Expositie over Nederlanders op reis 'Dioxine-gif in Westerschelde valt wel mee' -VRIJE TIJD Aalscholvers bedreigen visteelt OVB VISSPORT Natuurgebieden Daders van aanslag Duisburg zijn mogelijk in Nederland VRIJDAG 15 JULI 1988 PAGINA 9 Voor een groot aantal viswateren in ons land is het kweken van vis een bittere noodzaak. Dat lijkt een beetje vreemd want in onze omgeving zijn er juist volop wa teren waar sprake is van een vis- overschot. In de meeste wateren in het westen van het land zit vaak zoveel vis dat de groei wordt vertraagd omdat het voed selaanbod in die wateren ontoe reikend is. In het oosten en zuiden van ons land ligt dat anders. Meestal gaat het hier om kleine plassen en meren die ontstaan zijn door zand- of grintwinning en waar de visstand kunstmatig op peil wordt gehouden. De Organisatie ter Verbetering van de Binnen visserij is de instantie die in deze behoefte voorziet. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Op enkele plaatsen in ons land beschikt de OVB over bedrijven waar de vis wordt gekweekt. De kweek is afgestemd op de vraag die er bestaat bij de hengelsport verenigingen. De grootste kwekerij ligt in de buurt van Lelystad. Sinds de in gebruikneming in het begin van de jaren vijftig zijn op dit com plex vele miljoen vissen ge kweekt, die hun weg naar de vis wateren in het hele land hebben gevonden. De viskweek verliep daar jaren zonder noemenswaardige pro blemen. Eigenlijk tot 1978. In dat jaar kreeg de kwekerij voor het eerst bezoek van aalscholvers af komstig uit het aangrenzende Oostvaardersplassengebied. Ze kwamen er vooral in het broed- seizoen om op een gemakkelijke wijze aan voedsel te komen voor hun jongen. Kennelijk lukte dat zo goed dat de overlast van jaar tot jaar toenam. Het mondde uit in een regelrechte aalscholverplaag waartegen de OVB alle mogelij ke maatregelen nam. Begonnen werd met het veijagen van de vo gels door het produceren van lui de knallen. Verder werden forse bedragen uitgegeven om boven een aantal kweekvijvers draden te spanen zodat de aalscholvers niet meer op het water zouden kunnen lan den voor hun voedselrijke duik vluchten. De aalscholver bleek echter vindingrijk genoeg om ook deze hinderpalen te omzeilen. De vo gel dook gewoon tussen de dra den door. En de kolonie breidde zich voortdurend uit. Volgens een schatting herbergt b?t Oost- vaardersplassengebie p het ogenblik zo'n 6.000 tot 7.000 broedparen. Dat betekent dat er inclusief de jongen en de nog niet broedrijpe exemplaren meer dan 25.000 aalscholvers leven in dit spontaan ontstane natuurge bied. De schade die ze met hun vis- roof hebben aangericht is niet exact becijferd maar loopt zeker in de miljoenen. Zo heeft de OVB er al toe moeten overgaan om een aantal van de meest kwetsbare vijvers droog te leggen. Men ver bouwt nu op de bodem van deze vijvers graan waarmee men de kweekvissen weer voert om op die manier tot nog enig rende ment te behalen. Inmiddels loopt er al enkele ja ren een gerechtelijke procedure in verband met deze schade te gen de Staat der Nederlanden. De OVB spande die aan omdat bij de opzet van Flevoland geen rekening was gehouden met de totstandkoming van dit natuur gebied. De OVB eist van de staat danook een forse schadevergoe ding. In een eerste uitspraak is de OVB door de rechter in het gelijk gesteld. De staat is daartegen in beroep gegaan en de verwach ting is dat binnen afzienbare tijd een definitieve uitspraak zal wor den gedaan door het Gerechts hof in Den Haag. In die tussentijd is men bij de OVB niet bij de pakken gaan neerzitten. Nog steeds zoekt men naar mogelijkheden om de aal scholver te verjagen van de kwe kerij. Zo is men nu bezig met een plan om de eetlustige aalschol vers té verjagen met behulp van roofvogels als haviken, slecht valken en zeearenden. Dat idee is niet helemaal nieuw voor ons land. Want de zelfde techniek wordt ook met suQpes toegepast bij de verjaging van meeuwen op de oester- en mosselbedrijven in