00S@§@@ Binnenkort begin bouw 24 landhuizen aan Poellaan Wielertoer voor nieuwe kozijnen Casa Materna Pleidooi Yoorschotenaar voor herplaatsen tuinhuis Dronken automobilist laat spoor van vernielingen na Illegale werknemers Ifm VRIJDAG 15 JULI 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Sjoelbakkenfeest In en om het Zoeterwouds café Land zicht wordt komende zondag een sjoel bakkenfeest gehouden, ledereen kan meedoen met het sjoelen. Er zijn bakken van vier meter lengte met sjoelstenen van bijpassende maat. Het feest begint om één uur. Teams van drie personen kunnen zich voor het sjoelen inschrijven voor een tientje per team. Landzicht, voor wie dat nog niet weet, staat aan de Verlaatweg in Zoeterwoude-dorp. Het Palet De fancy-fair die de Voorschotense ba sisschool 'Het Palet' onlangs heeft ge houden, is een groot succes geworden. Zowel leerlingen, ouders als buurtbewo ners kwamen massaal opdraven. De op brengst, 1100 gulden, gaat naar het Tear-Fund. Handenarbeid De Stichting Kadercursussen Leiden houdt momenteel een informatie-expo sitie over de opleidingen creatieve hand vaardigheid en creatieve bezigheidsbe geleiding. Beide opleidingen duren twee jaar op part-time basis en zijn gericht op het creatief leren omgaan met materia len en ideeën. Ook de begeleiding van groepen komt aan bod. De expositie laat werkstukken zien en biedt gelegenheid werkboeken en lesverslagen in te kijken. Tot eri met 28 augustus is de expositie te zien in de bibliotheek van Leiderdorp aan de Cor Gordijnsingel. ZOETERWOUDE - Het weeshuis Casa Materna in Napels bestaat in 1990 85 jaar. Dat mag een wonder worden genoemd, aange zien de Italiaanse overheid slechts de helft betaalt van de kosten van het tehuis dat op het moment negentig kinderen herbergt. De rest komt van giften uit Neder land, Amerika, Zwitserlad, Duitsland. Engeland en ....Zoeterwoude. De Zoeterwoudse werkgroep Casa Materna is zo actief en-heeft inmid dels zoveel bijdragen aan het te huis geleverd, dat zij is uitgeno digd om zitting te nemen in het In ternationale Comité Casa Materna. Dit comité slaagt er, ondanks de vele inspanningen, niet in voldoen de geld voor het onderhoud en de renovatie van vooral het hoofdge bouw bijeen te brengen. Elk jaar zijn er werkkampen, waaraan ook leden van de Zoeter woudse werkgroep deelnemen, om allerlei onderhoudswerkzaamhe den te verrichten. De deelnemers aan deze kampen betalen hiervoor een behoorlijke bijdrage. Voor de renovatie van het hoofdgebouw is echter veel meer nodig. Zo zijn de houten kozijnen 70 jaar oud en zo slecht dat de kinderen in de koude jaargetijden vaak met jassen aan zitten vanwege de tocht. Een ver vanging van alle kozijnen heeft de hoogste prioriteit. Tijdens een ver gadering van het internationale co mité heeft Zoeterwoude zich be reid verklaard het vervangen van raam- en deurpartijen mogelijk te maken. Duur Er is gekozen voor gemoffelde aluminium profielen die wel erg duur zijn. Het voordeel is echter dat dit materiaal vrijwel niet gevoe lig is voor weer- en luchtinvloeden. Bovendien is er vrijwel geen on derhoud nodig. Het gehele project kost 100.000 gulden. De Zoeter woudse werkgroep hoopt dit be drag in 1990 bij elkaar te hebben. Onder de naam Futura '90 staan er in de komende tijd vele activiteiten op stapel. Futura '90 begint zaterdag in alle vroegte wanneer om ongeveer half zeven een groep van 14 jeugdige wielrijders en een wielrijdster op de fiets naar Napels vertrekt. De tocht van 2390 kilometer hopen zij in 14 dagen, waaronder twee rust dagen, te volbrengen. De gemid delde snelheid houdt men op 25 ki lometer per uur. Er is door de deelnemers hard getraind voor deze tocht. Zo heb ben zij op le pinksterdag de toer- klassieker Luik-Bastenaken-Luik van 225 kilometer gereden. Boven dien werden heen- en terugreis ook op de fiets gemaakt. Daarnaast na men sommigen deel aan de Ronde van het IJsselmeer, 370 kilometer