FNVonder voorwaarden loonmatiging Moet de echte klap nog komen? EG-akkoord meldingsplicht bij opbouw aandelenbezit Griekse verkeersleiders in honger- en slaapstaldng Vendex wil profijt trekken van glasnost Financiële steun voor door droogte getroffen boeren Ontwikkeling wereldeconomie blijft onevenwichtig DINSDAG 12 JULI 1983 ECONOMIE PAGINA 7 Het arbeidsvoorwaardenbeleid is een nadere uitwerking van het eer der gelanceerde Deltaplan voor de werkloosheid. De bonden hebben zich gisteren niet op voorhand wil len vastleggen op de hoogte van de maximale loonontwikkeling. Eer der had FNV-voorzitter Johan Ste kelenburg een percentage van 1 procent genoemd, maar dat getal viel bij een aantal leden van de fe deratie niet zo goed. Nu is men overeen gekomen dat uiteindelijke hoogte van de loonstijging tijdens de onderhandelingen met kabinet en werkgevers moet blijken. Vol gens cao-cordinator Jacob Draijer is onderhandelen 'strategisch ver standiger' dan het vooraf vaststel len van een percentage. Als op centraal niveau afspraken worden gemaakt, zullen de afzon derlijke bonden zich daar in hun cao-besprekingen aan houden. Mochten de centrale onderhande lingen mislukken, dan zullen de bonden hardere eisen stellen. In dat geval worden de eisen afge stemd op de financiële ruimte van iedere bedrijfstak. Faillissementen Het aantal faillissementen is het afgelopen half jaar voor het eerst sinds 1982 weer gestegen. Van ja nuari tot en met juni gingen 1985 bedrijven failliet tegen 1906 in de zelfde periode vorig jaar, een stij ging met 4 procent, zo blijkt uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In juni nam het aantal faillissementen zelfs met 34 procent toe in vergelijking met de zelfde maand vorig jaar. Ten dele is dat overigens toe te schrijven aan het feit dat de rechtbanken in juni 1988 meer vaste zittingsdagen voor het uitspreken van faillissementen hadden dan in juni 1987. Kapitaaleisen De presidenten van de westerse centrale banken zijn het gisteren eens geworden over de kapitaalei sen voor de grote commerciële banken. Tijdens een bijeenkomst van de Bank voor Internationale Betalingen (BIB), de 'centrale bank der centrale banken' in Bazel is vastgesteld dat de banken over ei gen kapitaal moeten beschikken dat acht procent uitmaakt van hun tegoeden. Het is de eerste interna tionale overeenkomst aangaande bankkapitaal. AMSTERDAM (ANP) - Amster dams positie als financieel cen trum moet worden verdedigd en versterkt. Met die gedachte in het achterhoofd is een groep vooraan staande figuren uit de financiële wereld en het bedrijfsleven geko men tot de oprichting van een initi atiefgroep 'Amsterdam Internatio naal Financieel Centrum', die on der leiding staat van president dr. W. Duisenberg van De Nederlan- sche Bank. De groep vindt dat er een samen hangende aanpak nodig is van de verschillende delen van de markt voor financiële dienstverlening. Er is intussen een stuurgroep ge vormd die gaat onderzoeken hoe 'Kopstukken' op de bres voor hoofdstad Amsterdam het beste mee kan ko men in de internationale financiële wereld. Aan dat onderzoek zal wor den meegewerkt door verschillen de organisaties en door het advies bureau MacKinsey. De initiatief groep hoopt tegen het einde van het jaar met een plan te komen. In de groep hebben behalve Dui senberg zitting: dr S. Bergsma (Vereniging van Effecten Uitge vende Ondernemingen), mr. A. van Elk (Nederlandse Orede van Belas tingadviseurs), mr. R. Hazelhoff (ABN), drs. B. Baron van Ittersum (effectenbeurs), prof.dr. P. Korte- weg (Robeco), G. van der Lugt (Postbank), drs. C. Maas (ministe rie van financiën), mr. R. Nelissen (Amro), prof. dr. W. Rutten (minis terie economische zaken), W. Scherpenhuijsen Rom (NMB), drs. J. Steenmeijer( NIVRA), drs. E. van Tijn (burgemeester van Am sterdam). drs. T. Westerterp (Optie- beurs), drs. H. Wijffels (Rabobank) en dr. G. Zoutendijk (Verbond van Verzekeraars). DEN HAAG (GPD) De FNV wil met het kabinet en de werkgeversorganisaties onderhandelen over een gematig de loonontwikkeling in 1989. In ruil daarvoor wil de