Staking blijft tot in Moskou beslissing valt' SPROOKJE? Gorbatsjov dreigt NAVO weer in defensief te dringen Iran trekt deel leger terug van Iraaks grondgebied Fransen vieren 199ste verjaardag van revolutie met enonn vuurwerk Overvaller in slaap gevallen Vrouw op foto City of Poros blijkt Franse toeriste te zijn p VRIJDAG 15 JULI 1988 PAGINA 5 Armeniërs zetten eis kracht bij MOSKOU (AP/AFP) - In Armenië hebben de bewoners be sloten hun stakingacties voort te zetten tot het Presidium van de Opperste Sovjet in Moskou een uitspraak heeft ge daan over de kwestie Nagorno Karabach. In de Armeense hoofdstad Jerevan gingen gisteravond ongeveer 150.000 mensen de straat op om hun eis opnieuw kracht bij te zet ten. In Nagorno Karabach zelf wordt ook nog steeds ge staakt. Inmiddels zijn Sovjettroepen naar deze regio gedi rigeerd. Een plaatselijk partijlid in Ste panakert, de hoofdstad van de om streden enclave, zei dat troepen zijn gestationeerd in de landelijke gebieden van de regio. Deze zijn vooral paraat in 'potentieel gevaar lijke' gebieden waar maar weinig mensen wonen en zelden door de politie wordt gepatrouilleerd. Volgens de zegsman in Stepana kert zijn de mensen in de Armeen se enclave niet bereid om weer aan het werk te gaan, ondanks herhaal de oproepen van partij- en rege ringsleiders om de nu bijna twee maanden oude staking te beëindi gen. Bovendien verzochten de de monstranten de tien Armeense af gevaardigden van de Opperste Sovjet in Moskou hun eisen kracht bij te zetten. Zowel in Armenië zelf als in Na gorno Karabach werd gisteren in de meeste bedrijven gestaakt om de eis tot annexatie van de enclave kracht bij te zetten. Volgens een in woonster van Stepanakert begint de voedselsituatie nijpend te wor den, omdat niemand werkt, en om- Poolse stakers hervatten werk na toezegging WARSCHAU (Rtr/AFP) - De 2.000 stakers van de staalfabriek in Sta- lowa Wola (Zuidoost-Polen) heb ben hun actie beëindigd na de toe zegging van de fabrieksdirectie dat zeven ontslagen collega's weer worden aangenomen. Dit is giste ren in kringen van het verboden vakverbond Solidariteit verno- Een deel van de stakende werk nemers ging woensdag direct na het aanbod van de directie weer aan de slag en in de loop van de nacht besloot de rest van de stakers hun voorbeeld te volgen. Volgens de directie kunnen vijf van de ont slagen arbeiders direct weer aan het werk, maar moeten de andere twee nog twee maanden werken in een bouwbedrijf in de regio. In april werden de zeven werk nemers ontslagen omdat ze hadden deelgenomen aan een door Solida riteit gesteunde staking. Vorige week viel op een bijeenkomst, waaraan 4.000 staalarbeiders deel namen. het besluit dat men tijdens het bezoek van Sovjetleider Mi- ehail GorbatSjov het werk neer zou leggen. Drie afdelingen van het 18.000 werknemers tellende bedrijf deden met de actie mee. Sovjetunie De bevolking van de Krim in de Sovjetunie keert zich de laatste tijd steeds meer tegen de bouw van een kerncentrale op het schiereiland in de Zwarte Zee. Dit meldde het blad 'Sotsialistitsjeskaja Indoestrija'. Volgens het blad hebben al 20.000 zich tegen de bouw van de centrale uitgesproken. Italië De Italiaanse ambassadeur in Li banon, Mancini, heeft de Libanese premier, Hoss, laten weten dat Ita lië het giftige chemische afval zal verwijderen dat een Milanees be drijf in Libanon heeft gestort. Dit verklaarden officiële Libanese bronnen. Mandela Het Zuidafrikaanse ministerie van justitie verbiedt het popcon cert dat anti-apartheidsactivisten zondag hadden willen houden ter herdenking