Specialisten stappen opnieuw naar rechter B Scheveningen in opstand tegen openbreken wegen Televisie en fotografen bij uitspraak zaak-Heijn Russen nemen deel aan Vierdaagse in Nijmegen FNV roept op radio-actief vlees in haven Rotterdam niet te lossen penseel VRIJDAG 15 JULI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Kabinet zegt overeenkomst per 1 augustus op DEN HAAG (GPD) De medisch specialisten stappen opnieuw naar de rechter. Aanlei ding is het besluit van het kabinet om een overeenkomst (generaal akkoord) uit 1984 met de specialisten op 1 augustus eenzijdig op te zeggen. Het kabinet volgt daarmee een voor stel van minister De Koning (sociale zaken). Op 4 juli deelde de minister de LSV al mee dat hij het akkoord wilde opzeggen. In een brief aan de Kamer zegt De Koning dat de intenties en doel stellingen uit het akkoord hele maal niet, te laat of onvolledig zijn verwezenlijkt. In het akkoord wa ren afspraken vastgelegd over in komens en kosten, bezuinigingen en de instroom van jonge specialis ten. Van de afgesproken bezuini gingen is niets terecht gekomen. Sinds 1984 is er zelfs 40 miljoen gul den meer uitgegeven. Dit staat haaks op de bewering van de spe cialisten dat er sinds het sluiten van het akkoord al 230 miljoen gul den is ingeleverd. Volgens de bewindsman moest het akkoord de basis leggen voor een doelmatig beleid, zonder con flicten met de specialisten. Daarbij zou naar redelijkheid rekening worden gehouden met hun belan gen en die van de volksgezond heid, ook in financiële zin. "Deze verwachting is in nagenoeg geen enkel opzicht bewaarheid", aldus De Koning. De minister wijst er op dat talrij ke maatregelen die in het akkoord stonden alleen met grote vertra ging tot stand zijn gekomen. Daar naast waren er voortdurend ver schillen van inzicht tussen de be trokken partijen over de wenselij ke uitvoering van het akkoord. Dit leidde herhaaldelijk tot juridische stappen. Door al deze omstandig heden kan een voortdurende ver bondenheid van de overheid aan het akkoord, voor onbepaalde tjd, niet worden aanvaard, schrijft de bewindsman. De Landelijke Specialisten Vere niging (LSV) wil voor de rechter het recht van het kabinet om het akkoord eenzijdig op te zeggen, aanvechten. De specialisten erken nen dat er vertraging bij de uitvoe ring van het akkoord is ontstaan maar schrijven dat mede toe aan het kabinet zelf. Bovendien zegt de HAARLEM (GPD) - Voor het eerst in de rechtsgeschiedenis van ons land mochten gisteren televisie ploegen en fotografen de uitspraak vastleggen van een vonnis in een strafzaak. Dat gebeurde bij de uit spraak tegen de verdachte in de ontvoeringszaak van Gerrit Jan Heijn. De fotografen en cameraliër den hadden zich wel schriftelijk gebonden aan de afspraak om de ontvoerder alleen van achteren voor de lens te nemen. Normaal mogen alleen tekenaars een indruk geven van het uiterlijk van de ver dachten. Volgens plaatsvervangend grif fier L. Christophe is van de norma le procedure in de rechtszaal afge weken, omdat het een unieke straf zaak betrof waarvoor veel belang stelling van de pers bestond. Twee weken geleden tijdens de behandeling van de ontvoerings- Binnenland kort Jackpot Een onbekend gebleven bezoe ker van het Casino in Schevenin- gen heeft gisteren een fikse slag ge slagen. Tegen vier uur 's middags viel bij een van de éënarmige ban dieten de jackpot. Uit het apparaat kwam een bedrag rollen van ruim twee ton, om precies te zijn 219.042,25 gulden. Het (recordbe drag werd de gelukkige speler overhandigd door casino-directeur R.A.A. Otjes, die een en ander met champagne besprenkelde, Kabinetstaart Het tweede kabinet-Lubbers heeft gisteren haar tweejarig be staan luister bijgezet met het veror beren van een taart. De twee witte kaarsjes op