Yerseke. In september zal een eerste evalua tie van dit experiment plaatsheb ben. Dan zal worden bekeken of de roofvogels er inderdaad in sla gen de aalscholvers te verjagen. Dat het voor de OVB steeds spitroeden lopen is mag blijken uit het feit dat natuurbescher mingsorganisaties zich voortdu- De Phalacrocorax carbo sinen sis, oftewel de aalscholver. Dertig jaar geleden bijna uitgestorven in ons land. Nu zich explosief uit breidend mede dank zij zijn de viskwékerij in Lelystad. rend opwerpen als beschermers van de aalscholverkolonie, hoe wel die zich explosief blijft uit breiden. Tijdens de onlangs gehouden persvisdag in Lelystad opperde OVB-topman Kolb in bedekte termen de mogelijkheid dat zijn organisatie in de toekomst moge lijk het kwekerijcomplex in Le lystad helemaal zal moeten opge ven. Dat zou dan mede verband houden met het feit dat door de gedaalde verkoop van viskaarten (een ontwikkeling die inmiddels tot stilstand is gekomen) de OVB flink dient te bezuinigen. Dat zou voor de viskweek en het visonderzoek in ons land een slag zijn want zowel qua Ligging als wat omvang betreft is het complex uniek in West-Europa. De Consumentenbond heeft een boek uitgegeven waarin achttien natuurgebieden worden be schreven waar men nog ontspan nen kan rondwandelen, fietsen, kanoën of surfen. Die gebieden liggen verspreid over het hele land: van Friesland tot Limburg. Vanwege het wisselvallige Ne derlandse weer geeft het boek ook aan wat er ter opvulling van een minder fraaie dag te zien en te doen valt. Aandacht dus voor musea en andere bezienswaar digheden. Bij elk hoofstuk is een duidelijke kaart afgedrukt. Het boek telt ruim 100 pagina's en kost 20 gulden. Meer informatie: 070 - 847847. Vakantie was lange tijd niet de gewoonste zaak van de wereld Met vakantie gaan is tegenwoordig de gewoonste zaak van de wereld. Drommen mensen vliegen of rijden naar verre bestemmingen op zoek naar de zon. Anderen zoeken het vertier dichter bij huis op campings of in bungalowparken. Dat het niet altijd zo is geweest, is te zien in het Schielandshuis (Korte Hoogstraat in het centrum van Rotterdam), waar een tentoonstelling met het thema 'Nederlanders op reis tussen 1920 en 1970' de opkomst en de ontwikkeling van het toerisme toont. door Canis Zijlmans Daar wordt het de bezoeker al snel duidelijk dat het reizen in vroeger tijden slechts was weggelegd voor de happy few. 's Zomers trokken rijken en hooggeplaatsten door Eu ropa en ontmoetten elkaar in de chique hotels van Nice, Cannes en Menton aan de Franse Rivièra of in de Duitse kuuroorden, waar men nipte aan heilzaam water, flaneer de, danste of een gokje aan de speeltafel waagde. In de kelder van het museum is de uitrusting te zien van deze chique reizigers. Zo staan er een enorm peperduur krokodil- leleren valies, een vreemd gevorm de hoededoos voor een stijve hoge herenhoed, koffers met stickers van reisdoelen, een paraplu en het onmisbare ouderwetse fototoestel. Rijken "Vakantie houden was toen alleen mogelijk als je over veel geld en vrije tijd beschikte", vertelt Ruud van Bergen, één van de samenstel lers van de tentoonstelling. "Je ziet dan ook in de geschiedenis dat, naarmate de welvaart in ons land toeneemt, er steeds meer mensen met vakantie gaan en er verschil lende soorten vakanties ontstaan". Rond de jaren twintig waren vrije dagen geregeld inzet van vak- bondsstrijd en als een van de eer sten kregen de meubelmakers in 1927 acht vrije dagen per jaar. Maar de sigarenmakers hadden er slechts één, naast de vrije zonda gen. Vakantie betekende toen nog voor de meeste mensen er een dag op uit met het gezin om te picknic ken. Veelal op de fiets en soms op een motor, - zoals de oude Eijsink, die op de tentoonstelling is te zien, - trok men er op uit. Voor de kinde ren uit de stad waren er de vakan tie-kinderfeesten, een pretentieuze naam voor een dagtocht met de he le school naar het strand of de dui- De rijkeluis-kinderen Carl Denig en Frans Slee