liiiien en VS erg dicht bij akkoord Holland spot met Friezen op Kaag Kans op uitbreiding klassiekers Rechtbank is tevreden over saneringsmaatregelen SVV Over militaire bases STRAATKINDEREN IN CHILI Waarschuwing medici na onjuist beoordeelde uitstrijkjes Mysterieuze moord aan boord verdwenen schip Kaagweek voor thuisploeg' WARMOND Geen uitbundige vreugdetaferelen gisterochtend op de Kaag. „We kunnen de Sneekweek wel achteruit varen", oordeelde de altijd goed van de tongriem gesneden Peter Hoog- endam nadat de Hollandse regenboogzeilers hun Friese oppo nenten ook op de vierde dag van de Kaagweek een nederlaag had den toegebracht. Het verschil in de eindstand van de traditionele halfjaarlijkse zeilontmoeting liep daarmee op tot 39 punten (92 1/2 tegen 130 1/2). In de totaalstand liep Holland weer verder uit op de Friezen. Op de Ka- gerplassen kwamen de noordelin gen sinds 1934 slechts veertien keer tot winst, tegen 36 zeges voor de thuisploeg. In Sneek voelen de Friezen zich wat beter op hun ge mak, maar over een echt voordeel kan getuige de 27 overwinningen en 24 nederlagen niet worden ge sproken. Het verschil ligt overi- Van der Linden verrassend op De Boekhorst NOORDWIJKERHOUT - Rene van der Linden zorgde gisteren op de eerste dag van het tennistoer nooi van De Boekhorst in Noord- wijkerhout als een van de weinigen voor een verrassing^De speler van Van Nispen versloeg in het manne- nenkel B in een enerverende partij Roy Mooiman (Huis ter Duin) in drie sets 6-3, 4-6, 7-6. Robert van Splunter (De Mun- nik) had twee sets nodig om zich te ontdoen van Gert-Jan Bakker, evenals Frank Liefbroer die met 6- 3, 7-5 te sterk was voor Peter Grim bergen. In het mannenenkel C schakelde Onno van Paridon Unicummer Martijn Rooyen uit. De als eerste geplaatste Rooyen moest er met twee keer 6-3 aan geloven. De met een voetblessure tobbende Rogier Liefbroer was niet in staat om goed partij te bieden aan Gerard Kroeze. De cijfers (6-1,6-1) waren even dui delijk als geflatteerd. Sander Ras ter kon het in deze groep niet bol werken tegen Onno Wemme. Het werd 6-4, 6-2 voor de tennisser uit Lisse. Bij het vrouwenenkel C ligt Astrid Leyten er al uit. Met de cij fers 6-3, 6-1 werd ze afgeserveerd door Marja Cuipers. In het vrouwendubbel B zorgde het duo Rookhuizen/Warmerdam ook voor een kleine verrassing door met 7-5,3-6, 6-3 Broers/Haket te verslaan. gens niet zo zeer in het grotere tac tisch inzicht van de Hollanders, maar meer in de grotere kapitaal kracht en het grotere arsenaal zei lers. Friesland-captain Harry Amster dam komt al enkele jaren met vrij wel dezelfde ploeg naar Warmond. Jappie Hettinga is met zijn snelle Wilde Rakker een betrouwbare kracht en ook Amsterdam zorgt zelf voor het nodige vuurwerk, maar het tweetal ondervindt te weinig steun van de overige team genoten. De Hollandse formatie kent dit jaar weer een aantal nieu we gezichten (Kempeneers, Nater, Theunissen), en de verversing van het bloed heeft de ploeg niet ge schaad. Integendeel. Gisterochtend leverde het team van de ervaren rot Martin Heineke weer een fraai staaltje ploegzeilen af. En dat terwijl de eindoverwin ning in feite al vaststond, want ook wanneer de Friezen de eerste vijf plaatsen voor zich zouden opeisen zou de Hollandse zege niet in ge vaar komen. De enige taak die de mannen van Heineke hadden was om er voor te zorgen geen extra strafpunten op te lopen. Maar met zo'n karig doel nam het team geen genoegen. Jappie Hettinga mocht dan