Afgeronde vormen populair in het moderne interieur Met pigmentstrips altijd licht in de duisternis ■■■i*™^^a>cM\gsi85S5 WONEN' Aqua-pure zorgt voor schoon water Milieutelefoon een jaar oud Feestelijk eisetje WOENSDAG 13 JULI 1988 PAGINA 11 Wie verzekerd wil zijn van schoon drinkwater kan deze filter op de kraan monteren. Dit in Italië ont wikkelde apparaatje 'aqua-pure' ge naamd, past op elke kraan. De filter haalt niet alleen chloor, fenol, am moniak en pesticiden uit het drink water, maar ook andere verontrei nigingen zoals roest en zand. Het water wordt hierdoor veel beter van smaak. De voor de gezondheid belangrijke mineralen, het zout- en de fluor blijven er in. Het koolfilter moet volgens de importeur een half jaar meegaan. Het kan dan worden schoongespoeld, maar het is ook mogelijk een nieuwe vulling te bestellen. Aqua- pure kost 59 gulden (plus 6,50 gulden verzend kosten) en kan worden besteld bij VERTA BV Postbus 2082, 5260 CB Vught.tel. 073-564052. Strakke, strenge lijnen zijn in de inrichting van het huis en in het design van meubels jarenlang 'bon ton' geweest. Alles moest rechtlijnig en hoekig zijn, om er maar modern uit te zien. Woonconsumenten vragen nu echter weer naar wat 'zachtere' lijnen. Waarschijnlijk zowel uit praktische als uit esthetische overwegingen. door Mar Groen De meubelindustrie speelt daar op in, door tafels, zitmeubelen, kasten enz. in de zogeheten soft-line stijl uit te voeren. Vooral de makers van produkten waarin veel kunststof wordt toegepast, kunnen de knap ste kunstgrepen uitvoeren om de vormen heel fraai half- of kwart- rond te maken. Die mogelijkheden staan echter ook de zelfbouwer van kasten en ander meubelair ten dienste...zon der moeizaam schaaf- en verbin- dingswerk. Twee voorbeelden daarvan zijn de stereotoren, ont worpen voor een tienerkamer, en een 'dichte' lage tafel. Ze werden beide gemaakt van twee basisma terialen. Kant en klaar verkrijgbare plaatpanelen, met een tweezijdige afwerklaag van kunststof. Dergelij ke materialen zijn in talrijke uit voeringen te koop. De tweede com ponent is een kunststof koppelpro fiel waarin onder een hoek van 90 graden de delen van plaatmateriaal klempassend, of met een streekje contactlijm bevestigd kunnen wor den. De kwartronde vorm van de profielen geeft een meubel die vriendelijk-zachte vorm. Hoekver bindingen en ook afdekkapjes voor bijv. poot-einden behoren even eens tot het systeem. Alles in wit, grijs of zwart te koop. Een welkome nevenfunctie van dit koppelprofielensysteem is dat veel lastig schroef- en lijmwerk vermeden kan worden. De op maat gezaagde stukken plaatmateriaal passen immers klemvast in de pro fielen. Ook de hoekverbinders slui ten vrijwel onwrikbaar in de pro fielen. Maar het staat je natuurlijk vrij om ook daar wat contactlijm te gebruiken. Nog een leuk aspect: als je de panelen (plaatmateriaal) op een andere breedte dan de stan daardafmeting wil zagen, vallen de meestal wat rafelig onder de zaag uitkomende kanten helemaal weg binnen de koppelprofielen. Dat be spaart heel wat moeite aan nabe werking van de panelen. Er zijn ontelbare mogelijkheden om met deze materialen een aan trekkelijk interieur in 'soft line' sa men te stellen. Je