DE KRANT MEE OP VAKANTIE 'Bruggenkwestie' achter de rug 'Nog geen onvertogen woord' 'Je kunt het de burger niet aandoen' Bijna 300 bekeuringen op Rijks straatweg Wat betekent de Kaagweek voor. WOENSDAG 13 JULI 1988 REGIO LEIDEN Na tien jaar getouwtrek in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Met het heien van de eerste paal voor de 'vlakke' en de 'Kwakelbrug' is in Zoeter woude gisteren een 'happy end' ge komen aan een tienjarige geschie denis. Voor de aan de overkant hard aan een oplossing. Gevolg hiervan was dat er een krediet van 35.000 gulden werd toegestaan voor de vernieuwing van de brug. Ook de 'vlakke brug' ter hoogte de bibliotheek wordt binnen- de Noordbuurtseweg wonende fa- kort onder handen genomen. milies Van der Krogt en Van Scha- gen alle reden om te juichen. Meningsverschillen met de ge meente Zoeterwoude over eigen- De heer Van Schagen (88), heeft ruim 65 jaar bij de brug gewoond. Hij vernieuwde nogal eens slechte planken en ook verfde hij de brug domsrecht en onderhoudsplicht als dat nodig was. Hij verheugt zich eindigde in september j.l. met de totale afóluiting van de oude Kwa kelbrug. Het was door verrotting van de houten fundering en de leu ningen te gevaarlijk geworden om nog langer van de brug gebruik te maken. Vanaf dat moment raakte het proces in -een stroomversnelling. Zowel de gemeenteraad als de dienst gemeentewerken werkten op de nieuwe brug en zegt dat hij die nog veel hoopt te gebruiken. "Ik stel me voor dat ik er, net als vroeger, met de fiets aan de hand over ga en via de Noordbuurtse weg naar het dorp rijd". Ook Mies van der Krogt toonde zich gisteren verheugd. Vooral het -aanzicht van het dorp heeft haar er destijds toe gebracht om veel actie te ondernemen voor de komst van een nieuwe bug. Wethouder Van der Heijden feli- citerde de beide families én de ge meente Zoeterwoude met het be houd van "dit mooie stukje karak teristiek, dat gezichtsbepalend is voor de omgeving". Het heien van de eerste paal was de laatste officiële daad van de chef van het bureau weg- en water bouwkunde, ing. P.J. Tatipikala- wan. Hij maakt gebruik van de vut regeling. De kwakelbrug zal nog voor vol gende week vrijdag gereed zijn. De platte brug wordt na de bouwvak vakantie vervangen. Het verkeer op de Noordbuurtse weg is tot aanstaande vrijdag ge stremd. Het bestemmingsverkeer zal via de Ambachtsherenweg wor den omgeleid, terwijl het door gaand verkeer via de burgemeester Detmersweg moet rijden. WASSENAAR Hoog bezoek gisteren in het Wassenaarse recreatiepark Duinrell. Een groot aantal ambassa deurs bezocht daar de spectaculaire 'high diving show' waarbij een aantal acrobaten van grote hoogte via de meest vreemde toeren in een bassin terechtkomen. Onder hen de ambassadeurs van de DDR, Finland, India, Indonesië, Ierland, Japan, Maleisië en Oostenrijk. Rusland had de chef van de ambassaderaad gestuurd. De meeste ambassadeurs namen vrouw en kinderen mee naar Duinrell. Extra veiligheidsmaatregelen hoefde het attractiepark niet te nemen: alleen de ambassadeurs van Zuid-Afrika en Maleisië namen een eigen veilig heidsdienst mee... Op de foto escorteren Duinréll-directeur Hugo van Zuylen van Nijevelt en een Franse mimespeler het 'hoog bezoek'. (foto Holvast) WASSENAAR - Bij gisteren ge houden snelheidscontroles op de Rijksstraatweg in Wassenaar zijn 270 automobilisten bekeurd. De helft van de automoblisten werd gefotografeerd in Den Haag, de andere helft in Wassenaar. Gisterochtend tussen 5.00 uur en 