van de 70ste verjaar dag van de gevangen zwarte leider Nelson Mandela. Eén van de orga nisatoren van het concert, Mokou- na, zei dat het ministerie het ver bod in een brief heeft bevestigd. Piper Alpha In de Noordzee zijn nog drie li chamen geborgen van beman ningsleden van het olieplatform Pi- per Alpha, dat op 6 juli door een reeks explosies en een brand werd verwoest. De lichamen van 141 van de 166 omgekomen bemanningsle den zijn nog niet gevonden. Bomaanslag Gisterochtend heeft er in Rome een explosie plaatsgevonden vlak voor het gebouw van de Hoge Raad van de Magistratuur, het hoogste orgaan van de Italiaanse rechterlij ke macht. Bij de explosie viel één gewonde. dat men noch uit Armenië noch uit Azerbajdzjan voedsel ontvangt. De inwoners zijn grotendeels aange wezen op plaatselijk verbouwd voedsel. Tijdens de betoging van gisteren werd opgeroepen tot voortzetting van de algemene staking tot maan dag 18 juli; de Armeniërs gaan er van uit dat het Presidium van de Opperste Sovjet in Moskou maan dag zal vergaderen over de Ar meense kwestie. Het nieuws werd pas woensdag door de Sovjet-media verspreid. Het partijblad Pravda schreef gis teren dat de staking, die op 4 juli is begonnen, inmiddels 40 miljoen roebel (130 rryljoen gulden) aan verloren produktie heeft gekost, terwijl aan niet uitgevoerde bouw werkzaamheden 18 miljoen roebel (58 miljoen gulden) verloren is ge gaan. Radio Moskou meldde dat de politie gisteren inwoners van Na gorno Karabach heeft ondervraagd bij wie wapens waren aangetrof fen. Woensdag maakte de televisie bekend dat de afgelopen maanden in de Armeense enclave tientallen granaten, pistolen, revolvers, jacht geweren en munitie in beslag wa ren genomen. Radio Moskou maakte tevens melding van de voortdurende alge mene staking in het gebied, on danks een oproep van de plaatselij ke Sovjet om het werk te hervatten. Volgens radio Moskou ligt niet al leen de hele industrie plat, maar ook het openbaar vervoer, de dien stensector en de winkels. PARIJS (GPD) Met het grootste vuurwerk dat Parijs ooit heeft ge zien eindigde gisteravond de vie ring van de 14e juli, Frankrijks na tionale feestdag. Onder een afwis seling van zonneschijn en regenho zen begon de ochtend met het mili taire défilé op de Champs Elysées, waarbij de nieuwste 'Mirages' zo laag over de daken vlogen, dat een enkele onvoorziene beweging had kunnen eindigen in een crash-lan- ding op het Louvre, waarmee het doodvonnis van onder meer de 'Mona Lisa' getekend zou zijn ge weest. Voor de Parijse organisatoren van het feest werd deze '14e juli' ge definieerd 'als de laatste voor de herdenking van de Franse revolu tie in 1989'. Onder het één miljoen francs kostende vuurwerk konden de Parijzenaars en de toeristen dan ook de 'stemmen' horen van grote revolutie-helden als Marat, Danton en Robespierre. Voor de Parijse 'beau-monde' was het hoogtepunt van de viering de 'garden-party' in de tuinen van het Elysée, het presidentieel paleis, waar ditmaal een record-aantal van zevenduizend genodigden samen was om er binnen de record-tijd van driekwartier de op kilometer slange tafels opgediende regionale specialiteiten op te slokken met een hartstocht alsof de gasten van de president in geen drie weken te eten hadden gehad. Ook al volgens de traditie werd president Mitterrand gedurende het eerste uur van de garden-party in een aparte tent terzijde voor het eerste tv-net geïnterviewd door de in Frankrijk bekende nieuwslezer Yves Mourousi. Deze moest overi gens kort geleden in die functie het veld ruimen, omdat hij volgens