LEIDSCH DAGBLAD Vliegverkeer Frankrijk wellicht stil Uiterste voorzichtigheid bij boren naar gif in Alphen Iran eist veroordeling VS Nieuw NS-station in de Merenwijk Minister: 3,8 miljard nodig WIE HET NIEUWS OP DE VOET WIL VOLGEN, HOEFT ALLEEN MAAR DE BON HIERONDER IN TE VULLEN BOSBRANDEN BIJ nmm NOG MEER KORTING. VRIJDAG 15 JULI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38676 Dirk Nauta wint Willem-Mary-race BRIXHAM (ANP) - Met een snelheid van ruim acht mijl per uur is gisteravond in het Engel se Brixham de Equity en Law van schipper Dirk Nauta als eerste geëindigd in de Willem and Mary Herdenkingsrace. De voorsprong van de gerou tineerde Nauta op de rest van de vloot is groot. Twaalf uur na de finish van deze race van Hel- levoetsluis naar Brixham had nog geen van de overige deelne mers zich gemeld. Nauta no teerde een totaaltijd van 55 uur, 53 minuten en 56 seconden en had voor de tocht 465 zeemijlen in zijn logboek staan. In rechte lijn was de afstand 347 zeemij len. ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - Het Rotterdamse inge nieursbureau Iwaco treft op de voormalige vuilstortplaats in het Alphense recreatiegebied Zeger- sloot voorbereidingen om over on geveer een week met boringen te beginnen. Met dit onderzoek moet worden vastgesteld of op de plek aan het eind van de jaren zeventig inderdaad 100.000 a 150.000 vaten chemisch afval illegaal zijn gestort. Het vervolgonderzoek is in over leg met het Bewonerscomité Vuil- stort Coupépolder tot stand geko men. De omwonenden van het ge bied zijn door de provincie Zuid- Holland inmiddels schriftelijk op de hoogte gesteld van de gang van zaken. Na het geofysische onderzoek verricht het Leidse bureau Geo-Lo- gic nu ook sonderingen rondom de vuilstort. Bij dit onderzoek wordt met behulp van elektro-magneti- sche stralen de bodemgesteldheid gemeten. Daarbij gaat het met na me om de samenstelling van de la gen en de weerstand van de grond. Pas wanneer tot boren wordt over gegaan, worden stukken grond naar boven gehaald. De provincie wijst er op dat het onderzoek voor omwonenden en bezoekers van het golfterrein, dat boven op de belt is aangelegd, geen risico's oplevert. Het terrein blijft dan ook toegankelijk. Waar nodig worden holes voor spelers tijdelijk afgesloten. "Mochten tijdens de sonderingen en boringen vluchtige verbindingen vrijkomen, dan zijn op afstand van een paar meter de concentraties afgenomen tot onder het meetbare niveau", aldus de provincie in de brief aan de bewo- Wel worden veiligheidsmaatre gelen getroffen voor degenen, die direct bij de boor- en sondeerwerk zaamheden zijn betrokken. Zij krij gen speciale overalls, handschoe nen en veiligheidslaarzen. Eventu eel kunnen ook gasmaskers wor den gebruikt. Het opgehoorde materiaal dat na bemonstering overblijft, wordt in vloeistofdichte containers opgesla gen om vervuiling van het golfter rein te voorkomen. Het materiaal wordt later bij de Afval Verwer king Rijnmond in Rotterdam ver nietigd. Tijdens de werkzaamhe den in Alphen wordt een spoel- plaats aangelegd om de gebruikte sondeer- en boormaterialen goed te kunnen schoonmaken. Het water wordt opgevangen en afgevoerd. Staking Franse verkeersleiders SCHIPHOL (ANP/GPD) - De kans is groot dat maandag al le lijnvluchten naar Frankrijk komen te vervallen. De Franse luchtverkeersleiders hebben voor die dag een offi ciële staking aangekondigd. Helemaal zeker is de staking niet: er wordt vandaag opnieuw overlegd tussen de ver keersleiders en de Franse autoriteiten. Als deze besprekin gen mislukken zal het gehele lijndienstverkeer tussen Ne derland en Frankrijk maandag stil komen te liggen. MARSEILLE - Brandweerlieden hebben de handen vol aan het bestrijden van bosbranden in de buurt van Mar seille. Elk jaar wordt zuid-Frankrijk wel geteisterd door bosbranden, die veel schade aanrichten. (foto ANn Amerikanen in V-raad van 'barbaarse misdaad' beschuldigd WASHINGTON (GPD/AP) - De Iraanse minister Velayati (buiten landse zaken) heeft gisteren de Vei ligheidsraad gevraagd om een ver oordeling van het door een Ameri kaanse kruiser neerhalen van een Iraanse