vak centrale de toezegging dat de inkomens van uitkeringsge rechtigden en ambtenaren met eenzelfde percentage zul len stijgen. Bovendien moeten er maatregelen worden ge nomen op het gebied van de werkgelegenheid, de arbeids markt en scholing. Dat zijn de kernpunten uit het arbeids voorwaardenbeleid dat de gezamenlijke FNV-bonden gis teren in de federatieraad hebben vastgelegd. Jaguar De verkoop van de Britse produ cent van luxe auto's Jaguar is in de eerste helft van dit jaar toegeno men met 11,5 procent tot een recor daantal van 24.172 auto's. De omzet in de VS verminderde met 1,3 pro cent tot 9.897 auto's, volgens top man Sir John Egan een gevolg van de zwakke dollar. De verkoop in Groot-Brittannië nam met 32 pro cent toe tot 7.680 stuks, op het Eu ropese vasteland met veertien pro cent tot 4.045 auto's. Fokker De raad van bestuur van Fokker heeft besloten het produktietempo van de Fokker 100 op te voerèn tot drie vliegtuigen per maand. Er be hoeft geen extra produktieperso- neel te worden aangetrokken. Het besluit om de produktie te verho gen is genomen met het oog op de goed gevulde orderportefeuille. Fokker is er tot nu toe in geslaagd 87 Fokker 100's te verkopen. In to taal zijn op nog eens 91 vliegtuigen opties genomen. Suiker De minimumprijs voor suiker is met ingang van maandag 11 juli met twee cent verlaagd tot 2,30 per kilo. De verlaging is het gevolg van de aanpassing van de prijzen van landbouwprodukten in de Europe se Gemeenschap. De minimum prijs is gelijk aan de prijs waarvoor de winkelier de suiker inkoopt, al dus het Centraal Bureau Levens middelenhandel. Dat betekent volgens cao-coordi- nator Jacob Draijer overigens niet dat de FNV-bonden dan forse loon eisen gaan stellen. De vakbonden hebben afgesproken dat ze in hun onderhandelingen evenveel aan dacht voor scholing en werkgele genheid zullen hebben als voor loonsverhogingen. Alleen de Ne derlandse Vereniging voor Journa listen (NVJ) wilde gisteren de ruimte voor forse looneisen open houden. Volgens Draijer wil de FNV wil laten zien dat men daadwerkelijk bereid is iets aan de werkloosheid te doen. Wat de federatie betreft moet die problematiek volgend jaar voorrang krijgen. Maar als de werkgevers niet bereid zijn in de cao zeer concrete afspraken over scholing en werk te maken, zal de FNV volgens Draijer wel degelijk hoge looneisen gaan stellen. De cao-coördinator verwacht een wel willend oor bij de regering te vin den omdat 'hun werkgelegen heidsplannen totaal mislukt zijn'. In de afgelopen jaren hebben de bonden een groot aantal cao's afge sloten met een looptijd van twee of zelfs drie jaar. In 1989 streeft de FNV naar eenjarige contracten. De bonden willen namelijk in 1990 de handen vrij hebben. Dan moeten de belastinghervorming van Oort en dë ziektekostenplannen van de commissie Dekker in werking tre den, die onvoorspelbare effecten op de lonen zullen krijgen. Olieprijzen lager LONDEN (Rtr) - De olieprijzen op de vrije markt zijn gisteren omlaag gegaan. Een bericht van Middle East Economie Survey (MEES), een blad dat doorgaans goed op de hoogte is van de ontwikkelingen in de olie-industrie, dat het niet waar schijnlijk is dat er een spoedbijeen- komst van de OPEC (Organisatie Olie Exporterende Landen) wordt gehouden, zorgde voor een daling van ruim vijftig dollarcent per vat (159 Liter). Een licht herstel in de olieprijzen trad op toen het OPEC-persbureau Opecna berichtte dat het vijf leden tellende prijscomité van de OPEC bij elkaar komt nadat de secretaris generaal van de OPEC. Subroto, een bezoek aan de Verenigde Ara bische Emiraten heeft gebracht. Het prijscomité kan de dertien OPEC-ministers in een spoedbij- eenkomst bijeenroepen. Maandag werd voor olie uit het Noordzeeveld Brent voor directe levering een prijs genoteerd van 14,60 dollar per vat tegen 15,10 dol lar eind vorige week. De notering van West Texas Intermediate voor levering in augustus zakte van 15,70 tot 15,15 dollar per vat en Du- bai-olie. eveneens voor augustus, daalde van 13,10 dollar tot 12,70 dollar per vat. ATHENE/SCHIPHOL (AFP/ANP) De