kunt alles, naar eigen ontwerp, precies op maat maken. Bijvoorbeeld om een wand een 'vullend' kastensysteem te ge ven. Of een tafel te maken die wat afmetingen betreft exact aan je wensen voldoet. Ook zijn er wel fantasietjes denkbaar wat de kleu ren betreft: plaatmateriaal in twee harmoniërende kleuren, zoals zwart en grijs, en de koppelprofie len en/of hoekverbindingsstukken Het materiaal werkt overigens uit zichzelf inspirerend genoeg op een inventieve dhz-interieurbou- wer. De mogelijkheden om met dit systeem te werken zijn m.i. talrij ker dan de tot dusver verkrijgbare informatie van de leveranciers. Je kunt er immers ook best een 'open' tafel mee bouwen, waarbij je bij voorbeeld taps toelopende poten (twee smalle, schuingezaagde stuk ken plaatmateriaal, haaks t.o.v. el kaar in de koppelprofielen beves tigd) kunt samenstellen. Ook het 'stapelen' van losse meubelele menten, voor een wandkast, is mo gelijk. Daarbij kun je dan uitgaan van een aantal afzonderlijke modu les, die je afwisselend verticaal en horizontaal op elkaar plaatst. Er hoeft alleen maar een tussenlaagje van enkele millimeters dik tussen gelegd te worden, bijv. polyeter- schuim. De modules kunnen dan niet meer t.o.v. elkaar verschuiven. Niet te versmaden is ook het feit dat een volgens dit systeem zelf-ge- maakt meubel of een combinatie van meubelmodules wel een stuk goedkoper uitvalt dan wat er in de meubeltoonzalen staat uitgestald. Een jaar geleden werd de 'Milieute- lefoon' ingesteld. Dat nummer (020-269161) werd aanvankelijk wat aarzelend gedraaid maar nu is het een vraagbaak voor consumen ten die over de meest uiteenlopen de kwesties iets willen weten. Dat kan over een vlooienplaag in huis zijn, gevaren van radio-activiteit in de atmosfeer, grondvervuiling, gif schandalen, de 'gezondheid' van moestuingrond, de veiligheid van wasmiddelen enz. In de meeste ge vallen kunnen de vragen direct be antwoord worden. Ligt het ant woord niet meteen voor de hand, dan zoeken de medewerkers van de Milieutelefoon het probleem uit. Ter gelegenheid van het ëenjarig jubileum heeft de Milieutelefoon een set van drie nieuwe informatie bladen samengesteld. Ze behande len gifschandalen (het opsporen van gifgrond), wasmiddelen en ra dio-activiteit, naar aanleiding van de ramp in Tsjernobyl. Wie onge rust is over de vervuiling van het milieu (grond, lucht, water) kan even tegen de Milieutelefoon aan leunen. Het hierboven genoemde nummer is op maandag en donder dag tijdens kantooruren bereik baar. Een gekookt ex op z'n tijd is niet alleen lek ker, maar ook feestelijk. Vooral als het in een mooie eierdop wordt geserveerd. In de tijd van onze grootouders hoorde een set van 12 tot de vaste onderdelen van de^ hu welijksuitzet, maar tegenwoordig is daar een beetje de klad in gekomen. Toch is zo'n dopje best nuttig al was het maar omdat het ei dan niet over de ontbijttafel rolt. Een aardige moderne variant van de ei erdop wordt op de markt gebracht door de firma Coppia in Lochem. Deze set omvat een dop, inclusief warmhouder, eierlepel tje, zoutvat en een blaadje waarop u de schillen kwijt kunt. Het is leverbaar in de kleuren wit, zachtblauw en hotpink en kost f 14,95. Het gebeurt gelukkig niet