'Gewoon de absolute heerser Alle ogen gericht op Luis Herrera 182 Belda: een kleine knecht met ambities Gematigd optimisme bij EC-deelnemers Van Poppel sprint naar tweede etappe-zege in Tour R/aTIMh/'M Monique Knol opnieuw de rapste Nacompetitie op de tocht DINSDAG 12 JULI 1988 SPORT PAGINA 17 'Hij gaat zonder twijfel winnen' BESANCON (GPD) - Steeds meer cameraploegen, ver slaggevers en niewsgierigen scharen zich de laatste dagen in de Tour de France rond Luis Herrera. De kleine, licht be snorde Colombiaan is, nu de eerste grote proeve van be kwaamheid in het hooggebergte zich aandient (morgen), gelijk een Kwatta-reep uit een glorieus verleden. Waar alle ogen op zijn gericht. Kleine Lucho, zoon van de Andes, laat al die chaotische drukte gela ten over zich heen gaan. Een prater is hij niet. Hij rijdt liever in snelle auto's, waarvan hij er twee heeft. De talrijke vragen die op hem wor den afgevuurd, doet hij het liefst knikkend dan wel hoofdschud dend af. Als hij praat, doet hij dat zacht. En vooral met zo weinig mo gelijk woorden. Bij Luis Herrera moet je je oor heel goed te luisteren Louis Herrera. Voor buitenlandse journalisteen fungeert Hector Urrega Caballero van het radiostation RCN door gaans als intermediair. Via hem laat Herrera weten dat hij tot dus ver dik tevreden is over de gang van zaken in de Ronde. „Ik voel me goed en van mijn concurrenten heeft niemand nog echt kunnen imponeren". Herrera zelf wel. In de vlakke ritten, die toch met een moywenne van ongeveer 44 kilo meter in het uur werden afgewerkt, hield hij zich zo op het oog glans rijk staande. Zelfs in de gevechten tegen het uurwerk gaf Herrera nau welijks terrein prijs. Ook al omdat hij, profiterend van een betrekke lijk vroeg startnummer, de wind onderweg van Lievin naar Wasque- hal als bondgenoot had, waar ande ren (Breukink, Mottet en Bernard) het zonder de steun van Aeolus moesten stellen. Aan het inschatten van zijn kan sen voor de eindzege waagt hij zich echter niet. „Nee, daarvoor is het nog te vroeg. In de etappes naar Al- pe d'Huez en Luz Ardiden (maan dag) zal het moeten gebeuren. Daar moet ik mijn winst pakken". Wel wil 'El Condorito' Lucho kwijt dat hij boordevol zelfvertrouwen aan deze loodzware klauterpartijen be gint. In de slotfase van de rit naar Nan cy verscheen hij zowaar even op de voorgrond. De Colombiaan liet het peloton expolderen op een hellin- kje van de vierde categorie. Tot de lossers behoorde onder andere Erik Breukink. Herrera: „Ik voelde me sterk en toen ik Mottet en Ber nard naar voren zag schuiven kwam ik op het idee mezelf testen. Ik heb hen laten zien kan, dat is belangrijk nu we pen ingaan". Na aankomst in Besancon be draagt de achterstand van Herrera, die in 1984 in de Tour debuteerde, op zijn voornaamste concurrenten, vooralsnog de Fransen Bernard en Mottet, slechts twee en een halve minuut. „Ik heb er nog nooit zo goed voorgestaan, ook in fysiek op zicht. Ik zou al tevreden zijn ge weest als ik mijn verlies aan de voet van de Alpen tot ongeveer zes mi nuten zou hebben beperkt. Maar ik heb de afgelopen jaren heel wat ge leerd. Zoals het indelen van een seizoen. Ik heb me dit jaar puur op de Tour gericht. Mijn hele voorbe reiding is erop afgestemd". In dat kader werd de Ronde van Spanje als trainingswedstrijd afge werkt. Herrera sloot de Vuelta af als twintigste, op bijna een half uur van winnaar Sean Kelly. Begin