op een dag, en aan de Laura, vier dagen achtereen 150 kilometer per dag. Op de eerste dag rijdt men naar Luik, een afstand van 235 kilome ter. De kleding van de fietsers wordt betaald door een sponsor. Overnachtingen en maaltijden be talen de deelnemers zelf. Een volg- bus werd beschikbaar gesteld, ter wijl een kleine groep begeleiders op eigen kosten meereist. Andacht Deze groep hoopt in Zoeterwou de en Napels, maar ook in alle plaatsen die men aandoet, aan dacht te trekken voor Futura '90. In Napels zullen zij enkele dagen ver blijven. Daar ontmoeten zij ook de deelnemers aan het werkkamp. De fietsers die morgen vertrekken naar Italië om geld bijeen te krijgen voor het vervangen van raam- en deurpar tijen van Casa Materna. (foto Jan Holvast) Dezen zijn bezig met het opknap pen van de appartementen en het sousterrain van het jongerenge- bouw. Op 6 augustus aanstaande komen beide groepen terug in Zoe terwoude; de fietsers reizen per bus terug, de werkkampers per trein. De fietstocht in 1982 bracht des tijds 10.000 gulden op. De werk groep wacht met spanning de re sultaten af van Tour '88. Het bosrijke ter rein tussen Poel meer en de War mondse Lommer- lust-wijk. Waar nu nog paarden grazen, bouwt de Aegon 24 landhui zen. De 'rand' blijft echter groen. (foto Wim Dijkman) DEN HAAG/V OORSCHOTEN "De tuinkoof die ik in de tuin had staan, kan nietworden aangemerkt als een gebouw, zodat helemaal geen bouwvergunning voor zo'n verplaatsbaar huisje nodig is". Dat beweide R. Langkemper uit Voorschoten gistermorgen voor de Raad van State in Den Haag. De man heeft inmiddels op last van de gemeente het ronde tuinhuisje aan het Pijlstaartpad afgebroken. Volgens Langkemper is de klei ne tuinkoof die hij heeft gekocht niet te vergelijken met een schuur of ander bouwwerk. Het ronde houten opberghok heeft geen vloer, is makkelijk te verplaatsen en 'slechts diepgebukt is het moge lijk binnen te komen'. Alleen in het midden kan iemand rechtop staan. Van een gebouw zoals dat wordt omschreven in de Woningwet is volgens hem geen sprake. In de visie van de gemeente Voorschoten valt een tuinkoof on der de categorie bijgebouwen. "Daaronder vallen ook bouwwer ken als een plantenkas en een vo lière. Wanneer Langkemper de tuinkoof niet achterin de tuin had gezet maar vlak bij de woning zelf, dan was er helemaal geen pro bleem", stelde gemeentewoord voerder Bos. Binnen twee meter vanuit de achtergevel mag zonder vergunning een bijgebouw worden geplaatst. De bewoner heeft dat niet gedaan, omdat de tuinkoof an ders voor de grote ramen van zijn woning zou staan. WASSENAAR - Een 21-jarige Ha genaar heeft gisteren in Wassenaar een spoor van vernielingen achter gelaten nadat hij dronken achter het stuur van zijn auto was gestapt. De man begon met brokken maken toen hij rijdend over de Hofcam- perweg linksaf de Dr. Weederlaan in wilde rijden. Aangezien hij de bocht te ruim nam, was heftig bij sturen noodzakelijk. Daarbij wist de Hagenaar echter niet te voorko men een lichtmast te raken. Na deze aanrijding sloeg de auto naar rechts en kwam in botsing HILLEGOM Bij een controle op twee bollenbédrijven in Hillegom zijn dinsdag 34 illegaal werkende Egyptenaren en 6 Polen aangehou den. De1 Polen waren in het bezit van een geldige verblijfsvergun ning, maar het is hen niet toege staan hier te werken. De Egyptena ren verbleven hier illegaal.De groep is ondergebracht in het huis met een geparkeerd staande auto die door de klap tegen de voorgevel van een woning werd gesmakt. Uit eindelijk kwam de dronken auto mobilist tot stilstand tegen een boom. Volgens de politie bleef de Hage naar wonder boven wonder onge deerd. Hij werd meegenomen naar het bureau om een bloedproef te ondergaan. De schade die de man heeft aangericht betreft uiteinde lijk twee totaal vernielde auto's, een ontzette voorgevel en de scha de aan de lichtmast en boom. van bewaring in Hoorn in afwach ting van