hadden in Engeland gestudeerd en ontdekten daar het kamperen in een tent in de vrije na tuur. Een complete kampeeruit rusting uit 1928 is op de tentoon stelling te zien, die niet veel ver schilt van het spul waarmee men er tegenwoordig op uittrekt. Alleen het luchtbed; daarvoor gebruikte men in die dagen een katoenen zak, waarin kokers werden genaaid. De ze vulde men dan met fietsbanden, die werden opgepompt. Maar toen de jongens het kampe ren in Nederland introduceerden, was aanvankelijk niet iedereen even gelukkig. Ruud van Bergen: "Men keek hier wat vreemd aan te gen deze manier van vakantie hou den. Het leek te veel op het zigeu nerleven of dat van soldaten in oor logstijd". Maar al snel stapte men hierover heen en de jongeren trok ken in groepen, die uit gelijkgezin den bestonden, de natuur in. De so berheid ervan sloot aan bij de men taliteit en idealen van bewegingen als de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC). Maar ook de confessionele stromingen hadden hun eigen karriDeerclubs. Middenklasse Voor de Tweede Wereldoorlog maakten hoofdzakelijk mensen uit de middenklasse gebruik van dien sten van de reisbureaus, die toen in kleine aantallen opereerden in de toeristensector. Deze bureaus or ganiseerden dagtochten en meer daagse reizen per touringcar. In de jaren twintig waren dit nog omge bouwde vrachtwagens, waarmee de mensen opeengepakt dagtocht jes maakten naar Marken, Volen- dam en Valkenburg of een zesdaag se reis naar Zwitserland. Na ver loop van tijd werden deze wagens, gelukkig voor de passagiers, steeds luxueuzer en kregen ze een dank en ramen. In de jaren dertig, toen de crisis uitbrak die gepaard ging met grote werkloosheid, waren vakanties en uitstapjes voor de 'gewone man' vrijwel uitgesloten. Uniek is dat Rotterdamse werklozen werd toe gestaan om in Hoek van Holland te stempelen, waardoor het gezin zich toch tijdelijk op de goedkope cam ping bij het strand kon vestigen. Maar met vijftien gulden steun per maand, zat dit er voor de meesten niet in. In deze tijd ontstonden voor het meer kapitaalkrachtige publiek de bootreizen. In de jaren dertig ver trokken veel mensen voor een hon derd dagen durende boottocht naar Nederlands-Indie om daar fa milie te bezoeken. Op de tentoon stelling staat een grote hutkoffer die, eenmaal geopend, een comple te kleerkast blijkt te bevatten, ge heel bekleed met blauwe zijde. Erin hangen jurken voor alle gele genheden die zich tijdens de cruise voordoen. Zelfs een clownspak voor het bal masque dat tijdens de boottocht werd gegeven, ontbreekt niet. Naast de hutkoffer staat een In dische bediende, zoals er in die tijd zoveel in dienst waren bij Neder landse rederijen. De samenstellers van de tentoonstelling hebben de hand weten te leggen op een voor- loorlogs filmverslag van de boot reis van Holland naar Java met de Johan van Oldenbarneveld, waar op toeval te zien is hoe men de ge boorte van prinses Beatrix vierde en waarop verder beelden van het dagelijks leven aan boord zijn te aanschouwen. Jaren vijftig Gedurende de Duitse bezetting wa ren er voor iedereen steeds minder mogelijkheden om te reizen of met vakantie te gaan. Bovendien was de gehele kuststrook Sperrgebiet, omdat het deel uit maakte van de Duitse Atlantikwall. In de eerste ja ren na de oorlog, tijdens de weder opbouw van het land, waren de lo nen nog steeds laag en de oude toe ristengebieden hadden sterk te lij den gehad van het oorlogsgeweld. Schaars waren ook de vervoermid delen. Van de honderdduizend per sonenauto's, die er in 1939 waren, was nog maar een derde deel over en de helft van alle fietsen was in de oorlog door de Duitse bezetter in beslag genomen. Maar toen in de jaren vijftig de economie aantrok, veranderde er veel. Attracties als de Keukenhof, de Efteling, Madurodam en Avifau na waren nog maar net open en doordat visumregelingen en bepa lingen voor het wisselen van bui tenlands geld versoepelden, werd het ook mogelijk om in het buiten