Griekse luchtverkeersleiders zijn gisteren in hongerstaking ge gaan en zullen niet meer slapen uit protest tegen een recent bevel van de regering om op het werk te ver schijnen. Tevens zetten zij met de actie hun salariseisen kracht bij. Dit heeft de voorzitter van de vak bond van de verkeersleiders, Ma- nolis Anifandakis, bekendge maakt. Hij sloot een volledige slui ting van het Griekse luchtruim niet uit. De voorzitter zei dat het rege ringsbevel 'de verkeersleiders het recht op staken ontneemt' en dat de onmiddellijke intrekking ervan wordt geëist. De Griekse regering beval de 500 verkeersleiders op 23 juni te blijven werken nadat zij kort daarvoor een 24-uursstaking hadden aangekondigd. Volgens het ministerie van transport zou een staking 'te ernstige gevolgen hebben voor de Griekse economie en nationale veiligheid'. De stakende verkeersleiders ei sen naast intrekking van het bevel aanpassing van hun salarissen, ver vroegd pensioen na 30 in plaats van 35 dienstjaren, en modernisering van de apparatuur werken. Bovendien vinden zij dat er een betere controle op de veilig heid in het luchtruim moet komen. De Nederlandse luchtvaartmaat schappijen wachten vooralsnog af hoe de komende dagen de situatie in het Griekse luchtruim zich zal ontwikkelen. Voor maatregelen is het nu nog te vroeg, aldus woord voerders van KLM, Martinair en Transavia Airlines. Martinair en Transavia hebben vandaag en morgen geen charter vluchten van en naar Griekse be stemmingen. Transavia heeft wel vluchten naar Cyprus en Turkije op schema staan voor de komende dagen, die volgens de woordvoer der van deze maatschappij via het Griekse luchtruim lopen. Als de si tuatie dat nodig mocht maken, zul len deze vluchten buiten het Griekse luchtruim om worden ge leid, zo zei hij. De KLM voert wekelijks tien re tourvluchten op de Griekse hoofd stad uit. Drie daarvan zijn diensten waarop Athene als tussenstation van en naar verder gelegen bestem mingen wordt aangedaan. Het ko mende weekeinde heeft ook de KLM chartervluchten naar Griekse vakantiebestemmingen. NEW STANTON Een werknemer van Volkswagen test een r> het zuidwesten van de Amerikaanse staat Pennsylvania. Het is verrichten, want het bedrijf gaat donderdag definitief dicht. 2 Golf in de VW-fabriek in New Stanton, in <an de laatste handelingen die hij daar zal BRUSSEL - Over twee jaar wordt iedereen die 10 procent of meer van de aandelen van een aan de beurs genoteerde onderneming bezit of verwerft, verplicht zich bekend te maken. De Europese ministers van financien zijn het gisteren in Brus sel eens geworden over een Eu ropese richtlijn voor zo'n mel dingsplicht. door Hans de Bruijn Op die manier hoopt men het be drijfsleven in de EG-landen beter te beschermen tegen 'overvallen' door onbekenden ('raiders') die in het geheim grote aandelenpakket ten kopen teneinde een onderne ming te kunnen controleren. Ook zullen de andere aandeelhouders daardoor beter geïnformeerd kun nen besluiten om hun stukken te kopen of te verkopen. Alleen Westduitsland verzette zich gisteren tegen deze EG-richt- lijn die nog door het Europees Par lement moet worden goedgekeurd. In enkele landen (Frankrijk. Enge land. Italië) bestaat al zo'n mel dingsplicht, in andere (zoals Bel gië) is die in voorbereiding. Volgens minister Ruding (finan cien) zal deze richtlijn, die alle EG- lidstaten verplicht moeten invoe ren, het ordelijk verloop van de aandelenhandel op de beurs bevor deren. Bovendien meent hij dat de noodzaak voor De richtlijn bepaalt dat iedereen - of dat nu een particulier of een be drijf is - zich binnen zeven dagen bekend moet maken bij een bedrijf als hij 10 procent van de aandelen van die onderneming heeft ge kocht of verkocht. Het bedrijf moet dat in beide gevallen aan de Beurs- commissie melden en vervolgens het publiek inlichten via adverten ties in de grote landelijke dagbla den. Hetzelfde geldt als aandeel houders de grens van een derde, de helft of tweederde van de aandelen van een bedrijf overschrijden. De EG-landen mogen overigens strengere regels invoeren. Zo is in Belgie een