LEIDSCH DAGBLAD 'Aanslag op schip poging tot kaping' Noordzee-haring twee centimeter te ldein fsMSSi Dukakis kiest tweede man WILT U NIET LANGER MEER GISSEN? NEEM EEN ABONNEMENT, DAN HOEFT U NIETS TE MISSEN! Vissers moeten uitwijken naar Shetland-eilanden Grieks ministerie denkt aan actie van Abu Nidal 20% Extra korting op de gehele dames- en neren zomerkollektie. Opnieuw plan voor minder kinderbijslag buitenlander Stork ontkent dat Russen steekpenningen ontvingen Inning collegegeld duurder voor student WOENSDAG 13 JULI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38674 Haringbioloog Ad Corten: tonnen te kleine haring overboord gekie perd. (foto GPD) (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN - De Nederlandse vissers moeten helemaal uitwijken naar de Shetland-eilanden. De re den is dat de maatjesharing in het zuidelijk deel van de Noordzee - de traditionele visgrond voor de Hol landse Nieuwe - twee centimeter te klein is. De handel heeft voor die ondermaatse haring, in tegenstel ling tot enkele jaren geleden, in het geheel geen belangstelling. De ex tra reisduur vergt voor een snelle trawler ongeveer een dag. Volgens drs. Ad Corten, bioloog van het Rijks Instituut voor Visse rij-Onderzoek in IJmuiden, heeft er in de afgelopen 25 jaar niet zo veel haring in het zuidelijk deel van de Noordzee gezwommen als dit jaar. Over een kleine twee maan den is het beeld pas echt duidelijk. Het RIVO kan dan precies vertel len hoeveel van haring er deze zo mer in de Noordzee aanwezig was. De consequentie van de overbe volking is wel, dat er te weinig voedsel aanwezig is. De maatjesha ring is als gevolg hiervan te lang zaam gegroeid en gemiddeld een tot twee centimeter beneden de maat gebleven. Bovendien heeft de iets meer uit de kluiten gewassen Hollandse Nieuwe, waarop de vis sers jacht maken, het zuidelijk deel van de Noordzee verlaten. Ge dwongen verlaten, omdat er niet voldoende voedsel voor hen te vin den was. In de eerste helft van de vorige maand waren de haringvangsten buitengewoon slecht. Schippers voeren soms dagenlang rond zon der ook maar één maatjesharing te bespeuren. De te kleine vis van 22 tot 23 centimeter die zij vingen, gooiden ze terug in zee. Corten schat dat de haringvissers inmid dels minstens 2000 ton en mogelijk zelfs meer weer over boord hebben gekieperd. De bioloog beweert, dat het van gen en weggooien van de vis geen al te grote gevolgen voor de haring stand in de Noordzee zal hebben. "Natuurlijk bekijken wij dat over boord zetten van de dode vis met gemengde gevoelens. Maar voor het volgend jaar blijven er nog ge noeg over. Jammer is het wel want er zijn in feite onnodig veel harin gen doodgemaakt". Corten vertelt dat er dit jaar 500.000 ton haring uit de Noordzee mag worden opgevist. "Die 2000 ton die nu zijn vernietigd zullen de stand niet of nauwelijks aantas ten". Waarom het zo goed gaat met de haring in de Noordzee, is nog on duidelijk. Corten: "Vermoedelijk heeft het te maken met veranderin gen in oceaanstromingen. Zeker heid daarover hebben we niet". Ondanks het feit dat het goed gaat met de haring in de Noordzee, laat Corten ook een waarschuwing horen. Een waarschuwing die met name gericht is aan het adres van de Denen. "Driekwart van de ha ring groeit op in het Skagerak en het Kattegat. De Denen hebben toestemming om 80.000 ton van die opgroeiende haring te vangen. Maar", zegt Corten, "die vis is niet groter dan een centimeter of elf. Wij hebben gezegd, dat met het op halen van die jonge haring toch wel enige zorgvuldigheid moet worden betracht. Want het zijn de haringen die wij straks als Hollandse Nieu we uit de Noordzee willen halen". Hoewel Denemarken niet meer dan 80.000 ton van die ondermaat se haring mag vangen, verdenkt Ad Corten de vissers uit dit land er van, dat zij die beperking aan hun laars lappen. "Ze pakken vermoe delijk 20.000 ton meer. Tot nu toe hebben we een paar sterke jaarklassen achter elkaar gehad. Dan