Positie van de sollicitant blijft zwak Alleen de dollar blijft in beweging 'Vergoeding bij vertraging Voor 100 'Almelose' Turken baan in Turkije NAM ziet nieuwe kansen voor gaswinning Noordzee Bedrijfsleven Rotterdam: meer nadruk op het zuiden Belastingtelefoon werkt Datex wil van 2 dochters af DEN HAAG (ANP) - De afgelopen jaren is de positie van een sollicitant niet veel verbeterd. In geen enkele cao ko men bepalingen over een klachtenprocedure voor. Verder zijn het recht op informatie en de bewaking van de persoonlij ke levenssfeer nauwelijks gere geld, ondanks aanbevelingen die de Stichting van de Arbeid (over legorgaan van werkgevers en werknemers) in 1982 deed. Dit blijkt uit een recent onder zoek van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. De Dienst Collectieve Arbeidsvoor waarden (DCA) onderzocht 82 cao's met in totaal 1,4 miljoen werknemers (52 procent van alle werknemers die onder een cao val len). De DCA vergeleek de resulta ten van dit onderzoek met eerder onderzoek in 1984 en 1986. In 11 cao's (voor een kwart van de werknemers uit de steekproef) wordt nu wel verwezen naar de Stichtingsaanbevelingen, waar dat in 1984 nog maar in één het geval was. Vijf van de elf verplichten de aanbevelingen na te volgen en in de andere worden die aanbevelin gen alleen als uitgangspunt gezien. In 13 cao's zijn de regels voor wer ving en selectie sinds 1984 wel aan gepast en in 7 daarvan staan nu be palingen waar in 1984 nog niets was geregeld. In 25 cao's (geldend voor de helft van de onderzochte werknemers) staan bepalingen over het onder zoek dat voorafgaat aan de aanstel ling en dan vooral over de medi sche keuring. Maar over de gang van zaken rondom het sollicitatie gesprek wordt in vrijwel geen en kele overeenkomst iets geregeld. Uitzonderingen vormen de cao's voor de gezondheidszorg en voor de metaalindustrie. Bepalingen over een klachtprocedure voor de sollicitant zijn nergens aangetrof fen. De aanbevelingen die de Stich ting in 1982 opstelde waren be doeld om het bedrijfsleven in staat te stellen op vrijwillige basis rege lingen omtrent werving en selectie tot stand te brengen. Het kabinet zal zich nu gaan beraden of het no dig is tot een wettelijke bescher ming van de sollicitant te komen. LUXEMBURG (ANP) - Italië mag de grens niet sluiten voor pasta die niet van zogenaamde harde tarwe is gemaakt. Neder landse en Westduitse fabrikan ten moeten hun goedkopere deegwaren, die geheel of ge deeltelijk uit zachte tarwe zijn gemaakt, ongehinderd in Italië kunnen verkopen. Dat heeft het Europese Hof van Justitie gisteren bepaald. Het hof wijkt daarmee af-van de conclusies van de advocaat- generaal, de Italiaan Frederico Mancini. Volgens het hof mo gen de Italianen hun eigen fa brikanten wel voorschrijven om alleen harde tarwe te ge bruiken bij de bereiding van spaghetti, macaroni, en andere deegwaren. Maar een verbod op de import van pasta die el ders in de EG op legale wijze wordt geproduceerd, brengt de Italianen in conflict met het EG-verdrag, dat een vrij ver keer van goederen voorschrijft, aldus het hof. Kleffe pasta niet langer taboe in Italië Italië had aangevoerd dat de Italiaanse consument bij het le zen of horen van het woord pas ta of spaghetti automatisch denkt aan een produkt dat is vervaardigd uit bloem van har de tarwe. Kleurstoffen en ande re chemische middelen die aan pasta op basis van zachte tarwe worden toegevoegd zouden verder een gevaar opleveren voor de gezondheid. Maar volgens het hof heeft Italië de schadelijkheid van de ze toevoegingen niet kunnen aantonen. Bovendien is er geen importverbod nodig