wetsvoorstel in behan deling dat aandeelhouders al bij een bezit van 5 procent verplicht zich bekend te maken. Verhoging van de limiet van 10 procent is niet toegestaan. Het Belgische voorstel is inge diend om een herhaling te voorko men van de gebeurtenissen rond de Generale Maatschappij van Bel gië. Begin dit jaar probeerde de Ita liaanse financier Carlo de Benedet- ti de controle over die grootste hol ding van het land te verwerven, na dat hij in stilte al 18 procent van de aandelen had opgekocht. Minister Ruding, die de richtlijn 'een zeer goede zaak' noemde, had de grens graag bij 15 procent ge zien, maar legde zich bij de meer derheid neer. Hij voorziet moeilijk heden in Nederland, omdat hier veel aandelen aan toonder worden verhandeld, waarvan de eigenaar dus niet geregistreerd wordt. Dat maakt de controle op de naleving van de richtlijn moeilijk. Welke straffen (in de vorm van boetes) er komen voor mensen die weigeren zich bekend te maken staat nog niet vast. Ruding wil daarover eerst overleg plegen met minister Korthals Altes (justitie). AMSTERDAM (ANP) - Vendex International heeft een internationaal handels- en adviesbureau (Vroom en Dreesmann Department Stores In ternational Trading and Consultancy) opgezet dat zich vooral zal richten op de Oosteuropese landen. Met deze nieuwe vennootschap wil Vendex inspelen op de politieke koerswijziging die in de Oostbloklanden aan de gang is en die aanleiding is voor meer begrip voor 'vrijheid van consumptie als versterkende eco nomische factor', aldus Vendex. Van de beleidsversoepeling in het Oostblok wordt een groei van de par ticuliere consumptie verwacht, waardoor deze landen van belang worden als afzetgebied voor consumentenartikelen. Geconstateerd is dat bij over heden de behoefte aan kennis op gebieden als inkoopkanalen, distributie en marketingmethoden toeneemt. Voor Vendex lijkt het interessant op deze behoefte aan kennis in te spe len. gedacht wordt onder meer aan inkoopcombinaties en samenwerking bij het ontwikkelen van het assortiment consumptie-artikelen voor wa renhuizen en detailhandel. De nieuwe Vendex-dochter zal worden geleid door H. Gribnau, die tot voor kort werkzaam was bij de warenhuizen van V D. die wegens grote verliezen drastisch gereorganiseerd worden. lang de weersgesteldheid van de komende weken. Commissievoor zitter Leahv wil dinsdag het wets ontwerp bij het Congres indienen en verwacht dat het - indien de pre sident het plan steunt - vóór het eind van de week door het Congres wordt goedgekeurd. Reagan zelf brengt donderdag een bezoek aan de door de droogte getroffen gebie den in Zuid-Illinois. Het Amerikaanse ministerie van landbouw zou overigens vandaag met een rapport komen waarin voor het eerst een standpunt wordt ingenomen over de omvang van de schade als gevolg van de droogte. Het ministerie verwacht dat de schade bij de mais- en sojabonen teelt kleiner is dan particuliere des kundigen menen. Van Dijk wil extra geld voor ambtenaren DEN HAAG (GPD) - Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) wil 150 miljoen gulden extra hebben om de ambtenarensalarissen vol gend jaar met 0,8 procent te kun nen verhogen. Daarmee zou aan de wens van de centrales van over heidspersoneel worden voldaan. Die vindt dat de salarissen van ambtenaren gelijke tred moeten houden met de salarissen in het be drijfsleven. Het kabinet heeft nog niet beslist of de wens van Van Dijk zal wor den ingewilligd. In principe zijn de ministers Ruding (financiën) en De Korte (economische zaken) van mening dat nieuwe uitgavenstij gingen door de betrokken minis ters zelf gefinancierd moeten wor den. WASHINGTON (Rtr/ANP) - Voor aanstaande leden van het Ameri kaanse Congres, zowel van Demo cratische als van Republikeinse huize, bereiden momenteel een wetsontwerp voor dat voorziet in een financiële steun van ongeveer 5,5 miljard dollar aan boeren die zijn getroffen door de droogte. De steunmaatregel geldt voor die be drijven die meer dan 35 procent van hun oogst door de droogte heb ben verloren, zo verklaarden woordvoerders