vanaf de start - de Fries viel scherp in het startschot over stuur boord - ongenaakbaar zijn, er ble ven nog genoeg Friese boten over om 'naar achteren door te geven'. Eerst werd UI be de Vries door een gezamenlijke actie van Theu nissen, Hoogendam en Kempe neers uitgeschakeld, daarna ver dween Harry Amsterdam naar het achterste gelederen, waarna onder de welbekende kreet 'aanvallen' de jacht werd geopend op de Orion van Douwe Zwart, die op dat mo ment in tweede positie lag. Als haaien om hun prooi, zo laveerden en manoevreerden de drie Hol landse regenbogen om de 38 van Zwart. Een boeiend gevecht, dat de Fries verloor. Kempeneers pas seerde als eerste, waarna Hoogen- WOENSDAG 13 JULI 1988 Friese spinakers op de Kagerplassen. De noorderlingen verloren de zeilwedstrijd tegen Holland met r dam en Heineke - niet echt achter op geraakt nadat zijn 13 Ongeluk ken zijn naam eer aan deed en vast liep - die het duel voortzetten. Het resultaat mocht er zijn. Het tinga passeerde weliswaar als eer ste de finish, maar in zijn gevolg za ten maar liefst vier Hollanders: Kempeneers, Heineke. Hoogen dam en Nater. Daarna volgde de rest van de Friezen en tot slot Theu nissen. De oppermacht van Hol- BESANCON (GPD) - De kans is heel groot, dat er volgend wie- Ierseizoen toch weer meer renners dan 200 mogen starten in altijd drukbezette topklassiekers als Mil aan—San Remo en de Ronde van Vlaanderen. De federatie van ploegleiders heeft daartoe tijdens de Tour de France een verzoek ingediend bij de-profsectie van de UCI, de FICP. In augustus, tijdens de jaarlijkse congressen, beslist het 'comité di- Dit jaar moest een aantal ploegen thuisblijven, o.a. die van Cees Priem, omdat de nieuwe reglemen ten een maximum aantal starters van 200 voorschreven. FlCP-voor- zitter Hein Verbruggen: „Maar de kans is zeer wel, dat er in de wed strijden waarvoor de interesse het grootst is weer zo'n 220 renners van start gaan. De ploegleiders hebben zich overigens wél uitgesproken ROTTERDAM (ANP) - SW uit Schiedam speelt zondag 21 augus tus zijn eerste wedstrijd van het seizoen tegen Wageningen. Zoals verwacht, vernietigde de Rotter damse rechtbank dinsdag het te gen de eerste divisieclub uitge sproken faillissement. De rechter was tevreden over de sanering die de club de afgelopen week heeft doorgevoerd. Mede door de inbreng van de nieuwe hoofdsponsor, die zich maandag presenteerde, is de schuld aan de bedrijfsvereniging van ongeveer een ton betaald. De fiscus, de twee de grote eiser, kreeg dinsdag 75.000 gulden en heeft nog een ton te vor deren. Als SW van dat bedrag woensdag 60.000 betaalt, scheldt de belasting het restbedrag kwijt. De stichting Alewijn de Groot Fonds, de aanvrager van het faillis- sment, kreeg zijn 75.000 gulden. Tenslotte zijn de overige schulden, goed voor een kleine drie ton, kwijtgescholden of omgezet in langlopende leningen. Lankhaar naar Racing Mechelen LEIDEN - Joop Lankhaar gaat naar Racing Mechelen. De ver dediger van FC Den Haag te kende een contract voor twee seizoenen bij de debutant in de hoogste Belgische voetbalafde ling. Met de transfer van de 21 jarige Alphenaar, die vorig sei zoen één keer voor het Neder lands elftal uitkwam (in de laatste EK-kwalificatiewed- strijd tégen Griekenland), is een bedrag van ongeveer 250.000 gulden gemoeid. TOUR IN g CUFERSl 1 Van Poppel (Ned) 149.5 kilometer in 3 uur. 28 minuten en 31 seconden, gemiddelde snelheid: 43,018 km/uur. 2. Bontempi (Ita), 3 Planckaert Dominguez (Spa). 