de lekkernij werden eendrachtig door vice-premier De Korte en kabinetchef Lubbers uit geblazen. De ministersploeg had zichzelf de taart cadeau gedaan voorafgaand aan de begrotingsbe sprekingen. zaak door de meervoudige strafka mer van de Haarlemse rechtbank mochten de fotografen en televisie mensen alleen plaatjes schieten van het binnentreden van de rech ters en advocaten. Omdat de fami lie Heijn ook in de rechtszaal aan wezig was, wérd de gelegenheid aangegrepen om ook die uitvoerig in beeld te nemen. Volgens Christophe heeft de ver dachte geen inspraak in de besluit vorming over de aanwezigheid van fotografen en tv-mensen gekregen. Hij zegt dat diens toestemming ook niet nodig was, omdat een rechts zitting openbaar is. Tijdens de uit spraak zijn door de advocaten van geen bezwaren geuit tegen de afgeschreven bedrag aanwezigheid van de fotografen. Christophe zegt dat de recht bank het experiment zal evalueren. Zelf vond hij dat een aantal foto grafen nogal opdringerig was. Di verse malen moest hij ze weghalen van plaatsen in de rechtszaal, zoals het middenpad, waar hun werk zaamheden de andere aanwezigen stoorden. Het was de fotografen te voren gevraagd daar niet te komen. LSV bereid te zijn hangpunten in het akkoord op korte termijn op te lossen. De LSV stapte in juni al naar de rechter toen minister De Koning bekend maakte het generaal ak koord te willen opzeggen met in gang van 1 juli. De president van de Haagse rechtbank, mr. Wijnholt, bepaalde toen in een kort geding dat er eerst constructief overleg no dig was tussen beide partijen. Dat overleg liep echter op 4 juli vast. Met de nieuwe gang naar de rech ter wil de LSV nu een principiële uitspraak over het recht van de overheid om het akkoord eenzijdig op te zeggen. Postijank vergist zich een komma ARNHEM/ROTTERDAM (GPD) Een fout van de bank in uw na deel. Je komt terug van een (goed kope) vakantie uit Joegoslavië en na een maand valt de afboeking van de Postbank in de bus. Dan blijkt dat je geen 800 gulden uitge geven hebt, maar het lieve som metje van bijna 8000 gulden. Hoe kan dat? In het girale betalingsverkeer tussen ons land en Joegoslavië is afgelopen woensdag "een beetje pijnlijke" vergissing gemaakt, geeft een woordvoerder van de Postbank toe. "Overal was de kom ma een plaatsje opgeschoven, waardoor het afgeboekte bedrag werd vertienvoudigd". Geschat wordt dat enkele hon derden mensen het slachtoffer ge worden zijn van de vergissing. In totaal zou ongeveer drie tot vijf mil joen gulden te veel zijn afgeboekt bij rekeninghouders van de Post bank. Overigens heeft de Postbank, na dat de fout boven tafel kwam, het de gedu- NIJMEGEN (GPD/ANP) Glas nost sijpelt door in de komende Nijmeegse Vierdaagse die volgen de week dinsdag waarschijnlijk met een record aantal van 32.000 deelnemers van start gaat. Voor de eerste keer zullen er Russen deel nemen aan dit internationale wandelevenement. Tien burgers uit de stad Skov (250 km zuidwes telijk van Leningrad), waarmee Nijmegen vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt, hebben zich laten inschrijven. Daarmee komt het aantal nationaliteiten dit jaar op vierenveertig. De Sovjets zijn overigens niet de enige deelnemers uit het Oostblok. Er hebben zich eveneens voor het eerst twee mensen uit de DDR in geschreven. Voor de komende Vierdaagse is weer een record bereikt. Er hebben zich nu al 32.500 deelnemers laten inschrijven. Men hoopt in de ko mende dagen de 33.000 te halen. In de praktijk wordt gerekend op 31.000 tot 32.000 wandelaars die daadwerkelijk dinsdagmorgen aan de start verschijnen. De praktijk leert namelijk dat er altijd een flink aantal op de valreep afhaakt. In ie der geval betekent dit een fikse groei ten opzichte van vorig jaar toen er zo'n 29.000 deelnemers