'Jazzmusici zien ons als gedresseerde aapjes' 'Wereldberoemd hoef ik niet te worden' 'Bouw showtheater in buurt Leidseplein' W. nckenprijs-genomineerde Van Boven over jazz op conservatorium: PAGINA 21 De in Goes geboren pianist Udo van Boven (23) is een van de vier Nederlandse musici die zijn genomineerd voor de Wessel Ilckenprijs 1988, een belangrijke jazztrofee die jaarlijks wordt toegekend aan jong muziektalent. De onderscheiding - groot drieduizend gulden - wordt aanstaande vrijdag tijdens het festival in Loosdrecht uitgereikt. Van Boven doorliep de muziekschool in Goes, waar hij tien jaar lang klassiek piano-onderricht kreeg van Leen de Broeket. Daarnaast speelde hij zeven jaar lang cello, onder meer in het Zeeuws Jeugdorkest. Van Boven studeert sinds zijn achttiende aan de jazz-afdeling van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Hij krijgt les van de pianisten Rob van Kreeveld en Albert Brussee. DEN HAAG - Hij zegt verrast te zijn door de nominatie voor de naar slagwerker Wessel Ilcken ver noemde jazzprijs. Maar het is niet de eerste keer dat Udo van Boven in aanmerking komt voor een mu- ziektrofee. "Ik had het al twee keer eerder aan m'n broek", vertelt hij laconiek. In 1985 werd hij genomi neerd voor de solistenprijs van het NOS-jazzfestival in de Meervaart in door Jan-Dirk Scheyen Amsterdam. Een jaar later was zijn trio in de race voor de Pall Mall Ex port Swing Award en bracht het tot de finale. Uiteindelijk ging zijn buurjongen er met de award van door. Udo van Boven is een van de wei nige Zeeuwen die een loopbaan in de jazzmuziek hebben verkozen. Zeeland is tot op heden vooral een provincie die klassiek georiënteer de musici voortbrengt. De in Goes geboren en getogen muzikant smaakte vorig jaar het genoegen om met de bigband van het Haagse conservatorium te mogen optre den op het North Sea Jazzfestival. In april van dit jaar nam hij met medestudenten deel aan een work shop die de beroemde Amerikaan se tenorsaxofonist Michael Brec- ker aan het conservatorium ver zorgde. Van Boven is met klassieke mu ziek opgegroeid. Hij speelde al op zijn vierde jaar piano en beheerste het notenschrift voordat hij kon le zen en schrijven. Thuis deden ook de andere gezinsleden op amateur- niveau aan muziek, maar jazz was een 'volslagen onbekend' gegeven, zegt hij. Toch werd deze muziek uiteindelijk zijn grote hartstocht. "Langzaam maar zeker druppelde de informatie binnen. Naarmate ik ouder werd, ging ik steeds driftiger op zoek naar alles wat met jazz te maken had". Maar in een niet echt op jazz georiënteerde provincie als Zeeland was dat geen sinecure. Slechts twee keer in zijn leven maakte hij er een jazzconcert mee van grote sterren. In Goes zag hij pianist Tommy Flanagan, in Vlis- singen drummer Art Blakey en de Jazz Messengers. Naar bebop (Parker, Gillespie, Powell, Monk) en hardbop (Bla key, Davis, Coltrane) ging uiteinde lijk zijn muzikale voorkeur uit. "De echte ontwikkelingen deden zich voor tussen 1940 en 1950," vindt AMSTERDAM (ANP) -.Een aantal culturele instellingen en hotelbe- drijven in de hoofdstad heeft en thousiast gereageerd op het plan, van Joop v.d. Ende in Amsterdam een commercieel opgezet theater voor langlopende theaterproduk- ties te bouwen. Zij hebben burge meester en wethouders van de hoofdstad gevraagd om te bekijken of dat theater niet op het terrein van het voormalige huis van bewa ring aan het Kleine-Gartmanplant- soen bij het Leidseplein kan ko men. De brief is ondertekend door leden van de directie van het Am sterdams Uitburo, Barbizon Cen tre Hotel, Barleaus Gymnasium, Holland Festival, Marriott Hotel, Theater de Balie en Toneelgroep Amsterdam. meld, de mogelijkheid zo'n theater met ruimte voor 1.600 tot 2.000 be zoekers in Amsterdam te bouwen. Genoemde instellingen en be drijven