Expositie tekenkunst Boost Gedichten toch niet van Vondel Run op kaartjes musical 'Cats' Beelden van rust en beweging Overzicht 50 jaar cartoons in Historisch Museum Cleveringa schenkt kunstcollectie aan Rijk Verpletterende uitvoering Exposities Concerten Den Haag Amsterdam W«B'- ^AUliNA 19 AMSTERDAM - Charles Boost is niet alleen een getalen teerd schrijver over films (hij is de nestor van de Nederlandse filmkritiek), hij is evenzeer een getalenteerd tekenaar. In het prentenkabinet van het Am sterdams Historisch Museum is nu een bijzonder aardige overzichtsexpositie ('Bewogen afstand nemen') gewijd aan zijn tekenkunst. Een beetje nostalgie voor wie al wat ouder is: Boost tekende al vanaf de ja ren 30 voor de gedrukte media. door Frans Keijsper Zoals de nu 81-jarige Boost des tijds kritisch de verrichtingen van de sterren op het witte doek be schouwde, zo nam hij ook het rei len en zeilen in de maatschappij waar, volgde de politiek van kabinetten of zette 'uitroeptekens' bij bepaalde gebeurtenissen die de publieke belangstelling beroerden. Jarenlang konden de lezers van verschillende bladen zijn geteken de meningen in de kolommen te rugvinden, soms op de omslag. Dat laatste was het geval met het uit het verzet stammende weekblad De Uitkijk, waarvan de voorpagina werd gesierd door cartoons van Charles Boost. Het tijdschrift is in middels al lang uit de kiosken ver dwenen. Boost heeft als tekenaar van poli tieke prenten en als illustrator lang niet die faam verworven die hij als filmcriticus had. Vanaf 1964 tot be ginjaren tachtig gaf hij zijn mening over film in het Haarlems Dagblad, Skoop, Het Parool, De Groene Am sterdammer en Film Forum. Het Filmmuseum en het Amsterdamse theater De Uitkijk hebben, door zijn kennis en inzicht in de materie, veel aan hem te danken. Voor De Groene werkt hij trouwens nog steeds. De zetter Toch was Boost in vroeger jaren met zijn 'prenten' wekelijks in de picture. Denken we maar aan zijn bijdragen aan het dagblad (nu weekblad) De Tijd. Ook verzorgde hij illustraties voor boeken van Henri Knap en Simon Carmiggelt. In het geschreven woord alsmede in zijn visuele interpretaties teken de Charles Boost zijn tijd, legde de oprispingen van het gemoed vast. En een klein baasje staat nog el ke week op de frontpagina van een weekblad, een beetje verschrikt over een schouder turend: de zetter van Vrij Nederland. Het ventje staat al 40 jaar in deze krant. Bij de opening van de expositie herinnerde politiek tekenaar Opland aan dit feit met enig cynis me: "Eén keer is er voor betaald, daarna zijn er nooit meer reacties geweest bij voorzichtige pogingen over auteursrechten. Ik heb een voorstel aan Vrij Nederland. Ik vind VN een aardig blad, een nuttig blad dat nimmer weg mag. Van daar dat ik de vrijheid neem me er tot te richten. Sinds oktober 1948 is de zetter 40 x 52, is 2080 maal ver schenen. Als ik een normaal tarief zou hanteren van 10 gulden au teursrecht per plaatsing, wat al aan de heel redelijke kant is, dan zou Vrij Nederland thans aan Charles Boost 20.800 gulden verschuldigd zijn. Laten we eens vanwege de feestelijke bijeenkomst ruim 25 pet korting geven. Maar dan wel ver zoeken de verschuldigde 15.000 gulden binnen één maand over te maken". Schurken Wat aanspreekt in de tekeningen van Charles Boost is zijn eenvoud. In een ogenschijnlijke simpelheid weet hij een complexe situatie te karakteriseren. Zo laat hij - om een gevoelige plek in de Nederlandse naoorlogse