5. Elliott (GBr), 6. deraerden (Bel), 12. Kappes (WDI), 13, Lilholt (Den), 14, Lavainne (Fra), 15. Vandenbrande (Bel), 16. Haex (Bel), 17. Vichot (Fra), 18. Her mans (Ned), 19. Mane (Fra). 20. De Wilde (Bel). 21. Garde (Fra), 22. Rezze (Fra). 23. Knickman (Vst), 24. Duclos-lassalle (Fra). 25. Colotti (Fra). 26 Kietel (VSt), 27. Pascal Simon (Fra), 28. Mul ler (Zwi), 29. Beuker (Ned), 30. Kuum (Noo), 36. Theunisse (Ned), 39. Stevenhaagen (Ned), 42. Van Orsouw (Ned), 47. Lubberding (Ned), 48. Ya tes (GBr), 49. Delgado (Spa), 54. Mottet (Fra), 57. Bauer (Can), 61. Breukink (Ned), 62. Winnen (Ned). 64. Bernard (Fra), 71. Alcala (Mex), 75. Criquielion (Bel), 86. Fignon (Fra), 87. De Rooy (Ned), 88. Zimmermann (Zwi), 89. Hampsten (VSt), 90. Herrera (Col). 92. Veldscholten (Ned), 93. Lammerts (Ned), 94. V.sentini (Ita), 103. Millar (GBr). overige Nederlanders: 104. Hanegraaf, 116. Talen, 117. Maassen, 129. Nijdam allen zeil de tijd als Van Poppel, 163. Solleveld 0.55, 166. Nijboer 1.25, 171. Kuiper 2.34, 172. Verhoeven 4.27, 173. Jakobs z.t„ 190. en laatste Heynde- rickx (Bel) 22.41. land zal nog wel even duren. Van daar de suggestie van de sportieve Peter Hoogendam om straks in Sneek maar 'achteruit te varen'. Heeft Friesland ook nog een kans. HANS JACOBS Algemeen 1. Bauer (C vast aantal van acht i ners per ploeg". Ook ter sprake kwam de punten telling, zoals volgend jaar officieel gehanteerd in de klassementen voor wereldbeker en individuele wereldranglijst. Rangschikkingen, die van belang zijn voor wedstrijd deelneming, én voor de waarde van de renners zelf. Besloten zal wor den, dat de punten zowel de renner toebehoren als de ploeg. De renner neemt ze dus mee naar een eventu- b werkgever. r (Can) 34 uur en 3 seconden, 2. Jerome Simon (Fra) 0.14,3. Breukink (Ned) 0.43,4. Yates (GBr) 0 59. 5. Motiet (Fra) 1.01, 6. Bernard (Fra) I.02,7. Visentini (Ita) 1.03,8 Vichot (Fra) 1.29.9. Kelly (Ier) 1.44, 10. Duclos-Lassalle (Fra) 1.49, IIDelgado (Spa) 1.52,12. Criquielion (Bel) 2.03, 13. Röminger (Zwi) 2.04,14. Echave (Spa) 2.20, 15. Nulens (Bel) 2.36, 16. Kuum (Noo) 2.43, 17. Caritoux (Fra) 2.46, 18. Indurain (Spa) 2.55, 19. Alcala (Mex) 2.59, 20. Winnen (Ned) 3.04, 21. Pensee (Fra) 3.09,22. Boyer (Fra) 3.15,23. Veld scholten (Ned) 3.17, 24. Bugno (Ita) 3.22, 25. Mare Madiot (Fra) 3.23, 26. Haex (Bel) 3 25. 27. Herrera (Col) 3.28, 28. Parra (Col) 3.29, 29. Pas cal Simon (Ffa) 3.30, 30. Pedersen (Den) 3.33, 31. Zimmermann (Zwi) 3.35, 33. Fuerte (Spa) 3.45, 35. Rooks (Ned) 3.50, 39. Hampsten (VSt) 4.14, 42. Fignon (Fra) 4.35. Overige Nederlan ders: 52. Stevenhaagen 5.32, 55. Theunisse 5.47,69. Lubberding 7.36,86. Van Orsouw 10.02, 94. Van der Poel 11.20,109. Nijdam 13.53,128. Kuiper 16.50, 129. Hanegraaf 17.49, 142. De Rooy 19.42,145. Solleveld 19.55,146. Lammerts 20.12, 152 Van Poppel 22.27, 154 Maassen 23.18, 156. Poels 23.45, 165. Hermans 26.11, 171. Beuker 27.29, 173. Verhoeven 28.27, 179. Jakobs 34.34. 180. Nijboer 36.33, 187. Talen 45.25, 190. en laatste Willem Wgnants (Bel) 56.43. Dagploegenklassement: 1. PDM/Gisbers 10 uur. 25 minuten en 33 secon den, 2. Systeme U/Guimard, 3. 