TAD LEIDEN Gemeenten vragen extra geld goedkope woningen Honderd-jarige Jan Ciere rijdt elke zondag zelf per auto naar Katwijk LEIPSCH DAGBLAD 'Speciale behandeling voor Leidse regio' Celstraf van drie jaar geëist wegens afpersing Talkshow vanuit De Burcht Vragen in Staten over Flowercenter Vrouw (87) lastig gevallen Opgepakt wegens oplichting Handtasje met 1300 gulden ontvreemd RIJNSBURGERWEG OPEN Ontruiming geëist van panden taxi Kerkhof s VRIJDAG 15 JULI 1988 LEIDEN - "Mijn rijbewijs is nog geldig tot 1992. Dan moet ik weer een nieuwe aanvragen. Maar of ik dat zal doen, dat weet ik nog niet". Aan het woord is Leide- naar Jan Ciere, vandaag een eeuw oud geworden. Elke zon dag maakt hij met zijn oude Daf je nog een ritje naar Katwijk om daar op bezoek te gaan bij een oude vriendin. Hij rijdt dan via Oegstgeest, waar zijn 74-jarige dochter woont. Ouderen moeten meestal elk jaar hun rijbewijs laten verlen gen. Hoe het kan dat hij voor zo'n lange tijd (tot 1992) een rijbewijs heeft gekregen? "Ik denk dat ze bij het gemeentehuis of de pro vincie een vergissing hebben be gaan. Ik kreeg aanvankelijk een formulier dat ik mijn rijbewijs maar voor een jaar gold, maar dat is kennelijk ergens fout gegaan". Ciere, die woont aan de De Sit- terlaan, voelt zich gezond: "Ik voel me prima". Hij is wat kort ademig, maar dat is zijn enige echte klacht. Hij wordt goed ver zorgd door zijn buurvrouw Van Stade, "een schat van een hulp". Vandaag is burgemeester Goe- koop hem komen feüciteren. "De burgemeester had gevraagd of ik met mijn familie bij hem kwam eten, maar daar voelde ik toch niet veel voor. Honderd jaar, dat vier je in je eigen familie kring", zegt Ciere niet zonder ge voel voor humor. Hij werd in 1888 geboren in Sloten, vlakbij Amsterdam, als zoon van Leidenaar Jan Ciere, die nog bij de Grofsmederij heeft gewerkt. Jan jr. kwam uit een ge zin van 11 kinderen en was de oudste van acht jongens. Zijn va der was van Leiden naar Sloten verhuisd omdat hij daar werk kon krijgen als machinist op een nachtsleepboot: "Overdag wer den de dekschuiten geladen en die werden 's nachts van Amster dam naar Den Haag of Delft ge sleept, en weer terug". Hij trad in de voetsporen van zijn vader. In 1902 werd hij sto ker op een stoomboot voor een bedrag van vier gulden per week. Hij moest zorgen voor de kolen op het vuur. Na verloop van tijd werd Jan Ciere machinist op dat schip. Hij moet een jaar of twin tig zijn geweest. Zijn kleinere broertje Arie, thans 94 en wo nend in Amsterdam, werd stoker op hetzelfde schip. Zijn ouders waren inmiddels teruggekeerd naar Leiden, waar zij begin deze eeuw woonden aan de Oranjeg racht. Ook Jan keerde terug naar de sleutelstad. Hij werd machinist op de stoomboot tussen Katwijk en Leiden. Dat moet omstreeks 1910 zijn geweest. "Ik ging in Katwijk wonen. Ik vervoerde passagiers en vracht. In de zo mermaanden zaten er wel 300 mensen op. Die stonden dan wel mannetje aan mannetje. Zo'n reisje kostte een dubbeltje. Veel kooplui van lorren en fruit gin gen richting Katwijk. Veel Kat- wijkse vrouwen gingen met manden met vis op hun hoofd richting Leiden om hun waar daar uit te venten". Slachthuis In die tijd leerde hij zijn vrouw kennen: Hendrica Jasperse, dochter van een Leidse brug wachter. Zijn vrouw schonk het leven aan twee kinderen: een zoon en een dochter. "Mijn zoon is overleden toen hij 23 jaar was. Hij werkte bij de lichtfabrieken. Hij kwam op een dag thuis, nadat hij examen had gedaan, en voel de zich ziek. Zeven dagen later was hij dood". Na zijn trouwen, veranderde hij ook van