opinie-peilingen onder de kijkers niet meer in de gratie was. President Mitterrand vertelde de kijkers dat hij streeft naar de op richting van een in Parijs te vesti gen 'wereld-bibliotheek', waar stu denten zouden moeten beschikken over alle gegevëns die alle andere bibliotheken over de hele wereld via computers zouden uitwisselen. In Parijs lijdt de beroemde 'Biblio- thèque Nationale' al jaren onder tal van ouderdomskwalen, waardoor ze in de wereldrangorde van alge mene bruikbaarheid tot de hekke- sluiters is gaan behoren. In zijn tv-interview stak presi dent Mitterrand ook de loftrompet rste minister Rocard en stelde hij vast dat het land voortaan dient te worden ge regeerd vanuit de bij de afgelopen verkiezingen uit de bus gekomen meerderheid. De president wilde daarmee zeggen dat de meerder heid, waarmee hij zelf tot president gekozen was, als zodanig diende te worden aangemerkt. Bij de daarop gevolgde parlementsverkiezingen behaalden zijn socialisten de abso lute meerderheid niet. Terwijl de militaire kapel op de grasvelden van het Elysée na een enkel nummer uit de oude doos al amechtig naar adem hapte en mas saal verfrissing zocht bij de regio nale wijnen in de regionale stands, kwamen in de loop van de middag in de straten van Parijs de orkestjes langzaam op stoom en leed men daar allerminst aan ademnood. En zo verliep deze 14e juli in het jaar 1988 in een algemene sfeer van goedmoedigheid, terwijl niemand er aan moet denken dat de feest vreugde het komend jaar zal wor den verstoord door de plechtige herdenking van de revolutie, waar om het tenslotte allemaal begon nen was, en die dan twee terug ligt in de historie. BONN - Westduitse politieman nen houden de Libische ambas sade in Bonn in de gaten waar een gewapende Libanese man gisteren het personeel 12 uur lang in gijzeling hield. Gister avond werd de man door de po litie overmeesterd nadat hij in slaap was gevallen. De overval ler is de 22-jarige El-lbrahim Edelbi, die op 8 juli samen met een Turkse medegevangene uit een gevangenis in Göttingen ontsnapte. Edelbi zat een ge vangenisstraf uit van driejaar voor een gewapende overval. De Libanees vertelde aan de politie dat hij sinds zijn ont snapping niets meer had gege ten. Volgens een woordvoerder van de politie maakte hij tij dens de onderhandelingen met de politie een zeer verzwakte en uitgeputte indruk. De politie kon Edelbi in de gaten houden door een videocamera van het bewakingssysteem van de am bassade; om kwart voor tien 's avonds zag men dat de Liba nees in de wachtkamer op de eerste verdieping in slaap was gevallen, en stormde men naar binnen om hem te overmeeste ren. Hij bood tijdens zijn arres tatie geen verzet. TEHERAN/NICOSIA (Rtr/AFP) - Nadat Iraanse troepen door Iraq uit de Westiraanse stad Dehloran zijn verdreven, heeft Iran aangekon digd zijn legereenheden terug te trekken uit het gebied Haj Omran in noordoost Iraq. Als onderdeel van een nieuwe oorlogsstrategie worden ze ingezet in andere verde digingslinies. Dat heeft het Iraanse persbureau IRNA gisteren. Sinds Iraakse troepen dinsdag een nieuw offensief openden op Iraanse stellingen, werd woensdag na zware gevechten de Westiraanse stad Dehloran ingenomen. Het Iraaks opperbevel kondigde aan dat de Irakezen slechts enkele da gen in de stad blijven om zich ver volgens op eigen grondgebied te rug te trekken. Met de val van De hloran evacueerde Iran eveneens zijn troepen uit de Iraakse stad Ha- labja, dat zuidelijk van Haj Omran ligt. Het gebied rond Haj Omran werd in 1983 door Iran veroverd. De Iraanse verovering van