kan er niet zoveel gebeuren. Maar als er één zwak jaar tussen door komt zitten we, voor wat de haringstand in de Noordzee be treft, in grote problemen. Het is tot op dit moment goed gegaan, maar je mag absoluut niet verwachten dat het ook zo blijft. Daarom moe ten de Denen worden aangepakt, anders loopt het echt een keer ver keerd af'. ATHENE (AP/GPD) - Er blijft grote verwarring bestaan over de aanslag op het Griekse cruiseschip City of Poros. Regering, politie en havenautoriteiten in Athene blijven elkaar doorlopend tegenspreken over het aantal daders, hun mogelijke motieven en de wijze waarop zij zijn ontkomen. Zelfs over het aantal omgekomen passagiers doen uiteenlopen de verklaringen de ronde. VANDAAG 24 PAGINA'S Jean-Paul van Poppel heeft 'meer toeren in zijn motor' menen de collega's van de sprintkoning. (foto ANP) Van Poppel denkt al aan een derde ritzege in Tour BESANCpON Tweede vlakke massasprint in de Tour, tweede magistrale zege van Jean-Paul van Poppel. De bolide uit Bilt- hoven cirkelde gisteren als een gevechtsvliegtuig boven het af- sprintende peloton, om vervol gens weg te spuiten op het eni ge juiste moment. De verslagen Guido Bontem- pi kon zelfs tegen de Italiaanse verslaggevers geen woord uit brengen. Eddy Planckaert, nr. 3: "Van Poppel heeft gewoon een motor met een stuk of dui zend meer toeren". En landge noot Mathieu Hermans droop af met een achttiende plaats. Van Poppel boekte zijn vijfde seizoenzege en het vierde dagsucces voor de ploeg Raas. Het is de 117e Nederlandse rit zege in de Tourhistorie. Op de Tourlijst aller tijden staat hij nu op gelijke hoogte met Wout Wagtmans, die eveneens vier etappes op zijn naam schreef. Van Poppel heeft de hoop op een nieuwe groene trui inmid dels opgegeven: "Of Kelly moet iets tegenkomen, dat hem tot afstappen dwingt". Maar hij ziet nog kans genoeg op nieuw dagsucces in een paar vlakke ritten van de laatste week. "Al blijken dat soort etappes altijd minder makkelijk controleer baar, want er gaan eerder groepjes springen". Steve Bauer draagt tijdens de etappe van vandaag, met fi nish in Morzine, voor de vierde dag de gele trui. Planckaert heeft groen, Breukink ("Ik be gin te draaien") wit, Maassen ("Zolang ik kan meesprinten houdt het me bezig") rood, Jéröme Simon de bergtrui, Vi- chot de combine, Weinmann de gele petten, PDM de groene. Verontrustende stijging aantal overspannen leer krachten. PAGINA 2 Milieufonds bepleit voor aanpak verzuring. PAGINA 3 Prins Charles stelt lastige vragen niet op prijs. PAGINA 5 Muiden Chemie wil nog meer mensen kwijt. PAGINA 7 Jazzmuzicus Udo van Bo ven genomineerd voor Wessel Ilckenprijs. PAGINA 15 De Griekse politie heeft een foto verspreid, waarop mogelijk een van de terroristen, Mohammed Zozav, en een handlangster staan. De foto werd aan boord van de City of Poros gemaakt. (foto ap> Het ministerie van koopvaardij spreekt van 9 doden, autoriteiten van justitie van 10 en de haven dienst in Piraeus van 11 doden. Volgens het ministerie van koop vaardij zijn slechts de stoffelijke resten van twee doden geïdentifi ceerd, de 45-jarige Griekse eerste stuurman van het schip en een 33- jarige Deense vakantieganger. Er lagen gisteravond nog 23 gewonde buitenlanders in Atheense zieken huizen, onder wie 17 Fransen en enkele Scandinaviërs, meldde het ministerie van volksgezondheid. Een aantal gewonde Fransen is al per vliegtuig teruggekeerd naar Frankrijk. Ook blijft onduidelijk hoeveel daders er aan boord waren en hoe zij konden ontkomen. Nadat de po litie aanvankelijk op basis van ver brokkelde verklaringen van opva renden had gezegd dat de terroris ten er na de aanslag in een snelle motorboot, die langszij was geko men, vandoor waren gegaan, liet een hoge havenfunctionaris gister avond weten dat het zo goed als ze ker is dat de daders eenvoudig te midden van de passagiers in Pi raeus van boord zijn gestapt. Hij baseerde zich eveneens op verkla ringen van passagiers die zeiden dat zij