geschiedenis £e raken - president Soekarno alle attributen van het neokolonialisme (oliemaat schappijen, banken etc.) met het kleed van tafel rukken ten tijde van de annexatie van het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië, jaren 50. In die scherpe waarneming, ge koppeld aan uitdrukkingsvaardig heid, lag (en ligt) zijn kracht. Zo er van al die (falende) politici en eventuele politieke schurken uit de jaren 50 tot en met 70 thans iets vertederends uitgaat, hebben zij niets aan zichzelf, maar alles aan Charles Boost te danken. Ten min ste, op deze tentoonstelling. De da De cartoons en het soepele handschrift van Charles Boost. DEN HAAG (ANP/GPD) Mr. Piet Cleveringa, vermaard verza melaar van moderne Nederlandse beeldende kunst, heeft zijn privé- verzameling aan het Rijk geschon ken. De schenking bestaat uit 170 werken uit de jaren zestig, zeventig en tachtig. De verzameling wordt in gedeelten overgedragen. De to tale collectie zal in 1993 helemaal in het bezit zijn van de Rijksdienst Beeldende Kunst, die de rijkscol lectie beheerd. De dienst zegt bijzonder ver heugd te zijn over de schenking die prachtig aansluit bij de werken uit eigen verzameling. .Cleveringa heeft zich bij het verzamelen altijd laten leiden door zijn gevoel voor schoonheid. Hij heeft geen uitge sproken voorkeur voor e Als blijk van erkentelijkheid en om de Cleveringa-collectie een blij vend referentiekader te geven, stelt de dienst een catalogus samen alle werken in woord en beeld worden gedocumenteerd. De documentatie wordt voorafgegaan door vier essays van kunstcritici waarin de verschillende clusters van samenhangende werken wor den besproken. Cleveringa zelf is auteur van twee artikelen: over de totstandko ming van zijn verzameling en over de geschiedenis van de Kijk- schuur, een door hem ingestelde expositieruimte in zijn woonplaats Acquoy, waarin hij tientallen expo sities van moderne kunst heeft ge houden. In het Noordbrabants Museum in 's Hertogenbosch wordt van 17 september tot 21 november een eerste presentatie van de verzame ling gehouden met de titel 'Op het eerste gezicht - De collectie Cleve ringa'. De tentoonstelling bevat cir ca 100 werken. Na Den Bosch zal hij in Delft, in het Stedelijk Muse um 'Het Prinsenhof worden ge toond, van 10 december tot 30 janu ari 1989. den van Drees, Cals, Romme, Beel, Luns, De Gaulle, om een paar suc- zijn Bewogen afstand nemen. Teke ningen van Charles Boost. Amster dams Historisch Museum, Kalver- goed opgetekend in Boosts soepele straat 92. Dagelijks geopend handschrift. 11-17 u. T/m 2 oktober. AMSTERDAM (ANP) - Van de in totaal 170.000 toegangsbewijzen voor de tweede serie voorstellin gen van de musical Cats in het Ko ninklijk Theater Carré in Amster dam zijn er al 130.000 verkocht, hoewel de première pas op 18 au gustus zal plaats hebben. Vorig jaar zorgde deze musical drie maanden lang voor uitverkochte zalen in Carré. De musical wordt dit jaar tot en met 20 november op de planken gezet in het theater aan de Amstel. Intussen zijn de repetities voor Cats en de bouw van het decor weer begonnen. Naast de negen tien leden van de oude groep die Cats voor het voetlicht bracht, zijn er veertien nieuwelingen aange trokken. Na audities in Nederland en Frankrijk is Carré er niet in ge slaagd alle belangrijke zangrollen weer door Nederlanders uit te laten voeren. Wel is de groep aangevuld met zeer sterke dansers en danse ressen, aldus de Carré-woordvoer der. De huidige