Halabja werd onlangs door de Iraanse aya tollah Khomeini nog een 'geschenk van god' genoemd, dat de belofte van de 'uiteindelijke overwinning' inhield. De opperbevelhebber van het Iraanse leger, Rafsanjani, verklaar de dat de troepenterugtrekking on derdeel is van een nieuwe strategie om zich voor te bereiden op een langdurige oorlog en om de wereld tevens te laten zien dat Iran het Iraakse grondgebied niet wil be houden. Voor de Iraanse televisie zei hij dat de nieuwe benadering nodig was wegens de Iraakse suc- Sinds het Iraakse offensief zijn de kaarten opnieuw geschud en heeft het Iraaks-Iraans oorlogs front een ware metamorfose onder gaan. In het negen jaar durende conflict, dat door Iraq was begon nen, speelde het Iraakse leger van af 1982 een defensieve rol. In april veranderde dit toen Baghdad in de aanval ging om de door Iran bezet te gebieden te heroveren. De laatste maanden veijoeg Iraq de Iraniërs achtereenvolgens van het schiereiland Faw. uit het moeras gebied Shalamshed nabij Al-Bas- rah, van de noordelijker gelegen olierijke Majnoon-eilanden en van een groot aantal bergtoppen in de provincie Kurdistan. Bijna al het door Iran bezette gebied is hiermee heroverd. Kabul meldt doden na raketaanvallen MOSKOU (Rtr) - Bij zware raketbe schietingen op de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn vandaag 20 mensen gedood en 34 gewond ge raakt. Dit heeft het Sovjet nieuwsagentschap TASS gemeld. Volgens TASS schoten Afghaanse opstandelingen ruim 20 raketten op Kabul af. Uit de berichten van TASS valt niet op te maken of de in Afghanistan gelegerde Sovjettroe pen bij recente gevechten met de opstandelingen betrokken zijn ge weest. Districtszetel blijft in handen partij Thatcher LONDEN (AP) - De Conservatieve partij van de Britse premier That cher is er gisteren in geslaagd een parlementszetel voor het Londen- se district Kensington te behou den. De voorsprong op Labour daalde echter tot 815 stemmen, ver geleken met 4.500 stemmen bij de algemene verkiezingen van vorig jaar. Hoewel opinie-onderzoeken de conservatieven de beste kansen gaven, hadden politieke waarne mers een overwinning voor Labour niet uitgesloten. De opkomst in Kensington, een district dat zowel puissant rijke als kansarme inwoners telt, was zeer matig. Slechts 51 procent van de kiesgerechtigden nam de moeite zijn stem uit te brengen. De conser vatieve zetel wordt bezet door de 42-jarige Dudley Fishburn, een in Eton en Harvard opgeleide ex-re dacteur van het gezaghebbende weekblad Économist. Tijdens zijn campagne heeft Fishburn een nieuwe, onpopulaire vermogensbelasting van de rege ring Thatcher moeten verdedigen. Zijn Labour-tegenstander Ann Holmes had te kampen met nieuw geharrewar binnen Labour rond het anti-kernwapenbeleid van de partij. ATHENE. WASHINGTON (DPA/Rtr/AP) - Griekse experts hebben gisteren na onderzoek van het cruiseschip City of Poros be kendgemaakt dat de zware vernie lingen aan boord door twee bom men zijn veroorzaakt. De explosie ve kracht lag bij de ene bij 30 en bij de andere bij 15 kilo TNT. Op het schip is ook een blauw druk gevonden van een lijn vlieg tuig van het type Boeing-747, waar op bepaalde zetels waren aange streept. Men vermoedt naar aanlei ding hiervan dat het terroristische commando op de City of Poros ook een aanslag op een vliegtuig had beraamd. Gisteren kwam tevens de vader van de 21-jarige Franse Isabelle Bismuth in Athene aan. De vrouw, die op een foto staat met de ver moedelijke leider van het comman do, de Libanees Zozad Moham med, werd sinds de aanslag ver mist en