werkkring. Hij trad in dienst als machinist bij het Openbaar Slachthuis in Leiden, waar hij zich onder meer bezig hield met de ijsmakerij. Daar werden ijsstaven geproduceerd voor het koel houden van vlees in het slachthuis en in slagerijen elders in de stad. "Voordat ik daar begon, heb ik een tijdje niet gewerkt. Met de verhuur van ka mers had ik in Katwijk een aar dig kapitaaltje verdiend. Ik denk 1500 gulden. Dus ik kon het me permitteren een tijdje niets te doen". Dat moet zo tegen het jaar 1915 zijn geweest. Ciere was voor die tijd een re delijk welgesteld man. "Het loon van een werkman in een fabriek was zes gulden. Ik verdiende meer dan tien gulden. Toen ik na mijn trouwen in de Decimastraat een huis kocht, ben ik zelf radio's gaan maken. Ik was een van de eersten die een radio had, hele maal zelf gemaakt, van de wikke lingen tot aan het kastje. Sinds dien maakte en verkocht ik ze aan buurtbewoners. Daarmee heb ik ook altijd aardig ver diend". T-Ford Hij verdiende in ieder geval zo goed, dat hij in 1931 een nieuw huis kocht in De Laat de Kanter straat. "Dat kostte 8000 gulden. Ik reed in die tijd ook al auto. Dat was toch iets bijzonders als je in die jaren auto reed. Ik had een T- Ford, tweedehands gekocht voor 275 gulden. In de advertentie in het Leidsch Dagblad vroegen ze er aanvankelijk 375 gulden Jan Ciere achter het stuur van zijn oude Dafje. Wekelijks rijdt hij nog Tot zijn 64ste heeft Ciere bij het slachthuis gewerkt. Hij bracht het tot chef-machinist en heeft nog een aantal jaren op het terrein zelf gewoond. Na zijn pensionering kreeg hij een huisje aan de De Sitterlaan, waar hij nu nog steeds woont. "Hoe wordt iemand 100 jaar? .Ik weet het niet. Ik ben altijd een heel oppassende jongen ge weest". Ciere lacht. "Nee, ik weet het echt niet waarom de een 100 wordt en de ander maar 50. Ik heb alles gedaan wat een ander ook heeft gedaan. Mijn vader is 86 geworden, mijn moeder 91. Maar van mijn tien broers en zus sen zijn er nog maar twee in le- Het eeuwfeest is vandaag in fa miliekring gevierd, samen met zijn 74-jarige dochter, zijn drie kleindochters en twee achter kleindochters, van wie de oudste 21 jaar is. Burgemeester Goe- koop was er om hem te felicite ren. Daarnaast kreeg hij per brief de gelukwensen van Hare Majes teit de Koningin. Die brief heeft hij deze dagen herhaaldelijk in zijn handen genomen. LEIDEN - De zes gemeen ten die zijn verenigd in een regionale volkshuisves tingscommissie, hebben het ministerie van vrom om ex tra subsidie gevraagd voor de bouw van goedkope wo ningen. De zes menen dat het grote tekort aan betaal bare woningen een speciale behandeling van de Leidse regio rechtvaardigt. Aan het regionale overleg wordt deelgenomen door de ge meenten Leiden, Alkema de, Oegstgeest, Voorscho ten, Leiderdorp en Zoeter- woude. Dit najaar verschijnt een regionaal volkshuisvestingsplan van de zes gemeenten waarin uit de doeken wordt gedaan hoe groot de behoef te aan woningen is in de regio. In al gemene zin wordt er van uitgegaan dat er vooral een tekort-bestaat aan betaalbare huurwoningen en hui zen met een koopprijs van maxi maal 150.000 gulden. In mindere mate is er ruimte voor dure koop woningen. Verwacht wordt dat de zes ge meenten in dit plan ook voorstellen doen voor één of meer grote bouw- LEIDEN In het café van socië teit De Burcht wordt zaterdag avond 16 juli vanaf 22.00 uur de talkshow 'Live uit de Burcht' ge houden. In de weken voorafgaand aan het programma zijn Leide- naars geinterviewd die vragen af vuren op Leidse prominenten. Waarschijnlijk is hoofdcommissa ris Mostert een van die vooraan staande gasten in het programma. Daarnaast zijn Marietje van der Molen, de toekomstige PvdA-wet- houder, en een medewerker van de gemeentereiniging aanwezig om vragen te beantwoorden. Voorts treden de Leidse voice- groep 'And then' en een Leids-Am- sterdamse post-punkband op. De presentatie van het programma is in handen van Karin Stelck en Lampie Wouda. 