van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Het Congresvoorstel behelst een vergoeding voor tarwe-, voeder- graan-, katoen- en rijstboeren ter grootte van 65 procent van de voor 1988 verwachte prijzen. Het was de bedoeling dat de Congresleden maandagavond nog een onder houd zouden hebben met presi dent Reagan en met de minister van landbouw, Richard Lyng. De uitkomst van dit overleg is nog niet bekend. De voorzitter van de Agra rische Commissie, Patrick Leahy, verwacht dat Reagan achter het wetsontwerp staat. De omvang van de hulp staat vol gens economisch deskundigen in het Congres bovendien nog lang niet vasten kan TOERISME Buitenlandse ho telketens krijgen in de toekomst ruim baan in India. De regerings commissie voor toerisme heeft voorgesteld de bepaling te schrap pen dat ten hoogste veertig procent van hotelbedrijven in buitenlandse handen mag zijn. Met de maatregel moet het toerisme worden bevor derd en buitenlands kapitaal wor den aangetrokken. 'Speculanten wierpen zichzelf uit de ramen; voetgangers kozen kies hun weg tussen de lichamen van gevallen financiers". Op 24 oktober 1929 daalden de koersen op de Ne- wyorkse effectenbeurs op onge kende wijze. De paniek was, getui ge de beschrijving van de Ameri kaanse econoom John Kenneth Galbraith, enorm. door Nicole Lucas Op 19 oktober vorig jaar was de koersval nog veel groter dan 58 jaar daarvoor. Taferelen als op Zwarte Donderdag bleven echter uit. Pas enkele dagen later werd uit Miami gemeld dat een belegger eerst zijn adviseur en vervolgens zichzelf een kogel door het hoofd had gejaagd. De chaos was groot, maar paniek als in 1929 heerste er niet. Terecht lijkt achteraf. Want waar de krach van 1929 de voorbode bleek van een jarenlange economi sche crisis, is de schade van de beurscrisis van vorig jaar voorlopig beperkt gebleven. Weliswaar verlo ren duizenden medewerkers van banken en beleggingshuizen hun baan en nog meer aandeelhouders (soms erg veel) geld, maar verder groeit en bloeit de wereldhandel en is van een economische recessie geen sprake. In de westerse landen daalt de werkloosheid en is de eco nomische groei onverwacht sterk. De koersval die bijna acht maan den geleden plaatsvond, lijkt een op zichzelf staand incident. Dat is het echter allerminst, is de stellige overtuiging van de Ameri kaanse econoom Ravi Batra, die met zijn boek 'De grote wereldcri sis van 1990' goede zaken doet. In zijn ogen is de krach van 1987 nog maar een voorproefje van alle el lende die ons te wachten staat. Het bewijs daarvoor haalt hij uit het verleden: de geschiedenis herhaalt zich, omdat mensen vergeten le ring te trekken uit de fouten die vroeger zijn gemaakt. Daarom heeft zich de afgelopen 200 jaar, al dus Batra, iedere 30 of 60 jaar een recessie voorgedaan gekoppeld aan financiële paniek als de onfor tuinlijke, maar voorspelbare afloop van een periode met ongekende speculatie. Die ontstaat, aldus deze onheils profeet, als de inkomens- en ver mogensverdeling ongelijker wordt. Dan gebeuren er twee din gen. Enerzijds groeit het aantal mensen met een laag inkomen en die gaan meer lenen bij de bank. De kwaliteit van de leningen die ban ken verstrekken gaat daardoor om laag, waardoor het financiële sys teem kwetsbaarder wordt. Ander zijds betekent een groei van het aantal rijken, die nu eenmaal meer 'risico' kunnen nemen dan Jan Mo daal, tot meer speculatie. 'Hoe gro te de ongelijkheid, hoe omvangrij ker de zeepbel en hoe pijnlijker het uiteenspatten ervan'. De beurscrisis van '87 is volgens deze econoom nog maar een 'waar- schuwingsstorm die aan de orkaan voorafgaat'. In 1989 zal de definitie ve krach toeslaan, waarna een 'bo demloze daling van de bedrijfsacti viteit en een scherpe stijging van de werkloosheid' zullen volgen. Somber Zonder een beroep te doen op een allesomvattende theorie over de maatschappelijke ontwikkeling en in minder dramatische bewoor dingen kwam de Wereldbank vori ge week in haar jaarlijkse World Development Report tot soortgelij ke sombere conclusies. Kort sa mengevat komt de stelling van de ze internationale instelling