Airbus. In een twee uur du rende speech sprak Velayati van een 'barbaarse misdaad'. De minis ter zei dat het neerschieten van het vliegtuig, waarbij 290 mensen om het leven kwamen, zeker geen on geluk was, zoals de Verenigde Sta ten steeds hebben aangevoerd. Dat de kapitein van de Ameri kaanse kruiser uit zelfverdediging zou hebben geschoten, legde hij ook naast zich neer. "Alles minder dan dat toont een tekort aan res pect voor de onschuldige passa giers, onder wie de meer dan 100 vrouwen en kinderen die werden afgeslacht", aldus Velayati. De Iraniër werd na zijn lange re de prompt aangevallen door de Amerikaanse vice-president Bush, die namens de VS het woord in de Veiligheidsraad voerde. "De minis ter weet wel beter. Hij weet ook wel dat de tragedie met de Airbus een ongeluk was". Bush zei dat Iran zelf voor een belangrijk deel schul dig is aan de ramp met de Airbus. Het is Iran dat van de Perzische Golf een oorlogsgebied maakt. De Amerikaanse vloot bevindt zich al- Besluit complete verrassing leen in de Golf omdat Iran er de vrije doorvaart bedreigt, aldus de vice-president. De Iraanse minister van buiten landse zaken presenteerde gisteren een schriftelijke weergave van de laatste 14 minuten van de radio- conversatie tussen de gezagvoer der en de verkeerstoren van Ban dar Abbas. Het verslag begint om tien over tien 's ochtends als de ge zagvoerder van de Airbus de ver keerstoren toestemming vraagt om de motor te starten. Om 17 over tien stijgt de Airbus op. Kort voordat de Iran Air 655 om 24 over tien door de kruiser Vincennes met een raket wordt neergeschoten zegt de ver keersleider tegen de gezagvoerder: "Een prettige dag." De Iran Air 655. "Dank u wel. Tot ziens". Volgens de Iraanse minister moet het commandocentrum van de Vincennes deze conversatie ook hebben kunnen horen, waaruit bleek dat het om een burgervlieg tuig ging. De staking van de Franse verkeers leiders is ook van invloed op het overvliegend luchtverkeer. Lucht vaartmaatschappijen zullen probe ren hun vluchten om te leiden via het Britse en het Westduitse lucht ruim. 'Tedere maatschappij pro beert nu zijn vluchten om te leg gen. Maar de Duitse verkeerslei ders zullen toch het gewone vlieg verkeer voorrang geven boven alle uitgeweken vluchten. Reizigers met zuidelijke bestemmingen als Spanje en Portugal moeten dus re kenen op enkele uren vertraging", aldus een woordvoerder van Air Holland. Air France laat alle vluchten naar Frankrijk vervallen. De Franse maatschappij zal de passagiers die vanuit Parijs zouden doorvliegen naar intercontinentale bestemmin gen maandag per bus vanuit Ne derland naar het Parijse vliegveld Charles de Gaulle brengen. Ook de KLM zal maandag de vier retourvluchten Amsterdam-Parijs, die de maatschappij op het schema heeft staan, laten vervallen. De re- tourdienst Amsterdam-Lyon zal Genève als eindbestemming krij gen. De passagiers worden op het laatste traject per bus vervoerd. Spanje De Spaanse luchtvaartdienst heeft de Nederlandse reisorganisa ties beloofd het vliegen op Spanje voortaan vlotter te laten verlopen. Er zullen nog deze zomer zestig nieuwe verkeersleiders worden in gezet op Ibiza en Mallorca. Vol gend jaar zullen nog eens zoveel verkeersleiders op andere luchtha vens in dienst komen. Gemeenten bepalen op welke tijden kantinebar open mag DEN HAAG (GPD/ANP) - Ge- meenten krijgen de bevoegdheid om het schenken van alcohol in sportkantines en clubhuizen te ver bieden. Bruiloften en andere festi viteiten in dergelijke gebouwen of in kerken kunnen worden beperkt of zelfs verboden, evenals het ma ken van reclame ervoor. Ook kun nen gemeenten de tijdstippen be palen waarop alcohol mag worden geschonken. Deze voorstellen van staatssecre taris Evenhuis (economische za ken) zijn gisteren door het kabinet aangenomen. Met de nieuwe bepa lingen wil het kabinet de oneerlijke concurrentie voor gewone instel lingen in de horeca beperken. Nu is het vaak zo dat sportkantines, club huizen en kerkelijke instellingen lagere tarieven rekenen. Steven Rooks en Gertjan Theunisse helden van de dag ALPE D'HUEZ De Franse nationale feestdag was giste