meeliepen. Dit jaar zijn er zo'n 13.000 wan- delliefhebbers(sters) die voor de eerste keer aan de Vierdaagse-start zullen verschijnen. Een fors con trast met degene die de meeste ke ren aan de Vierdaagse deelnam: mevrouw J.H.Berkhout uit Voor burg doet dit jaar voor de 52ste keer mee. Onder de vijf oudste deelnemers bevinden zich een Nederlander (de oudste), drie Japanners en twee Zwitsers. De oudste deelnemer is de 86-jarige W.J. van Parijs uit Rot terdam. Hij loopt al voor de 33-ste keer mee. De jongste deelnemer is 11 jaar. Op verzoek van veel vrouwelijke deelnemers zal worden gezorgd voor openbare toiletten langs de route die worden aangeduid met een sticker op deuren van scholen, kerken en sportzalen. Voor de mannelijke deelnemers zijn er, als altijd, bomen genoeg langs de rou te. Tijdens de Vierdaagse is ook een aids preventieteam actief. Zij zul len op straat stickers, folders (in vier talen) en zogenaamde vrijkaartjes uitdelen: een gratis condoom. Volgens N. van de Brake van de Nijmeegse GGD richt de ac tie zich niet zozeer op de wande laars, maar op de feestvierders. Volgens Van de Brake is juist de Vierdaagse een prima gelegenheid om een anti-aidscampagne te voe ren: "De Vierdaagse is natuurlijk een zeer massale en feestelijke aan gelegenheid. Wij denken dat er bij zo'n massaal evenement meer seksuele contacten ontstaan dan in het dagelijks leven. Het voorko men van besmetting door aids vraagt aanpassing van seksueel ge drag. Daar willen we tijdens de straatactie vooral op wijzen", aldus Van de Brake. AMSTERDAM - Kampeerders in eigen land hebben het deze zomer niet gemakkelijk. De regen komt elke dag uit de luchtsoms met bakken tegelijk. Kletsnatte slaapzakken, handdoeken en kleding. Gelukkig kan de auto dienst doen als droogrek. (foto and peerde cliënten meteen terugge stort en wordt het juiste bedrag in gehouden. "We weten nog niet waar de fout is gemaakt", zegt de Postbank woord voerder. "We zijn gisteren met enkele tientallen men sen bezig geweest om de fout weer te herstellen. Maar zoals gezegd, het geld is al teruggeboekt. Ja, we hebben er ook een briefje met onze verontschuldigingen bij gedaan". ROTTERDAM (ANP/GPD) - De Vervoersbond FNV heeft zijn le den in de haven van Rotterdam op geroepen de radio-actief besmette lading vlees van de Panamese vrachtboot Reefer Rio niet te los sen. Het gaat hier om'een bijzonde re lading met een risico waaraan havenwerkers niet mogen worden blootgesteld, aldus bestuurder Marges van de FNV. ADVERTENTIE Diefstallen Doesburg De rijkspolitie heeft gisteren twee spectaculaire zaken opgelost. Vier Amsterdam mers werden aangehouden op be schuldiging van diefstal van 30 per sonenauto's en een vrachtwagen met lading voor een totale waarde van 1,2 miljoen gulden. Later op de dag werden twee inwoners uit Doesburg gearresteerd op verden king van twintig inbraken in luxe plezierjachtend met een totale buit vand enkele tienduizenden gul dens. Baby omgekomen Een vier maanden oude baby uit Hengelo is omgekomen bij een ver keersongeluk in Borne overleden. Het meisje lag in een vastgebonden reiswieg achter in de auto van haar moeder. De auto werd van achte ren aangereden door een andere auto. Daarbij werd de reiswieg in gedeukt en liep het meisje hersen letsel op. De moeder van de baby en de grootmoeder liepen snijwon- den op. De bestuurder van de ande re auto bleef ongedeerd. Overleg Suriname Minister Bukman zal volgende week nieuwe besprekingen voeren met Suriname over de hervatting van de ontwikkelingshulp. In april zegde de bewindsman een volgens de Surinaamse regering "schriele" 30 miljoen gulden toe voor eerste medicinale, voedsel- en goederen- hulp. Paramaribo had eerder ge zegd dat het 500 miljoen gulden no dig had. Bukman vond echter