zagen dat terroristen van het brandende schip sprongen en net als de andere passagiers door de toegesnelde reddingsboten uit het water werden gehaald. De theorie die het meeste de ron de doet over de mogelijke motie ven van de daders gaat uit van een Palestijnse connectie. De minister van openbare orde, Sehiotis, liet een opsporingsbericht verspreiden vergezeld van foto's van drie nen en één vrouw. De foto's zijn naar alle vliegvelden, havens en grensovergangen gestuurd. Ver moed wordt dat het terroristen van de organisatie van Abu Nidal wa ren die het schip wilden kapen om de vrijlating af te dwingen van een 34-jarige Palestijn die vandaag in Athene zou worden voorgeleid. De Palestijn, Mohammed Rashid, werd begin juni op de Atheense luchthaven aangehouden met een vals paspoort. De VS hebben om zijn uitlevering verzocht, omdat hij wordt verdacht van een aanslag op een vliegtuig van Pan Am in 1982 waarbij een dode en 15 gewonden vielen. Het Amerikaanse verlangen is al verscheidene malen door ambassa deur Keeley en andere Amerikaan se functionarissen sterke kracht bijgezet en daarbij kan zijn ge dreigd met een nieuw reis-embar- go tegen Griekenland zoals in 1986 door president Reagan was uitge vaardigd. Vorig jaar was er al enor me deining in Athene toen het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken het vermoeden uitsprak dat Athene en Abu Nidal elkaar bepaalde dipomatieke toe zeggingen hadden gedaan. Iets wat door de Griekse regering hevig wordt ontkend. Het gerucht gaat dat Abu Nidal Athene nog eens wilde waarschu wen tegen de uit-levering van Ras hid in de vorm van een gewelddaad tegen het Griekse toerisme waar van er later misschien meerdere zulen volgen. In dat geval hoeft de daad niet cfjjtisserie-' Outft Ceylferu "TVEEKMENU: 4 gangen incl. 2 glazen wijn en koffie Tafelreservering 071 -133144 Katwijker (44) ligt week dood in huis KATWIJK - De politie van Kat wijk heeft gisteravond in een wo ning nabij het Hoornesplein het stoffelijk overschot gevonden van een 44-jarige inwoner van Katwijk. De man was een week geleden ver moedelijk een natuurlijke dood ge storven. Hij woonde alleen. De buren waarschuwden de poli tie omdat er een vreemde lucht uit de flat kwam. De politie moest de brandweer inschakelen om het lijk uit het huis te halen. Vervoer over de trap was niet mogelijk. De politie van Katwijk gaf van morgen nog geen inlichtingen over de identiteit van de man omdat de familie nog moet worden gewaar schuwd. Af en toe buien Half tot zwaar bewolkt en enkele bui en, mogelijk met onweer. Minimum temperatuur ongeveer 14 graden. Mid- dagtempcratuur rond 19 graden. Overwegend matige wind, draaiend van zuid naar west. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Veel bewolking en vooral tot en met zaterdag af en toe buien. Middagtemperatuur i 17 graden. Donderdag 14 juli zon op: 05.37 uur, zon onder: 21.54 uur; maan op: 05.34 uur, maan onder: 22.43 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.30 en 16.58 uur: laag water: 00.20 en 12.56 uur. Vier politiewagens gaan in vlammen op DEN HAAG (ANP) - Op de bin- nenplaats van het politiebu reau aan de Neherkade in Den Haag zijn de afgelopen nacht vier surveillancewagens uitge brand. De politie acht brand stichting niet uitgesloten, om dat voorafgaand aan de brand verscheidene telefoontjes bin nenkwamen met de medede ling "dat er iets zou gebeuren op het bureau Neherkade". De bedreigingen begonnen na de aanhouding van een barkeeper wegens hasj-bezit. Volgens de Haagse brandweer heeft het vuur voor ongeveer 100.000 gul den schade aangericht. te worden geclaimd - Griekenland zou de vingerwijzing reeds begrij pen. Een verklaring voor het niet overgaan tot een kaping is dat de terroristen op het schip hun plan nen voor een kaping lieten varen, toen zij vernamen dat twee ver moedelijke handlangers in de ha ven van Piraeus waren omgeko men bij de explosie van hun voer tuig. Volgens de politie houdt de