7 Eleven/Neel, 4. Sigma/Teirlinck, 5. ADRIOC/De Cauwer, 6. Hita- chi/De Kimpe, 11. Panasonic/Post, 21. Super- Confex/Raas allen zelfde tijd als PDM. Algemeen ploegenklassement: 1. Weinmann/Kóchli 102 uur, 1 minuut en 35 se conden, 2. Panasonic/Post 0.05, 3. Z-Peugeot- /Legeay 0.44, 4. Systeme U/Guimard 2.16, 5. Carrera/Boifava 4.19, 6. Chateai> d'Ax/Stanga 5.00, 12. PDM/Gisbers 7.12, 20. SuperConfex 19.36 Bergklassement: 1 Jerome Simon (Fra) 53, 2. Garde (Fra) 39, 3. Vichot (Fra) 38, 4. Echave (Spa) 32, 5. Millar (GBr) en Cornillet (Fra) 23, 9. Roux (Fra) en Win nen (Ned) 15. Puntenklassement: 1. Planckaert (Bel) 168, 2. Kelly (Ier) 155, 3. De Wilde (Bel) 107, 4. Van- deraerden (Bel) 102, 5. Van Poppel (Ned) 90, 6. Phmney (Vst) 84, 7. Van der Poel (Ned) 82, 8. Hermans (Ned) 79. Sparta Praag-Steaua Bukarest. Real Madrid- Moss FK. Pezoporikos Larnaca-IFK Góteborg. Dynamo Berlm-Werder Bremen, FC Brugge- Bröndby Kopenhagen, FC Porto-HJK Helsinki, Rapid Wien-Galatasaray Istanbul. Sparlak Mos- kou-Glentoran Belfast, FC Vitosha Sofia-AC Milan, Hamrun Spartans-17 Nentori, Gornik Za- brze-Jeunesse Esch, FC Larissa-Neuchatel Xa- max, Honved Budapest-Celtic Glasgow. Dun- dalk-Rode Ster Belgrado. AS Monaco-Valur FC. Europa Cup 2: Voorronde: Elo'e Spartacus Budapest (Hon) - Bryne (Noo). Fram Reykjavik (IJsl) - Barcelona (Spa), Omonia Nicosia (Cyp) - Panathinaikis (Gri), Floriana (Mal) - Dundee United (Sch), KV Mechelen (Bel) - Avenir Beggen (Lux), Dinamo Bukarest (Roe) - Lahti (Fin), Anderlecht (Bel) - Metz (Fra), Glen- avon (Nie) - Aarhus (Den). Flamurtari Vlora (Alb) - Lech Poznan (Pol), Norrkóping (Zwe) - Sampdo- ria Genua (Ita). Grasshoppers (Zwi) - Eintracht Frankfurt (WDI), Carl Zeiss Jena (ODI) - FC Krems (Oos), Derry City (Ier) - Cardiff City (Wal), Borac Banjaluka (Joe) - Charkov (Sov), Roda JC (Ned) - Vitoria Guirnaraes (Por), Inter Slovnaft (Tsj) - CSKA Sredetz (Bul), Sakaryaspor (Tur) - Elore/Spartacus (Hon)/Bryne (Noo). UEFA-cup: FC Groningen (Ned) - Atletico Madrid (Spa), Aarau (Zwi) - Lokomotiv Leipzig (ODI), St. Pa trick's Athletic (Ier) - Hearts (Sch), Zhalgiris V.l- nioes (Sov) - Austria Wien (Oos). Sporting üssa- t (Por) - Ajax (Ned), Real Sociedad (Spa) - Dukla Praag (Tsj), US Luxembourg (Lux) - Club Luik (Bel), VfB Stuttgart - Tatabanya (Hon), IK Braga (Zwe) - Internazionale (Ita), Antwerp (Bel) - FC Köln (WDI), Ujpest Dosza (Hon) - Akranes (IJsl), Glasgow Rangers (Sch) - Katowice (Pol), Aberdeen (Sch) - Dynamo Dresden (ODI), Dnjepr Dnjepoj - - - - VaxjóG seura (Fin) - Linfield (Nle), Molde (Noo) - Ware- gem (Bel), Bayern München (WDI) Legia War schau (Pol), Torpedo Moskou (Sov) - Malmö FF (Zwe), Vienna (Oos) - Ikast FS (Den), Bayer Le- verkusen (WDI) - Belenenses (Por), Otelul Galati (Spa), Montpellier (Fra) - Benfica (Por). Victoria Bukarest (Roe) - Shema Wanderers (Mal), Napoli (Ita) - PAOK Saloniki (Gri), Slavia Sofia (Bul) - Partizan Belgrado (JSI), AS Roma (Ita) FC Nürn- berg (WDI), Servette Geneve (Zwi) - Sturm Graz (Oos), Trakia Plovdiv (Bul) - Dinamo Minsk (Sov). Besiktas Istanbul (Tur) - Dinamo Zagreb (JSI), 1. Hettinga (Fri). 2. Kempeneers (Hol). 3. Hoogendam (Hol). 4. Nater (Hol). 5 Hei neke (Hol). 6. Amsterdam (Fri), 7. Zwart (Fri), 8 De Vries (Fri). 9. Theunissen (Fri). Donker (Fri) gediskwalificeerd. Stand: Holland 911/2 strafpun ten, Friesland 135 1/2. 16 m2: 1. Bisschop, 2. Van der Zee. Stand: 1 Van der Zee, 2. Bisschop. Pampus: 1. Van Goeverden. 2. Verhaar. Stand: 1Van Driessel, 2. Vervoort. