franstalige coureurs, die worden belaagd door de media. De Bruyne is synoniem voor de ploeg-Post, gaat als zodanig herkenbaar ge kleed, dus is alles wat hij doet goed. Fred De Bruyne is dit jaar bezig aan zijn 33ste Tour de France. Hij kan over alle rondes een blommig verhaal vertellen, en over de Giro, Vuelta en alle andere wielerwed strijden ter wereld eveneens. Maar, er is een nieuwe toon gekomen in het verhalenscala van De Bruyne. 'Fredje' heeft begin dit jaar België verlaten, en is met vrouw Lydie en twee poezen naar de Var, Zuid- frankrijk vertrokken. Om te gaan wonen in Seillans. Weg van alle hektiek, weg van alle drukte. Plannen Hij liep al sinds 1981 met plan nen rond, maar ruim zeven jaar la ter is het er dan eindelijk van geko men. „Een droom", laat hij zijn toe hoorders van zijn geluk meegenie ten. Stil? Och, Seillans heeft nog geen vierhonderd inwoners, maar het leven is er prachtig, en hele maal zónder tweewielers is het er ook niet. Raphaël Geminiani, Mau rice DeMuer wonen er, zelfs Félix Lévitan heeft er een buitenhuis. En als iemand een mooie schranspartq wil organiseren, duurt het goede le ven soms wel een dag lang. De Bruyne blijft oproepbaar voor Panasonic, maar ziet het werk nu nog slechts als tijdelijke hobby. Hij tuiniert net zo lief, is bezig aan een eigen wijngaard. Wie het niet wil geloven, mag langs komen, al wordt hij vriendelijk verzocht zijn fototoestel thuis te laten. Dan zijn er altijd die zeggen: opschepper, of anderen - is het maar zó groot? Want het is nooit goed bij de men- Fred De Bruyne is zijn eigen waarden aan het leven gaan geven. Als hij wel eens naar de Cöte d'A- zur trekt, en daar aanschuift op een terrasje, schudt hij zijn hoofd bij al le zichtbare opgefoktheid. „Daar kost een pilsje 25 franc; acht, negen gulden. Ik koop bij mijn plaatselij ke wijnboer een liter rosé voor één franc vijfenveertig. En het smaakt me nog beter ook". Bacterievrij De Bruyne's zoon is inmiddels afgestudeerd scheikundige. De doctor wijdt vader in in de gehei men van het maken van wijn. „Hij heeft me al geleerd hoe ik flessen bacterievrij kan krijgen, over een paar jaar hoop ik te komen met een eigen appellation. Het is er een prachtige streek, groen en véél zon. Ik ben van alles aan het lezen over druiven en het schoffelen van je ei gen gaarde. Als ik er dan af en toe Nieuwe operatie aan been Lemond VILLARD-DE-LANS (ANP) - Greg LeMond heeft in Amerika een nieuwe operatie aan zijn ont stoken scheenbeen ondergaan. Dit vertelde vrijdag in Villard-de-Lans Manfred Krikke, manager van de wielerploeg PDM. De Amerikaan kon vanwege die ontsteking niet deelnemen aan deze Ronde van Frankrijk. LeMond vertrok eind mei naar de Verenigde Staten op zoek naar herstel. De ontsteking kwam terug. Het is niet aanneme lijk, dat LeMond dit seizoen nog in wedstrijden zal uitkomen. Schakers maken vermoeide indruk ROTTERDAM (ANP) - Zonder top- spelers Timman en Speelman heeft Volmac Rotterdam het toernooi om de Europese schaakbeker vrij dag voortgezet. Ook CSKA Mos kou, dat overeenkomstig de ver wachtingen de eerste plaats zo goed als veilig stelde, kwam op de voorlaatste dag van het toernooi in Rotterdam zonder zijn beste groot meesters, Joesoepov en Toekmak- ov, aan de tafel. Timman, Speel man en Joesoepov waren te ver moeid om de stukken te verschui ven, Toekmakov reisde in de mid daguren af naar Biel, waar hij voor het volgende toernooi moet aantre den. Ook de overige schakers van de Nederlandse kampioen maakte een uitgeputte indruk. De Hon gaarse titelhouder Honved toonde zich ruimschoots sterker. Door de nederlagen van Rotterdam (2-4) en die van Solingen tegen CSKA (2 1/2 - 3 1/2) delen Honved, Solingen en Rotterdam de tweede plaats met veertien punten. De voorsprong van CSKA bedraagt vier punten. Overwinningen voor Honved kwamen op naam van Hazai (tegen Piket) en Horvath (tegen Kuijf). Aan de eerste borden kwamen Kortsjnoi en Van der Wiel tegen respectievelijk Sax en Pinter tot re mises. Al had er voor Van der Wiel meer dan een deling van het punt ingezeten. De stand is: 1. CSKA 18 punten, 2. Honved, Rotterdam en Solingen 14. ATLETIEK - Op de