juni bleek in de Dauphiné Libéré dat de Colombiaan de opgaande lijn te pakken had. Op de laatste dag reed hij Mottet in de Alpen uit de lei derstrui. „Zonder dat ik daarvoor eigenlijk een extra inspanning hoefde te doen", blikt Lucho terug. De schrik voor Herrera zit er in middels goed in bij de verzamelde concurrentie. De Spanjaard Del- gado (vorig jaar tweede): „Degene die het wiel van Herrera in de ber gen kan houden, wint de Tour. Ik zal er alles aan doen om dat te reali seren". Voor Cyrille Guimard, de directeur-sportief van de ploeg Fig- non/Mottet, zijn de kaarten reeds geschud. „Herrera gaat winnen, geen twijfel mogelijk", weet de Fransman pertinent. „Waar willen zijn rivalen nog tijd op hem win nen? In de bergen? Laten we el kaar toch niet voor de gek houden! DEN HAAG (GPD) - Het resultaat van de EC-loting gisteren in Genè- ve is door de Nederlandse verte genwoordigers met gematigd opti misme ontvangen. „Toch wordt het bepaald geen gemakkelijke klus", zo luidde het oordeel in het Ajax-kamp over Sporting Lissa bon, op 7 september tegenstander van Ajax in de eerste ronde van het UEFA-cuptoernooi. Trainer Kurt Linder, die maandag de training begon zonder de „Oranje-klanten", noemde de club waarvoor Peter Houtman heeft gespeeld een „gere nommeerde oppponent". De Volendamse routinier Arnold Mühren, die er nog een jaartje bij Ajax aan vastplakt, had gistermid dag nog geen tijd gehad zich van het resultaat van de loting op de BESANCON (GPD) - Hij mag dan met een lengte van 1 meter 52 de kleinste man van het Tour peloton zijn, zijn daden kunnen groot zijn. Wie kan zich, om maar eens wat te noemen, beroepen op het verwekken van twee tweelin gen? Van verschillend geslacht nog wel, twee jongens en twee meisjes. Vicente Belda. Of, om volledig te zijn: Vicente Belda- Vicedo. Een Spanjaard(je) van 33 jaar. Ondanks zijn leeftijd kan Belda geen Tour-veteraan wor den genoemd. Daarvoor heeft hij er te weinig gereden. Hij staat voor de derde keer op de deelne merslijst. 'De vlo' debuteerde reeds in 1980 met een eervolle twintigste plaats in het eindklas sement. Een jaar reikte hij niet verder dan plaats 38 in Parijs. Zijn rentree maakt hij als lid van de Kelme-ploeg, die in de Colom biaan Fabio Parra haar kopman heeft. Belda: „Mijn taak is hem te steunen in de berg-etappes. Maar als het even kan, wil ik toch ook proberen een ritje te winnen. Ambities moet je hebben als sportman, anders kun je er beter mee stoppen. Ik zou mezelf nooit helemaal kunnen wegcijferen voor een ander, zoals veel cou reurs tegenwoordig doen. Dan kun je de fiets beter aan de haak hangen". In de afgelopen jaren heeft Belda toch behoorlijk wat suc cessen geboekt. Zijn staat van dienst vermeldt 36 triomfen als professionel. Dank zij het win nen van de Catalaanse Week en een etappezege in de Ronde van Spanje steeg Belda eind vorig jaar naar de 73ste plaats op de wereldranglijst. Dit seizoen zakt hij gestaag af, tot een prestatie van formaat is hij nog niet geko men. „Dat zal wel met leeftijd te maken hebben", oppert hij. De enige ophef die Belda dit jaar heeft veroorzaakt, was niet het gevolg van daden maar van woorden. In de Ronde van Span je maakte hij de ploeg van BH, waartoe Fuerte, Cubino en Pino behoren, danig zwart door te suggereren dat er in dat gezel schap zou worden 'gepakt'. Nu staat de Spaanse wielersport, als het op dopinggebruik aankomt, bepaald