bevond zich onder de ne gen doden, waarvan men er maar drie heeft kunnen identificeren. Haar vriendin die ook aan boord was, keerde intussen naar Athene terug om een verklaring af te leg gen. Het lichaam van de Frangaise werd geïdentificeerd aan de hand van tandartsgegevens. De man op de foto had hun gezel schap gezocht, zei zij, en had zich voorgedaan als de automonteur Ali. Toen het schieten op de City of Poros begon was de vriendin van Isabelle naar het toilet gegaan. Wat daarna met Isabelle is gebeurd, weet zij niet. Zelf wilde ze in zee springen, maar zij werd tegenge houden en naar een reddingsschip gebracht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft aan Grie kenland gevraagd om uitlevering van de Palestijn die gisteren door een Griekse rechtbank werd ge vangen gezet en die in Amerika wordt gezocht op verdenking van betrokkenheid bij een bomaanslag op een Amerikaans vliegtuig. Het betreft de 34-jarige Mohammed Rashid, wiens vrijlating het com mando op de City of Poros zou heb ben geëist. Rashid kreeg zeven maanden gevangenisstraf wegens het binnenkomen van Griekenland op een vals paspoort. ADVERTENTIE Het lijkt er wel op als u in onze Efteling dubbeldek expres stapt, Hij vertrekt vanaf maandag dagelijks (t/m 26-8) om 8.55 uur van Amsterdam CS en gaat dan via Utrecht (vertrek 9.27 uur) naar Den Bosch. Vandaar brengt 'n bus u rechtstreeks naar het sprookjesbos. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? Als de NAVO-landen niet oppas sen, dreigt de geschiedenis zich te herhalen. Net als bij de INF-raket- ten het geval was, lijkt Sovjet-lei der Gorbatsjov het voortouw te willen nemen bij de onderhande lingen over de conventionele wa pens. Met een schuin oog naar de publieke opinie lanceert hij het ene na het andere voorstel om, zoals hij zegt, het overleg uit een vicieuze door Arie Elshout cirkel te halen. De NAVO-landen komen daardoor in een lastig par ket te zitten. Zij willen zich niet la ten opjagen, maar anderzijds wil len zij ook niet impliciet te kijk worden gezet als de dwarsliggende partij. Na het INF-akkoord hadden de westerse landen zich nog voorge nomen om zich niet meer in het de fensief te laten dringen, zoals in-het laatste jaar van het overleg over de middellange-afstandsraketten. On der het spervuur van Gorbatsjovs voorstellen viel het bondgenoot schap toen ten prooi aan verwar ring, verdeeldheid en onzekerheid. Met deze ervaring in gedachten be sloten de NAVO-landen dat ér een „alomvattend concept" moest ko men waarin aangegeven werd wat minimaal nodig was om een geloof waardige defensie te handhaven en hoever men kon gaan op het gebied van de ontwapening. De studie laat echter op zich wachten en zal waar schijnlijk niet voor eind dit jaar rond zijn. Ook wordt er in het bondgenootschap nog druk over legd over de concrete voorstellen die men het Warschaupact wil voorleggen in de nieuwe conven tionele onderhandelingen, die naar men hoopt dit najaar zullen begin- In westerse defensiekringen er kent men het gevaar dat de Sov jetunie van de traagheid aan wes terse zijde gebruik maakt om met allerhande initiatieven te proberen het denken in de NAVO in een be paalde richting te buigen, zeker als sommige landen waardevolle ele menten zien in de Moskouse proef ballonnen. Daartegenover staat echter, aldus een zegsman, dat de kwestie van de INF-raketten bij het publiek veel gevoeliger lag dan het vraagstuk van de conventionele bewapening. Het lijkt Gorbatsjov er niet van te weerhouden het in de INF-bespre- kingen beproefde recept ander maal toe te passen: hij presenteert met zekere regelmaat aantrekke- Gorbartsjov. (Foto anp> lijk ogende doch door het Westen veelal als propagandistisch erva ren voorstellen met tussen de re gels door ideeën die de intéressé van de andere partij wekken. Gor batsjovs in januari 1986 gelanceer de plan voor een kernwapenvrije wereld in 2000 ontlokte destijds bij de NAVO schampere commenta ren, maar op onderdelen bevatte het concessies die het INF-overleg in beweging brachten. Ook de voorstellen die Gorbatsjov deed ten overstaan van de Poolse Sejm (parlement) zijn door NAVO-diplo- maten met scepsis ontvangen. Het idee de Europese leiders een top te laten beleggen om een impuls te geven aan de conventionele onder handelingen en het aanbod een aantal Sovjet-gevechtsvliegtuigen te schrappen als de 72 Amerikaan se F-16's niet van Spanje naar Italië worden overgebracht, werden ge kenschetst als een poging het pu bliek over de rug van de NAVO- landen te bespelen. Herinneringen aan het verleden werden ook opge roepen door het verwijt dat het voorstel voor een pan-Europese top slechts bedoeld kon zijn om een wig te drijven tussen de Vere nigde Staten en de Europese bond genoten. Opvallend was dat de pas aangetreden NAVO-secretaris-ge- neraal Wörner nog dezelfde dag dat Gorbatsjov zijn plannen wereld kundig maakte, reageerde. Hier mee leek het bondgenootschap het nieuwe initiatief te willen smoren voordat het wortel kon schieten bij het westerse publiek. Toch kon dit niet verhinderen Italië het voorstel over de F-16's toejuichte. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher leek het punt van de Europese top gedeeltelijk op te pikken door een pleidooi de nieuwe conventionele onderhandelingen op hoog poli tiek niveau te openen. Dat het moeilijk is voor de NAVO-landen om altijd nee te zeg gen bleek ook uit de reacties op de ideeën die Gorbatsjov op de top in Moskou aan president Reagan voorlegde. Hij opperdedat de NAVO en het Warschaupact zou den beginnen met het uitwisselen van informatie over de sterkte van hun conventionele strijdkrachten in Europa, deze cijfers zouden ge controleerd moeten worden via in specties ter plekke, vervolgens zouden de onevenwichtigheden kunnen worden weggewerkt, waarna aan iedere kant 500.000 manschappen zouden kunnen worden teruggetrokken. De NAVO-landen concentreerden zich op het laatste, al uit juni 1986 daterende element, en spraken van oude wijn in nieuwe zakken. Maar later volgden er, onder aanvoering van opnieuw Genscher, die schoor voetend gevolgd werd door NAVO- diplomaten, positievere verklarin gen over het punt van de informa tie-uitwisseling. Laat de Sovjetu nie haar kaarten maar op tafel leg gen, dan zal worden aangetoond dat zij een groot overwicht heeft, en zal zij gedwongen worden als Een probleem is dat het forum waarin dergelijke zaken dienen te worden behandeld, nog steeds niet van de grond is gekomen. Het al ja ren voortslepende overleg in We nen over een wederzijdse troepen vermindering in Gentraal-Europa is klinisch dood en wacht nog slechts op het definitieve einde. De hoop is dat de NAVO- en War- schaupactlanden tegen het eind van de zomer in Wenen overeen stemming zullen hebben bereikt over een mandaat voor de nieuwe, zogenoemde „Besprekingen over Conventionele Stabiliteit" (CST, in de Engelse afkorting). Als dan ook tegen die tijd op de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in de ogen van het Westen genoeg vooruitgang is geboekt op het gebied van de men senrechten, kan de CST van start gaan.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5