eerste dag van de Amerikaanse selectiewedstrij den voor de Olympische Spelen heeft Carl Lewis de 100 meter afge legd in 9,96 seconden. De viervou dige Olympisch kampioen van 1984 noteerde die tijd in de serie. Het is de beste sprintprestatie van dit seizoen; de verrichting is goed voor de zevende plaats op de we- reldrangljst aller tijden. VILLARD DE LANS (GPD) Voor zowel Pedro Delgado als Steven Rooks werd de semi- klimtijdrit naar Villard-de-Lans, rit 13 in de Tour 1988, een terugdenken aan 1983. Het was het jaar, dat beiden hun beste tijdritprestaties tot nu toe neerzetten. En zie, in hun beste Tour tot nog toe, overtroffen zij die 'maxima' alletwee tot grote tevredenheid. In de Tour van 1983 werd Delgado tweede in de klim naar de Puy de Dóme, achter zijn landgenoot en ploegmaat Angel Arroyo. In Pa rijsNice 1983 overtrof Steven Rooks zichzelf in de afsluiting te gen de Turbie: derde achter Kelly, en Grezet, toen ook meteen in die volgorde het eindklassement. Pedro Delgado werd gisteren naar het ijskoude Villard-de-Lans 2000 de grote winnaar van de dag, en van mischien wel de Tour. Waar iedere Fransman weer wat plezier kon beleven aan de prima tijd van Jean-Francois Bernard, dook gele trui Delgado daar in de laatste po ging nog weer driekwart minuut onder. Maar ook Steven Rooks' eindtijd mocht groen-omrand op de com- muniqué's: derde, op 69 seconden van de aanstaande Spaanse Tourwinnaar. Het deed de Noord hollander stijgen van plaats vier naar plaats twee in het klassement. Hij schoof Bauer en Parra moeite loos voorbij. Temperament „Ik had nauwelijks geslapen op 'Alpe d'Huez", was het eerste wat Rooks uitbracht. „Ik lag met Gertjan (Theunisse) op de kamer, en die vroeg om het kwartier: Slaap jij al? Nou, dan willen je ogen wel open blijven". Maar het sierlijke temperament van de nu plotseling sterkste Ne derlandse klassementsrenner leed er in de tijdrit allerminst onder. Hij was de tweede, vrijdag, die met een bolletjestrui van start ging (Jérrhe Simon verscheen er vreemd ge noeg ook mee aan de start), maar hij realiseerde verreweg de beste tijd van de twee. Rooks: „Ik hoorde vanaf de kant, dat ik nogal inliep op Herrera, en ik zag hem op zeker moment ook voor me rijden. Dat was een mooi doel. Maar ik moet toegeven, dat het niet makkelijk was. Ik kwam ook niet in zijn wiel. Hij bleef me net voor". Rooks zowel als Gertjan Theu nisse was rond de middag stevig gaan inrijden. 'Hanewaker' Theu nisse: „Ik weet niet wat ik heb, de ze Tour, maar ik doe bijna geen oog dicht. Ik heb iedere keer slaappil len nodig. Maar ja, mijn rijden wordt er niet minder van". Dikke poten Theunisse had verwacht, dat hij tussen de veertig en vijftig zou fi nishen, hij werd... twaalfde. „Ik had hartstikke dikke poten, maar we zijn er bij het inrijden nogal in- geknald, hebben goed gezweet, en dat heeft geholpen". Voor de Fransen is Theunisse Thomme mystère', de mysterieuze man van deze Tour. TV-commenta- tor Robert Chapatte had vrouwen gezien bij de start, die nogal 'had den opgekeken van deze Bataaf met de lange manen, het belletje in het linkeroor, en ogen die je aankij ken met een wel heel doordringen de blik'. Zomin als met Theunisse weten de Franse media ook niet goed wat ze met Rooks aanmoeten, ook hij is een mysterie. De 'koning van l'Al- pe d'Huez' werd in l'Equipe afge schilderd als 'een marginaal ren ner', zo iemand als Dirk de Mol die Parijs—Roubaix won. Dat is volgens Peter Post een hoogst onterechte kwalificatie. Hoewel Rooks het tot tweemaal toe vergeefs probeerde met Post, en twee keer zijn heil elders zocht, heeft Post vandaag de dag niets dan lof voor zijn ex-pupil, gelijk voor Theunisse. PARIJS (AFP/SID) - Met drie punten voor een overwinning wil de Franse voetbalbond de zaterdag beginnende competi tie meer kleur geven. De hogere waardering heeft een tweeledig doel: het stagnerende toe schouwersaantal opkrikken en de produktie van doelpunten verhogen. Vorig seizoen vertoonde de competitie een terugval in de toeloop van het publiek. Per wedstrijd kwamen 11.290 men sen kijken, die 2,25 doelpunten per duel zagen. Die lage note ringen gaat de bond te lijf