niet als brandschoon te boek, de poppen waren niette min meteen aan het dansen. Belda's beschuldiging sloeg in als een bom. De hele pers viel over het openhartige manneke heen. Die schrok daar zo van dat hij ijlings zijn excuses aanbood. Belda: „Je zegt wel eens dingen waar je later spijt van hebt. Ik heb dingen gezegd die ik niet kon bewijzen. Dat had ik niet moeten doen". Ondanks die affaire verloor Belda 'de goede moraal' niet. Met plezier is hij na een afwezigheid van zes jaar in het Tour-circus te ruggekeerd. Veel is er in die tijd niet veranderd, vindt hij. Belda: „Toen werd er snel gereden, nu nog sneller. Maar dat gebeurt in andere wedstrijden ook. Wel is het me opgevallen dat er nu meer valpartijen zijn. Het is allemaal wat nerveuzer geworden. Dat zal wel met de grote belangen te ma ken hebben". Ondanks dat loe rende gevaar bevalt het hem pri ma in het Tour-peloton. Zal hij er volgend jaar nog een keertje bij zijn? „Dat is moeilijk te zeggen. Je weet nooit wat er gaat gebeu ren. Maar, laat ik dit zeggen, ik heb er nog steeds lol in". BESANCON (GPD) Zoals Eddy Merckx in de over gangsjaren zestig-zeventig de andere klassementsrenners zijn wil oplegde, zoals Jan Raas een generatie later zijn con currenten hypnotiseerde, zo domineert Jean-Paul van Poppel eind jaren tachtig de grote massasprints. Herstel Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Landskam pioen Volmac-Rotterdam heeft zich op de tweede dag van de strijd om de Europa Cup schaken in Rot terdam enigszins hersteld van de flinke nederlaag op de openings dag tegen CSKA Moskou. De Rot terdamse ploeg, met Jan Timman toch aan het eerste bord, versloeg de Westduitse vertegenwoordiger Solingen met 3 1/2-2 1/2. John van der Wiel en Jeroen Piket kwamen niet verder dan remise. CSKA Mos kou zegevierde voor de tweede keer, 4-2 tegen Honved Budapest. Tweede 'sprint en masse' in de 75ste Tour, tweede riante zege van de 25-jarige snelheidsduivel uit het Utrechtse. En mét de collega's van l'Equipe kan er maar één kwalifica tie worden opgeplakt: magistraal. Het peloton kwam naar de dalen de aankomst in Besancon gevlo gen. Op de voorste rijen een ge drang van jewelste: remmen, gie ren, wringen, duwen - alles wat er in zo'n apotheose is geoorloofd, dat gebeurde ook. Men zegt wel eens: wie zijn rem men gebruikt is verder kansloos. Maar Van Poppel spotte met die hypothese. „Ik moest nu een keer vol remmen, anders was ik zó de groep ingevlogen. Dominguez en Bontempi waren aan 't rotzooien met elkaar, nou ja zoals er altijd wel wat ik iets mis is in een sprint. Het moet de Al- een meter of 250 voor de streep zijn geweest. Ik moest me helemaal op nieuw in gang trekken". Van Poppel stopte even. „Ik sta het hier wel zo gemakkelijk te ver tellen, maar ik verbaas me erover dat ik de film nog weet. Je doet niets na een rustige afweging na melijk, alles gaat instinctief." Maar zijn tweede jump was weer onnavolgbaar. Eddy Planckaert: „Als wij stilvallen op 50 meter van de meet, kan hij nog eens een keer extra aangaan. Hij moet 10.000 toe ren in zijn motor hebben zitten, wij Zelfvertrouwen Van Poppel leek de élite vóór hem een moment van afstand te be kijken, en nam toen een hoogst ori ginele beslissing. Eentje die bol stond van het zelfvertrouwen. Hij gooide zich met zijn 53x12 ten tweeden male in gang, cirkelde lut tele decimeters in het zog van de eerste rij, en spoot als