vinden dat het hier gaat om een hoogwaardige combinatie van cultuur en commercie, waarvan een sterke impuls kan uitgaan om de zorgwekkende ontwikkelingen in de omgeving van het Leidse plein te keren, als dit theater op de voorgestelde plek wordt neergezet. Eerder hebben de culturele in stellingen op en rond het Leidse plein hun bzorgdheid uitgespro ken over de 'mayonaisecultuur' die vanuit de Leidsestraat het Leidse plein opdringt. Die ontwikkeling, gekenmerkt door de groei van het aantal hamburgertenten in de Leidsestraat, zou volgens de cultu rele instellingen leiden tot een kwalitatieve achteruitgang van het Leidseplein. waren dik in orde. Maar het spelen van jazz was helemaal niks. Dat wilde ik juist leren. Het heeft zich voor een groot deel gevormd tij dens het voorbereidende jaar, waarin ik muzikaal werd klaarge stoomd voor het conservatorium". De ontwikkelingen in de jazz volgt Van Boven op de voet. Hij heeft niet de indruk - zoals wel door pessimisten wordt beweerd - dat deze muzieksoort op sterven na dood is. "De nieuwe ontwikkelin gen komen tot uiting in het feit dat er steeds weer jonge mensen jazz gaan spelen die hun eigen verhaal vertellen. In de stijlen zelf is geen structurele verandering waar neembaar. Men grijpt vaak terug naar het oude standaard-repertoire uit musicals van Rodgers en Ham- merstein of Gershwin, en naar jazz- originals van Ellington of Strayhorn. Het wordt steeds weer op een andere manier gebracht". Optreden de klassieke muziek kun je nooit goed piano spelen Van Boven. "Bij Charlie Parker en Dizzy Gillespie begint eigenlijk het verhaal waarnaar veel moderne musici van nu steeds teruggrijpen. In Nederland doen mensen als Rein de Graaff en Frans Eisen dat op een prima manier". Verder be luistert hij alles, getuige de met cassettebandjes volgepropte kast in het louter door conservatorium studenten bewoonde Haagse pand waar Van Boven domicilie houdt. Zijn belangstelling voor pianisten strekt zich uit van Duke Ellington en Art Tatum tot Herbie Hancock. "Ik pik van iedereen wel wat mee". Hij is geïnteresseerd in klassieke componisten als Ravel en Debus sy, die indirect - via het oeuvre van Gershwin - van grote invloed zijn geweest op de ontwikkeling van de grote pianisten in de jazz. Duister Zijn intrede in de muziek was een sprong in het duister. Udo van Boven maakte zijn middelbare schoolopleiding niet af en tijdens een vakantie van zijn ouders deed hij toelatingsexamen voor het con servatorium. Aanvankelijk werd deze stap in de huiselijke kring niet met gejuich begroet, temeer omdat hij niet voor een 'veilige' klassieke maar voor een jazz-opleiding had gekozen. Naar eigen zeggen kon hij nog niet echt jazz spelen toen hij in Den Haag aan zijn opleiding be gon. "Klassieke muziek en theorie Van Boven gaat dit najaar het zesde en laatste cursusjaar in. Na zijn opleiding wil hij 'zoveel moge lijk' optreden. "Daar moet je tijdens je oplei ding mee beginnen en dat moet je ook volhouden". Het is zaak om niet in de commerciële circuits van pop en muziek voor bruiloften en partijen te belanden. Hij heeft dat een tijdje gedaan, maar het bleek 'heel vervelend'. 'Voor geen goud' wil hij daar nog iets mee te maken hebben. Het voordeel van de jazz-oplei ding is, dat er veel meer mogelijk heden zijn om in de vorm van schnabbels buiten de deur te spe len dan bij de puur klassieke oplei ding. Een klassiek geschoold musi cus kan daar onmogelijk van leven. Jazzmusici moeten echter wel 'constant aan de telefoon hangen' om hun optredens los te krijgen. LONDEN (DPA) - De universiteit van Sussex in Brighton heeft gisteren popster Paul McCartney onderscheiden met een eredoctoraat. De 46-jari- ge ex-Bcatle heeft, aldus de Britse universiteit, als zanger, tekstschrijver, componist en basgitarist blijk gegeven van een „buitengewone muzikali teit". McCartney, die tijdens de plechtigheid een rode toga droeg, heeft met zijn muziek „miljoenen een plezier gedaan." Zijn beste werken zijn „deel van onze cultuur geworden", heette het in de oorkonde. (foto ANP) Enthousiaste reacties plan Van den Ende VLISSINGEN/LEIDEN (GPD) - „Het Nederlands pu bliek ziet in mij nog steeds de figuur van Pommetje Horle piep. Bram Biesterveld kennen ze ook wel, maar procentueel toch minder. Je komt niet zo makkelijk van dat typetje af. En als ik plotseling in een avondprogramma op een ac cordeon sta te spelen en een Kozakkennummer doe waarbij ze liggen te gieren van het la chen, dan zeggen ze, hé, jk wist niet dat u dat ook nog kon. Maar je moet je daar niet in gaan verdiepen, want dan zou het een soort obsessie voor je worden." door Frans Doeleman „Natuurlijk wil je best ook andere dingen laten zien, maar die krijgen een keer één kans of niet, dat zal je moeten accepteren. Als je dat niet kunt accepteren, zou je wel eens zielig kunnen gaan worden. En dat verdom ik. Maar het is niet zo dat ik zeg dat dit het enige is dat ik in mijn leven heb willen bereiken. Ik heb een fijne carrière, daar gaat het niet om, maar als straks mijn caba retprogramma zou slagen...." Aan het eind van de jaren zeven tig was Pommetje Horlepiep dank zij de gelijknamige tv-serie bij de NCRV mateloos populair in Neder land en Bram Biesterveld (49) geeft dat blijmoedig type nog steeds ge stalte in zijn optredens voor kinde ren. „Waarom niet? Ik geloof datje daar nooit op neer moet kijken, want je hebt er ontzettend veel a te danken en verdient er nog steeds een redelijke boterham mee. Daar buiten kan je ook weer andere din gen doen. Het is niet zo dat je je echt helemaal afhankelijk laat v den van Pommetje Horlepiep". Bram Biesterveld mag dan wat de tv betreft - met uitzondering van een bekende STER-spot van een meubelzaak in Waalwijk - uit beeld zijn verdwenen, dat wil niet zeggen dat hij de laatste jaren stil heeft ge zeten. Hij speelde in een produktie van John Lanting en heeft zijn ei gen voorstellingen voor kinderen en bejaarden. Voor de Duitse tv was hij te zien als Nederlandse po litiecommissaris in een avonturen- serie, waaraan ook Rudi Falkenha- gen' en Jerme Reehuis meewerk ten. Kinderen „In mijn kindervoorstelling ben ik Pommetje Horlepiep met zijn grappen en grollen, een komisch programma. Het is geen toneelver- haal zoals je vroeger op tv zag met Henk Molenberg en Sylvia de Leur. Als Pommetje word ik eigen lijk een kind tussen de kinderen. Ik doe heel gek, waarbij ik mij niet bo ven de kinderen plaats, maar mij echt tussen hen in zet als het ware. Ze krijgen ook het idee dat ik niet ouder ben dan twaalf of dertien jaar, want ik doe vreselijk stom. Maar ik houd hen een spiegel voor en ze lachen eigenlijk omdat ze er steeds intrappen". „Voor de bejaarden breng ik een avondshow met liedjes uit de oude doos, met accordeon en orkestban den, waarbij ze mee kunnen zin gen. Er zit ook een onderdeeltje goochelen in en als je die mensen dan zo ziet, geeft dat veel voldoe ning. We zijn nu ook van plan om een cabaretprogramma te begin nen, niet zo zeer politiek getint, maar gericht op de blijheid, die ik inderdaad van mijzelf heb en met mijn eigen persoonlijkheid op het toneel probeer te zetten, echter toch wel geënt op het grote voor beeld Toon Hermans. Ik zeg heel eerlijk, als dat slaagt, zou mijn hart een vreugdesprong maken. Dat Voor Bram Biesterfeld is Pommetje Horlepiep geen obsessie Bram Biesterfeld: uit het tv-beeld verdwenen. klinkt een beetje sentimenteel, maar dat is wel zo". Als kind wilde Bram Biesterveld dolgraag naar de toneelschool, maar zijn vader stuurde hem naar de ambachtsschool. Later meldde hij zich alsnog bij de toenmalige di recteur Pos van de Amsterdamse toneelschool, die