10.00 uur was de eerste con trole. De Wassenaarse politie, die ter hoogte van Bijhorst stond op gesteld, telde zeventig automobi listen die te hard reden. Van hen werden er 28 aangehouden. De zen kregen meteen een proces verbaal. De rest is gefotografeerd en krijgt de bekeuring thuis. De hoogst gemeten snelheid was 83 kilometer per uur. Op de Rijks straatweg mag slechts 50 kilome ter per uur worden gereden. Tussen 15.30 uur en 17.00 hield de Wassenaarse politie opnieuw een snelheidscontrole op de ge wraakte weg. Nu stond de politie ter hoogte van de Paauwlaan en de Rust- en Vreugdelaan. Er pas seerden 2195 auto's waarvan 19 de maximumsnelheid over schreden. De hoogste snelheid die werd gemeten was 100 kilo meter per uur. Gisteravond heeft de Wasse naarse politie nog een controle gehouden en wel tussen 19.30 uur en 20.15 uur. Van de 524 au to's bleken er toen 46 de maxi mumsnelheid te hebben over schreden. De hoogst gemeten snelheid was 97 kilometer per Volgens een politiewoordvoer der blijkt uit de controles dat tij dens spitsuur, wanneer er erg veel auto's op de weg zijn, min der hard wordt gereden. "Dan kan dat ook niet, want het is te druk op de weg", aldus de woordvoerder. Wanneer het ech ter rustiger is op de weg rijden volgens de politie de automobli- listen harder. "Kennelijk lappen veel automobilisten nog steeds de maximumsnelheid aan hun laars. Daaruit blijkt de noodzaak dat de politie frequent blijft con troleren. Dat zullen we ook doen". WARMOND De Kaagweek heeft Warmond nog even in zijn ban. Aanleiding om een aantal betrokkenen van de 'droge' en de 'natte' te vragen wat de Kaagweek voor hem of haar betekent. De afgelopen dagen de den achtereenvolgens Willem de Vreeze van de watersportvereniging, Cock van Leeuwen van de Vereni ging tot Viering van Warmondse Feesten en toiletjuffrouw Emma Stol dat. Vandaag is het de beurt aan de horeca. Arie Kuijt is eigenaar van café De Saloon in de Dorpsstraat in War mond. Hij heeft een geweldige om zet tijdens de Kaagweek. Elke avond puilt zijn café uit met Warm- onders en mensen uit de regio. "Ik doe er ook wat aan. Elke avond is er een life-band en ik ga 's middags al open. Het is ook allemaal zo ontzet tend gezellig". door Agaath Garschagen Kuijt had aanvankelijk eigenlijk niet zoveel zin in de Kaagweek. Hij was bang voor knokpartijen in zijn kroeg. "Vroeger was het erg. Dan kreeg je agressieve mensen uit Kat wijk, Sassenheim en Den Haag. Die vochten heel wat af. Afgelopen zaterdag hoorde ik dat er ongere geldheden in Park Groot Leerust waren tussen Sasseners en Hage nezen. Dan ga ik zelf bij de deur van mijn café staan. Vreemden laat WD fel tegen mini-container in Oegstgeest, maar ander voorstel komt er niet OEGSTGEEST - Op 24 april 1986 stemt de gehele WD-fractie mi nus welzijnswethouder me vrouw Blom tegen de invoering van het mini-containersysteem (me) in Oegstgeest. Eind juni van dit jaar wordt het systeem geëva lueerd. De liberale mc-expert drs. A.C.H. Kuntze trapt bij die gelegenheid tot grote ontzetting van wethouder Kohlbeck (PvdA) de groene, verrijdbare karretjes in de hoek. Kuntze rondt zijn ti rade af met de opmerking dat het systeem moet worden gehand haafd. Kuntze begrijpt dat niet iedereen dat kan volgen. En legt uit. "Voor mij staat in de hele dis cussie niet de vuilophaler maar de gebruiker, de burgers dus, centraal. En wat zou ik die alle maal niet aandoen als ik het sys teem zou schrappén. En denk eens aan de vernietiging van ka pitaal (de aanschafprijs