om de con sument te beschermen. Een verplichting om de samenstel ling en de gebruikte tarwesoor- ten duidelijk aan te geven op de verpakking is afdoende, zo meent het hof. De Italiaanse consument kan zelf wel uitma ken of een betere kwaliteit het prijsverschil rechtvaardigt. Naar het oordeel van het hof werd behalve in Italië zelf ook in de Bondsrepubliek met spanning uitgekeken. Vorig jaar bepaalde het hof dat de Westduitsers buitenlands bier, dat niet volgens het uit 1516 stammende Reinheitsgebot is gebrouwen, toch op hun markt moeten toelaten. Mancini, van wiens conclu sies het hof zeer zelden afwijkt, had in april van dit jaar juist be toogd dat pasta en bier niet met elkaar zijn te vergelijken, om dat 'bier' overal in de EG dezelf de betekenis heeft, maar 'pasta' niet. Pasta uit harde tarwe is een heel ander produkt dan pasta uit zachte tarwe, aldus Mancini. ASSEN (GPD) - Nederlandse en buitenlandse off-shore-bedrijven kijken met spanning uit naar de binnen enkele weken te verwach ten uitkomsten van een kosten-ba- ten-onderzoek, dat aan het licht moet brengen of en hoe de oliein dustrie een aantal gasvelden op het Nederlandse Continentaal Plat denkt te ontginnen. Achter het on derzoek schuilt mogelijk een grote opdracht voor de off shore-indus- trie waarmee miljarden guldens zijn gemoeid. Het gaat om de exploitatie van aangetoonde gasvelden in het noordelijke stuk van het aan Ne derland toegewezen deel van de Noordzee. Daartoe behoort ook het spraakmakende gas- en olieveld, dat de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) heeft ontdekt in blok F3. Dat veld bevat 12 miljard kubieke meter aardgas en zes mil joen ton aardolie. Voor het transport daarvan zou de NAM aanvankelijk een 250 kilo meter lange pijpleiding naar de Eemshaven aanleggen. Daar zou het 'associated gas' (een mengsel van aardgas en olie) in een speciaal te bouwen installatie (scheidings- fabriek) uit elkaar worden gehaald. In 1986 werd het ambitieuze plan, dat als 'F3-project' bekend staat, opgeborgen in een archief kast, omdat het onder invloed van de sterk dalende olieprijzen niet meer economisch te exploiteren was. Maar eind verleden jaar kwam het F3-project onverwacht toch weer in beeld. De NAM maakte toen bekend, dat ze samen met an dere oliemaatschappijen, waaron der Petroland, zou laten onderzoe ken of het mogelijk is een gecombi neerd buisleidingennet te bouwen voor de gelijktijdige exploitatie van een aantal gasvelden ten zui den van blok F3. Op die infrastruc tuur kan het F3-veld dan worden aangesloten, wat de op dat veld drukkende kosten een stuk lager maakt. Alleen al de pijpleiding van blok F3 naar de andere velden wordt dan ruwweg de helft korter dan een rechtstreekse buis naar de Eemshaven. Economie kort Grundig Het Westduitse elektronicacon cern Grundig heeft in het op 31 maart afgesloten boekjaar een winst behaald van 115,4 miljoen mark, 5,4 procent meer dan in het boekjaar ervoor. Ook de omzet groeide iets, met 3,4 procent tot 3,2 miljard mark. Dit heeft Grundig gisteren bekendgemaakt. Aanvoer olie De totale aanvoer bij de Maas vlakte Olie Terminal MOT is vorig jaar fors gestegen van 19 miljoen tot 27,4 miljoen ton. De cijfers over het eerste kwartaal van 1988 geven aan dat de aanvoer zowel als de op geslagen hoeveelheid olie iets bo ven die van het eerste kwartaal van 1987 liggen, zo blijkt uit het jaarver slag. Er zijn vorig jaar 155 tankers ontvangen tegen 141 in 1986. Atag De omzet van Atag Holding (keu- kenapparatuur, technische toele vering en Fietsen) is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1987 gestegen met 9,3 