samenstelling is in- ternationaler, dan die van vorig jaar. Uit Frankrijk en Amerika ko men vijf dansers en uit Duitsland en Oostenrijk twee danseressen. De produktie wordt opnieuw be geleid door het oorspronkelijke creatieve team. Doordat Carré een aantal nieuwe sponsors wist te in teresseren zal het decor een totale vernieuwing ondergaan. Nieuw zijn ook de costuums en de prui ken. De voorpremières beginnen op 13 augustus en zijn toegankelijk te gen verlaagde prijs. De katten die vorig jaar in de musical Cats speelden LONDEN (AP) De Britse pianist John Ogden heeft gisteravond in de Queen Elizabeth Hall in Londen een ovatie van 10 minuten gekregen voor zijn uitvoering van Opus Clavicembalisticum, een pianowerk van 3 uur en 45 minuten van de componist Khaikosru Shapurj Sorabji. In het werk, dat eigenlijk achter elkaar gespeeld moet worden, waren twee pauzes van 20 minuten ingelast, zodat de belangstellenden een avondje uit van in to taal 4 uur en 25 minuten hadden. Een muziekcritica, Nazlin Bhimani, noemde de uitvoering "verbijste rend en verpletterend", en sprak van een perfect huwelijk tussen twee ge nieën, Ogden en Sorabji. Sorabji, een Brits componist van gemengd Indiaas-Spaans-Siciliaanse afkomst, schreef het stuk in 1929-1930. Hij verzorgde in 1930 in Glasgow persoonlijk de première, maar in 1936 verbood hij verdere uitvoering van zijn werken, zonder daar ooit een verklaring voor te geven. Pas in 1976 gaf hij voor het eerst weer toestemming. Expositie met foto's van Wim Horster en te keningen van Ubaldo Sichi, t/m 30 juli. Ga lerie Stelling, Burgsteeg 14, Leiden. Ope ningstijden: wo. t/m za. van 13.30-18.00 uur en zo. van 14.00-17.00 uur, Leiden- De Stelling-expositie van de maand juli met werk van Wim Horster en Ubaldo Sichi, staat helemaal in het teken van de dans. Het is niet de eerste maal dat deze kunstvorm hier aandacht krijgt, maar het opval lende aan deze presentatie is dat de dans, of liever "de menselijke figuur in rust en beweging", niet alleen het centrale thema in het werk van Horster en Sichi is; bei de kunstenaars hebben ook een eigen bijdrage geleverd aan de performance 'Salomé - 2', die het afgelopen weekeinde tweemaal is opgevoerd door de danseres sen Nien-Mari Chatz en Eva Maarssen. Zo verzorgde Horster diaprojecties, die als achter grond dienden,' terwijl Sichi. twee sciencefiction- achtige mas kers van plexigas en een stoel maakte. Niet de inhoud van de perfor mance maar de wijze van uitvoe ren was voor Ubaldo Sichi aan leiding om een serie tekeningen te maken waarin hij soms heel raak, soms ook minder goed de beweging van de danseressen ge troffen heeft. Dit deel van Sichi's werk krijgt juist door de relatie met de Salomé-dans meer een heid maar gezien als afzonderlij ke tekeningen blijft slechts de snelle impressie van de bewe ging over. Het andere deel van de ten toonstelling geeft een overzicht van de samenwerking tussen Horster en Sichi bij vorige pro jecten, waarbij zij zich lieten in spireren door de dans. De andere tekeningen van Sichi laten in di recte of meer uitgewerkte vorm liggende figuren zien die het dy namische karakter vooral ontle nen aan de lijnvoering. De tegen stelling tussen rust en beweging is ook in het fotowerk van Wim Horster terug te vinden. De reeks 'Body-Shape' bestaat uit con trastrijke foto's van delen van het lichaam. In de geabstraheer de vorm van dit thema bereikte Horster naar mijn idee het sterk ste resultaat. In de context van dit project