van 6500 me's was 6,5 ton, red.) die dan op treedt. Verder komt zodra ik de me's schrap direct de vraag op me af: wat dan? En het enige ant woord dat ik dan kan geven, is: terug naar de vuilniszakken. En dat kan nooit. Ik pieker er niet over om met een contra-voorstel te komen. Echt, het zou van de zotte zijn om dat nu te doen. Ik zou het wel doen als 75 procent van de bevolking in opstand zou komen tegen de mini-container". Hij vervolgt: "B en W zeggen dat de me's breed zijn geaccep teerd. Ze leiden dat af uit het ge geven dat de laatste tien maan den er geen klachten zijn binnen gekomen. Maar dat er niet wordt geklaagd is niet hetzelfde als dat iedereen de mc accepteert. Dat is een redenering van het ongerijm de". sie openbare werken vooral bedoeld om "de oppervlak kigheid over de besluitvorming de r de kaak te stellen. Kuntze kan ook maar "weinig consistentie" vin den in de wijze waarop B en W "het vraag- en antwoordspel spe len". Want: "Telkens als blijkt dat een vorig antwoord niet vali de was komen ze ineens met een geheel nieuw aspect op de prop pen". Kameelneus Het "zonnige verhaal" dat B en W afsteken in het evaluatierap port wemelt van de "verdoezelin gen", zegt de liberaal. Kuntze wil niet zo ver gaan om het begrip "misleidingen" in de mond te ne men, al komt vooral de passage over de door de invoering van het mc-systeem noodzakelijk ge worden verhogingen van de rei nigingsrechten akelig dicht in de buurt. In het rapport heet het dat die tarieven "enigszins" en "een malig" zijn gestegen. Maar dat zonnige kostenverhaal klopt van geen kant, volgens Kuntze. "De kosten zijn niet enigszins geste gen, ze zijn de pan uit gerezen! Want wat B en W er niet bij zeg gen is dat we het dekkingsper centage van 80 procent naar 68 procent hebben verlaagd. Zou den we de burgers 80 procent van de kosten die de gemeente maakt in rekening blijven bren gen, dan waren de reinigings rechten niet met 15 maar met 36 gulden gestegen. Ik heb die bere keningen al eens eerder voorge legd. Ze zijn ook toen niet weer legd. Er werd en wordt alleen maar "oh oh" gezegd. Ik verwijt B en W maar ook het CDA dat ze nooit over de kameelneuseffec- ten hebben willen praten. Van de PvdA, D66 en PPR begrijp ik heel goed, gezien hun ideologie ën met betrekking tot het milieu, dat ze direct vóór me's zijn". Kuntze stelt dat hij "helaas moet constateren" dat anderhalf jaar sinds de invoering er vrijwel nog niets is terechtgekomen van de zonnige perspectieven die burgemeester en wethouders heel Oegstgeest voorhielden. De werkomstandigheden van de vuilophalers mogen dan zijn ver beterd en de vuilophalers mogen dan zelf met de me's weglopen, hun ziekteverzuim is tegen alle verwachtingen alleen nog maar toegenomen. Kuntze vindt het een "zwaktebod" dat die cijfers niet nader zijn onderzocht. Nu kan niet worden vastgesteld dat er meer vuilophalers vaker ziek zijn door of ondanks de me's. Kuntze herinnert eraan dat voor malig wethouder Van Hazel (CDA), die de geschiedenis is in gegaan als de bestuurder die Oegstgeest aan de me's hielp, al le kritiek afdeed met de vaststel ling dat verbetering van de werk omstandigheden hoofddoelstel ling bij het mc-project was. Die doelstelling is "klaarblijkelijk" ook al niet of in elk geval onvol doende gehaald. Indicaties Dat me's een heel beperkt ef fect op de kostenontwikkeling hebben, heeft Kuntze zo juist al aangetoond. En het wordt vol gens de liberaal alleen nog maar erger. "Ik heb de stellige indruk dat het