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE MANILA (AP) - Het bliksembezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz aan de Filipijnen heeft de impasse in de besprekingen over de toekomst van de Amerikaanse bases in dat land doorbroken. De Filipijnse president Corazon Aquino zei aan het eind van Shultz' bezoek dat nog deze maand een ak koord op tafel zal liggen. Het gaat over de grote luchtmachtbasis Clark Air Base, de grote marineba sis Subic Naval Base en over vier kleinere Amerikaanse bases, die de VS sinds 41 jaar op de Filipijnen huren. Het huurcontract loopt in 1991 af. Over de verlenging ervan wordt al sinds april onderhandeld. Nu betalen de Verenigde Staten jaarlijks 350 miljoen dollar huur in economische en militaire hulp. In Manila zijn voorstellen gedaan om die compensatie tot 1,2 miljard dol lar te verhogen, maar dat was voor de VS onaanvaardbaar. Hoewel geen details werden verstrekt, heb ben beide partijen gezegd dat de Eis zes jaar voor doden van fietser DEN BOSCH (ANP) - Advocaat- generaal mr. De Groot heeft giste ren zes jaar gevangenisstraf geeist tegen een 17-jarige jongen uit Den Bosch. Hij wordt verdacht op 15 november vorig jaar de 17-jarige Raymond van Venroy te hebben neergestoken. Het slachtoffer was na een avondje uit Fietsend op weg naar huis toen hij op een afgelegen stuk fietspad in de wijk Maaspoort in Den Bosch zonder aanleiding werd lastig gevallen door een groep aggressieve jongeren. Hij liep ernstige steekwonden op. Fiet send wist hij nog een woonwijk te bereiken, waar hij alarm sloeg. Korte tijd later overleed hij op straat aan zijn verwondingen. Het hof doet uitspraak op 26 juli. DEN HAAG (GPD) - Een groot aantal Nederlandse gemeenten kampt met een achterstand in de voortgang van de stadsver nieuwing, doordat bouwloka- ties verontreinigd zijn. Vooral de vier grootste gemeenten. Den Haag, Rotterdam, Amster dam en Utrecht, slagen er niet in binnen het stedelijke gebied nieuwbouw te realiseren. Dat is één van de conclusies uit het rapport 'Bodemveront reiniging, de verontreiniging van bouwlokaties in 22 Neder landse gemeenten'. Het onder zoek is in opdracht van het mi nisterie van Volkshuisvesting uitgevoerd op basis van gege vens uit 1986. Staatssecretaris Woningbouw in de knel door bodemvervuiling Heerma zond het rapport giste ren naar de Tweede Kamer. De vier grote gemeenten kunnen te weinig uitwijken naar andere lokaties, wanneer bouwgrond verontreinigd blijkt te zijn. De oorzaak daar van is dat negentig procent van de bouwplannen in het be staand stedelijk gebied is ge pland, aldus het rapport. De vier grote steden starten volgens het rapport veelal te laat met bodemonderzoek, waardoor ze in de knel komen. In de middelgrote steden vindt dat onderzoek veel eerder plaats. Zij weten daardoor eer der of een lokatie voor woning bouw in aanmerking komt, of dat de grond eerst moet worden gesaneerd. Toch is ook in Dordrecht sprake van belemmering van de stadsvernieuwing. Dat geldt in mindere mate voor Eindho ven, Schiedam, Apeldoorn en Zaanstad. In Tilburg en Nijme gen is het probleem niet zo groot, maar ook daar is dertig tot vijftig procent van de wo ningbouw binnen het bestaand stedelijk gebied gepland op vervuilde lokaties. compensatie zal worden verhoogd. Een naaste medewerker van de Fi lipijnse minister van buitenlandse zaken Manglapus, die anoniem wil de blijven, zei dat de beide minis ters het eens waren geworden over een compromis. Dat zou betekenen dat de Vere nigde Staten militair aanwezig blij ven op de eilandengroep. Het be reikte compromis zal naar ver wachting invloed hebben op de be slissing van de Filipijnse regering om het contract met de VS te ver lengen. Bovendien zal een akkoord over de bases de discussie beïn