past de fotoserie 'Dance' heel goed. Het bewogen beeld laat verschillende momenten van de dans zien, terwijl ergens anders de cirkel in het zand het patroon van de beweging zichtbaar maakt. De samenwerking tussen de twee kunstenaars resulteerde verder in een speciaal vervaar digde zeefdruk, die de wissel werking tussen beeldende kunst en dans verbeeldt. Deze exposi tie sluit aardig aan bij ander ten toonstellingen die Stelling orga niseerde over beeldende kunst in relatie tot andere kunstvormen. NANCY STOOP Werk van de fotograaf Teun Voeten is tot en met 28 augustus te zien in de expositie ruimte van 'De Kleine Klup' (Nieuwe Rijn 1). De expositie is gewijd aan de stad New delijk werkte, aantrof, greep hij naar de ca mera om die indrukken vast te leggen. Autodidact Tein Voeten is sinds drie jaar free-lance werkzaam in de architectuur- en reportagefotografie. Publicaties van zijn hand verschijnen met regelmaat in archi tectuurtijdschriften en andere bladen. rondzwierf, maar ook in Harlem, de Bronx en Lower Eastside. De tentoonstelling 'New York', het resultaat van deze rond zwervingen, omvat zeven series van elk drie foto's, waar binnen elke serie een fi guur centraal staat. De expositie, die mor genmiddag (18.00 uur) wordt geopend, is dagelijks te bezichtigen van 10.00 tot 22.00 De beeldend kunstenaar Bert Kiewiet ex poseert zijn bronzen projecten tot eind au gustus in de tuin van de Beukenhof in Oegstgeest. Het is de bedoeling om onder de noemer 'Beelden in de tuinen van de Beukenhof' elke zomer beeldende kunste naars de gelegenheid te geven in deze om geving te exposeren. De exposities van he dendaagse Nederlandse kunst zullen steeds in de maanden juni, juli en augustus worden gehouden. Elk jaar, zo is de bedoe ling, zullen drie beeldhouwers worden uit genodigd om gedurende één maand te ex poseren. Voor de bezoekers bestaat de ge legenheid om met begeleiding van de kun stenaar een rondleiding te maken. De expositie van Bert Kiewiet wordt mor genmiddag (13.00 uur) verricht door NOS- van der Reyden. Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen straat, 'Ulama, het oud-Indiaanse balspel', t/m 12/9; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 Rijksmuseum van Oudheden - Rapenburg 28, 'Nederland Onderste Boven', de ar cheologische rijkdom van ons bodemar- Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie - Hooglandse Kerkgracht 17, tentoonstel ling 'Geologie op Postzegels', t/m 4/9; ma. t/m vr. 10-17 uur, zo. 14-17 uur. Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, dubbelexpositie: Tweehonderd jaar verza melen' en 'Schepen met geld', t/m jan 1988; di. za. 10-17 uur, zon-en feestd. 13- Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, perma nente expositie; Vijf eeuwen mode in mini atuur, di. t/m za. 10-16 uur. i, tekeningen en schilderingen, tot 29/7. Nutsspaarbanken - Doezastraat 35/37 Oude Rijn 56, exposities van leden van c Grafiekwinkel Inkt, o.a. etsen, litho's e houtsnedes. HEEMSTEDE De directeur van de bibliotheek in Heemste de Hans Krol zegt dat de ont dekte twee gedichten van Joost van den Vondel in het Haarlemse Gemeente-archief niet door deze 17de-eeuwse dichter geschreven zijn. door Frans Keijsper De vondst, die recent in het nieuws kwam, werd gedaan door de Amsterdamse clavecinist en musicoloog Bob van Asperen, be treft een bruiloftslied op het huwe lijk van Cornelis de Great en Catha- Guldewagen (1675) en psalm 128 David. "Een paar jaar geleden, ook