zich ontdoen van huisvuil Hng i het r VVD'er Kuntze: 'Alleen actie als driekwart van de bevolking in opstand Komt tegen de r (foto Jijkm ons nog veel meer gaat kosten. Dat voel ik aan mijn water, maar er zijn ook concrete indicaties. Ik ben er dan ook voor om de bur gers nu al te zeggen: jullie zullen in de beurs moeten tasten, dat moetje ze eerlijk voorhouden in plaats van dat zwakke verhaal in dat rapport". Ook van een verhoging van de efficiency is sinds de mc nog maar weinig te merken. Het ver haal dat burgemeester en wet houders daarover afsteken noemt Kuntze "wollig". Kuntze wil gewoon het tonnage per werknemer per jaar van vóór de mc en dat van na de mc kennen. Dat is volgens hem de enige juis te graadmeter van efficiency. Burgemeester en wethouders komen echter niet verder dan de vaststelling dat het totaal aantal dagdelen waarop huis- en grof vuil wordt opgehaald na invoe- i-systeem niet zal toenemen. Kuntze zei daarover in de commissie: "Dat moest er nog eens bij komen". Blijven over de milieu-effec ten. Het enige positieve effect dat Kuntze kan ontdekken is dat er sinds de me's "minder zwerf vuil is". Voor het overige geldt dat de hoeveelheid aangeboden Oegstgeester huisvuil schrikba rend toeneemt en dat de neiging om "alles" in de mc te stoppen groot is, waardoor er van ge scheiden inzamelen van soorten vuil te weinig terechtkomt. In het begin was het zelfs zo dat de aangeboden hoeveelheid grof vuil daalde. Ambtenaren be weerden destijds te maken te hebben met een onverklaarbaar verschijnsel. Kuntze wist en weet wel beter. De Oegstgeeste- naren geven een deel van het grof vuil in de mc met de 'gewo ne' vuilnisman mee. Kuntze komt ook in dit vraag gesprek weer tot de conclusie dat er nog steeds meer nadelen dan voordelen aan de mc kleven. En krijgt dus nog een keer de vraag waarom hij niet gewoon voor afschaffing van het systeem pleit. "Nogmaals, er zijn al zo veel investeringen voor gedaan en er is al zo veel menskracht in gestopt. Ik heb geen doorslagge vende reden om met de mc op te houden". Is er wel een doorslaggevende reden om ermee dóór te gaan? Kuntze: "Nee, eigenlijk niet. Maar er is geen alternatief. In zijn algemeenheid is er ook onvol doende reden om het mc-sys teem ter discussie te stellen. Maar ik ben me ervan bewust dat dat een non-signaal is". WIM KOEVOET draaide dan ook een dixieland- band. "De ouderen in Warmond moeten aan het café wennen. Het is er donker en ik draai meestal pop muziek. Maar ik heb oudjes in mijn kroeg gezien tijdens de Kaagweek die ik nooit eerder had gezien". Toen hij vier jaar geleden De Sa loon overnam, was er helemaal ik dan niet meer binnen. Gelukkig is hier nog geen onvertogen woord gevallen. De jeugd is toch rustiger dan vroeger". Er komen hoofdzakelijk jonge ren in het café van Arie of 'opa' zoals hij in Warmond wordt ge noemd. Op zondagavond was het echter bomvol met ouderen. Er geen mens boven de dertig jaar in het café te bekennen. "Dat komt ook omdat ik homofiel ben. De jon geren hadden nauwelijks vooroor delen, maar mochten van hun ou ders niet naar het café. Eerst moest gekeken worden of ik niet elke mooie Warmondse jongen zou ver sieren. De ouderen kwamen kijken of ik wel normaal was. Kennelijk is het meegevallen, want het is hier bomvol en ook de ouderen durven een stap in De Saloon te wagen". Vaderfiguur Voor de Warmondse jongeren die in De Saloon komen, is de Kaagweek iets heel bijzonders. Zij sparen geld om dat tijdens de Kaagweek te besteden, voorname