procent van 118 miljoen tot 129 miljoen gulden. De winst voor belastingen ging omhoog met 5,4 procent van 7,4' miljoen naar 7,8 miljoen gulden, aldus het bedrijf. Atag blijft optimistisch voor heel Het kosten-batenonderzoek, dat intussen in de eindfase verkeert, moet onder meer aan het licht brengen of het aansluiten van het F3-veld op, zeg maar, de Petroland- blokken werkelijk zoveel goedko per uitpakt. Weliswaar vervalt in dat geval de scheidingsfabriek aan de Eemshaven, maar daar staat te genover dat het mengsel van gas en olie op de vindplaats, dus op open zee, moet worden gescheiden. Dat vraagt kostbare extra veiligheids voorzieningen op het te bouwen platform. UIENPLUK Het 'het we huilen, gisteroch tend voor deze sieruienplukker in Wassenaar tus sen marinevlieg kamp Valken burg en hotel Was- Overigens ziet er niet naar uit dat hij zijn werk zaamheden de ko mende dagen in de zonneschijn kan verrichten want zeker het ko mend weekeinde blijft het nog Slecht. (foto ANP) Waar het gas uit het eventueel te combineren project wordt aange land is, volgens de NAM, nog niet te zeggen. Het hangt mede af van de voorkeuren van de partners waarmee de NAM in dat geval gaat samenwerken. Op papier zijn er twee mogelijkheden: Den Helder (als waarschijnlijk grootste kans hebber) en de Eemshaven. Beke ken wordt ook nog of misschien ge bruik gemaakt kan worden van de al bestaande Noordgastransport- leiding (ten noorden deneilanden), waarmee nu gas uit velden ten westen van Den Helder naar de Eemshaven wordt ge bracht "Het is allemaal nog speculatie", zegt NAM-woordvoerder Henk Elshout. Officieel handhaaft de NAM, zegt hij, met betrekking tot het F3-project dan ook de drie be kende opties, te weten: in zee gaan met de combinatie, afhaken (om dat ook een gecombineerde exploi tatie te duur is) met als derde moge lijkheid dat het F3-project in zijn oorspronkelijke vorm op de plank blijft liggen wachten op een olie prijsniveau, dat alsnog een zelf standige exploitatie mogelijk maakt. DEN HAAG (GPD) - De Consu mentenbond vindt dat vakantie gangers de schade die ze oplopen door grote vertragingen van char tervluchten, moeten kunnen ver- Volgens de bond laat de opvang bij vertraging op veel luchthavens in populaire vakantiebestemmin gen, zoals Spanje, Italië en Grie kenland, vaak te wensen over. De consument kan de schade voor het ongemak nergens verhalen. De luchtvaartmaatschappijen en touroperators sluiten alle aanspra- kelijkheid voor oponthoud uit. ue wau- r»~i. Ook de voorwaarden van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Reisbureau's (ANVR) zijn op dit punt niet gunstig. De reiziger is bij vertraging volledig afhankelijk van de welwillendheid van een luchtvaartmaatschappij of tour operator. Volgens een woordvoerder van de Consumentenbond verliezen vakantiegangers door de vertragin gen kostbare vakantietijd. "Als mensen een reis boeken van veer tien dagen is een halve dag opont houd al een grote gevoelsmatige aanslag op hun vakantie". De enorme groei van het lucht verkeer begint verontrustende vor men aan te nemen. In Europa is de siuatie door de strenge veiligheids eisen nog niet gevaarlijk, maar bij een verdere verzadiging van het luchtruim kan die veiligheid wel eens in het geding komen. In Ame rika, waar zich een vergelijkbare groei van het vliegverkeer heeft voorgedaan, is het aantal bijna-bot- singen in de lucht schrikbarend ge stegen, aldus de woordvoerder. "Er is geen kant en klare oplos sing voorhanden. Het is een inter nationaal probleem en de EG en de nationale regeringen zouden zich het probleem meer moeten aan trekken. De politiek