toen in de vroege zomer, meende men in Hoorn een tot dan toe onbekend gedicht van Vondel ontdekt te heb ben. Na bestudering van metrum e.d. moest de conclusie luiden dat, zoals zo vaak bij dit soort 'ontdek kingen', de wens de vader van de gedachte geweest was. De geschie denis lijkt zich te herhalen, nu in de Spaarnestad, zo rijk aan cultureel erfgoed en al evenzeer aan legende vorming". In de kwestie raadpleegde Hans Krol ook zijn plaatsgenote, de Von del-deskundige mevrouw dr. M.A. Schenkeveld-van der Dussen. Die ziet er populair gezegd 'geen brood in', aldus Hans Krol. De bibliothecaris, die zelf zegt geen Vondel-deskundige te zijn, merkt op dat na enkele luttele uren Vondel-studie op grond van een reeks argumenten met 99,9 procent zekerheid kan worden vastgesteld dat de prins der dichters wederom onrecht wordt aangedaan "door hem op dubieuze gronden poëzie in de schoenen te schuiven die be duidend beneden zijn gekende en erkende artistieke peil ligt". De gedichten zaten tezamen in een bundel, gedrukt door Nicoilaes Brauw, afkomstig uit de Zuidelijk Signaal, Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 Stichting Beeld en Grafiek - Hooglandse Kerkgracht 20A, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, atelierbe- zoek na afspraak, tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Galerie Amber - Hooglandsekerkgracht 8, Oostaziatische kunst: basiscollectie van Ir ma Roefs-de Wit, Japanse en Chinese rol- schilderingen; tevens tentoonstelling van Art Centre Droomfabriek - Oude Singel 56, Henny Hartevelt en Sjef Oltheten expose ren hun voorstudies en dokumentatie van het duo-schilderij, welke zij in het kader van de Lakenfeesten georganiseerd hebben, t/m 31/7; zo. t/m do. 10-13 uur, vr. en za. 10-14 uur. Intermezzo - Haarlemmerstraat 226, mari tiem schilderes Jenny Buikhuizen (uit Kat wijk) met aquarellen over onderwerpen als: Onderzoekcentrum Sturing en Samenle ving - Maresingel 3, schilderijen en tekenin gen van Jan van Eden, tot 16/9; geopend tijdens kantooruren. de vele foto's, die Teun Voeten in New York heeft gemaakt. Praktijk P. de Bakker - Rijnsburgerweg 7, pastels, olieverf- en acrylschilderijen van Willemiem van Ineveld, t/m 25/8; ma. t/m vr. van 10-17 uur. Katwijk Galerie 'De Witte Duif' - Koninginneweg 12a, schilderijen, aquarellen, etsen en gra vures van o.a. Ludolf Berkmeier, Tjeerd Bottema, W.A. Wassenaar en tal van ande re kunstenaars, t/m 30/7; uitsluitend op za terdagen van 11-13 uur en van 14-17 uur. Stichting Katwijks Museum, Voorstraat 46, aquarellen van Albert-Jan Cool, tot 3/9; di. t/m za. van 10-12 uur en van 14-17 uur. Noorden Hotel Restaurant 'De Warergeus' - Simon van Capelweg 10, Adolfo Ramón Torcal met olieverfschilderijen, t/m 14/8; dag. van af 10 uur. Noordwijk Petit Royal Voorstraat 76, Tiny van der Sar met kleuretsen 'Bloemen en planten in de Orangerie', geopend dag. behalve woe, na 14 uur. Galerie 'Drieluik - Voorstraat 57, aquarel len van Janice Boekholt, t/m 1/8; expositie rond het thema 'thee', tot 15/8; dag. 10- Nederlanden. Hij drukte geen wer ken van Vondel, aldus Krol. "Brui loftslied en psalm zijn ondertekend met de initialen J.W. Met de naamletters J.v.V. ondertekende J. van Vlakveld zijn te Haarlem in 1663 verschenen treurspel 'Hilde- gardt of doorstreede kuysheyd'. Ook Joost van den Vondel onderte kende als zodanig in tenminste ze ven werken, gepubliceerd tussen 1622 en 1663, overigens geen enke le huwelijkszang". Hoogbejaard Een