'Live uit de Burcht' is een idee van de Leidse theatergroep Gruppo Trutto Dra- matico. Van het programma wor den televisie-opnamen gemaakt, die worden aangeboden aan Om roep Rijnland. locaties in de regio. Een beslissing daarover moet binnen afzienbare tijd worden genomen, vinden de De gemeente Leiden zal ook in dividueel een beroep doen op de rijksoverheid om meer geld voor sociale woningbouw beschikbaar te stellen. De gemeente wil het hui dige woningtekort in tien jaar inlo pen, maar vreest dat het rijksbeleid dit onmogelijk maakt. "Voor Lei den dreigt een blijvend tekort wan neer vastgehouden wordt aan de bouw van meer vrije sector-wonin gen en minder sociale huur en pre miekoopwoningen", staat in het meerjarenprogramma van de ge meente. Leiden wil de komende jaren ge middeld zo'n 800 woningen per jaar bouwen. De helft daarvan moeten goedkope huurwoningen zijn. LEIDEN - Het CDA-statenlid Kokxhoorn heeft Gedeputeerde Staten gevraagd geen medewer king te verlenen aan de bouw van een Flowercenter bij de bloemen veiling in Rijnsburg. Volgens Kokxhoorn verzet het streekplan zich hiertegen omdat het bedrijf niet gebonden is aan de bloemen veiling. "Kantoorlocaties voor de Leidse regio moeten in de omgeving van het station Leiden gesitueerd wor den", aldus Kokxhoorn. Volgens het statenlid zijn daar ook voldoen de mogelijkheden toe. Nieuwbouw kan op het Schuttersveld worden gerealiseerd, terwijl ook in de om geving van de Plesmanlaan plan nen voor de bouw van kantoren zijn. De organisaties die het in Flo wercenter zijn verenigd, kozen en kele weken voor nieuwbouw in Rijnsburg juist om dicht bij de bloemenveiling te zitten. Alterna tieve locaties als het Schuttersveld en de Plesmanlaan werden toen af gewezen. Het Flowercenter is mo menteel ondergebracht in het ge bouw van Olivetti aan de Plesman laan. LEIDEN Een 87-jarige bewoon ster van de Professorenwijk heeft bij de politie geklaagd dat zij teléfo- nisch wordt lastig gevallen. Zij zou worden gebeld door een jongeman, die haar graag wil ontmoeten. Het is niet bekend hoe vaak de vrouw al is lastig gevallen. Maar uit de toewijzing voor dit jaar bleek al dat het rijk slechts uitgaat van slechts 40 procent sociale huurwoningen, een veel te laag percentage vreest Leiden. Voor volgend jaar liggen bouwplannen voor 999 woningen klaar, maar de gemeente houdt er rekening mee dat slechts een aantal van 762 hui zen wordt toegekend. Op het ontwerp-bouwprogram- ma voor volgend jaar staan onder meer de locaties Aalmarkt (25 huur- en 10 bejaardenwoningen), Vrouwenkerkplein (15 huurwonin gen), Rijnsburgersingel (40 huur woningen op het terrein van De Twee Sleutels) en Pomona/Anna- kliniek (20 huurwoningen). In het totaal moeten in de stad 399 wonin gen en in de uitbreidingsgebieden (Stevenshof) 600 huizen gebouwd worden. DEN HAAG/LEIDEN - "Er blijft mij niets over dan een lange gevan genisstraf te eisen. De verdachte weigert zich psychiatrisch te laten onderzoeken uit angst dat hij on toerekeningsvatbaar wordt ver klaard en ter beschikking van de regering wordt gesteld. Het enige wat ik daarom kan doen is hem zo lang mogelijk van de straat te hou den", aldus officier van justitie mr. Van