een raket voorbij de groep op weg naar zijn tweede hoofdprijs. Jean-Paul, de nieuwe sprint paus. Hij ondergaat de bewierro- king nogal laconiek. Een Yvonne van Gennip in de zomer. „Het gaat wel lekker zo". En: „Als jullie me de beste van de wereld vinden, dan is dat voor rekening van jullie". Maar toch ook: „Ik heb inderdaad het idee niet te kloppen te zijn, en dat is al vijftig percent van de winst". Het deed de Bilthovenaar vooral deugd Guido Bontempi weer op de tweede plaats te hebben kunnen houden. Net als vorig jaar in de be slissende koningssprint in Avig non. Maar toen was het verschil nog amper een paar spaken dik, nu zegevierde Van Poppel 'op een an dere foto.' „Bontempi kloppen, dat blijft het mooiste. Het is de beste van alle concurrenten". Van het voorspelde sprintduel tussen de twee Nederlandse sprint kanonnen Van Poppel en Hermans bijvoorbeeld is nog weinig terecht gekomen. 'Mateo' kon zich vol strekt niet mengen in het geweld van de laatste meters. Hij werd achttiende. Nico Verhoeven: „Maar hij heeft Van Poppel al veel eerder geprik keld. Je kon voor de Tour geen blad open slaan of er werd gespe culeerd op een gevecht om de sprintkroon. Van Poppel is niet ie mand die daarop reageert, maar hij krijgt er wel een kick van, wil wel met daden bewijzen dat hij num- het hele peloton achter zich en trekt een gezicht dat De Jean-Paul van Poppel van 1988 is inmiddels een veel rijpere sprinter dan twaalf maanden gele den. „Het is logisch dat ik nog in de groei ben, het is pas mijn tweede Tour". Dat weet ook Jan Raas. „Hij geeft nu tenminste opdrachten, leidt zo'n finale, zet iedere ploeg maat op de juiste plaats. Hij mandeert, zoals kan afmaken ook moet doen: links, rechts, remmen, dichtrijden! Hij stookt ze op. Dat is wat iemand groot maakt". Van Poppel kan het alleen met de zon, kan het alleen met zijn ploegmaats, als hij 'getrapt' wordt afgeschoten - twee van de stellin gen, die voorin zijn dossier zijn op geslagen. Dat van die zon heeft hij nog niet kunnen weerleggen (ook gisteren weer een stralende lucht). Dat andere voorbehoud is sinds de tiende Touretappe van 1988 verle den tijd. Nico Verhoeven: „Het liep niet zoals het lopen moest. Maar 'n rot- etappetje ook: almaar glooiende die het weg, op en af. Als je dan het ge wicht van de wedstrijd op je schou ders neemt, heb je kans dat je eer der moet afgeven". Vijf SuperConfexen konden zich aldus niet met de eigenlijk finale bemoeien: Verhoeven zelf niet, Ja- kobs, Gölz, Solleveld en Poels evenmin. Bleven voor Van Poppel over: Peeters, Nijdam en de iedere dag imponerende, sterke Tourde butant Frans Maassen. Massasprint 'Rode trui' Maasen: „We waren die vijf man eigenlijk te vroeg kwijt. We moesten het nu helemaa! alleen doen. Maar ja, gelukkig ■ren er ook andere ploegen, die den dat vluchten niet kon, dat he een massasprint moest worden Anders grijpt Van Poppel ei tuurlijk naast. We hebben gedaan wat we konden, maar dat was veel dit keer. Je kunt gerust zeg gen, dat hij het helemaal alleen heeft geklaard. Maar je merkt het BESANCON (ANP) - Monique Knol heeft in de derde rit van de Ronde van Frankrijk de bloemen vóór de overwinning gekregen. Het zestal van Rinus Verboom heeft ge zamenlijk het boeketje voor de kopvrouw samengesteld, die ploeggenote Connie Meijer (twee de) als gevaarlijste concurrente voor de dagprijs had. De rit tussen Lure en Besancon over 76 