land met vakantie te gaan. Van de vijf miljoen Nederlanders, die in de zomer van '54 vakantie hielden, gingen er negenhonderdduizend over de grenzen. In '62 werd de vrije zaterdag ingevoerd en iets la ter kwam er een wettelijk vastge stelde vakantieperiode van tien da gen en vakantiegeld, dat vier pro cent van het jaarsalaris bedroeg. Doordat er voldoende werkgele genheid was, stegen ook nog de lo nen en konden veel gezinnen zich een eigen auto permitteren, waar mee men er op uit trok. Halverwegen de jaren zestig werd ook het vliegtuig bij het toe ristenvervoer betrokken en lang zaam maar zeker gingen steeds meer mensen 'echt' met vakantie Wat in de jaren vijftig nog ondenk baar leek, was in 1970 realiteit ge worden: met een vol glas in de zon van Ibiza. Volgens bestuurders Antwerpen TERNEUZEN (GPD) - Het dioxine-gif dat vanuit het Ant werpse havengebied in de Westerschelde terecht is geko men, is minder gevaarlijk dan de dioxine die in 1976 een grote milieuramp veroorzaakte in het Italiaanse Seveso. Het onderzoek van Rijkswaterstaat naar het giftige dioxine in de Westerschelde en in de Schelde-Rijnverbinding zal minstens nog twee dagen duren. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE SAO PAULO - Een lid van de Braziliaanse 'Bond voor de verdediging van dë Aarde' staat, voorzien van een ademhalingsmasker, bij een spandoek met het opschrift: milieuverontreiniging doodt. Om het publiek op het ge vaar van koolmonoxide te wijzen lanceerde het gemeentebestuur van de Braziliaanse miljoenenstad Sao Paulo het idee van een autoloze dag voor particuliere rijders. (Foto anp» De dioxine in het Antwerps ha vengebied ligt het gemeentebe stuur als een steen op de maag. In 1983 brandde een deel van een ge meentelijke opslagloods aan de Noorderlaan af. Daarin lagen tot dan toe onbekende goederen en chemicaliën opgeslagen. De puin hopen die na de brand overbleven werden naar de grote gemeentelij ke stortplaats de Hooge Maey aan de Moerstraat gebracht. Toen daar eenmaal 8000 ton lag, kwam de ar beidsinspectie in het geweer. Er was namelijk een sterke jodi- umreuk waargenomen. Onderzoek volgde en de OVAM, de Openbare Vlaamse Afvalstoffen Maatschap pij, concludeerde dat het puin jodi um en arseen bevatte. Het onder zoek werd daarna voortgezet door het Studiecentrum voor Kernener gie te Mol. Die toonde aan dat rom mel uit de afgebrande loods ook dioxine van het soort OCDD bevat te. Na de ontdekking van de dioxine werd het storten op de Hooge Maey stopgezet. De resterende 2000 ton vervuild puin ligt nu nog steeds ta melijk onbeschermd op een braak liggend perceel nabij de gemeente- CEL VOOR OVERVAL - De recht bank in Den Haag heeft drie inwo ners van Den Haag veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectie velijk 2, 4 en 5 jaar. De Hagenaars waren in maart betrokken bij een overval, waarbij een vrouw dusda nig schrok dat zij overleed aan een hersenbloeding. De overval was bedacht door een 37-jarige man, barkeeper in het cafe van de moe der van eén van de Hagenaars. De ze verdachte moet nog voorkomen. lijke loods. De Antwerpse gemeen tesecretaris F. Nolf verzekerde gis teren dat dit puin 'steviger en abso luut waterdicht' opgeslagen wordt om later in een nog te bouwen vuil verbrander te worden vernietigd. Pogingen van Antwerpen om het puin op stortplaatsen in het buiten land kwijt te raken zijn op niets uit gelopen. Pas dan zal er zekerheid zijn over de omvang van de vervuiling, ver klaarde een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Het laboratorium onderzoek zal tot volgende week vrijdag of nog langer duren. Er zijn 75 soorten dioxine en de soort (OCDD) die nu al vijf jaar ligt opgeslagen op twee lokaties in Antwerpen is volgens het stadsbe stuur 'duizenden malen minder gif tig' dan de dioxine van het Seveso- soort of de dioxine die gevonden werd in de Volgermeerpolder bij Amsterdam. Die gevaarlijke soort (aangeduid als TCDD) veroorzaakt bij aanraking al snel