vloeden in het Filipijnse parlement over een door de Senaat goedge keurde wet, die de aanwezigheid van kernwapens op Filipijns grondgebied verbiedt, en die met kernwapens uitgeruste schepen de toegang tot Filipijnse wateren ont zegt. Shultz heeft gedreigd dat de Amerikanen zich helemaal uit de Filipijnen zullen terugtrekken als de wet door het parlement wordt aangenomen. DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft in ho ger beroep alsnog waarschuwin gen opgelegd aan een patholoog anatoom en een gynaecoloog van wege gemaakte fouten op het labo ratorium en de afdeling waarvoor zij (mede)verantwoordelijk waren. Tegen hen waren klachten inge diend door een vrouw bij wie baar moederhalskanker is vastgesteld. In de tien jaar daarvoor was ze 42 keer door gynaecologen en assis tenten onderzocht en in dezelfde periode waren ook tien uitstrijkjes gemaakt en naar het laboratorium gestuurd. De uitstrijkjes werden onder zocht door speciaal opgeleide ana listes, die slechts onbelangrijke af wijkingen vonden. Achteraf bleek dat er systematische beoordelings fouten waren gemaakt en dat de af wijkingen veel ernstiger waren. Uit de gisteren in de Staatscourant ge publiceerde uitspraken blijkt dat het college de patholoog-anatoom. die het werk in het laboratorium steekproefsgewijs controleerde, verwijt dat hij onvoldoende kwali tatief toezicht heeft gehouden op de uitslagen van de uitstrijkjes. Ook hield hij onvoldoende contact met de afdeling gynaecologie, zo dat hij niet wist wat de klachten van de vrouw waren, hoe lang ze al duurden en hoe vaak er al om het beoordelen van een uitstrijkje was gevraagd. De aangeklaagde gynaecoloog is staflid van de afdeling gynaecolo gie waar de vrouw onder behande ling was. Hij nam zelf slechts drie van de in totaal 42 consulten voor zijn rekening. De vrouw is zes keer door een ander staflid behandeld en alle andere keren door arts-as sistenten. Dat de vrouw in al die ja ren nauwelijks dezelfde arts heeft gezien noemt het Centraal College ongewenst voor een juiste behan deling en niet behoorlijk tegenover de patiénte. Zoekacties naar katamaran SANTIAGO - Ondanks hulpprogramma's van vrijwilligersorganisaties en de overheid brengen nog altijd vele honderden kinderen in de grote steden van Chili hun leven vrijwel constant op straat door. Soms verlaten door hun ouders scharrelen ze bedelend, zoekend in vuilnis en stelend hun kostje bij elkaar. Armoede onder grote delen van de Chileense bevolking is de oorzaak van de serhijnende situatie. (foto ap> ROME (GPD) Een gestolen kata- maran-zeiljacht dat over de Itali aanse wateren spookt. Een Itali aanse playboy met zijn 17-jarige Rotterdamse vriendin. En tot slot: het lijk van de schipper van hetzelf de jacht die met een stukgeslagen schedel uit het water wordt opge vist. Dat zijn de elementen van het verhaal dat al dagenlang de voor pagina's van een aantal serie Italiaanse dagbladen beheerst. Begin juni zou de uit Milaan af- kmstige Filippo Di Cristofaro, sa men met zijn Nederlandse vriendin Diane Beyer uit Rotterdam, de ka tamaran „De Arx" van mevrouw Annarita Curina hebben gehuurd. Op 10 juni vertrekt het schip uit de Italiaanse haven van Pesaro in noord-Italié, met aan boord het jonge stel en Annarita Curina aan het roer. „Mevrouw Curina was ervan overtuigd dat ze haar passagiers voor een romantisch reisje naar Ibiza, en later naar de Caraïben zou zeilen", zo luidt de reconstructie van het Turijnse dagblad La Stam pa. „Maar