is te verwijten dat ze er nu pas over na gaan den ken, terwijl de groei er al aan zat te ALMELO (GPD) - De gemeente Al melo, het gewestelijk arbeidsbu reau GAB £n de Amerikaanse ho telketen Ramada zijn het in princi pe eens geworden over een om vangrijk remigratieproject voor Turken. Ramada wil circa honderd in Almelo wonende en werkloze Turken een baan aanbieden in een nieuw vijfsterren hotel in het Zuid- turkse Beldibi, dat komend voor jaar wordt opgeleverd. De vraag is nog of het ministerie van binnenlandse zaken medewer king wil verlenen aan deze remi gratie. Het bijzondere van het pro ject is namelijk dat de deelnemers na drie jaar de mogelijkheid moe ten hebben om met behoud van al le rechten naar Nederland terug te keren. Het zou de eerste keer dat in Nederland op deze schaal en onder deze voorwaarden een remigratie- project wordt opgezet. Over twee weken wordt in Almelo uitsluitsel van het ministerie verwacht. Volgens de Almeloër H.W. Steu nenberg, directeur bij de Ramada- keten, groeit de toeristische indus trie in Turkije explosief en is het perspectief voor 'Nederlandse' Turken met de nodige scholing én hotelervaring uitstekend. "Dat betekent dat deelnemers na het uitdienen van het contract el ders in Turkije altijd aan de slag kunnen. Vooropgesteld natuurlijk dat ze niet bij ons willen blijven. Men zit daar werkelijk te springen om goede arbeidskrachten. Hele maal om mensen die uit Turkije af komstig zijn en tegelijkertijd ver trouwd zijn met de Westeuropese cultuur". Zonder de terugkeerclausule, in clusief het recht op een uitkering, is, volgens wethouder G. Stuiven- berg van Almelo, het project tot mislukken gedoemd. "Als het mi nisterie niet akkoord gaat met die voorwaarde, vrees ik dat de animo minimaal zal zijn. Het idee dat men na afloop van het contract terug kan, zal voor velen het beslissende duwtje zijn". Het Ramada-concern zoekt per soneel voor alle geledingen van het bedrijf. Steunenberg: "Ook voor hogere functies. We hebben voor alle niveaus mensen nodig, met uit zondering van het management. Wat wij vooral van de mensen ver wachten is dat ze behalve Turks en Nederlands enkele talen spreken. Bij voorkeur Duits en Engels". De werving en de selectie komt in handen van het gewestelijk ar beidsbureau. Dat zal tevens de - kort durende - scholing coördine ren. De gemeente heeft met enkele scholen, waaronder de middelbare horecaschool, afspraken gemaakt over diverse lespakketten. Alle op leidingen komen voor rekening van het GAB. De kosten per deel nemer worden geschat op 5000 gul den. Het Ramada-hotel aan de Golf van Antalya zal 700 bedden tellen en vergt een investering van 20 mil joen dollar. In totaal komen er 420 mensen te werken. Steunenberg verwacht dat het hotel voor 60 tot 70 procent zal worden bezocht door Duitstalige gasten. komen". De Nederlandse regering moet volgens de woordvoerder in vesteren in de infrastructuur op luchthavens en de verkeersleiders- centra. De Consumentenbond oefent via het Europese samenwerkingsver band van consumentenorganisa ties, de BEUC, voortdurende druk uit op de politiek en op de lucht vaartmaatschappijen om maatre gelen te nemen om de gerezen pro blemen in goede banen te leiden. Ook zal de bond er bij de ANVR op aandringen de positie van de pas sagiers bij vertragingen te verbete- DEN HAAG (ANP) - Sinds 1 januari hebben ambtenaren van het ministe rie van financiën 300.000 keer de belastingtelefoon opgenomen. De ver wachting is dat dit jaar de grens van 400.000 telefoontjes zal worden over schreden. Vorig jaar werd 325.000 keer gebeld om informatie. Volgens het ministerie