kilometer kende geen hin dernissen van betekenis, hoewel het parkoers voor het begrip van de Nederlandse vrouwen toch aan zienlijk minder vlak was dan zij als ideaal beschouwen. Niettemin werd al voor de start vastgesteld dat er opnieuw een kans lag voor de beste sprintster uit het Tour-pe loton, de 24-jarige onderwijzeres uit Soest, Monique Knol. Op die zekerheid was het strijd plan gebaseerd. Het streven geen ontsnapping toe te staan, behalve als een van de snelle Nederlandse vrouwen, lukte uitstekend. Het rij den van de complete ploeg in het belang van de snelle meiden voor kwam ontsnappingen. De inciden tele pogingen werden onmiddellijk beantwoord door één van de Oran je-truien, die zonder onderbreking voor in het peloton reden. De aankomst in Besancon, licht dalend na een minimale stijging, paste ook volledig in de tactiek van de Nederlandse ploeg. Het tempo lag zo hoog dat een verrassingsaan val in de laatste kilometers uitge sloten was. Monique Knol en Con nie Meijer konden daardoor het maximale rendement halen uit het werk van het complete zestal. hoogte te stellen. „Ik ben nog druk bezig met het uitpakken van ca deaus, bloemen en planten", zei Muhren daags nadat hij de legpen ning van de gemeente Edam/Vo- lendam had gekregen. „Een behoorlijke tegenstander", is ook zijn mening over Sporting, dat Ajax eerst op eigen veld ont vangt. Hoewel hij er zelf in zijn toch indrukwekkende carrière niet eer der tegen speelde, kan Arnold Muhren zich aan de hand van de verhalen van Frank Rijkaard enigszins voorstellen wat Ajax op 7 september en 5 oktober te wachten staat. Rijkaard, inmiddels derde Nederlander bij AC Milan in Italië, heeft enige tijd op de loonlijst van de Portugese club van Jorge Gon- calvez gestaan zonder zijn voetbal schoenen te hoeven aantrekken. Muhren: „Sporting schijnt een club met enkele individueel aardi ge voetballers te zijn. Een echt team is het volgens Frankie niet". FC Groningen Bij FC Groningen toonde ieder een zich redelijk ingenomen met Atletico Madrid als tegenstander. „Het is vanzelfsprekend een zware opponent," meende technisch manager Martin Koeman, „maar sportief gezien zeker interessant. Ik acht ons bij voorbaat beslist niet kansloos, al zullen we in de thuis wedstrijd dan een goed resultaat moeten neerzetten". De Spaanse topper, die net als FC Groningen fiks aan het bezuini gen is geslagen (vorige week werd Alemao nog verkocht aan Napoli), heeft in Paolo Futre een aanvaller van internationale klasse. Koeman kent de Potugese balvirtuoos rede lijk goed. „Ik heb vorige week nog tegen hem gevoetbald", vertelde hij verrassend. „Met m'n zoon Ro nald werden we op onze vakantie in de Algarve uitgenodigd om mee te doen aan een of ander liefdadig heidswedstrijdje, waaraan hij en andere spelers van Sporting Lissa bon en Porto meededen. Daarin bleek nog eens wat voor vreselijk goeie voetballer Futre is, maar dat wist ik al een paar jaar". Beide clubs troffen elkaar vijf jaar geleden eveneens in de eerste ronde van de UEFA Cup. Na een 2- I nederlaag in Madrid stelde FC Groningen op eigen veld orde op zaken middels een 3-0 zege. Roda JC „Het had makkelijker, maar ook moeilijker gekund. Het is alleen jammer dat we eerst een thuiswed strijd hebben", luidde de reactie van Roda-trainer Jan Reker op Vi- toria Guimaraes als eerste tegen stander in het toernooi voor beker winnaars. „Ik schat de kansen fif- ty-fifty. Wij