explosie van de auto, niet ver van de vaste aanlegplaats van de City of Poros, verband met de aanslag op het schip. De auto zat vol met wa pens en explosieven en de politie vermoedt dat het de bedoeling is geweest om die wapens te gebrui ken bij de kaping van het schip. DEN HAAG (GPD) - Premier Lub bers voelt er veel voor om de be langrijke besluiten over de begro ting voor 1989 uit te stellen tot au gustus. De premier wil de zomerva kantie benutten om de verdeelde ministersploeg meer op een lijn te brengen. Officieel moet het kabi net aanstaande vrijdag knopen doorhakken over extra bezuinigin gen van 500 miljoen gulden in 1989. Al eerder bleek dat dit bedrag niet haalbaar is door op elke ministerië le begroting enkele tientallen mil joenen te korten. Het kabinet zoekt daarom naar enkele grote projec ten. Het kabinet vergaderde gisteren kort en vruchteloos over de begro- tings-perikelen. In het overleg kwam het zogenaamde woonland beginsel met betrekking tot de kin derbijslag opnieuw ter sprake: bui tenlanders met kinderen in het land van herkomst krijgen minder kinderbijslag als het welvaartsni veau in dat land lager is dan in Ne derland. Minister De Koning (sociale za ken) heeft twee keer eerder gepro beerd de Tweede Kamer ervan te overtuigen dat door invoering van het woonlandbeginsel aanzienlijk kan worden bezuinigd op de kin derbijslag. De maatregel stuitte op verzet van CDA en PvdA. Oókop reeds afgeprijsde artikelen. Keuze verrassend op senator Bentsen BOMAANSLAG - Bij een bomaan slag op de Britse kazerne Gelen- morgan in Duisburg zijn vannacht negen Britse soldaten licht gewond geraakt. Vlak na de explosie pro beerde de Duitse politie een goud kleurige BMW met een Nederland se kentekenplaat aan te houden. De inzittenden konden echter al schietend ontsnappen. NAARDEN/MOSKOU (GPD) - Het Nederlandse bedrijf Stork ontkent Russische beschuldigingen dat het aan twee werknemers van Russi sche bedrijven hoge bedragen aan smeergeld heeft betaald om zich te verzekeren van een contract voor de levering van technische appara tuur. Volgens een woordvoerder van Stolk hebben de twee alleen een videorecorder cadeau gekre gen. De twee Russische werkne mers werkten voor een fabriek voor imitatieleer en een firma voor de import van industriële werktui gen. Zij zijn gisteren in Moskou tot gevangenisstraffen van zeven en vijf jaar veroordeeld wegens het aannemen van de steekpenningen. Volgens het Sovjet-persbureau Tass zouden zij tevens aan de verte genwoordiger van Stork in Mos kou bedrijfsgeheimen ter hand hebben gesteld en fraude hebben Woordvoerder Huurdeman van Stork zegt dat de twee Russen de medewerker van het Stork-bedrijf X-cel in Boxmeer hadden ge vraagd of hij bij zijn volgende be zoek aan Rusland twee videorecor ders kon meenemen. "Dat heeft-ie gedaan. Zij hebben er niet voor be taald. Het was een cadeau. In zake lijke contacten hoef je je daarvoor niet te schamen. Dat is alles". Volgens Tass zouden de twee Russen in ruil voor een 'substantië le beloning' de vertegenwoordiger van Stork geholpen hebben bij het verkrijgen van de order. Zo kreeg deze onder meer de aanbiedingen van de andere bedrijven in handen zodat Stork een aantrekkelijke ei gen offerte kon opstellen. Stork X- cel maakt apparatuur voor de wand- en vloerbedekkingsindus trie. DEN HAAG (GPD) - Studenten die het collegegeld in termijnen beta len zijn 15 tot 39 gulden duurder uit dan degenen die dat bedrag in één keer voldoen. De banken willen de extra kosten, die gemoeid zijn met het organiseren van de gespreide betaling, in rekening brengen. De meeste studenten zijn niet in staat het collegegeld in een keer te betalen, nu de voorschotregeling hiervoor vervallen is. Vanaf 1 au gustus is het collegegeld voor uni versiteiten 1750 en voor hogescho len 1400 gulden. Dat geld wordt in zes termijnen van de rekening van de student afgeschreven. Vroeger werd daarvoor gebruik gemaakt van een trucje. Studenten gaven aan de