lijk aan bier in De Saloon. Enkele stamgasten mengen zich in het ge sprek: "Arie is dan ook heel bijzon der. Hij is gezellig, heeft altijd tijd voor een babbeltje en brengt je nog iets van normen en waarden bij. Het is een soort vaderfiguur voor ons. En dat niet alleen tijdens de Kaagweek". Arie Kuijt wordt verlegen bij zo veel lofzang. "Het zal mijn uitstra ling wel zijn. Ik voel me verant woordelijk voor de gezelligheid in het dorp en voor het wel en wee van mijn vaste klanten uit War mond. Iemand die op het verkeer de pad is geraakt, wil ik helpen. Ik weet niet hoe dat komt. Ik heb dat gevoel nu eenmaal. Maar mijn vas te klanten zullen dat toch kennelijk erg waarderen, anders kwamen ze niet". Hij probeert ook altijd iets nieuws naar Warmond te halen. "Iets dat de bevolking nog niet kent. Ik vind dat spannend". Het liefst zou hij een travestietenshow willen tijdens de braderie komend weekeinde. Vorig jaar heeft hij Hawaïaanse hoelahoep meisjes ge arrangeerd. "Als er een travestietenshow komt, ga ik niet achter de bar staan. Mijn stamgasten nemen het dan maar even over", zegt hij met een knipoog. De vaste klanten doen dat volgens Kuijt wel vaker, zodat hij de tijd heeft om een babbeltje te maken met de klanten. "Maar ei genlijk sta ik niet graag voor de bar. Ik voel me vrijer erachter". De stamgasten joelen over de mogelij ke komst van een travestieten show. "Zou dat in Warmond wel kunnen Arie?", vragen ze. Arie Kuijt lachend: "De Warmonders lo pen hun poten onder hun reet van daan en weten niet hoe snel ze hier motten kommen". Andere sfeer Een heel andere sfeer ademt boerderij Meerrust in Warmond. Het is er zeer rustig. Eigenaar Tuit merkt eigenlijk niet zoveel van de Kaagweek. "Het Kaaggebeuren concentreert zich toch in de dorps kern. Meerrust ligt niet op de route. Er komen, omdat het mooi weer is, wel veel zeilers en motorbootgan- gers om te eten. Maar ik weet eigen lijk niet of de zeilers mee hebben gedaan aan de zeilwedstrijden". Meerrust staat in Warmond be kend als een duur restaurant en een plek waar partijen gehouden kunnen worden. Ook de jazz-zon- dagmiddagen zijn'beroemd. Tuit is pas een een jaar in Warmond, maar wil volgend jaar meer gaan doen aan de Kaagweek. "Ik had er dit jaar gewoon niet zoveel tijd voor. We hebben net een verbouwing achter de rug. Maar het is hier na tuurlijk een unieke plek waar War monders kunnen feesten. Mis schien is Meerrust wel geschikt om de zeilers en de Warmonders nog dichter bij elkaar te brengen. We krijgen hier veel mensen vanaf het water. Er zijn aanlegplaatsen ge noeg. Verder is Meerrust, welis waar iets buiten het centrum van Warmond, goed te belopen. Je zou kunnen denken aan een grote bar becue, speciale Kaagweekmenu's of een feest waar iedereen aan mee kan doen". Of de Kaagweek nog iets voor hem zelf betekent? Hij woont ten slotte in het centrum van het dorp. Tuit zegt tam^'Nou, eigenlijk niet zoveel. Ik beh niet zo'n kermisgan- ger. Ik ga straks wel even naar Park Groot Leerust om eens te kijken. Ik vind gewoon het contact met de Warmonders wel leuk". Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen- sen wij u alvast een Pxtfüje t/aLsnik VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES: VAKANTIE-ADRES ..HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE: LAND: WOONPLAATS: TEL.: Zend uw opgave aan: Leldsch/Alphens Dagblad, afd. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 AB Lelden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15