door de Engelse puntenwaardering Van de clubs hield Olympi- que Marseille grote opruiming. Geldschieter Tapie en manager Hidalgo gaven twaalf spelers de bons en trokken er acht aan, on der wie Eric Cantona van Auxerre. Hij werd met negen miljoen gulden de duurste transfer van deze zomer. Giro- ndins Bordeaux was eveneens opvallend actief op de spelers- markt. Het nam Stopyra (Tou louse), Genghini (Marseille), Scifo (Inter Milan) en Clive Al len (Tottenham) in dienst. Toulouse deed zaken tijdens de eindronde van de Europese titelstrijd. Het trok de Russi sche verdediger Sjiditoelin aan. De Columbiaan Valderrama te kende een contract bij Mont- pellier, dat ook international Bellone van Cannes overnam. Landskampioen AS Monaco behoort wederom tot de titel kandidaten. Het versterkte zich met Bijotat en Toure van Bor deaux en Poullain van Paris SG. Post: „Dat is echt de openbaring van deze ronde. En wat Rooks be treft: wie hem als een marginaal renner afschildert heeft geen ver stand van wielrennen. De Mol was een lachertje, die won als gevolg van het wedstrijdverloop. Rooks en Theunisse zetten de koers volle dig naar hun hand. Ze hebben toch gedicteerd naar l'Alpe d'Huez? Trouwens, wat ze in de tijdrit laten zien is ook niet mis". Vrolijker Post keek ook weer heel wat vro lijker naar Erik Breukink. Op een heel zwakke donderdag volgde een prima herstel in de klimtijdrit. Breukink is geen specialist in dit werk, maar het parkoers lag hem goed. Post: „Voorzichtig blijven, met die jongen. Ik heb nooit zo hoog van de toren geblazen, dat hebben anderen gedaan. Pas over drie jaar kun je zeggen of hij het heeft gehaald of niet. Je ziet het nu aan Rooks, die heeft ook heel wat jaren moeten wachten om dit ni veau te kunnen bereiken". Breukink zelf was blij met zijn vierde plaats in de daguitslag, die hem terugbracht in het klassement op plaats 23. „Ik had niet veel mo raal meer voor deze etappe, maar de enige manier om over een de pressie heen te komen is een resul taat neerzetten. Zo goed als een wielrenner niet mag blijven stil staan bij een overwinning, zo moet hij ook niet bijven zeuren over een nederlaag". Peter Winnen handhaafde zich in het klassement bij de top-tien: ne gende nu. Maar hij moest volgens verwachting toch weer bijna zes minuten inleveren op de besten van de dag. „Ik weet het, ik kan dit niet". Ook Steve Bauer moest terrein prijsgeven. De Canadees had op meer gehoopt dan een zesde plaats, hij zag het als zijn enige kans om echt dicht bij Delgado te blijven, maar hij telt nu als klassements derde ruim drie minuten achter stand op Delgado. Van de Colom- bianen verraste andermaal Parra, die Herrera met een halve minuut naar de kroon stak. Vertrouwen Resteren de Fransen, met terug gekeerd vertrouwen in Jeff Ber nard, maar met een nieuwe domper in de persoon van Charly Mottet. Bernard dacht lange tijd, dat hij net als vorig jaar op de Mont Ventoux zou zegevieren, maar moest toe staan dat Delgado (met een dicht achterwiel) als laatste ruim onder zijn eindtijd dook. Bernard: „Het verschil tussen donderdag en vrijdag was het ver schil van water en wijn. Het was nog wel geen grand cru naar Vil- lard de Lans, maar de wijn was al leszins te drinken. Van mijn blaas- Pedro Delgado in de gele trui op weg ontsteking heb ik weinig meer ge merkt". Mottet: 147e op 10.32 van Delgado... Zijn ploegleider Guimard is zo langzamerhand de beste renner in die veelgeplaagde ploeg. de beste tijd in de klimtijdrit. (foto AP). GRONINGEN (ANP) - FC Gro ningen en KV Kortrijk zijn het eens geworden over de transfer van aan valler Foeke Booy naar de Belgi sche eersteklasser. De 26-jarige Booy, nog in het bezit van een twee-jarig contract bij FC Gronin gen, heeft zelf nog geen overeen stemming met Kortrijk bereikt. FC Utrecht wint oefenduel UTRECHT (ANP) - FC Utrecht heeft vrijdag de vriendschappelij ke voetbalwedstrijd tegen een gar nizoenselftal met 10-1 gewonnen. Voor de Utrechters scoorden Plomp en Van Delden ieder drie keer. De overige Utrecht-treffers kwamen op naam van Verschoor, Van Loen en Alflen. Saamen schoot in eigen doel. nog kan uitwippen voor een Tour, is