Met deze Muscadet verandert de Hema élke koelkast in een wijnkelder. MUSCADE Proefonderzoek foetusdefecten bij zwangeren HARTENJAGERS MRTENJAGERS dESÊVKE&MAIN( HEMA Geslaagd! 9 Woningbouwcorporaties zijn te bureaucratisch' "Perlé" breigaren. Acryl. 100 gram. 3"nü950 APPELLATION MÜSCADET BE SEVRE-ET-MA COsJ Meisjesslip van elastisch katoen of badstof jongensslip. Mt 104-164.3.-. Nü 2 voor 4.75 •Beha met naad en kantrandje. Mt 70-80AA/A en 70-85B. 8.75. Nü 2 voor 14.75 Pantybroekie met verstevigd voorpand en op geknipte pijpjes. Wit, skin of ivoor. Mt 4048.12.75 Deze elegante, droge witte wijn is op z'n best als u 'm koel serveert. Heerlijk bij vis of bij een zomersalade. Maar door z'n meer dan uitstekende kwaliteit ook heel lekker als aperitief op warme dagen. Normaal 5.25 per fles. Deze week 3 voor 12.50. Proost! Aanbieding geldig t/m 23 juli 1988 75 x 130 cm 39.75 120 x 130 cm 60- 90x130 cm 47.75 90x175 cm 60.- 75x175 cm 49.75 105x175 cm 70,- 105 x 130 cm 55.- 120x175 cm 80- Nü met Nü met 7.50 korting 10.- korting Aanbiedingen zijn geldig t/m 16 juli 1988 _Echt Waar Voor Je Geld. UTRECHT (ANP) - Een 'open rug getje' (spina bifida) en het ontbre ken van de grote hersenen (anen cefalie) kunnen worden voorko men door bevolkingsonderzoek bij zwangeren. Maar omdat nog niet vaststaat dat de voordelen hiervan opwegen tegen de nadelen heeft een commissie van de Gezond heidsraad gisteren geadviseerd om in een grote regio, noord-oost Ne derland, twee a drie jaar proef te draaien met zo'n onderzoek. Als de afwijkingen tijdens de zwangerschap worden opge spoord, kunnen de ouders tot af breken van de zwangerschap be sluiten. Het gehalte van de stof alfafoetoproteïne in het bloed van de moeder is tussen ongeveer de zestiende en de achttiende week van de zwangerschap verhoogd als de foetus zo'n afwijking heeft. De verhoging, die bij ongeveer 3 pro cent van de zwangeren voorkomt, kan ook een andere oorzaak heb ben, bij voorbeeld een tweeling zwangerschap. Daarom is nader onderzoek nodig, vooral via echo scopie. Jaarlijks worden in Nederland ongeveer 75 kinderen met anen cefalie en 120 kinderen met spina bifida geboren. Kinderen met anencefalie hebben geen kans op overleven. Kinderen met spina bi fida kunnen dankzij allerlei medi sche ingrepen wel in leven blijven en volwassen worden. Maar ze zijn vrijwel allemaal ernstig lichame lijk en vaak ook geestelijk gehandi capt. In sommige westerse landen worden al bevolkingsonderzoeken uitgevoerd om het alfafoetoproteïnegehalte te bepa len. In Nederland zijn proeven op kleine schaal bevredigend verlo pen. Toch meent de Gezondheids raad dat vanwege mogelijke nade len eerst nog in een grote regio moet worden proefgedraaid voor dat tot een landelijk onderzoek wordt besloten. Zo kan een klein aantal foetus sen met een defect niet op deze nier worden opgespoord. Het trouwen in de prenatale diagnos tiek kan daardoor op den duur den geschaad. Verder zal een tame lijk groot aantal zwangeren worden verwezen voor nader onderzoek terwijl bij slechts een klein deel van hen een foetus met een aange boren afwijking zal worden vastge steld. Dat leidt niet tot onbedoelde zwangerschapsafbrekingen maar toch zullen de ouders zich enige tijd ongerust maken. Een