hem echter liet weten dat minstens HBS vereist was. De jonge Bram toonde zich bereid om in de avonduren extra te studeren als hij hem een kans bood. „Maar dat heeft hij niet ge daan. Toen heb ik gezegd: ik hoop dat u lang genoeg leeft om mijn naam op het scherm te zien komen. Ik vind het nog altijd iets onrede lijks, dat mensen vanwege die re geltjes de toneelschool niet kun nen bezoeken, hoewel ze wel talent hebben". Bram Biesterveld zong in die tijd het Napolitaanse lied, maar ging zich ook meer op andere dingen richten. Dat leidde er toe dat hij bij het Amsterdamse Volkstoneel werd aangenomen als decorbou wer en toneelspeler. Later volgde de grote sprong naar de Snip en Snap Revue, waar hij onder meer een tijdje inviel voor Johnny Kraaykamp. Bij de NCRV werkte hij mee aan verschillende tv-pro- gramma's, zoals mini-musicals met Marco Bakker en Jenny Arean, en het kinderprogramma Kijkdoos, naar aanleiding waarvan hij ge vraagd werd voor de rol van Pom metje Horlepiep. Op tv was hij ook te zien in een meer serieus stuk als Cyrano de Bergerac, met Guus Hermus en Ko van Dijk. Lonkt hij nog wel eens in de richting van het grote toneel? „Dan moet je aanbiedingen krij gen. Maar ik durf het best aan. Ze zien in ons kleine mannetjes altijd een beetje de komiekjes. Als ik bij wijze van spreken met mijn 1.65 meter Hamlet zou spelen, weet ik niet of dat geaccepteerd zou wor den. Maar als ik de kans krijg, zou ik het zeer zeker doen". Vijftig Bram Biesterveld wordt dit jaar vijftig. „Leeftijd zegt mij heel wei nig. De jaartallen zijn uitgevonden door de mensen. Ik accepteer wel dat ik ouder word, maar bepaal zelf wel hoe ik mij voel. Als je gaat zeg gen, oh mijn hemel, ik word vijftig, dan ga je er ook uitzien als vijftig. Ik heb een dochter van elf, dat houdt mij ook jong. En tijdens de voorstellingen geniet ik ontzettend van de kinderen. Natuurlijzit er wel eens een etterbakje tussen, maar hoe zijn we zelf geweest toen we klein waren? Nee, het doet me niets dat ik vijftig word". Vanaf zijn negentiende reist Bram al langs de Nederlandse the aters, waarbij hij veel leerde van oudere collega's. „Ik had het doel voor ogen om iets te bereiken in de showbusiness en hoopte dat ik nog eens een leuk one-man-program- ma zou maken. Dat staat nu op sta pel met pianist Stefan Proning en misschien een vrouw die als inter mezzo af en toe even opkomt. Ei genlijk is dat het enige wat ik nog wil bereiken. Als dat slaagt, hoeft er voor mij verder geen succes meer te komen. Ik hoef niet we reldberoemd te worden, als het maar in mijn eigen landje is. Dat meen ik echt, want roem is zo be trekkelijk". Zomerfestival 'Bruzzle in Brussel BRUSSEL (GPD) Een zomers muziek- en theaterfestival met een uitstraling als dat van Avignon, Edinburgh of Amsterdam, waar voor de groten uit de culturele we reld zich zullen verdringen om er te mogen optreden. Dat is de wens van de organisatoren van 'Bruzzle', het gloednieuwe veertien dagen durend zomerfestival in Brussel, dat morgen van start gaat. Op diverse plaatsen in de stad - vooral op de Grote Markt en op het Muntplein voor de Opera - zullen tot het eind van deze maand dage lijks voorstellingen gegeven wor den van theater- en muziekgroe pen, van zang en dans voor vele duizenden Brusselaars en toeris ten. En dat alles vrijwel voor niks. 