mijn leven volmaakt". Nu we het toch over de vegetatie in het algemeen hebben - weet hij soms ook iets van olijven? In het Nederlandse blad Fiets stond on langs, dat de spectaculaire valpar tij, maart van dit jaar in Milan-San- remo, waar Thierry Marie met nóg twee renners uit 'Raas-bocht' gle den op de Cipressa, dat die val te wijten was aan op de weg liggend olijfolie. Lijkt ons een sterk ver haal. De Bruyne: „O nee, dat kan be slist hoor. Weet je hoe de olijven- teelt in elkaar zit?" Geen idee. „Op de Cipressa staan dus heel veel olijfbomen langs de weg. De groene olijven worden in het najaar geplukt, maar ze laten er ook aan zitten, die dan donker worden. De zwarte gaan er in januari, februari af; de bijna droge hangen in maart nog aan de bomen. Daar begint dan óf olie uit te druipen, óf ze vallen op de grond, worden geplet door het verkeer, en maken de weg glad. Dat kan toen best de oorzaak zijn geweest van de valpartij". Ik vind het machtig interessant me daarin te verdiepen. De wereld bestaat niet alleen maar uit de koers. Maar, laten we oppassen, daar komt het peloton al weer aan. We moeten voort. Lekker wijntje trouwens, niet?" Hoge boete voor condoomreclame FRANKFURT (DPA) - Het spelen met condoom-reclame op de shirts komt FC Homburg duur te staan. De tuchtcommissie van de West- duitse voetbalbond (DFB) veroor deelde Homburg tot het betalen van een boete van 115.000 gulden. De commissie was vooral gekant tegen het onsportieve gedrag van Homburg, dat afgelopen seizoen degradeerde uit de Bundesliga. De voetballers maakten zes wedstrij den reclame voor een condoom- merk, terwijl de bond dat uitdruk kelijk verboden had. Families van de slachtoffers die in maart vielerr bij de ramp in het stadion van Katmandou (Nepal), krijgen 50.000 gulden van de wereldvoetbalbond FIFA. Dat heeft de FIFA donderdag bekend gemaakt. Het geld wordt overhan digd aan het Rode Kruis, dat de fi nanciële hulp voor het aangewezen doel gebruikt. Amerikaanse tv: geen interesse in WK-voetbal LOS ANGELES (DPA) - De grote Amerikaanse televisie-stations staan niet te dringen om de rechten voor de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal in 1994 te kopen. Integendeel: het interes seert ze absoluut niet. De belang stelling voor het evenement, Jat voor het eerst in de Verenigde Sta ten wordt gespeeld, is zelfs gerin ger dan voor een toernee, die een aantal professionele bowlers bin nenkort houdt. Het wereldkam pioenschap voetbal is voor de in vloedrijke stations geen „big busi ness". Zelfs geen bijzaak. Robert Iger, vice-directeur van de sportprogramma's van ABC, heeft een verklaring voor de gerin ge interesse: „Het mag internatio naal een van de grootste sportieve evenementen zijn, maar hier kun nen we er geen kant mee op. Watje ook doet om de programma's kwijt te raken, het interesseert de men sen absoluut niet". De Amerikanen hebben bovendien slechte ervarin gen gehad met vergelijkbare toer nooien. Mede daarom heeft zich vooralsnog ook niemand gemeld voor de rechten voor de eindronde over twee jaar in Italië. De woordvoerder van NBC, Ke vin Monaghan, zei: „We nemen een afwachtende houding aan." Het station betaalde voor het toernooi om het wereldkampioenschap in Mexico ongeveer tien miljoen gul den voor een pakket van zeven wedstrijden. Tijdens de finale, tus sen Argentinië en West-Duitsland, keek het merendeel van de tv-kij- kers naar het andere net, waar een animatiefilm te zien was. De dage lijkse fitness-uitzendingen trokken gemiddeld eveneens aanmerkelijk meer belangstelling dan de wed strijden uit de voorronden. Bijkomend probleem is dat de onderbrekingen tijdens voetbal wedstrijden doorgaans te kort zijn om de commercials (reclame spots) uit te zenden. De stations kunnen hun „waar" daardoor waarschijnlijk niet kwijt aan de grote sponsors. Alleen het Ameri kaanse voetbalteam, vrijgesteld van kwalificatie-wedstrijden, kan met goede prestaties uitkomst bie den. De kans daarop is echter niet al te groot. De Amerikaanse voet balbond is daarom van plan zwaar geschut aan te wenden, om teleur stellingen te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13