dat Suriname niet duidelijk wist te ma ken waar het geld aan zou worden besteed. Marges benadrukte dat moet worden voorkomen dat de Reefer Rio met zijn lading weer de zee op gaat. De Vervoersbond FNV heeft de Internationale Federatie van Transportbonden ITF gevraagd er voor te zorgen dat ook elders de la ding vlees niet aan land kan wor den gebracht. Nu blijkt dat de la ding vlees voor een deel een te hoog stralingsgehalte heeft, meent de FNV-bond dat de lading vernie tigd moet worden. De Vervoers bond sluit zich in dat opzicht aan bij de milieu-organisatie Green peace die opnieuw bij minister Braks (landbouw) op vernietiging heeft aangedrongen. Overigens is de kans klein dat het radioactief besmette vlees zal worden vernietigd. Pas als het vlees van het Grieks-Panamese koelschip in Nederland wordt in gevoerd, bestaat de kans dat het ge deelte, dat de EG-norm van 600 be- querel overstijgt, in beslag wordt genomen en vernietigd. De keuringsdienst van Waren HONDSDOLLE VLEERMUIS - In de stad Groningen heeft de GG en GD hondsdolheid geconstateerd bij een zieke vleermuis die door een onbekend echtpaar was afgele verd bij de dierenambulance. De GG en GD zoekt het echtpaar om dat zij wellicht zijn besmet geraakt. Het is de eerste keer dit jaar dat er in Groningen hondsdolheid is vast gesteld bij vleermuizen. Volgens de GG en GD is het aantal besmette dieren in Nederland nog zeer klein. Niettemin wordt de bevolking ge waarschuwd beslist geen vleer muizen aan te raken. constateerde gisteren dat één van de 28 genomen monsters van het vlees 800 becquerel per kilo bevat. Dat is hoger dan de EG-norm van 600 becquerel. Naar aanleiding van dat resultaat heeft de veterinaire hoofdinspectie een nieuwe steek proef gelast, waarvan de uitslag vandaag bekend wordt gemaakt. Volgens een woordvoerster van het ministerie van landbouw kan (een deel van) het vlees pas worden vernietigd als het in Nederland of in de EG wordt verkocht. De kans daarop is klein, omdat het vlees naar een land buiten de EG gaat. Nederland is dan alleen het door- voerland. Greenpeace, vermoedt dat de Reefer Rio bij een ongunstige uit slag van de nieuwe steekproef de wijk zal nemen naar Oost-Europa. "Men heeft het in Zuid-Amerika geprobeerd, waar Venezuela een import-vergunning weigerde. Het Midden-Oosten en Afrika zijn vrij wel uitgesloten; alleen het Oost blok blijft over". ADVERTENTIE Tokina OBJECTIEVEN betaalbare klasse off. dealer Bedrijven en hotels worden maandenlang onbereikbaar SCHEVENINGEN - Schevenin gen, in de loop der jaren uitge groeid tot een badplaats van allure, dreigt de komende maanden onbe reikbaar te worden. Althans, dat vrezen de middenstanders en be wonersverenigingen van de kust plaats. De Haagse gemeente wil na- door Tineke Hoekstra melijk een aantal belangrijke toe gangswegen naar en in Schevenin gen openbreken om de riolering te verbeteren en een vrije trambaan aan te leggen. Ook wordt er een ge deelte van de weg ingeruimd voor een fietspad. De werkzaamheden hiertoe zullen met ingang van vijf tien augustus ongeveer negen maanden in beslag nemen. De middenstanders en bewo nersverenigingen van Nederlands grootste badplaats zijn gisteren massaal in de bres gesprongen te gen de plannen van de gemeente. Het wegverkeer op de A-12 ten oos ten van Den Haag werd door 120 langzaam rijdende auto's ontre geld. Er ontstond een file van 12 ki lometer. Volgens Peuk van der Berg, eige naar van strandpaviljoen 'Peukie' en voorzitter van de strandpach- tersvereniging zijn de plannen de doodsteek voor de Scheveningse middenstand. "Scheveningen wordt hierdoor onbereikbaar. Er liggen zestien bedrijven aan die weg. Die kunnen hun zaak nu wel opdoeken. Als ze in Den Haag Scheveningen dood willen maken, moeten ze zeker met deze