er.op neer dat een wereldwijde recessie in de jaren negentig onvermijdelijk is als er niet snel een drastisch her vorming komt in het economische beleid. De wereldeconomie vertoont in derdaad fundamentele oneven wichtigheden, waar de beurscrisis weliswaar even de aandacht op heeft gevestigd, maar waaraan nog weinig wezenlijks is veranderd. Het Amerikaanse begrotingstekort bij voorbeeld werd vorig jaar vrij algemeen als éën van de oorzaken van de chaos op de financiële markten gezien. Van verschillende kanten werd aangedrongen op een snelle actie van Washington. Er werd echter pas na maandenlange onderhandelingen in het Congres en het Witte Huis een compromis bereikt over een beperkte vermin dering. Toch moet het tekort verder te rug. Niet zozeer omdat een (om vangrijk) overheidstekort op zich zo slecht zou zijn -afgezet tegen de omvang van de Amerikaanse eco nomie is het zelfs niet eens zo groot: 2,4 procent van het nationaal produkt tegen bijvoorbeeld 10,3 procent in Italië en 63, procent in Nederland -, maar omdat de Ameri kanen te weinig sparen. Dat heeft tot gevolg dat een belangrijk deel van het Amerikaanse overheidste kort moet worden gefinancierd door buitenlandse beleggers, die daarvoor echter een hoge rente vra gen, zeker als de dollarkoers onze ker is. Slecht Behalve het overheidstekort moet ook het Amerikaanse han delstekort omlaag. Ook hiervoor geldt overigens weer dat dit geen wetmatigheid is. omdat een derge lijk tekort altijd slecht zou zijn. Landen in ontwikkeling bijvoor beeld moeten nu eenmaal vaak meer in- dan uitvoeren. Dat is ook geen probleem, omdat ze dankzij de produktiecapaciteit die ze daar mee opbouwen hun schulden later weer kunnen afbetalen. Het Amerikaanse tekort wordt echter vooral veroorzaakt door overmatige consumptie. De enige mogelijkheid om dat vol te houden is buitenlanders ertoe te bewegen geld naar de VS te blijven brengen, maar dat heeft (alweer) gevolgen voor de rentestand. Een hogere rente is niet alleen slecht voor de Amerikaanse economie, maar werkt ook negatief uit -we hebben het eerder gezien- op de economi sche bedrijvigheid in veel andere landen. Via een daling van de dollar koers zouden de Amerikanen kun- De Newyorkse effectenbeurs. nen proberen de export te stimule ren (hun produkten worden im mers goedkoper) en de invoer te beperken (goederen en diensten van elders gaan in prijs omhoog). Dat veroorzaakt echter onzeker heid op de financiële markten en daarmee is de (wereld)economie al lerminst gediend. Dit alles zou de indruk kunnen wekken dat het voorkómen van een depressie vooral een Ameri kaanse aangelegenheid zou zijn. Dat is het echter allerminst. Ster ker nog: het lachen zou ons snel vergaan als alléén de Verenigde Staten orde op zaken zouden stel len. Minder invoer en een beper king van de overheidsuitgaven kan drastische gevolgen hebben voor de afzetmogelijkheden van allerlei bedrijven, overal ter wereld. West duitsland en Japan met name zul len dat 'gat' moeten vullen door hun binnenlandse vraag te stimule- Internationaal Dat betekent dat er gezamenlijk. gecoördineerd actie zal moeten worden ondernomen De kansen daarop lijken echter klein. Van de huidige Amerikaanse president hoeven we in dit verkiezingsjaar geen belangrijke economische maatregelen te verwachten. In Westduitsland is de angst voor in flatie nog altijd huizenhoog en ook de Japanners lijken zich niet erg verantwoordelijk te voelen voor de gevolgen van hun nationale beleid op wereldschaal. Toch, als er uit de vorige crisis iets te leren valt. dan is het wel hoe schadelijk het uitblijven van inter nationale samenwerking kan zijn. Een Amerikaanse econoom om schreef het zo: "Toen elk land zijn nationale eigenbelang voorop stel de, dolf het publieke belang van de wereld het onderspit, en daarmee tevens het particuliere belang van allen". Als Ravi Batra echter gelijk heeft en de kinderen nog wél ge neigd zijn te leren van de fouten van hun ouders, maar de lessen van hun grootouders vergeten, ziet het er somber uit.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7