ander punt is dat de timing van beide onderzoeken nogal nauw luistert. Omdat in Nederland met zijn hoge percentage thuisbevallin gen maar weinig zwangerschappen door een gynaecoloog worden be geleid, vraagt de commissie zich af of de praktische uitvoering van dit bevolkingsonderzoek en in het bij zonder de voorlichting aan zwan geren wel zullen voldoen aan de hoge eisen die eraan moeten wor den gesteld. SANTA FE (AP) - Drie gevan genen zijn gisteren met behulp van een helikopter ontsnapt uit de gevangenis bij Santa Fe in de Amerikaanse staat New Mexico. Twee van hen zijn weer opgepakt na een wilde achter volging door de lucht. Tijdens het luchten van de gevangenen pikte de helikop ter de drie gedetineerden, on der wie twee veroordeelde moordenaars, van de binnen plaats op. In een regen van ko gels verdween het toestel. In de uren na de ontsnapping vloog de piloot, die later zei dat zijn Gevangenen VS met behulp van helikopter gevlucht toestel was gekaapt, naar het 130 kilometer zuidelijker gele gen Los Lunas. Daar arresteerde de politie na een schietpartij één van de ge detineerden en een vrouw die hem vergezelde. Een tweede gevangene ontsnapte te voet. Van hem ontbreekt nog steeds elk spoor. De helikopter steeg weer op en werd ruim dertig ki lometer verder gedwongen te landen op het vliegveld van Al- bequerque. Daar werden de derde gevangene en de piloot in de kraag gevat. De vluchtelingen waren de 26-jarige Francis Preston Mit chell, die levenslang uitzit voor moord en de 19-jarige Randy Mack Lackey, die negen jaar uitzit wegens roof. Nog voort vluchtig is de 30-jarige Daniel Mahoney, die levenslang plus zestig jaar uitzit voor doodslag en een gewapende roofoverval. LEIDEN Geslaagd aan de "Noorderwiek" voor Mode/Kleding: C. Gerla, J. Groeneveld, M. Netten, Y. de Jong, L. Claassen, P. Ras, S. Boekraad, S. Coert, L. van Vliet, J. Fransen, P. Domingues, M. Bousie, I. Derksen, M. Hes, I. van Leeu wen, I. Pet, P. van Rijn, A. van der Walle, P. Wiesing, S. Vilmaz, J. van Beelen, W. Marck, E. van Geijlswijk, C. Beuk, I. Bisschops, T. Kortekaas, P. Breed, S. van Hameren, K. Griep, E. Soerel, S. Janssen, J. Vonk, A. de Wilde, S. de Winter, V. Bos, M. van der Meer, Y. van der Hoorn, E. Volwater, P. Dors, D. van Onna, E. Wesselman, R. Wesselman, I. van der Vlugt. A. Schrama, M. Straathof. L. van Winden, Y. Heerlings, R. van den Hoek, H. Jordense, M. de Reus, M. Beijersbergen, E. de Lange, Y. Vonk, H. Windmeyer, A. van der Hoeven, A. Vervoorn. N. Disseldorp, S. Akbulak, J. van Berkum, Y. Bokern, S. Diergaarde, P. Heijkoop, M. Provi- ly. M. Stigter, A. Uitee, P. Verwoerd. S. de Ko ning, M. Groenewoud, J. van Bohemen, L. Lindhout, C. van Duin, E. Duivenvoorden. C. van Es, N. Gans, H. Krijger, A. van de Voort, J. van Velzen, M. van der Geest, E. Rijnsburger, J. Hilhorst, D. Turk. Voor Agogisch Werk: K. Kompier, P. Verdegaal, B. van Duuren, W. Huizer, T. van Rongen, M. Vink, T. de Vogel. K. Beemster, I. Janssen, I. Jongman, C. van Lierop, B. Vestenhout. H. van der Linden, I. Bouwmeester, M. van Es, J. de Jong, M. Bre- kelmans, M. Landwer Johan, I. van Egmond, i Leeuwen. LEIDEN - Geslaagd aan de MSG: J. van Bladel. C. Caspers, J. van