huidaandoe ningen en aantasting van de orga nen en het immuunstelsel. Tesa- men vormen die aandoeningen het zogenaamde dioxine-syndroom. Later volgt kanker en wordt de voortplanting aangetast. „Wij nemen het zekere voor het onzekere", aldus de woordvoerder van Rijkswaterstaat in de provin cie Zeeland in reactie op de Ant werpse nuancering. „Het is te ver gelijken met een bommelding en die moet je altijd serieus nemen. Dioxine is bloedgevaarlijk spul". Het meetschip Delta van Rijkswa terstaat is gistermiddag begonnen met het nemen van watermonsters in de Westerschelde, op de grens van Nederland en Belgie". Geen bewijs voor sabotage Dijkzigt ROTTERDAM (ANP) - Het justi tieel onderzoek naar mogelijke sabotage van narcose-appara- tuur in het Academisch Zieken huis Dijkzigt in Rotterdam heeft niets opgeleverd. Het onderzoek dat politie en justitie de afgelo pen weken naar het mogelijk op zettelijk onklaar maken van de bewakingsapparatuur in opera tiekamers hebben gedaan, heeft geen verdachte opgeleverd. Het onderzoek zal niet verder wor den voortgezet. De politie heeft tijdens het onderzoek in totaal 60 medewerkers van het Dijkzigt- ziekenhuis verhoord. Enige tijd bestond verdenking tegen een verpleegkundige van de afde! ng anesthesiologie, maar de aanwij zingen die de politie heeft gevon den tegen de betrokkene zijn on voldoende. De directie van het ziekenhuis schakelde in de loop van mei justitie in, nadat een aan tal malen aan de narcose-appara- tuur mankementen waren ge constateerd die niet alleen door technische oorzaken verklaard konden worden. Spanje-1 In uw krant trok het artikel 'Toerist in Spanje' van Gerrit Jan Hoek mijn aandacht. Als ik de kop lees, denk ik dat Spanje één grote crimi nele bende is, dat er van het ver keer niets deugt en dat je niet ziek moet worden of een ongeval moet krijgen, want dan kom je tussen zes plankjes terecht. Mijn persoonlijke mening is dat de situatie op crimineel gebied niet slechter is dan in de Nederlandse grote steden en kustplaatsen. Er wordt door de politie hier ook re gelmatig gewaarschuwd waarde volle papieren en geld goed op te bergen. Maar...helaas menen som mige mensen als zij met vakantie gaan, veel opschik te moeten ma ken met al hun goud en juwelen om maar te laten zien dat zij dit alle maal hebben. Moeten zij ergens betalen dan wordt er uit de kontzak of het mooie tasje van mevrouw een sta pel bankbiljetten te voorschijn ge haald, want wij Hollanders zijn toch zó rijk. Ik dacht dat een vakan tie er was om er zonder zorgen heerlijk van te genieten. Waarom doet men dit dan ook niet. Laat de sier thuis en draag waardevolle papieren en geld in een tasje om de hals en onder de kleren. Files zijn er net als bij ons ook in grote steden in andere lan den, dus accepteren wij ook dit, want wij hebben vakantie en geen haast. U beklaagt zich over de Clinica Marbella, waar het met de hygiëne slecht zou zijn gesteld. Het ongeluk wilde dat in november 1987 mijn vrouw in deze kliniek terecht kwam. Wij zijn toch wel een andere mening hierover toegedaan. Mijn vrouw werd bij binnenkomst in de ze kliniek fantastisch behandeld en met de grootste zorg omring. Zij had haar arm op twee plaatsen ge broken en werd na twee dagen ge opereerd waarbij een aantal pen nen werd ingebracht. Hier in het AZL concludeerde men dat dit zeer goed was gedaan. Over geld werd bij binnenkomst niet gerept. De behandeling van de patiënt stond voorop. Wie de kos ten zou betalen, kwam later pas aan de orde. Dit werd echter allemaal aan de verzekering overgelaten. Mijn vrouw kreeg een kamer voor zichzelf, waar ik de hele dag mocht verblijven. Zij kreeg geen pyama van een ander; het bed werd elke dag verschoond en de kamer werd keurig schoongemaakt. Wij wer den zelfs door een verpleegster in het Nederlands te woord gestaan. De ANWB heeft ook geen klach ten over ziekenhuizen ontvangen en ik dacht dat deze instantie toch MELICK/HERKENBOSCH (GPD/AP) De munitie waarmee na de IRA-aanslag