een paar uur na hun ver trek. wanneer de zon al in de zee verdwijnt, slaat Filipo Di Cristof aro, Curina met een hakbijl de schedel in". Daarna wikkelt hij het lijk in een zeildoek, en maakt het vast aan het anker. Hij gooit de bundel in zee, „in de vaste overtui ging dat de vissen de resten van Annarita binnen een paar dagen zullen opeten". Achttien dagen later echter komt het lijk van Annarita Curina per on geluk terecht in de netten van een vissersboot in de buurt van de Itali aanse havenplaats Ancona. Zo wordt de moord ontdekt. Intussen blijkt de katamaran ge signaleerd te zijn op verschillende plekken in zuid-Italië. In het Sicili- aanse havenplaatsje San Vito Lo Capo, waar deze "katamaran van de dood" voor het laatst gezien is, heeft een mevrouw zelfs foto's ge maakt van het opvallende zeil schip, dat daar het anker hees. Sindsdien is er van het jacht niets meer vernomen. „Een spook schip", zo schrijft het Romeinse dagblad II Messaggero „dat on vindbaar over de zeeën waart". Uit de beschikbare gegevens hebben de Italiaanse autoriteiten echter op kunnen maken dat er be halve de vermoedelijke moorde naar en zijn Nederlandse vriendin, na de moord op schipper Annarita nog twee mannen aan boord zijn gekomen. Op de foto's van de me vrouw in Sicilië zouden er name lijk drie mannen te zien zijn. „Waarvan er één blond is met een buitenlands uiterlijk', zo meldt II Messaggero. In de Italiaanse pers doen nu de meest .wide speculaties de ronde over het motief van de moord. „De schaduw van een internationale spionnenkwestie", schrijft het dag blad La Stampa. De krant spreekt ook over „internationaal terroris me", en over een mogelijke betrok kenheid van het Libië van Gaddafi. „Het meest waarschijnlijke", schrijft II Messaggero daarentegen, „is dat de ogen van Annarita iets gezien hebben dat ze niet mochten Zondag stuurde het prestigevol- le Milanese dagblad de Corrière Delia Sera zelfs een van zijn top- journalisten naar Rotterdam, om in de woonplaats van Diane B. de zaak eens uit te zoeken. Op de voor pagina van de krant meldt de Cor- riere Delia Sera nu, dat volgens een niet nader genoemde Rotterdamse politiefunctionaris de Nederlandse politie van mening is dat „twintig kilo heroine de mogelijke oorzaak van de moord is". Di Cristofaro zou de katamaran gehuurd hebben onder het mom van een liefdesreisje met Diane B. Het werkelijke doel van de reis zou echter het vervoer van een lading heroine zijn. „De Rotterdamse po litie was namelijk eerder al een in- ternatinale drugslijn op het spoor gekomen met Italië als bestem ming", schrijft de Corrière Delia Sera. Als er aan boord van de Arx opeens nog een derde persoon bij komt, „waarvan men bij de Rotter damse politie garandeert dat hij uit Nederland afkomstig is", aldus de Corrière Delia Sera, „begrijpt me vrouw Curina dat er iets niet klopt". Volgens het dagblad is dat de reden waarom Di Cristofaro ver volgens naar een bijl grijpt en de schipper het spreken voorgoed on mogelijk maakt. Inmiddels hebben de Italiaanse autoriteiten met vliegtuigen zoekacties gestart naar de verdwe nen katamaran. Somalia Vluchtelingen uit het noorden- van Somalia overspoelen de Oga- den in Etiopië. Dagelijks steken ge middeld 2.000 mensen de grens over, voornamelijk vrouwen en kinderen, aldus een woordvoerder van het VN-commissariaat voor vluchtelingen (UNHCR). In totaal heeft het UNHCR 50.000 vluchte lingen geregistreerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18