den Broek. Hij eiste drie jaar onvoorwaardelijke celstraf tegen een 33-jarige Leidenaar, die wordt verdacht van afpersing, diefstal met geweld en een inbraak. Hij ont kende alles. In alle drie de gevallen was het slachtoffer een 65-jarige inwoner van Leiden. Hij had de verdachte, die werkloos was en verslaafd, ge holpen. De 65-jarige, een verpleger in het Academisch Ziekenhuis, weigerde echter de verdachte ro hypnol, een slaapmiddel dat veel door verslaafden wordt gebruikt, te geven. Daarop zou de Leidenaar hem met een slagersmes hebben bedreigd en vijftig gulden hebben afgeperst. Later stal hij nog een ra diocassetterecorder van de man. En een paar dagen later brak hij in, nam de videorecorder en snoepjes De snoepjes dreigen de man nu fataal te worden. Bij de inbraak had hij een raam van de keuken deur ingeslagen. Er werd een vin gerafdruk aangetroffen maar ook bloed. De inbreker had zich klaar blijkelijk verwond bij het inslaan van de ruit. In de woning van de verdachte trof de politie snoepjes aan, waarop ook bloed zat. Boven dien werd bij het slachtoffer thuis het slagersmes gevonden, dat door een andere Leidenaar werd her kend als het eigendom van de ver dachte. Volgens de 33-jarige Leidenaar was er geen sprake van dat hij de man geld had afgeperst. Hij ver klaarde dat de man hem vijftig pil len rohypnol had gegeven en hem bovendien seksueel had misbruikt toen hij onder invloed van dat mid del was. Nu zou de 65-jarige hem hebben aangegeven om zijn eigen handelen te verhullen. Het slachtoffer ontkende dat met klem. En de officier van justitie ge loofde hem. "De verklaringen van het slachtoffer zijn volstrekt ge loofwaardig", oordeelde Van den Broek. En ook rechtbankpresiden te mr. Koningsveld benadrukte dat de verdachte altijd zegt dat mensen die hem ergens van beschuldigen leugens vertellen. Van den Broek rekende de Lei denaar de feiten zwaar aan. Vooral het feit dat hij de man heeft besto len die hem de helpende hand had toegestoken, veroordeelde hij scherp. "Hij is voor zijn goedheid bestraft", meende de aanklager, die bovendien een onderzoek aan kondigde naar de bedreigingen die de verdachte zou hebben geuit te gen het slachtoffer vanuit het huis van bewaring. "Hij heeft mij twee keer opgebeld en gezegd dat hij mij zal vermoorden", aldus het slacht offer, die als getuige werd gehoord. "Ik ben werkelijk geschokt dit te vernemen. Het is een schandalige zaak. Ik zal onmiddellijk contact opnemen met het huis van bewa ring om uit te zoeken hoe dit heeft kunnen gebeuren", aldus Van den Broek. De verdachte ontkende overigens te hebben gebeld. Van den Broek eiste drie jaar te gen de man, die sinds 1976 voor een LEIDEN - Tegen directeur Koot van taxibedrijf Auto Koot (voor heen Kerkhof) zijn opnieuw korte gedingen aangespannen. Twee mensen eisen via de president van de Haagse rechtbank dat Koot pan den aan de Kruisstraat en de Narm- straat met onmiddellijke ingang verlaat. Eigenaar N. van der Nat van het pand Kruisstraat lb wil dat de taxi directeur uit dat pand verdwijnt. Curator Janssen, die het faillisse ment van Kerkhof enkele maanden geleden heeft afgehandeld, zou hebben beloofd dat dat pand leeg LEIDEN Drie Haagse jon gens van 12, 14 en 15 jaar zijn door de politie aangehouden wegens oplichting. De jongens boden bewoners van de Char ley Tooropweg pakjes ansicht kaarten aan voor een bedrag van vier gulden. De opbrengst zou bestemd zijn voor een lief dadige instelling in Amster dam. Zij hadden ook legitima tie van de betreffende organisa tie bij zich. Volgens de politie gaat het echter