plannen doorgaan", aldus de verbolgen voorzitter. Live-muziek Het opbreken van de weg is niet het enige strijdpunt van de onder nemers. Ook het aan banden leg gen van live-muziek op de terrasjes en de verhoging van de toeristen belasting zit de ondernemers be hoorlijk dwars. Peukies tent draait al vijftien jaar op live-muziek. "Het is toch een lachertje, datje als inter nationale badplaats je eigen bad gasten niet meer mag vermaken". Om de geluidsoverlast - het argu ment van de gemeente om paal en perk aan de live-optredens te stel len - tegen te gaan, heeft Peuk een geluidwerend dak op zijn paviljoen laten bouwen. "Een hele investe ring, en achteraf dus overbodig". De eigenaar van 'Peukies' kreeg in eens de geest en stuurde zijn muzi kanten naar de studio om daar hun muziek op band te zetten. "Nu playbacken ze ieder weekend en geen kip die het door heeft", vertelt hij trots. Albert van der Zwaag, eigenaar van hotel Schuur is zeer pessimis tisch over de toekomst van zijn ho tel, dat ongelukkigerwijs aan de beruchte weg ligt. "We hebben het pas geleden gekocht en er moet nog erg veel aan worden ver bouwd. Als de plannen doorgaan, kunnen we wel stoppen. Het faillis sement zit al zo'n beetje in mijn zak". Voor zijn buurman, die net een autoschadebedrijf heeft ge kocht, geldt hetzelfde verhaal. "Veel auto's zullen er straks niet meer binnen komen. Ik kan beter fietsenmaker worden". Geen kans Voorzitter De Bruyne van de ver eniging 'Verontruste Buurtbewo ners Badhuiskade' windt zich be hoorlijk op over de plannen van de Haagse gemeente. "De gemeente geeft ons geen kans om mee te pra ten. Ze zeggen wel dat de werk zaamheden voor Pasen volgend jaar klaar zijn, maar ook de Scheve ningse weg zou al lang klaar moe ten zijn, maar daar moet nu nog twee en een halve meter tegel wor den ingelegd. Twee en een halve meter, kun je nagaan". De gemeente wil op een nog on bekende hoogte planken over de weg leggen zodat hotels, pensions, restaurants en andere bedrijven bereikbaar blijven. Volgens De Bruyne helpt dat niets. "Mensen lopen niet over een paar planken. Evenmin parkeren ze de auto op het Malieveld om dan met de tram naar het strand te gaan. Nederlan ders en Duitsers nemen het liefst hun auto onder de arm mee naar het strand". Meer actievoerders stemmen in met het commentaar van Bruyne. "Alle ondernemersorganisaties en bewonersverenigingen, de Stich ting Schevenings Bad (SSB) en de VW staan achter ons. Daarbij komt dat er voornamelijk 's nachts moet worden gewerkt omdat de trams overdag moeten rijden. En dat gaat ten koste van de nachtrust van de hotelgasten", zo voorspelt hoteleigenaar Albert. Niet onbehoorlijk Haagse gemeente wel oog voor de bezwaren van de ondernemers. "We willen met hen overleggen hoe we de werkzaamheden het beste kunnen uitvoeren, zodat zij nauwe lijks schade lijden. Daarnaast moe ten we zo vroeg mogelijk beginnen om het volgend seizoen met Pasen klaar te zijn". Er is volgens de wethouder geen sprake van onbehoorlijk bestuur. "De riolering moet nodig worden verbeterd en verlegd, want ze wordt onder de tramrails te zwaar belast. Ook de rails moet worden vernieuwd". Formeel is de gemeenteraad ak koord de plannen voor de bereik baarheid van Scheveningen. Het wachten is nog op het CDA en de WD. Deze twee partijen willen met hun fracties overleggen of het acceptabel is om op vijftien augus tus al met de werkzaamheden te beginnen, nog voordat de gemeen teraad over de financiële kant van de zaak een beslissing heeft geno men. Maar ook die beslissing is ei- gelijk al rond. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft name lijk nog een potje van 7 miljoen gul den achter de hand, waaruit de werkzaamheden kunnen worden gefinancierd. Vredesloop van Amsterdam naar Moskou begonnen AMSTERDAM (ANP/GPD) - Op de Dam in de hoofdstad is gisteren een aantal marathonlopers begon nen aan een vredes-estafette van meer dan 2000 kilometer tussen Amsterdam en Moskou. De atleet Rob Druppers liep het eerste deel van de tocht mee. Het initiatief voor de estafette is afkomstig van de atletiekvereniging 'Ron Clarke' uit Vleuten. Op eigen wijze wil de vereniging een bijdrage te leveren aan de vrede tussen de volkeren. Bovendien is de estafette be doeld als uitdaging aan de lopers om een afstand van 2020 kilometer (160 kilometer per dag) lopend te overbruggen. Deze inspanning is dan tevens bedoeld als symboliek voor "de inspanning die de volke ren zouden moeten leveren om de wereldvrede te bewerkstellingen", aldus de organisatoren. Het derde doel van de estafette is een goed doel: namelijk geld bijeen te krij gen voor het Emma-kinderzieken- huis in Amsterdam en een project voor geestelijk gehandicapte kin deren in de Sovjetunie. Het team bestaat uit zes ervaren marathonlopers, een reserveloper en twee begeleiders. Het enthousiasme waarmee vanuit Polen en Rusland op dit ini tiatief werd gereageerd, stond haaks op de terughoudendheid en weigerachtige houding van de Oostduitse autoriteiten. Verzoeken om ook in Oost Duitsland deze vre des-estafette te lopen werden tot nu toe afwijzend beantwoord. De organisatoren van deze supe restafette, de 'gemeenteraadsleden Cees Verhoef en John Boer uit Vleuten, hebben hun laatste hoop gevestigd op partijchef'Honecker, die telegrafisch om bemiddeling is verzocht. Helpt dat niet, dan rest de groep lopers en volgers niets an ders dan de 250 km over Oostduits grondgebied per volgauto af te leg gen. Amerikaanse ex-sergeant beschuldigt marechaussee AMSTERDAM (GPD) - "De Ko ninklijke Marechaussee verzamelt nog steeds informatie over Ameri kaanse homoseksuele militairen die in Nederland zijn gelegerd. Maar ook voor andere zaken laten ze zich gebruiken. Zo speuren ze ook onder militairen naar gebrui kers van softdrugs. In veel opzich ten is er sprake van een heksen jacht". Deze beschuldiging is afkomstig van Jack Green, gewezen sergeant van het Amrikaanse leger, en zelf door toedoen van de Marechaussee in de problemen gekomen bij zijn superieuren. In zijn fiat in Amster dam-Osdorp komt hij na een lij densweg van ruim een jaar weer op verhaal. Green (29) acht de Marechaussee verantwoordelijk voor het door spelen van informatie over zijn ho moseksualiteit geaardheid aan de legerleiding in Soesterberg. Vorig jaar september heeft staatssecreta ris Van Houwelingen officieel iede re medewerking van de Mare chaussee aan Amerikaanse verzoe ken verboden. Volgens Green is hij tijdens de Amerikaanse verhoren onder zwa re psychische druk gezet om zijn homoseksualiteit te bekennen. Steeds kreeg hij te horen: "Geef nou maar toe, dan zorgen we er voor datje eervol ontslag krijgt en uit de gevangenis blijft". In Ameri ka kan een homoseksuele militair een gevangenisstraf van vijf jaar krijgen. Door gebrek aan bewijs werd de hetze tegen hem opgevoerd. Zijn superieuren zorgden ervoor dat hij verplichte werktijden kreeg opge legd van 16 tot 18 uur per dag als vrachtwagenlader om hem murw te krijgen. Nadat eindelijk een compromis was bereikt over een ontslagregeling tussen het leger en de Nederlandse autoriteiten, meld de Green zich bij de Amerikaanse afdeling in Wiesbaden. Daar werd hij op grond van desertie gearres teerd en overgebracht naar de VS. Pas een paar weken geleden kwam hij op vrije voeten na persoonljk in grijpen van de Amerikaanse minis ter van defensie, Carlucci. Green ziet de toekomst weinig rooskleurig in. De Amerikaan zit aan de grond en moet worden on derhouden door zijn familie en zijn vriend.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3