kan de toenemende belangstelling voor het gra tis 06-nummer worden toegeschreven aan een grotere bekendheid onder het publiek. In 1985 -het eerste jaar van de belastingtelefoon- kregen de medewerkers van de belastingtelefoon 145.000 belletjes. In 1986 steeg dat naar 225.000 telefonische raadplegingen. Staatssecretaris Koning heeft de kostenloze telefonische vraagbaak drie en een halfjaar geleden als tijdelijke voorziening ingesteld, maar het succes was zo groot dat in hetzelfde jaar (1985) werd besloten er een per manente dienstverlening van'te maken. ROTTERDAM (GPD) - Het be drijfsleven in de Rijnmond wil dat de overheid meer aandacht schenkt aan de economische ont wikkeling van Zeeland en het wes telijk deel van Brabant. Bovendien moet het gebied rond Venlo een functie als transportcentrum krij gen, net als Schiphol en Rotter dam. Deze aanbevelingen staan in een reactie van de Kamer van Koophandel voor Rotterdam en Beneden-Maas op de vierde nota ruimtelijke ordening. De Kamer van Koophandel schrijft: "Ons inziens is echter de vraag gerechtvaardigd in hoeverre het traditionele Randstadbegrip in het kader van de internationale ontwikkelingen voldoende bruik baar zal blijken. Wij willen daarbij wijzen op de huidige en toekomsti ge potenties van ruimtelijk-econo mische ontwikkelings-assen rich ting het zuiden en zuid-westen: de zogenoemde zuidvleugel". Voorzitter mr. De Bok van de Ka mer zegt in een toelichting zelfs: "Desnoods verleggen we de grens van de Randstad tot voorbij Ant werpen". In ieder geval moet de overheid de 'enorme' kansen sti muleren die het bedrijfsleven heeft in Zeeland en in Noord-Brabant, aldus De Bok. De Kamer van Koophandel wil versterking van de hoofdtransport- as Rotterdam-Eindhoven-Venlo en een nieuwe hoofdtransport-as van Rotterdam naar de nieuw te bou wen Kanaaltunnel tussen Enge land en Frankrijk. Het rijk moet ook meer geld aantrekken voor de aansluiting van de Randstad op de nieuwe hoge snelheidsspoorlijnen HANDEL Op de Amsterdamse effectenbeurs is gisteren in de loop van de middag op last van de com missaris voor de notering de han del in aandelen van de papiergroot handel Proost en Brandt gestaakt. Een woordvoerder van Proost en Brandt zei dat pas maandag in de loop van de dag nadere mededelin gen zullen worden gedaan. Voor het internationale effecten beurswezen was er ditmaal sprake van een verloren week. De handel werd gekenmerkt door een lauwe stemming en verlaten markten. En nergens werden activiteiten ont plooid. De stemming was eerder wat negatief, omdat zowel angst voor inflatie als voor de rente de positieve invloed van een gunsiige conjunctuur wegdrukten. Boven dien werd er weer grootscheeps ge wacht. Vrijwel alle effectenbeur- door C. Wagenaar zen wachtten op de vandaag be kend te maken handelscijfers over de meimaand. Eén markt bleef echter bijzonder positief en liet een hardnekkige stijging zien; namelijk de markt voor de Amerikaanse dollar. De kooplust voor de Amerikaanse munt bleef volledig overeind. In Amsterdam sloot de dollar eind vo rige week even beneden de 2,07 gulden en liep deze week verder op tot 2,09. Ook elders moest meer voor de Amerikaanse munt worden be taald. In Bonn bij voorbeeld prij zen die in bijna geen jaar-meer zijn voorgekomen. De achtergrond is vooral gelegen in de krediet- en va- lutapolitiek van de Amerikaanse centrale banken. Topman Green span lichtte daarover deze week in een verklaring voor het Ameri kaanse Congres enige tipjes van de sluier op. In de maanden mei/juni heeft de FED, het bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse centra le banken, het