ren van top tot teen Oranje gekleurd. Tienduizenden Ne derlandse supporters hadden bezit genomen van één van de meest bekende Tourbergen van de jaren zeventig en tach tig én zij konden op l'Alpe d'Huez feestvieren als nooit tevoren. Steven Rooks eerste, Gertjan Theunisse tweede. Het was een historisch suc ces: voor de zevende maal in dertien Huez-aankomsten een Nederlandse ritwinnaar, en eigenlijk één die aangrij pender was dan alle victories van Zoetemelk, Kuiper en Winnen tesamen. De etappe van Morzine naar l'Alpe d'Huez was in meer dan één opzicht een om nooit te vergeten. Geen afwachtende houding tot de voet van de fi nale-col, maar offensieve da den vanaf de eerste berg, de Madeleine. Het kwam me nigeen duur te staan. Er vie len klappen, die niet voor mo gelijk waren gehouden. Nadat de Fransen al hadden moeten berusten in het niet meer starten van Fignon, kreeg ook Bernard een slag die hem nog lang zal heugen: 22.04 min. Gelijk Mottet een duikeling maakte van jewel ste: op 8.03 min. En, zij waren niet de enigen, die een flink verlies aan de broek kregen: Visentini 15.23, Zimmermann 20.32, Kelly 23.46, Millar 31.07. 'Nederland' kreeg in de eu forie van het succes van Rooks en Theunisse ook nog iets om over na te denken: Erik Breu- kink, bestempeld als hét grote rondetalent, moest al op de Madeleine ervaren, dat het een dag zou worden om op de zwarte bladzijden van zijn dagboek te schrijven. Hij kwam als 52ste binnen op 16.55 minuut. Dat ploegmaat Steven Rooks droeg gisteren een steentje bij aan de klinkende prestaties van de Nederlandse sporters in de af gelopen tijd. Hij won op magistra le wijze de zware etappe op deAlpe d'Huez. foto ap) H VANDAAG 22 PAGINA'S Peter Winnen zich wél bij de besten kon handhaven (9e op 3.08) was slechts een schrale troost. De andere grote winnaar van de dag heette Pedro Del- gado. Vorig jaar had hij zich op l'Alpe d'Huez reeds in het geel mogen hijsen, dit jaar deed hij dat weer. Al ver weerde Steve Bauer zich op perbest, de Canadees hield de schade op 25 seconden achter stand op de Spanjaard, die nu algemeen wordt beschouwd als de grote favoriet voor de eindzege. De Colombianen Herrera en Parra probeerden wel, maar moesten toch tijd inleveren. Steven Rooks is nu de beste Nederlander in het algemeen klassement: op 1.38 min van Delgado. Dromen van de gele trui doet de Noordhollander nog niet ("Delgado zal niet te kloppen zijn in de Pyrenee ën"), maar hij heeft wel een tweede doel na de triomf van gisteren: de bergtrui. Zijn trouwe ploegmaat Gertjan Theunisse (de absolute ver rassing van gisteren) zal hem daarin graag bijstaan. Theu nisse staat zesde in de rang schikking, Winnen nu zeven de, Breukink is gezakt naar de 28e plaats. De vreugde in de PDM- ploeg was uitzinnig, gister avond. Behalve de dubbelslag op l'Alpe d'Huez, pakte Rooks de bergtrui en de combina tietrui en gaat de ploeg aan de leiding in beide ploegcnklas- sementen. Eddy Planckaert. nog altijd groen, pikte giste ren ook de rode trui af van Maassen. Raul Alcala nam het wit over van Breukink. Van daag is er een klimtijdrit in Villard-de-Lans. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse Spoorwegen zullen in de negenti gerjaren nieuwe stations openen in Voorhout, Hillegom, Leiden- Noord (Merenwijk), Haarlem-Zuid en Amsterdam-Geuzenveld. De stations moeten uiterlijk in 1995/1996 zijn voltooid. De nieuw bouw van deze stations komt voor de gemeentebesturen als een vol slagen verrassing. Van de gemeen ten en het ministerie van vrom wordt een bijdrage in de kosten verlangd. Daarover moet nog wor den onderhandeld. Dat is vanmorgen overeengeko men tijdens een bespreking van minister Smit-Kroes met de vier grote steden uit de randstad. Tij dens dat overleg zijn de hoofdpun ten van het zogeheten mobiliteits scenario vastgesteld waarin de af- Guur en nat Veel bewolking en enkele buien. Mi nimumtemperatuur ongeveer 13 gra den, middagtemperatuur rond 18 gra den. Matige, aan de kust eerst nog af en toe krachtige wind, uit noordwest De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Half tot zwaar be wolkt en vooral tot en met