zijn blij met Guimaraes en ik denk Guimaraes met ons. De succesvol verlopen EK geeft ons misschien een licht psychologisch voordeel". Reker laat het evene ment rustig op zich afkomen. „Het is de slagroom op de vla. Eerst moeten we zorgen dat we die vla hebben. Een goede competitiestart is het halve werk". GENEVE (GPD) De nacompeti tie in de eredivisie staat op de tocht nu de UEFA de winnaar daarvan met ingang van het seizoen 1989- 1990 niet langer accepteert in het toernooi om de Europa Cup 3. De KNVB zal zich tegen de beslissing van de Europese voetbalbond ver zetten. De UEFA vindt het een devalua tie dat Nederland dit seizoen in het toernooi om de UEFA Cup verte genwoordigd is door de nummer II van de eredivisie, FC Gronin gen. Bij wijze van proef had de UE FA de KNVB twee jaar toestem ming gegeven om de winnaar van de nacompetitie in te schrijven voor het UEFA Cup-toernooi. Mocht de UEFA bij haar beslissing blijven dan zal de KNVB proberen toestemming te krijgen voor een anders opgezette nacompetitie, waaraan bijvoorbeeld de nummers drie tot en met zes van de eredivisie zouden kunnen deelnemen. gewoon: als hij zich van voren laat zien, schijt iedereen in zijn broek". Verhoeven: „Hij is gewoon de ab solute heerser". Twee etappezeges, Van Poppel staat op dezelfde hoogte als vorig jaar. En de Tour is nog niet voorbij. Alleen, de groene trui kan hij ge voeglijk vergeten; 65 pnt achter bij voorbeeld op Kelly - doet dat niet een beetje zeer? „Planckaert sprint mee in iedere catch, maar zal er wellicht ook niet komen tegen Kelly, al zijn er in de bergetappes minder punten te ver dienen dan op het vlakke. Ik kan niet tegen deze Kelly op; of hij moet afstappen. Ik heb gewoon twee foute dagen gehad: het eerste halve ritje, en de keer dat Nijdam won was ik 122ste". „Ik heb vorig jaar heel wat profijt gehad van dat groen. Iedereen zag dat als een soort erkenning. Maar ik moet tevreden zijn. Als ik me meer op het puntenklassement had toegelegd, was het misschien ten koste gegaan van Is het nog niet afgelopen? Ver hoeven: „De komende vijf ritten moet je van ons even niets ver wachten. Maar daarna... Die vijf van vorig jaar moeten ook nu te ha len zijn". Van Poppel: „Ik zie nog wel twee mooie kansen voor me zit ten". Jan Raas: „Ik denk maar dat ik een co-sponsor ga zoeken in de champagne branche". WOENSDAG 15.25-17.00 Ned 3: Studio Sport. Wiel rennen: verslag van de vandaag verre den etappe in de Tour de trance van Besanijon naar Morzine over 232 km. 15.25-17.00 BRT 2: Ronde van Frankrijk. 16.30-16.55 BBC 1: Paddles Up: jeugd- roeicompetitie. 16.45-17.15 Did 1 ARD-Sport extra. Wielrennen: verslag van de vandaag ver reden etappe Besan^on-Morzine in de Tour de France. 18.30-18.55 Ned 2: De Heilige Koe: auto- en motorsportmagazine. 18.35-18.50 BRT 1Tour '80: samenvat ting van de vandaag verreden etappe. 19.00-19.25 Ned 3: Studio Sport samen vatting van de vandaag verreden etappe. 20.20-21.00 BBC 2: Under Sail: zeilma- gazine. 22.05-22.30 Ned 3: Studio Sport. 22.30-23.28 SKY: International Motor Sports. 22.35-22.40 Super: Golf Nieuws: het laatste nieuws van internationale toer- 22.40-23.40 Super: Super Sport. 23.30-00.30 SKY: Motorsports: hoogte punten van de TT van Assen. DONDERDAG 12 00-14 20 BBC 2: Open Golf: verslag van de open golfkampioenschappen in Lytham St. Annes.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17