zo vaak maar als de stroom enige tijd uit valt, is dat heel vervelend. Dat is niet alleen thuis zo of op kantoor, maar zeker in openbare gebouwen, warenhuizen, fabrieken, biosco pen en schepen, waar een flinke stroomstorig tot ongelukken en pa niek kan leiden. Als de al aanwezi ge noodverlichting ook niet func tioneert is de ellende niet te over- Thuis blijkt meestal bij een sto ring dat de batterijen van de zak lantaarn zijn uitgeput en de kaar- senvoorraad tot nul is geslonken. Die ongemakken kunnen worden voorkomen met een geheel nieuwe vorm van noodverlichting, die geen cent energie kost maar wel ge durende lange tijd licht afgeeft. Het gaat om het kunststofmateriaal Lumilight, waarin een lichtabsor- berend pigment, bestaande uit kristallen die zijn opgebouwd op basis van zinksulfaten, is verwerkt. Een Antwerpse fabrikant van kunststofmateriaal kwam op het idee het pigment, dat door een Zwitserse uitvinder zonder succes in verf was toegepast, op kunststof toe te passen. Het materiaal, dat een helder zachtgeel schijnsel geeft, is dun, hechtlaag en kan overal op beves tigd worden, ook onder water. Het geeft altijd licht, ook in ruimten die met rook zijn gevuld. door Anna-Marie Risse Het produkt, dat in Nederland wordt geïmporteerd door Inomat in Maastricht, is door TNO goedge keurd. Het bevat geen fosfor in te genstelling tot reflectoren en heeft geen radio-actieve straling. Bij brand worden geen giftige stoffen ontwikkeld. Luttele seconden Het pigment in de kunststof heeft slechts aan enkele seconden dag- of kunstlicht genoeg om licht uit te stralen. Tot maximaal dertien dagen na de lichtopname wordt nog een schijnsel verspreid. Daar het materiaal zich blijft voeden door een aanwezige lichtbron is de verlichtingsduur eigenlijk onbe perkt. De toepassingsmogelijkheden van Lumilight, verkrijgbaar bij de doe-het-zelfzaak, zijn legio. Be drijfsleider J. Dorlo van Inomat somt een aantal functies op. Hij kan niet alles verklappen, want nieuwe projecten, zoals een licht gevende telefoon (in eerste instan tie van belang voor de industrie), zijn volop in ontwikkeling en dus nog geheim. Om bij het huis te beginnen: met het op maat af te snijden materiaal kunnen deuren worden gemar keerd, een lichtknop wordt in het donker zichtbaar, de kinderkamer kan van een goedkope nachtver lichting worden voorzien en in de garage komt 's avonds ook licht in de duisternis als er geen elektrici teit aanwezig is. Er zijn meer mogelijkheden om een kind in het donker zich veilig te laten voelen. "Je kunt van een foto van vader of moeder of een lieve lingsdier een fotokopie maken en die op het materiaal plakken. Wordt het kind wakker en is het bang, dan ziet het meteen het ver trouwde verlichte gezicht aan de muur", zegt de heer Dorlo. Inomat is druk doende om binnenkort het ruimtevarken Alf, uit de gelijkna mige tv-serie, voorzien van het lichtgevende pigment op de Neder landse en Duitse markt te brengen. Dit speelgoedbeest kan het angsti ge kind in de nacht een geborgen gevoel geven. Een fabrikant van korrelvloerbe dekking heeft de stof ook toege past in zijn materiaal. Waar daar be hoefte aan is kunnen pijlen, logo's of teksten met het pigment op de grond worden aangebracht. "Lu milight kan ook op kleding worden aangebracht", vertelt de heer Dor lo. Een producent van brandweer- kleding is van plan om de huidige reflecterende strepen op brand- weerkleding te vervangen door pigmentstrips. De kleding is nu niet wasbaar vanwege die strepen. Dat kan wel met Lumilight dat wasbaar is. "Groot voordeel van de nieuwe kleding is dat de brand weerman bij brand in een pand voor zijn collega's zichtbaar is", stelt Dorlo vast. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het materiaal op grote schaal op reddingskleding zal worden toegepast. Nog een praktische toepassing van het materiaal: een vakantie huis is zeker de eerste nacht onbe kend gebied. Handig is het dan om met de plakstrips lichtpunten te maken in de slaapkamer en de gang en eventueel buiten lichtge vende markeringspunten aan te brengen. Met lichtgevende pig mentstrips is in het donker de uit gang van een ruimte snel te vinden AUTO HUREN 071-125709 153627 St. Aagtenstraat 10-14^ Leitien - mm B.M.F. koffiezetter. Een bijzonder handige manier van koffiezetten tijdens b.v. het kamperen Tot 8 kopjes ms 17.95 Kinderfauteuil met hoge voïkunststof. Een leuk zitje en gemakkelijk in onderhoud Super droogrek. Stevig staand, geheel inklapbaar en met veel uitgekiende droogruimte op de geplastificeerde lijnen (30 meter) Beukehouten strandstoel voor heerlijk liggen of zitten. Heeft een sterke katoenen loper, is plat opvouwbaar en meervoudig verstelbaar Pritt plakstiften voor het knutselen op vakantie en de komende werkstukken op school Nu 2 stuks Koeltassen. Groot model, geschikt voor literflessen 12.95 6.95 Klein model, speciaal geschikt voor blikjes 8.95 Diepvriestas. Diepvriesprodukten en koel te houden artikelen kunt u zorgeloos enige uren bewaren. WATERSPORT-VAARTUIGEN Onbezorgd waterplezier begint bij de Steady 300, Onzinkbaar en bestand tegen aanvaringen door po- lythyleen constructie. In wit, rood of zwart. Lengte 3 mtr. Nu voor 1750.-. Op is op. Boot Import Leiden, Haarlemmerweg 49a, 071-224134. o.a. bankstel 3 2 zits Chesterfield leer, 3 2 fauteuil leer en stof, vitri ne kast, bloemmahonie, salontafels modern no ten en eiken, eethoeken eiken en noten, div. mo dellen en afm. salonkast eiken, lampen, perzi- sche tapijtjes, secretai- Gogh rankenkast, hoek kasten eiken enz. v.a. woensd. t/m zat. v. 13-17 u. Hoge Rijndijk 163a, Leiden (achterom lo pen). Tel. 071-414029. KENNISMAKING Lieve jonge vrijgezel 25 jr. zoekt kont. met eerlijk vrouwtje, wie durft? Houdt van sport. Br. o.no. 01642 v.d. bl. CARAVANS voort, merk Sahara, L 4 mtr. Vr.pr. 4.000,-. Tel. 211040. T.k. Spaanse kast, mas sief beuken (donker bruin). Lengte 1.75 mtr., hoogte 1.80 mtr. breedte 0.40 mtr. Pr. n.o.t.k. Tel. 071-141525. Caravan te huur bij vis water en weiden 2-3 pers. voor direct. Jacht haven Poelgeest. 