krediet enigermate beperkt, zo verklaarde hij, waar door in Amerika de rente is gaan stijgen. Niet om de dollar te steu nen, want die lag dit jaar al zeer goed, maar uit vrees voor inflatie. Die vrees bleef volledig overeind bij de FED, zodat aanhoudende maatregelen tot geldbeperking mogen worden verwacht. Wat waarschijnlijk tot verdere ren testijging zal leiden. Beteugelen Zo verhoogden deze week de Amerikaanse banken opnieuw hun rentetarieven met een half procent. Kennelijk om de republikeinse congresleden te sussen voegde Greenspan daar nog aan toe het of ficiële disconto niet te willen ver hogen, maar de inflatie moet beteu geld worden, zo luidde zijn uit gangspunt. Vooral nu de inflatoire impulsen sterk toenemen. Óp de eerste plaats al door de economie zelf, die veel harder groeit dan verwacht. In een rapport dat de FED deze week aan de ban- kencommissie van de Amerikaan se Senaat heeft aangeboden, heeft dit college de aanvankelijke groeischatting van de economie in 1988 van 2 tot 2,5 procent verhoogd tot 3 procent. Dat is een meevaller van 50 procent. Niet gering dus, zo dat de officiële zorg voor overver hitting begrijpelijk is. Daarnaast tobt Amerika nog steeds met extreme droogtetoe standen in zijn vruchtbaarste stre ken. Na wat regen deze week schij nen nieuwe hittegolven van lange duur op handen te zijn, die datgene wat er nog is overgebleven van de oogst dreigt te vernietigen. Na een korte terugslag zijn de graanprij zen hierdoor opnieuw fors gaan stijgen. Aan de andere kant zijn ondanks de olieramp op de Noordzee de olieprijzen blijven dalen. Deze week doken zij beneden de 14 dol lar per vat van 159 liter, terwijl 18 dollar de officiële Opec-prijs had moeten zijn. De olieprijzen zijn hierdoor de laagste sinds 1986. Maar de Opec wil daar kennelijk niets tegen doen. De produktie neemt binnen die groep steeds meer toe en een extra bijeenkomst om orde op zaken te stellen werd afgewezen. Waarschijnlijk krijgen de olielanden voldoende compen satie uit de dit jaar gestegen dollar, waarin de olie internationaal wordt verhandeld. Afremmen Ook over de positie van deze munt liet topman Greenspan van de FED deze week in het Congres het nodige los. Daaruit bleek dat de monetaire autoriteiten van de Ver enigde Staten tevreden zijn met de rijzing van dit jaar. Hoewel de Amerikaanse centrale banken de stijging door middel van dollarver kopen wel afremmen, voelen zij be paald niet voor een stabilisatie. De collega's van de centrale banken van bevriende landen kregen zelfs de wenk met hun interventiepoli- tiek niet overhaast en zeker niet grootscheeps te doen. Kortom, Washington wil de dollar nog ho ger zien. Ondertussen blijft de rente om hoog kruipen. Bonn onthield zich weliswaar van nieuwe acties, maar de Belgische Centrale Bank ver hoogde opnieuw het disconto met een kwart procent tot 7 procent. Onze obligatiemarkt bleef onder druk en de index kwam op het laagste niveau van dit jaar. Aan de ruime geldmarkt komt nu een ein de en de Nederlandsche Bank kan met nieuwe beleningstarieven rechtstreeks op de rente ingrijpen. De inzet deze week was meteen een forse verhoging, want het tarief kwam op 4,4 procent, tewijl er daarvoor 3,9 procent moest worden betaald. De rentestijging in ons land is nu over de gehele linie voel baar, want vanuit de bankwereld zijn de tarieven voor hypo BEI JRS W E E K theekrente deze week met 0,2 tot 0,3 procent verhoogd. Belangstelling De aandelenmarkten deden per saldo niet veel. Wall Street leverde in drie dagen vrijwel geen verande ring op. De Europese beurzen moesten grotendeels terug. Ook Amsterdam leed