hun uitzetting. De Polen zijn in vrijheid gesteld. Tegen de twee werkgevers is pro ces-verbaal opgemaakt. De inspec tie arbeidsverhoudingen van het ministerie van sociale zaken is voornemens de komende weken veelvuldig controles te houden. De gemeente Voorschoten heeft in het bestemmingsplan echter be paald dat in de achtertuinen, die tot aan het water lopen, niets mag wor den gebouwd. Niet alleen moest de tuinkoof van Langkemper worden gesloopt, maar werd onlangs nog een schutting in de tuin bij een an dere buurtbewoner afgebroken. Volgens Langkemper tast het tuinkoofje in zijn tuin het open ka rakter van de tuinen en het water niet aan. Omdat de tuinen aan weerszijde van het water schuin af lopen, kijken de bewoners vanuit de woningen makkelijk over de tuinkoof heen. Bovendien meent hij dat wanneer de bewoners zich zo strikt aan het bestemmingsplan moeten houden, de gemeente dat ook moet doen. In strijd met het plan heeft de gemeente zelf par keerplaatsen in het open gebied aangelegd. De gemeentewoordvoerder gaf toe dat de vier parkeerplaatsen bij het Meerkoeteiland daar niet ho ren. Binnen het college van burge meester en wethouders wordt dan ook sterk gedacht aan het wegha len van de parkeerplaatsen. Bin nenkort neemt het college daar over een beslissing. De Raad van State doet op 25 augustus een uit spraak over het al dan niet her plaatsen van de tuinkoof. WARMOND Bos, een weitje met paarden, een tuinmanswoning en een vervallen koetshuis aan de Warmondse Poellaan vormen sa men een vergeten gebiedje. Lijkt het. Maar dat is stilte voor de storm, want juist in dit stukje Warmond zal het de komende tijd gonzen van de bouwactiviteiten. Op de plaats waar nu de paarden grazen, gaat de Aegon 24 landhui zen neerzetten. Tegenover het wei tje staat het voormalige koetshuis. De afgelopep weken zijn tientallen belangstellenden het smalle zijpad van de Oranje Nassaulaan dat naar het gebiedje leidt ingeslagen. Het koetshuis met bijbehorende tuin manswoning werden namelijk bij inschrijving verkocht en volgens de belangenbehartiger van de Aegon, Oegstgeestenaar Tordoir, hebben er naar schatting 150 men sen naar geïnformeerd. Van hen zouden er 27 daadwerkelijk een bod hebben uitgebracht. Uiteindelijk zijn beide panden samen voor ruim 500.000 gulden verkocht aan een particulier, die het uit begin deze eeuw daterende koetshuis wil restaureren. Tordoir is niet ontevreden over de belangstelling voor het voorma lig koetshuis en de tuinmanswo ning. Leuk vindt hij het ook dat het koetshuis wordt opgeknapt. "De gemeente wilde het eerst afbreken, maar wij vonden: dat kan altijd nog. En dat blijkt nu de koper het in oude glorie wil herstellen". De Aegon is inmiddels druk be zig met de voorbereidingen voor een zogeheten artikel 19-procedure voor het stuk grond tegenover het koetshuis. Eind dit jaar hoopt men de bouwvergunning op zak te heb ben. Volgens Tordoir is er al veel belangstelling voor de kavels. Er komen huizen op te staan die in prijs zullen variëren van vijf tot zes ton. Preciesere bedragen kan Tordoir nog niet noemen, temeer Vandalisme Wassenaars buurtcentrum WASSENAAR In het Wasse- naarse buurtcentrum Oostdorp is voor ruim 32.000 gulden ver nield. Boosdoeners zijn waar schijnlijk de in een groep ope rerende jongeren die onlangs door de politie zijn aangehou den. Maar volgens gemeente lijk woordvoerder W. Is- sendonck is het niet mogelijk de schade op deze jongeren, die de wijk Oostdorp tijdenlang terroriseerden, te verhalen. De groep heeft flink huisge houden. Met name de ramen en deuren van het buurtcentrum moesten het ontgelden. De ge meente draait nu voor de kos ten op. Overigens zit in die 32.000 gulden ook een bedrag voor voorzieningen ter voorko ming van verder vandalisme. daar het de bedoeling is dat Aegon alleen de kavels plus de benodigde bouwvergunningen verkoopt. De kopers bepalen, aan de hand van bepaalde types waaruit ze kunnen