071- 1 761 76-1 70743 Oegst- Prachtig bankstel t.k. Lo- dewijkstijl. nwe. waarde 8.000,-. Vr.pr. 2.250,-. Tel. ,071- 768175. T.k. Eiffelland caravan 3.40, compl. Vr.pr ƒ5.500,-. Tel. 894737. Vrijblijvende info over plaatsing en kosten van een Sleuteltje: tel: T.k. mooie De Roeck Caravan geh. compl Tel. tot 1 8.00 uur 01 720- RADIO - TV - VIDEO DEFECT? VAN DER GREFT TV SERVICE! Gerrit Doustraat 4a, Leiden. Tel. 071-120310. Reparatie en onderhoud van alle merken audio en video apparatuur. Wij geven 3 maanden garantie. Ook verkoop van nieuwe en gebruikte apparatuur. Kopen is goedkoper dan huren. KTV-video en stereo v.a. ƒ40,- p. maand na inruil en/of aanbetaling. Ligtvoet, Gangetje 12. Leiden. Tel. 071-140941 ARK-KEURING Automobielbedrijf TH. HENSKENS Oude Vest 89, Leiden. Tel. 071-126072. Voor al uw feestavon- THIRD MAN Tel. 071 -133472. Drive-in APK Keurings station. Wij keuren terwijl u wacht, geen afspraak. Autobedrijf Jan Ver MEUBILAIR den. Tel. 071-311399. MORSGARAGE APF keuringsstation Bo- vaglid voor al uw onder houd en reparatie. Mors- weg 176, tel. 760730. T.k. Funboard Aquta 305 incl. 2 zeilen (55 m2 en 4.5 m2). 2 gieken mast. Alles i.a.g.st. ƒ650,- Tel. 071- 223090 APK keuren? Garage v. Zeist, Joghtlaan 4, Val kenburg. Tel. 01718- 27532/74310. Zeil-roei- en volgboten v.a. 750,-. met of zon der ligplaats b.b. moto ren v.a. ƒ450,-. Jachth. Poelgeest 071-176176- 170743. KUNST EN ANTIEK In prima staat verkerend eikenhouten buffetkast uit grootmoeders tijd 875,-. Tel. 071- 215092. T.k. speedboot zonder motor t.e.a.b. Tel. 133290. (BROM)RETSEN EN MOTOREN Zware motorfiets Honda igst. ƒ1750,-. 071- 170743. Verkeersschool "TEMPO" ƒ31,90 per les, div. au to's, tel. 01717-4823 1E LES 3,95 Ook vrachtwagen en autobus. Nu ook in Alp- Autorijschool Peter de Wekker. Beter lessen dus sneller slagen. 1e 10 lessen (60 min.) 30,- Irenestraat 6. Leider dorp. Tel. 071-894070. Wil de mevr. die vrijdag avond rond 6 uur belde (8 juli j.l.) over een groe ne parkiet terug bellen? Tel. 071-310244. Dwergpapegaaien, mak kelijk tam te maken, 25,-. Tel. 071-761675. pratende geelkop kakatoe. Pr. n.o.t.k. Tel. 131017 2 jonge zwarte katertjes zoeken nog een goed te huis. 6 weken oud. Tel. 132270. 2 Shih-tzu en 1 Yorkshi re puppies, met stamb. -»- ingeënt. Tel. 01719- 10912. Kattebakvulling TNO ge keurd, 5 zakken 20 kg 50,-. afgehaald (1 kat- tebandje kado)! Ook thuisbezorging. Zwarte Neon, 071-143878. Fresh-ja vogelzand, gro te baal 7,50 afgehaald. Zwarte Neon, Leiden, 071-143878 BOEKEN EN ENCYCLOPEDIEËN Gevr. boeken MTS 1e klas electrotechniek. Tel. 071-895491 PROTHESES P. BROUWER dipl. tandprotheticus or uw kunstgebitten i reparaties, klaar ter- jl u wacht. v.d. Waals straat 44, Leiden. TEL. 125566 VAKANTIE T.k. Propagasfles 10 Itr. met drukregelaar, gevr. campinggasfles 4 Itr. Tel. 071-313182 na 18.00 uur. JEUGDKAMPEN Er zijn nog enkele vrije plaatsen in de Jeugd kampen van "De Wijde Vlucht" naar Driebergen voor meisjes en jongens van 6 t/m 13 jr. Inl. en fol der 071-213422. FOTO-FILM-VIDEO VERZAMELINGEN Te koop: meling meer dan 400 re cente munten uit vele landen in passende ver* zamelmappen. Prijs 200,-. Beslist meer waard. M. Vogel. tel. 071-720737. Mijn telefoon stond rood gloeiendOns logeer bed had ik wel 25 keer kunnen verkopen. Sleuteltjes kosten 3,- per regel incl. BTW. Tele fonisch opgegeven wor den altijd min. 3 regels in rekening gebracht, a con tant min. 2 regels. U kunt uw Sleuteltje telefonisch opgeven van ma. t/m vr. van 8.00-17.30 uur via onderstaand Sleuteltjes nummer.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11