onder gebrek aan belangstelling. Zelfs na enig her stel gisteren moest de algemene in dex toch drie punten inleveren. De obligatie-index verloor één punt. De meeste internationals brokkel den af, maar Hoogovens was iets hoger. Fokker wist, dank zij bin nenstromende orders, 10 procent in beurswaarde aan te trekken. Ook een aantal computerfondsen werden 10 procent hoger geplaatst. Nedlloyd, Bam, VNU en Wijers moesten tot 5 procent terug. Verka de was een uitschieter op de paral- lelmarkten en kwam 10 procent ho ger te staan. De Europese optiemarkt had drukke valutadagen. Vooral in de gulden/dollar-opties werd ruim ge handeld, waardoor de dagomzet die van de afzonderlijke aandelen- opties flink overtrof. in Frankrijk. België, Engeland en Duitsland. Onderzoek is nodig om te bezien of ook het goederenver voer over die lijnen kan plaatsvin den, vindt de Kamer. Ontduiking wet op Minimumloon vooral in schoonmaaksector DEN HAAG (GPD) - Werkgevers, vooral in het schoonmaak- en gla- zenwassersbedrijf, blijken hard leers waar het gaat om de naleving van de Wet minimumloon. Een on derzoek van de loontechnische dienst, een onderdeel van het mi nisterie van Sociale Zaken, heeft dit uitgewezen. De loontechnische dienst deed verleden jaar een onderzoek naar de naleving van de wet onder ruim 5400 werkgevers die ook al in 1985 waren gecontroleerd. Daarbij bleek dat nog steeds dertien pro cent van de werknemers niet het loon kreeg waar zij wettelijke ge zien recht op hadden. Van de bena deelden viel 43 procent onder de CAO voor het schoonmaak- en gla zen wassersbedrijf. Bij het onderzoek trof de loon technische dienst bovendien 307 nieuwe gevallen aan, waarbij de wet niet werd nageleefd. Hierbij ging het in 95 procent van de geval len om mensen die werkzaam zijn in de schoonmaaksector. Onderbe taling bleek ook veelvuldig voor te komen bij parttimers. Agratiem vraagt faillissement aan HOORN (GPD) - Het bemidde lingsbureau Agratiem heeft het faillissement van het bedrijf aange vraagd. Het Hoornse bedrijf dat de ze zomer dacht duizenden jonge ren uit binnen- en buitenland te kunnen onderbrengen op cam pings en hun werk in de bloembol lensector te kunnen aanbieden, ziet geen kans meer de gemaakte fouten te hèrstellen. Directeur Joop Schoutsen geeft toe dat er organisatorische fouten zijn gemaakt door Agratiem, maar ook de campinghouder in Wierin- gerwaard is volgens hem schuldig. Het is Schoutsen de afgelopen da gen niet gelukt een nieuw zomer kamp op .te zetten. "Zonder de ne gatieve invloed van de kranten, ra dio en televisie was het ons wèl ge lukt alles binnen twee weken op het rechte spoor te krijgen. Na alle noodzakelijke terugbetalingen te hebben verricht, is er geen andere uitweg dan een faillissement", con cludeert Schoutsen. AMSTERDAM (ANP) - Het auto matiseringsbedrijf Datex wil zich gaan concentreren op haar kernac tiviteiten en is daarom bezig de dochterondernemingen Alpha Computer Diensten en Datex Sys tems van de hand tc doen. Er wordt onderhandeld over de verkoop van beide bedrijven aan de huidige di recteur van Alpha B. Zondag. Dat heeft Datex gisteren bekendge maakt. Alpha Computerdiensten is ge specialiseerd in de verkoop van computers, randapparatuur en standaardprogramma's. Alpha en Datex Systems, waar in totaal 150 mensen werken, zullen dit jaar een gezamenlijk omzet behalen van 55 miljoen gulden. Het jaar zal naai verwachting met winst worden af gesloten. Volgens een woordvoer ster van Datex heeft de verzelfstan diging geen gevolgen voor het per soneel van de twee betrokken be drijven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7