instelling waar ze studeer den betaalkaarten of cheques af ter waarde van het collegegeld en die werden pas na verloop van tijd af geschreven. Dat mag nu niet meer. De meeste universiteiten hebben geen rekening bij alle banken in het land. Dat betekent dat studen ten in een aantal gevallen een nieu we rekening moeten openen bij de bank waar hun onderwijsinstelling een rekening heeft. Ze moeten dan voortdurend met geld schuiven van de rekening waarop ze hun beurs ontvangen, naar de rekening waarmee ze hun collegegeld beta len. Tot nu toe is nog geen oplossing gevonden voor deze problemen vanwege de overhaaste invoering van het nieuwe collegegeldrege ling. Pas vorige week ging de Eer ste Kamer akkoord met de regeling om het collegegelden voor univer siteit en hogeschool over enkele ja ren gelijk te schakelen. WASHINGTON (GPD) - De Ameri kaanse Democratische presidents kandidaat Michael Dukakis heeft gisteren de 67-jarige senator Lloyd Bentsen uit Texas uitgekozen als zijn beoogde vice-president. Met de aanwijzing kwam een einde aan wekenlange speculaties rond de vraag wie Dukakis als zijn tweede man zou aanwijzen. Bentsen was daarbij wel één van degenen wiens naam geregeld werd gehoord, maar hij gold zeker niet als de favoriet. De zwarte dominee Jackson, die tot het laatste moment had ge hoopt tot 'running mate' te worden aangewezen, reageerde koel op het Onverzadigd vet weinig invloed op gezondheid DOETINCHEM (GPD) - Het ge bruik van onverzadigd vet heeft minder invloed op de gezondheid dan men tot dusver heeft aangeno men. Dat is het voorlopige resul taat van een onderzoek, uitgevoerd door een team van de Leidse rijks universiteit onder leiding van pro fessor dr.ir. D. Kromhout. Aan het onderzoek deden onge veer 100 mannelijke inwoners van Doetinchem mee. Een groep werd verzocht vijf weken lang capsules met linolzuur (onverzadigd vet) te slikken, terwijl de overigen visolie- capsules (verzadigd vet) moesten innemen. Kromhout over de eerste resultaten: "Het ging er vooral om aan te tonen dat met het innemen van 1 gram onverzadigd vet per dag de vetstofwisseling in het lichaam in gunstige zin zou kunnen worden beïnvloed. Dat blijkt niet het geval te zijn. Een belangrijk resultaat, want er moet nu naar andere we gen worden gezocht om het risico van hart- en vaatziekten te deren". besluit van Dukakis. Jackson had reden zich gepasseerd te voelen, want Dukakis had het niet nodig gevonden hem van te voren van het besluit op de hoogte te stellen. Jackson zei "zichzelf te goed in de hand te hebben en te volwassen te zijn" om boos op dit besluit te re ageren. Maar hij zal zich op de De mocratische conventie in Atlanta volgende week wel als tegenkandi daat van Dukakis presenteren. Hij voegde daar echter aan toe dat hij de door de partij aangewezen kan didaten zal steunen. Met Bentsen heeft Dukakis in de eerste plaats voor een man gekozen die voor een hele andere groep kie zers aantrekkelijk is dan Dukakis zelf. Bentsen is op het gebied van de buitenlandse politiek, defensie en de economie conservatief, komt uit het zuiden, en heeft grote erva ring in het Congres. Dukakis heeft intussen met een opmerking in een maandagnacht uitgezonden Brits tv-programma Zuidafrika in het harnas gejaagd. De Democratische presidentskan didaat zei in dat programma dat hij zo nodig bereid is geweld tegen Zuidafrika te gebruiken als hij pre sident zou worden. Verder zei hij dat Zuidafrika een terroristische staat was die zich schuldig maakte aan militaire agressie jegens zijn buurlanden. Dukakis maakte de gewraakte opmerking in een debat met de an dere Democratische kandidaat Jackson tijdens de voorverkiezin gen in juni in Californië. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I per maand 23.95 per half jaar 1 :he betaling) l_J per Kwartaal /U.9b uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis in de bus' Posicode/Piaais Telefoon;

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1