maandag af en toe buien. Middagtemperatuur on geveer 18 graden. Zaterdag 16 juli zon op: 05.39 uur, zon onder: 21.52 uur; maan op: 08.05 uur, maan onder: 23.14 01.36 en 14.07 t wikkeling van verkeer in dat ge bied is geregeld. Voor de Leidse wethouder Pe ters komt de bouw van een derde station in Leiden als een donder slag bij heldere hemel. "Ik ben zeer varrast. Wij hebben op de bouw van een station in de Merenwijk in het verleden zeer zwaar aangedron gen. Maar er is de laatste jaren in het overleg met de NS niet meer over gesproken". Peters noemt de bouw van dit station een goede zaak omdat veel bewoners van juist deze wijk met de auto iedere dag op en neer naar Den Haag pendelen. Over een bijdrage van de gemeente is volgens Peters te praten. Het sta tion Merenwijk moet ter hoogte ko men van het busstation aan de Gooimeerlaan. Ook in de gemeenten Hillegom en Voorhout is de verbazing groot. "Dat de minister geld heeft uitge trokken voor de vijf nieuwe sta tions is een doorbraak. De datum waarop de nieuwe stations in ge bruik worden genomen staat nog niet precies vast. De Nederlandse Spoorwegen willen eerst de ver dubbeling van de spoorlijn Leiden- Den Haag voltooien (uiterlijk 1994) voordat de stations in de dienstre-, geling kunnen worden opgeno men", meldt de Voorhoutse wet houder B. Joon. "Uit berekeningen van het sa menwerkingsorgaan duin- en bol lenstreek (SDB) is gebleken dat in ieder geval één extra stop op de lijn Haarlem-Leiden nu al mogelijk is. Daarom zou het station in Voor hout al in 1990 kunnen worden ge opend". lOdf&krkA lió Voor betere bereikbaarheid van de randstad Jf Meubelplein Leiderdorp ruimt op. Ongeloof lijke aanbiedingen bij de 9 gerenommeerde meubelzaken. Kom snel naar het Meubel plein. Pak de E10 Amsterdam- Rotterdam, afslag Hoogmade. Maandagochtend gesloten, donderdag koopavond. Wie nu nog langer wacht laat sensationele kansen liggen. Kassa! HET GROOTSTE MEUBELPLEIN VAN NEDERLAND DEN HAAG (GPD) - Om de bereik- baarheid van de Randstad te verbe teren is, gespreid over zeven jaar, een bedrag van 3,8 miljard gulden nodig. Minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) stelde vanoch tend samen met bestuurders van de vier grote steden en van de pro- cincies Zuid- en Noord-Holland en Utrecht een pakket samen om het openbaar vervoer en het wegennet in de Randstad te verbeteren. Over de financiering van het 'Be reikbaarheidsplan Randstad' zijn nog geen besluiten genomen. Het geld dat vrij komt door het privaat financieren van de bouw van een aantal tunnels zou ongeveer één miljard kunnen opleveren. De tij delijke verhoging van de motorrij tuigenbelasting met 25 gulden voor personenauto's en 50 gulden voor vrachtauto's vanaf eind dit jaar le vert ongeveer 150 miljoen per jaar op. Door uitvoering van het pakket zal het openbaar vervoer belang rijk worden uitgebreid. Verder voorziet het plan in het opzetten van een 'Randstadrail'; in tegratie van Hofplein- en Zoeter- meerspoorlijn met het Haagse en Rotterdamse tramnet. Ook komt er een tramverbinding naar Schiphol en wordt de Utrechtse sneltram doorgetrokken naar de Uithof. Wat het wegennet betreft wordt gedacht aan een capaciteitsuitbrei ding van de meeste hoofdverbin dingen in de Randstad. De ringwe gen rond de vier grote steden moe ten meer verkeer kunnen verwer ken. Ook de verbindingen met an dere delen van Nederland en de wegen naar de Bondsrepubliek en België komen in aanmerking voor uitbreiding. Dat betekent de aanleg van extra rijstroken langs 180 kilometer au tosnelweg, de bouw van vijf tun nels en aanleg van 80 kilometer nieuwe autosnelweg. Het pakket bevat tenslotte 39 projecten op het provinciale en ge meentelijke wegennet, vooral ver betering van de aansluitingen op de autosnelwegen. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt' I r~t per maand f 23.95 per half jaar 141.9 (alleen mogeii|k met automatische betaling) r—j per |aar 270.25 per kwartaal 70.95- uw voorkeur aankruist De eerste 2 weken krijgt u de krant natuur/i/k gratis in de bus' Postcode/Plaats Telefoon:(i.v.m. conirc

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1