kiezen, grotendeels zelf hoe hun huizen eruit gaan zien. In totaal heeft de Aegon in het gebiedje vier hectare bouwgrond VOORSCHOTEN - De Voorschote naar B. van Vliet wil zijn land ach ter de Essenlaan niet verkopen aan de gemeente. B en W van Voor schoten willen het stuk land ontei genen om er woningen neer te zet ten. Van Vliet vindt dat de gemeen te hem te weinig geld biedt voor de 12000 vierkante meter grond en heeft een bezwaarschrift ingediend tegen het onteigeningsplan. "Bij de eerste onderhandelingen, nu twee jaar geleden, boden B en W me vijftien gulden per meter. De tweede keer was het een tientje en de laatste keer zeven gulden en vijftig cent per meter", zegt Van Vliet. "Als de gemeente zplf zou moeten verhuren of verkopen, vraagt zij driehonderd tot vijfhon derd gulden per meter. Ik vind het bedrag dat zij biedt en vraagt in geen verhouding staan". Slapen Het liefst heeft van Vliet dat de situatie blijft zoals hij is. Hij ver huurt de grond al jaren aan de tuin derijen Harseloo en Ravensberger. "Maar ik weet dat de gemeente het in handen. De gemeente heeft veel moeite gedaan om het gebied dicht bij de gemeentegrens met Oegst- geest en de Warmondse Lommer- lust-wijk tegen ongewenste ont wikkelingen te beschermen. Vol gens gemeentesecretaris Zoete melk is het een "kwetsbaar" gebied omdat er "veel landschappelijk Voorsehotenaar wil meer geld voor onteigening stuk land kan onteigenen. In Leidschendam is dat ook gebeurd. Daar hebben de tuinders zo'n der tig gulden per vierkante meter ge kregen. Als de gemeente Voor schoten met zo'n voorstel komt, wil ik er nog wel een nachtje over slapen". De gemeente Voorschoten heeft volgens een woordvoerder de grond van Van Vliet nodig om het bestemmingsplan Starrenburg te realiseren. "Een onteigeningspro cedure kan erg lang duren. Daarom besloot de gemeente tot een schik king. Maar zoals het er nu naar uit ziet, wordt het toch een procedure. waardevolle groenelementen het beeld bepalen". De gemeente War mond krijgt voor één gulden de we gen en paden, het groen en het ter rein met water van de voormalige zwemgelegenheid Lommerlust, dat aan de Warmondse kant van het Poelmeer ligt. Dat stuk houdt de bestemming openbaar groen. Dat betekent dat het onteigenings plan van de gemeente en ook het bezwaarschrift van Van Vliet naar de provincie en naar de Kroon gaan. Dat kost erg veel tijd". Volgens de woordvoerder is de hoogte van het bedrag, waar Van Vliet bezwaar tegen maakt, geba seerd op een taxatierapport. Daar staat in dat de grond van Van Vliet zeven gulden per vierkante meter waard is. "De eerder geboden be dragen kunnen best kloppen. Bij een schikking biedt de gemeente altijd iets meer. De provincie en ook de Kroon kan de gemeente echter terugfluiten. Dat is bijvoor beeld gebeurd bij het stuk land dat naast dat van Van Vliet ligt". Hoorzitting Naar aanleiding van het be zwaarschrift van Van Vliet zal de gemeente een hoorzitting houden. Onder leiding van wethouder Van Dalen (financiën en ruimtelijke or dening) kan Van Vliet dan monde ling zijn bezwaren toelichten. Waarschijnlijk is de hoorzitting eind augustus of begin september. Mededelingen Gemeentebestuur Diversen Woningen voor Ouderen (65+). Ontwerp meerjarenprogramma nieuw bouw. Grof-/huisvuilophaaldienst Zomerregeling grof-/huisvuil. Bouwplannen Verlenen diverse vergunningen. Welstandscommissie Maandag 25 juli a.s. Milieu Voor rnilieuklachten kunt u bellen met de milieutelefoon tel. 254437 (Directie Milieu) en 's avonds 258888 (Gemeen tepolitie). U kunt de gemeentelijke mededelin gen ook elke zondag beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uit zending: 10.30-11.00 uur. leiden Het voormalige koetshuis aan de Warmondse Poellaan: Het zal hoogstwaarschijnlijk worden gerestaureerd. nog vervallen, maar door een particulier gekocht. (foto Wim Dijkman) Lees in fgÜvEEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13