'Bruzzle' is het resultaat van de samenvoeging van twee al langer bestaande openlucht-festivals, Mailemunt en Piazza. Door samen werking hoopt men meer geld van de overheid te kunnen loskrijgen Zaaleigenaren en jazzclubs worden overspoeld met demobandjes van enthousiaste jonge musici die zich zelf aanbieden omdat ze wel eens en plein public iets van hun kun nen willen tonen. Maar "als ze hon derd demo's binnenkrijgen zijn er misschien vijf die goed zijn", weet Van Boven. Aapjes In zijn geval is een bijkomend probleem, dat vooral in avant-gar- dekringen rond de Amsterdamse Bond van Improviserende Musici (BIM) een zekere aversie bestaat te gen het bop-idioom van de 'acade mische' groep jazzmusici die aan het conservatorium heeft gestu deerd. "Ze zien ons als een soort gedres seerde aapjes", vertelt Van Boven. Dat maakt het krijgen van optre dens in de hoofdstad er niet mak kelijker op. Hij kwalificeert deze opvatting overigens als onzin. "Ze draaien de zaken om. Als je een ge degen opleiding hebt gehad zou je in hun ogen dus niks meer kunnen. Ik denk eerder dat zij een degelijke ondergrond missen, maar daar kan ik niet wakker van liggen". Naast de concerten gaat Udo van Boven binnenskamers - 'het is pure studie' - door met het spelen van klassieke muziek op zijn vleugel. Dat is van belang voor het op peil houden van zijn speltechniek. "Ik ben nu druk Bach aan het stude ren", zegt hij. "Men maakt wel eens de vergis sing dat er bij een jazz-opleiding geen klassieke muziek aan te pas hoeft te komen. Dat is zeker niet het geval. Als je geen kennis van klassieke muziek hebt kun je nooit goed piano spelen. Toen ik aan de ze opleiding begon was ik blij dat ik tien jaar klassieke ervaring had. Het is een goede ondergrond en het geeft je een mooie voorsprong". en daardoor uiteindelijk ook grote re namen en dus nog meer publiek te kunnen aantrekken. Op 'Bruzzle' komen alle muziek stijlen aan bod, van pop tot jazz en van afro tot klassiek. Enkele na men: The Nits, Bart Peeters, Ray mond van het Groenewoud, Nick Lowe, Tom Robinson en de Hothouse Flowers en nog een handvol andere groepen treden op op de Grote Markt en het Munt plein. Een evenement wordt ook het optreden op 15 en 16 juli van het Nederlandse Ricciotti Ensemble, een gezelschap van 38 klassieke musici die in het Vlaams Cultureel Centrum de klassieke muziek op een weinig klassieke manier bena deren. Het Britse theaterduo The Bri tish Events voert op 21 juli op de trappen van de Muntschouwburg een anarchistische versie op van de opera 'De stomme van Portici' op. 1(1) Fast Car-Tracy Chap- Push it-Salt 'n Pepa South Africa-Revelation Time Perfect-Fairground At traction Nothing's gonna change- Glenn Medeiros Love will save the day- Whitney Houston Wij houden van oranje- A Hazes Ned elftal Wild world-Maxi Priest Pamela-Toto Do you love me-The Con tours Chica Cubana-Tatjana Breakfast in bed-UB 40 with Chrissie Hynde The twist-Fat Boys with Chubby Checker Dirty Diana-Michael Jackson Het Oranjelied-De Hol landers Check this out-L A Mix Circle in the sand-Belin da Carlisle I owe you nothing-Bros Doctorin' the tardis-The Timelords Aanv alien-Holland 4 3) 5 2) 8 7) 9 9) 10 (10) 13 (25) 14 6) 15 20 21 (24) 22 (33) 23 (12) 24 (14) 25 (13) 26 (30) 27 (35) 28 (19) 34 (18) 35 (23) 36 37 38 (31) Born to be alive-Patrick Hernandez Tougher then the rest- Bruce Springsteen Theme from s express- The S Express Ma che bello-Eros Ramazzotti Blue monday-New Or der Hotel California-The Eagles Oh what a night-Four Seasons Ponte a cantar-Jose Feli- ciano Oh patti-Scritti Politti Never teart us apart- Inxs Be gentle-BVSMP My one temptation-Mica Paris Tomorrow people-Ziggy Marley Divine emotion-Narad The race-Yello Don't go-Hothouse Flo- Stop your fussin'-Toni Childs A love supreme-Will Downing Paradise-Sade My love-Julio lglesias en Stevie Wonder SONY IN FILM - De elektronica gigant Sony gaat films produceren onder de naam Sony Pictures. Het nieuwe bedrijf gaat de films ook distribueren in de bioscopen. John Odonnell, voorzitter van Sony Vi deo Software, verklaarde dat het bedrijf seriematig speelfilms van ,top-kwaliteit' gaat maken en daar bij zal samenwerken met gevestig de filmmakers, acteurs en bedrij ven in de filmbranche.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21