op de Britse ka zerne in Duisburg op een politie wagen is geschoten, is 'voor het blote oog' dezelfde munitie als die gebruikt is bij de IRA-aanslag in Roermond. Laboratoriumonder zoek moet dit bevestigen. Bekend is wel dat de kogels afkomstig wa ren uit Kalashnikov geweren van Russische makelij. Dat wapen wordt veel door het IRA gebruikt. Twee leden van het speciale re cherche-team dat de IRA-aansla- gen in Roermond en Bergen in mei van dit jaar onderzoekt, zijn woens dag naar Duisburg vertrokken om te assisteren bij het onderzoek. Ook een rechercheur van de Cen trale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag verblijft in Duis burg. De politie in Duisburg is inmid dels met het technisch onderzoek gestart dat enkele dagen in beslag kan nemen. Zolang dat onderzoek duurt, zullen de Nederlandse re chercheurs in Duisburg blijven. De Westduitse politie had gisteren nog geen enkel spoor van de daders van wel over de nodige ervaring kan spreken. Dat men wil weten wie de kosten draagt, is ook een in Neder land geldende regel. En wat de stel ling over blunders in de Spaanse ziekenhuizen betreft, moeten wij maar met een grote korrel zout ne- Ook hier lezen wij dagelijks in de krant over missers in de Neder landse ziekenhuizen. Clinica Mar bella is toevallig ook een prive-klj- niek. Mijn oordeel is: probeer een land zo goed mogelijk uit de verf te laten komen en voor je een stukje schrijft, de zaken zo objectief mo gelijk te benaderen. Als Spanje werkelijk zo slecht is, waarom gaan er dan jaar in jaar uit zoveel men sen naar dit land? Ik vind het jam mer dat het voor ons niet mogelijk was dit land beter te leren kennen. De toeristen zingen het regelmatig en daarbij sluiten wij ons aan: Viva Espagna. H. Kiemel Bachstraat 15 Leiden Spanje (2) Naar aanleiding van uw artikel over toerisme in Spanje geef ik u mijn ervaringen die wel zeer afwij- de bomaanslag. De plegers van de aanslag, waarbij negen Britse sol daten gewond raakten, waren le den van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger IRA. De Westduitse politie vermoedt dat de daders met hun auto, die een Nederlandse kentekenplaat had, weer in Nederland zijn. De wagen „is met de Hollandse nummerbor den in Nederland natuurlijk veili ger dan in Duitsland en ze kunnen snel de grens over, want uiteinde lijk zijn er alleen officieel nog over gangen," zei een politiewoordvoer der. DODEN DOOR NOODWEER - Overvloedige regenval gevolgd door aardverschuivingen en over stromingen heeft in Japan en Zuid- korea aan een groot"aantal mensen het leven gekost en aanzienlijke schade toegebracht aan huizen, wegen en gewassen. Meer dan 900 mensen raakten dakloos en de schade aan gebouwen, wegen en gewassen wordt geraamd op 36 miljoen gulden. ken van hetgeen er in uw blad werd geschreven. Twee jaar geleden logeerden mijn vrouw en ik in een hotel in Lloret de Mar aan de Costa Brava. Daar werd ik geconfronteerd met een ernstige maagbloeding. Er kwam onmiddellijk een arts die voor een ambulance zorgde. Ver volgens werd ik naar een kliniek in Gerona gebracht. Daar stonden drie doktoren klaar. Een sprak Engels en een an dere maakte zich in het Duits ver staanbaar. Ik kreeg bloedtranfu- sies en plasma toegediend en na 14 dagen kon ik naar Nederland wor den vervoerd. Daar heb ik nog een week in het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp gelegen. Bij aankomst in de Spaanse kli niek werden de paspoorten van mijn vrouw en mijzelf ingenomen die weer werden teruggegeven na dat de SOS-centrale garantie had verstrekt. Bij het verlaten van de kliniek kreeg mijn vrouw alle me dische rapporten en foto's mee voor het ziekenhuis in Leiderdorp. Ik meen er goed aan te doen u er op te wijzen dat er in Spanje geluk kig nog ziekenhuizen zijn waarin niet lichtizinnig met patiënten wordt omgesprongen. L.J.W. Kok Valeriusplein 120 Alphen aan den Rijn De koffers zijn gepakt, we gaan op reis.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9