om een niet be staande instelling. Tegen de jongeren is proces-verbaal op gemaakt. reeks misdrijven is veroordeeld. In een groot aantal gevallen werd daarbij geweld toegepast. Hij is on der meer schuldig bevonden aan het beschieten van een ander, een verkrachting en mishandelingen. Mr. Goudswaard, de raadsvrouw van de Leidenaar, concludeerde dat een aantal onderdelen uit de aanklacht volgens haar niet wettig en overtuigd kan worden bewezen, zoals de wet vereist. Volgens de ad vocate zou haar cliënt in ieder ge val van enkele onderdelen uit de aanklacht moeten worden vrijge sproken. Over twee weken wijst de recht bank vonnis. LEIDEN Uit een kinderdagver blijf aan de Hooigracht is een hand tasje gestolen met daarin een be drag van 1300 gulden. De tas be hoorde toe aan een 37-jarige mede werkster van het kinderdagver blijf. Behalve geld bevatte de tas ook nog een spaarbankboekje en enkele bankcheques. zou komen. Maar Koot weigert nu te vertrekken en zegt dat er sprake is van een huurovereenkomst. Van der Nat wil het pand verkopen aan de gemeente, die op haar beurt wo ningen wil bouwen in dat stadsver nieuwingsgebied. De tweede die een kort geding heeft aangespannen is N.G. Blonk die al vaker met de taxidirecteur in de clinche heeft gelegen. Hij wil dat het pand Narmstraat 2 officieel wordt overgedragen aan Koot om dat die het heeft gekocht. Maar Koot weigert daaraan mee te wer ken. Als die overdracht niet door gaat, eist Blonk dat het pand, waar in het taxibedrijf is ondergebracht, wordt ontruimd. Volgens Blonk kocht Koot het pand al in 1979 voor 350.000 gul den. Het zou in 1982 worden over gedragen, maar de overdracht bleef uit. In een kort geding in 1986 eiste Blonk dat Koot zou meewer ken aan de overdracht, maar hij ontkende ooit iets te hebben on dertekend. De handtekening onder de koopakte was vervalst, stelde hij. Na dit kort geding gingen beiden toch weer praten, hetgeen resul teerde in drie overeenkomsten die in maart en april van dit jaar wer den afgesloten. De koopakte zou uiterlijk 31 mei jl. worden getrans porteerd, maar wederom werkte Koot niet mee. Blonk zegt door de ze manoeuvres in geldnood te ko men omdat hij een lening heeft bij de bank van 300.000 gulden. Die dacht hij te kunnen afbetalen met behulp van de 350.000 gulden van Koot. Het eerste geding is donderdag 21 juli, het tweede dinsdag 26 juli. LEIDEN - Toen hij twaalf jaar geleden zitting nam in de Leidse gemeenteraad werd er al r^el gediscussieerd en actie gevoerd rond de plannen voor asfaltering van de Rijnsburgerweg. Als laatste officiële daad in zijn politieke carrière in Leiden mocht Peters gisteren die geasfalteerde weg openen. De politiek had er veel tijd voor nodig om een besluit over de Rijnsburgerweg te nemen. Dat in tegenstelling tot de mannen die dat besluit moesten uitvoeren. Het leggen van een nieuw riool en het asfalteren is dank zij avond en nachtwerk bijna acht weken eerder klaar dan de bedoeling was. Peters en zijn voormalige bestuursmedewerkster Visser reden de Rijnsburgerweg gisteren in een stoomwals 'open'. Achternagezeten door bestuurders uit Oegstgeest in de paardentram om te benadrukken dat menzowei in Leiden als in Oegstgeest profijt van het asfalt heeft. Het werk aan de Rijnsburgerweg ging op 8 januari van start en heeft 1,6 miljoen gulden gekost. Na de bouwvak wordt er de laatste hand aan gelegd. De deklaag moet nog op het asfalt worden aangebracht en de fietsstroken krijgen nog een kleurtje. Tenslotte krijgt de Rijnsburgerweg zijn bomen terug. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11