ander argument van Krol is onder meer dat er geen enkele his torische aantoonbare relatie is ge weest tussen Vondel en het brui- loftspaar of wederzijdse familie. In 1674 was Vondel hoogbejaard, hij schreef toen bij uitzondering nog drie gedichten, waarvan twee fraaie bruiloftsdichten op het twee de huwelijk van zijn aangetrouwde nicht en trouwe vriendin Agnes Block. "Vanaf 1675 tot zijn overlij den vier jaar later heeft de grootste onzer dichters geen poëzie meer Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude i'; thema i ling 'Nederland in Bedrijf - Handel in Rijns burg'. vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Sassenheim De Twee Wezen - Hoofdstraat 2, schilderij en en aquarellen van Margreet Maas-Pola- Warmond Mariënhaven - Mgr. Aengenentlaan 3, aquarellen van Hans Verdijk, t/m aug.; dag. Hotel Wassenaar - Katwijkseweg 33, s derijen en aquarellen van Karla C.J. Tongeren, t/m 1/8. Richard Ram zal vanavond in het kader van de K&O-zomerserie het orgel van de Hooglandse kerk bespelen. Op het pro gramma staan composities van o.a. Bach, Buxtehude, Scheidemann en Bruhns. Aan vang 20.15 uur. Michelle Leclerc geeft vanavond een reci tal in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee. Ze zal werken van o.a. Vivaldi, Mozart, Franck, Messiaen en Duruflé ten gehore brengen. Aanvang 20.15 uur. Aart Bergwerff (Rotterdams Conservatori um) bespeelt morgenmiddag het orgel van de Hooglandse kerk. Aanvang 13.30 uur. Het Canadese koor The Richard Eaton Singers' uit Edmonton geeft zondagavond een uitvoering in de Hooglandse kerk. Aan vang 20.00 uur. geschreven, mogelijk met uitzon dering van twee regeltjes vlak voor zijn dood, bekend onder de titel Grafschrift op zichzelven: 'Hier let Vondel zonder rou, Hij 's gestorven van de kou'. Onwaarschijnlijk acht Hans Krol dat Vondel, die gestopt was met dichten in 1674, in 1675 nog een ge dicht met 26 strofen schreef. De veronderstelling echter van Bob van Asperen en de door deze aan gevoerde Vondel-deskundige dr. Marijke Spies dat Vondel het vers eerder geschreven zal hebben, is naar zijn mening zuiver hypothe tisch en weinig wetenschappelijk. Marijke Spies zei naar aanleiding van de vondst dat ze niet zou weten wie anders zo zou kunnen dichten. Krol vindt dat bevreemding wek kend. Volgens hem zijn er tiental len dichters zoals Haarlemse rede rijkers, die dit ook zouden kunnen. Verder zegt Hans Krol de ge dachte alleen al absurd zo niet twij felachtig te vinden dat Vondel van de 150 psalmen enkel nummer 128 andermaal met een nieuwe inhoud zou hebben berijmd. Pop De Haagse groep The Headhunters speelt vanavond op het zoldercafé van het Leids Vrijetijds Centrum. Deze viermansformatie brengt voornamelijk eigen nummers: ener gieke rock&roll. Aanvang 23.30 uur, Bree- straat 66, Leiden. In de Droomfabriek is zaterdagavond een optreden van de Latijns-Amerikaanse groep Cachibache. De drie muzikanten verwerken Candombe (samenvoegsel van Spaanse gitaarmuziek en Afrikaanse rit men) met de moderne Latijns-Amerikaan se muziek, zoals bijvoorbeeld salsa en samba. Swingend dus. Aanvang 21.30 uur, Oude Singel 56, Leiden. Circustheater vr 15. 20.15 uur; Be Chez Nous (travesti-ri Muziektheater vr 15 t/m zo 17,20.15 uur; London Contem porary Dance Orchestra, di 19 t/m do 2120.15 uur; Lyon Opera Bal- Stadsschouwburg vr 15 en za 16, 20. 15 uur; Reflex met o.a. 'Verbruik', 'Partnership - Pas de stops', 'Af-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19