Duijn, P. Duindam, P. Evers, F. Griekspoor, K. Haze- noot, J. Jonk, F. Olierook, G. Plug, L. van Rei- sen, C. van Veen, J. Veldhoven, W. Verweij, M. Vink, R. Wassenaar, W. Zuiderduin, S. Guezen, P. Bijman, M. van Brecht, E. van Haastrecht, R. de Jager, A. Kastelein, P. Mi- chels, E. Noteboom, P. Pelgrim, M. van der Pijl, T. van der Plas, A. Smit. D. Verhoef, J. van de Werff. J. Verloop. M. Adriaens, J. Bak ker, V. van Beek, H. Bos, P. de Bruin, C. Co- zijn, R. Damodar Patak, B. van Duijn, R. van Duijn, M. van der Eist, G. Gravekamp, E. Hoogervorst, R. Hoogeveen, G. van der Hulst, A. de Jong, P. de Jonge, F. Kallenberg, P. Knijnenburg, M. Koelewijn. J. van der Linden, C. Ouwehand, R. Sadjoepersad, E. Schrama, C. Spierenburg, W. van der Star, M. van Veen, B. Verdel, E. de Vries, J. van Werkhoven, R. Zandvliet, R. van Beelen, C. Brandemann, T. van Dam, R. Duivenvoorde, P. Geerlings, R. van Haasteren, J. Kaptein, R. Miggels, J. Oudshoorn, M. van der Plas. H. van Polanen, G. van Reenen, F. Roest, E. Schaap, R. Snel- derwaard, M. Verdegaal, A. van der Voet, C. Zwanenburg, R. Zwetsloot, A. Blomsma, E. van Breenen, M. Crispijn, J. van Duijvenbode, W. Foks, G. de Haas, E. Hartel, E. Heems kerk, M. Hoogenboom, J. Juffermans, R. Kat- tenberg, E. Klarenbeek, L. van Klink, D. Knib- be, M. Koedam, A. Kool, J. Los, A. Luijten, D. Nieuwenburg, A. van der Plas, R. Pret, A. de Ridder, M. Roggeveen, H. Root, J. Stikkel- orum, R. Stokkel, R. van Tilburg, H. Ver- dooren, E. Warmerdam, E. Warmerdam, P. Willemse, J. Eichhorn, J. Gijzenberg, R. van Kesteren, J. Knijnenburg, M. Koppers, E. van Oosten. R. van der Star, R. van Tol, R. Vink, E. Boetekees, M. Diepstraten, B. van Dongen, J. van Dorp, M. Glasbergen A. van Haastregt, R. Hoogeveen, J. van Iterson, R. de Jong, C. Klomp, J. Knook, M. van der Lans, S. Mer- muys, R. Ouwehand, T. Ouwehand, R. Steen voorden, S. van Veen, E. Vermeulen, R. Vink, P. Bijman, M. van Brecht, E. van Haastrecht, R. de Jager, A. Kastelein, P. Michels, E. Note boom, O. Nothdurft, P. Pelgrim, M. van der Pijl, T. van der Plas, C. van de Plas, P. van der Putten, A. Smit, D. van Tintelen, D. Verhoef, J. van de Werff, R. Zonneveld, M. van Amster dam, F. Baudet, W. van den Berg, M. de Bock, R. Bouman, R. Brouwer, Z. Diepstraten, E. Goes, J. Hazenoot, M. Heemskerk, P. Hoek stra, P. Kalksma, D. Klein, A. de Kloet, F. de Koning, A. van Koperen, A. ter Laak, R. van der Marei, J. van Mechelen, M. Mooten, P. de Nie, M. van Nobelen, E. Obbes, R. van 't Oos ten, A. Ouwehand, C. Plug, P. de Ridder, M. de Rooij, D. Schaap, L. van Scheppingen, J. Schuurman, J. Smit, R. Stakenburg, C. van Staveren, C. Steenvoorden, P. Szabo, B. To massen, D. van Veen, A. van Velsen, M. Vis ser. M. van der Voort, M. van Vuuren, A. Wes selman, P. Aangeenbrug, J. Aarts, C. Baak, H Bank, E. van der Berg, M. de Best, W. Blokker R. Borst, G. Boschman, R. Bosscher, T. Bouwmeester, J. de Cloe, F. Dam, J. Diepen- bach, I. Doornik, C. Dulfer, J. van Duyn, P. van Egmond, A. van Haastregt, P. Hijzelendoorn, DEN HAAG (GPD) - Dertien direc teuren van woningbouwcorpora ties willen op een andere manier gaan werken. In een manifest, dat gisteren aan staatssecretaris Heer- ma van volkshuisvesting is aange boden, roepen de directeuren hun collega's van de andere 831 corpo raties in Nederland op om A. Hoek, L. Ippel, R. Jansen, J. de Koning, R. van der Meer, G. de Mooy, R. Noordermeer, R. Olijerhoek, K. Paap, W. Passchier, P. van der Plas, R. Plokker, B. van Rijn, G. Rous, A. van Schaik, B. Schouten, R. Tewes, H. Tjep- kema, J. Vastenhout. M. Vledder, T. Vooys, C. de Vreugd, R. van der Werf, J. Wilmink, G. de Winter, C. Zaal, M. Zevenhoven, M. Zonne veld, R. Apswoude, B. Augustinus, H. Beu- gelsdijk, R, van den Boogaart, A. van de Boon, H. Bruin, T. Caspers, M. Delfos, J. van Delft, A. Doelman, J. Does, A. Eysackers, M. Fran sen, D. van Gelder, E. van Grieken, L. Guijt, S. Hillebrand, A. den Hoed. R. Hofkes, M. Im merzeel, M. Jansen, E. Janssen, J. Kagchel- land, W. Klok, E. Koeleman, C. Krieger, E. van der Kroft, R. Krul, P. Krul, G. Kuyper, R. Land- waart, R. van der Lans, H. van Leeuwen, N. van Leeuwen, G. Leine, M. de Lincel, J. van der Linden, C. Michiels van Kessenich, P. Noordoven, W. Oskam, J. Pennings, R. Pen- nink, E. van der Plas, J. van der Plas, J. van der Poel, R. Postma, H. Ramkisoen, E. Ritse- ma, A. Ros, J. Schoneveld, P. Sira, J. van Son, G. Spoormaker, P. Starre, E. Straver, B, van Suchtelen v.d. Haere, P. van Teylingen, R. van Tol, R. van de Velde, T. Verkade, J. van der Voort, C. Zeestraten, P. Zeestraten. LEIDEN/HAARLEM - Geslaagd de Boer, J. Brouwer, C. Heidema, J. Heij, Kuitert, H. Molenaar, F. Rozema, J. van "m- burg, E. Veen, S. de Winter, J. de Wit, P. van Velthuysen, F. van Wakeren, H. Kroes, W. van der Mooren, K. van der Voort, M. Wale- boer. LEIDEN - Geslaagd aan De Weerklank voor MAVO-d: R. van der Haas en C. Visser. Voor MAVO-C: E. Schoneveld. corporaties te ontwikkelen die weer honderd jaar meekunnen. De directeuren hebben zich hiertoe verenigd in de actiegroep Volks- huisvesters Ontwikkelen Nieuwe Corporaties (VONK). Volgens één van de initiatiefne mers, directeur B. Verheij van de woningbouwvereniging 'Samen Bouwen' in Weesp, is de actiegroep spontaan van de grond gekomen. „De oude corporaties zijn te bu reaucratisch en leunen te veel op overheidsregels. Terwijl ze zich juist moeten omvormen tot sociale ondernemingen, die zich veel meer zouden moeten richten op de dienstverlening aan huurders en woningzoekenden". Door beter in te spelen op de behoeften van de cliënt zullen de corporaties volgens Verheij dynamischer worden. Verheij vindt dat, waar de over heid zich steeds meer terugtrekt uit de volkshuisvesting, de corpo raties zich sterk moeten maken voor behoud van de Nederlandse huisvesting. Dat is volgens de di recteur een kwestie van bescha ving. „De corporaties moeten een breed pakket van woondiensten aanbieden en bereid zijn zich te la ten beoordelen op de geleverde prestaties door bijvoorbeeld de huurders- of bewonersorganisa ties. Ook moeten de corporaties- nieuwe-stijl meer met elkaar sa menwerken om het terugtreden van de overheid volledig te kunnen opvangen". Een woordvoerder van de Natio nale Woningraad (NWR) vindt dat de actiegroep achter de feiten aan holt. „Het is verheugend dat men zich inspant voor nieuwe corpora ties, maar ook de oude richten zich tegenwoordig niet alleen op de wo ningmarkt maar steeds meer op de bewoners".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8